Verschijntdagelijks, behtfc» Óp Zoo en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht S6« Jaargang. '8o. YTlt VRIJDAG 14 AUQC8TDB 1908 1.28 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDEN» Voor Haarlem i Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)J-30 Franco per post door Nederland f 1.® Afzonderlijke nummerst 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Costef» Directeur J» PBERBBQOM» ADVERTEMTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels Ir-elke regel meer ƒ0. ft» Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabai Advertentign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. latercommonaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 ee der Administratie 724 Drukkerij: Zolder Buitenspaara© 6. Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 15 AUGUSTUS, Vereenlgtog; Bioscoopvoorstelling Alkarts frères, 8 uur. Eess Dienstbodenpraatje In een zijner geestige gedichtjes, om vorm en inhoud zoo goed voor Voordracht geschikt, en daartoe dan ook uitermate veel gebezigd, heelt Wijlen D3. Laurillard ook de dienst- bodenkwestie behandeld ls het woord niet, maar „aangestipt" dan toch zéker. Hij deed dat op zijn wijs, epaarde juffrouwen noch mevrouwen, doch wist ook de fouten van „de meisjes" terdege op de kaak te stel len. „En wat zullen wij nu...?" besloot bij zijn vers „En wat zullen wij nuf Me dunkt, het is dit Wat ieder van ons moet verbreiden: Mevrouwen en juffrouwen, dfe zijn perfect, Maai', mensch, t is zoo erg met de meiden I En dat het zoo erg met de meiden Ie, heeft menigeen herhaald voor en na de popularisatie van dien vers regel. Het schijnt dat in ons land geen dragelijk dames-gesprek te voeren is dat niet over de meiden loopt, Indien Ik hier het woord „dragelijk" nog ge bruiken mag. Want vaak, vooral voor Hannen, is het eeuwigdurend geklaag over de meiden ondragelijk. En niet minderde treurliederen der Naatjes en Betjes en Jansjes over de mevrouwen en de juffrouwen. Het schijnt in ons land zoo te zijn, zei ik zooeven. Maar dat het elders al niet heel veel beter is, blijkt ons uit een ar tike! van den heer R. P. W. Tutein Nolthenius in het jongste nummer van „de Gids". Het moet waarlijk wel „erg met de imeiden" zijn, als 'n redacteur van ons defstigste tijdschrift het onderwerp een artikel waard acht. Nu, dat is het dan ook, want wij kunnen er uit leeren, dat de kwestie niet alleen in óns land bestaat. Hij doet dit op gegevens, ontleend aan een werkje van mejuffrouw dr. Elise Conrad, die anderhalf jaar in Amerika doorbracht, en toen schreef „Das Dienstbotenproblem in den Nordamerikanischen Slaatan, und was es uns lehrL" Er is dan ook in Noord-Amerika een dienstboden-probleem. En de da mes klagen daar ook, doch, zooals het Gids-artikel ons leert, over verschil lende soorten van dienstboden. Ze stammen dan ook uit verschillende tijdperken. „In het eerste tijdperk bestond het dienstbodenpersoneel uit schorrie morrie uit verbannen Engelsche vangenen, landloopers, bedelaars en kreupelen, alsmede uit vrijwillige blanke slaven, die zich vopr een be paald aantal jaren varhonden, om dan Vrij te zijn. Nog in een dagblad-annon ce van 1764 leest men „Eenige stuks Iersche dienstboden, mannelijke en Vrouwelijke, zooeven rechtstreeks uit Dublin geïmporteerd, billijk te ver- koopen 1" Kinderen en volwassenen Werden ontvoerd en voor goeden prijs aan Amerikanen overgedaan, en men berekent, dat niet minder dan tien duizend blanken op deze wijze uit Europa per jaar werden ingevoerd. Hun lot was harder dan dat der eigenlijke slaven, want deze waren $en voortdurend bezit hunner mees iers en behielden dus voor dezen blij vende waarde. Het dienstcontract der llanken waa daarentegen tijdelijk (bij Afwezigheid van eene schriftelijke Verbintenis duurde de dienstbaarheid folgens de verschillende landswetten, tot 1 jaar). Ein het feit, dat da blanke dienstbaren, na afloop van den huur- 'iijd, bijna eJden bare pieesterfl verlie ten, bewijst wei dat de verhouding niet rooskleurig was. Een paar brieven uit den aanvang der 17e eeuw zullen menige huismoe der goed doen, die zich onder een slecht gestarnte geboren waant. Mrs. Dundley schrijft aan hare moeder ta Engeland „Eerst paste zij zeer goed op, doch sedert ik aanmerkingen dorst te ma ken, ls zij onver dragelijk geworden. Als ik haar vraag iets te doen, ant woordt zijdoe het zelf." Zoo waren de dienstboden. En hoe waren de dames Men kan er eenigs- zins over oordeelen, wanneer men weet, dat de wet verbood een Christe lijke dienstbode af te ranselen, tenzij met verlof van den niet jui3t ge noemden vrederechter. En wie een blank dienstmeisje een oog of een tand uitsloeg, moest haar vrijlaten I Meer en meer bedankten dan ook de blanke Christenen voor dergelijke dienstbaarheid, en werden dez3 - ver vangen in het zuiden door neg6rs, en door Indianen in het noorden." Toen bracht do onafhankelijkheids- krijg verandering; de dames moeeten zelf de handen uit de mouwen ste ken, behalve in 't Zuiden waar de Neger de blanke bediening verdrong. In 1t midden der 19de eeuw kwam er op nieuw wijziging In den toestand. Iersche en Duitsche vrouwen kwa men, door onverkwikkelijke toestan den in het vaderland daartoe gedre ven, hun diensten aanbieden, zoo grooten getale, dat dit een standsver schil in 't leven riep, waardoor „geear vrij-geboren Amerikaansche anders dan uit hooge noodzaak uit dienen zal gaan". Doch nu begint in de laatste jaren „het uitheemscho materiaal" (zegt de heer Nolthenius) trager te vloeion. Vraag staat tot aanbod (precies als bij ons) als 21er zijn dus dubbel zoo veel pLaatsen als gegadigden. „Ik heb in Amerika zoo zegt mej. Conrad in verschillende jaargetij den gelogeerd bij verschillende fami- liën, welk9 dienstboden konden en wilden houden, wier huishouden ge heel daarop ingericht was, en er toch geen hadden. Dagen, dikwijls weken zaten zij zonder dienstmeisjesmet de grootste moeite konden zij nood hulpen bekomen, die, behalve den kost, nog f3.60 per dag vroegen." Trouwens met hooge loonen alléén ls het euvel niet te verhelpen. Een goede Amerikaansche dienstbode ont vangt meer loon dan een on dei-wij zo ras (in aanmerking nemende, dat de ze voor haar kost moet zorgen en in- tehectueele uitgaven heeft). Zij is er ook heter aan toe financieel dan een winkeljuffrouw. En daarbij kan zij zich de weelde veroorlooven zeer kieskeurig te zijnzonder telefoon in huis wil zij niet dienen, óók niet daar waar kinderen zijn, en men moet haar dikwijls lokken met een adver tentie als deze Een dienstmeisje ge zocht de g-roote schoonmaak is voor bij." En, schrik niet, mevrouw men stelt hier en daar de piano al tar beschik king van de dienstbode Dit klinkt in onze ooren zeker al bijster vreemd. Het is pas enkele uren geleden, dat ik een gesprek tusschen een dame en een heer beluisterde, waarin de laatste met blijkbaar iro nisch welgevallen vertelde van zijn gesprek met de voorzitster eemer Dienstboden-Y er eeniging, die zich de ontwikkeling har er leden ten doel stelt „Bespottelijk J" lachte de jonge da me. Bespottelijk, zeker, zoo men oor deelt, dat ontwikkeling van de dienst bode inhoudt kennis van de moderns talen en van eenige exacte en niet- exacte wetenschappen I Maar overi gens, is het zoo aangenaam als hee- ren en mevrouwen en juffrouwen al tijd moeten klagen over de domheid van het dienstbodenpersoneel? Als zij hun genoegen moeten zoeken in vermaken, die wij, intellectueel-hoo- ger staandan, beneden ona achten Zou meerdere ontwikkeling ook biet meebrengen, meer belongstelllag voor toveiMgwiioüngeft yM beter Me dunkt van ja. Waarom kan een dienstbode maar ternauwernood ver lof bekomen om lid te zijn van een zang-ver eeniging, waarom mag zij geen fietsrijder!.... althans indien eer voor haar wiel een plaatsje in uw huis ia? „Bespottelijk I" zegt misschien weer iemand, 't Lijkt misschien zoo. Maar het voorkomt toestanden ais dte ln Amerika, kén die althans voorkomen. Over de gevolgen van don dienet- bodennood in Amerika geef ik in een volgend artikeltje een en ander uit het artikel van den heer Nolthenius. DJCK. HOOGE POLITIEK. Twee vorstelijke ontmostlngen Engeland's Koning naar de Keizers van Duitschland en van Oostenrijk- Hongarije.... En dat in den komkommertijd Een zeldzaam-mooi onderwerp om ean „flinken boom" over op te zetten I Gisteren schreven we reeds een heel stuk over de politieke waarde van het Edward-Wilhelm-gesprek. We zouden 't daarbij gelaten hebben, waren we niet verrast geworden door een onderhoud, dat een Duitschepers- man gehad heeft met Lloyd George de in den laatsten tijd nog al sterk op den voorgrond tredende minister van de dubbeltjes in Engeland die in Karlsbad badende, toch lust had zoo'n rapporter te woord te staan. Lloyd George zei ook, dat een en tente cordiale (een goede verstand houding) de eenlge weg is, om aan de.u tegenwoordigen gespannen toe stand een einde te mei:en. Welke entente vroeg de rap porter. De Minister antwoordde bespreking en regeling vaai den nieuwen vloot- aanbouw. Beide rijken zouden kun nen overeenkomen, dat zij elkaar niet door aanbouw van-nieuwe oorlogsbo dems moeten trachten te overvleuge len. - Zal Engeland daarbij zijn twee mogen dheden-standaard prijsgeven? vroeg de verslaggever wederom. (Op gemerkt zei, dat in Engeland steeds het beginsel gegolden heeft, dat de vloot minstens zoo sterk moet zijn, als van twee na hem de sterkste mogendheden te zamen b.v. Japan en Duitschland of de VerCenigde Staten). De Minister Wis en zeker moeten wij op dit standpunt blijven en wel In het belang van onze verdediging. Ons landleger, dat slechts 300.000 man tedt, is toch zeer klein, in vergelijking met het Duitsche. Hoe gemakkelijk zou het de laatste vallen, ona land te overweldigen, als wij geen groote vloot hadden I Met onze vloot zullen wij toch niet naar Berlijn gaan, en ook niet naar Hamburg, maar onze vloot moei steeds sterk genoog zijn, om ons te verdedigen." Dit is inderdaad een ruiterlijke ver klaring, maar.... zoo werpt de Minis ter dat eigen mooie plannetje weer aardig in duigen. In een vorig over zicht toen de couranten in vage ter- man over zoo'n verstandhouding schreven merkten we 't al terloops op met dit plan zal geen der mo gendheden sympathiseeren. Er is on der de rijken nu eenmaal een strijd om t meeste vechtmateriaai te heb ben, en als Engeland nu zegtik wil wel bezunigen, maar.... fis moet de sterkste bliiven, dan zegden Duitsch land en.... (vul maar in) loop naar je grootmoeder 1.... Zoo komen we er in geen eeuw 1 En van Engeland's kant bekeken kan 't moeilijk anders toezeggingen doen, djat toonde de Minister duidelijk aan. Wat is dus de conclusie? Dat.... dat 't geheele mooie plan ven zulk een overeenkomst heel en heel moeilijk uitvoerbaar zal zijn het doet denken aan een fatamorgana, een luchtspiegeling, die sterk be driegt.... Geven we na deze uilwelding weer het woord aan den Minister en pere man. Eerst wear aan den journalist, die vroeg Mc-n verwijt Engeland steeds, dat het er naar gestreefd heeft. Duitschland te isoleeren (op zich zelf te zetten). Minister: Gij kunt niet genoeg schrijven, om deze dwaze verdacht making uit de wereld te helpen. Hei is idiotisme, te veronderstellen, dat wij ooit getracht hebben of thans trachten, Duitschland met slechts vij andig gezinde staten (Rusland, Frank rijk en in 't laatst was ook sprake van Oostenrijk-Hongarije) te omrin gen. Het bezoek van koning Edward aas den Tmjh te. haï ffi «4. niet ten doel. Koning Edward moest het bezoek te Reval brengen. Had hij dit achterwege gelaten, dan zou hij tegen de beleefdheid gehandeld heb ben. Zoo zei de Minister. Jammer ge noeg zei Z.Exc. niet wat de Rev al- ontmoeting toch wel ten doel had, sn welke beleefdheid zoo veeleischend was. Als hij draadloos was aangeslo ten zouden we 't hem eens vragen I... Wel zei Lloyd George nogHet ge- meene spel, dat Engeland en Du'tsch- Iand als twee honden tegen elkaar worden losgelaten, moet ophouden I Men heeft voor behoud van den we reldvrede, uitmuntende betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland op den voorgrond te stellen, en deze bei de staten moeten er naar streven, in innige samenwerking dien wereld vrede te handhaven. Op dit laatste past van onzen kant een dat zij zoo 1.... In verhand met deze politieke over wegingen is de vraag ter sprake ge komen van welken aard toch de en tente tusschen Engeland en Frankrijk ls. Nu enkele Duitsche bladen bewe ren, dat er een militaire entente be staat, schrijft de Matin uitdrukkelijk dat dit niet zoo Is ze is er niet en is er nooit geweest. Werden Engeland en Frankrijk aangevallen dan zou de „entente cordiale" echter natuurlijk en dadelijk in een „verdedigende en tente" veranderen. Er bestaat, gaat het blad voort, tusschen Engeland en Frankrijk geenerlei verdrag, dat niet openbaar is. Indien men daaraan in Duitschland nog twijfelde, zal de ont moeting te Cronberg dien twijfel wed hebben opgeheven Ook bij de ontmoeting tusschen Ed ward en Keizer Franz Jozef 's hooge politiek in het spel. Hoe kon 't an ders, wijl er gedurende de laatste we ken zulke eigenaardige dingen op het gebied der internationale politiek zijn voorgevallen. De revolutie ln Turkije heeft heel wat politieke berekeningen in de war gestuurd als was 't al leen maar voor Macedonië en de nieuw geschapen toestand biedt voor een ontmoeting van twee, daarbij zoo nauw betrokken staatshoofden, na tuurlijk veel stof tot praten, over wegen en.... misschien wel tot beslui ten I De ambtelijke nota (zie vorig overzicht) toonde reeds aan, dat het onderhoud voornamelijk ging over't land van de halve maan. We mogen den toestand in Turkije nu wel bekend achten. Even de groot- ste factoren repeteeren vermindering van den invloed van Duitschland in Turkije vermeerdering van de zeg- gingsschap van Engeland n.adeeli- ge gevolgen voor Oostenrijk-Honga- rije ook in verband met ds Sandzjak- spoorlijn en het mooie ideaal Saloniki een Oostanrijksche haven en ten slotte, en in de voornaamste plaats, de hervormingsplannen der mogend heden voor Macedonië.... Die mooie hervormingsplannen zijn voor niets gemaakt Maar toch kunnen ze nog hun nut hebben, in geval het herstel van grondwettige toestanden in Macedo nië onverhoopt niet tot verbetering mocht leiden. Ze zijn dan ook zeker heidshalve in portefeuille gehouden, met het oog op deze mogelijkheid. Rusland en Engeland hebben beiden verklaard een welwillende, afwach tende houding te zullen aannemen en de hervormingsactie voorlooplg op te schorten, maar tevens hebben zij te kennen gegeven de actie te zullen her vatten, zoodra mocht blijken, dat het heretel der constitutie niet de gehoop te verbetering in den toestand Yan I cedoniê mocht brengen. De veronderstelling ligt nu voor de hand, dat er te Ischï een gedragslijn voor de toekomst is vastgesteld voor het geval de zegepraal der constitutio- neele beweging m Turkije niet van blijvenden aaxd mocht zijn, althans geen vruchten van blijvenden aard mocht afwerpen voor Macedonië. Vóór den ommekeer in Turkije heerschte er onloochenbaar een zeke re spanning in de Europeesche poli tiek, ja, er was een oogenblik waarop men in vele kringen rekening hield met de mogelijkheid van een botsing tusschen verschillende groepen van Europeeecho mogendheden en men ge neigd was de Engelsch-Russische toe nadering uit te leggen in den zin van een voor het behoud van den vrede ongunstig spel van krachtenDoor zijn bezoek aan den oudste van do vor sten van het Drievoudig Verband toont koning Edward, dat hij dergelijke overdreven voorstellingen wederleg gen wil. Het is tevens een verdienste van de betrouwbare staatkunde van Frans Jozef, wanneer het Drievoudig Verbond in de gansche wereld als een hechte steun van den vrede waardeerd wordt en men aan de ont moeting te Ischl de beteekenis mag toeschrijven van een geruststellende -gebeurtenis- Van de ontmoeting te Ischl mogen, dus gunstige gevolgen verwacht wor den voor de verhouding tusschen Duitschland en Engeland en die tus schen Rusland en Oostenrijk-Honga- rije. Koning Edward zal tot de erva ring komen, dat de Oostenrijksch-IIon- gaarsche staatkunde getrouw blijft aan het bondgenootschap met Duitsch land en zich niet wenscht te leeneai tot een omsingelingspolitiek ten op zichte van Duitschland. Bij deze gele genheid zal de Engelsche Koning de zekerheid krijgen, dat de Duitsche staatkunde evenzeer als de Oosten- rijk9oh-HongaarBChe zich alleen laat leiden door de eerzucht om werkzaam te zijn in het belang van de handha ving van den vrede in Europa. DE INZAMELING VOOR GRAAF ZEPPELIN. 't Geld blijft strooinen.... Enkele cijfers": de Duitsche inge nieurs schonken ƒ50.000 mark, de Kölnische Zeitung heeft al 121.182 mark bijeengegaard. Nu doet zich een eigenaardig inci dent voor. De Frankfurter Zeitung schrijft„Het Duitsche rijkscomité voor het geschenk aan Zeppelin ver zendt reeds een uitnoodiging, om de bij verschillende particuliere inzame laars Ingekomen bedragen aan een van de, door het comité genoemde, betaalkantoren ln te zenden. Ook aan ons is die uitnoodiging gericht; vrij zullen er echter geen gevolg aan geven, en het geld zenden aan de Bank te Stuttgart waar 't ter beschik king van Zeppelin is. De oprichting van een rijkscomité was o. I. hoogst overbodig, te meer daar de natie uit eigen beweging reeds volbracht had, wat onder andere omstandigheden een dergelijk comité had kunnen of ten minste had moeten doen, De poging, achteraf beproefd, om aan het geheel een soort van decoratieve krul te ma ken en den breeden stroom van de hulpvaardigheid des volks iu hc-t re glement van e6n comité van hooge ambtenaren en andere personages te dwingen, kan ten hoogste hierop uit- loopon, om het denkbeeld van een soort van toezicht oefenende instantie dat zeer onsympathiek is en inmiddels gewraakt is op de wijze, die het ver diende, langs omwegen leven in te blazen. Wij hebben geen raad van toe zicht, hoe ook samengesteld, noodig." UIT HET TURKENLAND. Er Is weer een raar allegaartje van berichten te melden. *t Laatste nieuws is, dat.... de Sultan reeds jaren bezig was het volk op te voeden voor een constitutioneels regeering en de Grondwet al in portefeuille lag, om binnen enkele dagen afgekondigd te worden.... We hebben er over gedacht om dit bericht in den... Lachhoek te zetten!... Het beroemde comité yoor „aenheld en vooruitgang" heeft langs een om weg bekend, laten maken, dat 't ntet zijn streven is geweest, om de waar- diglieidsbekleeders van het vroegere regeeringsstelsel in hechtenis te laten nemen. De toestemming is echter ge geven, om het naar wraak-dorstende volk eenlgszins tevreden te stellen. Er zullen 500.000 medailles geslagen worden ter herinnering aan de her stelling van de Grondwet 't ge schrift zal zijnvrijheid, gelijkheid en broederschap althans... als de minister van financiën het geld be schikbaar stelt. En.... we meenen juist dezer dagen gelezen te hebben, dat de schatkist leeg is 1.... Maarschalk Toead pasja clis voor vijf jaar naar Damaskus verbannen werd, omdat hij bij het volk zeer ge liefd was, wijl hij van zijn hart geen moordkuil maakte en altijd eritiek uitbracht over de kliek spionnen, die het leven der officieren naast onmo gelijk maakte is met veel fanfare in Constantinopel binnengehaald Muziek schetterde.... een boot met vrouwen was ter verwelkoming aan wezig.... en nog meer... Foead pasja, die burgerkleeren droeg heeft voor zijn wederaanstelling bij het leger be dankt, Tegen het Comité zeide hij, dat hij natuurlijk geen vriend van den Sultan was, maar zich als vaderlan der kalm zou houden. Nu de Turken een betere rechtspo sitie gekregen hebben, willen ze ook nog meer I De havenarbeiders en het trampersoneel te Constantinopel heb ben gestaakt, omdat ze verdubbeling van loon elschem Misschien gaan de spoorwegarbeiders ook staken... Enkele nieuw benoemde Ministers hebben weer bedankt Ze hebben geen zin in 't baantje I Nu is de Sultan weer bezig nieuwe functionarissen te zoeken I DE MACHT DER MOHAMEDANEN. Stead de bekende Engelsche vre- (Jesiuap beeft in Review of Re- views een nogal belangrijk artiW ge schreven. De Turken hebben zich een grond: wet verschaft. Dadelijk is de nationa listische beweging in Egypte er van opgelaaid. Maar zou ook Engelsch- Indië er den weerslag niet van voé len Daar dringt de bevolking juist in den laatsten tijd naar zelfstandig heid. Maar nu heeft de regeering van Indië, zich tegen die beweging schrap zettende, aldoor steun gezocht bij de Moslemen onder de Indiërs. Dat heet te steeds het kalmste en trouwste deel der bevolking. Te hunnen bate, zegt men ,is voornamelijk Bengalen ge splitst. Op hun aanhankelijkheid moest het Engelsche gezag in Indië voornamelijk houwen. Maar nu heb ban de Moslemen van Turkije in on- bloedigen opstand zich vrij gemaakt- De Sultan, het geestelijke hoofd van den Islam, heeft zijn volk een grond wet gegeven. Zouden nu de Moslemen van Engelsch-lndië niet evenzeer zelf standigheid gaan eischea? En als dab Moslemen en Hindoes daarin samen-" gaan ËËN SAMENZWERING. We deden reeds verschillende medy- deelingen over de samenzwering in enkele Hongaarsche provincies, 019 oen Groot-Servië te vormen. Men weet, dat de onthullingen van den journalist Nastitsje nog al sensa- tie gewekt hebben. Uit zijn brochure willen we eenige passages lichten. ,,En de inspirator van de heele her weging „Ik wil dien avonturier niet noe men", zegt Nastltch, „die aan kapi tein Nenadovitch en andere met slech te bedoelingen bezielde Zuid-Slavische creaturen van Belgrado de taak op legde, bommen te werpen naar den eersten en grootsten van het heden- daagsche Zuidelijk Slavonië, Zijné Koninklijke Hoogheid Vorst Nicolaas van Montenegro. Mijne lezers zullen gissen wie deze verwaten ellendeling is en de heele wereld zal begrijpen, dat het dezelfde schurk is, die koning Alexander en koningin Draga ver moordde, daardoor voor immer het voorhoofd der Servische natie met het brandmerk der schande teeke- nende." De schrijver geeft voorts een lijst van de hoofden der revolutionnaire organisatie. Daaronder komen voor de namen van den president van hét Servisch Parlement, van kapitein Ne nadovitch, een naasten bloedverwanj en intiemen vriend van koning Petër en een twintigtal bekende mannen iq Servië kooplieden, leger-officiers ejj) burgerlijke ambtenaren. Onder heq ls de directeur van de Servische Staats ammunitiefabriek te Kragoeje- vatz, die de bommen maakte, bestemd om den vorst van Montenegro te dob- den. De Servische kroonprins hield daar over het toezicht en gaf 2500 gulden voor de kosten. De steun, den samen zweerders door het ServlBche ministe rie van buitenlandsche zaken ver leend, wordt niet ontkend. Al huhn'ê onkosten werden uit Staatsfondseó bestreden. PERZIë. In de zaken schijnt weer een Wen ding te komen. Via den Russischea gezant wordt gemeld, dat de zitting van het Parlement en van den Staats raad tegen het einde van November tg te verwachten. Dit besluit van aeh Sjah wordt voornamelijk toegeschre ven aan de pogingen van de vertegen woordigers van Rusland en Groot- Brlttannlë te Teheran en wordt be schouwd als een beslissende neder? laag voor de reactionuaire partij. OoX zou volgens hetzelfde bericht de orde te Teheran hersteld zijn. v CONGO-QUAESTIE. De Belgische Kamer heeft weef1 eenige artikelen der Congo-wet goed gekeurd, Geregeld werd o.a. 't rechts wezen en daarbij bepaald, dat de Ï59- ning het recht van gratie heeft, Ingesteld worden een miDisterie van koloniën en een Koloniale Raad. STAKINGEN EN UITSLUITINGEN, t>o groote uitsluiting aan de Duit sche scheepsbouwwerven, om de stfc. kende klinkers van de Vulkan te Stettin te dwingen het werk te hervat ten, is nog opgeschort, daar er kans schijnt te zijn, dat de klinkers zich op' het laatste oogenblik zullen bedenV ken. De staking en uitsluiting der Deen-V sche drukkers duurt ook nog voort,. De minister van binnenlandsche zaj. ken heeft een onderhoud gehad de besturen van de werkgeversorga-, nisatie en van den algemeenen arbei-?' dersbond en daarna besloten een po^. ging tot bemiddeling te doen. Hij zal heden pen schikkingsvoorstel aan hé| oordeel van beide partijen onderwar .•oen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1