Weerbericlït F. P. BEICHEBT, Thermometerstand Uit de Omstreken Binaenfaad Kerk en Schee! Sport en Wedstrijden MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 19 Aug. 1908. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. •■{e Stornoway (ten Westen van Schot land)laagste 756.9 m.M. te Hapo- \fcanda (Oostkust Zweden). Verwachting tot den avond van 120 Augustus Wind matige Noordelijke wind. Gesteldheid Van de luchtmeest •licht bewolkt, waarschijnlijk droog 'Weer. Temperatuur geringe verande ring: BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Uur 768 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PBAOHT1QB BORTEERINO Dassen, Frests, Beerden en Manchetten. te Haarlem. Woensdag 19 Augustus Hoogste gisteren 9 uur F. 65 Laagste hedennacht F. 56 Hedenmiddag te 12 uur F. 66 STUKKEN VAN DEN RAAD. Da commissie van bijstand in het beheer van de gemeente-financiön be richt, dat bij haar geen bedenkingen bestaan tot het doen van de uitgaaf ad f 718.321/2 uit den post Voor „On- yoorzlene Uitgaven". De commissie van bijstand in het beheer der gemeente-finanoiën stelt voor, den staat tot beschikking uit den post voor Onvoorziene Uitga ven", dienst 1908, vast te stellen tot ©en bedrag van 1255.271/2. In verband met het voorstel van B. en W. inzake een aanvrage van het H. B. deir Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur, gevestigd te Haarlem, stelt de heer Modoo voor, om le. van 1 Juli 1909 tot 1 Juli 1910 éen door B. en W. nader aan te wij zen gedeelte van het grasveld in het Florapark als speelveld voor kleine kinderen beschikbaar te stellen, ter Vervanging gedurende dien tijd van net grasveld vóór het Paviljoen2e. op eerstgenoemd grasveld een tijde lijk gemak- en waschhuisje ta doen plaatsenen 3e. de kosten aan een en ander verbonden te doen dragen door de vereeniging bovengenoemd. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem Gelet op art. 6 der Hinderwet Doen te weten, dat van heden op ©He werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 1 Sep tember e.k., 's namiddags te 1 uur, ter gemeente-secretarie (7de Afdee- iing) ter inzage is nedergelegd het in gekomen verzoekschrift met do bijla gen van A. Smit, om vergunning tot. Oprichting van eene rookerij in eenen uitbouw achter het te bouwen perceel aan de Bakkerstraat No. 10, kad. Sec tie K No. 729, en dat op den veertienden" dag ha heden, zijnde 1 September e.k., eh wel des namiddags te 11/4 uur, op het ftaadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, wordende de aandacht er op gevestigd, dat volgens de bestaan de jurisprudentie met tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig artiisel 7 der Hinderwet vóór het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verscheueu, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers in wer- kelijken dienst. De Burgemeester van Haarlem roept op den milicien-verlofganger Willem Hendrik de Ridder, uit de gemeente Haarlem, van de lichting 1903, behoorende tot het regiment Grenadiers on Jagers, om zich op 1 September aanstaande des namiddags vóór vier uur, te bevinden te 's-Gra- venhage, bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 124 der Mi- litiewet 1901, voor den tijd van veer tien dagen in werkelijken dienst te worden gesteld, wegens het niet nale ven van het bepaalde bij art. 121 der genoemde wet. Gisterenavond omst reeks half elf werd mej. Th. op de Bake- Jiessergracht nabij de Begijnestraat door een toeval getroffen. Door voor bijgangers werd zij met een bloeden de verwonding aan het hoofd opge- hornen, en bij een bewoner der gracht- Ingebracht, vanvvaar zij eenigen tijd daarna, naar haar woning werd overgebracht. Inde gehouden repeti- tie van het mannenkoor „Caecilia", dir. de heer Alb. Heiloo is besloten mede te werken voor een concert op Koninginnedag, te geven in de Socië teit Vereeniging, daartoe uitgenoo- digd door de Vereeniging Koningin nedag. De toegang tot dit concert zal kosteloos zijn. Examen. Hoofdacts L. O. Geslaagd mej. M. G. Samson te Haarlem. Fransch L. O. Geslaagd de heer B. Hofman te Bloiemendaal. Handteekenen L. O. Geslaagd1 de hoeren G. Wagemakar, W. L. Wevtze, J. H. WÜlebrands en F. Zwart te Haarlem, KANTONGERECHT: UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: G. K,, te Haarlem, als slaapstee- houder geen nachtregister bijhouden, 6 boete of 3 dagen hechtenis. G. H. en A. M. S., te Haarlem, over tredingien Arbeidswet, no. 1 5 maal f 1 boete of 5 maal 1 dag hechtenis, no. 2 4 maal f 1 boete of 4 maal 1 dag hechtenis. J. O., te Schoten, overtreding Voge- lenwet, 5 boete of 10 dagen hech tenis. O. F. R. B., te Keulen, een geladen revolver bij zich hebben, J 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. F. en E. E. P. M„ zwervende, twee geladen revolvers bij zich heb ben, elk 2 maal 2 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. A. de J., te Schoten, een dolkmea bij zich hebben, vrijgesproken. C. B., te Amsterdam, overtreding Spoorwet, f 8 boete of 3 dagen hecht, H. B. te Heemskerk, overtreding Leerplichtwet, f 8 boete of 3 dagen hechtenis. J. de W., te Haarlem, en 3 ande ren, overtreding jachtwet, alleen 7 dagen hechtenis. H. H. A. v. L., te Beverwijk, geen tijdige geboorteaangifte doen, vrij gesproken. L. S., te- Haarlem, en 4 anderen, rumoer verwekken, allen f 3 boete of 3 dagen hechtenis. W. de B., te Zaandam, en 5 ande ren, loopen over verboden grond, no. 1, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de overigen allen f 3 boete of 8 dagen hechtenis. B. v. D., en J. B., te Haarlem, overtredingen wegenreglement in N.° Holland, no. 1, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis, no. 2, 1 boete of 1 dag hechtenis. P. M., te Haarlem, een hek ver nieuwen zonder vergunning, vrijge sproken, G. M. W., te Tiel, niet op de le vor dering een café verlaten, f 8 boete of 3 dagen hechtenis. P. v. d.. K., te Haarlem, en 6 ande ren, een straat in verboden richting berijden, allen 1 boete of 1 dag hechtenis. H. J. R. K. en P. v, S„ te Haar lem, mest houden, no. 1, f 2 boet© of 2 dagen hechtenis, no. 2 vrijgespro ken. J. v. R., zwervende, en 2 anderen, wateren buiten urinoir, allen f 1 boete of 1 dag hechtenis. W. K., te Haarlem, en 10 anderen, overtreding A. P. V. Zandvoort, no. 1 f 0.50 boete of 1 dag hechtenis, de ,-erigen allen f 1 boete of 1 dag hech tenis. W. K.k te Haarlem, overtreding A. P. V. Bennebroek, f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. Z., te Hillegom, overtreding A'. P. V., Heemstede, vrijgesproken. H. B. v. d- L., te Beverwijk, over treding A. P. V., Beverwijk, f 3 boe te of 2 dagen hechtenis. F. S., zwervende, en 14 anderen, overtreding M. en R. Reglement, f 10 boete of 5 dagen hechtenis, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, f 1 boete of 1 dag hechtenis, en f 0.5Ó boete of 1 d. hechtenis, G. T., te Haarlem, S. C. en S. B., te Velseroord, vrijgespro ken. Voorts werden er nog 23 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot 8 weken hechtenis, 5 boete, of 3 dagen hechtenis, f 2 boete of 2 dagen hechtenis en f 1 boete of 1 dag hechtenis, S. D., zwervende, vrijgesproken. SCHOTEN. Voordrachten, opgemaakt ter be noeming van 4 onderwijzeressen: A. 1. A, Konnmann, Wijk aan Zee. 2. J. W. Rutgers, IlaaTlem. 3. A. Melchlor, Haarlem. B. 1. H. W. van Bilderbeek. Haar lem. 2.- Alb. IJzerdraat, Haarlem. 3. E. M. II. Schramcijer, Haar lem, C. 1. P. S. M. Koper, Haarlem. 2. P. C. Wezel, Schoten. 3. E. E. v. <3. Broek, Haarlem. D. 1. A. J. Ueffering, Haarlem. 2. M. Perry, Limmen. 3. A. v. u. Have, Haarlem. Voor 2 onderwijzers mei verplich te hoofdakte: A. 1. G. C. van Leeuwen, te Stomp- wijk'. 2. F. Roggen, te Diemerbrug. 3. S. van der Meer, Surhuistorveen. B. 1. F. Roggen, te Diemerbrug. 2. S. Gorter, Langezwaag. 3. B. Elzer, Hoek van Holland. Voor 3 onderwijzers: A. 1. M*. J. F. Ehrbecker, Haarlem. 2. TL A. Schuijt, Velaeroord. 3. J. Strubbe, Zijdewind. B. 1. H. 'A. Schuijt, .Velseroótrd. 2. J. Strubbe, Zijdewind. 3. J. H. Methöfer, Haarlem. C. 1. J. Strubbe, Zijdewind. 2. J. H. Methöfer, Haarlem. 3. J. H. Hennis, Haarlem. Voordracht ter benoeming van een hoofd der school aan den Rijksweg te Schoten: 1. H. van Leeuwen, onderwijzer te Haarlem. 2. D. H. Prins, hoofd der school te Groothuizen, gemeente Avon horn. 8. D. de Groot, onderwijzer te Zaandam. HAARLEMMERLIEDË. Raadsvergadering Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, op Zaterdag 22 Aug. 1908. voorm. 10 uur. Agenda: 1. Beëediging nieuw gekozen raaas- iid S. P. Vink. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Vaststelling gemeente-rekening, dienst 1907. 4. Idem Alg. Burg. Armbestuur, dienst 1907. 4. Idem, Legaat Broekhuizen, 1907. 6. Adres J. H. Zijp, om tot keur meester te worden benoemd. 7. Adres van het Bestuur der afd. Noord-Holland v. d. Bond van Ge meenteambtenaren, betreffende ver hooging der jaarwedden Yan den burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaar ter secretarie. 8. Adres gemeenteontvanger ver hooging zijner jaarwedde. 9. Bespreking melkvoorziening. 10. Adres M. Sterk c.s. om afwij king art. 4 der Bouw- en Woningver ordening. 11. Reclames Hoofd. Omslag. HEEMSTEDE. De heer F. Tromp, onderwijzer aan R.-K. Jongensschool alhier is be noemd tot onderwijzer met verplich te hoofdact© te Warmenhuizen. De hear T. Pronk, benoemd hoofd der R. K. Jongensschool alhier slaag de te 's-Gravenhage voor d© acte Duitsch en is thans in het bezit van de acten Fransch, Duitsch en En- gelsch en teebenen. Mej. E. M. Duims, onderwijzeres aan de openbare L. S. alhier, slaag de te 's-Gravenhage voor de act© Fransch. In de gisteravond alhier gehou den vergadering van de Commissie tot viering van den Koninginnedag, is besloten den 27en Augustus met de hoogst© vier klassen van alle scho len een bezoek te brengen aan Artia te Amsterdam. Wegens het groote aantal kinderen zijn hiervoor afge huurd vier booten van de Maatsch. Bus te Haarlem. Voor iedere echool is een boot bestemd. Dit tochtje zal zeker wel In den smaak der schooljeugd vallen. De kinderen der laagst© klassen zullen in de lokalen onthaald wor den. BENNEBROEK, Men schrijft ons Dinsdagavond werd onze plaatsge noot, de weleerw. heer W. Janus, die Zondag jl. als kapelaan is gewijd in de St. Bavo-kerk te Haarlem, feeste lijk ingehaald van het station Voge lenzang, alwaar zich eene eerewacht van 43 personen te paard had opge steld. Na aankomst van den trein van 6 uur uit Haarlem, nam de heer Ja nus, die vergezeld was van den zeer- eew. heer Abels, vroeger pastoor te Bennebroek, plaats in het daarvoor bestemde rijtuig. Mede namen in be doeld rijtuig plaats de zeereerw. heer Kabel, thans pastoor alhier en de heer Van Liexop. Hierop zette de stoet zich met een muziekkorps voorop, in be weging tot aai} de woning van den hoer Janus, waarop de zeereerw. heer Kabel eene hartelijke toespraak hield tot de jongelingen, die zijnen school kameraad deze eer bewezen". Hierna bedankte de heer Janus voor de eer hem bewezen, waarna de eere- wijn werd aangeboden. Daarna werd de stoet ontbonden. Er was veel pu bliek op da been Gisterenmiddag was een meisje, logé van den caféhouder O. de long, alhier, bezig met fiatsrijden te loeren. Op een gegeven oogenblik raakte zij haar stuur kwijt en. kwam te vallen door een ruit van de woning van A. Medenblik, waardoor deze ruit brak. Behalve de schrik en een kleine ont velling aan' haar wang, liep verder alles goed af. VOGELENZANG. Ter gelegenheid van het vierjarig bestaan van de onderafdeellng Ivecn- netmerland van den Algemeenen No- derlandschon Politiebond had giste ren op de terreinen van Woestduin een groote schietwedstrijd plaats op de revolver, waaraan door ruim 55 le den werd deelgenomen. Over het al gemeen werd door de schuttere goed geschoten. De heeren H. de Wilde, brigadier (der Rijksveldwacht te Haar lemmermeer, A. Lokerse, inspecteur van politie te Bloemendaal, en W. Lo- kerse, veldwachter te Vogelenzang, behaalden de hoofdprijzen. Na afloop van dezen wedstrijd werd een gezellige feestelijke vergadering gehouden in Hotel Sportlust, waar de leden tot laat in den avond bijeen ble ven. HAARLEMMERMEER. Bij den landbouwer L, aan de Lijn den heeft men des nacht? ergerlijke baldadigheden gepleegd, doc>r melk emmers, die op het erf stonden te water te werpen, enkele dingen te vernielen en van verschillend© hoo rnen een groote hoeveelheid nog on rijp ooft af té daan en onbruikbaar te maken. Bouwpolitle. Wegens het doen herbouwen van een woning aan den Ringdijk, nabij Sloten, zonder daarvoor de vereisch- te vergunning te bezitten, is proces verbaal opgemaakt tegen wed. v. d. J. tè Sloten, als zijnde eigenares van gemelde woning. Te Nieuw-Venaep werd monstering gehouden van paarden van verschil lenden leeftijd. Aangevoerd werden 12 stuks waar van er ter uitvoer naar het buiten land slechts 2 werden aangekocht. De prijzen varieerden van 450— f 600. Aan den Ringdijk, nabij liet fort „De Liede", liep Zondagavond een vrouwspersoon, blijkbaar in zeer op gewonden toestand en sprong eens klaps te watea- in de Ringvaart al daar en verdween in de diepte. Daar het door verschillende perso nen werd opgemerkt werd dadelijk alle moeite in het werk gesteld ze er uit te halen, hetgeen hen eindelijk gelukte, doch de vrouw was reeds bewusteloos. De inmiddels verschenen veld wachter v. Boven deed onmiddellijk alle moeite om de levensgeesten we der bij haar op te wekken, hetgeen hem, na geruimen tijd bezig t© zijn geweest, mocht gelukken. De ontboden geneesheer dr. Melchi- or behandelde haar verder, terwijl de ongelukkige vrouw door men- schen uit die omgeving liefderijk werd opgenomen. De vrouw, die gehuwd is en drie kinderen heeft, is afkomstig uit Am sterdam, werwaarts zij heden is over gebracht. Het bleek, dat zij in hoogo mate zenuwlïjderes is en daarvoor vroeger reeds eenigen tijd in een ge sticht heeft doorgebracht. Te Hoofddorp en omstreken circu leeren lijsten om giften in te zamelen voor het a. s. Koninginnefeest om dat op 9 Sept. a. s. waardig te vieren. De opbrengst der collecte voor den gewapenden dienst gaat In Haarlem- mermeer riet vooruit, f 78,89 voof zoo'n groote gemeente toont wel, dal er niet veel belangstelling is. SLOTEN, Ter uitvoer naar Duitschland, wer den na monstering alhier eenige paarden voor Duitschland gekocht; hoogste prijs f 450. Op de najaarspaardenmarkt wa ren een 125 paarden aangevoerd; bij vluggen handel liepen de prijzen van 95 tot 275. In de Slatuintjes is gisterenmiddag een schuur van den warmoezenier v. Weerdenburg met broeiramen, mat ten enz. geheel verbrand, assurantie dekt de schade. ZANDVOORT. De tentoonstelling van het werk der Laren8che schilders te Zandvoort sluit Zondag 23 Aug. a.s. Op de terreinen der Zahdvoortsche Terrein- en Hotel-Maatschappij heb ben lawntermls-wedstrijden plaats ge had. Er had zich ©an 50-tal deelne mers aangemeld. De belangstelling was zeer groot Een bedrag van f 25 van het batig saldo la aan den burge meester afgedragen ten behoeve der algemeen© armen van Zandvoort. Aan het strand alhier is ©en leven de zeehond gevangen. Aangekomen vreemdelingen Fam. Zeegers, Amsterdam, Zandv.- laan 16, 8 pers. Fam. Wiegjnan, Idem, Haarlem merstraat 25, 5 pers. M. Buff, Dortmund, idem 7. Fam. Citroen, Parijs, Boulevard de Favauge, 8 pere. Da'. Solm9sen, Berlijn, Hotel d'Oran- ge» Dr. E. Battowitz, Munster, Idem. J. P. Vielmestor, Wilmersdorf, id., 2 pers. J. E. Goedhart, Amsterdam, idem, 2 pers. N. de Vries, idem, Groot Kijkduin. D. Polak, idem, idem. A. van Spengler, Haarlem, idem. G. Bondam, Almelo, idem'. Mad. Salzedo, Amsterdam, Kerk straat 6. Fam. Hlddink, idem, idem, 7 pers. Revier do Fauw, -Bussum, idem. J. de Vries, idem, idem, 3 pers. Dames De Waard, Groningen, Ho- Lei Driehuizen, 2 pers. Fam. Dake, Amsterdam, idem, 3p. Fam. Van Eek, idem, idem 8 p. J. H. Santman, Almelo, idem. Ch. A. Struijck, idem, idem. Mevr. Six de Mua-alt, Rriielle, idem, 4 pers. H. G. Jurriaans, Amsterdam, Pen sion Beau Rivage, 2 pers. Mevr. A. Winter, idem, Huize Adri- aan, 8 pers. Fam. D. Mayer, Frankfort, Pen sion Seinpost, 2 pers. Mevr. Cassensteijn, idem, idem. Mej. A. van Rlel, Rotterdam, Adm. Everts ern- Ch. Dormans, Grimiinghausen, Pas sage 11. W. Calkoen, Amsterdam, jHaarlem- meretraat 8. 3 pers. A. van Rijk, idem, School^tr. no. 9, 5 pers. TOESTAND DER KONINGIN. ,,D0 Nieuwe Courant" maakt pok melding van de berichten in dp bin- neniandsche bladen, èi voegt er aan toe; „Het bleek ons dat te Apeldoorn dit gerucht algemeen geacht wordt waarheid te bevatten. De gelukkige fbeurtenió zon tegen Februari— aart mógen' Wordan tegémoet ge zien. Het Hof zou behoudens bij zondere omstandigheden den win ter op Het Loo doorbrengen. Het trekt de aandacht dat Hare Majesteit zich meer dan ooit in acht neemt en zelfs maar zelden een rijtoer maakt. Wij maken niettemin Yam dit blijde be richt slechts onder voorbehoud mel ding, daar wij er rechtstreekscho be vestiging niet van kunnen geven." VAN HOF EN RESIDENTIE. Gisteren vergaderde de Minister raad. KAMERZETEL OMMEN. Naar „Do Stand." mededeelt, ge voelt de hear Van Alphen zich na zijn ziekte zoo verzwakt, dat hij zich ge noodzaakt ziet het lidmaatschap van da Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor het kiesdistrict Ommen aam het einde van het loopende zitting jaar neer te leggen. DE KAMERZETEL VOOR LOCHEM. De heer Kok, te Hengelo, is terug gekomen op een vroeger besluit, en heeft thans de candidutuur der S. D. A. P. in het district Lochem voor de verkiezing voor de Tweede Kamer in 1909 aanvaard. Jhr. C. VAN LENNEP. Jhr. C. van Lennep, oud-directeur van de Cultuurmaatschappij „Vor stenlanden" en oud-wejiiouder van Hilversum, i3 gisteren op 80-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden. Jhr. Chr. van Lennep, geboren 14 Mei 1828, was een zoon van mr. Jacob van Lennep. EEN VREEMDE ZAAK. Naar aanleiding van de vreemde zaak 't loslaten van een rechters- zoon, die diefstal gepleegd heeft meldt iemand aan het Hbld. het vol gende: „Voor eenige jaren vermisten wij in ons pakhuis telkens goederen (consumptie-artikelen) niettegen staande strenge controle en een nauwkeurig bijgehouden magazijai- boek was de oorzaak van liet manco maar niet te ontdekken, totdat op ze keren dag geruchten te onzer oore kwamen, aanduidend© dat goederen van zelfde soort als de vermiste, op verdekt© wijze werden verhandeld. Hoezeer one toezicht werd ver scherpt, mocht het ons toch niet ge lukken iets te ontdekken, totdat op zekeren dag bepaald© aanduidingen werden gegeven omtrent goederen van ons afkomstig welke ergens in een kroeg werden verhandeld. Toen wij de politie in den arm wilden nemen, werd ons al spoedig te kennen gegeven dat bijstand gaar ne zou worden verleend, doch dat ook na verleenden bijstand zonder aanzien des persoons moest worden opgetreden nog steeds in het duis ter tastende (al hadden wij ook ver moeden dat één der ondergeschikten d© dader zou zijn) besloten wij lie ver op eigen houtje verder te zoeken; al tastend en zoekend kwamen wij na eenigen tijd tot het hoogst verrassen de resultaat, dat de eerste pakhuis knecht van onze destijds jong© zaak de vermoedelijke dader was. Deze knecht was een keurig net werk man, jong, pas gehuwd, schijnbaar zeer oppassend en betrouwbaar. De bedreven „zaken" bleken zeer ingewikkeld, zoodat ten slotte geen andere keus overbleef dan de hulp der politie toch maar in te roepen resultaat was een huiszoeking bij den verdachte, bij welke „zoeking" van allerlei uit ons pakhuis afkom stig te voorschijn kwam, terwijl al spoedig bleek, dat in het bovenbe doelde „café" en op andere plaatsen door den knecht en een zijner colle ga's geregeld partijtjes werden ver handeld. De verdachte werd op staanden voet gearresteerd; zijn jonge vrouw, eerst kortelings voor het eerst moe der geworden, kwam smeeken, en schrijver dezes meende niet te mogen, nalaten bij den heer officier van jus titie te gaan vragen in dezen genade voor recht te doen gelden. Na lang aandringen, werd aan dit verzoek gevolg gegeven, de verdach te werd in vrijheid gesteld en van 't instellen van een vervolging werd afgezien. krijgsman, terwijl zich in Colijai al lengs de aspiration van den „Stre ber" ontwikkelden; in alle geval: de een zat den ander in den weg! Is het nu fair play, vragen wij, Van Daa. len's vijand af te vaardigen om het rapport waar-in Van Daaien is afge broken, „toe t© lichten"? Naar aanleiding van dit artikel zegt de Java-Bode, dat het natuur lijk iedereen vrij staat ex een per soonlijke overtuiging op na te hou den. Maar wanneer men niets heeft dan dat, is het toch minstens geno men onvoorzichtig, om niet te zeg gen onbehoorlijk, op grond daarvan alleen iemand, dien men niet lust, op zoodanige wijze aan de kaak te stellen als de Locomotief het den heer Colijn doet. In onze rechtspraak kent men geen veroordeeiing van be klaagden, uitsluitend op overtuiging maar daar vraagt de rechter het wet tig en overtuigend bewijs dat be klaagde schuldig is. Wij twijfelen er zeer aan, zegt de Java-Bode, of onze collega in staat is, ook maar een zweem van bewijs voor zijne hypo these te leveren. De Java-Bode kan verzekeren dat de antirevolutionnaire partij in Ne derland reeds eenige jaren geleden de terugkomst van den heer Colijn gewenscht heeft nog vóórdat hij in burgerlijken dienst was overgegaan. Dit weet het blad niet uit Buitenzorg, maar uit den kring zijner geestver wanten in Indië. Het Bat. Nbl. is het met de Locomo tief eens, dat het aanstaande vertrek van den heer Colijn naar Nederland geen verband houdt met een aan staande candidaatstelling van dezen ex-kapitein - regeeringscommissaris- secretaris voor de antirevolutionaire partij; de tijd daarvoor is er nog niet. Het heeft er allen schijn van dat de „handige" heer Colijn opnieuw staat gebruikt t© worden als pleitbe zorger voor gouverneur-generaal v. Heutsz. Het is nu geen geheim meer dat in zekere kringen aangestuurd wordt op een ontslag van generaal Van Daaien uit den dienst; waarbij men echter bij den legercommandant stuit op een hardnekkigen tegen stand. TEGENSPRAAK. Ilenrlëtte Roland Holst spreekt In „Het Volk" tegen, dat zij zich te Lon den zou gaan vestigen. NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Belling- wolde door ds. F. J. Folpmers te Koo- ten. GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te NieK wendam door ds. J. G. Ubbink te Oos- ter-Nijkerk. Beroepen te Dirkshorn en te Heer- jansdam de-heer G. H. Elzenga, cand. te Kampen. SYNODE GER. KERK. Gisteren is de Synode der Ge reform. Kerk geopend onder leiding van ds. Van Loon. Naar „De Standaard" mee deelt, werd in de eerste vergadering het modenamen benoemd. Na een tweede vrije stemming werd tot praeses der Synode gekozen ds. H. Hoekstra, van Arnhemlot asses sor ds. W. Doorn, van 's-Gravenhage en tot scribae ds. A. de Geus van De Lemmer en ds. K. Fernhout^ van Utrecht. LUCHTSCHEEPVAART. Het Russische Gouvernement looft een prijs uit van f 62.500 voor eeu wed strijd met vliegmachines te Peters- burg, die tusschen 1 Juli en 15 Aug. 1909 zal worden gehouden. Wilbur Wright zal Donderdag of Vrijdag zijn vlieg-proeven hervatten. Het Zeppelin Comité is in onderhan deling over den aankoop van uitge strekte terreinen te Friedrichshafen. Reeds is van de voor Zeppelin inge komen gelden 200.000 Mark aan den uitvinder uitgekeerd. VAN HEUTSZ EN COLIJN. De Indische pers spreekt vrij een stemmig tegen dat Kapt. Colijn naar Nederland zou komen voor een Ka- iner-candidatuur. Wel wordt zijn heengaan uit Indië als zeker geacht, doch in verband met het Atjeh-rap- port. De „Locomotief' zegt, dat Co lijn reeds eenmaal de wegbereider is geweest voor den hoer Van Heutsz. In 1904 vertrok hij naar Nederland nm de kopstuklcen der christelijke partijen t© winnen voor de benoe ming van generaal Van Heutsz tot landvoogd. Dit is volkomen gelukt; men mag zeggen dat 't destijds te goed gelukt is, daar de toen gespen deerde wierook thans den g. g. wel wat benauwen zal en menige bewon deraar van het pacificatiestelsel in Nederland zich op 't oogenblik door het Atjeh-rapport gecompromitteerd gevoelt. De handige heer Colijn zal thans ten tweeden male ais pleitbe zorger optreden? Het Atjeh-rapport is een doorioopende aanklacht tegen Van Daaien en een iofzang op de Atjeh'sche toestanden zooal3 die wa ren onder het gouvemeurschap van den heer Van Heutsz. De b >~v fnlim zou dus Van Daaien af to breken en Van Heutsz op bouwen hebben. Nu dient men hierbij te weten dat Van Daaien en Colijn als vuur en water zijn geweest h\ Atjeh; beiden warén eerzuchtige mannen, met dit onderscheid dat Van Daaien geprik- werd dojM' de éérzucht van den De nieuwe Engelsche bestuurbare ballon „Nulll Secundus", heeft geen geluk. Tijdens eene opstijging nabij Londen, sloeg een rukwind het reu- zengevaarte tegen den grónd. Een schroefblad brak en de ballon scheurde. Kolonel Cooper en zijne reisgezellen kwamen er ongedeerd af. Binnen enkele dagen zal alles her steld zijn. Te Washington volbracht kapitein Thomas S. Baldwin een welgeslaag den tocht van twee uren met een be stuurbaren ballon. Van prof. dr. F. Meill te Zurich verscheen bij Orell Füssll een werk, behandelend het luchtschip in het staats-, privaat-, straf- en volken recht. Deze professor komt waarlijk niet te laat De Blappe Parsefal-luchtbal heefi Maandag bij Berlijn weer eenige' oefentochten gedaan. Bij den twee den tocht werd het luchtschip, even, voor de landing, nadat het sleeptouw ai uitgeworpen was en de luchtbal ongeveer 20 Meter hoven den grond was, „door een luchtstroom in neer- waartsche richting gedrukt", zoodat het schuitje pnzacht op den grond neerkwam. Kapitein Von Krogh, die in het schuitje zat, brak zijn linkei'- benedenarm. De luchtbal kreeg geen schade. Volgens een andere, juister lijkende lezing van de „Vossische Zeitung'y was de luchtbal, na eerst door de zop bestraald geweest te zijn, door de schaduw van een zwarte wolk derma te afgekoeld, dat hij zün vasten

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2