Weerbericht F. P. BEICHEBT, Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Kerk en School Gemengd Nieuws MEDEDEEL1NGEN VAN HET .KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 18 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 771.8 m.M. jtó Stornowav (ten Westen van Schot- ijAnd) laagste 755.4 m.M. te Haparan- [clo, (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van Augustus I A Wind zwakH? tot matigen Noorde lijken wind. 'Gesteldheid van de luoht i bewolkt, ^arschijnlijk droog weer, temperatuur i geringe verandering. Barometerstand te haarlbm. Neiging tot vooruitgang. .Vorige stand "te 2 uur 765 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Frents, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Dinsdag 18 Augustus Hoogste gisteren 2 uur F. 68 Laagste hedennacht F. 58 Hedenmiddag te 12 uur F. 84 ORGELBESPELING bp Donderdag 20 Aug, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of Slnt-Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. Programma No. 1. Preludium en Fuga, G. F, Han del. Ho. 2. Choralvorspiel, J. S. Bach. No. 3. Sonate, O. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March, c. Allegro. No. 4. Rêverie, E. H. Lemare. No. 5. Vorspiel zu Parsifal, R. Wag ner. EVANG. BROEDERGEMEENTE. 'Als predikant der Evangelische Broedergemeente alhier, is beroepen de WelEerwaarde Heer Ds. Théo- filus Helstr&m, gewezen zendeling- leeraar in Suriname. Bioscoop. Goéde wijn behoeft geen krans. Zóó is het óók met de bioscoopvoor stellingen, die de gebroeders Alberts in de Vereeniging geven. Eiken avond loopt 't storm en is in de groote zaal geen plaatsje onbezet. De voorstellin gen zijn zoo'n druk bezoek overwaard! Er wordt veel te zien gegeven, en alles is 't beste van 't beste op bloscopisch gebied. Gisterenavond werd een nieuwspro gramma gegeven. Ook nu vielen goe de keus en rijke verscheidenheid le bewonderen. Laten we uit al het geziene slechts lots noemen De projectie „Won derbare Paasch-eieren" was prachtig gekleurdzoo mooi als we het maar zelden zagen 1 Aardig waren de komische tafereel tjes „Een lastige schoonmama", „De snelteekenaar", enz. Bezienswaardig de natuuropnamen: „Een kijkje in Amerika1', „VLctorla- watervallen", „Olifanten", Winterver maak in Zwitserland", enz. Interessant geschiedenissen, als „Een noodlottige vergissing", „Een drama", enz. Militaire Zaken. Dc kapitein J. Vethakê. van het lste bataljon, 10e regiment infanterie, ia garnizoen te Hoorn, wordt op 24 Augustus e.k. op zijn verzoek overge plaatst bij het 2de regiment Infante rie. Op 19 Augustus e.k. worden bij het 4de bataljon, 10e regiment infanterie alhier 23 miliciens bevorderd tot mili cien-korporaal, terwijl van het 8de bataljon nog 2 miliciens tot dien rang zijn aangesteld. HEEMSTEDE. Op do algemeene vergadering van dó afdeeling Heemstede van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, bracht de secretaris een Keurig jaarverslag uit. De voorgestel- re reglemontsveranderingen werden algemeen goedgevonden. De rekening van den penningmeester, welke met een batig saldo «loot, werd nagezien en goedgekeurd, en verder werden tol afgevaardigden naar de algemeens vergadering op 27 Aug. te Zaandam te houden, benoemd de heeren Nies- sink en Vermeer. In de plaats van den heer mr. C. -J. Boerlage, die niet meer herkiesbaar was, werd t'ot penningmeester be noemd de heer W. C. van Meeuwen. Bij monde van den heer Niessink werd liet bestuur dank gezegd voor do vele werkzaamheden door hen ver richt in verband mot de in Aoril de zes ja ars gehouden Huisvlijtten toon stelling. Met een woord van dank aan de opgekoinenen sloot de voorzit ter, den heer mr. D. E. van Lennep, deze vergadering. HAARLEMMERMEER. Op de paardenmonstering J.l. Maan dag voor den heer Hugo Hertz te Hoofddorp gehouden, waren aange voerd 10 paarden van verschillenden leeftijd. Voor rekening van 't buitenland aanaekocht. een paard, prijs 550. HALFWEG. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. J. v. d. Werff te Amsterdam. DE GEVAARLIJKE TRAMBRUG TE HALFWEG. De bewuste trambrug zal door de Electr. Spoorweg-Maatschappij op be tere wijze als verboden weg worden aangeduid en zooveel mogelijk wor den afgesloten. Inderdaad een goede verbetering. BEVERWIJK. Voor de eerste maal sedert velé ja ren zal de Koniginnedag alhier op waardige wijze gevierd worden. Op initiatief van de Vereen, voor Vreem delingenverkeer heeft zich een comité gevormd, dat de zaak voorbereidde. Des morgens zullen de kinderen van alle scholen vaderlandsche liederen zingen, om daarna zich te vermaken met allerlei spelen. Den middag wordt gewijd aan een ringrijderij in de Breestraat, terwijl voor den avond een lichtoptocht wordt aangekondigd. Bovendien heeft de Raad in overwe ging genomen van gemeentewege een vuurwerk te geven. Hierover staakten echter de stemmen In de laatst gehou den zitting, zoodat daaromtrent als nog een besluit moet genomen worden in de zitting van 25 dezer. VELSEN. Door de N. V. „Nederlandsche Staalhandel" te Amsterdam, is aan de aannemers S. Aardema en H. Aarde- ma te Velsen, opgedragen den bouw van twee fabrieksgebouwen, een kan toorgebouw met woonhuis en bijbe- hoorende werken aan het IJ en het Merwedekanaal te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 September 1908 de directeur van het post- en telegraafkantoor te Velsen, de heer L. H. Bartelink, op zijn verzoek, eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven en be noemd tot commies des posterijen lste klasse, met bepaling, dat hij rang zal nemen onmiddellijk na den commies der posterijen lste klasse J. van Nij megen Schonegevel. DMUIDEN. De Staatscoufant bevat dó statuten van de naamloozo vennootschap Alge meens Vissoherij Maatsch. te IJmui den. De vennootschap heeft ten doel Het oprichten en beheeren van en het-deelnemen In ondernemingen, uit oefenende of in verband staande met de uitoefening van 't visscherijbedrijf en van den vischhandel in den ultge- breidsten zin, als ook het verkrijgen en vervreemden van aandeelen in naamlooze vennootschappen, die de exploitatie van zoodanige ondernemin gen ten doel hebben en het overne men van de rechten en verplichtingen van zoodanige naamlooze vennoot schappen. Het kapitaal der vennootschap be draagt f 1.000.000, verdeeld in 4 se riën, elk van 250 aandeelen, elk aan deel groot ƒ1000, waarvan bij bet paa- seeren der akte van oprichting de eerste serie is geplaatst. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeurende heeren J. F. Klercq en E. G. Heyning, en tot com missarissen de heeren jhr. J. C. C. den Beer Poortugael, mr. dr. W. P. J. Bok. J. G. F. Dombach, J. J. L. Heldring M. L. Fauel en A. P. Klercq. NATIONALE BOND VOOR VREEM DELINGENVERKEER IN NE DERLAND. In d* algemeene vergadering te Veendam is het jaarverslag uitge bracht, waaruit blijkt, dat de Bond telt 63 afdeelingen met ruim 12.000 leden. De rekening wijst aan een ontvangst van 4603.67, een uitgaaf van f 4242.10 1/2, zoodat er een kassaldo is van f 361.56 1/2. De algemeene vergadering zal het volgende jaar gehouden worden in Den Helder. Voor de verkiezing van een bestuurs lid wegens periodieke aftreding van den heer A. van Eysden Jr., werden alphabetisch aanbevolen de heeren Van Eysden en A. J. C. Burkens, be stuurslid van V. V. V. t8 Haarlem. Gekozen werd de heer Van Eysden te Utrecht. Voor de verkiezing van drie be stuursleden werden mede alphabe- lisch voorgedragen de heeren G. Mul der, secretaris Koggeschip, Amster dam, en H. W. Cahen, secretaris V. V. V. te Leiden J. van Aggelen, secre taris V. V. V. te Delft, cn L. Ilaosma, secretaris V. V. V. te AssenJurr. Kok, lid der V. V. V. in Den Haag, en J. Redelé, secretaris V. V. V. te Dor drecht. Gekozen werden de heeren G- Mul der. J. van Aggelen en A. J. 0. Bur kens. HARTJESDAG is gisteren in Amsterdam op de ge bruikelijke wijze gevierd. Gelukkig zegt „De Telegraaf", „sterft dit oud- Auisterdamsch feest reeds zoozeór uit, dat minder onverkwikkelijke toonee- leii van losbandigheid en dronken schap zich niet in die mate voordoen, als vroeger." WAARSCHUWINGS-SEÏNEN. In het belang van het veilige ver keer zal de Nederlandsche Traimveg- Mnatsrh.inmi fin twf»« crévaAfiHke punten té Heereuveen electrische in- stallaties aanbrengen, die met groote borden en luid klinkende schellen waarschuwen, wanneer er een stoom tram in aantocht is. ERNSTIGE VERWONDING^ Te Roermond is bij een vechtpartij een huzaar zoodanig verwond, dat men voor zijn leven vreest. De ver moedelijke daders zijn gearresteerd, EEN NEDERLANDER IN DE DIREC TIE DER CAPE—CAIRO RAILWAY. In eene te Parijs gehouden vergade ring van de Continentale afdeeling der CapeCaïro liailway-Cy., die sa menwerkt met de Cape-Governments- Railway, de Central South-African Railway en de Rodesia-Railway, is onze landgenoot, de heer T. van Gheel Gildemeester, tot lid der directie van de Cape—Caïro Railway benoemd. Tot dusver hadden in deze directie slechts Engelschen en twee Amerika nen zitting. STOP GEZET. De linnenfabrick van de firma, H. van Puyenbroek, te Goirle, is stop gezet, wegens de weigering van het personeel, het behangsellinnen, tot dusver door handwevers thuis ver vaardigd, op de fabriek te bewerken. Ongeveer 200 man zijn nu zonder werk. EEN SCHAT ZOEK Uit Hoorn schrijft men dat het na burige dorpje Etershelm opnieuw oe- zocht wordt door een auto met Ameri kanen, die hier en daar opmetingen deden. Blijkbaar kan men de geschie denis der begraven schatten nog maar niet vergeten. Al jaren wordt hier ge zocht en gemeten, steeds vergeefs. EEN DIEVEGGE. Door de politie te Tilburg is gear resteerd Anna S., die bij den goud smid Fr. V., in de Heuvelstraat, al daar, 6 zilveren horloges, 6 gouden en eenige zilveren ringen had gestolen. Het gestolene had zij gedeeltelijk ten geschenke gegeven, gedeeltelijk ver kocht. NOORDZEE- EN ZUIDZEE-BOT. Uit een opstel in de Mededeel ingen (Juli) van dr. H. C. Redeke, (fver de voortplanting en het trekken van de bot. Wij hebben getracht aan te toonen, dat alleen in de Noordzee paaiende botten en boteieren voorkomen. Dat de Jonge larven al groeiende den langen weg van het zoute naar het zoete water weten af te leggen en daarbij de ongeveer terzelfder plaatse in de open Noordzee geboren schol larven achter zich laten, is ook voor ons, die de feiten met eigen oogen hebben aanschouwd, een wonderlijk verschijnsel. Wat is de drijvende kracht bij dezen trek Hebben de jon ge botjes een neus voor verschillen in zoutgehalte of lokt hen meer de hoo- gere temperatuur van de ondiepe Zui derzee aan Of beide Of is {lU alles alleen instinkt Wij weten hiervan nog zoo goed als niets en kunnen alleen door voortge zet nauwkeurig onderzoek, hopen wij, mettertijd op al deze vragen een ant woord geven. Maar aannemelijk ook voor den ongeloovigen leek wordt de geheele botgeschiedenis toch wel, in dien men bedenkt, dat de bot slechts zeer in het klein doet, wat we nu we ten, dat do aal op. zoo groote schaal verrichtgeboren worden in verafge legen gedeelten Yan de zee, als larven naar de kust zwemmen en opgroeien tot vollen wasdom In het brakke of zoete binnenwater. Zoowel de aal als de bot zoeken tegen dat zij rijp geworden zijn, hun geboorteplaats weer op. Wij hebben positieve bewijzen, dat de botten in den voortplantingstijd uit de Zuider zee naar de Noordzee trekken. ELECTRISCHE SPOORWEG ROT TERDAM— SCHEVENINGEN. Met aanvang primo October a.s. zal de lijn van den „Zuid-IIollandschen Electrischen Spoorweg" Rotterdam Den Haag— Scheveningen voor het pu bliek verkeer worden opengesteld. WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Naar men mededeelt, hebben Ged. Staten van Noord-Brabant advies om trent de al of niet rechtsgeldigheid der weggeldheffing ingewonnen bij prof. Simons, te Utrecht, en prof. Krabbe, te Leiden, eai zijn de doot de zen uitgebrachte adviezen, die beide luiden in bevestigden zin, overgelegd aan de rechtbank te Breda, welk col lege op 29 dezer de overtreding dier heffing van mr. Hartog, te Bergen-op- Zoom, zal hebben te behandelen. DE DAMPLANNEN. Naar het N. v. N. verneemt, zijn er op het oogenblik twee ernstige gega digden voor het terrein van de oude Beurs te Amsterdam. Het gemeentebe stuur onderhandelt met deze reflec tanten, doch het kan nog geen besluit nemen alsvorens een beslissing geval len is over de Damplannen. Het ls daarom, dat het gemeentebestuur voornemens is met den meest mogelij ken spoed bij den Raad aan te komen met een voordracht, waardoor in zake de wijziging van loet Damplein en zijn omgeving eeu besluit genomen wordt. 31 AUGUSTUS. De D. Ct. weet mede te deelen, dat bij de viering van Koningin's verjaar dag te Winterswijk een historische optocht 2al worden gehouden, voor stellende den intocht van Lorenzo de Medici binnen Florence. DE STICHTING WEDUWE HOFF- MAN-BOUDEWIJNS. Mevrouw Tetar van Elven geb. Bou de wij ns In Den Haag, be windy oerster van es» door hare zuster in 't leven geroepen stichting ten behoeve van behoeftige $h bejaarde winkeljuffrou wen, richtte tot het hoofdbestuur der Maatschappij tot ffut Van 't Alge meen hét verzoek, dat de vertegen woordigers <ïer Maatschappij al? zijn de een blijvende Corporatie ën beter dan zij in staat, deze stichting aan haar doel te doen beantwoorden, het bewind daarvan zouden overnemen. Het hoofdbestuur zegt nu in de „Me- dedeelingen", in het belang der zaak, dit verzoek te moeten inwilligen. De akte van overdracht van het bewind Is gepasseerd. Het kapitaal der Stich ting „Weduwe HoffmanBoudewijns' bestaat uit f 79.800, ingeschreven op het grootboek der 3 pet. N.W.S. DE NONVLINDERPLAAG. In de bossche nonder de gemeente Ouddorp, op Goederaede, heeft zich ook do nonvlinder vertoond. Enkele exemplaren' heeft men er bemachtigd. In de bosschen onder Laag-Soenen zijn enkele mannelijke nonvlinders gevangen. SLECHTE MANIEREN. Een in Holland woonachtige fabri kant in puddingpoeder c.a. heeft zich in de gemeente Opsterland van een minder aangename zijde doen ken nen. De reiziger bezocht verscheidene bakkers en nam bestellingen aan op door hem te koop, aangeboden pud dingpoeder. Bij de meesben werd over eengekomen dat bij wijze van proef een 25 doozen zouden worden gezon den, doch in plaats daarvan werd 25 dozijn gezonden, een enorm verschil dus. Dat de bakkers in de zending geen genoegen namen en haar retour neerden onder opmerking, dat zij on genegen zijn om te ontvangen wat zij niet bestelden, behoeft nauwelijks vermeld. Intussehen heeft de hande laar de wissels wegens het gezonde ne doen aanbieden, waarop natuur lijk geen betaling is gevolgd. Mogelijk is het briefje betrekkelijk de levering, dat door den bakker, of waar deze niet thuis was, door diens vrouw werd onderteekend, bedrlege- lijk veranderd, door van doozen te maken „dozijn" of wel ls er bedrog gepleegd door het woord dozijn neer te schrijven op zoodanige wijze, dat het iets geleek op „doozen". We vernemen dat in deze aangele genheid door een der bakkers de rech terlijke tusschenkomst is ingeroepen. (Leeuw. C.t) BETHEL. In het gesticht „Bethel" te Zetten zijn gedurende het afgeloopen jaar 24 meisjes opgenomen. Daarentegen vertrokken er 26 meis jes, waarvan 2 tusschentijds, zoodat het aantal 50 bleef. OPLICHTERS. Zaterdag werd aan de politie te Arnhem medecteeling gedaan, dat een Duitsch sprekend paar, een jonge man en vrouw, uit het Hotel Het Wa pen van Arnhem, aan het Roermonds- plein, waar ze goede sier hadden ge maakt, waren heengegaan zonder te betalen. De Inspecteur van politie, de heer A. F. van Gelderen, ging met een re chercheur, den heer Platei, er op uit en vond het paar na «enig zoeken in het Hotel Langemeler aan het Stati onsplein. Toen zij van het restaurant zich naar hun kamer hadden bege ven, meldde zich een oogenblik later de inspecteur aan, gevolgd door den ■rechercheur. De vreemdeling was zeer geïrriteerd, ging voor den inspecteur staan en greep zijn revolver. Deze, op aanval of zelfmoord bedacht, greep hem zijn handen vast, waarop de re chercheur hem het scherp geladen wapen ontwrong. Daarop werd hij meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waar bleek, dat de vreem deling was Walter Alexius, die beken de van zijn patroon te Metz 500 Mk. te hebben gestolen (den sleutel van de brandkast had hij nog bij zich), waar mee hij in gezelschap van een 19-jarig meisje er vandoor was gegaan. Geld werd niet meer op hem bevonden, wel een fleschje sublimaat. Hij had de be doeling, naar hij verklaarde, zich zelf en zijn gezellin van het leven te berooven. Hij en zij weigeren verdere inlichting te geven, waarom de justi tie beiden van erger verdenkt. Ze zijn Zondagmorgen naar het huis van bewaring overgebracht. Om nader bericht Is naar Metz geseind. (Echo.) EEN ONDERHOUD MET MINISTER VAN SWINDEREN. Aan een onderhoud dat een mede werker der New-York j|Ierald te Pa rijs in Den Haag had met onzen mi nister van Bult. Zaken, ontleenen We liet volgende De aardrijkskundige ligging onzer bezittingen in de Antillen ter hoogte van de Venezolaansche kust, zei onze Minister, maakt de goede betrekkin gen met dit land tot een levensvoor waarde. Daarom is die toestand daar don ook bijzonder delicaat en heeft al bij verschillende gebeurlijkheden aan leiding gegeven tot moeilijkheden. In 1894 werden de diplomatieke betrek kingen afgebroken doch weder her steld bij een protocol waarbij alle vo rige aanspraken of onderhandelingen ongedaan werden gemaakt. Volgens de bepalingen van deze overeenkomst ham de Ne-derlandsohe ro geering op zich, om (de Minister haalde den tekst woordelijk aan naar hij zoido:) „door alle in haar macht staande middelen elke samenzwering, elk complot of elke daad in strijd met de openbare orde iri Venezuela te v'oo f komen. Deze belofte, waardoor strikte On zijdigheid Jegehé de wettige regeering was verzekerd, brachj pbM toezicht ó'vêi1 de Vëöezoïaansèhe vluchtelin gen op Curacao en het beletten van den uitvoer van wapenen. Ik behoef er u niot op te wijzen, ging minister Van Swinderen voort, dat de strenge Inachtneming dezer onzijdigheid voor de Venezolaansche regeering een zaak is van wezenlijk en altijddurend gewicht- De Nederlandsche regeering vleit zich, dat zij, voor zoover zij er bij is betrokken, nooit in gebreke is geble ven die dubbele belofte te houden. Doch er is een groot verschil tus- schen het zich houden aan de bepa lingen van een overeenkomst en het toegeven aan do eischan van presi dent Castro, die zoo ver gaat van te verlangen dat wij hem eiken Venezo- laanschen vluchteling, ook wanneer die geen samenzweerder is, zullen overleveren; want zulk een eisch is in strijd met de beginselen van het in ternationaal recht. Ik voeg hier nog hij dat er lus- schen beide landen, krachtens dezelf de overeenkomst uitlevering bestaat. Derhalve had de Nederlandsche re geering het recht te verwachten dat in de toepassing en uitlegging van de onderteekende overeenkomst, die strekte om correcte en vriendschap pelijke betrekkingen tot stand te bren gen, de meest volmaakte wederkeerig- heid zou worden betracht Nu werden daarentegen sedert 1894 tegenover Nederlandsche schepen die in den Kusthandel tusschen Curasao en het vasteland betrokken waren, kwellende en willekeurige handelin gen bij voortduring gepleegd. In het bijzonder waren gedurende het laatste jaar die daden veelvuldiger en ern stiger, kortom ondragelijk géwordén. Terwijl de zaken zoo stonden brak op de Venezolaansche kust de pest uit. Alle havens werden bij besluit van den president besmet verklaard. Echter achtte president Castro het nuttig dit besluit in te trekken voor zoover het La Guayra betrof. Onder die omstandigheden vertrok het Vene zolaansche schip, de Gloria die haven uit met een schoone ziekenlijst. Maar bij zijn aankomst, 2 dagen la ter, te Willemstad moest het door de Nederlandsche autoriteiten in qua rantaine worden gehouden, omdat 't op in 't oogloopende wijze andere, besmette havens had aangedaan en in zulk ©en staat van vervuiling ver keerde, dat het een algemeen gevaar opleverde. Onmiddellijk zond de Ve nezolaansche consul, de heer Lopez, zonder eenige uitlegging af te wach ten, een overdreven en onjuist verslag over dit voorval aan zijn regeering, waarop president Gastro zijn beslui ten van 14 Mei uitvaardigde, waar door hij don handel van Curasao een doodelijken sljig toebracht. Dit nu is de feitelijke aanleiding van den twist. De Nederlandsche gezant de heer De Reus, teekende toen in een brief aan dr. Paul, den Venezolaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, krach tig verzet daartegen aan. Hier komt nu nog iets bij dat haast vermakelijk is en dat liet begin was van het per soonlijk misverstand tusschen den Nederlandschen gezant en den Vene zolaanschen minister van Buitenland sche Zaken. De heer De Reus, schreef in een iet wat bloemrijken stijl, die nog al eens gebruikt wordt in exotische landen: „Ik betreur het dat een booze droom de kalmte onzer betrekkingen dreigt te verstoren" welke niet geheel goed begrepen woorden in het Spaansch voor maladetto spirito (een verwensch- te booze geest) werden vertaald. Hierover was president Castro erg boos die het opvatte alsof dit epithe ton op hem sloeg en een allerheftigste brief aan den heer De Reus schreef. De heer De Reus wenschte het mis verstand toe te lichten, doch stuitte op de hardnekkige weigering van den heer Paul, die, bang om zijn ambtena ren in ongenade te zien vallen, de zaak niet voor president Castro wilde bremgen. Dit is de ware toedracht van het persoonICj, misverstand waarop ik in de Nederlandsche Eerste Kamer heb gezinspeeld. Onmiddellijk seinde ik aan den heer De Reus, en droeg hem op een onmid dellijk onderhoud bij den president te vragen, ten ©linde de feiten in 't juiste licht te plaatsen. Doch ongelukkiger wijze, bereikte deze opdracht den heer De Reus op hetzelfde Oogenblik, dat hij zijn paspoort van president Castro had gekregen tengevolge van de open baarmaking in een Nederlandsch blad van een persoonlijk schrijven, waar over ik mijn meening opschort tot zijn terugkeer, als wanneer ik zijn per soonlijke uiteenzetting zal vernemen. Ten slotte deelde de Minister nog mode, dat alleen door tastbare bewij zen van goede gezindheid door Vene zuela een conflict zou kunnen wor den voorkomen. In het tegenoverge stelde geval zal de Nederlandsche re geering eene andere gedragslijn aan nemen, die zeker de hooge goedkeu ring zou wegdragen van onze geëer biedigd? Voretiiï, en die, indien de noodzakelijkheid van energiek optre den werd aangetoond, den meest standvastigen en algemeenen steun bij de openbare meening zou vinden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Raalte ds. C. van Rhijn te Ernst. Bedankt vóór het beroep te West- Za(inddm door dr. G. Visser, te Aë- seh. GER. KERKEN. Beroepen te Winsum (Gr.) ds. S. Ideina te Schildwolde. Aangenomen hei beroep le Wol- f aartsdijk door ds. G. J. D. Aalders te Dussen (N.-Br.) Bedankt voor het beroep te lerseke door ds. S. O. Los te Nieuweroord. DE KAPITEIN VAN KöPENICK IN VRIJHEID GESTELD. Volgens de Berlijnsche bladen, is de „kapitein van Köpenick" vrijgelaten op grond van een kabinetsorder van den Keizer. De Berlijnsche correspondent van de „Kölnische Zeitung" meldt Iemand wien men zijne begenadi ging waarschijnlijk algemeen en van harte gunt, is de, als kapitein van Kö penick, in de heele wereld welbekende schoenmaker Voigt. Het geniale hoe- venstuk, waardoor hij zich van de gemeentekas van Köpenick meester maakte, het opcommandeeren van soldaten, de inhechtenisneming van den burgemeester al deze gebeurte nissen, die eerst stomme verbazing, daarna een bijna onbedaarlijk gelach verwekten, zijn nog in ieders heuge nis. De heele geschiedenis was zoo koddig, dat men bijna geneigd was, haar meer als een dwazen studenten streek op te vatten dan als e*n mis drijf. Voor het gerecht bleek later dat Voigt wel een misdadiger, maar van een tam slag was, die zich alle moge lijke moeite had gegeven, om eerliïk zijn brood te verdienen en waarschijn lijk nooit de kapitein van Köpenick zou geworden zijn, indien de politie het hem niet, op hoogst onnoodige wijze, door uitzetting uit verschillen de steden, onmogelijk gemaakt had, om aan den kost te komen. Voigt zal vermoedelijk zijn levens avond in rust kunnen besluiten. Een rijke dame heeft hem in den tijd dat hij gevangen zat, een ruime toelage verleend en moet hem, van den dag van zijne invrijheidstelling af, eene levenslange lijfrente van 1200 mk. ge waarborgd hebben. Van vele kanten heeft men zich ook bereid verklaard, hem behoorlijke bezigheid te ver schaffen, zoodat er uitstekend gezorgd is voor den man, die de heele wereld een tijd lang een allerdolst gonoegen heeft bezorgd. De kapitein is nu 60 jaar. NIEUWE TORPEDO'S. In de haven van Boston is met suc ces een nieuw soort torpedo beproefd. Wanneer dit moordtuig de buiten huid van een oorlogsschip raakt, wordt door den schok een stalen pro jectiel afgeschoten, geladen met een een krachtige springstof, en voorzien van een inrichting, die liet projectiel doet springen, zoodra het de pantser huid van het vaartuig doorboord heeft, dus binnen in het schip. De torpedo werd eerst op een af stand van 36 M. afgevuurd op een sta len bak met van 5 tot 8 duim dikke wanden. Binnen in dien bak had men 5 schotten geplaatst, zooals die zijn aangebracht in de romp der huidige oörlogsmonsters. De eerste ontploffing maakte een gat van 1.80 M. doorsnede in den bak en joeg het projectiel door het schot heen, alsof dit van papier was. Bij een andere proefneming drong het projectiel door een torpedovan- ger (stalen net, dat buiten boord ge hangen wordt, en dient om de afge schoten torpedo's in hun yaart tegen te houden) heen, en dooroborde ver volgens een stalen plaat van een hal ven duim. EEN BEGRAVEN VOLK. De Engelsche reiziger Cahn, die veel in Russisch Toerkestan heeft ge reisd, ontdekte op den bodem van het meer Issykkoel de ruines van steden, die volgens de overlevering bij 'n vulkanische ramp zouden zijn ver woest. Aan de zuidoostkust van het meer, 40 mijlen van Prsjevalsk, wer den overblijfselen van huisraad, vaat werk met rechte- en spiraalvormige lijnen versierd en beenderen van men- schen en dieren gevonden. Bij helder water schijnt men flauw de omtrek ken van gebouwen te kunnen zien. Dit alles zou afkomstig zijn van ©en volk, dat zich daar, door de Hunnen uit China verdreven, in de tweede eeuw v. C. zou hebben gevestigd en er t'ot de 5e eeuw n. C. bleef wonen. DE MUMMIE VAN RAMSES. Een lid van het Fransche instituut, die juist uit Egypte is teruggekeerd, verhaalt in de Gri de Paris het vol gende grappige voorvalletje. Het betreft de mummie vaii Ramses II, Sesostris, een Egyptische koning. Niet lang geleden nu is het gebal semde overschot van dezen vorst te ruggevonden, en werd het naar het museum te Kaïro opgezonden. Maar aan de poorten der stad hield de inlandsche beambte der douane 't vreemdsoortige pakket aan. „Wat zit daar in?" vroeg hij. ,,'t Is de mummie van Ramses II", werd hem geantwoord. Maar de beambte wilde zien. Hij had nooit van Ramses II gehoord. Daarom verwijderde hij een omwind sel, brak een stukje oor af, stak het tusschen zijn tanden en kauwde er op; toen zei hij: „Dat is gezouten visch doe maar weer dicht..." FEESTEN TÈ ROME. Er worden reeds druk planden ge. maakt voor een waardige viering van het 50-iarïg bestaan in 1911 van Rome als hoofdstad van het koninkrijk IU£ lië. In navolging yan de groote op tocht te Weenen bij het jubileum vatf Frans Jozef, wil men te Rome een ge-; sohiedkundige en een plaatselijke op: tocht houden. De eerste zal een ovef- zicht geven van (le geschiedenis vati Italië van ae stichting van Rome tot

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2