NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26. j.argSDB. No, 7718 VerschKnl dagelijks, bahahra op Zoa- en Faaatdagan. MAANDAG 17 AÜGDSTDS 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB HAANDBNl Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)s 1-30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur i> i*. PEEREB001Q. ADVERTENTIËNt Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t- elke regel meer 0.3* Reclames 30 Cent per regel, BH Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts, voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 714L Drukkerij: Zolder Buitenspaarnc 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames buiten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. AJ.TA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 18 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1-2 u. Vereenlgimg: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Buitonsocieteit: Concert, 8 uur. Eea Dienstbodenpraatje IIL Zonder opofferingen van de zijde der werkgeefsters zal het niet moge lijk zijn verbeteringen aan te bren gen. Dat is het, wat mej. Conrad voorop stelt, als geldende voor haar vader land, maar wat zeker ook in ons land kan worden onderschreven. Van die gedachte gaan ook de be palingen in het nieuwe Arbeids-con- tract uit, dat nog geen kracht van wet heeft gekregen, maar waarin aan de dienstboden reeds verschillende rechten worden verzekerdrechten, die zij bij weldenkende meesters reeds genieten, maar die haar toch veelzlns werden onthouden door hen, die uit sleur of uit onwil in dienstbo den een soort wezens van lagere orde •plegen te zien. Voor de goeden is het ingrijpen van de wet minder aangenaam, maar het vraagt van hen ook geen opoffering de minder-goeden zullen moeten in schikken. Bij ons wil de wet, dat die inschikkelijkheid wordt betoond Je gens onze huisgenooten, de dienstbo den, de Duitsche doctoresse ver wacht offers voor de aanstaande dienstbode. „Van groot gewicht is het geven eener betere opvoeding aan de dienst meisjes", zegt zij. Ook in Duitschland zijn daarvoor inrichtingen te vinden als de huishoudscholen in ons land, „maar ze zijn veel te weinig in aan tal,ook zijn zij niet voor ieder ge schikt, en wat hoofdzaak is de meisjes verdienen gedurende haren leertijd van 1 2 jaren niets zelfs moeten zij in eenige Martha-huizen bijbetalen. Waar reeds zooveel meis- Jeu na het verlaten der lagere school niet gaan dienen, omdat wat zij op die wijze thuis zouden brengen, onvol doende is als bijslag tot de Inkomsten van het huisgezin, zoo is het aantal van haar, die een tot twee jaren ge heel zonder loon kunnen blijven, na- tuurlijk veel kleiner, en de meeste die (n dergelijken toestand verkeeren, willen hooger op." Mejuffrouw Conrad stelt dus voor, dat de dames, die op goed onder legde dienstboden gesteld zijn, de handen ineen slaan en jaarlijks bij dragen in reden van de grootte van haar dienstpersoneel, en wel progres sief. Voor het zoo verkregen bedrag willen zij internaten oprichten ter op kweeking van dienstboden, welke in ternaten door het daaraan verbinden van dames-tehuizen min of meer zich zelf zullen bedruipen. Aan deze inter naten zoude dan levens een plaatsing bureau zijn toe te voegen, dat aan de bijdragende dames kosteloos inlich tingen verstrekt. Hierbij ware de werkwijze der Bostonsche „Household reform leage" na te volgen, welke aan haar, die hare bemiddeling in roept, zekere verplichtingen oplegt. De Leage zoekt alleen plaatsing voor dienstboden, die minstens zes maan den bij eenige familie gediend heb ben, en zet die dames op de zwarte lijst, welke bekend zijn als slechte meesteressen. Hetzelfde geschiedt met dienstboden, die, na onpartijdig on derzoek, blijken niet te deugen." Zijn er zóó goed geschoolde krach ten verkregen, dan moet men ze een Bekere mate van zelfstandigheid en Verantwoordelijkheid toekennen „wel licht ze ook met Juffrouw moe ten aanspreken", (gelijk in Amerika hier en daar al geschiedt). Voorts besparing van arbeid, door 0.a. het eten, smakelijk toebereid, thuis te laten brengen. Den nadruk legt mej. Conrad echter op de hervorming van het dienstbo- denberoep. De vraag is, of dit nu wel heel juist gezien is, althans als mej. Con rad de hervorming zoekt in de rich ting, door haar aangegeven. Men kan zich de verhouding tus schen meesteres en dienstbode op verschillende wijzen denken. Een al leen wettelijke, formeele, maakt van de meesteres de werkgeefster, van de dienstbode de werkneemster. Zij con tracteeren. Wie zich aan het contract niet houdt, is wets-overtreder. Bij zulk aen verhouding komen vriendelijkheden niet te pas. Men kan de wet natuurlijk niet missener zijn enkele verhoudingen, die geregeld dienen te worden. Maar of men den toestand verbetert met op die verhoudingen *t etiket van een „juffrouw"-titel en dergelijke fraaiig heden te plakken, zal nog te bezien staan. Ik ken gezinnen, die maar zelden met dienstboden tobben. Het zijn die, waarin mevrouw of de juffrouw zelf op de hoogte is van het werk, dat de dienstbode moet doen. Wie dat is, laat zijn ondergeschikten zich niet overwerken, gunt ze de noodige rust en ontspanning gaarne, zooals men die aan zijn eigen kinderen gunt. Hier raken wem. L het hart der kwestie. De dienstbode wordt veel te veel als vreemde behandeld. Wie, om welke reden dan ook, den huiselijken arbeid niet zelf verricht, of die niet aan zijn kinderen wil op dragen, maar er een dienstbode voor neemt, moet zich niet verbeelden, dat hij of zij daarmede een soort slavin in dienst krijgt, die alleen heeft te arbeiden, en geen rechten heeft. Niet de wet, doch wederzijdsehe belang stelling, moet de maat aangeven. Een- kamertje, waarin de dochter niet zou willen slapen, is niet „nog net goed voor de meid". Margarine in de keuken en boter in de huiskamer verbittert. Een goede kennis van me pleegt te zeggen „Een meidentong is ook niet van schapon- leer". Met andere woorden, verschil van stand maakt nog geen verschil in behandeling noodig. Wanneer men maar beliefde in te zien, dat de dienstbode niet de huis vrouw vervangen, maar asslsteeren moet, (tenzij natuurlijk in gevallen van ziekte e. d.), dan zou men al een heel eind verder zijn. En aan den an deren kant moeten de meisjes zich niet verbeelden, dat zij, nauwelijks zestien, zeventien jaar oud, 't werk wel kennen. Haar eischen zijn vaak buitensporig hoog tegenover haar prestaties.. Ze moeten begrijpen, dat in het onderricht, dat de huisvrouw haar geeft, een deel van haar beloo ning gelegen is. Daarom kan een be kwame dienstbode, die desnoodig de huisvrouw vervangen kan, ook hoo- gero eischen stellen dan een aanko- meling, al zal zelfs de bekwame in een nieuwe omgeving zich eerst eenigszins moeten aanpassen. En daarom, wat ik u verzoeken mag, mevrouw of juffrouw I gebruik met uw nieuwe dienstbode wat geduld. Al doende leert men.... elkaar kennen, en dat is óók noodig. Belangstelling wekt waardeering, en waardeering toewijding. In zijn artikel meent de heer Nol- thenius te mogen stellen, gesteund door eenige cijfers, dat „voorshands in ons land aan dienstboden geen ge brek schijnt te zullen komen." En verder constateert hij, juister he laas 1 dan wij wenschen, dat de punten van aanraking tusschen meesteres en dienstbode van vroeger, thans verminderen. Het is waar, niet vaak meer „rekt mevrouw aan den eenen kant van t laken, de meld aan t andere". Maar dat daarom voorbij zou z(jn de tijd, die de dienstboden maakte tot leden van éón gezin, ik waag het dit te ontkennen. De goede wil daarop komt het aan. En al onderschat ik de beteeke- nls der komende wetsbepalingen niet, „het eigenlijke dienstboden-vraag stuk wordt, zoo zegt de heer Nolthe- nius terecht,, door den wetgever niet opgelost." De oplossing ligt in het gezin. Dat is Bij u, meneer en mevrouw 1 Dat is Bij u, Kaatje in de keuken I En een klein beetje ook in terug keer naar „den goeden ouden tijd" I DICK. tóuiteniandsch Overzicht ONDER DUITSCHE SOCIALISTEN. De Duitsche socialisten-partij lijdt aan dezelfde kwaal als sommige Hol- landsche politieke partij EN (EN, want behalve de S. D. A. P. zijn er ook nog wel enkele andere te noemen) er iswel eens „mot" I Op zichzelf is een gewoon partij ruzietje nauwelijks een aanstipping in dit overzicht waard, maar nu is dit een meer dan ailedaagsche onee- nigheid. 't Geldt in Duitschland evenals in ons, en in andere landen als een vasten regel, dat de socialisten tegen de begrooting stemmen. Er wordt ge redeneerd zoo lang onder de be schikbaar gosteide gelden nog som men voorkomen, als legeruitgaven en andere dingen, waar de socialisten tegen toornen, mogen we niet helpen, deze begrooting goed te keuren. Van dien vasten regel is plots afge weken J Ziedaar de oorzaak der ruzie 1 Deze traditie-schennis is door de Zuld-Duitschers gepleegd. Deze socialistische broeders hielden voor enkele dagen te Stuttgart eene vergadering, waarin besloten werd de begrootingen niet meer te verwer pen, tenzij daarvoor een b ij z o n d e- re reden bestaat. Nauw was dit besluit bekend gewor den, of de Midden- en Noord-Duitsche socialisten sprongen drie meter hoog van kwaadheid. Het hoofdorgaan, de „Vorw&rts', schreef scherp gestelde artikelen, om dit besluit te veroordee- len. Maar er kwam nog meer 1.... Het Partij-bestuur was niet op dez« te Stuttgart gehouden vergadering uitgenoodigd Fluks kabelen van Berlijn uit om inlichtingen 1.... 't Antwoord geheimhouding op gelegd, we mogen niets meedeelen Dat deed de maat in de oogen der Partijleiders overloopen. Weer te- legrafeeren niet zulke kinderachtige voorwendsels. Zeggen hoe de zaak in elkaar zit.... Weer luidde 't antwoord „geheim houding opgelegd En er kwam nóg meer 't Besluit bleef niet enkel theorie, i praktijk gebracl De sociaal-democraten in de Baden- sche Kamer stemden inderdaad vóór begrooting I Dit werd niet zonder verklaring ge- Dit daan 1 Hun verdediging luidde Er komen op deze begrooting posten voor, waar wij mee sympathiseeren verhoo ging van tractementen voor kleine ambtenaren en Staats-werklieden en onderwijzers credieten voor de rui mere toepassing van waterkracht voor industrieele doeleinden elec- trisatie van het spoorwegnet enz. 't Heeft der Regeering veel moeite gekost, die posten „er door te halen", zoodat er veel tegenstemmers zullen zijn. Als de socialisten nu ook tegen stemmen, dan is t waarschijnlijk, dat. de begrootmg wordt verworpen, en.... dan komt er van de vele verbeterin gen niets. Daarom stemmen we vóór. De socialist Segitz uit Neurenburg gaf in zijn rede nog enkele andere argumenten. Hij deelde mede, dat de Beiersche sociaal-democraten het als een vooruitgang beschouwen, dat het rechtstreekscho kiesrecht yoor den Landdag on het stelsel van evenredige vertegenwoordiging bij de gemeente lijke verkiezingen wordt ingevoerd. Bovendien wordt de sociaal-democra tische partij in Beieren tegenwoordig up voet van gelijkheid met andere partijen behandeld, wat teekenen van betere tijden zijn, zoodat de sociaal democraten nu ook van hun kant niet langer nurksch willen blijven.... De Partij-leiders zijn met deze ver klaringen nog niet tevreden. De „Vor w&rts" blijft toornen, ja, schreef onge veer, dat de Zuid-Duitschers slechte lieden zijn, die de ware sociaal-demo cratie verraden en verkoopen Het slot van 't betoog was „Het partij-congres te Neurenburg zal een ernstig woord moeten spreken." Het geval wordt zeer druk door de Pers besproken. Algemeen wordt eene verklaring voor het geval gezocht, die dan luidt de natuur van een Beier is anders dan van den Pruis. Is de laatste geschikt om in scherp be grensde paden te loopen, de Beier niet hij wil meer vrijheid, en zoo kon ook de Beiersche socialist zich niet langer schikken in het keurslijf van beperkte bewegingen, hem door het Partijbestuur opgelegd. Intusschen belooft het Partij-con gres wel interessant te worden. EEN SAMENZWERING. Men weet, dat hiermee bedoeld wordt de beweging, om enkele pro vincies van Oostenrijk-Hongarije on der Servië te brengen. Het verhoor van den onthullingen-brengenden journalist Nastits werd voortgezet. Hij hield tegenover de verklarin gen der Servische regeering denk aan het telegram van den Londen- schen gezant, waarin over leugens en booze verzinsels gesproken werd vol, dat de Servische regeering in het complot betrokken is. Intusschen hebben weer eenige In hechtenisnemingen plaats gehad. De door de gebroeders Pribitsjewits tegen hun inhechtenisneming geop perde bezwaren zijn door het hof te Agram afgewezen, daar bewezen is, dat zij de zittingen van het revolu- tionnaire comité te Belgrado hebben bijgewoond. Het zal waarschijnlijk nog wel een paar maanden duren, eer het geding in openbare behandeling komt. Van Nastits' vlugschrift verschijnt binnenkort een tweede druk. De Servische pers komt met klem op tegen de beschuldiging, dat het komplot op Servischen bodem zou zijn beraamd en met nadruk wordt da be wering afgewezen, dat de Serviërs omgingen met het plan Ln Kroatië onlusten te verwekken. MOORDEN IN RUSLAND. Niettegenstaande het bekende „ge preek" van Graaf Tolstoï worden er in 't land van Vadertje nog heel wat doodvonnissen uitgesproken. Ziehier een statistiekje, dat loopt over de eer ste helft van dit jaar. De meeste vonnissen werden geveld in Polen, namelijk 203, waarvan 150 in Warschau en 53 in Lodz. Dan ko men de Oostzee-provincies met 128, waarvan 83 in Riga en 45 in Reval. In Kiëf werden 91 en in Odessa 50 doodvonnissen uitgesproken. De te rechtstellingen vormen een niet ge ring percentage om eenige cijfers te noemen, in Warschau 46, Lodz 36, Kiëf 30A Odessa 27. In de meeste streken van Rusland heerscht nog steeds de staat van be leg of de zoogenaamde staat van ver sterkte bescherming. Onder die om standigheden wordt strenger recht ge sproken dan anders en wordt ook meermalen voor mindere vergrijpen, waarop in den regel gevangenisstraf staat,, de doodstraf uitgesproken. UIT HET TURKENLAND. Er liep een gerucht, dat koning Ed ward nog dit jaar den Sultan van Turkije zou bezoeken. Dit mooie be richt wordt nu weer tegengesproken. Bovendien zou de quaestie van het tegenbezoek moeilijk op te lossen zijn, wantvolgens den Koran be hoort alle land, dat de kalif betreedt, hem toe. Bij eene vroegere gelegen heid heeft men de moeilijkheid opge lost met de verklaring, dat het den kalif in zijn grootmoedigheid vrij staat, het dus verworven land aan den vorigen eigenaar terug te schen ken. Maar het zou de vraag zijn, of men voor dezelfde Koran-uitlegging to vinden is. Er ging ook een gerucht, dat de Sultan afstand van den troon zou doen. Ook dit moet onwaar zijn. De comitéleden beweren: de Sultan denkt e>* niet over, en er is ook geen reden voor. >3et vertrouwen, waarmede het comité den Sultan bejegent, is niet slechts schijnbaar, maar ernstig ge meend. Men ia over de door den Sul tan tegenover de vrijheidsbeweging aangenomen houding zoo tevreden, dat men geen andoren Sultan zou wenschen.... LEGERVRAAGSTUK IN BELGIft. De „Indépendance" komt met kracht op tegen de meening van de „Patrio- te", dat de minister van oorlog bi] zijn wetsontwerp tot herziening öer leger-organisatie, rekening moet hou den met het onderhoud te Cronberg, omdat door dit onderhoud, tusschen keizer Wilhelm en koning Edward, zooals het schijnt, een argument ver nietigd la van de voorstanders van een bewapening van alle Belgen nu de vrede niet meer bedreigd wordt, behoeft men niet meer te denken aan een militaire reorganisatie. Het zou dwaasheid zijn te meenen, dat de ontspanning, die op het oogen- blik bulten kijf merkbaar is ln den politieken toestand van Europa, voor ons aanleiding zou zijn af te zien van iedere verdere poging, om ons vader land in staat van behoorlijken tegen weer te brengen. De ontspanning be staat inderdaadmaar wie staat er ons borg voor, dat het een of andere incident morgen niet weer nieuwe complicaties opwerpt Het zou waan zin zijn voor een natie, zich te ont wapenen, zoo lang de andere volkeren het niet doen, het schild af te leggen, terwijl da anderen in het harnas blij ven. Zoo lang Europa leeft onder het stelsel van gewapenden vrede, moet de nationale verdediging een hoofd zorg zijn voor ieder volk. Niets in dit opzicht uit te richten onder voorwend sel, dat de handhaving van den vre de verzekerd schijnt, staat gelijk met zich bloot te stellen aan allerlei ver rassingen. Of denkt ge wellicht, dat ge op den dag van de oorlogsverkla ring een ten strijde toegerust leger uit den grond kimt- stampen RUSLAND EN JAPAN. De Japanners zijn er blijkbaar op uit de, na den oorlog ingeleide vriend schappelijke betrekkingen met Rus land ln stand te houden. Anders zou er in de Japansche pers wel heel wat anders te doen zijn over een vrij ern stig Japansch-Russisch incident, dat zich nu heeft voorgedaan. De „Miye Maroe", aen Japansche schoener, die op de robbenvangst in verboden wateren werd betrapt, was aangehouden en de bemanning, 36 koppen, naar Nikobijewsk gebracht. Daar vielen de Japanners het Rus sisch gewapend geleide aan, waarvan 14 man door steenworpen werden ge wond. De Russische soldaten maakten geen gebruik van hun vuurwapens en slechts ééu Japanner, die tegenstand bood, werd gewond. Naar aanleiding van dit verzet te gen de gewapende macht werden 9 Japanners voor den krijgsraad te Nicolajew8k gebracht, die 8 hunner ter dood veroordeelde. Het doodvonnis werd nog niet voltrokken daar de ver oordeelden in hooger beroep kwamen. De Japansche regeering heeft ver klaard, dat zij zich bij de beslissing van het gerecht in zake de rechtma tigheid van het op den schoener ge legd beslag zou neêrleggen, toch zal men wel mogen aannemen, dat de voltrekking eventueel van het dood vonnis in Japan kwaad bloed zal zetten. Intusschen wil Japan met Rusland eene overeenkomst treffen betreffende de wederzijdsehe bescherming van de robben- en de vischvangst in het alge meen in het westelijk gedeelte van den Stillen Oceaan. ZEPPELIN EN ZIJN BALLON. Voor Zeppelin was er bij de Alge- meene Rente-instelling te Stuttgart 600.000 mark ingekomen, de helft uit Wurtemberg. STAKING EN UITSLUITING IN DENEMARKEN. De afgevaardigden van de vakveree- nigingen hebben het voorstel van mi nister Berg tot beslechting van het geschil, dat tot de staking der letter zetters en anderen en de uitsluiting heeft geleid, met 116 stemmen yoor, 22 tegen en 2 blanco aangenomen. Stadsnieuws Opruiming. Tot groote vreugde der bewoners van de Nieuwe Schoolsteeg en om liggende etraten zijn de „beruchte" dames uit dit straatje vertrokken naar een ander kwartier, dat nu wel even oDveiiig zal worden als genoemd straatje was. Da eigenaar van het huis, waar de „dames" gewoond heb ben, is met haar vertrek zeer ingeno men. maar als hij zijn huis bekijkt, heeft hij weinig vreugde, want het is een ruïne gelijkgeen ruitje is er meer heel. Een leelijk schadepostje yoor den huisbaas. Ernstigongeluk. Zondagmiddag omstreeks 5 uur had aan de Kleverlflan bij het eindpunt to Elecfcr. tram een ernstig ongeval plaats. Bij den hoek van den weg ge raakte het echtpaar Bijster uit het Schoterkwartier onder de equipage dei' familie Meder en werd overreden. De man kreeg ernstige kneuzingen aan een der beenen, terwijl mej. B. een enkel brak. Belden wei-den opge nomen en ingedragen in de lunch room-bodega „Rusthoek" van den heer Reinders, alwaar zij liefderijk werden verzorgd, terwijl Dr. Bakker, die onmiddellijk arriveerde, de eerste hulp verleende. Per rijtuig werden zij naar huls gebracht. De familie M. neemt alle kosten voor haar rekening. STUKKEN VAN DEN RAAD. SCHOOL VOOR ZWAKZINNIGEN. Waar uit de memorie van toelich ting hli de Staatsbegrooting (1906). houA- —ak 5 (scholen voor zwakzinni gen; blijkt, dat het Rijk voor de toe kenning van subsidie niet eischt, dat het hoofd der school In het bezit zij van een diploma voor slöjd en ln al- gemeenen zin gesproken wordt van dengene, die belast is met het geven van onderwijs ln handenarbeid, acht de beer Gravestein het niet gewenscht zulk een bepaling ln de verordening op te nemen en stelt voor deze zin snede te schrappen. Door de acte verplichtend te stellen, wordt de keuze van een geschikt hoofd der school zeer beperkt en kon hot geval zich voordoen, dat de lei ding moest worden toevertrouwd aaa iemand, die anders wellicht niet In de eerste plaats ln aanmerking zou komen. (Raadsstuk 289). BOUWVERORDENING. Voorstel van B. em W. om aan de H. IJ. S. M. toe te staan, bij het bou wen van een brandstoffenloods op 't stationsemplacement af te wijken van het bepaalde bij artikelen 7 1& der Bouwverordening. (Raadsstuk 287). GEWIJZIGD BOUWPLAN. De roei- en zealvereeniging „Het Spaarae" verzoekt toestemming tp( kleine wijzigingen hl het plan tot bouw van een schultenhuis. B. en W. hebban geen bezwaar en stellen voor daartoe vergunning te verleemeai. (Raadsstuk 288). ONDERWIJS. B. en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt voor onderwijzer aan School 4. 1. M. A. v. Heuyen, te Zaandam, 1 750. 2. J. Drijver Jr. te Helder, f 700. 8. W. C. Beumar, te Leiden, f 750. (Raadsstuk 284). VERHUUR GROND. B. en W. stellen voor aan de E. N. E. T. voor den tijd van 2^ jaar te verhuren een stukje grond van 15 vrk. meter gelegen achter het wachthuisje aan den Koninginneweg, om daar een wachthuisje te bouwen. De huurprijs bedraagt 30 per jaar» (Raadstuk 285). ZOMERVAART. B. en W. wenschen den weg langs de Zomervaart te verbeteren en stel len voor daartoe 800 beschikbaar t«' stellen, waarvoor o.a. enkele stroo- ken grond zullen aangekocht worden., PENSIOENSBIJDRAGEN. B. en W. stellen voor de stortingen voor eigen pensioen, waartoe het na 1 Sept. 1908 te benoemen onderwij zend personeel aan de Meisjesschool voor M. O. tegenover het Rijk zal zijn gehouden, ook voor rekening der ge meente te nemen, gedurende den tijd. dat de leden van het onderwij zena personeel ln dienst der gemeente zul len zijn. (Raadsstuk 283). AANKOOP BLOEMEN. De bloemistenvereenlging „Haar lem" verzoekt den Raad voortaan de planten en gewassen benoodigd voor de plantsoenen en parken zooveel mo gelijk van Haarlemsche bloemisten te betrekken. Het grootste gedeelte van deze artikelen worden nu van le veranciers bulten Haarlem betrokken, terwijl deze (volgens adressante) even goed door Haarlemsche bloemisten geleverd kunnen worden. B. en W. stellen voor te berichten, dat voor zoover het belang der ge meente het toelaat, met dezen wensch rekening zal gehouden worden. (Raadsstuk 286). INSTRUCTIëN. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan Instruction voor den di recteur en verder personeel der ge meente-lichtfabrieken. (Raadsstuk 236).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1