Kort Nieuws. Als gij uw kind Wanne**- flc'éiïs zeg, dat een vogel nest 5<JU waard is, overdrijf ik niet Gebied daarom uw jongen de vogel nesten met rust te laten, opdat die f500 gespaard blijven. (Veldpost). TEGENSPRAAK. Het bericht aan „Het Volk" ontleend dat mejuffrouw Lily van Kol, dochter van het lid der Tweede Kamer, eerst daags naar Zwitserland vertrekt al8 onderofficier van het Leger des Heils, is niet juist, zegt het „Vaderland". Mejuffrouw Van Kol, die zich hier te lande eenlgen tijd aan het werk bij het Leger des Heils heeft gewijd, heeft daarvan afscheid genomen en gaat te Lausanne in de bekende in richting van prof. Krafft voor zieken verpleegster 8tudeeren. GEZELSCHAPSBILJETTEN Door de Staatsspoor is bepaald, dat de samen op een gezelschapsbiljet reizende personen voortaan niet al leen van het zelfde station behoeven te vertrekken, of tot aan het zelfde station door te reizen, het is geoor loofd, dat een gedeelte van die perso nen zich eerst onderweg bij het overi ge gezelschap voegt of roods vóór het bestemmingsstatiön van het collectief 'ii,: re's eindigt. OPNIEUW AAN 'T WERK. De lijm- en gelatinefabriek te Lo- them, die onlangs werd stop gezet, zal, naar wij vernemen, spoedig weer in werking gesteld worden. VLUGGE RECHTSPLEGING t Op 21 Juli 1904 brandde te Hoorn een houtloods af. Over de schadever goeding ontstond een proces tusschen den houthandelaar en zijn assura deur. De Rechtbank te Amsterdam wees vonnis op 13 October 1905. De assurantie-maatschappij ging in hoo- ger beroep. Het Gerechtshof te Am sterdam besliste bij arrest den 28sten Februari 1908, dus bijna twee en een half jaar na de uitspraak der Recht bank. Bij dit arrest werd een getui genverhoor bevolen, gelukkig reeds na zes weken op 18 April 1908 te houden. Procedeerende verzekeraars hebben in den regel geen haast. Doch verze kerden, die schadevergoeding vragen, wèl. En getuigenbewijs wordt vier Jaren na dato vaak niet weinig be zwaarlijk, meent „Land en Volk" te recht. EEN PREMIE VAN 300. Door den officier van justitie te Zwolle wordt een premie van 300 uitgeloofd vooy dengene, die zoodani ge aanwijzingen kan geven van den moordenaar van Elize Wilhelmine Pukropp, dat deze kunnen leiden tot aanhouding. CURASAO VERKOOPEN Op het officleuse gedeelte van de „New-York Times" staat een artikel, waarin het plan wordt opgeworpen dat Nederland het eiland Curagao aan Amerika zou afstaan, voor geld, goede woorden en een prachtige pro tectie in Nederlandsch-Indië. HET NOORDZEEKANAAL. Met een diepgang van 86 palm ver trok Maandag het Engelsche stoom schip „Pectan" van de Petroleumha ven te Amsterdam naar IJmuiden. Dit is de grootste diepgang van eenig stoomschip in het Noordzeekanaal en overtreft het onlangs gemelde stoom schip „Duisburg" nog met 2 palm. DE NATIONALE TENTOONSTEL LING VAN HUIS-INDUSTRIE. De tentoonstelling zal gehouden worden in het jaar 1909, vermoedelijk in de maanden Juli en Augustus. Reeds is de voorbereiding, die zeer veel zorgen vereischt, in vollen gang. KONINGINNEDAG. Te Durgerdam zal op Koninginne dag o.a. een wedstrijd gehouden wor den in het „kat-knuppelen". De „kat" is een turf of zoo iets. INBRAAK. Te Rozendaal is ingebroken bij dein beer Cox, die verscheidene gouden en zilveren voorwerpen vermist. De die ven gingen op den loop toen de heer Cox wakker werd. AANRANDING. Tusschen Amsterdam en Amstel veen zijn twee wielrijders, heer en dame, in donker aangerand dooreen boerenkinkel, die echter geducht klop kreeg. Hij is bovendien bekend. MET EEN REVOLVER. Te Borne is zekere P. door een half- beschonkene, V., met een revolver ge- echoten. Er schijnt ook minnenijd in 't spel te zijn. De wonden zijn niet levensgevaarlijk, maar V. is gearres teerd. MISDADEN. Zondagnacht is to Oosterbeek ern stig verwond gevonden een jonge vrouw uit Velp, die met een Ooster- beeker uit was geweest. Deze man, verdacht van de mishandeling te hebben gepleegd, is aangehouden. De leerling-machinist van den trein die le Gladbach zondor machinist aankwam, welke later dood aan den weg werd gevonden (zie ons Tweede Blad van gisteren) is weer op vrije voeten gesteld. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Er beeft zich te Alkmaar een eigen aardige historie voorgedaan, waar van tenzij de afloop gunstiger is dan hij zich op dit oogenhlik laat aan zien verschillende winkeliers de dupe zijn geworden. Veertien dagen geleden huurde daar Iemand, die zeide grossier In sigaren te zijn, een huis op de Oude gracht. Zijn gezin zqu later komen, maar hij nam al vast introk in het Perceel. Bij verschillende winkeliers deed hij bestellingen. Zoo Is ons be kend, dat hij bij een stoffeerder vi trages, bij een Zinder linoleum, een karpet en een luopcr voor f 49, bij een derde ook een karpet vóór f 21, bij een vierde nog een karpet voor 22.50, bij een zilversmid vaasjes en eene pendule, bij een rijwielhandelaar een damesrijwiel met lantaarn voor f 88.50, bij een anderen rijwielhande laar een heerenfiets voor f 65, bij een schoenenmagazijn een paar heeren en dameslaarsjes voor 11, bij een ander schoenenmagazijn een paar heerenbottines voor f 6.25, bij een hee- ren-kleedermaker een kostuum mei een demi-saison kocht. De voorwerpen werden alle bezorgd in het huls, dat de man gehuurd had. Hij nam ze zelf in ontvangst. De le veranciers moesten Zaterdag maar met de kwitanties komen. Toen ze kwamen, stond er een bordje voor het raam, waarop „afwezig". Buren had den den man mot verschillende pak jes en met de belde fietsen het huls zien verlaten. Gistermiddag kreeg de hulseigenaar een telegram uit Haar lem, waarin hij meldde, dat hll niet kon komen, ten gevolge van een heug lijke familiegebeurtenis. Zijn echtge- noote cn zijn inboedel zou namelijk reeds Donderdag zijn gekomen. („Alkm. Ct.") VERDRONKEN. Maandagmiddag is te Loosduinen in de breede Wenne het driejarige kindje verdronken van den warmoe zier v. D. aldaar. UITSLUITING. In de fabrieken van W. v. Enschot en Zoon, P. W. V. Lisdonk en Co. en C. Pijnenburg, te Goirle en Geldrop, Is aangeplakt, dat deze fabrieken, wegens dienstweigering bij de firma Puyenbroek, zullen worden stop gezet op 31 dezer, 1, 7, 9, 14, 15 en 21 Sep tember en volgende dagen, tenzij het geschil eerder is opgelost. HET KIESRECHT-ONTWERP VAN DE SOCIAAL-DEMOCRATEN. Zaterdag j.l. hield de Sociaal-demo cratische Kamerfractie een vergade ring, welke voor het eerst sedert lan gen tijd" weder door Troelstra werd bijgewoond. Besloten werd art. 80 der grond wet in het ontwerp zoodanig te wij zigen, dat thans vaststaat dat zon der eenig onderscheid algemeen kies recht voor mannen en vrouwen zal worden voorgesteld. Tevens werd be sloten de additioneels artikelen zoo danig te wijzigen, dat terstond zon der eeonige beperking vrouwenkies recht wordt Ingevoerd. HERSTELLINGS-OORDEN. De plannen voor een herstellings oord voor gemeente-personeel, uit gaande oorspronkelijk van den heer B. van de Puttelaar, conducteur van de Amsterdam8Che gemeentetram, zullen in een Maandag te houden vergadering worden behandeld. Op' 19 Sept. zal een voor dit doel op te richten Vereeniglng worden gesticht. Het bestuur der vereeniging R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zieke kinderen heeft thans een tweede terrein gekocht en wel te Wijk aan Zee, bestemd voor een her stellingsoord voou* zieke kinderen. Het is een begroeid duinterrein, 5000 vierk. M. groot, gelegen dichtbij zee, niet vlak er aan, aan de Noord en Oostzijde dooi1 hooge duinen be schut. INBREKERS GEVRAAGD. Zoo las men de vorige week in een der Goudsche bladen. Vanwaar die zonderlinge advertentie? Een grappenmaker vond tot bet plaatsen daarvan aanleiding in het feit, dat men ten postkantore te Gouda de onhandigheid had begaan de brandkast te laten dichtvallen, terwijl de sleutels er van daarin wa ren blijven liggen. Een paar smeden trachtten een geheelen dag tever geefs het slot te openen. Door het ai- breken van het bovengedeelte der kast kon men eindelijk de gelds waarden bereiken. VERDRONKEN. Te Bolsward Is het 11-jarlg doch tertje van F. A. de Vries verdronken In de Sneekervaart. De stuurman H. N. van een der motorbooten van de Drentsche stoom vaart-Mij., is In het Winschoterdiep verdronken, BRANDSTICHTING. Te Oss is in 't laatst van de vorige week een poging tot brandstich ting gedaan in de wattenfabriek der firma Van den Bergh, die gelukkig mislukt is. De brandstichter of brandstichters hebben zich door een raam aan den achterkant der fabriek toegang we ten te verschaffen. Als verdacht van brandstichting is nu door de marechaussee gevangen genomen zekere v. B., een ontslagen oud werkman, die wederom om werk gevraagd had, doch niet kon worden aangenomen. De verdachte bevindt zich in anrest en de justitie zet haar onderzoek ijverig voort. TEGEN PORNOGRAFIE. De rechtsgeleerde commissie uit den Amsterdamschen Raad zal geen voorstellen doen tot bestrijding der Pornografie, waarom in tal van adreseen is gevraagd. Zij meent dat een Rijkswet die bestrijding moet regelen. Rechtszaken HET FLUITEND RAADSLID. De hqeVan W,4 raadslid van de gemoente fioozoncfaal, werd gisteren door de rechtbank te Breda veroor deeld tot 8 dagen gevangenisstraf. KORT NIEUWS. Uit Charkof (Rusland) wordt ge meld, dat de directeur der locomotief- fabriek aldaar, de heer Sade, door eén arbeider aangevallen en zwaar gewond is. De pas overleden minister van oor log in Turkije, Redjeb pasja, is on der een grooten toeloop van menschen begraven. Wel 100.000 menschen wa ren samengestroomd voor het minis terie van oorlog. Voor 't eerst, in Turkije, lag een krans op de haar. In het Vierwoudstedenmeer bij Lu- ze ra zijn twee jongens van 18 en 17 jaar, zoons van de Portugeesche fa milie Arzevedo uit Lissabon, ver dronken. De Sultan van Turkije moet al 46 adjudanten hebben ontslagen. Volgens een bericht alt Londen ver wacht men daar den koning van Italië in den komenden winter. De veiligheidspolitie te Metz heeft eene huiszoeking gedaan bij tal van verdachte Italiaansche arbeiders. Bij vijf hunner werden anarchistische ge schriften aangetroffen. Zij zullen uit het land worden gezet, In den nacht van Zondag op Maan dag is te Bentheim uit een hotel een bedrag van ongeveer 2000 mark ont vreemd, met een gouden dameshorlo ge en een broche. Een Duitsclier van ongeveer 40-jarigen leeftijd, .zich uit gevende voor stofreiniger, die ver moedelijk naar ons land is uitgewe ken, wordt verdacht. Volgens een bericht uit Messina is Zondag een hevige aardschok ge voeld in Melstratta, waardoor echter geen schade werd aangericht. In Castel di lucio is ook een aard schok gevoeld, waardoor in enkele huizen scheuren ontstonden. Te Belgrado vierde Zondag de Turksche kolonie feest en gaf zij een feestmaal, ter eere van de herstelling van de grondwet in het rijk der Os manen. Uit Shanghai wordt dato 16 dezer aan de „Morning Post" gemeld, dat de Dalaï-Lama (het wereldlijk en geestelijk opperhoofd van Thibet) den 7den September Peking zal bezoeken, waar reeds groote toebereidselen wor den gemaakt, om hem feestelijk te ontvangen. Uit Milaan wordt aan de „Echo de Paris" gemeld, dat er sprake van is, dat een Fransch eskader den koning van Italië in de Golf van Li'^urië, ter gelegenheid van de groote Italiaan sche vlootrevue, zal begroeten. De laatste woning van den dichter Sully Prudhomme in de voorstad Saint-Honoré zal door vrienden des dichters worden aangekocht en in den toestand gelaten worden, waarin ze zich bij zijn overlijden bevond. De Fransche senator, literator, journalist en politicus Emanuel Arène is, op 52-jarigen leeftijd, te Fayet ln Savooije overleden. In Konstantinopel verschijnt van 1 September a.s. af het eerste dagblad in de Duitsche taal, onder den titel „Het nieuwe Turkije". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter ge ene der vele namaaksels aanpraten! Koloniën VALSCHE BERICHTEN. Van de in de laatste dagen door „Het Nieuws van den Dag voor Ne- deriandsch-Indië" verspreide berich ten, waaronder een van den hoofdre dacteur van dat blad uit Nederland afkoers tig telegram, als zou binnen kort door het ongunstig onthaal, het welk aan het Atjeh-rapport in Ne derland zou zijn ton deel gevallen en om andere redenen, het aftreden van den gouverneur-generaal zijn te ver wachten, is wij zouden haast zeg gen uit den aard der zaak naar wij met stelligheid vernemen, Ln die kringen, waar men dit opzienbarend feit in de eerste plaats zou moeten weten, daarvan absoluut niets bekend en wordt dan cok de juistheid daar van ten zeersie ontkend, schreef de „Java-Bode". WEST-BORNfiO. Aan het verslag over de maand April betreffende dit gewest ontlee- nen we, dat de resident te Kapit Ln S erawak een troepje lieden naar den controleur der Boven Kapoeas zond met de mededeeling dat aan die men schen last was gegeven om van ons gebied uit een weerspannige kam pong in het Serawaksche aan te val len. Daar kwam niets van in, liet de controleur weten, terwijl de resident den radja van Sarawak verzocht het noodige te verrichten, opdat zulke be velen niet meer door zijne ambtena ren werden gegeven. Wegens koppensnellen was een tuchtiging noodig der Sempatong- en Tengon-Dajak, waartoe van Pontia- nak en Slnkawang een patrouille van 25 man, ieder onder een officier daar heen zijn opgerukt. Hoewel de hoof den zich eerst op 15 Mei aan alle ei- schen van den controleur onderwier pen, vluchtte de bevolking en hoof den den nacht daarna en kon sedert geen of weinig aanraking met hen verkregen wordeïi. Een fnJandsch fu selier werd tijdens een der patrouille- tochten verraderlijk doodgeschoten. BIJ arrestatie op den 29sten Mei van een sedert een paar Jaar gevluchten dwangarbeider, die zich ln het Ta- Jansche ophield en daar een zekere positie had weten £e verevenen, en wiens verblijfplaat? door den wd-- controleur van Ta jar.. Horstlng, Was ontdekt, werd deze laatste aan hoofd en linkerarm ernstig verwond. De fa milieleden van don ontvluchten dwangarbeider, die nl. eerst ontwa pend waren en onder bewaking ge steld van twee gewapende politiedie naren, wisten zich weer van hunne wapens meester to maken en brach ten den controleur, terwijl deze bezig was den bovengenoemden dwangar beider te binden, de bovengenoemde wonden toe. Gemengd Nieuws LUCHTSCHEEPVAART. In de Kölnischo Zeitung komt een luchtvaartkundige nog eens op tegen de onderstelling, "alsof de militaire luclitschippors niets van het stijve model van Zeppelin's luchtschepen willen weten. Niemand loochent de onvergelijkelijke hoedanigheden van de luchtschepen van Zeppelin, zoo min majoor Gross, de man van het half stijve, als majoor Parseval, de man van het slappe stelsel. Alleen ge ven dezen de voorkeur aan hun stelsel voor bepaalde militaire opdrachten. Bij de marine heeft men linie-schepen kruisers en torpedobooten, en even min als deze elkander mededinging aandoen, is dit het geval met de drie stelsels van luchtschepen, die bestemd zijn, om elkander aan te vullen. Het is ook niet waar, dat generaal v. Einem, de minister van oorlog, majoor Gross als raadsman zal gebruiken. Zoodoen de miskent men de betrekkingen, die de minister van oorlog aldoor onder houdt met de uitnemendste mannen op het gebied van do geheele oorlogs techniek; men kan hem in dit opzicht zeker geene eenzijdigheid verwijten. Wanneer Duitschland ooit een lucht vloot mocht aanschaffen, zal het er niet bulten kunnen, alle drie de be proefde stelsels toe te passen. DE RAMP OP DE „COURONNE". De Parijschö berichtgever van het Hbld. schrijft over deze ramp nog het volgende Niets dan akeligheid hier, dezer da gen. Eiken morgen 't bericht va-*' een nieiuwen moord, uit hartstocht, geld zucht of ook wel uit moordlust al leen. De satyrs schijnen wel uit de lucht te vallen, en de Apachen ver minderen volstrekt niet ln aantal, hoe veel er elke week ook in. de doos gestopt worden. En nu weer deze ver schrikkelijke ramp aan boord van do „Couronne", waarover Reuter reeds geseind heeft, en die oen zestal jon gen, fermen zeelieden het leven, en een aantal onderen armen en boenen gekost heeft. De „Couronne", oude houten schuit die de laatste jaren uitsluitend voor de schietoefeningen der leerling-ka nonniers gebruikt is en binnenkort buiten dienst gesteld zou worden, Is een ongeluksschip. Twee jaar geleden vloog er een kanon uit elkaar en doodde drie man van de bediening. Vei'leden jaar deed een dergelijk on geval er opnieuw drie het leven ver liezen, en werd een zestal officieren en manschappen gewond. Nu weer zes diooden als 't daarbij blijft en bij de twintig gewonden, waarvan ve len hoogst ernstige brandwonden op- geloopen hebben. Het is te begrijpen, dat de openba re meening zich nu druk met de zaak bezig houdt, en dat het publiek vol ongeduld het resultaat afwacht van de in te stollen enquête. Jammer dal een dergelijk onderzoek maar al te dikwijls op een non liquet uit loopt. De voornaamste getuigen zijn dood, of weten weinig anders le ver tellen dan dat een plotselings schok hen onderste boven wierp. Het kanon is zoodanig uiteen gesprongen, dat men weinig meer zien kan aan de scherven, die trouwens voor een groot deel op den bodem der zee lig gen. Daarbij komt dan nog het gewo ne verschijnsel, dat de deskundigen het over de conclusie volstrekt niet eens zijn. Genoeg omstandigheden om in die conclusie niet ai te veel fiducie te hebben. Uit hetgeen Chans bekend is blijkt, dat de lading van sen der kanonnen waarmede men aan het schieten was, en dat al vijf-en-dertig schoten gelost had, plotseling ontplofte toen ze ln de kamer gebracht was en voordat het sluitstuk weer neergelaten was. Een lange vlam spoot achteruit, en trof ln de eerste plaats den man die men was met snelvuuroefeningen bezig met een nieuw projectiel stond te wadhten om het kanon, zoodra het af gevuurd was, weder te vullen. Ook dit ontplofte, en door de stukken ijzer van dit en van de uiteeng9spron- gen kulas werden de vrees olijke ver wondingen veroorzaakt, die zoovolen matrozen het leven gekost hebben. Enkelen werd het hoofd letterlijk glad afgeslagen. Dg mooning, die de getuigen van het ongeluk aanvankelijk uitspraken was, dat hrt kanon Inwendig te veel ver hit was door de voorafgaande scho ten, die elkander te snel zouden zijn opgevolgd, en dat daardoor het pro jectiel ontplofte zoodra het ln de ka mer gebracht was De kapitein van het oefenschip, die overigens niets heeft willen loslaten vóór de officieele enquête gehouden was, heeft echter deze hypothese onmiddellijk voor on juist verklaard. Dagelijks werd met de kanonnen aan boord van de „Cou ronne" geschoten, soms meer dan honderd schoten achter elkander, en nooit Is een dergelijke abnormale ver hitting geconstateerd. Er blijven nu, volgens de mannen, die het weten kunnen, twee mogelij ke oorzaken voor do ontploffing over. In de eerste plaats is het mogelijk dat évenals de belde Vorige malen reeds het geval was de percussie-inrich ting van de lading niet zuiver genoeg was afgewerkt, waardoor het slag pennetje het knalkwik trof vóór de kulas gesloten was, ten gevolge juist van de beweging óm te sluiten. En in de tweede plaats bestaat de mogelijk heid van spontane ontbranding van het kruit der lading, het beruchte „poudre B", dat indertijd ook de ont zettende ramp van de ^Jena" veroor zaakt heeft. Welk van deze twee mo gelijke oorzaken de werkelijke ge weest is, zal evenwel eerst uit het on derzoek kunnen blijken, en misschien ook daaruit niet.... Hoog wordt door verschillende be richtgevers opgegeven van de uitste kende houding van de overige beman ning der „Couronne". Toen de admi raal aan boord kwam om persoonlijk een onderzoek in te stellen, stonden zij allen even onbewegelijk en ferm in rij en gelid, en ondergingen zij de in spectie van den „hooge" even impas- sibol alsof er niets gebeurd was. Dit is zeker een staaltje van fermheid, zelfbelieersching en discipline, dal een goed denkbeeld geeft van de waarde der Fransche marinematro zen. Wat echter in deze een niet-xnili- tair wat vreemd aandoet is, dat de hooge bezoeker, op het tooneel van de ramp komende, niets beters te doen wist, dan deze diep-geschokte man nen te gaan inspecteeren. De menta liteit van een man, die het cp zulk een ooge/nbllk het meest urgent acht te gaan kijken of het volk wed behoor lijk op rechte rijen staat, en of per geen knoopen ontbreken aan de ma trozen-broeken zal voor „postiekers" wel altijd onverklaarbaar blijven. EENE TRAGEDIE. Van een tragedie in het Transvaal- sche boschveld meldt de Z. A. P. De vrouw van een zekeren rnr. Biggs is door een huiskaffer doodge schoten, waarschijnlijk bij ongeluk, in zooverre het schotbedoeld was voor den man. Het geval illustreert het Transvaalsche leven in het veld. De man en vrouw waren van het dorp Middelburg met hun vee naar het Boschveld getrokken, waar het vee des wlnteVs nog goede weide vindt, vergezeld van den huiskaffer. De kaffer stal onderweg whisky en bedronk zich. Hem werd een gevoeli ge kastijding toegediend. De boy, een Zulu, schijnt steeds nog drank stelend „kolderkop" gewórden, op wraak gezonnen te hebben, heeft waarschijnlijk den man willen doo- den en de vrouw mishandelen. Man en vrouw sliepen in het eenzame veld, waar mijlen in den omtrek geen spoor van andere menschen te ontdekken is, in een tent, tot welke elkeen zich na tuurlijk gemakkelijk toegang kon verschaffen. Op een ochtend, nog vóór het licfat is, wordt de vrouw, als een ln de duisternis onherkenbaar man bin nentreedt, wakker, springt overeind, haar man toeroepend, dat ér onraad is.... en zij ontvangt op hetzèlfde oogenblik een revolverschot in de borst. De indringer springt naar bui ten en verdwijnt in de duisternis. Daar zit dan de man met zijn zwaar gewonde vrouw in de armen, rade loos wat te doen. Na haar natuurlijk allorerbarmelijkst verbonden te heb ben, stijgt de man te paard, laat zijn gewonde vrouw alleen en op een half uur rljdens vindt hij een boereüwo- nlng. De Boer zal geneeskundige hulp ha len op de naastbljzijnde plaats, waar deze te krijgen is ie Middelburg, ruim 100, zegge honderd kilometer vandaar. Na een ganschen dag rijden komt hij in den laten avond daar ter plaatse aan en ofschoon de medicus binnen het uur ln de met twee fluk- sche paarden bespannen kar op weg gaat naar de plaats des onheils, zijn toch 86 uur verloopen, vóór dat de vrouw geneeskundige behandeling krijgt. Zij bleek toen dadelijk reeds ten doode opgeschreven. Twee dagen later werd zl| op de naastbijzijnde boerenplaats begraven. VREESELIJKE BRAND IN CANADA. In een Canadeesch blad komen schokkende bijzonderheden voor no pens den vreeselijken brand, die de stad Feimie ln Canada nagenoeg ge heel verwoestte. Het aantal doodea most ongeveer honderd bedragen, terwill vele dui zenden menschen slechts het veege lijf redden. Slechts een dertigtal hui zen bleven staan. Vele vluchtelingen vielen op straat door de hitte dood neer, en een ^root aantal hoornen werden een prooi der vlammen, die zich zelfs aan twee aangrenzende ste den mededeelden, waarvan gedeelten afbrandden, namelijk Michel, Hosrner en Coal Creek. Fernie zelf leek van een heuvel In de nabijheid af gezien op een reusach tig fornuis. „DE KONINGIN DER VEREENIGDE STATEN." Sidder, William Taft, republi- keinsch presidentschaps-candidaat vcor de Vereenigde Staten van Noord- Amerikai Sidder, Theodoor Roosevelt, ongekroond koning in het land van den sterrenbanier 1 Uwe tronen wan kelen, uwe heerschappij is in gevaar! Niet aan de republikeinsche, noch aan de democratische partij, die om den zetel ln het Witte Huis te Washing ton het geheele jaar verbitterd strij den, zal de beslissende zege zijn. Een nieuwe partij staat op en ver heft voorloopig nog in het geheim dreigend haar hoofd. Zij wil niets meer en niets minder dan het monar chistische principe In het land der burgerlijke democratie doen zegevie ren. zij wil het roglnie van gekroon de noofden der oude wereld in de nieuwe wereld invoeren en ze heeft roeds op het papier van het partij program een mooie New-Yorksche tot den troon der Vereenigde Staten verheven. Door de openhartigheid van een der leiders der monarchistische partij der Unie, die op het oogenblik te Londen vertoeft, om voor de Invoering van het koningschap in de Vereenigde Staten propaganda te maken, zijn eenlge interessante en curieuse bij zonderheden aan het licht gekomen. „Binnen drie jaren zal deze jong« dame als koningin Helena der Veree nigde Staten van Amerika te Wash ington worden gekroond, en wel na een der vreeselijksle burgeroorlogen die de wereld ooit heeft beleefd." De rnan, die deze profetische woor den tot den vertegenwoordiger van een Londensch blad sprak, was de be schaafdste en gemoedelijksle samen zweerder, die men zich maar kan denken. In de plaats van een moord- dadigen dolk, zwaaide hij ln zijne hand een vreedzamen tondenstoker, en in plaats van een Woeddorstigën grijns, speelde om zijn lippen een ver genoegd glimlachje. Onder de gemengde advertentiën van een Londensch blad, die den tref- fenden titel „agony column", kolom der zuchten, dragen, verscheen dezer dagen de volgende geheimzinnige ad vertentie De röyalisten der Vereenigde Staten van Amerika hebben zich georganiseerd met het doel om de ware vrijheid le verkrijgen en om Helena van New-York tot ko ningin le kronen. Wij verzoeken de ondersteuning er royalisten der geheele wereld, ie onze zaak bij hunne souverei- nen willen voorstaan en ons hun daadwerkelijke ondersteuning wil len doen toekomen. LOUIS A. GOURDAIN, Kamer 74. Savoy-Holel. De geheele zaak ademt de atmosfeer van het geheimzinnige en mystieke, herinnert aan dolken en zwaarden, samenzweerdersmantels en zonderlin ge wachtwoorden. Geheel daarmee in tegenspraak echter de onderteekenaar der mysterieuze advertentie, de „sa menzweerder", een groote, donkere, gladgeschoren Amerikaan, met zwar te, schitterende oogen volkomen <je man van een energie en kordaat- .heid, als had men Sherlock Holmes voor zich. En deze eigenaardige man sprak;; „Een feit is, dat wij allen de volko men hervorming van Noord-Amerika wenschen. U denkt, dat wij een vrij volk zijn wij zijn het niet. Zelfs de Russen, die zich zoo getyranniseerd denken, zouden de toestanden der Vereenigde Staten van Noord-Ameri ka geen vier-en-twintig uren kunneU verdragen, en de Engelschen zouden ze niet zestig seconden kunnen uit houden. Wilt u een bondig bewijs f Ziehierik was gisterenavond in net Hyde Park en hoorde daar een man naar aanleiding van de „hunger mar cher" over het socialisme spreken. Gelooft Ui dat deze man ook maar een uur over, dit onderwerp in het zoogenaamde vrije Amerika had mó gen 02) reken Kijkt u eens naar onze Justitie Daar hebt u bijvoorbeeld nog het ge val Thaw 1 In Engeland zou Thaw binnen enkele weken bi vrijgesproken bi opgehangen zijn. Onze financieel© instellingen zijn verrot, tengevolge van het algemeene gevoel van onze kerheid, dat de voortdurende regee- ringsverandering met zich brengt. Wij regeeren noch ons zelf, noch hebben we een heerscher, die ons regeert. Wij zweven ongedurig tusschen beiden. In 1903 zagen eenige mannen in, dat het de monarchie Is, welke ons land ontbreekt. Zij sloten zich aaneen. In alle stilte hebben we tot op heden onze ideeën verbreid met het resultaat dat thans ongeveer drie millioen Amerikanen zich bij hen hebben ao.n- gesloten, menschen, die over alle staten van Noord-Amerika verstrooid zijn. Wij gevoelen, dat de tijd is geko men, waarop we ook daadwerkelijk zullen optreden." Deze afgezant van koningin Helena vertelde voorts nog eenige bijzonder heden aangaande zijn heerscheres en sprak de hoop uit, koning Eduard voor zijxi plannen te winnen. Koningin Helena der Vereenigde Staten zal, volgens hem, in de regee ring ondersteund worden door een Hoogerhuis en een Lagerhuis, geheel naar het voorbeeld van het Engelsche parlement. Er zal ook een adel zijn, daar de „bosses", de partijleiders der afzonderlijke staten, die tegenwoor dig reeds inderdaad de gouverneurs en burgemeesters kiezen, hertogen en graven zullen worden. „Ik kan u ook verzekeren, dat He lena hare afkomst van een Euro- peesch koningshuis kan bewijzen, en dat zij in alle opzichten haar hooge positie voortreffelijk zal vervullen. Slechts onder een monarchie kunnen alle verschillende rassen, waaruit hei Amerikaansche volk bestaat, tot één natie worden samengesmotlen. De beweging, waaraan ik me wijd, woi'dt door practisch denkende man nen geleid Ik zelf ben een gelukkig organisator en daar wij geen fan tasten zijn, gelooven wij niet, dat wij ons doel zonder bloedvergieten zul len bereiken. Binnen drie jaren hopen wij vast Helena als koningin te Wash ington gekroond te zien." Aldus sprak nir. Louis A. Gourdair uit New-York vol kalmte en waardig heid, zooals het een, paar zulke hooge idealen strevenden Amerikaan, past. LEVEN ZONDER HERSENEN. Naar de „Petit Bleu" verneemt, is te New-York onverwacht de meening weerlegd, dat leven zonder hersenen onmogelijk zou zijn. In het hospitaal Believue werd een pasgeboren kind, de kleine Marlc Giacoxno. bij de doctoren gebracht om onderzoent te worden. Het kind had een hoofd en gezicht, op die van een kikker gelijkend het hoofd was op den kmln bijna geheel plat, en de oogen pullden uit de kassen. Het oox'deel van de doctoren was, dat hel kind niet levensvatbaar was, hoewel de ademhaling xxormaal was, en hoewel het schi'eeuwde net als al le andere kleine kinderen, en zelfs groote hoeveelheden voedsel lot zich nam. Px-ecies veertig uur na de geboorte stierf het kind de terstond gevolgde schouwing toonde aan, dat de kleine hersenen rudimentair, en dat de groo te hersenen in 't geheel niet aanwezig waren. Dit geval van een menschelijk wezen, dat leefde zonder hersenen, is, zeg* de „Petit Bleu", eenig in de analen der wetenschap.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6