Weer herscis? F, P, BEICHEBT, Thermometerstané Binnenland Letteren en Kunst spurt eo Wedstrijden Leger en Vloot Uit de Arbeiderswereld Rechtszaken Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTI1UUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt* 24 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. ts Horta (Azoren)laagste 750.2 m.M. 'te Stockholm (Zweden). Verwachting tot den avond van (85 Augustus i Wind zwakke tot matigen, Weste lijken tot Zuid-Westel. wind. Gesteldheid van de luchttijdelijk opklarend, daarna waarschijnlijk re genbuien. Temperatuur tets warmer. Barometerstand tk naarlSm Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 760 m.M. Stilstand. Vorige stand te 8 uur 750 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regeL 17 Anegang 17. PBAOHTIQB BÜRTB1RING Dassen, J? rents, Beerden ea Manchetten. ta Haarlem. Zondag 9S Augustus Hoogste gisteren F. 704 .Laagste heden nacht F. IV Hedenmiddag 19 uur F. 84 Maandag 94 Augustus i Hoogste gisteren .F. 65° Laagste heden nacht, P. 59 Hedenmiddag IE uur j p. t&j HEEMSTEDE, Tegen zekeren P. uit Haarlem ia proces-verbaal opgemaakt wegens crlefstal van paren uit een tuii^ ge legen aan de Emmaualaan. 'AERDENHOUT. Wegens het met een voertuig rijden ponder licht werd door de politie te gen W. F. uit Haarlem, prooes-ver- b&al opgemaakt, maar daar later bleek, dat hij een valschen naam had opgegeven, werd hij te Haarlem opge spoord e© werd deswege prooes-ver- baal tegen hem opgemaakt, wat voor hem een dure en welverdiende straf aal zijn. De villa Catharlna, die Zaterdag avond in publieke veiling was ge bracht, is voor f 9305 verkocht aan den makelaar M. P. Out£ te Amster dam. schoten. Inbraak. In den nacht van Zaterdag 'op Zon dag is bij den heer Van do Pol op 't dorp Schoten ingebroken. De dieven Zijn vermoedelijk door het bovenlicht van de bakkerij Ingeklommen, en hebben zeer brutaal in de kamer Waar de menschen sliepen een onder zoek ingesteld, na eerst den sleutel van de kast van de beddenplank te hebben genome®. Circa f 800 aan goud en zilver, alsmede een f 82 aan klein zilvergeld, was de bult. De menschen zijn dus door dit ge val zwaar benadeeld. De politie stel de dadelijk een uitgebreid onderzoek In. NEDERLAND EN VENEZUELA". Reuter seint uit Brussel: De „Indé- pendance" zegt: Wat Nederland ook zal meenen te moeten doen ter be scherming van zijne belangen en van zijne waardigheid, steeds zal het de ïneening van Europa voor zich heb ben, want Nederland heeft het recht aan zijn zijde en er is bij het partij kiezen geen aarzeling mogelijk tus- schen een staat als Nederland, die steeds zijn internationale verplichtin gen Is nagekomen en het ongelukkige Venezolaansche volk, dat door de po litiek van Castro in allerlei avontu ren wordt verwikkeld, MAILDIENST GESTAAKT. Uit Willemstad seint Reuter! De Koninklijke Nederl.-West-Indische Maildienst heeft besloten voorloopdg den dienst op Venezuela te staken, naar wordt medegedeeld, met het oog op de jong9te gebeurtenissen en in verband met de quarantaine-maat regelen, genomen door omliggende staten. KLOOSTER. Men meldt uit Geldrqp Het heerlijk gelegen buitengoed j,Villa Nova" alhier is door Fransche f»aters aangekocht om in een klooster er worden veranderd, waar zij zich dan hier metterwoon vestigen. fs-H. Ct.) WEER EEN POLITIE-KWE3TIE In den laateten tijd was er blij kens uitingen in den gemeenteraad van Maastricht een geschil aanhan gig tusschen een tweetal hoofdambte naren der gemeentelijke Dolitje al- Iaae. moarnmij'aai druw Aas lunza. meestor als hoofd der politie een on-' derzoek was ingesteld. Naar men ons verzekert, maakt het geval thans ook een punt van justi tieel onderzoek uit. (L. K.) WETHOUDERSBENOEMING TE ZAANDAM. In de gehouden a poe de lachende raadsvergadering te Zaandam waren 17 van de 19 raadsleden tegenwoordig en werd met 14 stemmen de heer C. Th. Kamphuijs als wethouder herko zen. De heer Kamphuijs verklaarde dè benoeming te aanvaarden. Op dr. E. van de Stadt Kzn. waren 2 stem- i uitgebracht. Eén sten» was blanco. DEI RIJKSVELDWACHT. Onder voorzitterschap van den heer Jac. v$n Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d. IJsel, werd Zaterdag middag te 'a-Gravenhaga het 50-jarig bestaan van het korps Rijksveldwacht in een buitengewone vergadering der Rijkspolitie-Vereëni-ging herdacht. Na verzanding van een huldetele- gram aan de Koningin, werd door den president een herdenkingsrede ge houden, waarin geschetst werd hoe het korps zich heeft ontwikkeld en zijn roeping met eere vervulde. Hierna werd aan verschillende ver dienstelijke leden en aan. oud-loden een herinneringamedaille uitgeraakt uit de fabriek van Begeer te Utrecht. DE DEVENTER-KERMIS. De redactie van de Dev. Courant heeft bij de 19 raadsleden van Deven ter een onderzoek ingesteld naar hun gevoelen omtrent de afschaffing der kermis. Vijf waren er vóór, negen tegen, vijf stonden blanco. In Deven ter zal de kermis dus nog wèl een poosje leven. DE NONVLINDER. In de bosschen nabij het Rijks Op voedingsgesticht „De Kruisberg" te Ambt-Doetinchem zijn eemige non- vlinders gevangen. EEN NIEUW MOTORRIJTUIG. Binnen eenige dagen zal de G. S. T. M. tussche® Amsterdam ete Wa tergraafsmeer den dienst verrichten met een motorwagen, die yoot den toeschouwer op onverklaarbare wijze met een snelheid van 20 KM. over de rails zich voortbeweegt. Geleidingsdraden, noch stoom of rook worden waargenomen. Als beweegkracht bezigt men over verhitten stoom. Het groote voordeel hiervan is, dat de hooge druk 13 atmosferen het mogelijk maakt, een betrekkelijk kleinen motor te construeer e®. Een dikke laag isokerende stof, die den stoomketel omgeeft, maakt dat de beide compartimenten, waartus- schen deze zich bevindt, weinig of geen last van de warmte kunnen hebben. Het schokken bij het in beweging brengen yan den electrischen motor wordt Uier niet gevoeld. Het in. be weging komen geschiedt zóó geleide lijk, dat men, los staande, zich niet behoeft vast te grijpen. Het voor- en achterbalkon gelijke® in alle opzichten op die van de elek trische motorwagens der Amster- damsche trams. Een losse handel, dien de bestuurder bij het verlaten van den wagen met zich mede neemt, zet den motor in beweging, remt, of werpt zand op de rails ai naar ge lang ze meer of minder naar rechts of Urika bewogen wordt. Om het schokken in de bochten te voorkomen heeft de ontwerper e stel veeren aangebracht, die de beweging in zich opnemen, MIDDENSTANDSCONGRBS AM STERDAM 1909. Het onu .crp voor het in Amster dam, ter gelegenheid van de midden- standstentoonstelling in 1909, te hou den VI Congres van dan midden standsbond zal zijn: Het credletvxaagstuk. Ie. Het orediet dat de middenstand neemt, 2e. Het orediet dat de middenstand geeft. 3e. De middelen om verbetering aan te brengen. Belangrijke pree adviezen sullen hierover zoowel door practici als the oretici worden uitgebracht, terwijl besturen van vereenigingen worden uitgenoodlgd dit onderwerp in zijn drie onderverdeelingen breedvoerig in hun vergaderingen te doen be handelen. BRANDEN. Te Lobit zijn door een onbekende oorzaak 8 arbeiderswoningen van den heer F. te Emmerik geheel afgebrand. Te Hans weert is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het wacht lokaal der slulsbeambten, waarin 't kantoor van den sluismeester is ge vestigd. De aanwezige documenten, het uurwerk en het mechanisme der peilschaal zijn totaal verloren. Het eenige, dat gered werd, is... 't brandbluschapparaat. Te Heer Hugowaard la de hoeve Rosenhout van den heer K. Ursen afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Helmond is door onbekende oor zaak de hoeve met schuur en stal van den landbouwer S winkels tot den grond afgebrand. GEEN LIEFHEBBERS. Het examen, dat de Ned. Ver. ter Bevordering der Bijenteelt heeft uit- Ïaschreven ter verkrijging van het iploma „Bijenteelt" gaat niet door. omdat zich geen enkele candldaai aanmeldde, VERDRONKEN. Het ëifjapge zoontie van J. B., Ie Foxham, is bij het baden Verdron ken. In de rivier do Nieuwe Maas, in de nabijheid Van Vlaardingen, is het lijk van een omstreeks 40-jarlgen man, gekleed in bruin colbertcoBtuum opgevischt. Op het lijk werden bevonden een bruin leeren zakportefeuille zonder inhoud en eenige sleutels. STAATS-ENQUETE MIDDENSTAND Naar vernomen wordt zal in plaats van prof. Noordtzij, die oon gezond heidsredenen bedankt heeft om deel uit te maken der enquête-commissie, benoemd worden mr. Koppius, te Gro ningen. HANDBAGAGE. Handbagage in de spoorcoupé's moet zijn klein en gemakkelijk draagbaarin de netten of onder de banken kunnen worden geplaatst eu aan ander»» reizigers niet hinder lijk zijn. Voldoet de handbagage niet aan deze voorwaarden, dan mag zij niet in de rij tuig-afdeelingen worden toe gelaten of, als zij daarin reeds is geplaatst, dan moet zij daaruit wor den verwijderd. Aldus wordt herinnerd. ZIJN DIE ER Voor een schoenwinkel in de 1ste Oosterparkstraat te Amsterdam staat te lezen t „Alhier verkrijgbaar schoen-en voor he eren militairen zonder neus." SLACHTOFFER VAN DEN DRANK. Op een morgen vond men In een j droge sloot bij Boxtel het lijk van I Tinus V Daar hij veel misbruik van sterken drank maakte, veronderstelt men, dat hij in den drank gestikt is. j DE AANHOUDING TB WARNS- VELD. Omtrent de aanhouding van G. K. te Warasveld wordt nog gemeld: De veldwachters te Warasveld had den al eenige dagen, voordat zij van den moord gehoord hadden, een onbe kend man in de gemeente zien rond zwerven. Toen zij van de publicatie van den officier van justitie te Zwol le kennis hadden genomen, kwam bij hen de gedachte op, dat bedoelde persoon wel de moordenaar kon zijn; zij deden toen de noodige nasporingen en vroegen o.a. aan een kleinen jon gen of hij ook een man, dien zij na der beschreven, had gezien. Toen de Jongen hun daarop een bevestigend antwoord gaf en zeide, dat er eenige personen aan den IJssel zaten te vis- sohen, waar hij wel bij kan zijn, be gaven zij zich daarheen, zagen de® vreemdeling inderdaad daar zitten en traden op hem toe. De veldwachter Egthuiee® (voor 22 Jaar agent van politie te Zwolle) legde toen zeer ge moedelijk de hand op zijn schouderen zeicte-. „Zoo Gerrit, ben jij hier, wat kom jij hier doen?" .waarop K. ver bleekte e® met de veldwachters mee ging. Dezen onderzochten vooraf of hij ook wapens bij zich had, doch dit bleek niet geval te zijn. Toen hij Yan de veldwachters ver nam, dat zij met het gepleegde mis drijf bekend waren, bekende hij vol mondig, dat hij op zijn vrouw, die zich bij haar moeder ophield en niet met hem mee naar Holland wilde te- rugkeeren, met een revolver gescho ten had en daarop het wapen nog eens, op zij® eigen voorhoofd gericht, had ai getrokken. De kogel waa op zijn schedel afge stuit, een blauwe plek was nog zicht baar. Hij was daarop naar Nederland gevlucht, had zich te Hattem opge houden e® ook nog een avond te Zwolle. Twee Hattemer meisjes had den hem den laatste® Zondagavond der kermis voor de worstel tent ge zien; hij vernam van hen, dat hij ge zocht werd, omdat hij zijn vrouw zou doodgeschoten hebben. Hij heeft zich toen uit de voeten gemaakt en Is gaan zwerven. Zooals men weet is er f 300 uitge loofd voor de aanhouding van K. Een buitenkansje voor de veldwach ters Egthuizen en Ronk, aan wie ove rigens een woord van hulde toekomt voor hun beleidvol optreden. STERNA's. Men schrijft van Texel: Alle vogelvrienden op dit eiland hebben met blijdschap vernomen, dat toch eindelijk ook de sterna's of zee zwaluwen onder de bij de wet be schermde vogels zijn opgenomen. Het wegschieten dezer vogels duurt nog geregeld voort, doch de gelede ren zijn zoo gedund, dat geen groote zendingen meer naar den vasten wal kunnen worden afgeleverd. Wat nu nog geschoten wordt gaat per post pakket naar de opkoopers. Bijna dag aa® dag worden van de Cocksdorp uit zulke pakketten met doode sterna's verzonden. Bij den a.8. trek naar het Zuiden, welke reeds begin Sept. aanvangt, zullen vermoe delijk slechts weinige sterna's den terugtocht kunne® aanvaarden. BRANDSTICHTING. Door de maréchaussées te Osch is naar het huis Yan bewaring te 's-Hertogenbosch overgebracht J. N. van B., 26 Jaar, arbeider, wonende te Osch, verdacht van opzettelijke brandstichting in de wattenfobriek van d» gebroeders Van den Berg, te Osch, iii den avond van 14 dezer. MOTOR-ONGELUK. Te Oosterhout had de heer Van der Made, leerlooier te Rijen, het onge luk met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een boom te rijden. Hij sloeg van zijn motor af en bleef be wusteloos liggen. Voorbijgangers droegen hem bij den lieer S. binnen, waar direct geneeskundige hulp ont boden werd, dié constateerde, aat de borstkas was ingedrukt en de ge wonde in levensgevaar verkeert, zoo dat hij niet vervoerd mag worden. VALSCH GELD. Te Tiel is ontvangen een valsche gulden, dragende het jaartal 1906. Het randschrift ontbrak. OVERREDEN. Met de tram van Franeker haar Leeuwarden, die te 9.18 te Dronrijp passeert, is de 70-jarlge arbeider W. K., bekend onder den naam van „doo- v© Willem", overreden. Het hoofd was van het lichaam gescheiden e® verpletterd, zoodat de dood oogenblik- kelijk was ingetreden, Naar getuige nis van passagiers zou de machinist aan dit ongeval geen schuld hebben, daar hij voldoende met de bel e® door schreeuwen gewaarschuwd had. (l. ct.) vereeniging tot bevorde- ring van beeldende kunsten. Deze Vereeniging,- welke reeds werd opgericht in 1845, onder voort durend beheer van de Maatschappij „Arti et Amicltiae'', heeft in haar ruim 60-jarig bestaan beantwoord aan haar titel e® haar doei. Zij verspreidde onder hare leden, door de jaarlijksche verloting van schilderijen, aquarellen, etsen, enz., rueer dan 3600 kunstwerken en bo vendien schonk zij aan hare vele le den, bij wijze van premie-uitgave, hetzij een gravure, hetzij een mooi plaatwerk. Het streven der Vereeniging heeft steeds meer vordei-ing gevonden. Zij heeft correspondenten in geheel Ne derland, evenals in de koloniën en in het buitenland. Blijkens een prospectus, dat ons werd toegezonden, zal de premie van dit jaar bestaan in een plaatwerk met zes welgeslaagde photo-gravuren naar schilderijen van Johannes Ver meer, vergezeld van een beschrijven- den tekst door den bekenden schilder en kunsthistoricus Dr. .Tan Veth. Hiermede krijgt men een zestal fraaie platen naar werken van den Delftschen Vermeer, wiens stijgende roem zelfs dien van Rembrandt na dert. Daarbij ee® afbeelding van het veelbesproken „Melkmeisje" (oud tijds „Een meydt die melck uytgiet") het vermaarde stuk, dat uit de col lectie Six van Vromade door den Staat werd aangekocht voor onge veer een half millioen. Mede uit het Rijksmuseum is het „Lezend vrouw tje" drie andere stukken, waarbij het bekoorlijke „Meisjeskopje", zijn in het Mauritshui3. Voorts ook het prachtige „Straatje", dat thans nog in de collectie Six berust. De Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten verdient waarlijk aller steun. berner conventie. De „Nieuwe Courant" kan thaffe met zekerheid mededeelen, dat Neder land op de conferentie te Berlijn van 13 October a.s. zal vertegenwoordigd zijn. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Eigen Haard" bevat deze week Marietje, door Geertruida Alting Mees. Een mooie Duizendknoop, door J. K. B., met afbeelding. De trap, door Hetty. Per Grlmsbylijn en Great-Central-railway naar Wa les, door Gos. de Voogt, II slot, met afbeeldingen. Een wandeling in de goot Met de camera naar Hooi®, door J. A. Doesburg Lan- nooy. met afbeeldingen naar foto's van R. H. Herwig, I, met afbeeldin gen. Feuilleton Een koopje in antiquiteiten, naar het Engelsch van Michael White, II. Advertenliën. In het Bijvoegsel Mr. G. L. C. van Rossen Hoogendijk. Dr. S. Schippers. Mr. P. J. J. Ras. Van de Gysbert-Japiks-herdenking. De Gooische Week. De Amstel- prijzen. Het Opera-Seizoen. Een verdwijnen stuk Amsterdamsche Ge schiedenis. De Marine van Vene zuela. Een Blaeu-straat gevraagd. Een bijzonder jubileum, alles met afbeeldingen. Advertentiën. bussum. Wel had het regenachtige weder op de opkomst van het publiek in vloed gehad, doch het bestuur van Cruysbergen kan tevreden zijn. De baan was uitstekend prachtig be zette velden en uitmuntende eind strijden kreeg men te zien. Chileene, zeer goed door Jeroen Witteveen gereden, won uiterst ge makkelijk den Goudster-prijs. Clerl- mond B., door den protestrijder CommijB gereden, maakte een erbar melijke course en werd dan ook ge- disquallficeercL Handsome II kon met een hoofd lengte Schoolmaster slaan, die twee de was in don Miss Liilian-prijs Goudmijn won in 1.40 den Fedora- prijs, en de baan moet zeker zwaar geweest zijn, dat Heliograaf niet in staat was dit te toonen. Labor won den Hordenren voor inlandsche paarden met een halve lengte van Neger, die zijn debuut maakte als hindernispaard, doch zijn sprongen te groot maakte, en daar door telkens afstand verloor. Een zeldzaam mooie strijd kregen wij te zien tusschen Artillerist en Aiwina, gereden door de twee gebroe ders Monsieur, en wel ging Artillerist het eerst over de streep, doch deze was vóór zijn paaltje vertrokken en werd deswege gedisqualiflceerd, waardoor Aiwina eerste en Omessa tweede werd en Granclna derde, én ten slotte won de oude trouwe Ibra him met Threlfell in den zadel den Ribaudo-prljs, waarin Vandllo mei een halslengte tweede was en het was vooral Crainquebllle, die een zeer elechte course liet zien. De gedetailleerde uitslag Is als Yolgt j Goudster-prfjs. Prijzendraver ij vóór Nederlandsche paarden van 8 jaar, die niet meer dan 3 eerste prijzen gewonnen hebben. Afstand 2000 Meter, lste Chileene 1970, J. Witteveen, in 4.4 vier vijfde sec. 2de Icarus, 2165, J. G. de Boer, In 4.9 vier vijfde sec, 3de Vlok, 2000, Van Poelvoorde, in 4.10 drie vijfde sec. Miss Lillïan-prijs. Ren op de vlak ke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder, die in 1908 nog geen f 1200 of meer gewonnen hebben. Afstand 2000 Meter, lste Handsome n, 58 K.G., Sher lock, in 2.18 twee vijfde Beo. 2do Schoolmaster, 58 K.G., Knight, één hoofd. Fedora-prijs. Handicap voor Neder landsche paarden. Minimum snelheid 1.50. Minimum afstand 2S00 Meter, lste Goudmijn, 3000, A. Commijs, in 5.00 drie vijfde sec. 2de Heliograaf, 3000, Schönrock, In 5.01 een vijfde sec. 3de Sierrafils, 2SOO, J. G. de Boer, in 5.04 een vijfde sec. Bronze-prijs. Hordenren voor in landsche paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2900 Meter, lste Labor, 741/2 K.G., Sherlock, 3.43 een vijfde sec. 2de Neger, 70 K.G., Knight, een halve lengte. Flying Dutchrnan-prijs. Record draverij. Minimum afstand 3800 Meter. 1ste Aiwina, 3800, R. Monsieur, in 6.20 ario vijfde sec. 2de Omessa, 3940, Eigenaar, in 6.25 vier vijfde sec. "ie Grancina, 4010, Schuyl Jr., in 6.26 vier vijfde sec. Artillerist gedisquallficeerd. Ribaud'0-prijs. Hordenren voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 3200 Meter, lste Ibrahim, 75 K.G., Threlfell, in 4.14 een vijfde seo. 2de Vaadillo, 76 K.G.. Rolasaon, met een halslengte verschil. DE OLYMPISCHE SPELEN IN LONDEN. Men is te Londen druk bezig, de Princess Skating Rink In te richten voor de schaatsenwedstrijdem, die daar In October, in verband met de Olympische spelen, worden gehouden. Op 9 October zullen de buitenlandsche deelnemers en officials op de baan worden ontvangen. Daarna zal iede re® dag, behalve Zondags, gelegen heid zijn, de training der deelnemers bij te wonen. De wedstrijden zullen op 28 en 29 October plaats hebben., CRICKET. ROOD EN WIT—'s Gr. C. 0. Voor de eerste maal in dit seizoen is de regen een ernstige spelbreker ge weest op het geregeld verloop der wedstrijden, en het gevolg was, dat de eindstrijd om de® „Telegraaf'-be- ker verregende. Tot de lunch ging alles goed. Posthuma had den toss gewonnen en voor 6 wickets neer waren 100 runs bij elkaar, waarvan v. Gogh 12, v. Manen 21, E. Holdert 10, Posthuma 33 not out en F. Holdert 14 not out. Gedurende do lunch echter begon het te negenen en na ettelijke uren wachten, gaf men den strijd op. Waarschijnlijk zal de wedstrijd den 6en September te Heemstede opnieuw gespeeld worden. Tweededag. De Engelschen zetten Zaterdag hun lste innings voort, maar Posthu ma blijft het groote struikelblok en van 7 voor 65 wordt het 10 voor V Slechts Magee met 12 en Keenan met 13 not out behaalden dubbele cijfers. Posthuma nam in het geheel zeven wickets voor 28 runs. De Engelschen hebben dus de fol- low-on. Posthuma, blijkbaar ver moeid of zich willende sparen voor den beker-wedstrijd tegen 's-Gr. C. C. bowlt in den beginne uiet. De aanval in banden van Van Booven en Groot- meyer. bezorgt Pembroke geen 'moei lijkheden. Het openingspaar speelt zich dan ook kalm in en komt eerst op 96 de eerste scheiding, als Spicer voor een goede 59 in het verre veld door Elgeman ingepikt wordt. Faus- set zet zijn innings voort, maar wordt wanneer hij er 76 heeft, door Posthuma gebowld. De tijd is even wel reeds te ver verstreken, om de Engelschen nog uit te krijgen. Wan neer de klok dan ook zes uur aan wijst, zijn er 7 wickets neer voor 205 runs (P. F. Qulnlan 11, Magee zoodat deze ontmoeting in een drawn eindigde. Van de Hollandsche bowlers had alleen Posthuma succes met 4 voor 35. Van Engelsche zijde viel het batten van Fausset, Spicer en Mageo zeer te roemen. HANDBOOGSCHUTTERS. De uitslag va® het concours der Ned. Handboogschietvereenlging op Zondag 23 Aug. is als volgt: lste prijs met 246 punten „die Jonge Batavieren", Haarlem. 2de prijs met 243 punten „de Bata vieren", Rotterdam. 3e prijs met 231 punten „Vooruit gang zij ons Streven", Santpoort. 1ste Personeels punten-prijs: H. J. Loos, 60 punten, Rotterdam. 2e Pers. punten-prijs: T. A. Luus- ker, 54 punten, Amsterdam. 1ste Rozen-prijs met 4 rozen: A. Z. Duijn, te Haarlem. NON-ACTIEVE OFFICIEREN, Naar „L. en V." uit goede bron verneemt, zal de Staatscourant bin nenkort de pensionneerlng vermel den van een aantal officieren van verschillenden rang, die sedert eeni- gen tijd Don-actief zijn. Het legerbestuur schijnt het rekken van de non-activiteit, om de kansen van een hooger pensioen ie verbete ren, te willen tegengaan, zoodat de geneeskundige dienst voortaan spoe diger dan tot dusver het geval waa tot een beslissing heeft te komen om trent de wensclielijkheid om een off Ja cler, die geen dienst kan doen, al dan niet voor het leger te behou den. ALBERT VOGEL. Albert Vogel zal ontslag uit den militairen dienst nemen, om zich feheel aan zijn kunst te kunnen wij. en. („HbI<L") DE UITSLUITING TE GOIRLE. Uit Goirle wordt aan de „N.-Br.'! gemeld De uitsluiting bij de firma H. van Puijenbroek duurt voort. Van de 168 fabrieksarbeiders en 71 arbeidsters zijn thans ongeveer 100 mannen en 50 meisjes werkloos. De quaestle is nog ernstiger gewor- den door de solidariteitsverklaring van den fabrikanten-bond met ge noemde firma. Alle fabrikanten, be halve de firma G. v. Besouw, hebben in hunne fabrieken de bekendmaking aangeplakt, dat zij, beginnende met 31 Aug., elke week gedurende twea dagen, en don 21en September voor- d hunne fabrieken zullen stopzet» ten, indLen inmiddels het geschil niet te opgelost De pogingen, door de gecombineer de hoofdbesturen aangewend, om tot een vergelijk to komen, hadden geen resultaat De betrokken arbeiders zijn niet on willig, om behangselllnne® machinaal te weven, indien de patroons de werk loosheid willen voorkomen, welke tengevolge van het machinaal weven een 180 A 150 tal handwevers treffen zal. ZEISTER MOORDZAAK. Naar vernomen wordt zullen alle verdedigers in do Zeister moordzaak, bij behandeling in eerste instantie voor de rechtbank te Utrecht, meetrek, ken naar Amsterdam. Voor Van Vaale treedt op mr. H. Th. Gerlings, voor Van Ee mr. E. W.- H. Duijzlngs, voor Kors mr. H. J. van Noppen, e® voor Overhorst mr. R. A. van Woeldore®. Vermoedelijk zal do zaak einde Sep tember of begin October voor het Hof dienen. POLITIEHONDEN. Te Brussel hebben vijf politiehon den van den honden-africhter Liff- recht vijf inbrekers gepakt, die door hu® slecht gesternte juist naar de ver laten plak gronde weiden gevoerd, waar de viervoeters door hun trainer geoefend werden; de heeren hadden daar den buit van een pas verrichte inbraak willen verdeelen. TELEPHOONVERBINDING TUS SCHEN EUROPA EN AMERIKA. De Deforest-Raddo-telephoon-Maaifc- schappij te New-York sloot ee® con tract al voor de inrichting van een draadlooze telepho onverbinding tus schen het 46 verdiepingen hooge stad huis te New-York en den Eiffeitoren. Het Fransche ministerie van Oorlog gai haar toestemming tot de verbin ding, die in twee jaar tot stand ge bracht zal worden. MOORDEN. In een kroegje te Potenza in Italië kregen bezoekers be<t met elkander te kwaad over „de vrouw" en de dolken kwamen er bij te pas. De waard, zijn vrouw en dochter, die achtereenvol gens tusschen beiden wilden komen, werden door de woestelingen gedood, waarna ze het gevecht onder elkan der voortzetten, zoodat, toen d^ poli tie ten tooneele verscheen, er 4 doo- dan, 6 doodelijk gewonden en vele ge kwetsten waren. DE PARSEVAL-BALLON. Vijf minuten, nadat Zaterdagmor gen de ballon van majoor Parseval te Berlijn opgestegen was, brak de riem- schijf aan den verkoeler-ventilator. De motor kon niet meer tegen den wind op. De ballon landde gemakke lijk bij Wittenau. Behalve het kleine defect was alles in de beste orde. LUCHTSCHEEPVAART. De Duitsche Kroonprins e® zijne vrouw zijn Vrijdag op het oefenter rein van do luchtschippersafdeel ing een kijkje komen nemen. Men liet hun het militair© luchtschip en den Parseval-luchtbol zien en, nadat zij alles goed opgenomen hadden, be kroop den prins de lust, om een tocht in do lucht té dóen. Hij stapte in het militaire luchtschip. Bij zijn terug komst op den beganen grond, beloof de hij majoor Parseval, dat hij de volgende maal aan boord van diens schip zou gaan. Gravin Pourtalè* volgde het voorbeeld van de koning in van Wurtemhurg en stapte in bij Parseval. Zij is de tweede vrouw, die een kruistocht in een bestuurbare» luchtbol heeft gedaan. De opvatting schijnt Yeld te win nen, dat de slappe en half slappa modellen van Gross en Parse-al uit stekend geschikt zijn voor sport, het stijve mod« ->an Zeppelin daarente gen bruikbaarder is voor oorlogsdoe^ einden en vervoer. WEDLOOP PAARD EN LOCOMO TIEF. Een zeer ongewone wedstrijd tuft schen een paard en een locomotieï heeft nabij Zürich plaats gehad. DU wedstrijd was geen spel, doch een bittere strijd op dood'en leven. Een losloopend paard van een cavalerist was de held van dit avontuur. Een

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2