Weerbericht F, P. REICHEBT, Uit de Omstreken Binnenland Sport en Wedstrijden I t I i Iv—u I Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET ■KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Da Bildt, 17 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 770.5 m.M, te Stomoway (ten Westen van Schot land); laagste 755.9 m.M. te Riga (Oostzeekust van Rusland). Verwachting tot den avond van 18 Augustus: Wind: zwakke, Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht: afwisse lende bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 765 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17, PRACHTIGS SORTEERING Dassen, Fronts, Beurden en Hanehetten. Thermometerstand te Haarlem. Zondag 16 Augustus Hoogste gisteren F. 64° Laagste heden nacht F. 53r Hedenmiddag 19 uur F. 63 Maandag 17 Augustus Hoogste gisteren F. 65° Laagste heden nacht. F. 57 Hedenmiddag 12 uur F. 61» Goed onderlegd. Een kapper te dezer stede vroeg een bediende en ontving daarop volgende sollicitatie M. H. Daar ik het Adwiedensie van u ga leezen Heewt Daar Na *ou ik gaarne in kennis Vil de kone met u en u kon tissiez zijne en mijn Oude dom is tweejendwlndig jaaf. In af wagtin U dlennaar (naam). Naar Dordrecht. Aan de leden der Vereeniging „Haerlem" is eene circulaire verzon den, waarin zij worden verzocht met hunne dames deel te nemen aan een excursie naar Dordrecht, op Zaterdag 22 Augustus a. s. Vertrek uit Haarlem des morgens te 7.28 naar Rotterdam en van daar per boot om 10 uur naar Dordrecht. Deelnemers kunnen zich vóór 19 Augustus a. s. aanmelden bij den heer J. L. Tadema. Zij, die aan dezen tocht deelnemen raden we aan het mooie werkje over de oude gebouwen te Dordrecht voor uit te raadplegen. Dit boekje berust in onze Stadsbibliotheek, Jubilé. Onder veel blijken van belangstel ling herdacht gisteren de heer C. Hensen, rijtuigbankwerker aan de Centrale Werkplaats der H. LI. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij In dienst irad. Namens de kameraden werd den jubilaris een enveloppe met in houd en diploma aangeboden, terwijl tevens door hen zorg gedragen was voor een vrijen dag. Nieuwer ij tuigen. Aan de Centrale Werkplaats der H. Ij. S. M. zijn een drietal bagagerijtui gen gearriveerd, afgeleverd door de Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam. Deze rijtuigen zijn zeer practlfch in gericht. In het midden bevindt zich een afdeeling voor den hoofdcnnduc- teur. 't Zijn dubbele rijtuigen en be stemd voor den sneldienst. Vooruitgang. Door de Vereenjgde Ijzerhandel wordt te Nijmegen een fraai en groot winkelhuis gebouwd op den hoek van de Hertogstraat en de Van Brockhuy- senstraat. Militaire Zaken. Heden werd door het 3e bataljon 10e. regiment infanterie alhier weder om een oefening gehouden op het ter rein de Breesaap bij IJmulden. De troep stond onder bovel van den kapitein Van Meurs, vertrok in den voormiddag per trein van 7.15 naar Velsen eri keerde in den middag mar- cheerende naar het garnizoen terug. Het bataljon werd uitgeleid en in gehaald door liet muziekkorps. De oefening werd door den regiments- commandant, den kolonel Necteson, bijgewoond. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). OVERVEEN. Zaterdag laatstleden mocht de heer W. Jansen, postbode alhier, onder groote belangstelling zijn vljf-en-twin- tigjarig jubilé als zoodanig vieren. Behalve tal van bloemstukken en een massa schriftelijke felicitation ont ving <lem Jubilaris dién dag tal van mondelinge gclukvvenschen. Aan vele stoffelijke blijken van belangstelling ontbrak het hom niet. Zoo ontving hij van zijn postdirecteur een fraaie re gulateur, van het personeel en zijn ambtsmakkers een sierlijke nieuw modische kamerlamp en van een commissie uit de burgerij een enve loppe met fllnken inhoud, alsmede een fraai gouden remontoir. Zeker mag de heer Jansen met groote zelfvoldoening bij al die gelukwen- schen en kostbare catteaux op zijn jubiló terugzien en blijven gedenken, dat een getrouwe plichtsvervulling, al is die ook van een lagere ambtenaar, zeer gewaardeerd wordt In Overveen. We hebben Overveensclie kermis, dat wil zeggen, dat de tijd daar is, dat eenige galanteriekramen, poffer tjeskramen enz., hun plaats hadden genomen bij den tol alhier. Doch van ochtend was van dit alles niets, hoe genaamd niets te bemerken. Vroeger was het voor de Overveners en tal van Haarlemmers nog eens een aar dige uitspanning. Ais Jaap met zijn eeuwigdurend en lach en zijn vroolijke mimiek de bezoekers aanwakkerde om op het rad van avontuur hun ge luk te beproeven. Maar de loterij is afgeschaft en met die afschaffing schijnt het aantrekkelijke van de ker- misjool begraven te zijn. In den Raad zijn eertijds al stem men opgegaan om de kermis af te schaffen, doch dit vond bij de meer derheid geen gehoor. Verleden jaar was de kermisvertooning al wat min der, maar nu is het de dood in den pot. Zou ze zich zelf afgeschaft heb ben? We weten het niet, maar wel, dat en galanteriekramen ®n poffer tjeskramen en zoovele andere kleine vermakelijkheden geen goede recette hebben gemaakt, ton minste niet vol doende om nogmaals te wagen naar hier terug te keeren en acht dagen hun verblijf alhier te vestigen. HEEMSTEDE. Ten nadeels van A. v. d. Linden aan ■da Kerklaan zijn 7 kippen ontvreemd. HALFWEG. Het uitbreiden van sporen en wis sels, afbreken en maken van verhoog de los- en laadplaats met bijkomende werken alhier, Is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan den heer D. R. de Jong. IJMUIDEN. Met ingang van 1 September wordt als chef naar station IJmulden over geplaatst de heer J. J. v. d. Goes, thans chef te Noord-Snharwoude, Openluchtmeeting. De openluchtmeeting, alhier gehou den ter bespreking van het Algemeen Kiesrecht, trok niet veel belangstel ling. Al3 sprekers traden op de heeren Duy3, vun Zaandam, over Algemeen Kiesrecht, en Molenbos, van 's-Gra- venhage, over den 10-urigen werk dag. ZA"NDVOORT. Voor een goed bezette zaal werd Za terdagavond in Hotel Kurhaus eene soirée gegeven, onder directie van de heeren Solser en llesse. Het program ma was zeer afwisselend. Veel bijval werd na afloop van elk nummer ver worven, o. a. was dit het geval met .,De adellijke kleermaker", operette In Óen bedrijf, naar het Duitsch en „De Hand", parodie op het bekende Fran- sche drama „La Main". De heeren Solser en Hesse en Eduard Jacobs, alsook mevrouw HesseSlauderof werden na hun optreden met veel ap plaus beloond. Alhier is aangespoeld en onder be heer der strandvonderij gesteld een partij mijnstutten, ongeveer 750 stuks. NEDERLAND EN VENEZUELA. Naar men verneemt, zullen a. 3. Vrijdag met het stoomschip „Prins Maurlte" 50 manschappen van de Ko loniale Reserve uit Nijmegen, van Amsterdam naar Suriname vertrek ken, ter aanvulling der daar aanwe zige troepen. Zooals men weet, wordt de troepen macht in West-Indië niet aangevuld uit de koloniale reserve. Dit is dus voor het eerst, dat van dat korps ver sterking naar de West wordt gezon?- den. DE NIEUWBENOEMDE DIREC TEUR-GENERAAL VAN DEN ARBEID. De N. R. Ct. schrijft, naar aanlei ding van de benoeming van den heer II. A. van IJsselsteyn, adjunct-direc teur van de gemeentewerken te Rot terdam, tot inspecteur-generaal van den arbeid met dan persoonlijken ti tel van directeur-generaal, dut het nog niet definitief schijnt vast te staan, dat de heer Van IJsselsteyn zijn werkkring te Rotterdam zul neer leggen. en bestaat er nog kans, dat deze verdienstelijke hoofdambtenaar voor Rotterdam behouden blijft. Volgens sommigen heeft de Ge meente hem hoogev iractement 9000) goboden dan het Rijk, volgens ande ren wil de heer v. IJ. alleen eeu be noeming lot Directeur-Generaal aan nemen, gelijk overeengekomen was DE NONVL1NDERPLAAG. Naar men verneemt is het vangen van nonvlinders thans gestaakt. COLLECTE NEERBOSCH. De nationale collecte tot delging van de schuld van 100,000 der Wees- inrichting te Neerbosch, heeft tot dus ver 97,304,97 opgebracht, zoodat tot algeheole aflossing dezer schuld thans nog slechts 2625.03 ontbreekt. SOCIALISTEN BOND. Naar „De Klok" mededeelt, zal ete conferentie, waarin de statuten van den nieuwen Socialistenbohd zullen worden behandeld, waarschijnlijk worden gehouden op Zondag 13 Sep tember te 's-Gravenhage. KONINGINNEDAG TE SOEST. Tor golegenlieid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zal te Soest een gecostumeerde optocht pea- fiets gehouden worden. HET WEESPERPOORTSTATION. De nieuwe perrons aan het Wees- perpoortstation te Amsterdam zijn thans gereed. Men weet, dat het eer ste perron! hoofdzakelijk voor uit gaande, het tweede hoofdzakelijk voor binnenkomende treinen is. Dat tweede perron was vroeger veel te smal en is nu aanmerkelijk verbreed. EEN CONSULTATIEGEBOUW VOOR DRANKZUCHTIGEN. In Den Haag heeft het Centraal co mité voor drankbestrijding, samenge steld uit vertegenwoordigers van plaatselijke drankbestrijdersvereeni- g.ingen van allerlei richting, een con sultatiebureau voor drankzuchtigen, het eerste in ons land, geopend. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in de maand Juli 14,458,833,285 opgebracht, tegen over 14,017,760,625 in Juli 1907. De opbrengst was alzoo in de afgeloopen maand /441,072,66 hooger dan in de overeenkomstige maand van verleden jaar. Dit bedrag wordt merkwaardi gerwijs nagenoeg precies gedekt door het bedrag, dat de successierechten in Juli 1908 meer hebben opgeleverd dan in Juli 1907. Verleden jaar kwam als sucessiarecht 1,081,505 binnen; dit jaar ƒ1,522,104,085. Het verschil ten voordeel© van Juli 1908 is 440,699,085. TYPHUS, To Oploo (gem. St. Antomds) N. B., heerscht de typhus in zoo erge mate, dat er reeds een negental lijders be zweken zijn, en er nog een betrekke lijk groot aantal lijdende is. VERDRONKEN. Een stoker aan boord van het Duit sch© stoomschip „Elbing", liggende aan de IJkade te Amsterdam, is over boord gevallen. De man viel eerst met het hoofd op de kade en vervolgens te water. Eenigen tijd later werd zijn lijk op gehaald. L. P. GIJSBERTI HODENPIJL. Zaterdagmiddag is te 's-Gravenha ge overleden de heer L. P. Gijsbertl Hodenpijl, in leven gep. schout-bij- nacht, oud-inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht. EEN VREEMDE HISTORIE. De geschiedenis van den te Am sterdam losgelaten rechterszoon, die op rijwieldiefstal betrapt werd, is toch niet zoo gewoon als het „Hdb." wel wil doen uitkomen. „Het N'euws van den Dag" vertelt .ds toedracht als volgt „Terwijl het jongmensch gevangen zat in voorloopige hechtenis, heeft zijn vader de fiets aan den eigenaar doen terugkomen en van dezen een verkla ring gekregen, dat hij geen vervol ging wenschte. Tevens werden de vroeger verdwenen fietsen, welke door den zoon in verschillende banken van leaning beleend waren, voor rekening van den vader gelost en eveneens aan de rechthebbenden, teruggebracht, die allen oen dergelijke verklaring afga ven. Op grond dus, dat geen schade was geleden en de benadeelden niet op vervolging aandrongen, is de dar der in vrijheid gesteld." „Het Volk" meent, dat uit dit ,,Nieuws"-berIcht duidelijk blijkt, dat da schuldige zoon veel voordeel heeft gehad van de omstandigheid dat zijn papa tot do rechterlijke macht be hoort. Immers is het bij de justitie gebrui kelijk, in beslag genomen voorwer pen onder jüstitieele berusting to hou den, tot de daarbij betrokken zaak is berecht. Wat is in dit geval gebeurd? Reeds een dag na het opbergen van het jongemenseh op de Weteringschans, had de benadeelde, wiens fiets uit de badinrichting gestolen en door de recherche in beslag genomen was, zijn fiets terug en toekende hij, vex-heugd ever die spoedige onverwachte terug gave, op verzoek van den vader, den rechter, eene verklaring, dat door hem geen strafvervolging werd gewenscht. Desgelijks deden de vei-schillende an dere bestolenen. Hoe kwam, vraagt „Het Volk" ver der, de vader voorts aan do lommerd briefjes der andere fietsen, waarop de politie toch eveneens beslag had ge logd Zouden aan een gewoon burger dergelijke faciliteiten, als aan dien invloedrijken vader van een schuldi gen zoon, zijn toegestaan? Het blad herinnert er aan, dat het maanden geduurd heeft alvorens de anarchist Smit, bij een relletje gear resteerd, zijn gereedschap terugkreeg. „Afgezien hiervan", zegt het, „wordt door de houding van het O. M. een privilegie geschapen voor ouders die geldelijk in staat zijn een heel aantal beleende fietsen weer op te koopen en aan de bestolenen teiug te geven." De juisthoid der opmerking kan niet worden ontkend, indien men er maar bij in 't oog houdt, dat een on bemiddeld© van een goedwillig man even goed intrekking ©ener klacht kan verkrijgen, en dat een bemiddelde zelfs door veel geld te bieden aan een bestolene, die nu eenmaal vervolging w i 1, niets bereikt. Intusschen kan men den invloed van zulk een bod niet ontkennen, en het is de vraag of een rechter, die hiertoe zijn toevlucht neemt, zij 't ook onder deze omstan digheden, die de da.ad begrijpelijk maken, zichzelf als rechter kan hand haven. WATERPOLO. H. V. G. B. trok Zondag roet twee zeei onvolledige zevental ton naar Am sterdam, om daar voor de le en 2e klasse competities tegen 't IJ I en It te spelen. Om circa 1 uur begint in de zweminrichting van den heer Harte aan den Westerdoksdljk de 2e klasse match. IJ II—H. V. G. B. II, 5-0, De Haarlemmers verschijnen met 'n vijftal Invallers, IJ II is volledig. IJ II: Tersteeg, Beekman, Würdemann, Nijland (capt.), Los v. Haarlem, Bohlander, Tersteeg. H. V. G. B. II: Verwey, Bouwmeester, Beers, Cars ten, Wilhelmus, Peereboom, Oostenbroek (capt.), In 't begin is het spel tamelijk ver deeld; ite IJ-voorhcede knoeit een beetje on de Haarlemsche, die geheel uit invallers bestaat, doet nog min der. IJ II is 't echter gauw op dreef, en Bohlander en Los v. Haarlem schieten een paar maal over. Verweij krijgt aan de andere zijde een mooie kans door op te zwemmen, maar zet, vrij schot hebbende, over naar Bouw meester die mist. Even daarop scooirt Tersteeg met een niet onhoudbaar schot. Rust 10. Na de hervatting is 't IJ totaal de baas, en de vermoeide Haarlemsche verdediging krijgt 't hard te verant woorden. Hoewel nog veel gestopt wordt, maakt 't IJ door Bohlander en Los v. Haarlem nog 4 goals. Eind stand 50. Bij 't IJ waren allen goed, terwijl bij H. V .G. B. niemand uit muntte. Stond der 2e klasse: Dt -i IJ II 4 4 0 0 14—1 8 2.— D. J. IC. II 3 1 1 1 3—3 3 1.— A. Z. 5—1 2 1 2—6 4 0.80 H.V.G.B. 11 6-0,3 3 2—11 3 0.50 Nu volgt de le klasse match, n.I.t IJ I—H. V. G. B. I, 2-0. H. V. G. B. is zondier twee van hare beste spelers, captain J. Garrer en Hulswit, 't IJ mist captain J. G. Cort- lever. IJ II: Rühl, J. Cortlever, N. Cortlever, Struys Sr., Meuring, Bohlander, Struys Jr. H. V. G. B. I: W. Garrer, v. Dijk, Valkema Blouw, Remmelts (capt.), C. J. Merens, A. H. Garrer, Oostenbroek. Ook in deze match gaat het spel eerst gelijk op, de eerste mooie kans krijgt H. V. G. B. als W. Garrer al leen vlak voor doel komt; Rühl keert het harde schot echter prachtig. Ook een paar gevaarlijke momenten voor het Haarlemsche doel hebben geen resultaat, Oostenbroek is op zijn post, en Merens, nog wel geheel ongeoefend verricht goed werk tegen Meuring Remmelts werkt als middenspeler uitstekend. Even voor halftime ont aardt 't al niet te schitterende spel in een knoeipartij, waarin 'n paar f reekicks afwisseling brengen. Rust 0-0. Na de verwisseling zendt Remmelts een mooi iongschot in, dat Rühl houdt; de bal gaat terug naar de IJ* voorhoede, en Jlmmy Struys scoort met een hard, onhoudbaar schot (1-0). Pogingen der Haarlemsche voor hoede werken niets uit daar Blouw (nu center-voor) veel te lui is. Van Dijk werkt op de rechterwing ver dienstelijk. Do tweede goal van 't IJ kómt als na 'n soort van scrimmage Meuring een vooorzet van rechts door 't doel slaat. Hiermee komt time. Bij 't IJ waren allen vrij goed, Boh lander de beste in do voorhoede. Meu ring gedroeg zich onhebbelijk; kreeg een waarschuwing van Kappenburg, omdat hij een der Haarlemmers te lijf wou. Bij H. V. G. B. Remmelts de ster, verder Oostenbroek. Merens en Van Dijk goed. Stand le klasse: D. K. 110 0 6-02 2.— IJ 2 1 0 J 2-6 1.— H. V. G. B. 1 0 0 1 2 0 0 BERGEN. Het bestuur der Keunemer Sportclub kan niet verweten worden „slaperig" te zijn. ZOodra is er geen Vrije Zoh- dag, of fluks zijn te Bergen Courses uitgeschreven, en over Zondag kan het bestuur zeer tevreden zijn. Er wa- ren veel paarden en veel publiek en zeldzaam schoon weder plus een uit stekende baan. Meer kam niet worden verlangd. Vóór den aanvang der courses was een telegram ontvangen, dat aan het station Haarlem ongeveer een 150 reizigers komende van de richting Rotterdam, te iaat waren ge komen, en nu niet eerder dan half 8 op de baan konden zijn. Het bestuur talmde dus een beetje met den aan vang van het eerste nummer, dat op stap door Jaantje g9Wonmen werd in een kilometertijd van 1.51, waarbij te constateeren viel, dat de merrie nog wat secondetjes over heeft, en voor dat do paarden voor nel tweede num mer in de baan gingen, kwamen wer kelijk een massa laatkomers aanbe reids waren eenige bookmakers per auto gearriveerd. Dit tweede nummer was een succes voor Stal Zuidmeer, dié zoowel op den eersten als op den tweeden prijs be slag legde. Magnalia, de zoo 3neü$ merrie, kon geen plaats veroveren. Siegfried die zeer corneu'd is, kon, omjajiks. deze kwaal nog gemakkelijk deii Aster- prijs winnen, waarin CaesarewiWh Uyeade was, van deie laatste kan ge zegd worden, dat de gang van den hengst te lan^ èh daardoor min der voaV - Mite Maggie, wóike de eerste heat overwegend gemakkelijk' won, kon ook, met de zweep, het eerst over de streep gebracht worden. Ida R. was een pracht van tweede, doch de aankomst was zoo gesloten, dat door den tijdopnemer geen ver schil im tijd van aankomst geconsta- tesrd kon worden, en ten slotte het groote afstaudsnummer, waarin Al- wina zich het eerst aan den rechter pi'esenteerde, en Artillerist door een op het laatst gemaakte fout, tweede werd. De jeugdige gebroeders Mon sieur toonden bij hernieuwing goede leerlingen te zijn. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Begonia-prijs. Recorddraverij voor Nedorlandsche paarden. Minimum af stand 2000 Meter. 1. Jaantje (2000 M.) Vogelensang. in 3,42. 2. Glemdine (2170 M.), Alkemade, in 3.42 3/5. 3. Magnolia (2080 M.) J. Ensing in 3.44 3/5. Augustus-prijs. Recorddraverij. Mi nimum afstand 2000 Meter. 1. The Surrogate (2060 M.) Theo, Monsieur, in 3.20 2/5. 2. Mimice H. (2080 M.) Pronk in 3.212/5. 3. Magnolia (2080 M.) J. Ensing. in 3.21 4/5. Aster-prijs. Prij zendraverij voor Nederl. paarden van 3 jaar, die niet meer dan ƒ1500 gewonnen hebben. 1. Siegfried (2080 M.) J. F. de Boer, in 3.431/5. 2. Caesarewitch (2040 M.) A. Mol in 3.44 3/5. 3. Rapide Boy (2080 M.) Ten Hagen in 3.461/5. Dahlia-prijs. Heatdraverij. Handi cap voor Nederlandsche paarden. Mi nimum afstand 1600 M. I. Heat I. Miss Maggie (1685 M.) Schippers Jr., in 2.53 4/5. II. De Wet (1650 M.) T. Bakker in 2.543/5. 2e. Heat. I. Miss Maggie en II Ida R. (1685 M.) Ockhorst Jr„ beidenin 2.502/5. Rozen-prijs. Handicapdraverij. Mi nimum snelheid 1.41. Minimum af stand 4000 M. 1. Alwina (4050 M.) RenMonsieur in 6.47 4/5. 2. Atiilerist (4125 M.) Pronk, in 6.48 3/5. 3. Vauban (4250 M.) J. F. de Boerin 6.50 2/5. VAUBAN. Bovenstaande bekende harddra- vershengst ia verkocht voor de fokke rij en zal in Friesland worden geetar tioneerd. CRICKET. ROOD EN WIT IN BELGI6. Rood en Wit speelde Zondag met een combinatie een wedstrijd tegen de Racing Club de Bruxelles en wen met innings en 174 runs. Voor Rood en Wit speelde Eigeman een uitstekende innings van 89, waar in hij 19 vieren sloeg, verder maakte Swens 60, Feith 20, Posthuma 21 en Kool 10, totaal 259. De Belgen antwoordden hierop met 30 (Whelan 11) en 55, (Whelan 18, Macfarlane 12), zoodat zij verloren als boven gezegd,. A, C. C. II—Volharding. Gewonnen door A. C. C. met 79 runs. Olympia—Victoria, gelijk spel. GYMNASTIEK. Door het gewest Noord-HoLland van het Ned. Gymn. Verbond is Zondag te IJmuiden gehouden een voortur- nersle3 waaraan verbonden een wed strijd, waarvoor diploma's en prijzen (kunstvoorwerpen) beschikbaar wa ren. 's-Morgens 10 uur vingen aan a. Staaf oefeningen en b. Toe steloefenin gen. Deze laatste bestonden: lste graad: Voorturner J. Ploeger. Hooge barren: achter opzet tot hand en voetsteun met aangevoegdie oefe ningen. Laag rek: Stille kip, gevolgd dooi- losse buikdraai en aangevoegde oefe ningen. 2e graad: Voort urn er Jac. Teengs. Laagrek, Stille kip, in verbinding met verschillende afsprongen: Paard: Voor- en terugzwaai van het llnkerb., gevolgd door een heele kreets van het rechterbeen. 3de graad. Voorturner H. N. van Leeuwen. Paard: Voor- en terugzwaai tot steun met aangevoegde oefenin gen. Middel barren. Zitverwisselen met zwaaien in brugsteun. Tijdens dit toestelturnen werd door de meergeoefende 1ste graad turners een serie keuroefeningen aan de bar ren gemaakt onder leiding van den heer F. J. Verlaan. Op hetzelfde terrein aan den Rijks straatweg werd om 2 uur een d'rie- kamp gehouden, bestaande in: steen- stooten, hoogspringen zonder plank, hardloopen 100 M., open voor alle turners uit Noord-Holland. HET BALLON-ONGELUK IN LONDEN, schijnt zich ais volgt te hebben toege dragen Saterdag zou kapitein Love lace, een Amerikaan met zijn bestuur baren luchtballon opstijgen. Terwijl m'en druk met de voorbereidende werkzaamheden bezig was, zag de ka pitein een kleine scheur in het bui tenbekleedsel van den ballon, die juist met gas werd gevuld. Hij gaf een jong meisje, mej. HUL order de scheur te repareeren. Naüvvedijks had hij zich verwijderd of er had een ge weldige ontploffing plaats. Over het geheel© tentoonstellingsterrein werd de schok gevoeldtafeltjes en stoelen worden opwergewoi-pen en de men- schen in de nabijheid konden ter nau- wernood op hun beenen blijven staan. Het lot van mei. Hill was verschrik kelijk. Men vond haar geheel ver koold onder de overblijfselen van den bollen. Bovendien werden ér nogviif pei'sonen ernstig gewond, waarvan een er waarschijnlijk het leven nick zal afbrengen. De oorzaak der ramp is nog niet vastgesteld. Volgens kapitein Lovela» ce moet zij te wijten zijn aan het on» voorzichtig aansteken van een ci garot door een der werklieden. Ook wordt het mogelijk geacht, dat ©en fout Ln de electrische geleiding d© ontploffing veroorzaakte. ZES MENSCHEN VERDRONKEN. Zes menschen, die op een dijkje te Calais aan zee mosselen zochten, zijü door de golven meegesleurd en ver dronken. Vijf lijken zijn reeds opge haald. RENPAARDEN EN AUTO's. Newmarket is de buurt van renpaar den. En als tuffen en stoomfietsen daar komen, zijn zij, volgens d© men schen van de wedrennen, op verboden wrrein; ze maken de paarden, die daar ter oefening langs de wegen stappen of draven of galoppeereax aan; het schrikken; en daarvan bederven de dierein. De paardenafrichters ver zochten de regeering daarom op alle wegen in de gemeente Newmarket 16 K.M. als de hoogste snelheid voor mo torrijtuigen vast te stellen. Tot hun' verwondering willigde d© regeering echter dat verzoek niet in, tot hun verwondering want voor renpaarden doet men in den regel in Engeland evenveel als hier te Rotterdam voor een schip. De afi-ichters wendden zich vervolgens tot den gemeenteraad met het verzoek, ten minste op de hoofd wegen die hoogste snelheid vastge steld te krijgen, en den raad lukte het. Dat was in Maart 1907. Maar de klacht is nu, dat de tuffen en stoom fietsen er zich niet aan houden. Be keuren kan de politie maar weinig, nu de motoristen verkenners in dienst hebben, die bij een politie-hinderlaag post vatten en naderende tuffers en stoomfiet&ers waar-schuwen. Men zal nu Parlementsleden in den arm ne men om scherpe maatregelen en dan de bepaling op alle wegen in de streek toegepast te krijgen. Het zal ons benieuwen, zegt de West minster Gazette, wi© dezen strijd win nen zullen, de renpaarde-menschen of de motormenschen. Als het kinderen ©n oude vrouwen waren, die op den weg aan het schrikken worden ge maakt, en men wou om hunnentwil den spoed der motorrijtiugen tot 16 K.M. beperken, zou er niet veel kans zijn, dat het gebeurde; voor kinder meisjes met zuigelingen zou 't ook vei*- Ioren moeite wezen. Maar nu het het renpaarden geldt...! IN DE BELGISCHE KAMER viel dozer dagen naar het II. v. A. meldt, het volgende yoor M. Demblon vraagt ook het woord voor eene ordemotie. M. de minister Delbeke. Neen, neen! (Goedkeuring rechts). M. Demblon, rood van gramschap, tot M. Delbeke Ge zijt een ellende ling. (Tot de orde l Tot de orde M .de voorzitter roept M. Demblon tot d© orde. M. Delbeke (tot M. Demblon). Beken toch dat gij een lastverlcooper zijt. M. Demblon Houdt uw mond ge sloten, slavendrijver. M. de voorzitterIk roep u eexx tweede maal tot de orde. M. DemblonEn waarom M. Delbe ke niet? M. de voorzitterOmdat het woord Instverkooper heel parlementair is Ln vergelijking met de uitdrukkingen die gij u veroorlooft. M. Demblon vraagt cle naamafroe- ping over zijne twee tot orde roepin gen. Er 'doet zich nu een welsprekend feit voor. Op de banken der uiterste linkerzij staat niemand recht om de vraag tot naamafroeping te onder steunen en deze valt dus weg, daar M. Demblon losgelaten woxxlt door zijn© vrienden. M. Delbeks. Gij wordt door uwe vrienden veroordeeld. M. Demblon (woedend) Ge zijt al lemaal falsarissen. (Algemeen© uit barsting van gelach). Het incident is gesloten. TWAALF KISTEN CIIINEEZEN. De New-Yorksche politie houdt zich tegenwoordig bezig met het verdwij nen van 12 Chinee -m. Zooals be keurd, bestaat er in tie Ver. Staton een streng verbod tegen het emigreeren van het gele ras en de in Amerika wonende Chineezeü schuwen geen middel, om hun landgenooten binnen te smokkelen. Men kwam nu dooreen veedoren geraakt telegram tot de vei-- rassende ontdekking, dat van Mexi co uit twaalf Chineezen, in kisten ver pakt, naar New-York zouden worden gezonden, en daar zij moer dan twee weken onderweg moesten zijn, noemt men aan, dat zij gedurende het lange transport gestikt zijn. Men heeft even wel de lijken nog niet gevonden en alle verantwoordelijkheid rust op den afzender in Mexico. Bovendien zijn nog eenige Cbiuee- zen, die van Kanada op gelijke wijze als boven gemeld, naar de Ver. Sta ten wildon, om het leven gekomen. Men vond hen n.l. bevroren in een ijs- wagen. DE LUCHTBOL VAN PARSEVAL. Na het ongeluk met Zeppelin's luchtschip, hebben de geestdriftige aanhangers van het slappe model in het eerste oogenblik uitgeroepen, dat het stijve luchtschip voorgoed zijn on bruikbaarheid had bewezen. Dat was natuurlijk overdreven, vooral nu vrij wel uitgemaakt is, dat d© windstoot' de aanleiding, een ontlading van sta tische electriciteit echter de oorzaak is geweest van de ontploffing vod Zeppelin's luchtsohte. Hot hulsel va^ een slappen luchtbol kam, bij een ster ke eleetrisohe spanning ln dan damp' kring, evengoed in •en electrofoof veranderen, die bij plotselinge ontla-' ding door wrijving of anderszins "^5 mengS&i van lucht en ultstroomendé» waterstof 'kan en laten unt- ploffen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2