Y&ii eep; bureaü. Tot vöórzlt- tór YyteVq $>£j acclamatie prof, dr. ppofet benoemd, aio deze benoeming fr&rinam.- Tot onder-Yöórzittera werden op gelijke wijze benoemd de heoren mr. II. aa Hoóö, dr. J. Vercoullle, prof. qr- Paul Frederick df. N. Mahsvelt, dr. H, T iCiewiet de Jong* en prof. pr. J M Winkel. Cot voorzitters, der afdeelingen Wérden gekozen i istö afdeeling, Let terkunde,. Tooneel, Muziek, Flori» mond van Duyse j 2e ofdeeling, Ne- narlandsche Geschiedenis en Oud heidkunde, mr. dr. J. C. Overvoorde; ède afdeellng, Nederlandsche Taal tin Onderwijs, prof. dr. W. de Vree st 4dö aideeling, Stambelangen en Boekhandel, prof. dr. Pavö Frede rick Alsnu vingen de afdeellngsverga- 4orlng en aan. In aie voor letterkunde, tooneel en tDuriek sprak dn J. Prinsen, uit Nijmegen, over de beteekenis van den Leidschen dichter Jan van Hout. Dr. Joh. Dyserinck, van 's-Graven- .fcage, sprak over de Leidsche Rede rijkerskamer ter bevordering van Uiterlijke welsprekendheid. In de af deeling voor Nederlandsche \aal en onderwijs gaf Dr. A. Ivluyver jen verslag van den staat yan het Woordenboek, voor de Nederlandsche taal. Mr. H. de Hoon, uit Brussel, sprak öaarna Over „Da Nederlandsche rechtstaal in België". GENERAAL VAN DAALEN. Generaal Van Daalen zal zich half .October in Arnhem vestigen. VRIJZ.-DEM. BOND. Door de afdeeling Gouda van den Vrijzinnig Democratischen Bond is met algemeene stemmen besloten, dat hel bestuur pogingen in het werk zal ttflien om een gewestelijk comité uil alle afdeelingen van den Bond iu Zuid-Holltnd op te richten. BRANDEN. Dinsdagnacht omstreeks één uur brak een felle brand, vermoedelijk in de droogkamers ontstaan, uit in de algarenfabriek der heeren Philipsen •n v. d. Hussen te Cuyk aan de Maas, die na korten tijd het geheele ge bouw in de asch legde. Verzekering dekt de schade. Tachtig arbeiders tljn nu zonder werk. ONGELUKKEN. Een 12-jarig meisje, dat zich een dezer dagen te Amsterdam bezig hield met het afsteken van klein vuurwerk en daarbij vrij ernstige brandwonden bekwam, is in het Wil- helminagasthuis, alwaar zij ter ver pleging was opgenomen, overleden. Dinsdag had te Eist (gemeente Rhe- nen) een vreeselijk ongeluk plaats. Een zeer oppassend landbouwer reed met kar en paard langs den weg, toen zijn paard door het fluiten van de tram schichtig werd en op hol sloeg. De voerman viel van den bok en kwam onder de stoomtram te recht. De ongelukkige was onmiddel lijk dood. Men moest de locomotief uit de rails vijzelen, om het lichaam onder de vuurkast vandaan te halen. De dichtstbijzijnde geneesheer was afwezig. Geneeskundige hulp had overigens toch niet meer gebaat. POGING TOT DOODSLAG Zondagnacht is een zwervende vrouw te Steenbergen, badende in haar bloed, gevonden op den Stoof- dijk, en bij een arbeider binnen ge bracht. Het mensch had eenige diepe sneden in het lichaam ontvangen. De dader wordt ijverig gezocht. EEN GEVIERD MAN Dozer dagen vierde onze bekende landgenoot, de heer Joh. G. Mezger, de door gansch Europa bekende ge neesheer, die ondeir zijn tollooze pa tiënten Keizers en Koningen telt, zijn 70e geboortefeest. Den jarige, die te Parijs woonach tig is, doch des zomers, evenals nu, eenigén tijd op zijn villa Irma te Dom burg vertoeft, ontbrak het niet aan be wijzen van belangstelling. Een deputatie uit den raad van de Walchersche badplaatsen, die door het verblijf van dr. Mezger zooveel hooggeplaatste gasten trekt, kwam hem gelukwenschen. De schoolkinderen brachten hem een aubade en 's middags werd te zij ner eer op het Marktplein door hel Middelburgscue Muziekkorps een concert gegeven. Van heinde en ver ontving dr. Mez ger, in onderscheiden vorm, bewijzen van langstelling met zijn feest. 'sAvunds werd op de villa Irma een vuurwerk ontstoken. Dr. Mezger ontving eein aantal bloemstukken. Dankbare patiënten boden hem een mooien gedreven be ker met inschrift aan. De groothertog van Mecklenburg en de princes van Saksen-Weimar kwa men den jubilaris complimenteexen. Ook werden bij hem stapels telegram- men bezorgd. De badplaats was in vlaggentooi. OPLICHTING. Op telefonische order werden door de Stoommeelfabriek V. en R., aan den Honingerdijk, te Rotterdam, 20 halen bloem bezorgd aan den Haring vliet, waar de schipper op Lekker- kerk zijn ligplaats heeft. De schipper lag er niet, doch een ander persoon wachtte den sleeper op en liet dezen de balen op den kant lossen, zeggende, dat hij ze voor den schipper «n ontvangst zou ne men. Toen de sleeper vertrokken was, begon hij de balen in een roeiboot te iaden, doch omliggende schippers, die de zaak niet vertrouwden, waar schuwden de politie, waarop de on bekende het hazenpad koos, de halen in handen der politie latende. NOO MEER TRAMWEE IN AMSTERDAM. Een ieser van .#Hbl4 schrijft „Om meer dames en heeren in het licht gekleed voor schade en schande vrijwaren, wil ik mijn bijdrage niet onthouden inzako „tramwee". J.l. Zondagochtend circa negen uur met ltyn 8 Van het Centraal Station komende, vertoonde de japon van mijn vrouw een roode vlok. Hare Ja pon was volstrekt niet nat op dat mo ment, ook niet nat geweest. Ik infor meerde of zo on die plek in den rug transpireerde (deze vraag was over bodig, da%r het koel weer was), doch noch transpiratie, noch vocht van re gen was de oorzaak. Daar we het te laat bemerkten, kon ik niet reclamee ren bij den conducteur dier tram, waarom ik u vriendelijk verzoek niet de schuld te zoeken bij de natte Ja ponnen, doch in de verfstof yan de pluche". KONINKL. NEDERL. tANDBOUW- VEREENIGING. Dinsdag werd te Utrecht la het gebouw der Nederlandsche Heide maatschappij eene vergadering ge houden van de Koninklijke Neder landsche Landbouw Vereeniging, wel ke vergadering ook werd bijgewoond door Z. K. H. Prm9 Hendrik dei- Nederlanden. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. De Prins kwam ongeveer half elf per automobiel, vergezeld van zijn adjudant, Jhr. Van Suchtelen van de Haare, aan het gebouw der Heide maatschappij aan en vertrok weder te ongeveer 12 uur. RELLETJES TE LONNEKER. De fabrieksarbeider B., op de Bra ker, te Lonneker, die onlangs zonder eenige aanleiding een schot loste uit eon landweer-infanterie-geweer, op een troepje jongens, tengevolge waarvan een hunner verwond werd, maakte Zondagavond „de Braker" wederom onveilig. Uit een revolver loste hij niet minder dan 6 schoten, alle gericht op de woning van den arbeider Vienerius. Gelukkig werd niemand getroffen. Eenige ruiten werden verbrijzeld. HULDEBETOOGING. Men meldt uit 's-Gravenhage aan da „Tel." Omtrent de tegen a.s. Vrijdag voorgenomen ontvangst van- en sere nade aan den burgemeester, aan het station bij zijn terugkeer van zijn kort vacantie-uitstapje buitenslands, verneemt men, dat het doel van deze huldebetooging is, aan baron Sweers een openlijk bewijs te geven, dat hem de sympathie van velen uit de burge rij verzekerd blijft na de moeilijke en onaangename oogenblikken, welke hij In den laatsten tijd in zijn ambt doorleefde. Het denkbeeld tot deze ovatie is uitgegaan van eenige Christelijke vereenigingen tot beoefening van zang en muziek, welke corporatiën zich in betrekking hebben gesteld met een ambtenaar ter gemeente secretarie, onder wiens hoofdleiding de verdere regeling 'is voorbereid in een bijeenkomst, welke besloten heeft ook andere liedertafels en muziek korpsen tot deelneming uit te noodi- gen. Onder de uitgenoodigde vereenigin gen waren er, die zich van medewer king wenschten te onthouden, omdat de aanleiding voor de Borënade niet viel in het kader van feestelijke be groetingen, waarvoor zij gewoonlijk bereidwillig haar krachten en leden beschikbaar stellen. Intusschen is aan den burgemees ter ter plaatse, waar hij in het bui tenland vertoeft, zijn welmeenen om trent hot brengen van dezen wel komstgroet gevraagd. Het plan is, hem eenige liederen toe te zingen, o.a. het koraal van Luther, uit de compositie van Van 't Kruys, bij de aubade op 5 Augustus aan de Kontngin-Moeder gebracht, de woorden echter passend gemaakt voor de gelegenheid. DE SCHEVENINGSCHE HAVEN. Toen de Scheveningsche haven we bedoelen hier speciaal de buiten haven door het rijk was aangelegd moesten maatregelen genomen wor den, om te voorkomen dat de haven verzandde. Er was een zandzuiger noodig en men moest weten, wat die zandzuiger zoo ongeveer zou te ver werken hebben.Vele Ingenieurs meen den, dat alleen door de uiterste krachtsinspanning de buitenhaven op diepte zou kunnen gehouden worden. Ten slotte kwam men tot een raming. Voor het tijdvak, waarover de aan besteding liep, nam men als het ge middelde der verschillende gissingen 90.000 kubieke meter aan. En zie, nu het tijdvak weldra zal ziin afgesloten, Is gebleken, dat niet 90.000, maar slechts 7000 kub. meter door den aan nemer uit de buitenhaven naar zee is verplaatst. Voor den aannemer dus een buitenkansje en voor het rijk in den vervolge een belangrijke besparing van kosten. INBRAKEN IN WESTELIJK BRABANT. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Af en toe leest het publiek, bericht jes als de navolgende Hedennacht is te Roosendaal ingebroken in het kantoor der registratie en domeinen etc..... In don nacht van .....dag op dag is inbraak gepleegd te of na bij Roosendaaler werden door de inbrekers drie schoten gelost, enz Te Etten is ingebroken bij X. en zij Zen dergelijke berichten meer. Komen deze gevallen hier altijd wel eens voor, vooral het laatste jaar is de plattelandsbevolking in Weste lijk Brabant eterk door deze voort durende inbraken verontrust, want er gaat geen week voorbij of op meer dere plaatsen wordt ongewenscht nachtelijk bezoek gebracht, terwijl de pers het niet altijd vermeldt. In werkelijkheid is dit alles het werk van eene min of meer georga niseerde bende, die zetelt op het zoo genaamde Helke onder Etten-Leur en Rucphen. Moeten meestal afgelegen hoeven het ontgelden, ook worden de brutaalste stukjes uitgevoerd In de kommen der gemeenten, o.a. vlak na bij eene marechaussee-kazerne. De heeren komen met hun drieën of vieren, met zwart gemaakte ge zichten, op kousen sluipend door de woningen, "tljn goed gewapend, en wie er waagt te schieten, kan er ze ker van zijn, dat ©r teruggeschoten wordt. Fietsen worden gebruikt en de brutaalste stukjes worden ver toond, èoii geweer eén béd wegge nomen, de bewoners opgesloten of bedreigd, sloten Uitgezaagd, de hul zen doorzocht en de buit worat nim mer achterhaald. 2e schijnen er een goed epionneerings-verkennings-sy- steem op na te houden, weten daar door veelal wie meer geld dan ge woonlijk in huis heeft, b-V. wegens verkocht vee enworden nooit ge snapt. Bij een notaris is binnen een jaar al drie maal inbraak gepleegd, ech ter steeds zonder succes niet alleen echter meer gegoeden, o neen, zelfs kleine boertjes en arbeiders moeten het ontgelden als er maar wat te ha len is. Niet alleen geld, ook de gou den en zilveren lijfs-sieraden der boerinnen, en allerlei zaken in natu- ra zijn welkome buit. Een pastoor^ die te gast was bij oen collega Van een naburig dorp, kon er aan het dessert genieten van de den vorigen nacht alt zijn tuin gestolen perziken, die cadeau waren gegeven, zonder natuurlijk melding te maken van de herkomst. Men ziet dus, dat het hierbij niet aan humor ontbreekt. Het terrein "der strooptochten ligt onder Roosendaal, Oudenbosch, Ruc phen, Ettèn-Leur, Zevenbergen, Princenhage en omgeving, en het is juist het groote terrein, dat eene be trapping op hoeterdaad moeilijk maakt. Listig als alles wordt uitge voerd, zorgen ze wel, dat huiszoeking geen resultaten geeft. De politie kent de daders even goed als 't publiek, maar schiet te kort in bewijs-mate- riaal. Leukweg werd onlangs ver teld, dat er momenteel geen vacature meer in de bende bestond. Wanneer zal er eens een einde komen aan de tyrannie dezer modenxe Bokkenrij ders CHARLES BOISSEVAIN IN INDIë. De hoer Charles Boissevain is te Buitenzorg de gast geweest van Z. E. den gouverneur-generaal en heeft van den landvoogd aanbevelings brieven ontvangen voor den gouver neur van Sumatra's Westkust, om hem in de gelegenheid te stellen, dat gewest goed te zien. De directiewa gen van den Staatsspoorweg zal ter beschikking zijn van den heer Bois sevain, en een ambtenaar om liern voor te lichten en terecht te helpen, waar hij moeite 'zou kunnen hebben met de taal. („JavaJBode"). BLIND EN DOOFSTOM TEGELIJK. Het-boekwerk „Blind en Doofstom tegelijk", door II. J. Leiidörink, uit gegeven ten bate der „Instellingen en Vereenigingen in Nederland,' welke op onderscheidene wijze de blinden en doofstommen trachten te helpen en te steunen", heeft een batig saldo opgeleverd van twaalf honderd gul den. Hij zegt dank aan allen, die door het aanschaffen van een exemplaar van genoemd werk hem in staat heb ben gesteld dit resultaat te bereiken. Bovengenoemd saldo werd door hem over zestien, instellingen gelijkelijk verdeeld. WETTELIJK VERBOD VAN NACHTARBEID. In verband met de berichten, door het dagblad „Het Volk" verspreid, over voornemens in zake wettelijk verbod van nachtarbeid vanwege mi nister Talma, wijst de Rotterdamsche berichtgever der „Nederl, Bakkers courant" uit andere bron, „de Bak kersbazuin", het orgaan van een der heeren uit het Nationaal Comité, die bij minister Talma ter audiëntie ge weest zijn, op de voorbarigheid daar van en meent, dat eerst op den derden Dinsdag In September, als de troon rede uitgesproken wordt bij opening van de Kamers der Staten-Generaal, met meer zekerheid aankondiging van een wetsontwerp te wachten is. Bij het Nationaal Comité is nog niets officieel bekend. En hoe de.tekst der wet zal luiden, kan nog maar alleen gegist worden. PISUISSE MAAKT SCHOOL. Hedenmorgen zoo schrijft men uit Noordwijk aan het N. v. d. D. kwam een Italiaansch quintet var. straatmuzikanten wat vroolijkheid brengen op onze badplaats. Dat ge beurt wel meer. Laatst ten minste waren ex ook nog roode rokken en felgekleurde omslagdoeken te zien met mandoline en viool. De direc teur van de troep, een goede vijfti ger, kwam verlof tot spelen vragen bij den chef van politie. Hij toekende zijn naam: W. H. Giacometti. Hij ver stond natuurlijk geen woord Hol- landsch, en aangezien hij zeker ver onderstelde, dat onze chef ook de taal van het lachende Italio niet zou ver staan, maakte hij zich in het Fransch verstaanbaar. Zijn gezelschap be stond uit twee jongelui, die met den directeur de viool bespeelden en twee jonge dames, van wie de ééne de mar, doline, en de andere den tambou- rijn bewerkte. Ze waxen op z'n Itali aansch in het pak, maar de kleed in g was wat dun voor monschen, die met straatmuziek hun kostje moeten koo- pen. De eene dame was... blond! Do tocht ging natuurlijk naar Noord- wijk aan Zee. Daar begonnen ze tc spelen... och arm! Op eenmaal kreeg mevrouw Jelgersma, die eiken zomer op onze badplaats vertoeft, de straat muzikanten in het oog. Kijken, nog eens kijken: „Dat is de familie Jaco- metti uit OegstgeestP' Als een loo pend vuurtje ging het over het strand. Een meisje, dat een dubbeltje gaf aan de arme Itali anen, vroeg dat terug: „Geef me maar gauw mijn dubbeltje terug, want Je bent een menheer uit Oegsigeestl" De gepenslonneerde O.-Ind. amb tenaar, die rustigjes te Oegetgeest woont, wilde bepaald wat afwisse ling! TableauJ LEERZAAM ONGEVAL. M«n schrijft aan „Het Centrum" t Nadat dt reiziger» in den trein, die 6.84 uit Kleef vertrekt, nan 't douane* station te Groosbee^ lameliik lahg gewacht hadden en eindelijk voort gingen, bleef de trein op eens midden op den weg staan. Wat was er ge beurd De rem was afgesloten en na onderzoek bleek, dat de trein door het trekken aan de noodrem Was stil blijven staah. In een derde klasse coupé had een man, blijkbaar dronken, een glas ruit stukgeslagen en daarbij zjch zoo verwond, aat Hij hevig bloedde men sprak selfs, dat zijn pols was doorgesneden, wat toch volstrekt niet waar was. „Als nu hier maar iemand was, die een verband kon leggen", zeidc een der conducteurs, „dan zou ik de verbandkist halen." „Haal die dan maar", zeide een broeder van Joannes de Deo, die al uit zijn coupé gestegen was om hulp te bieden. De verbandkist werd gehaald en de conducteur zeide „Eerwaarde, dat is de eerste maal, dat ik een verbandkist open." Mijn doel van deze mededeeling is, er op te wijzen, dat de uitdrukking van den conducteur twee harde aan wijzingen bevat, die verwijderd moe ten worden. Ten eerste, dat het trein personeel het niet de moeite waard acht, de verbandkist te halen, als er niemand in deii ti'ein is, die een ver band kan leggen. Ten tweede, dat geen conducteur een voorloopig verband kan leggen. Voeg daarbij, dat die kist niet ge makkelijk open ging, wijl ze mis schien voer 't eerst geopend werd, dan hebt gij de reden, waarom het bericht wel ter ooren der administra tie van spoorwegen mag komen, met verzoek, dat bij eiken trein 'n hoofd conducteur aanwezig zij, die een voorloopig verbftnd kan leggen. EIGENAARDIG EXAMEN. Als aardige bijzonderheid deelt de „K. Ct." mede, dat- onder de te Kam pen geslaagden, voor het officiers examen, ook behoort een sergeant, die in het militair hospitaal aldaar wordt behandeld voor een ingewands ziekte. Nadat de patiënt door dr, Folmer, uit Utrecht, was. onderzocht, en ook deze in overeenstemming met de officieren van gezondheid aldaar, de mogelijkheid orii examen te doen, voor den jongen man had aangeno men, is de commissie zoo. vriendelijk geweest, hem op bed te examineer en. En da commissie heeft van dien extra arbeid voldoening gehad. Do patiënt, de sergeant J. A. Schippers, is on der de geslaagden (voor 2e-luitenant bij het Indische leger), en, vernam het blad, met een goed cijfer. SANATORIUM HARDERWIJK. Met zekerheid kan men mededee- len, dat het hoofdbestuur der Veree niging van Christelijk Hulpbetoon voor tuberculose- en longlijders be sloten heeft, het sanatorium bij Har derwijk, don Isten October plechtig te openen. Koloniën HUIS INGESTORT. TWEE VROU WEN GEDOOD. In de Java-Bode van Woensdag 29 Juli wordt onderstaand bericht: „Hedenmorgen omstreeks zes uur heeft een ernstig onheil plaats gehad. Het perceel, bewoond door Jo Kong Eng, landheer van Pesing, op Pintoe Besor (Binnen Nieuwpoortstraat) is nl. ingestort. In dit perceel waren aanwezig, behalve de'eigenaar, diens schtgenoote TJo Koen Nlo, oud 78 jaar, die ziek te bed lag en Jo Eng Nio, oud 66 jaar, vrouw van Nio Keng Ilien, die daar tijdelijk woonde om de zieke vrouw bij te staan. Alléén de man, Jo Kong Eng, heeft zich kun nen redden; de beide vrouwen zijn onder het neerstortende puin bedol ven en hebben daar den dood gevon den. Belde lijken zijn naar het stads verband overgebracht. Omtrent de oorzaak van de ramp ;an niets met zekerheid worden ge- -.egd. De eerste gedachte is wel dat leze aan den verregaanden ouderdom Ier beide peroeelen, dagteekenend uit ie eorste tijden onzer vestiging, moet worden toegeschreven. Of dit zoo is, zal nog moeten worden uitgemaakt, in iedeT geval kan als vrij zeker wor den aangenomen dat de aardschok ken van Zondagnacht eene revolutie teweeg schijnen te hebben gebracht in de grondyesten van de beide per celen, die, ondanks hun ouderdom, volgens den eigenaar, nog stevig in elkaar zaten. Mij hopen, dat deze ramp, die nog betrekkelijk gelukkig is afgeloopen, voor de bevoegde autoriteiten een ernstige waarschuwing m «e zijn om eens een degelijke inspectie in de stad te doen houden. Dat zonder aan zien des persoons afgekeurd zal worden, waar beslist gevaar voor in storting dreigt, versterking toege daan, waar de toestand zulks ge- loogt, ingegrepen zal worden in al- Tsmeenen zin waar ingrijpen drln- Tend noodzakelijk is. Geen ach en wee alleen roepen over hetgeen van morgen is geschied, doch trachten te voorkomen dat ram pen van gelijken of grootexon om vang in de toekomst zullen voorko men. De toestanden, hier in de oude stad, grenzen hier en daar aan hot ongehoorde. De verregaande ver- waarloozing van de panden vormen in afzlenbaren tijd een dreigend ge vaar voor menschenlevens. Dat vele gebouwen nog staande zijn gebleven Is natuurlijk alléén toe te schrijven aan den steun, die ze onderling vin den. Ondermijning ven dezen ouder lingen steun levert natuurlijk dade lijk gevaar voor Instorting op. We hebben een rooimeester, en een gemeenteraad, die hun plicht zullen weten te doen., naar wij hopen. Aan het bovenstaande kunnen wij nog toevoegen dat, tegen het ter perse gaan van dit blad, a lie belendende percèélefï, vier a vijf ln getal, tol aan den hoek van Financleslraat, op ge zag van de overheid zijn omverge haald, nadat de bewoners hunne ei gendommen eerst in veiligheid had den gebracht. Dit complex huizen be gon merkbaar over te hellen en le verde dus gevaar op. Met 'dén ruk aan de lange touwen, die om binten en muur-uitsteeksels waren aange bracht, kwam het gevaarte daarop met donderend geraas en ln ondoor dringbare stofmassa gehuld, naar be neden. Dat bij dit schouwspel tal van belangstellenden aanwezig waren, behoeven we nauwelijks te vermelden. Rechtszaken DE ZEISTER MOORDZAAK. Door den verdediger van Van Vaa- len is bij hel gerechtshof te Amster dam eene memorie ingediend, waar in eenige bezwaren zijn ontwikkeld tegen de wijze, waarop Van Vaalen door de Utrechtsche rechtbank werd veroordeeld. Het hoofdbezwaar in deze memorie moet gericht zijn tegen Van Vaalen's veroordeeling op een bekentenis, afgelegd na diens opslui ting, toen de man reeds verkeërde in een toestand van hysterisch délire. Door de andere verdedigers is geen memorie ingediend, alhoewel bij en kelen daartoe aanvankelijk wèl het voornemen bestond. Leger en Vloot Bij het departement van Oorlog zijn voorstellen aanhangig tot af schaffing van de groot model tuniek en van den pluim op de kepivoor de groote tenue zouden dan weer epauletten worden ingevoerd, die op da tuniek worden gedragen. De Minister van Oorlog is Voorne mens, op advies van de bezuini- gingscommissie, het aantal uitrus tingsstukken, gedeponeerd voor de milicienB-verlofgangers, zeer te be- pex-ken. Een aanzienlijke besparing zou hiervan het onmiddellijk gevolg zijn. Letteren en Kunst PORTRETTEN DER KONINGIN. De fixma Cohen Zonen te Amster dam geeft een gedenkplaat uit, waar op 82 portretten voorkomen van H. M. onze Koningin, van 1880 af tot 1907 toe. Op die meeste rtaat Koningin W.il- helmima alleen, op enkele met H'. M. ,de Koningto-Moeder of metPrins Hendrik. De prijs van de plaat is 10 cents, voor uitdeelingen lager hoe. laag ver melden eveaiwel de uitgevers, niet. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Staphorst (O.), toez., döv B. Batelaan, te, Hoogeveen. Bedankt, voor het beroep te Huizen (N.-H.), toez., door ds. D. E. J. Hup- kes, te Waddingsveen. Gemengd Nieuws RUSSISCHE OORLOGSSCHEPEN. De Raad der Russische admirali teit, dfe thans dè verschillende plan nen voor de nieuwe pantserschepen tot wier bouw onlangs door den Rijksraad ie besloten (men zal zich herinneren, dat de oorlogsschepen er niet dan na v§el strlbbeling de Doema had tot_ tweemaal toe gewei gerd, de noodige credleten er voor toe te staan door zijn gekomen) heeft onderzocht, heeft zich ten gun ste van de Duitsche plannen ver klaard. De pantser schepen, die men zich voorneemt te houwen, zullen een tonnenmaat van 20.000 ton en eene snelheid van 21.25 knoopen hebben. De bewapening bestaat uit 12 ka nonnen van 80 c.M. Ieder vaartuig voert een bemanning Yan 800 koppen. De schepen worden op de werven te Petersburg van Russisch materiaal en met Russische werklieden ge bouwd. KONING ALFONS' REIS. Volgens een bericht uit St. Sebas- tiaan werd het reisplan van koning Alions pas een half uur vóór het ver trek veranderd. De koning vertrok Zondagavond in gezelschap van twee officieren met den sneltrein van 11.40 naar Parijs en "Calais. De „Giralda" koos intusschen met 'skonings ba gage zee naar 't eiland Wight, waar de koningin thans vertoeft. Men brengt de verandering in ver band met de gebeurtenissen in Ma rokko, waarvan de koning voortdu rend op de hoogte wil blijven. Madridsche bladen weten overigens te berichten, dat de schepen, die den koning zouden vergezellen, bevel ge kregen hebben, elkaar te Ferrol te ontmoeten. HERTOG CARL BORWIN VAN MECKLENBURG Hertog Carl Borwin van Meelden-' burg-Strelitz, jongste zoon van groot hertog Adolf Friedrich, is Maandag avond ten huizo van den ritmeester Von Maltzahn, te Sint Martin bij Metz aan een hartkwaal gestorven. Hertog Carl Borwin werd 10 Octo ber 1888 te Neu-Strelitz geboren uit het huwelijk van groothertog Adolf Friedrich van Mecklenburg-Strelitz en Elisabeth, prinses van Anholt. De hertog nam deel aan den cursus van de krijgsschool te Metzhij stond la suite van het Holsteiiische regiment veldartillerie no. 24. BALLON-ONGELUK. Een uitvoerig bericht maakt duide lijk, welke do toedracht van het on gelukje met den luchtbal van Parse- val is geweest. Vijf minuten na de opstijging van den luchtbal, br&k de riemschiji aan den afkoelventilator, tengevolge waarvan de afkoeling voor het groote aantal omwentelingen van de motor niet meer voldoende was. De moter moeet daarom veel langza mer l'oopen, maar kon toen tegen de wind, die met een kracht van 10—i M. In de seconde woei, niet meer op komen. Vandaar de gedwongen lan ding bij Wittenau. Men liet het ga uit den luchtbal, die toch geledig( zou worden, ontsnappen, en liet hen op twee wagens naar de loods terug brengen. Het hulsel zal in deze weel opnieuw gevuld worden, en eerst! daags denkt het legerbestuur dei luchtbal dan van het genootschaï voor de studie van de hiotorluchi vaart over te nemen. MOORD TE MARSEILLE. Het spijt ons wel, maar wij kunnen hrt niet helpen, dat wij alweer mei ding moeien maken van eeai moord, en wel een moord te Marseille, schrijf de N. R. Ct. Onze lezers zullen zich mg herinneren, het misdrijf, dat Monte Carlo bedreven is door hej •echtpaar Gould. Het echtpaar Gould sneed liet slachtoffer in eLukken en kwam met een valies vol menschen! vloesch aan het station van Marselllj aanzetten. Het valies was echter niet waterdicht, het bloed druipte or uil en zoo werd het echtpaar Gould ver raden. De moord, die nu te Marseilk is geschied brengt Öat geval weer le vendig in herinnering. De moorde naar is een zekere Cesax Ta&so, eetf man van 34 jaar, vader van twee kin-' dei'en., gehuwd met een juffrouw Nul bo. Hjj is de schoonzoon van de we duwe Nuibo, die een landverhuizers- hotel houdt in de rue de la Co-utelle rle ,waar veel Oosterlingen plegen t< komen. Tasso is zelf een Oosterling, een Armeniër. Zijn slachtoffer is «veneens van Armenische afkomst, i Een dag of tien geleden kwam in het hotel van de. weduwe Nuibo, een' vrouw van 60 jaar. Loulina El ais' Omais genaamd. Zij kwam uit Zuid] Amerika en was op de doorreis naar! het Oosten te Marseille afgestapt. Zij had een epaarduit meegenomen uit Zuid-Amerika, een kleine duizend frank in Columhaansche munt. Dat geld gaf zij to wisselen aan haar ras genoot Tasso. Tasso ging niet naar het wisselkantoor, maar hij ging naar een speelhuis en verspeelde het hem toevertrouwde geld. Nadat zij hen) twee dagen lang al telkens om hel geld 'had gemaand, kwam Loulina bij1 Tasso thuis, om hem tot afgifte van' het geld te bewegen. Tasso was al leen thuis* toen de oude vrouw bij hem kwam. Zijn gezin was vooreeni gen tijd uit de stad. Hij heeft zich niet beter uit de verlegenheid weten te redden dan door de lastige bezoekster bij de keel te grijpen en haar te wor gen. Dat geschiedde verleden Donder dagmorgen. Tasso ging na het vol-; brengen van zijn daad dejeuneexen bijj zijn schoenmóeder, ©n kwam pas 's avonds om 8 uur thuis. Toen is hij; op de wiize dor Gould's, het lijk gaan 8luksnijden, en inpakken in een kof fer. Den koffer liet hij thuis, en zelf ging hij een paar dagen met zijn ge zin buiten doorbrengen. De buren, ge waarschuwd door de lijklucht, heb ben na eenige dagen de politie er bij; gehaald. Tegelijk dat de politie in het huis van Tasso binnendrong, is Tas so zelf zich komen, aanmelden aan liet politiebureau. Iïij bekende alles/ trachtte zich daarop met een r-svolvej; van het leven te herooven, maar. slaagde daarin niet. De moordenaar, is geheet gebroken. Hij was een geluk-1 kig mensch en weeklaagt dat hij zijn vrouw, zijn kinderen, ziin familie en zichzelf ongelukkig heeft gemaakt. Kort Nieuws. Het Pruisische ministerie van on derwijs en het Carnegie-instituut heb ben onderhandeld over een leeraren- ruil, in den geest van den Ameri- kaansch-Duitschen professorenruil. Men is nu overeengekomen, dat in October een Pruisisch Oberlehrer met zes hulpkrachten naar de Veree- nigde Staten zal vertrekken, om aan middelbare scholen In New-York, Boston, New Haven, Worcester, Chi cago en Exeter onderwijs te geven, terwijl do Unie twaalf heeren zal uitzenden, die in de gxoote Duitsche akademie-steden les zullen geven en tegelijk de colleges aan de hoogc- school zullen volgen. De „Dresdner Nachrichten" meldt, dat W&chtler, de directeur van de grossenhainer Webstuhl- und Ma- schinenfabrik, een uitvinding heeft gedaan, die voor de weefnflverheid van groote beteekenis zou zijn, door een van zelf werkenden spoelwisse- iaar te bedenken. Met dit werktuig zou het mogelijk zijn, dat een werk man tegelijkertijd verscheidene weef stoelen bediende. De apotheker Pflaum uit Munclien en de gids Christian Balmer zijn aan den Zuidkant van den Mönch, vlak onder den top, door het instorten van een overhangend eneeuwdak, geval len. Zij vielen 500 M, diep, maar brachten er, wonder boven wonder, het leven af.. Pflaum had twee ge broken beenen, Balmer werd minder ernstig gewond. Een troepje gym nasten, die van de Jungfrau kwamen, verleenden de eerste hulp. De Roemeensche minlster-presldenl Stoerdza heeft te Karlsbad eene ont moeting gehad met den Franschen minister-president Clemenceau. Allerwegen worden inzamelingen! gehouden voor de slachtoffers van den brand te Konstantinopel. De sul tan heeft voor 5000 pond, de Otto- maansche bank voor 2000 pond ge- teekend. Stoomvaartberichteré Het stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java, arriveerde 26 Au gustus te Marseille. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia* vertrok 26, Aug. van Euez. Hel Btoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, passeerdt 26 Aug. Ouessant. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, pas Beerde 26 Augustus, des voorm. tien uur 80 min.. Lizard.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6