Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No, 7723 VfiXJDAQ 28 ADÖU8TD6 1908 12# ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Vooi Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland t 1-65 Alzonderlljke nummers 0.02H Oddlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem03! H de omstreken en franco per post 0.45 Oltgave der VennootscBap tonrens Coster. Directear J. 0. PEEREBOOM, ADVERTENTIÉNi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t-, elke regel meer /0. S0 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentttn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 60 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. (itercommunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiEn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 29 AUGUSTUS., Brongebouw: Voorstelling Baron JBscar von Fielltz, 8 uur. OM ONS HEEN No. 790. Uit mijn Vaoantiedagèn, IV. Br was markt te Deventer. Vain 'al le kanten kwamen boeren en boerin nen Vrijdag toegestroomd, uit Olst, Diepenveen, Wyhe, Windesheim, uit Twello en de Teuge en uit de riolitimg Borculo. De meeaten in hun bijzondere kleederdracht. We hooren dikwijls de verzuchting slaken, dat de typische Weeding van onze landstreken meer en meer verloren gaat, om plaats te (naken voor een soort van algemeen® stadsdracht. Zou het zoo jammer we- een, wanneer de bevolking van deze streek dat voorbeeld volgde Ik zou daarop niet ja durven zeg gen. De kleederdracht is verre van mooi. De geplooide muts van de vrou wen h©9ft wel zekere sierlijkheid, maar de tallooze rokken, some wan neer de draagster tot de rijken be hoort, wel 10 of 12 in aantal, waar onder bovendien nog een rol om toch maar vooral den omvang groot te maken, geven haar het voorkomen van een waggelende gans. De kleeding yan de mannen is niet fraaier. Onder Jbet zwarte, soma van ouderdom groe nende buisje van dikke zwarte stof, dat niet gesloten kan worden, dragen eij een tot boven aan den bals toege- fcnoopt vest met twee rijen lcuoopen. En de kleine jongens zijn al opge scheept met het leelijkste, dat een man aan 't lijf draagt, de lange, zwar. te broek. Als oude mannetjes stappen ze daarheen, de sombere, zwarte pet, zooals vader en de broers die ook dra gen, op het hoofd. Eigen kleederdracht uitstekend. Maar dan toch onder voorwaarde, dat ze mooi is, niet waar? Dat er wat sierlijkheid aan is en wat kleur I Het sombere zwart van deze streken zou, als het door moderner kleeding ver- Vangen werd, geen verlies wezen, 't Schijnt een bevolking d5e geheel in touw is 1 Wanneer er dan ook werkelijk een sterfgeval in de familie voorkomt, ma ken zij dat niet duidelijk door hunne bloeding, die immers niet zwarter kan, maar door een strikje, dat de mannen aan de pet dragen. De Vrijdagsche markt te Deventer heeft dan ook haar kleurigheid niet aan de bezoekers te danken, maar wel aan de verscheidenheid van arti kelen, die er verkocht wordt. De Brink en het aangrenzende plein Ktaan vol van de meest ongelijksoor tige artikelen. Vooreerst vinden we (er zaken van de meest dagelijksche behoefte, zooals brood en kaas. Kies keurig moeten de koopers maar lie ver niet zijn uitgevallen, want de Wind jaagt het stof van de straat over 'de eetwaren, de verkooper staat er ge noeglijk achter te rooken en krijgt, juist als we voorbijgaan, een niesbui. Smakelijk eten I Dan zijn er spek en worst, die grooten aftrek vinden, wa gens vol visch en vruchten^ en een bijzonder groote uitstalling van bloe men, die er het bewijs van geven, dat al weren de landlieden uit den om trek alle kleur uit hun kleeding, de neiging daartoe toch niet verloren is gegaan. Sigaren zijn er in massa en de wagens met prentbriefkaarten worden letterlijk bestormd. Aan afschaffing van de tabak is men op 'de Deventer markt nog niet toe. Alles rookt, zelfs de kleine aap, die als een getrouwe miniatuur-af druk van zijn vader naast hem voort stapt. Meest sigaren en zelden Yan goede qualitelt, want de luchtjes die rondwaalen zijn niet van prima soort. Zelfs de omroeper, die na een paar fllagen op zijn bord, op twintio pas afstamde iets staat uit te roepen, waarnaar niemand luistert, heeft, wanneer hij zijn mare heeft verkon digd, niets haastiger te doen, dan zijn sigaar in den mond te steken en aan te trekken, voordat hij verderop zijn tijding herhalen gaat. Telkens moeten we op zij voor de boerenwagens, meestal schilderachti ge huifkarren, die de markt overste ken. Daartusschen door rijdt de post wagen. De beambte naast den koet sier zet lustig de trompet aan den mond en blaast er een schetterende fanfare in, waarna hij met een lach op zijn gezicht rondkijkt, als een le vende herinnering aan lang vervlo gen dagen, toen er nog geen sporen en booten zorgden voor het brievenver voer en de aankomst van den postil jon dus een belangrijke gebeurtenis was. Talrijk zijn de uitstallingen van rijwielbenoo digdheden, waaruit bUjkt dat het platteland het nut van de fiets waarlijk niet behoeft te leere®. Daar mee is volkomen in overeenstemming, diat er bij de oudroesten eetn paar spin newielen te koop staan. Moeder de vrouw spint niet meer, dat laat zij over aan de fabrieken, de nieuwe tijd heeft haar wel andere dingen te doen, gegeven. Mochten er dus verzame laars zijn, die een oud spinnewiel willen bezitten, dan vestig Ik hun aandacht op de markt te Deventer. De boeren komen hier evenwel niet alleen om te koopeai, maar ook om te verkoopen, de eieren namelijk, die zij van hun hoenders hebben verkregen en die ik roep de ontbijttafel van de Eikenboom tot getuige van de beste hoedanigheid zijn. In Deventer wordt verzekerd, dat hier de grootste eierenmarkt is van 1 land en we zou den geneigd zijn dat te ge'ooven, wan neer we de ouderwetsche hengsel mandjes zien, die boeren en boerin nen aan hun arm hebben gehangen eai voorzichtig meedragen. Er is iets bijzonder gemoedelijks in de figuur van zoo'n grooten boer met zijn glad geschoren gezicht, die daar rondloopt met zoo'n kinderlijk mandje. Natuurlijk ontbreekt hier niet de rommelkoopman met zijn verzameling van zonderlinge artikelen, waarvan we ons afvragen wie die toch gebrui ken kan. Oude huzarenlaarzen bij voorbeeld, met groote gaten in de zo len, gebroken artikelen in soorten, oen kolossale flesch en dergelijke meer. En toch zien we een boer met een ernstig gezicht onderhandelen over smalle repen vloerzeil, waarvoor wij geen enkele bestemming zouden kunnen vinden. Zoo zou de man gelijk kunnen hebben, die nooit van zijn le ven iets weggooide en zelfs oude sleu tels bewaarde, omdat je nooit kon we ten, hoe je die nog eens noodig kon hebben. Lusteloos staat de marktschreeuwer, of zooals hij zichzelf noemt stand werker, onder zijn roode parapluie met een voorraad fleschjes van ik weet niet welk middel tegen hoofd pijn. Hebben de boeren in deze mooie dagen geen last van deze kwaal of is misschien de kooplust al gedaan Want de markt loopt op haar eind. Meer en meer paarden worden inge spannen. De reeksen huifkarren, die netjes naast elkaar in gelid waren ge zet, dunnen zichtbaar. En wanneer we aan den overkant van den IJsel, in de Worp, een oogen- blik gaan zitten, don is het over de schipbrug een ware optocht van rij tuigen van naar huis terugkeerende mark the zoekers. Hier rolt de gemak kelijke tilbury, ginds komt sen Utrechtsch wagentje, maar de echte boerenwagen, zonder veeren, heeft nog altijd de overhand. Dp den bree- den weg schiet graag de een den an der voorbij en draaft vooruit, terwijl de inzittenden meeschokken bij iedere oneffenheid van den weg. Ze zijn daaraan gewoon en verroeren geen spier, waar de verwende stedeling meenen zou, dat hij geradbraakt werd. Weg schieten ze, huis toe, 4n alle richtingen. En als we straks onze stoomtram opzoeken met haar merk waardige dienstregeling, dan vinden we een langen trein, die te 11.50 van het tramwegetailon vertrekt an dat wel alleen op Vrijdag, gelijk uitdruk kelijk in de dienstregeling staat ver meld. Op andere dagen, behalve op Vrijdag en Zon- en feestdagen, ver trekt er een trein te 11.55. Blijkbaar zijn er gewichtigs overwegingen, die de directie er toe gebracht hebben, ter wille van een cmnoozele vijf minuten zoo'n omslag in de dienstregeling te Daar de trein eenige minuten te laat vertrekt wordt ons bet geval nog minder duidelijk. De boeren, die al de wagens vullen met hun minder fij ne tabaksgeur, bekommeren er zich niet om. Maar een heer, die met zijn familie in de buurt gelogeerd is, ver baast zich erover, dat hij in de twes- de klasse plaats moeit nemen, om dat or geen eerste klasse-wagen, waarvoor hij betaald heeft, aanwezig is. Ja, ja, zoo'n tramweg-exploitatie valt niet onder ieders begrip J. C. P. Eaitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN MAROKKO. Geen bijzonder nieuws. De verschillende volksstammen blij ken echter ontevreden te zijn... Ze wanen van plan geweest om teTandz- jer een betooging te houden, maar ze zijn niet gekomen, daar... ze een he kel hebben aan de bestuursambtena ren. De menschen hadden verwacht, dat de nieuwe Sultan andere ambte naren zou hebben genomen, en nlat die van zijn voorganger.... Een Minister van Mouilay Hafid heeft tot de hoofden van de naburige stammen een. toespraak gehouden, die ais volgt moet luidm Moulo.y Hafid ls de nieuwe ,->ulta®. Verheugt over zijn troonsbestijging, maar meent niet, dat de nieuwe sul tan de verdragen niet zal eerbiedigen met de vreemde mogendheden. Hij is bovenal gesteld op het behoud der po litie, want die politie is de eenige waarborg voor de vredelievende Mo hammedanen tegen den terugkaar van de aanslagen, die gij bedreven hebt. Gii heot de politie noodzakelijk gemaakt door uw misdrijven. Het is uw plicht te trachten, de herinnering hieraan te doen verdwijnen bij den machtigen en rechtvaardigen Sultan, dien Allah op den troon heeft ge plaatst. Dat is al wat ik u te zeggen heb. Ais een der uwen niet tevreden moch't zijn, laat hij het dan zeggen. Hij zal ondervinden, wat het kost, den wil des Sultans te weerstreven. Dat is een toespraak, die.... lang niet mis is- De Times vertelt Toen Abd-el-Azis den troon zijner voorvaderen beklom, waren er geen schulden en was de schatkist gevuld. Zijn broeder aanvaardt een minder voordeelige erfenis.... Een deel van het rijk is in de macht van den pretendent Ban Hamaxa, die naar het heet, aan de Spanjaarden belangrijke concessies heeft toege staan. Het geheeie gebied der Chanja's en de steden Casablanca en Oudjda zijn bezet door de Franschen. Het overige gedeelte van Marokko is aan de anar chie ten prooi, terwijl ln het Zuidoos ten de bevolking gereed schijnt te staan de Franschen in Algiers aan te vallen. De schulden van den Maklxzen be dragen 150 millioen fres. En daarvan zijn alleen de buitenlandsche leenin gen gewaarborgd. De meeste bezittingen en inkom sten zijn verpand, behalve een gedeel te der douanerechten, een menagerie, waarin zich o. in. een ongelukkige ijsbeer bevindt en de groote collectie waardelooze prullen, die Abd-ei-Azis bijeen heeft gebracht.... Genoemd onvervreemd gedeelte van de douanerechten is dus de eenige bron van inkomsten, waarover de Makhzen thans heeft te beschikken. De rekeningen dor hofleveranciers zuilen voor Moulay Hafid een belang wekkend onderworp zijn voor finan cieel© studies en bovendien heeft Abd- el-Azis zijn opvolger een geschrift na gelaten, waaraan hij al zijn aandacht wel mag wijden, ni. de acte van Al- geciras. Abd-el-Azis erfde een troon; aan zijn opvolger iaat hij een tabouretje na en dit is niet eens betaald.... DE RECHTEN DER FINNEN VERKORT. Het door verschillende Finsche par tijleiders bij het bureau van den Landdag ingediende verzoekschrift, maakten, heeft zooals te verwach ten was in de Petersburgscbe re- geeringskringan geen goeden indruk gemaakt. Het verzoekschrift was ge richt tegen het bekende besluit van de i Russische regeejing van 2 Juni, waar- bij bepaald werd, dat in het vervo'g alle Finsche aangelegenheden door den Russische® ministerraad zouden worden behandeld en waarbij tevens den Ruesaschen ministerraad 't recht werd toegekend elk Finsch voorstel af te wijzen, onder voorwendsel, dat het algemeene Russische belangen be treft. De stellers van het verzoekschrift verzochten den Landdag de noodige stappen te doen, om de opheffing van het besluit in kwestie, als zijnde strij dig met de Finsche grondwet, te be- wei-ken. Hoe verbolgen men in Rus sische regeeringskringen over dat verzoekschrift is, blijkt o. m. uit een hoofdartikel van de Rossya, waarin een zeer scherpe toon tegen de Fin nen wordt aangeslagen. Het verzoek schrift levert, volgens de Rossya, weer een karakteristiek bewijs, dat de Finnen niet begrijpen willen, dat ze door dergelijke stappen de aan Rus land en Finland gemeenschappelijke belangen schaden. Door zulk een tar tende houding geven de Finsche par tijleiders te kennen, dat zij het ter rein eener goede staatkunde wan- schen te verlaten. Het blad ziet in het optreden der Finsche partijlei ders een uitdaging en geeft den Fin nen den raad eens ernstig over hun handelwijze na te denken. Wij bewonderen den moed der dap pere Finnen geven gaarne toe, dat zij ]n hun recht zijn maar betreu ren het ook, dat 't meer dan waar schijn'! ijk ia, dat zij den kamp tegen Rualarud toch zullen moeten verli9- UIT HET TURKENLAND. De vroegere chef der geheime poli tie te Constan/tinopel Zia Bey i vertoeft thans in Londen en is daar dcor een journalist ondervraagd. De politieman vertelde: Op 24 Juli kreeg ik een tol eg-ram van den Sultan, alleen meldend Vlucht onmiddellijk naar Europa". Dat deed Zia Bey natuurlijk Uit onthullingen over zijn werk, blijkt, dat hij over 400 geheime agen ten beschikte, met wier hulp hij meer don 170 leden der voornaamste Turk- scho families deed verdwijnen. Zia is er van overtuigd, dat hij nooit meer een voet over de Turksche grens zal kunnen zetten. Hoewel er volkomen door geruïneerd, erkent hij dat de omwenteling het werk is van eerlijke liedenvoor 't zneerendeel of ficieren, die zeer terecht inzagen, da.t het Ottomaansche Rijk langzaam maar zeker door den Sultan en zijn omgeving ingeslikt werd... Zia Bey weet Yerder absoluut zeker dat de Sultan in Duitschland, Oosten rijk en Frankrijk minstens een drie millioeai Turksche ponden meet heb ben ondergebracht, waarmede vlooi en legerleveranciers hem omkoch ten..... Tengevolge van de weigering der overheid om den bakkers een verhoo ging van den broodprijs toe te staan, hebben Woensdag te Canstantinopel vele bakkerijen geen brood gebakken, 's Avonds zijn verschillende winkels door het volk geplunderd. Men moest toch eten.... Een besluit door de ministers ge contrasigneerd, beveelt, dat het Turk sche parlement op 14 November zal bijeenkomen en dat dj verkiezingen d-js tijdig daarvoor moeten worden gehouden. Hetzelfde besluit bevat be palingen voor de gemeentelijke .ver kiezingen. DL CONGO-QUGESTIE. Gisteren behandelde de Belgische Senaat de Congo-annexatie. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat alle mo gendheden hei ontwerp met sympa thie begroeten. Het recht van voor keur, aan Frankrijk geschonken, zal hernieuwd worden, en het geschil met Engeland is tot algeheele bevre diging uit den weg geruimd. De re geering wacht thans een nieuwe nota waarop zij in tegemoetkomenden geest zal antwoorden. Een definitieve overeenkomst kan volgens den minister rnet beslistheid verwacht worden. Nadat de annexa tie ten pitvoer gebracht is, zal de re geering zich met ijver toeleggen op 't doen uitvoeren van het hervormings program DE REIS VAN LLOYD GEORGE. De Engelsche kanselier van de schatkist is van zijn Duitsche reis weêrgekeerd. Hij heeft nu nog eens plechtig verzekerd, dat bet enkel een reisje voor hem was, om het Duitsche Wel eigenaardigEerst laat deze minister in Engeland een pensioen wet aannemen engaat dan de zaak in Duitschland bestudeeren.... A la Tijl Uilenspiegel i DUITSCHE BELASTINGEN. Men weet, dat onze buren een be lasting-hervorming voorbereiden.... Wat deze hervormingen zullen brengen is nog niet bekend, want 't grapje van den Keizer, dat alle oude- vrijers belast zullen worden, ls niet voor ernst genomen Nu wordt gemeld, dat alle alcohol houdende dranken zwaarder belast zullen worden, terwijl ook een belas ting op gas en electriciteit wordt overwogen. Voor 't eerste is wel veel te zeggen, maar dat men in deze dagen nu steeds geroepen wordt „meer lichthet licht gaat belas ten, is.... een bewijs, dat het met de financiën niet erg gunstig gesteld is EEN GOED GEHEUGEN IS VEEL WAARD, In de Duitsche sociaal-democrati sche wereld zijn voor eenige weken groote woorden gevallen, omdat de Zuid-Duitscho partijgenooten voor de begrooting hadden gestemd. De Midden- en Noord-Duitschers riepen er schande over, 't was eene verloochening der beginselen van de sociaal-democratie Nu komt een partijgenoot vragen waarom al dat lawaai Liebknecht en Bebel de sterren van de pai*tij hebben vroeger in den Saksischen landdag herhaaldelijk voor de be grooting gestemd Een goed geheugen in de politiek is toch heel wat waard - ZEPPELIN IS... ZOEK. De Graaf werd in den laatsten tijd zoo vereerd en aangebeden en las tig gevallen door armoed-zaaiers, die meenden^ dat nu de Graaf zooveel kreeg, hij hun wel iets kon geven van z'n overvloed dat het leven in Friedrichshaven onduldbaar is geworden Nu is de Graaf vertrokken, zonder achterlating van z'n adres.... Toen dezer dagen een gast van Zep pelin schertsend opmerkte „Ja, ja, dat komt er van als men luchtsche pen wil uitvinden" antwoordde eppelin „Ik zal het ook nooit weer doen" Zeppelin heeft voor zijn vertrek een toespraak in het opnemingstoestel van een fonograaf gehouden. Zij duurde vijf minuten en was een dank betuiging aan het Duitsche volk voor den steun, dien het aan zijne onder noming verleend heeft DE REVOLUTIE IN VENEZUELA. De „New-York Herald" verzekert opnieuw, dat de revolutie, die men tegen October tegen president Castro op touw heeft gezet, de best voorbe reide onderneming van haar soort zal zijn, die in vele jaren is gewaagd. Honderdduizenden dollars zijn ont vangen door hen, die president Cas tro willen verjagen, zoodat er reden is, om aan te nemen, dat de bewe ging veel kans op gelukken heeft. De Venezolanen steunen in het algemeen de revolutie, zoodat een krachtige en besliste aanval kan verwacht wor den. In dit bericht wordt weer niets ge zegd van den steun van de zijde van Nederland. Een bericht uit Caracas (gedateerd van 24 Augustus) meldt, dat het burgerlijk gerechtshof de Fransche kabelmaatschappij ln eerste instantie schuldig verklaarde aan medeplich tigheid aan de revolutie ie Matos. Het hof veroordeelde de maatschap pij tot betaling eener schadevergoe ding ten bedrage van 5 millioen dol lar, buiten en behalve een tweede som, die later zal worden vastgesteld. Deze uitspraak is practisch gelijk te stellen aan hei vonnis, uitgespro ken tegen de New-York Bennudez Asphalt Company. BRAZILIë EN ARGENTINIë, Het Braziliaansche gezantschap t« Londen spreekt het gerucht tegen, dat Brazilië en Argentinië met el kaar op gespannen voet staan. De be trekkingen zijn „volmaakt vriend schappelijk". De minister van oorlog van Brazilië en een Braziliaansch generaal gaan met hun staf naar Duitschland, op uitnoodiging van keizer Wilhelm, om de herfstoefening van het leger in Elzas bij te wonen, en nergens anders voor. Nogal geruststellend I.... Stadsnieuws waarvan we dezer dagen melding nensioenvraacstuk te bsstudeerem Examens Hoofdakte. 's-Gravenhage, 26 en 27 Augustus. Geëxamineerd 15 candidaten. Ge slaagd o. m. de heeren J. Vreeken en T. Meyerinir. beiden te Haarlem, TRANSPORTDIENSTEN TE WATER. Een onzer medewerkers schrijft We stelden dezer dagen eens een onderzoek in naar het aantal booten, dat een ge regelden dtenst op of van Haarlem heeft. Hoewel we deze gege vens verzamelden voor eene latere gelegenheid, zoo willen we toch thani eenige der hoofdcijfers mededeelen, wellicht zullen velen onzer lezers verbaasd staan over de groote scheepvaartbeweging, die in binnen- landsch verkeer van Haarlem uit gaat. Niet minder dan 21 stoombootdien sten bestaan er in deze gemeente, dat wil zeggen wier hoofdkantoren te Haarlem zijn gevestigd, terwijl er niet minder dan 17 dergelijke gere gelde diensten op Haarlem bestaan, niet in deze gemeente thuis behoo- rende. Natuurlijk is dit niet alles, want er bestaan nog 14 motordiensten, alhier thuis behoorende, en 16 dergelijke diensten, thuis behoorende in andere gemeenten. De meeste booten vervoeren passa giers, poederen en vee, enkele zijn alleen ingericht tot vervoer van goe deren, öf goederen én vee, öf wel al leen ingericht to't sleepdienst. De grootste booten zijn de „Burge meester Iordens" en „Jhr. Mr. J. W. Schorer", deze zijn namelijk lang 31.20 M., breed respectievelijk 4.80 en 4.40 M., terwijl hun diepgang 1.70 M. is en ze elk beschikken over 16 paardenkracht. Het vervoer geschiedt naar ettelijke plaatsen in ons land, we noemen o.a. als eindpunten Gouda, Rotterdam, Amsterdam, Haarlemmermeer, Pur- merend, Leiden, Helder, Texel, Sneek, Utrecht, Delft, Bergen-op- Zoom, Groningen, Zaandam, 's-Her- togenbosch, Schoonhoven, Lisse, Alk maar, Amersfoort, Beverwijk, Gouda, Langendijk, Hiliegom, enz. enz., be halve natuurlijk de tusschenstations. Het aantal personen, dat tegelijk kan worden vervoerd, is ook niet ge- ring, want de belde genoemde boo ten kunnen er uiet minder dan 200 tegelijk vervoeren, terwijl er één Is van 150, zes van 100 en één van 40. De motorbooten hebben eveneens oen groot laadvermogen, want is er een van 103 ton, er zijn er bovendien nog vijftien boven de 50 tonnen, iede re ton is van 1000 K.G. Later hopen we eenige nadere me- dedeelingen te doen over het vervoer te water alhier. WAARSCHUWING VOOR KINDEREN. Donderdagavond tegen 8 uur wero de Langebrug opengedraaid en had meisje de onvoorzichtigheid haai voetje tussche® het hek in te steken, met het treurig gevolg, dat haar voet je bekneld raakte tusschen de brug en het hek. Haar klompje werd gé- heel verbrijzeld, terwijl het kind haar voetje zoodanig bezeerde, dat het niet meer loopen kon. Het meisje werd dan ook naar haar ouders gedragen. VERGUNNING DRANKWET. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij Gedeputeer de Staten dezer provincie is ingeko men een verzoekschrift van D. C. 4e Haan, om vergunning, Ingevolge arU 2, 2e Lid dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop al leen aan logeergasten, in de gelag kamer van het perceel aan de Dam straat no. 10. Ueberbreitl. Wij herinneren aan de voorstelling, die hodenavond door het gezelschap van baron Von Fielltz in het Brongë- bouw zal worden gegeven. Rubriek voor Vragen. VRAAG: Ik moest in een kamer stof afnemen en deed daarom het omhulsel over de schrijfmachine. Toen mijnheer die op wou nemen, viol it ar uit. Ben ik nu verplicht hot te vergoeden? ANTWOORD: Naar onze meaning kan daaruit ontstane schad» nooit op u worden verhaald. VRAAG: Mevrouw heeft mij 27 Juli den dienst opgezegd tegen 1 Sept. en vier dagen later gevraagd, of ik Sept. mee wilde gaan naar Maas?, tricht. Daarin had ik geen lust, Helj ik nu ook recht op de kermlsfooi? ANTWOORD: Wanneer het vaafc staat dat mevrouw u den dienst heeft opgezegd naar onze meening zeer ker.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1