meer aantrok. Met wilskracht begaafd heeft hi.i, waarschijnlijk wetende, dat hij zijn leven er door in gevaar stel de, de hein toevertrouwde gelden niet willen afgeven aan de Maleiërs, die hun belastingpennlngen kwamen te- rugeischen. Hij is niet voor den aan drang gezwicht en als slachtoffer van den dienst gevallen.... DE GOUVERNEUR-GENERAAL. Het crisis-verhaal wordt o .a. be sproken in „Jong Indië". Daarin wordt nu opgekomen tegen de aan vallen, in den laatsten tijd tegen den gouverneur-generaal gericht, waarbij men geheel het goede over het hoofd ziet, dat van den heer Van Heutsz is uitgegaan. Zoo schreef het blad „Wat was het gezag van ons gou vernement In de buitenbezittingen, toen de heer Van Heutsz aan het be wind kwam? Telkens wanneer ons gezag zich wilde doen gelden, stiet het op brutale, praatjesmakende po- tentaaljas, die slechts in naam aan ons onderworpen waren en zich ter dege weerden als zij aan die onder worpenheid het geringste offer moes ten brengen. Eu wat is dat gezag nu Overal heerscht, meer dan ooit te vo ren, ontzag voor dat gezag; de vas te gebiederswil van onzen onderko ning doet zich allerwege gevoelen het élan, waarmede in Juni ter West kust van Sumatra is opgetreden, is naar onze meening, een gevolg van die vastheid van wil, het resolute, het besluitvaardigs dat hst tegenwoordig bewind kenmerkt." „De Locomotief" vroeg of er niet wat anders voor de Buitenbezittingen moest worden gedaan dan er ons ge zag te vestigen. Het Semarangsche blad ziet blijk- maar niet in, dat ook daar eerst en vooral rust, orde, geregelde toestan den in het leven moeten worden ge roepen, alvorens met den ophouw te kunnen beginnen. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. ,,De Locomotief" vernam met' stel ligheid, dat de minister van koloniën zich vereenigd heeft met het voorstel der Indische regeering, om alle Euro- peesche leden der gemeenteraden door de kiezers te doen kiezen. Bij de eerste periodieke aftreding van leden treden alle Buropee^he leden af, vervolgens zal om de drie jaren de helft vervangen of herkozen moe ten worden. Te Semarang zal de eer ste verkiezing plaats moeten hebben in de maand Mei 1909. Aangezien 't niet de bedoeling der regeering kan zijn, die kiezers in hunne keuze te beperken, zal nu ook de bepaling dat de helft plus één uit landsdienaren moet bestaan', komen te vervallen. Vroeger toonde het blad aan, dat het desbetreffende artikel 6 van het De centralisatiebesluit zóó kan worden gelezen, dat de bepaling betreffende de landsdienaren slechts de eerste sa menstelling der gemeenteraden gold. Het vermoedt echter, dat het decen tralisatiebesluit thans herzien zal worden om allen twijfel weg te ne men. Vooral Batavia, waar nu over eeni- ge maanden de eerste verkiezing zal moeten plaats vinden, zal nu kunnen toohen, dat de ingezetenen dit eerste burgerrecht der Europeanen in Indië waard zijn. DE INDISCHE REGEERING EN DE GEMEENTERADEN. De beslissing van den gouverneur- generaal in zake een verzoek van den Seniarangschen Gemeenteraad, om afstand in beheer van domeingron den, 1» idde, dat de landvoogd tegen de voorgestelde regeling met aan het land verblijvenden eigendom bezwaar maakt. De regeering wil wel gronden in voiien eigendom afstaan tegen 1/2 cent per vierkanten metermet inachtne ming van de bepalingen der agrari sche wet, dus tien bouw te gelijk en afkoop van de inlandsche bezitsrech ten. Voorloopïg zal het- gouvernement van het gewenschte complex gronden niets aan anderen over doen. i\£cimzai(eii AL 10-WOESTELINGEN. Voor de rechtbank te Arnhem ston den terecht twee leden der familie A., to Nijmegen, ditmaal wegens het rij den met een auto zonder achterlicht en verzet tegen de politie. De eerste, Th. A., die reeds herhaaldelijk, zoo in Duitschland als hier, wegens autode licten heeft terecht gestaan, heeft in Nijmegen een politieagent, die hem bekeurde wegens het genoemde mis drijf, uitgevloekt en uitgescholden en zich met zijn broer verzet tegen zijn opbrenging. Tegen hem werd geëischt vier maan den; tegen zijn broer acht dagen. Letteren en Kunst VERGADERING VAN LETTERKUN DIGEN. De eerste-tweejaarlijksche algemee- ne vergadering van den Bond van Noord- en Zuid-Nederlandsche Letter kundigen zal Dinsdag 25 Augustus (den dag vóór de opening van het Leidsche Taal- en Letterkundig Con gres) te 's-Gravenhage plaats heb ben. BEROEPS-KLAPPERS. Te Florence werd Mascagni's Ma- schere opgevoerd. Aan de claque was de gratis-toegang geweigerddo hee- ren betaalden toen hun plaatsen, maar begonnen te fluiten en met ap pels, uien enz. op het tooneel te wer pen. Mascagni, die dirigeerde, kreeg een sinaasappel naar het hoofdhij verliet daarop den lessenaar. Het pu bliek floot nu de levenmakers uit. die de zaal moesten verlaten, en de voor stelling verliep verder rustig. 's-Gravenhage, 11 Aug. Examens Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging: Van de 4 candidaten is heden ge slaagd voor Piano (lager onderwijs) de lxeer F. Kloek, uit Hoorn. Gemengd Nieuws UITVINDERS A AN 'T WERK. Farman, de man van de vliegmachi ne, is bij Edison geweest. De groote uitvinder heeft aan Farman de plan nen laten zien voor een vliegmachine, die zich ook stilstaande d. i. dus zonder eerst op den grond een aan- vangssnelheid te hebben verkregen in de lucht zal kunnen verheffen. Volgens de bewering van Farman, zou het plan van Edison beter zijn dan 'twelk was gevolgd bij het bou wen van zijn, Farmans, vliegmachine De vliegkunstenaar en de uitvinder zijn nu samen aan het overleggen over het bouwen van een uitstekende nieu we vliegmachine. Dat kan wel iets zeer goeds worden. DE MAN MET DRIE BRUIDEN. Te Berlijn is een ondernemend heer door de politie gevat, die de leuze in Léhar's „Vroolijke weeuwtje": „Word vaak verliefd, verloof je zelden, maar trouw nooit', maar lialf tot de zijne maakte, wijl hij wel nooit trouwde, maar zich daarentegen driemaal ver loofde, en dat nog wel tegelijkertijd, een omstandigheid, waaruit voldoen de blijkt, dat de gearresteerde althans een zeer taai gestel en onverstoorbaar humeur bezat. Een jonge dame uit Charlottenburg was de eerste, die in het net zwom van den avonturier, volgens zijn eigen beweren koopman van beroep, en door de Duitsche bladen als G. aangeduid; hij beloofde, het meisje te zullen trou wen, en kreeg van haar ouders toe stemming tot voegelijk vrijen. De aanstaande schoonpapa richtte voor zijn schoonzoon in spe zelfs een klee- dermakerswerkplaat8 met 20 machi nes in. Maar G. scheen een diepen afkeer te hebben èn van de kleermakerij èn van het trouwen; hij zocht en vond ten minste een tweede meisje, met wie hij zich eveneens verloofde. De pa van deze nieuwe aanwinste was nog vrien delijker dan de kleermaker-schoonva der, en was zoo tegemoetkomend, dat hij den sluwen zwendelaar, op grond der prachtige machines en van den waarschijnlijk flinken omzet, groote bedragen uitkeerde. Onder de Heilssoldaten We schreven 't reeds 1) de Heilsol daten hebben gister op 't schoone buiten „V eiserbeek" hun nationalen velddag gehouden. 't Was een welgeslaagd feest! 's Morgens dreven donkere regen wolken onheilspellend boven de hoof den der duizenden velddag-gangers, maar de wind zorgde voor „groote schoonmaak", zoodat 't bij eenige weinig-beteekenende buitjes bleef. De zon brak door de wolken en 't licht scheen overal... Overal, ook in de harten der Heils soldaten, die vroolijk en opgewekt hebben feestgevierd! Er zijn vele toespraken gehou den. Heilssoldaten praten veel!... Van enkele redevoeringen deelden we reeds den korten inhoud mee. Zoo ook van de groote toespraak van den Commandant Ridsdel. Toen deze op 't podium verscheen eteeg een geestdriftig gejuich op, en klonk t herhaaldelijk: Lave de com mandant! ...leve do commandant!... Ook de andere officieren werden steeds met blij gejuich begroetl Deze vereering van den meerdere ken schetst de Heilssoldaten, en tegelijk ook de officieren, die niemand uit de hoogte behandelen, maar vriende lijk en voorkomend zijn tegenover ~'k, ook jegens hun „minderen". Ba zijn wel militaire legers, waar 11 Zie ons vu*'? nummer. deze vereering en waardeering min der is!... Bij zoo'n samenkomst is voor een ongewonen gast veel eigenaardigs en veel treffends op te merken. De woordvoerder spreekt in alle- daagsche woorden de taal van het gewone volk; dus geen red en aars vuurwerk en knaleffecten en meest in korte zinnen. 't Volgen is dan ook al zeer gemak kelijk en daar elk den spreker kan begrijpen, wordt elk ook haast ge dwongen tot luisteren. Enkele aardi ge kwinkslagen brengen den hoorder ook nog wat humor. Dan staat de redenaar te vertellen van de groote wonderen en weldaden van God, en als hij daarbij een bij zondere opmerking maakt, klinkt 't uit de monden der luisterende Heils soldaten: Amen!... Amen!... Wordt een of andere heerlijke ge beurtenis geschetst een bekeering van een zondaar dan roepen se Halleluja!... Halleluja!... Dan schettert ook de muziek en val len allen in: Komt, laat ons zingen, al te saam: Hemel en aarde, prijst Zijn naam! Laat ieder naad'ren voor Zijn troon, Zingen met ons op blijden toon In melodiën, rein en schoon God is goed!... God is goedt... Dat „God ls goed!..." wordt sóó krachtig mogelijk gegalmd, als moest t urea in T rond klinken... Om nog meer geluid te ontwikkelen rammelen de tambourijnea en klap pen de zangers met de haaiden de maat Eigenaardig beet d&i: 't bespa- Gedachtig aan de zegswijze: alle goede dingen bestaan in drieën, keek G. nu naar een derde slachtoffer om, en vond dat in de persoon van een Juffrouw, die hem al haar spaarduit jes, ten bedrage van 1700 mark, in be waring gaf, benevens haar hart. Maar toen naderde met rnssche schreden do Nemesis. Door een toeval kwamen de beide vaders der eerste bruidjes met elkaar in kennis, en in den loop van dit eerste onderhoud kwam ook het aanstaande huwelijk dor respectieve dochters ter sprake, waarbij 't al spoedig uitkwam, dat beide gevallen nctiekking hadden op eon en denzelfden schoonzoon. Na deze verbluffende, zelfs eenigs- zlns onaangename .ontdekking, kwam een tweede ontnuchtering, van zwaar wegend en aard. G. had namelijk de j dure machines, waarvan hij wist, dat ze op afbetaling gekocht waren, reeds te gelde gemaakt. Maar nu werd ook snel de politie geroepen, die''wel is waar den oplichter hij den kraag pak te, maar daarmee de drie treurende bruiden niet vermocht te troosten over haar wellicht onherstelbaar verlies. STAKING-BREKERS" Te Birmingham in den staat Ala bama brak Zaterdag een mijnwerkers-, staking uit. De werkgevers telegra feerden dadelijk aan een leverancier van z.g. „strike-breakers", d. w. z. lieden, die er een loonend baantje van maken, overal waar een staking is uitgebroken, onmiddellijk te gaan werken totdat de staking „gebroken" is. Deze lieden hebben den grootsten tljd van het jaar niets te doen en worden dan ook goed betaald. Maar worden zij af en toe opgecomman deerd om ergens een staking, te gaan breken, dan moeten zij ook klaar staan om er op uit te gaan en zoo noodig klappen of kogels op den koop toe te nemen. Zaterdag en Zondag begonnen te Birmingham de staking-brekers aan te komen. Nauwelijks was dat in de plaats ruchtbaar gewei-den of de sta kers liepen te hoopen toen weereen trein met „brekers" binnenkwam, werden dezen met geweerschoton ont- vangen. Daarbij wérden drié man ge dood en elf gewond. Onder de slacht offers zijn verschillende soldaten, die ter bescherming van de „brekers" waren meegestuurd. GEEN CHINEESCHE GRONDWET VOOR 1915. De „Ostasiatische Lloyd" meüdt, dat in de toonaangevende kringen der Chineesche regeering is besloten de invoering eener grondwet nog eenige jaren uit te stellen. Het begin'van 1915 Is aangewezen als het tijdstip voor die invoering. Overeenkomstig dit besluit zou een voorstel aan den troon worden inge diend. SAMENZWERING. De rechtbank te Calcutta heeft drie van de zes inlanders, die in de aldaar ontdekte bommenbewaarplaats wer den gearresteerd, schuldig bevonden aan deelneming aan een samenzwe ring ten einde een opstand uit te lok ken en tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld. De drie anderen werden vrijgesproken. Zij bleven echter In hechtenis, omdat zij nog om een an dere reden vervolgd worden. Een inlandsch Journalist te Bombay is tot vijf jaren dwangarbeid veroor deeld wegens opruiing. CHOLERA'. Volgens officieele berichten zijn van 21 Juli tot 8 Augustus in de Russische districten Astrakan, Saratof en in het Dongehied 360 personen door cholera aangetast ,van welke er 174 zijn be>- zweken. TERUGGEVONDEN OF NIET Men schrijft uit SKedrecht aan het Hbld. Ons dorp ia in rep en roer. Het ls ml. 16 jaren geleden, dat een kind van 6 jaar plotseling tijdens de kennis verdween. Niemand wiet er iets van, waar het gebleven was en 't algemeen vermoeden wasmedegenomen door len van het tiensnarig instrument! i Ook 't bidden heeft iets eigenaar digs. Een schare van duizenden valt op de knieën en zacht en smeekend klinkt 't gezang: Heer, ik hoor van rijken zegeö. Dien Gij uitstort keer op keer Laat ook van dien milden regen DroppTen vallen op mij neer. Ook op mij, ook op mij, DroppTen vallen ook op mij..* Van enkele samenkomsten willen we nog iets meer vertellen. Allereerst de Maatschappelijke de monstratie (geleid door mevrouw Ridsdel). Hier werd een beeld gegeven van het maatschappelijk werk van het Leger. Bewoonetertjee van de Kinderhui zen zongen een aardig versje: 'k Heb gehoord van arme klndVen, Die in kouden winternacht, Dolen lange de donk're etraten, Hong'rig, nabij weelde en pracht; Vaak geknakt voor T gansche leven Eer de kinderleeftijd endt! Droog hun tranen, vraagt de Meester En breng troost in hun eUend'I De kleintjes zagen er zoo friseh en gezond uit! Aan het Leger danken ze het, dat ze niet zijn onder gegaan, maar opgevoed worden tot bruikbare leden der maatschappij!... Gewezen bewoners van het Tehuis voor dakloozen kwamen vertellen boe ze gedobberd hebben op de levenszee, hoe ze een oogenblik (soms „per on geluk") ankerden in ,/t tehuis"; en daar Jezus leerden kennen, die hen kermisreizigers. Evenwel wnron in dc rivier een paar klompjes gevonden, waarvan ds moeder echter zeide, dat ze niet van haai* jongetje konden zijn. Door de familie werden herhaalde lijk nasporingen gedaan. Zoo ook voor 2 jaar toen men van een waarzegster vernam, dat het wenscheliik was, goed toe te zie-n op de kermis van 1908, omdat het jongemenscli zich als dan vertoonen zou. En ziet, als le bediende in een hon den- en apentheator meent rnen thans den verlorene terug te hebben gevon den. Zijn ouders zijn inmiddels over leden. doch een grootmoeder zegt hem pertinent te herkennen, o. a. aan een litteeken. Het jongmenjech zelf be weert dat er niets van waar kan zijn blijkens .zijn geboorteakte van St. Uden. Intusschen oordeelt de publieke meaning in hem het verloren jonge tje te hebben teruggevonden. Een feit is 't, dat het theater goede zakon heeft gemaakt. WRIGHT EN DE VLIEGPLANNEN. Als Wright gewild had, zegt de Ma tin na zijn vliegen te Mans bijge woond te hebben, had hij ongetwijfeld vóór Farman d6n Deutsch-Archdea- con-prijs kunnen winnen; ja alle prij zen die er zijn uitgeloofd. Twee Rus sische officieren, die hun regeering bij de vliegproef vertegenwoordigden, zeggen, dat zij te Issy al veel hebben gezien, maar zulk vliegen als Wright deed, nog niet. Archdeacon vond ech ter in dit opzicht Wright's toestel hij de Fransche achterstaan, dat hij voor het opvliegen nog een eind spoorsta ven noodig heeft. Na 15 M. langs die staven voort te zijn gegleden verhief het toestel zich aanstonds 10 M. in de lucht. Bij het maken van de scherpe krommingen stond het toested bijna op één kant. Alle Fransche bladen zijn vol be wondering voor de Wrights. Hun komt de eer toe, zegt de Figaro, van- het eerst gevlogen te hebben met een toestel, dat zwaarder dan de lucht is. Hoeveel verdienste Santos-Dumont ook heeft, zijn proeve van 10 Septem ber 1906 mag niet meer atede eerste worden beschouwd. De Wrights vlo gen reeds in 1901. EEN OPPERBEVELHEBBER. Tot opperbevelhebber (sirdar) van het Egyptische leger is, volgens een bericht uit Londen, generaal-majoor Sir John Grenfall-Maxwedl bestemd. Hij heeft vele expedities in Egypte meegemaakt en aan den Boerenoorlog meegedaan. Op het oogenblik is hij hoofd van deai staf van den hertog van Connaught, den opperbevelhebber van de Engelsche troepen der Middel- landsche Zee. Greuiell volgt op ge neraal-majoor Sir Reginald Wing ate. UIT ZUID-AFRIKA. Volgens de Pretoria News zal, met de vermindering en herindeeling van de Engelsche bezetting van Zuid- Afrika, het hoofdkwartier mettertijd van Pretoria naar Kaapstad worden verplaatst. ZONDAGSRUST. De wijnhandelaren en andere koop lieden, vooral kruideniers, hebben te Madrid een vergadering belegd, om verzet aan' te teekenen tegen de Blui- ting van hun winkels op Zondag. Zij besloten bij de regeering een verzoek in te dienen tot intrekking van het besluit betreffende de Zondagsrust. VERKIEZINGEN IN AMERIKA. De tegenstandei's van de candida- tuur van den heer Tait trachten thans de negers in de noordelijke staten, die met hun stemmen nog vrij wat gewicht in de schaal kunnen leggen, tegen dezen in te nemen. Zij stelden het daarom voor alsof de heer Taft als minister van oorlog eigenlijk de verantwoordelijke man was yoor de negeronlusten twee jaar geleden te Brownsville voorgekomen. President Roosevelt heeft het daarom noodig geacht zijn vriend te hulp te komen en hij heeft aan de pers een bericht doen toekomen, waarin hij verklaart, dat de heer Taft in dezen beslist niet verantwoordelijk kan worden gesteld, daar de ontbinding van de negertroe- over bracht in een hecht en sterk schip, waarmee se al loeien de stormen ook nu nog varen naar een veilige haven... Een jongeling had slag van demon- streeren. Hij had wel een 10-tal pak jes aan; trok er telkens een uit, en dan was 't „toen was lk zoo..." „toen zoo..." eindelijk werd hij ook door de hulp van T Leger een fatsoenlijk en godvree zend man en tevens Heils soldaat.... „Halleluja" en „Amen" roepen de hoorders dan In koor! Een koor van ex-dakloozen zong: Het leven scheen mij bitter; Zoo donker was mijn nacht, Geen ster van hoop, geen morgenlicht Niets dat vertroosting bracht. Maar ik klopte aan de Toevlucht, Zoo hoop'loos, arm en koud, Ik kreeg er kleeding, voedsel, werk, En maakte bosjes hout. Daar sprak men mij van Jezus, Des zwervers beste vriend. Die nooit een zondaar henenzendt, Den dronkaard zelfs bemint. Dea Heilanda zondaarsliefde, Verbrak het hard gemoed. En de arme zwerver vond gen a En redding in het Bloed. Nu ga ik door dit leven, In God verheugd en sterk', En daag'lijks bid lk „zegen Heer", 'i Geliefd Maatschappelijk werk. Tot slot van deze meeting zongen alle officieren werkzaam in het maat schappelijk werk onder mannan, vrouwen en kinderen: peri was geschied op rechtstreeks be vel van president Roosevelt zelf, aan wolk bevol de minister van oorlog zich had te onderwerpen. Men zal zich her inneren dat in 1906 muiterij uitbrak onder een negcrbataljon te Brownsvil le in Texas. Bij de ongeregeldheden, die hiervan het gevolg waren werden vele burgers gedood, en gewond. Na onderzoek gaf president Roosevelt in November 1906 last het geheele neger- regiment te ontbinden en de man schappen uit de gelederen te verwijde ren wegens medeplichtigheid aan de ongeregeldheden. Onder de negerbe volking wekte indertijd dit besluiI he vige verontwaardiging. Het optreden van president Roose velt thans, wordt door de repubii- keinsche leiders ten zeerste gewaar deerd. Kort Nieuws. Het parket van Brussel heeft, na een langdurig en zeer moeilijk onderzoek, een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd tegen een ontvanger der registratie, onder verdenking van ver duistering tot een vermoedelijk bedrag van 40.000 fr. Bij referendum hebben de Parijsche bakkers met 1040 tegen 848 stemmen de staking verworpen. In het dorp Mlchailowskoje, in het gouvernement Pieskau, is het huis, dat de schrijver Puschkin geruimen tijd bewoonde en dat tot een museum was ingericht, afgebrand. Zooals reeds dooi- Reuter werd ge seind, zullen Keizer Wilhelm en Ko ning Edward elkander te Kroonberg ontmoeten. Het huwelijk van mejuffrouw Fal- lières, de dochter van den president der Fransche Republiek, heeft Maan dag plaats gehad. Tot opvolger van den heer v. Luca- nus, den overleden kabinetchef van den Duitsohen Keizer, is benoemd de heer Rudolf v. Valentin!, regeering6- president te Frankfort a. d. Oder. In Bosten is de eerste maatschap pij opgericht, welke zich ten doel stelt passagiers en vrachten per lucht schip van Boston naar New-York en andere Amerikaansche steden te ver voeren. In Praag hebben de Czechische so cialisten gemanifesteerd ten gunste van Czechische scholen, ten behoeve der Bobeemscbe kinderen in het Duit sche taalgebied,. Te Florence zal in 1911 een groote tentoonstelling van portretten wor den gehouden, uit particuliere en ste delijke verzamelingen van geheel Ita lië, van het einde der 16e eeuw tot 1860. Onder de duizend gevangenen, die bij de omwenteling in Turkije losge laten zijn, bevindt zich ook de beruch te roover- en moordenaar Capitan An drea, die onzen landgenoot baron Van Heemstra te Smyrna verleden jaar ontvoerde en gevangen hield. De Amerikaansche vloot is te Auck land (Nieuw-Zeeland) aangekomen en daar met ongekend enthousiasme ont vangen. De Petersburgsche correspondent van 't Berl. Tagebl. seint, dat graaf Leo Tolstoi lijdt aan een hevige ont steking aan *t-linkerbeen. In den toe stand is echter reeds verbetering ge komen. Arthur Ranc, bekend Fransch Jour nalist, opvolger van Clemenceau als Snel gaat de tijd om te redden voor bij! Neer in den donkeren afgrond gaan Haast u dan, makkers! zij wachten op u! Werpt uit de lijn en behoudt hen juist nu! Commandant Ridsdel leidde 's mid- dogs de Jongelledea-demonstratie. in een geestdriftige rede vertelde hij van het werk onder de kinderen, die vroeg voor Jezus gewonnen moe ten worden, om voor het gebet j le ven behouden ie zijn. Geef mij de kinderen en de toe komst ia mijl... Het platvorm was door eenige hon derden kinderen bezet. Die lieten al lemaal zien, wat ze vermogen. De Jongelieden-zangbrigade van Utrecht zong aardige versjes,... de kinderen van Naarden voerden vlag- oefeningen uit... eenige Marker-kin deren lieten ook hun zangstemmetjes bewonderen... Haarlem ache kinderen gaven een bloemenmarechjongens uit den Haag klepperden... enz. H Treffendst waren de korte heill- gingssamenkomstea, die ook 'e mid dags gehouden werden. Op twintig verschillende plaatsen traden de of ficieren op, om bidstonden te hou den. Allen waren omringd door een schare geknielde soldaten en talrijke luisteraars..* De „clou" van den dag was do Mu zikale Demonstratie". Alle muziek- en langkorpsen van het Leger uit Amsterdam, Schie dam, Den Haag, Utrecht» Rotterdam, hoafdredacteur van de .A u r o r ls, 77 jaar oud, overleden. Maandag heeft te London een jon gen van 15 jaar en 9 maanden ali, de serteur 'terecht gestaan, die al elf maanden als gemeen soldaat bij het 2de regiment Royal Inniskillen Fusi liers had gediend. Hij werd naar de gevangenis verwezen, tot een mili tair geleide hem daar zou komen af halen. Maandag hoeft te Rome de plechtige teraardebestelling plaats gehad van het, stoffelijk overschot van den vroe- goren minister-president di Rudini. Do zuivering onder de ambtenaren gaat voort. Ismail, pasja, oud-inspec teur der militaire scholen, en gene raai Mahir zijn in hechtenis genomen en gevangen gezet. Volgens een bericht lilt Uskub heeft daar Dinsdagnacht een groote brand gewoed. De gansche bazaar is in de asch gelegd. Bij een brand in een New-Yorksche huurkazerne zijn dezer dagen vijf lie den omgekomen en meer dan. 20 an deren gewond. De gewonden deden hun kwetsuren op, bij pogingen om zich te redden door uit de ramen van bovenverdiepingen te springen. Eenige brave boeren uit een dorpje in de Palts hebben graaf Zeppelin een zak aardappelen, een mond pruimen en een vaatje wijn gezonden. Een vreeselijke brand heeft in de Si- ciliaansche wijk te New-York gewoed, waardoor 5 personen werden gedood; meer dan 20 werden ernstig gewond door uit de vensters te springen voor de brandweer met ladders en spring- zeilen ter, plaatse was. Buxton, do Engelsche minister der posterijen en telegrafie, heeft een brief gezonden aan de Handelskamer te Glasgow, meldende, dat de Engel sche regeering, na diepgaande bestu- deering der feiten, besloten had, voor liet oogenblik een wijziging van het posttarief tusschen Frankrijk en En geland niet aan te raden. Een automobiel, bestuurd door By ron Chandler van Boston (Vereenigde Staten), viel gisterenavond !n een ravijn nabij Boulogne. Chandler werd gedood, de chauffeur en twee inzitten-, den werden g3wond. De New-York Herald verneemt uit Washington, dat het ministerie van oorlog daar plannen in gereedheid heeft voor een inval in Haïti, tot her stel van de orde. Zoo noodig, zullen 500Ö man aan den veldtocht meedoen. Stoomvaartberichteo Het st. Wilis, van Java naar Rot terdam, vertrok 11 Aug. van Port- Said. Het st. Bogor van Rotterdam naar Java, vertrok 11 Aug. van Suez. Het st. Flores arriveerde 11 Aug. v. Batavia te Amsterdam. Het st. Grotius, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 11 Aug. te Sa- bang. Het st. Koning Willem I, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 11 Aug. van Genua. Het st. Lutzow, van Rotterdam n. Japan, vertrok 9 Aug. van Algiers Het stoomschip Djocja, van-Rotter dam naar Java, arriveerde 11 Aug. te Padang. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 12 Aug. Ouessant. 1-Iet stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 11 Aug. van Suez. Het stoomschip Rhipeus arriveerde 8 Augustus van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Bali, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Augus tus van Marseille. Het stoomschip Amslelland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, pas seerde 5 Aug. Fernando Noronha. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 12 Aug. te Marseille. Leiden, enz. lieten om beurten zich hooren. Ook al was de muziek soms wat scherp en de zang wat hard, het maakte toch een aardig effect. Voor al de slotzang was treffend, als allen aanhieven: Neen, wij geven nimmer, nimmer meer het strijden op. Neen, o neen! neen, o neen! Neen, wij geven nimmer, nimmer meer het strijden op, Want wij weten, dat de zegepraal is zeker! Op 't terrein heerschte den gehee- len dag een vroolijke drukte. Vooral bij de groote cantine was geregeld een talrijke verzameling eetlustigen, die gezellig in T gras zat te consu me eren... Een der minder aangename erva ringen voor den bezoeker ishet veelvuldige collecteeren. Enfin,... wat men geeft is voor een goed doelt Zoo hebben we op Velserbeek gister een aangenamen dag doorgebracht. We hopen den lezer door deze schets ook Iets mee te dee len van het eigen aardige en treffende, dat ons ls opge vallen. Eén excuus! We hebben In dit ver slag wat veel dichtregelen overgeno men. Geen wonder: de Heilssoldaten zingen zooveel en hun liederen zijn zoo veel zeg gen dj HEES.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6