AARLEM'S DAGBLAD. Kont Bin Onze Lachhoek. FEUILLETON cxcni. li HaagBCh briefschrijver hield dagen een jeremiade over de jelooshoid der „mevrouwen" coin- je dienstboden, geïllustreerd met herbaal, dat bedoelde am tie too- |hoe machteloos men soms staat lover lieden van „die mindere jammerklacht, daarin vervat, me eenigszins denken aan de sa ke „Nieuwe leus" van Maroellus latsi „Er moet voor de betere le ook iets gedaan warden!" Voor Wonderen man is al zooveel ge- i, 't wordt nu tijd dat villabewo- tuf-tuffers en hooge belastlngbe- •8 ook eens iets merken van ver ing van hun lot! mindere klasse" heeft in 't oog lomrnigen altijd ongelijk. Zoekt «'betering of voordeel door ruwe elen, geweld, staatschandaal, dbreuk, dan geeft dit geen pas. maakt zij gebruik van wettelijke elen, dan deugt het al evenmin, loevelen hebben dan nog geleerd vapen van het Recht te hantee- wtl eens een tegenstelling geven het Haagsch verhaal. .Een meisje 17 jaar uit een burgergezin in de lersbuurt wilde door omstandig- oi onder de menschen gaan. Door advertentie in een der yolksbla- kreeg zij een dienst in de buurt Kattenburg op een weekloon van erd vijf en zeventig centen, a honderd vijf en zeventig centen >n echter geen schoon® winst, it de dienst was in een brood- it, heel in de vroegte moest het je bij de klanten brood bezorgen aarvoor moest zij om 7 uur pre- i aanwezig zijn. Daar „dienst" en ling" ongeveer een uur loopens elkaar verwijderd waren, maakte ebruik van een pasje per vroegrit 3 en 13) hetgeen op- 6 cent pér of 42 cents per week kwam te i. Het netto salaris bedroeg dus arvoor moést het meisje 's mor- 6 uur dus opstaan en mocht te- 8 uur half negen des avonds haar ist verlaten, 's Zaterdagsavonds zij echter tot 10 uur verbonden, ich ook 's Zondags was zij niet iDan moest zij eveneens om 7 uur iezig zijn en mocht om 2 uur ver ken. Het middagmaal dien dag nest van het salaris af. ch den vorigen Zondag was het (je te vermoeid, zij kwam niet. En zij Maandagmorgen, na haar 6 s aan de Gemeentetram te hebben ferd, zich presenteerde, kon zij too weer teruggaan. Met moeiheid de Juffrouw niets te maken!" i tegenstelling met de meening mijn geachten Haagschen con- er vind ik 't treurig dat op derge- i voorwaarden jeugdige vrouwelij- irbeidskrachten worden geëxploi- d en de juffrouw zich heuscli niet hoeft te maken om een, die zij j zulk een koopje heeft te behou- p één advertentie krijgt zij toch itig van die „slobbertjes", zooals n haar burgerlijke hooghartigheid meisje noemte dat zij het haar toe tende loon onthoudt! En dan kan weer uitzoeken! i inroepen van rechtskundigen bij- id, komt weinig of niet voor. La- wij ons toch geen illusies maken, at weet een dienstmeisje van W2t- (of recht af. Door onkunde, onwe- Jheid ziet zij in haar meesteres steeds een wezen van hooger or- of en helaas niet altijd ten on- ite haar natuurlijke vijandin, toekt bijna uitsluitend haar kracht ongeoorloofde slimheid, overtuigd zij is overigens rechteloos en mach os te staan. n waar in deze dagen het aanbod verre de vraag overtreft 1) is er eenig cynisme voor noodig om i „dienstbodennood" te spreken. iet „dienstmeisje" is niet de eenige niet weet waarop zij recht heeft. I Uit de advertenties in de meeste [bladen zou men het tegendeel op- ken. Red. Elk burger dient de wet te kennen dat is oen noodzakelijke bepaling om dat anders elke verordening ontdo ken zou kunnen worden mot een be roep op onwetendheid. Doch jn de practijk weet de groote meerderheid der burgerij en vooral de vrouwen en de mindere klasse, er nog maar bitter weinig van af hoe zij zich kan ver dedigen, tegen een onrecht haar aan gedaan,. Zou het geen overweging ver dienen op de hoogste klassen der la gere scholen eens iets daarover te loe ren vooral voor die kinderen bij wie met het verlaten dier school alle on derricht ophoudt? Natuurlijk zou dit zich slechts tot grove algemeenheden kunnen bepalen, zoodat men geen juffrouw meer naai' 't politiebureau zag loopen, omdat zij van haar com mensaal geld moet hebben. Doch, dit nu eens ter zijde latende zijn er ook wettelijke kwesties, waar mee de meesten, als zij er voor Bton- den, niet zouden weten hoe te hande len. Bijv. na den wreeden en veel bespro ken moord op de Haarlemmerstraat, nu de bloedvrees er weer wat inge komen is, vraagt men zich afWelk recht heb ik, wanneer ik word aan gevallen Heb ik heit recht dan mijn aanvaller neer te schieten of moetik wachten tot ik eerst zelf vermoord ben? De wet zegtnoodweer bestaat eerst dan wanneer levensgevaar aanwezig is. Maar hoe kan dat vooruit gecon stateerd worden? Hoe weet ge, wan neer iemand op een donkeren weg u aanvalt of aanrandt of het slechts zijn bedoeling is u te berooven of te mis handelen, dan wel u te vermoorden Bovendien verbiedt do wet u hel dra gen van wapenende apache zooals er thans in het duistere Amsterdam rondom dan Darn zooveel rondzwer ven, stoort zich niet aan dat verbod en wanneer een burger dus van z'n noodweer-vrijheid gebruik zou willen maken, zou hij moeten beginnen bij voorbaat tegen de wel te zondigen. Ook hierbij een historisch geval ter illustratie. In een grensgemeente van Amsterdam werd eenigen tijd geleden iemand onverhoeds door een individu aangerand, die een veete jegens hem had. Deze had te voren reeds te ken nen gegeven zijn vijand van 't leven te willen berooven en bracht hem daarop-met een scherp voorwerp ,een wonde aan 't voorhoofd toe. De ge wonde word door de politie verbonden eh na een week was hij genezen. Intusschen herhaalde de aanvaller tegen wien wel proces-verbaal werd opgemaakt, doch die niet in voorloo- pige hechtenis werd genomen zijn be dreiging. De aangevallene verzocht daarop oen vuurwapen te mogen dra gen, doch dit werd" hem uitdruk kelijk geweigerd. Wat doe je nu met je noodweer Het strijdlustige, de zucnt om ge weld met geweld te koeren, zit er an ders al van jongs af aan bij ons in Dat ziet men vooral weer in deze Augustus-dagen, nu als herinnering aan het door een Ainsterdamschen jongen ontdekte buskruitverraad, de straatjongens, opgedirkt met papieren steken, sjerpen en epauletten en hou ten sabels, tvommelend door de stra ten trekken. Het oude gebruik sterft nog niet uit, het wordt zelfs gemoder niseerd, want de jongens hebben nu een ambulance-wagen yan het Roode Kruis bij zich! Een kruiwagen, een Ladder, een lap zeildoek, een kruis geknipt, uit rood papier, en een jon gen, die voor „gewonde" moest lig gen, waren de noodige ingrediënten. De Vredesconferentie heeft toch iets uitgewerkt. Bij dien lust voor soldaat je-spelen begrijp ik maar niet, waar om men toch zooveel op wijlen onze schutterij had aan te merken. Zoo'n schutter, vooral met 'n graad, kon toch maar prettig in zijn pakje blij ven rondloopen. Een overblijfsel hiervan vinden wij nog in de ex-schutterij-muzikanten, die nu een weerbaarheids-uniform dragen. Die verlevendigen thans door hun ,,schneidige militaire manieren" onze straten en koffiehuizen. Het trommelen op straat heeft nu eigenlijk geen zin meer. Want de mooie oude Beurs is uitgetrommeld, op de „nieuwe" hebben kwajongens nooit toegang gekregen en de „sla gen", die daar vallen, zijn heel wat benauwender, dan hetoorvordooven- de lawaai van vroeger. 'k Praatte van de week nog met een bankbediende. U weet wel, zoo een, die zelf ook veel „klantjes" heeft. Hij was niets tevreden, verdiende geen cent dan zijn vaste salaris. Ja, de groote Hanzen doen wel zaken. maar die hebben mij niet noodlg. 23. Idem overeenkomst met A. A. Maar „Jan", de kruidenier, de bak- Springer, kosteloos onderwijs In ker, da slager, dTe speculeert niet. De zwemmen en duiken, schrik zit er .nog te veel in. Maar dat 24. Idem vaststelling instructiSn ge- vergeten ze wel, over een poosje gaat meeutelichtfahricken. alles wel vvoer liet zelfde gangetje. 1 25. Idem vaststelling verordeningen Dan verdien ik nog wel weer tientjes buitengewone school voor lager on- extra per dag. derwijs. We hebben wettentegen hazard- 20. Idem J. de Breuk e. a., wijziging spelen en dobbelen, 'k Zei zooeven, uitbreidingsplan gronden bij Arnster- dat de meeste burgers de wetten niet (Hmsche Vaart, met schrijven B. en kennen. Maar aan verscheidene bank- Weth. instellingen kent men ze heel goed en vooral de kunst om ze te ontduiken. H. HENNING Jr. Stadsnieuws Sociëteit Trou moet Blycken. Concert op Dinsdag 18 Augustus 1908, 's avonds 8 uur, door het Strijk- orkest van Haarl, Muziekkorps, di- 271 Idem B. en W. vaststelling lijst ie noembaren tot lid College Zetters voor 's Rijks directe belastingen. 28. Idem benoeming tijdelijk perso neel Hoogere Burgerschool. 29. Idem Meisjesschool voor AL O. 30. Idem Burgeravondschool, \Htii P. W. Kriens. j recbeur: de Heer C, Programma: 1. Marsch uit de Auvray. 2. Ouverture Hans Sachs, Lörtzing. j 3. Fantasie aus der Operette „Der j Zigeuner-Baron, Strauss. 4. Veniezia, valse, Desormes. 5. Une Fête d'Aranjuez, fantaisio espagnole, Demersseman. 6. Ouverture Zampa, Hérold. 7. Ballet de l'opéra „Faust", Gou nod. Allegretto mouvement de valse; b. Adagio, c. Allegretto, d. Moderaio maestoso, e. Moderato, f. Allegretto, g. Allegro vivace. 8. Ilochzeitsreigen, Walzeir, Bjlse. 9. Fantaisie uit do Japanscho ope rette „The Geisha". Jonas. GEMEENTERAADSZITTING. De agenda der Raadsvergadering op Woensdag 19 Augustus, des na middags te half twee, in de Staten zaal, bevat de navolgende punten 1. Mededeel ingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift dr. II. J. Calkoen, eervol ontsiag leeraar Burgeravond school. Idem G. H. Blits, idem idem onder wijzer school no. 1, om eervol ont slag. 2. Voorstel B. en W. teruggaaf ge deeltelijke pachtsommen standplaat sen stationneerende rijtuigen. 3. Idcrn vaststelling staat betaling uit onvoorziene uitgaven, dienst 1908, mot advies C. v. B. gemeente-finan- ciën. 4. Idem teruggaaf gedeeltelijke pachtsom aan pachter buffet slugers- gczellenlokaal Openbaar Slachthuis. 5. Idem overeenkomst met gemeen te Schoten, overdracht gasbuizen, enz. Idem beperking openstellen van do Waag, enz. 7. Idhm verhuring grond Wijde Geldelooze Pad aan E. N. E, T, 8. Idem verbetering weg Zomer- vaart. 9. Idem vaststelling organieke rege ling jaarwedden personeel Meisjes school voor M. O. 10. Idem vergoeding pensioensbij dragen personeel id. 11. Idem invoering gymnastiek-on- derwijs aan de openbare scholen. 12. Idem verzoekschrift Vereeniging industrieelen en kooplieden betreffen- de bouwkunde cn aanverwante vak ken, in zake gemeentelijke duinwa terleiding. 13. Idem J. A. Jonker, Kamercon tract gemeentelijke duinwaterleiding pevcèelen Gen. Joubertstraat en Pr. Steynstraat. 14. Idem Roei- en Zeil vereeniging „Het Spaarno", goedkeuring wijzi ging plan bouw Schuitenhuis. 15. Idem Bloemislenvereeniging „Haarlem", betrekken planten en ge wassen "van Haarlemsche bloemisten. 10. Idem H. IJ S. M., afwijking art. 7, la, Bouwverordening, bouw loods stations-emplacement. 17. Idem hoofdbestuur Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, gebruik Hertenkamp, enz. 18. Idem directeur en commissaris sen Maatschappij lot exploitatie van Staalwaterbronnen, vergunning ge timmerten in tuin Brongebouw. 19. Idem aanvaarding voor straat bestemden grond in liet verlengde van de Potgieterstraat. 20. Idem verkoop grond Van Eeden straat aan C. Nederkoorn en J. Ma- chielse Jr. 21. Idem verhuring grond Lalcen- koperstraat aan J. Schreuders. 22. Idem ingebruikgeving schoollo kaal voor cursus eerste hulp bij onge lukken. HOFBERICHT. De Prinses von Reuss is Zaterdag- Carnaval Suite "™'ncl to h<>' statt™ APC>- i doorn aangekomen. VREEMDELINGEN-VERKEER. Te Veendam wordt de algemeens j'vergadering van den Bond voor t Vreemdelingenverkeer gehouden. Zij werd ten Stadhuize ontvangen. DE KAMERZETEL VOOR SCIÏOTERLAND. j „De Klok" deelt mede, dat namens onkeJe kiezers aan den heer W. Ha- vers (redacteur van „De Klok") gc- vraagd is, of hij eventueel bereid is een candidatu'ur voor Schoteriand aan te.nemon, indien de lieer Van der Zwaag'blijft bij zijn voornemen om zich niet meer beschikbaar te stellen. Do heer Havers heeft geantwoord, neg geen beslissing te kunnen nemen cn zijn besluit afhankelijk te stellen an de richting, clie de te stichten so cialist ische bond to dezen opzichte zul v oorschrijven. BROEDERDIENST. Een loteling to 's-IIcrtogenhoscli had hij den Militieraad als reden van vrijstelling bij de militie opgegeven „bróederdienst", doch de Militieraad en later in hooger beroep Gedeputeer de Staten hadden die reden ongegrond verklaard, omdat' de bedoelde broeder, als naar 'do 'landweer overgegaan zijnde, daarbij thans" niet meer in dienst, was, maar ais de&erteur was afgevoerd; zoowel de Militieraad als Ged. Staten waren van oordeel, dat vaneen broeder die als deserteur was afgevoerd uiet kon gezegd worden dat hij uit-den dionst was „ontslagen", zooals art. 48 sub 2 c dea' Militiewct eischt, dat van die beslissing van Ge deputeerde Staten zoowel de Commis saris .der Koningin in deze provincie ais bedoelde loteling vernietiging vroegen aan II. M. do Koningin.. Thans is bij koninklijk besluit van 27 Juli jl. no. 34 voormeld besluit van Gedeputeerde Staten vernietigd em de loteling alsnog van den dienst bij de militie vrijgesteld. Bij gezegd kon. besluit is uitge maakt dat overgang naar de landweer gelijk staat met ontslag uit den dienst, als bij art. 48 sub 2 c. der Militiewct bedoeld, ook voor hendie vallen rai der de overgangsbepaling van art. 3 der wet van 1901 Stbl. no. 159. - (Nbr.ï TREURIG. Voor een krankzinnigen arboider te Ileerewaarden bleek nergens plaats te zijn. DOODGEVALLEN. Een ongeveer 30-jarig werkman, be zig aan het verrichten van verfwerk aan de kap van het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage, had het ongeluk van een steiger te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij met het achterhoofd terecht kwam op do leuning van een trap, waardoor de dood dadelijk intrad. EEN ONVERSTANDIGE DAAD deed een werkman Le Oosthuizen, die zijn patroon vermoedelijk groote scha de toebracht. Een firma in Edammer kaas aldaar, voel zaken doende in het buitenland, ontving dezer dagen van een Fran- sohe firma een schrijven, met verzoek een briefje, in het Hollandsch ge schreven, voor haar te willen vertalen en op te zenden .Dit briefje luidt als volgt „De ondergeteekendekaasma ker In de fabriekte(in Noord- IIoiland) verzoekt beleefd aan den ge bruiker van 't kaasje hoe of ze smaakt en hoe duur of ze betaald wordt en in wat voor oord van de wereld 't kaasje gemaakt is." (Volgt handteekening en woon plaats). Dit briefje, in een fleschje gesloten, was door den verbruiker in 't buiten land gevonden bij t opensnijden van 't Edammer kaasje. POGING TOT ZELFMOORD. Te Amsterdam reed een rijtuig langs de Prinsengracht Plotseling opende de inzittende het portier en sprong te water. -De koetsier, daarin bijgestaan door eenige burgers, mocht er na voel moeite in slagen den man weer op het droge te brengen. De drenkeling was echter volkomon be wusteloos. Per brancard werd hij naar liet binnen-gasthuis vervoord. Het bleek iemand uit de provincie te zijn. Hij is overleden zond-er tij ken nis to komen. Zijn identiteit is nog niet kunnen worden vastgesteld. EEN WINDHOOS. Over het Beesdsche Veld (Geld.) is Donderdag een windhoos getrokken, zooais zeidon voorkomt. Haar komst werd aangekondigd door een hevig ge gons. Zij bewoog zich in oostelijke richting en voerde te veld staande korenschoven mee omhoog, zoodat ze in de boomtakken langs den weg te recht kwamen. Het werkvolk, dat moeite had op de been te blijven, inoest zich plat op den grond leggen. (Arhn, Ct.) DIEFSTAL. Te Zaandam is een man door de politie op heeterdaad betrapt bij het stelen van hout ten nadeele van den lieer G. Eiskes. Hij is gevankelijk naar Haarlem overgebracht. NED. BOND VAN OUD-ONDER OFFICIEREN. Deze Bond hield zijn 21ste alg. ver gadering te Breda, onder voorzitter schap van - den heer M. Gerdes. Aan de vergadering is een schietwedstrijd verbonden, terwijl het Gemeentebe stuur voor een officieele ontvangst zorgde. ZONDERLINGE BERGPLAATS. Den arbeider C. S., ie Midwoida (Gr.) is een bedrag van f 23 ont vreemd, dat do man verstopt had in... zijn bijenstal. VER LOKT-VERLAKT. Eeai inwoner, uit Papendrecht, ver lokt door hot aanbod in een blad, waarbij voor de luttele som van 1.50 ©en „Pop op natuurlijke grootte" met 2 gratis peppon van 23 c.M. verkrijg baar gesteld wordt; zond een bniten- 'aaidschen postwissel van dit bedrag aaii het opgegeven adres Queen Vic- toriastreet London". Met spanning word het groole pak verbeid. Ver heeld u do teleurstelling van groot en klein, toen do postbode gisteren een groote enveloppe bezorgde, verzonden uit Rotterdam, voorzien van eeui postzegel vuu 5 cent, en die niets in- nioid üan oen lap ruw katoen, be drukt niet één groote en twee kleine poppen. Deze figuren konden uitge knipt en met zaagsel opgevuld wor den, dan had de familie de drie be loofde poppen! Voor ƒ1.63 ontving men dus eeu waarde van misschien 15 cent. (,,D. Ct.") AUTOMOBIELONGELUK. In gematigde vaart naderde Zater dagmiddag tegen 5 uur een auto Rhe- iion, komende van de richting Arn hem. Viak voor het stadje, waar ge woonlijk veel kinderen spelen, wilde ccn meisje van zeven jaar hoewel dit onmogelijk meer kon en du3 door elen bestuurder van den wagen niet verwacht kon worden er nog voor langs loopen. Plotseling zwenken mocht niet meer baten, liet kind werd door de vooras tegen den gronu ge worpen eii het rijtuig reed er over. Het achterdeel van den wagen wen telde het meisje eenige malen om, doch doordat geen der wielen over het kind is heengegaan, schijnt het onge luk vrij goed te zijn afgeloopen da delijk levensgevaar is er althans uiet. Van schuld aan de zijde van den wagenbestuurder is geen sprake oog getuigen zijn daaromtrent in hun oordeel eenstemmig. MAN EN VROUW ZIJN EEN. „Gij zoudt de baas zijn? Och, loop heenl Gij weet toch: man en vrouw zijn éóni* Sprak vrouwlief, als zij nu en dam In strijd was mot haar lieven man. Haar lieve man zei: „Noen, Cathrien- Jk zeg u: man on vrouw zijn tien. Ik ben do 1, hoe 't loopt of gaat, En gij de 0, die naast mij staat l" Eon heel lange recruut kreeg van een klein officiertje eon standje, om dat hij naox beneden keek, in plaats van naar boven. Moet ik dan altijd naar boven kij ken? vroeg de recruut. - Je, lummel, was hot antwoord. -Nu, vaarwel dan, luitenant, want dan zie ik je van mijn. leven niet weer! Als mevrouw Jansen op zekeren mor gen opstaat, vindt zij het bed van haar man leeg, en op het nachttafeltje ligt een briefje van den volgenden inhoud: „Lieve vrouw! Je hebt in je liefda- digheidsvoreeniging tot dusver altijd kousen voor Afrikaansche wilden ge breid, terwijl ik geen kousen had. Vandaag reis ik naar Afrika. Mis schien komen de door jou gebreide kousen me' daar ten goede. Klem© jongen (smachtend naar een kameraadje kijkend die een sigaar, rookt):*,,Hó, Piet, laat mij ook 'reis trekken?' Piet: „Jij krijgt ze, als ik er ziek van word." Inspecteur van politie: „In den af geloopen nacht hebben ze dus uw kas geplunderd?" Parvenu: „Onzin, zulke lange nach ten zijn er niet, mijnheer de inspec teur." ZELF-APPLAUS. Mark Twain, de welbekende Arneri- kaanschc humorist, verhaalde on Jongs het volgende vermakelijke voorval van het eersto groote feestmaal, dat le zij ner eere te-Landen werd gegeven. Hij was aaii zulke feestelijkheden nog niet gewoon, en daarom verveelde hij zich. Voordat wij aan tafel gingen, zoo verhaalt hij, las de Lord Mayor of ie mand andors eone lijst van do voor naamste gasten voor, en als hij aan oen bijzonder belangrijken naam kwam, dan klapten de anderen hard in de handen. Ondertusschen ontdek te ik, dat iemand naast mij oen on derhoudend prator was.- Wij waren juist een belangwekkend gesprek be gonnen, toon do overige aanwezigen als razen den iri de handen klapten. Zulk een applaus had ik nog nooit ge hoord en werktuigelijk deed ik dappei daaraan mede. Daar bemerk ik op eens, dat de menschen om mij heen mij verwonderd en lachend aanzien. Ik gevoelde mij niet op mijn gemak, maar ik applaudisseerde nog harder. Eindelijk vroeg ik aan iemand naast mij: Voor wien is dat handgeklap? Voor Samuel Clemens, bctor be kend onder den naam Mark Twain, wa3 het antwoord. Toen hield ik op mot applaudissccren en ik schaamde mij als nooit tc voren. Ik bad mijzel- ven toegejuicht! JUIST GEZIEN, Door een garnizoens-commandant was gelast, dat de bliksemafleider van den toren der kazerne een oud kasteel moest worden nagezien en hij ontving de volgende rekening: Voor het beklimmen van den toren 1; voor het nazien van den bliksem afleider f 5, voor het afklimmen van den toren f 1., Totaal f 7. De commandant trok van doze re- lconing f 1 af met de volgende bemer king op den kant der rekening. „Ik beschouw het opklimmen en na zien van den afleider in het belang van den Nedorlandschen Staat doch het afklimmen is een geheel persoon lijke aangelegenheid van den werk man." Naar het Engelsch, door frthurW. Marchmont. ady Belborough wendde zicli nu (Olive. Misschien ben Je nu voldaan, nu ttijn zoon zoo ver gebracht hebt, dat er toe komt mij in het publiek al- te beieedlgen. Het is niets anders ik verwachtte van iemand van origine, wier ouders.... Houd op, als 't u blieft, lady Bel- >ugh, riep Olive vol vuur uit. Van zelf lean u zeggen, wat u wil. Ik u en kan dat verdragen. Maar ,i ouders zuilen noch door u, noch iemand ter wereld bcleedigd [den. r Jack, zend dat schaamtelooze •eje weg en ga met mij mee. Pt antwoord greep hij de hand van f®i niaar zij trok haar terug, r Ga liever met je moeder mede, f. zei Olive. {Jack! Jawel! En dat in mijn tegenwoordigheid. Ga dadelijk mee, John I Ik ga met juffrouw Parmenter naar de stad terug, moeder, ant woordde hij, heel beslist. Je moet kiezen tusschen dat we zen en mij. En eens voor al, Versta je dat Ik zal gaan, Jack, zei Olive op z achten toori. Ik aarzel geen oogenblilc over mijn keus, moeder, als u mij zoo wil dwingen. Ik zal met juffrouw Par menter naar de stad terugJteeren. Wij zullen zien, wat je vader van dit alles zegt, klonk woedend het antwoord en op dat oogenbltk voeg de mevrouw Taunton zich weer bij hen. Zij had het tooneeltjo van op een afstand gadegeslagen, en kon heel goed raden, wat er gebeurd was. Zij had heel In 't geheim liet geheeie plannetje op touw gezetmaar zij lcwam nu naderbij met een vroolijken glimlach op het gelaat, alsof de komst van lady Belborough do prettigste surprise in de wereld voor hon allen was. Beste lady Belborough I Hoe al leraardigst. Wees welkom en drink een kopje thee met ons. Heeft u de thee al besteld, mijnheer Fenwlck Is u in dit gezelschap, mevrouw Taunton Ik denk, dat ik u niet goed begrijp, luidde heel koeltjes het ant woord De weduwe keek op met een heel goed nagebootste uitdrukking van be- leedigde verrassing. Ik heb alleen mijn lieve vriendin, juffrouw Parmenter, gevraagd, een watertochtje met mij to maken op de rivier en wij waren juist van plan thee te gaan drinken. Anders is er niets te begrijpen. Ik zou er niet over denken aan dezelfde tafel te zitten met zoo'n in dringster als dat jonge meisje. Mevrouw Taunton ging rechtop zit ten en keek lady Belborough lang aan. Toen antwoordde zij op ijskou- den toon Mejuffrouw Parmenter is mijne vriendin en gast, lady Belborough, en hier is zij in elk geval onder mijne bescherming. Het is hier Belborough Castlo niet. Bedoelt u, dat u mij hier ge bracht heeft met het dool deze per soon te ontmoeten, mevrouw Het antwoord van mevrouw Taun ton was een blik van verachting en een uitdagend schouderophalen. En toen keerde zij lady Belborough haar rug toe. Kom, Olive, ga mee, lieve, Als wij geen thee kunnen drinken zonder op deze wijze gestoord te worden, zullen wij ergens anders heengaan. Mijnheer Fenwick, u wil misschien nog ovon hier blijven, en Olive onder den arm nemend, liep zü met haar weg. Het meisje voelde zich door deze daad tot haar aangetrokken. Hoe kon ik u genoeg bedanken, movrouw Taunton vroeg zij, terwijl zij wegwandelden. Die vrouw is onverdraaglijk, lief kind. Ik ben niet kwaadaardig aange legd, maar ik zou duizond dollars hebben willen geven, al9 ik in staat geweest was haar con klap in het ge zicht to geven. Mijn vingers jeukten. En dat dit je nu moest overkomen, Olive, terwijl je in mijn gezelschap was, ik zou van schaamte in den gronden kunnen zinken. Nu heeft u in elk geval kunne» zien, waarom het vooy mij onmogelijk zou zijn uw raad op te volgen met be trekking tot mijn huwelijk, antwoord de 01:ve. Lief kind, als ik in uw plaats was, zou ik stellig met den zoon trou wen, al was het alleen om die afschu welijke moeder spijt en schaamte te bezorgen, verklaarde mevrouw Taun ton tusschen haar opeen geklemde lippen. Het antwoord was zorgvuldig over wogen, ofschoon schijnbaar in drift geuit. Olive begreep op dat oogembllk niet precies wat zij er mo3bedoelde, evenmin als zij het licht, dat uit de oogen van Mevr. Taunton straalde, begreep. Maar toen zU bet zich later herlik nerda. begreep zij, dat zij zelfs >n de oogen van haar nieuwe vriendin Jack niet zonder schaamte kon trouweon En haar wangen gloeiden bij die ge dachte. Ai het genoegen van dien dag was voor Olive uitgedoofd. Het gevoel van vernedering deed haar verlangen naar haar rustige kamers terug te keeren, zich voor de geheeie wereld te vexber- gen zelfs voor haar verloofde, zoo diep was de beleediging en schande in haar ziel doorgedrongen. Toen hij weer bij haar kwam, was het gezicht van Jack vertrokken van woede. Hij zei heel weinig over zijn moeder, behalve dat zij vertrokken was en dat zij was gekomen in ant woord op een anoniem telegram, dat iiaar dien morgen was toegezonden.; en van het drietal waa Mevr, Taunton nog het meest verontwaardigd over menschen, die zich met de zaken van anderen bemoeiden, en het meest nieuwsgierig wie zoo vijandig tegen over Olive gezind kon zijn. Die kleino vacantiedag liep dus droevig ten einde. Zij gingen met den eersben, den besten trein weg, spra ken onderweg hooi weinig en scheid den te Paddlngton, waar Mevr. Taun ton in haar rijtuig stapte en Jack en Oliye per omnibus naar Chelsea gin gen, Het afschuwelijk gedrag van raüQLSieöddr beeft mijn besluit in bet minst niet aan het wankelen gebracht, Olivehet maakt toch voor jou ook heelemaal geen verschil? vroeg hij bezorgd, toen zij op het punt stonden afscheid van elkaar te nemen. Ik wist al wat mij te doen stond, Jack, dat weet je immers. Dit heeft mijn besluit alleen nog wat vaster ge maakt. Ik voel mij heel ongelukkig, lieveling. Goeden nacht, en daarmee giing zij in huis. Eenmaal veilig en wel binnen de muren van haar kamer, barstte de stroom van haar geyoelens los, en naar 6mart en vernedering overstelp te haar. Het was niet te dragen, ho peloos, doodolijk. Wanhoop reet haar ziel vanéén. Zij had niets gedaan en kon ook niets doen. Niets dat haar hoop gaf. Zij zou het moeten opgeven. En een wanhopig idéé van het land veria-ten èn haar ellende meenemen op een of andere plaats waar haar onge lukkige geschiedenis onbekend zou zijn maakte zich van haar meester, totdat zij eindelijk in een vloed van tranen verlichting vond. Zij schreide zoo zelden, dat haar he vig gesnik haar zelf aan het schrikken brachtmaar toen zij tot bedareo kwam, had de nieuwe gedachte om Engeland te veriaten, vasten, voet bi| baar gekregen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5