Weef bericht Neemt U Rabriek voor Vragen. Koloniën Gemengd Nieuws MBDEDF.ELINGEN VAN HET KONIIs'KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt. 15 Aug. 1908. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Aberdeen (Westkust Schotland) laagste 755.5 m.M. te Riga (Oostzee kust Rusland). Verwachting tot don avond van 16 Augustus Windzwakke tot matigen Oostelij- ken \yind. Gesteldheid van de luchtlichte be wolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 766 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. ïhermometerstand te Haarlem. Zaterdag 15 Augustus Hoogste gisteren 9 uur F. 69 Laagste hedennacht F. 50 Hedenmiddag te 19 uur F. 64 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F, P. KEICHEBT, 17 Anegang 17. PRAOHTIGS! ÖORTKBRING Dassen, Fronts, Bsorden en Manchetten. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Hsmatogen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd I Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weigere namaaksels! Amsterdamsche Kout. De wekelijksche brief van onzen Amsterdamschen Kouter wordt in ons Volgend nummer opgenomen'. DE GEMEENTEREKENING OVER 1907. Door B. en W. is thans de rekening over 1907 aangeboden. De ge wone ontvangsten hebben bedragen f 1935605.07$, uitgaven f 1898022.55 1/2, zoodat er een saldo is van f 37582.52. De gewone ontvangsten overtroffen de raming met f 20.499.39, terwijl de Uitgaven minder bedroegen dan raamd was, nl. f 17083.13. Bij suppletoire begrooting voor den dienst van 1908 zal worden voorge steld de f 6645.48, door de lichtfabrie ken in de gemeentekas gestort, zijnde het surplus op de vastgestelde 2$ aflossing voor den aanleg, benevens f 2000 wegens het niet ter aflossing aanbieden vóór het sluiten van den dienst van twee in 1907 aflosbaar stelde schuldbrieven in geldleeningen der gemeente, over te brengen op den dienst van 1908. Voor 1909 zal dus een batig saldo overblijven van f 28937.04. Raadsstuk no. 274). Muziek in den Hout- Matinée van het Haarlemse!} Mu ziekkorps in den Hout op Zondag 16 Augustus, 2 1/2 uur. Programma1. Einzug der Gladia tors, Marsch. Tucik. 2. Ouverture Les Deux journées. Cherubim. 3. Valse Loraine. Ganne. 4. Souvenir de Meyerbeer, Fantaisie. Coonen. 5, Ouverture SI j'étals Rol. Adam. 6. Grande Valse de Concert. Gillet. 7, Homage k Massenet, Fantaisie. Ben der. MilitaireZaken. Hedenmorgen liad de beëediging plaats van de bij het 10e regiment in fanterie benoemde 2e luitenants F. K. Tenhaeff, Jhr. J. J. Teding van Berkhout, J. G. van der Veen en L. F. E. Coblijn. De beide bataljons tot één bataljon V&reenigd stonden hiertoe, onder be- Vel van den majoor W. D. A. Ophorst, bm 11 uur voormiddags opgesteld op het terrein voor de Cavalsriekazerne. Nadat de verschillende eerbewijzen waren verricht en het Koninklijk be sluit, waarbij de benoeming had plaats gehad aan de troepen was voorgelezen, werd door den regi mentscommandant, den kolonel Nee- feson, den eed van de nieuw bonoem- officieren afgenomen, waaraf de 'pfficierep In de gelegenheid werden gesteld hunne nieuwe collega's to óompllmenteereri. Na het defileeren dor troepen was de plechtigheid afgeloopen, Jie voor al bij de in functie gestelde officieren een diepen indruk moet hebben ach tergelaten. De korporaals Van der Vuurst Bierenbroodspot van het 3e bataljon lOo regiment infanterie alhier, zijn bevorderd tot Icorporaal-fourier. De hUlicien J. Beekman mag zich tot 1 November 1910 ophouden i»« Neder- lo.ndsoh Oost-Indië. Mej. H. alhier. Uw vragen zijn niet duidelijk genoeg om ze precies te be antwoorden. Een man is verplicht zijn vrouw te onderhouden; kwaadwillige verlating kan reden tot echtscheiding zijn. Wend u in dat geval tot een ad vocaat. Wat uw tweede vraag betreft, of een zoodanige moeder de voogdijschap over haar kinderen behouden kan, hangt van de omstandigheden, en in laatste instantie van den kantonrech ter af. VRAAG: Heeft mijn dienstbode, die na de kermis haar dienst opzegt (tegen 1 Nov. a.3.) nog recht op de reeds door haar ontvangen kermisfooi? ANTWOORD: Neen, volgens het von nis van den kantonrechter te Haar lem. Bij haar vertrek kan mevrouw de fooi weer afhouden. VRAAG: Iemand gaf bij testament zijne nalatenschap aan een zijner twee zusters, met uitsluiting van de andere. De erfgename had kinderen, waarvan één overleden met achterlating van minderjarig kind. Zij moest feite lijk het beheer over haar vermogen overlaten aan een harer kinderen, die daartoe echter geen volmacht had. Is het thans, nu zij reeds zes jaar gele den overleden is, mogelijk een onder zoek in te stellen naar het verschil tusschen het vermogen dat de wedu we erfde en dat hetwelk zij naliet? ANTWOORD: Waarschijnlijk wel, want zij heeft ais erfgename eene aan gifte van het recht van sucóes3ie moe ten doen en toen zij stierf is hetzelfde van haar nalatenschap gedaan. Door wien Is een en ander in orde gemaakt? Dat is toch wel na te gaan en anders kan leder aangever ten kantore van het recht van successie inzage van de stukken of afschrift krijgen. VRAAG: Gesteld dat er verschil be staat, is de tijdelijke beheerder dan daarvoor eeaigszins aansprakelijk? ANTWOORD: Dat is zoo in 't alge meen moeilijk te zeggen. Ook zonder schriftelijke machtiging kan hij als lasthebber van de erfgename zijn op getreden en la dan in leder geval slechts aansprakelijk vootr hetgeen hij in strijd met zijn. last heeft verricht; natuurlijk behoudens ieders verant woordelijkheid, wanneer onbehoorlij ke handelingen ten eigen bate hebben plaats gehad. VRAAG: Kan inzage worden ver langd van het eerstbedoelde testament a bij wien? ANTWOORD: De notaris die het tes tament verleden heeft, is verplicht in zage of mededeeling te doen aan de onmiddellijk belanghebbende perso nen, hunne: erfgenamen of rechtver krijgenden, die ook afschriften of uit treksels kunnen bekomen. VRAAG: Is de hypotheekbewaarder ter plaatse Yérplicht schriftelijke in lichtingen te verschaffen omtrent de hypotheek die op de betrokken vaste goederen rustte, op welker tijdstip pen en door welken eigenaar werden opgenomen, en hoeveel dragen de kosten? ANTWOORD: Aan het hypotheek- kantoor kunt u alles te weten komen, want de registers zijn openbaar. Voor de inzage van iedere rekening of van ieder register is 50 cents verschuldigd. VRAAG: Is een erfgenaam aanspra kelijk voor de schulden van den erf later, indien de erfgenaam van het overlijden geen keunis droeg. Hoever gaat dile aansprakelijkheid met het oog op den graad van bloedverwant schap? ANTWOORD: Een erfgenaam die uitdrukkelijk of stilzwijgend den boe del aanvaard heeft, is aansprakelijk voor de schulden. Van die aansprake lijkheid kan hij zich ontslaan, door aanvaarding onder het voorrecht van boedelbeschrijving. Met den graad van bloedverwantschap heeft die aanspra kelijkheid niets te maken. E a m e n s. Fransche taal 1. o. Geslaagd de heer S. A. Pereboom, te Haarlem. Gymnastiek 1. 0. Geslaagd de hee- ren S. P. Nijbakker te Haarlem, en P. M. Vader te Velsen. Handteekenen 1. o. Geslaagd de heer J. Vollama te Haarlem. Fietsendiefs tal. Gisterenmiddag omsfcree-xs drie uur wist een handige dief een „zwijntje" te stelen, wedks eigenaar in de „Kin dervriend" was. Toen hij uit den win kel trad, waren èu zwijntje èn gauw dief verdwenen. De bestolene spoedde zich naar het politiebureau waar hij den diefstal aangaf. (Zie vervolg Stadsnieuws onder Qe laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEM END A AL. Mevrouw Visser van Haaerswoude 1 tee ft weder eens een aantal kinderen uit Hazerswoude onthaald. De kinde ren kwamen in rijtuigen van Haar lem vergezeld van muziek en wei-den op het buiten van mevrouw Visser op verschillende versnaperingen ont haald. Ook was een draaimolen aan wezlg. Voor de kinderen was dit ze ker een aangenamen dag! SCHOTEN. Door deu Commissaris der Koning in is op verzoek, wegens benoeming als controleur der gemeente-gasfa briek alhier, aan den heer A\ Heertjes als veldwachter eervol ontslag ve leend. HEEMSTEDE. De heer mr. D. E. van Lennep, bur gemeester diezer gemeente ls van zijn verlof ln de gemeente teruggekeerd. Van 22—29 Aug. a. s. zullen alhier worden Ingekwartierd 1 hoofdoffi cier, 3 subalterne officieren, 28 onder officieren en minderen en ongeveer 15 paarden. UIT DEN ZANDVOORTSCHEN GEMEENTERAAD. 't Mag dan deftig zijn, dat een half uur te laat beginnen, maar 't is vrij vervelend, vooral voor de persmen- schen, die in den regel wat beters te doen hebben dan in <ten gang van een leedijk Raadhuis te gaan staan wach ten. En die secretaris, die zet maar altijd doorbegin half acht, in de no tulen, een onjuistheid waarop geen enkel raadslid, bijna allemaal telaat- komers, aanmerking maakt.... of durft maken. Er was weer heel wat belangstel ling vanavond. En toch zag de agen da er zoo onschuldig uit. Maar ja, de schijn bedriegt, ook ln Zandvoort. D'r zat weer wat bijzonders, maar 't liep nog al met een sisser af. Eenige ingekomen stukken gingen vooraf, werden deels voor kennisge ving aangenomen, deels om advi es in handen van B. en W. gesteld. Het adres van de afd. N. H. van den Bond van Gemeente-ambtenaren, aandrin gende op verbetering de«r salaris-rege ling van het secretarie-personeel, zal behandeld worden bij de begrooting. Overgaande tot de behandeling van de punten der agenda, werd de aan geboden gemeente-rekening over 1907 in handen gesteld van de herren Drie huizen, Collot d'Eseury (die evenals de heer Van der Werf in deze verga dering afwezig was) en Koning. De Haarl. Huish.- en Industrie school vraagt van gemeentewege een toelage van 10, van lederen leerling uit Zandvoort. B. en W. meenen, dat die leerlingen dat zelf wel kunnen be talen, en dat men dus het schoolgeld maar verhoogen moest. De heer DRIEHUIZEN opperde het idee van een vaste subsidie, maar de VOORZITTER wees er op, dat het aantal leerlingen ieder jaar zoo on gelijk is, en was er dus niet voor. Evenmin de hear DRAAYER, die oordeelde, dat 't voor latere minge- goede leerlingen wenschelijk zou zijn steun te verleenen, maar thans niet. Een voorstel van den heer SLAG VELD om evenals aan de Ambachts school ook. aan de Huishoudschool f25 subsidie te geven, werd aangenomen, met de stemmen van de heeren Draayer en Zwaan tegen. Tot leden van het stembureau wer den benoemd de heeren Zwaan, Bak kenhoven, Van der Werf en Toom- bergen, de beide laatsten zijn plaatsvervangers. Tot gemeente-opzichter werd be noemd de heer Scholten na twee vrije stemmingen een her-stemming en een loting met dan heer Van Baaien Blan ken. Op de voordracht voor het college van zetters worden geplaatst de na men van de heeren W. Groen (aftr.), H .van Keeren (afbr.), J. Water en J. Bakkenhoven. Aan de orde is een voorstel inzake de toepassing van art. 27, al. 3 der Bouw-verordening, dat bepaalt dat de hoogte der huizen niet breeder mag zijn dan de straat. De VOORZITTER >vllde beginnen met de voorlezing van een stuk. waar in hij zijn meaning over deze zaak zou geven, maar de heer SLAGVELD vroeg het woord om te vragen of dat bouwplan nu wel aan de orde kon komen, omdat B. en W. op 't inge diend bouwplan nog niet hebben her schikt. In de discussie en uit 't stuk van B. en W. bleek, dat de heer Ko ning achter de rooilijn wil bouwen, maar dan ook hooger dan de straat breedte is, en dat hij door achteruit te bouwen meent niet meer te gren zen aan den openbaren weg. De heer KONING, zelf lid van den Raad en indiener van 't bouwplan, meende toch die plannen in dezen geest te mogen verdedigen. De VOORZITTER toonde duidelijk aan, dat als de bewering van den heer Koning opging, ieder bouwer desnoods 10 c.M. achteruit had tje bouwen, om hooger te bouwen dan de verordening bepaalt. Dé Raad kan dat nooit bedoeld hebben era even min kan hij zoo'n onregelmatigen bouw bedoeld hebben. De heer DRAAIJER vond in dit ge val afwijking wel gewenscht, omdat de toestand ter plaatse verbeteren zal door dezen bouw, en stelde daarom voor in dit geval van de bouwver ordening af te wijken. Ds VOORZITTER kon zich met die beslissing vereenigen. De Raad n&m toen de beslissing, en toen ging de heer KONING over de verordening nog eens een boom op zetten, waarbij de VOORZITTER, vriendelijker zeker dan 't Reglement van orde, hein aan 't woord liet, en zelfs van repliek diende. De Raad hield zich vervolgeus be zig met de nieuwe regeling der on derwijzers-salarissen, waarbij werd aangenomen een voorstel van de liee- rera Toombergen en Koning, om aan het hoofd boyen de Rljksverg'oeding f 1200—f 2300 te betalen. De regeling, gelijk die voorgesteld werd, werd overigons goedgekeurd. Er had nog een vermakelijk debatje plaats tusschen den wethouder Swaan én den Voorzitter, waarbij de Voor zitter betoogde, dat hij niet meer be greep 't verschil tusschen een voor stel en een amendement. Nu, daar had het wel iets van Toen begon de artikelsgewijze be handeling, en ais laatste pun^ der agenda werd de begrooting aangebo den, die later behandeld wordt. zamelen van gèiaetf, aismede bij ae f eestelij kheden op 31 Aug. a.s. Beslo ten werd dit jaar meer werk te maken van don gecostumeerden optocht en daarvoor prijzen beschikbaar te stel len ter waarde van ongeveer 15 era f 10. Besloten werd, dat de prijzen een paar dagen voor 31 Augustus zullen geëtaleerd worden bij den heer A. Ba- kels aan den Strandweg. Maandag a.s. zal het strand benoor den het Grand Hotel van 8$ uur tot 12 uur onveilig zijn, daar er als dan geschoten zal worden met scherpe pa tronen door de infanterie van Haar lem. Aangekomen vreemdelingen: Fam. Frederiks, Amsterdam, Post- straat 8, 7 pers. W. H. Horen, Devetner, Hotel d'- O range. J. H. Kolk, Groningen, Pension Val- lo, 3 p. Mej. W. de Cruyf, Baarn, Groot Kijkduin. Mej. L. Martin, Keulen, idem. W. Cohen, Berlijn, Groot Badhui.s Mevr. De la Porie, Leiden, Idem. D. J. Bijl, Rotterdam, Hotel Belve dère. J. Mulder, Sappomeer, idem. D. J. Mulder, Sappemeer, idem. woording geroepen. Bij een kerkelijke plechtigheid waaraan hij als getuige zou deelnemen, werd hem door den opperrabbijn verboden aanwezig te zijn. De redacteur heeft thans echter een brief aan den opperrabbijn gericht, waarin hij verklaard het artikel terug te nemen, hoofdzakelijk met het oog op de verkeerde conclusies, welke uit zijn artikel getrokken worden. INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Foor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 14 Aug. 1908. Mijnbeer de Redacteurl Beleefd verzoeken wij nogmaals om eenige plaatsruimte in uw geëerd blad en wel om nog eenig licht te versprei den over de staking bij „Polygraph". De Firma doet alle moeite om het te doen voorkomen, alsof de staking ge ëindigd is, zelf8 beweren zij, dat het geen staking is, daar alle arbeiders, welke op 1 Augustus het contract niet geteekend hebben, eenvoudig ontsla gen zijn. Het tegendeel is echter waar. neer, mem. Eerst nu begint in ernst de strijd, en I. Hirschfeld, Bussum, Kortverl.str. dftt partijeia stll zittien be_ 4, 3 pers. Wjjgt het volgende: J. Rosanonsky, Braunschnang, id. C. Manhelm, Amsterdam, idem. A. Sanders, Londen, Villa Caroline, 2 pers. Fam. Boelen, Amsterdam, B. Fa- vauge 2, 5 p. Fam. Roest, idem, B. Engelb.str. 11, 7 pers. Fam. Van Praag, idem, idem, 6 p. Baron Kettler, Westfalen, Groote Krocht 13, 7 pers. Fam. Oostveem Amsterdam. Kerk plein 4, 4 p. Mr. Mendels zal in den Utnechtscben Raad interpoileeren over het feit, dat aan de Stads-klinieken een Protea- tantsche assistente werd gevraagd. EEN KOMKOMMER t Man meldt van de grenzen aan da „Maasbode" Nu de vliegertiji weer ls aangebro ken, is men aan de Geldersch© gren zen op een aardig idea gekomen. Is de wind gunstig, aan laat men groote vliegers op, waarvan de staarten uit sigaren, bestaan, en men trekt zoo de grenzen over. Loopt men gevaar, zoo heeft men slechts het touw door te snijden en de Vlieger keert weer op Hoilandech gebied terug, waar hij per flets wordt gevolgd, tot op de plaats, waar hij gevallen is. MILITIEBOND. „De Milicien" meldt, clat het hoofd bestuur van den R. K. Miliciensbond bosloot alle samenwerking met den socialistlschen Miliciensbond te wei geren, zoolang deze niet intrekt zijn besluit, om onder zlja wenschen in zake herziening der militlewet ook op te nemen den eisch^van dienstplicht, ook voor geestolijkéh. ARBEIDSCONTRACT. Te Rotterdam is op de vljlenfabrlek der firma Kerkhoven en Vonk het volgende contract uitgereikt ARBEIDSCONTRACT tusschen de Firma Kerkhoven en Vonk' en (volgt de naam van den werkman). Rotterdarb, 1 Augustus 1908. Geenerlei verlet zal worden ver goed, onverschillig of dit zijn oorzaak vindt in slapte of reparatie, dienst plicht, ziekte, ongevallen, familie-om standigheden der arbeiders, dan wel in eenige andere verhindering om te werken. Het is ten strengste verboden eenige alcohol-bevattenden drank in de fa briek te brengen dit zoowel als dron kenschap, zullen onmiddellijk ontslag ten gevolge hebben. Het werk zal ouder gewoonte wor den geregeld. (w. g.) Kerkhoven en Vonk." 't Is kort en bondig I Maar zoo heeft de wetgever het tooli wel niet bedoeld. VERMIST. Sinds Woensdagmiddag verkeert eon ou-derpaar to Bolsward in doode- Iijke ongerustheid, vanwege de afwe zigheid van hun B-jarig dochtertje. Om 9 uur van huis gegaan, ls 't-nlet teruggekeerd, zoodat een ongeluk ge vreesd wordt. De Alg. Ned. Cliem. Bond is inter nationaal aangesloten, en nu stuurde de Firma een zijner arbeiders, een Dultscher, die vroeger één of meerma len de functie van voorzitter een er af- deeling vervulde, naar Berlijn, om te trachten bij het Int. Secr. de oorzaak der staking te verdraaien en ons zoo de ondersteuning van Duitschland af te snijden. Dat deze poging geheel mislukte bewijst een telegram van den volgenden Inhoud, ons door het hoofd bestuur te Berlijn toegezonden: „A was bet uns.lhm Kopf gewasschen, Snmtüche druckorte informirt". Tevens werd ons een wekelijksche uitkeering van een niet onbelangrijk bedrag verzekerd, en een voorschot van een door ons zelf te bepalen be drag aangeboden. Doch daar onze kas nog sterk genoeg ls, en de ondersteu ning onzer collega's hier in Holland rijkelijk toevloeit, ls het voor óne voor- looplg niet noodlg van het Ia&t9te aan bod gebruik te maken. Zij, dóe'aan 't werk zijn gebleven, zijn door de Int. aangesloten Bonden uitgesloten, en zij die bekend zijn met dé kracht van den Bond, zullen inzien welke gevolgen vooir deze personen daaruit voort vloeien. Het zal deze personen later zwaar vallen een andere betrekking in ons vak, zoowel in het binnen- als in het buitenland te vinden. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, teekenen wij, Hoogachtend, HET STAKINGSCÓMITé. In eene do Or de Feestcommissie in Café Suisse gehouden vergadering werd mededeeling gedaan, dat op ver zoek der vereeniglng de heeren P. ön II. Gerke, M. dé Groot Moojr, J. G. F. van Vloten en BiallostersT»! hunne me dewerking tullen verleenen bij het in Kerk en Scheel NËD. HERV. KERK. Beroepen te 's-Graveland (toez.) ds. W. de Lange te Jutphaas, Aangenomen het beroep te Hilvo- rerabeek door dr. H. Thoden van Vel- zen te Nieuwe Schans. EEN KWESTIE IN DE ISRAëL. KERK. In het laatst verschenen Israël, maandblad „Libanon" komt een axti- "lcei voor, dat geacht wordt tegen den Joodschen godsdienstcodex in te gaan. Beweerd wórdt namelijk, dat de treur tijd van drie weken, voorafgaande aan den herinneringsdag van aê verwoes ting van Jerusalem, niet verplicht is. Zijn de Israëlieten 'vplgens den codex Vérplicht gedurende dien tijd haar en baard ongeknipt te laten, en in laatste 9 treurdagen geen vleeech of wijn te oultigep, de redacteur verzekert dat de talmud daarvan niet rept. ïn ófthodéxe kringen fs hier door veel sensatie verwekt eü wordt he| artikel daft ook druk bespit- kén. Dóór den opperrabbijn der Ned- I{?r. Gemeente (a de rédacteur, tevens g odsd ien s tón cfe»% ij zer tér verant- NED. OOST-INDIë. SUMATRA'S WESTKUST. In de Sumatra-Bode van den lOen Juli leest men: Hier en in de ommelanden is thans alles geheel rustig. De uitreiking der aanslagbiljetten heeft echter nog niet plaats gehad en dientengevolge ook nog geen eisch tot betaling van den eersten termijn (de helft) der belasting over 10 maanden (MaartDecember 1908). Of hier bij uitreiking der biljet ten of bij de inning nog moeilijkheden zullen rijzen, ia niet met zekerheid te zoggen; wij gelooven van niet. Te Padang Pandjang is het tegen woordig ook geheel rustig, naar ons heden een voornaam inlander van daar verzekerde; ook was hem van poging tot overvalling der plaats niets bekend. Rondom de plaats en in 'erschillende straten zijn prikkel draadversperringen aangebracht ter vergemakkelijking Van de controle van het, de plaats binnenkomende volk. Uit de Fort de Koek vernamen wij, dat de toestand daar ter plaatse hoe langer hoe meer op dien van voorheen begint te lijken. Men ziet thans weer meer inlandsche winkels opèn, huur rijtuigen rijden weer, en de zeer ge drukte, angstige stemming van voor eenige weken is voorbij tocli is het nog opvallend stil en voor neringdoen den een zeer slechte tijd. Eergisteren was de pasar vrij goed bezocht, doch miste men de menschen, die van ver afgelegen kampongs plachten te kó men'. De wegen, die toegang tot de plaats geven, waren eergisteren 's morgens weder door militaire afdeelingen be waakt, én '8 nachts wordt ook nog steeds gepatrouilleerd, terwijl hier en daar nog wachten worden geplaatst. In den nacht van den 7en op den 8en dezer is een afdeeling cavalerie, onder bevel van ritmeester Hearing, naar Manindjau vertrokken, omdat daar, naar men zegt, een deel der be volking de aanslagbiljetten niet in ontvangst wil nemen. Naar wij uit Solok vernemen, is de la iermijn der belasting in die onder afdeling zóó goed als geheel binnen en in 's lands kas gestort, behalve een klein gedeelte Ln Kota Anau. Onrust barende geruchten der laatste dagen uit laatstgenoemde plaats en uit Moe ara F&nas vonden tot hog toe geluk kig geen bevestiging. Uit. Padang Sidempoeah deelt mep ons mede, dat het Ln hét Zuiden dór resident-Id Tapanoeit volkomen rustig ia ep de assistent-resident alleen naar 'niori*(en suite), én door Mandailing heeft gereisd. De aanvraag van troepen geschiedde to( geruststelling der bevolking en tegen eventueel van de Padangsche Boven-; landen komende woelige elementen. DE TREK NAAR 't WESTEN. De Java-Bode fneldt: Den 5era Juk jl. zijn van Koetoradjo twee zoons vaij den regent aldaar, Raden Mas Ambio en Raden Mas Soemitro, tevens klein kinderen van den regent van Banjoe- mas, naar Nederland vertrokken. Huh vader begeleidde ze to-t Bandoeng. T^ Maos namen de grootouders afschen van hun kleinkinderen. Beiden hebben het eindexamen van de hoogere burgerschool achter den' rug, de eerste te Soerabaja, de tweede te Semarang. Nu gaan ze ln Holland hun studiën voortzetten. EEN VREESELÏJKE REIS. Van de Portugeesche grens is te Madrid het volgende opzienbarende bericht ontvangen Langs de spoorweglijn tusschen Lis sabon en Oporto is tengevolge van de groote hitte en droogte, in de buurt van Algeira een boschbrand uitgebro ken. Het vuur breidde zich met groo te snelheid uit. Toen de brand zijn hoogtepunt bo reikt had, reed de expres-trein van Lissabon, die in zeer snelle vaart om een dalbocht kwam aanstormen, mid den in het in vlammen staande bosch. De machinist reed, daar het nutteloos zou zijn geweest, den trein tot staan te brengen, met razende snelheid door de vlammen, die zich over verscheide ne kilometers langs de lijn ten hemel verhieven. Van de passagiers, ten prooi aan een hevige opwinding, en wier waan zinnig geroep om hulp van de eene coupé tot de andere doordrong is geen enkele ongekwetst gebleven. Velen hunner kregen vreeselijke brandwon den. De wagons waren door den gloed geheel gezengd, en eenigen waren reeds begonnen te branden, toen de trein de onheilsplek achter zich had gelaten. Talrijke gewonde reizigers zijn in het hospitaal van Oporto -op genomen. De Portugeesche telegramcensuur heeft tot dusverre het békend wórden der bijzonderheden van dit opzienba rende voorval verhinderd. DE LYNCHWET. Te Portsmouth in .Virginia, waar eenige negers zich aan misdaden had den schuldig gemaakt, hebben duizen den gewapende burgers weer eens een poging gedaan om zelf recht te oefe nen. Gelukkig waren ditmaal echter troepen bij de hand, zoodat een po ging om de gevangen negers uit de gevangenis te halen en te lynchen mislukte. Maar de opgewondenheid onder de blanken is nu zoo groot> dat men ongeregeldheden -vreest. MISDAAD IN FRANKRIJK. De "Parijsehe correspondent van een Engelsch avondblad geeft een sa menvatting Van eenige beschouwin gen in Fransche dagbladen over de toenemende criminaliteit in de Repu bliek. Wat in die toensming vooral treft, is het -aandeel dat daarbij ge nomen wordt door misdaden van jeug dige personen. Van de moorden en moordaanslagen in Frankrijk wor den er meer dan dubbel zooveel be dreven door lieden tusschen de 16 en 21, als door alle oudere misdadigers te zamen. De beruchte benden, welke onder den naam ..Apachen" de Parij sehe straten onveilig maken, bestaan dan ook voor het mcerendeel uit jon gens onder do 21. In 1896 bedroeg het aantal misdaden in Frankrijk, van welke do bedrijvers onbekend bleven, 87,073. In 1904 was het aantal reed3 geklommen lot 105,998, terwijl het in 1905 107,710 be droeg. Hoewel de statistieken over 1906 en 1907 nog niet zijn uitgewerkt, acht men het waarschijnlijk dat voor die beide jaren de cijfers nog ongun stiger zullen zijn. De aanleidende" oorzaken voor deze criminaliteit zijn vele, w. o. vooral het absinth-drinken, de armoede, liet meer vergoelijkend oordeelen over lie den die zich aan misdaad schuldig maken, tiet algemeen worden van het gebruik onder de lagere klasse, om revolvers te dragen, enz. Andere beoordeelaars verwachten meer van het terugkeeren tot de ten uitvoerlegging van te vellen doodvon nissen ;ook willen zij invoering van een veel strenger behandeling van ge detineerden in de gevangenissen. Mede achten zij het verkeerd gezien om, zooals tegenwoordig in Frank rijk veel wordt gedaan, bij een eerste veroórdeeling do toepassing der straf voorwaardelijk kwijt te schelden. In ieder geval is do openbare meening in Frankrijk ernstig verontrust over den onverkwikkelijken staat van za ken, wat aangaat deze wassende cri minaliteit. Hot gevoelen wordt met den dag sterker, dat de maatschappij stappen behoort te doen om het aan tal en de straffeloosheid der misdadi gers tegen te gaan, waarbij vooral zal dienon to worden gelet op het bestrij den der criminaliteit bij jeugdige per sonen. VEEL COMPLIMENTEN. Virma Parlaghi is een bekende Ita- liaansche schilderes, die het door het huwelijk tot vorstin beeft gebracht. Deze dame had zich in het hoofd gezet met haar gansche hofhouding, benevens de kleine menagerie, die ze er op na houdt, op reis te gaan naar New-York. Doch hare eischen waren zóó bar, dat zelfs de New-Yorkscho hotels die niet konden bevredigen. Aan de directie van het hotel „Knickerbocker" aldaar werd namen» de dame het volgende briefjè gezon den „Hare hoogheid de prinses Lwoff- Parlaghi ls voornemens binnenkort të New-York aan te komen en wenscht de Yólsende woon- en verblijfsbeptu liugeri te treffen Ineenloopende ka- bestaande uit «en

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2