WeerberieM F. P. BEICHEBT Thermometerstand Binnenland Letteren en KunsS Uit de Arbeiderswereid Kort Nieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BildÜ, 28 Augustus 1908. Hoogste barometerstand 766.9 m.M. te Horta (Azores); laagste 732.4 m.M. Ie ïhorshavü. Verwachting tot den avond van 29 Augustus: Wind: meest matige tot krachtlgem fcuid-Weetelijken tot Wiestel. wind. Gesteldheid van de lucht: meest fwaar bewolkt, regenbuien. Temperatuur: geringe verandering. '.Barometerstand te haarlem uur 752 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 755 m.M, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Gts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGS SORTEER ING Dasgsn, Fronts, Boorden en Manchetten, te Haarlem. Vrijdag 28 Augustus Hoogste gisteren 2 uur F. 68 Laagste hedennacht F. 60 Hedenmiddag te 12 uur F. 68 Kerkconcert. Bij de gewone orgelbespeling in de Groote Kerk deed zich Donderdag- taiddag een stadgenoot als solist hoo- pen, met name de violist P. v. d, Meer, leerling van Carl Flesch. Deze jeug dige kunstenaar speelde een viertal nummers in gedragen stijl: de F-dur- komanoe van Beethoven, het „Lar go" van HAndel, de „Aria op de G- finaar" van Bach en het „Ave Maria" van BachGounod. Deze Yoorloopige kennismaking yolledig kan die pas zijn, wanneer de heer v. d. Meer zich in eenige werken van meer uiteenloopend karakter zal hebben doen hooxen, waartoe hij in 'den a.s. winter allicht gelegenheid zal vinden heeft van zijn muzikali teit en vaardigheid een zeer goeden dunk gegeven. Met den fraalen, vol len, warmen toon, den nobelen zwier en de gevoelige nuance die aan het fepel van zijn grooten meester herin derden, deed hij zijn instrument door (la ruimte zingen, zóó dat de zoo over bekende melodiën door de groote schare toehoorders met onverdeelde Aandacht werden genoten. De orgel begeleiding van den heer Ezerman Bloot zich rhythmi8ch niet altijd vol maakt, maar wat kleur en kracht van geluiden aangaat, zeer goed bij het vioolspel aan. PHILIP LOOTS. Reclame, De firma Wed. Van Nelle ver spreidt een oranjekleurig strooibiljet, dat oogenschljnlijk een programma Is van de feesten op Koninginnedag, maar waarin listig verborgen Is een reclame voor hare thee en koffie, die de lezer dus ongemerkt (namelijk de reclame) In zich opneemt. NED. DANSONDERWIJZERS. GENOOTSCHAP. Gisteren, heden en morgen wordt in de bovenzaal van de Kroon het con-, gres van het Nederlandsch Dons- mdarwljzersgenootechap gehouden. 'i Doel dezer bijeenkomsten ia voor namelijk het gezamenlijk instudeere® .van nieuwe dansen. Door onzen stad genoot, den heer G. Martin, werd o. a. een in het buitenland geziene ,,Blü- ïnengalop" uitgevoerd. Ook werden eenige huishoudelijke zaken afgehandeld. In het jaarverslag werd hulde gebracht aan den overle den voorzitter^ tevens oprichter van het genootschap, den heer Jac. Koop man. Medegedeeld werd, dat he»t aan. tal gewone leden 20 bedraagt, terwijl het genootschap 8 correspondeerende en 2 eere-leden telt. Mej. C. Koopman van Rotterdam .werd als nieuw lid toegelaten. Tot voorzitter werd gekozen de heer Hendr. Koopman te 's-Gravenhage, ea tot vice-voorzitter de heer J. G. Martin Jr., te Haarlem. De contributie werd verhoogd van 10 tot 15. Het volgende congres zal te Arn hem gehouden worden. Er werden voorts besprekingen ge houden om het publiek het, verschil te doen Inzien tusschen de verschillende vereenigingen van dansonderwijzers en het genootschap. Van eenige buitenlandsche vereeni- gingen waren telegrammen van sym pathie ingekomen. VEILEN VAN ONROERENDE GOEDEREN. Bij den strijd over het vellen van onroerende goederen tusschen Gou den Leeuw en Kroon heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. Er moest een perceel executoriaal ver kocht worden en de taak om dat te doen viel te beurt aan een-makelaar, die niet toegelaten is tot veilen in de Gouden I-eeuw. Hij verzocht ver gunning om het in de Kroon te doen, maar de ]ustitiecle autoriteit wei gerde op grond dat er nog slechts éénmaal in dat gebouw geveild is. Zoodra het meermalen geschied en gebleken is, dat ook daar de koopers komen, zal naar ons wordt mede gedeeld het veilen in de Ivroon worden toegestaan. Derhalve Komt nu het perceel in quaestie in veiling in de Gouden Leeuw, ten name van een anderen makelaar. Plan van uitbreiding. Het Hoofd van het gemeentebestuur v-an Haarlem maakt bekend, dat het bij raadsbeluit van 19 Augustus j.l., No. 30, vastgestelde plan tot herzie ning van het plan van uitbreiding voor gronden, gelegen ten zuiden van dc! A.mstordamsche vaart, vastgesteld bij raadsbeluit van 26 November 1906 No. 15 A, en de daarbij behoorende bescheiden op de gemeente-secretarie (7e af deeling) voor een ieder ter in zage zijn nedergelegd. 15 On tegenvaller. Een® Ha&iPlt&mmer wilde ate' -ftefe vork 0 open... Daarom naar 't bureau van ons blad om een advententie te plaatsen I 'a Avonds kwamen verschillende kooplustigen, maar... allen moesten onverrichter saken weer huiswaarts keeren. 't Rijwiel is den adspirant-verkoo- per juist gistermiddag voor 't Post kantoor ontstolen!... Wel een tegenvallertje!,..- „KONINGINNEDAG". Men schrijft ons: De Vereeniging „Koninginnedag" verstaat de kunst van feesten-organi se*?-ren! Ze heeft dat bij herhaling be wezen, al zijn ze bij tientallen te tel len degenen, die yoor hun niet-lia- maatschap nog heel wat meer zoude® willen profiteeren. En opnieuw brengen wij in herin nering hoe alleen reeds de kinder feesten nagenoeg de gehele contribu tie der leden eischen. Al wat verder op den verjaardag onzer Koningin aan feestelijkheden wordt gegeven, moet bekostigd wor den door te heffen outer's. Wenscht Dien dus een feestelijke herdenking van dezen heuglijken Va- derlandsGhen dag, dan worde men lid of koope ditmaal de alom verspreide bonboekjes, die zoo goedkoop zijn, dat het bijwonen van elk der feestelijk heden op slechts weinig meer dan 10 oents komt te staan. Voorwaar niet te veell Elk jaar had de „Koninginnedag" zijn bijzonder nummer en due... is dit ook nu het geval. Men weet het, het zijn de klepper- en de tromimel- marsch, bij ie deren stadgenoot geïn troduceerd door de jeugd, die aller- wege van den morgen tot den avond haar geklepper heeft doen hoonen. Beide marschen worden des mid dags uitgevoerd onder leiding van den heer Rapp en onder begeleiding van dines muziekkorps. De feestelijkheden beginnen Maan dag met een optocht door de straten van 2500 kinderen elk met een nieu we, mooie vlag, naar het terrein van het Lakenkoopersgild, waar de groo te tribunes ook voor een aantal be langstellenden plaats bieden. Op verschillende wijzen worden de kinderen er bezig gehouden en tevens onthaald. Na het gebruikelijke ooncert in die Groote Kerk, waar eerste krachten zich zullen doen hoore® on waar houders van couponboekjes ivicM heb ben op gereserveerde plaatsen groot feest op het rijk versierde feestter rein van het Lakenkoopersgild. Daar wordt dan een afwisselend program ma afgewerkt, o.a. de trommelmarsch door 130 jongens 1® uniform en de klpeppermarsch door 18(53 jon gens en meisjes. Dan zullen zich laten booren de 800 jongens en meisjes van het Haarl. Kinderkoor, onder leiding van dien heer Do Nobel en wordt door leden der bekende gymnastiek- en soherm- vereeniging „Sparta" een pantomi me gegeven op het plankier midden op het terrein, en waarvoor speciaal een huis daarop wordt gebouwd. 't Zal een ware verrassing zijn. Het avondfeest belooft iets buiten gewoons te zullen worden. Het feest terrein wordt dan schitterend ver licht door lampions, boog- on gloei lampen en electrische zoeklichten. Do anadacht zal dan worden bezig gehouden door plastische standen door de Onderofficleren-vereenlging „Mars", door een ballet, door een uit muntende bioscoop, afgewisseld door muzieknummers. Om de goede stemming te verhoo gden, zal een gemeenschappelijke rondgang een reuzenpromenade worden gemaakt, waarbij op verschil lende punten Bengaalsch vuur wordt ontstoken. Dan volgt een bal op het plankier van 500 vlerk. M. en hoe meer bezoe kers daaraan deelnemen hoe vroollj- ker en aangenamer dit zijn zal. Het programma vermeldt verder een avondconcert op de Groote Markt waar het Stadhuis wederom geïllu mineerd wordt en verder gratis volks voorstellingen in het gebouw St. Ba- vo, den Schouwburg en de „Vereenl ging", waaromtrent wij morgen na der eon en ander zullen meedeelen. De feestprogramma's zullen reeds Zaterdagmorgen verkrijgbaar wor den gesteld. (Ongecorrigeerd). ttJSfc de Omstrekea HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den raad der gemeente Heemstede, op Dinsdag 1 September_1908, dea avonds om half acht uur. Punten van behandeling I. Benoeming vah eea wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer Anth. van der "VVelclen, 8. Benoeming vaii de leden der Fl- nancleele Commissie. 8. Idem der Plantsoenen-Commis sie. 4. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening dienst 1907. 5. Vaststelling der rekening van hot Burgerlijk Armbestuur, dienst 1907. 6. Aanbieding der gemeente-begroo ting voor 1909. 7. Idem der begroottng van het Burg. Armbestuur voor 1909. 8. Verzoek van don voorzitter der Vereeniging „Koninginnedag", om subsidie, met voorstel van B. on W. 9. Verzoek van de Maatschappij „Bosch en Vaart", tot goedkeuring van een stratenplan, met voorstel van B. cn W. 10. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening voor de gasfabriek. II. Voorstel van B. en W, tot vast stelling eener verordening betreffen- 1 de gaslevering. 12. Voorstel tot aansluiting der gas fabriek aan de telefoon. 13. Circulaire van Gedeputeerde Staten inzake verordening op de melk voorziening, met voorstel van B en W. 14. Verzoek van den beer W. C. Flettevman c. s., om afwijking van art. 15 der bouw- en woningverorde ning. 15. Adres van den heer C. A'. Braam en andere bewoners van den Heeren- weg, om rioïeering aldaar. 16. Verslag_ van den Burgemeester over de Bleekersvaart-quaestie. 17. Ingekomen stukken en mede deel ingen. 18. Zitting met gesloten deuren. Donderdag hield de Vereeniging Koninginnedag met de te Heemstede schoolgaande kinderen een boot tocht naar Amsterdam, voor een be zoek aan Artls. Het weder was op de heenreis zeer ongunstig, doch na den middag knapte het geheel op, zoodat in Artis en op de terugreis door de school jeugd zeer werd genoten en de boo ten des avonds onder groot gejuich aan den steiger aan den Meerweg aankwamen. De Harmonie van Heemstede ver hoogde de vreugde van den tocht, door het spelen van tal van vroolijke nummers. Zij speelde tot afscheid op het Wllhelminaplein het volkslied, onder algemeen gejubel. SANTPOORT. Men meldt ons Bij de eenige dagen geleden gehou den tentoonstelling van ooft enz., te Grijpskerk, verkregen de heeren Borgman en Rodenburg, (firma Jac. P. R. Galesloot en Co., kweekerij „Pomona", gelegen aan ae tramhalte Driehuieerweg, te Santpoort) de hoog ste onderscheiding, namelijk 't eere- kruis, voor eene collectie ooft, be staande in 130 soorten appels en 75 soorten peren, terwijl bovendien aan die firma voor de schoonste Inzending een eeve-diploma werd toegekend. AERDENHOUT. Met het in gereedheid brengen van het nieuwe postkantoor is men thans druk bezig. Naar alle waarschijnlijk heid zal de opening omstreeks half September plaats hebben, wat voor den Aerdenhoutbewoners zeer zeker een belangrijk feit ls. HAARLEMMERMEER. Op de keuring te Hoofddorp, 27 Au gustus J.l. van veulens, afstammende van den beroemden hengst Fleed- woods, waren aangegeven 14 aan wie verschillende premiën werden uitge reikt Koninginnedag. De rij der feesten, die gewoonlijk elk jaar in deze gemeente, ter «re van de verjaring van li. M. de Ko ningin op verschillende plaatsen wor den gehouden, wordt geopend door de vereeniging Koningin Wllhelmina, ta Hoofddorp, die een feestdag heeft georganiseerd op 9 Sept. e.k. Het programma, dat door die ver- 3&ciging -,oar dien dag is eaamge- steld, ia zeer omwisselend .en bestaat uit fraaie nammers. Het hoofdnummer is wel een hard draverij op korte baan, voor paarden van alle rassen, bespannen voor een tweewielig rijtuig, waarvoor flinke pvljma beschikbaar zijn gesteld. Sen htsddraverij en dan nog wel een nationale, zooals deze zal zijn, ls altijd zeer gewild In deze omgeving en zal ongetwijfeld de clou van den dag zijn. VELSEN. De vergadering van den gemeente raad 0? Dinsdagmiddag 1 September a.s., is wegens aangekondigd bezoek van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, door den burgemeester bepaald op 9 uur veermiddags van dienzelfden dag. UMUIDEN. Ter bevordering van hulp bij stran dingen zal door de reddingsbrigade Prins Hendrik te Dmulde® op 8 Sep tember een oefening worden gehou den op het strand nabij de Noord- pier. Deze oefening zal worden ge leld door dr. A. van der Horst, te IJmuide®, met medewerking van de wijkverpleegster, zuster v. d. Hoek. Kermis. Heden vangt 'de taaTlljksche ker mis aan, die ditmaal 4 dagen inplaats van drie zal duren. Er ls eenige meerdere belangstelling dan andere jaren, vermoedelijk' door 'afschaffing van ae BeverwijksChe kermis, waar om dan ook een drukker bezoek van buiten verwacht wordt. Behalve het regelmatig terugkeerend gunstig be kende Vlaamsche tooneelgezelschap onder leiding van den heer W. Pot- hout, treedt dit jaar ook op het Ne derlandsch Operette Ensemble, on der directie van Alph. Janmart. Het circus R. Robarti belooft yeel succes te hebben. Paardenvervoer. Van een transport paarden door het stoomschip „Rijnstroom" van Huil aangevoerd, waren drie beesten ge durende den korten overtocht, van uitputting bezweken. Dinsdag is 1 September a.s. zal de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland een officieel bezoek brengen aan de gemeente Vel- sen. Vermoedelijk staat dit in ver band met de V&lserpont-geschiedems. Gemeenteraad, Door den heer A. G. Meeuwenoord Jr. is ontslag ingediend als lid van den raad van Velsen. ZANDVOORT. Door Gedeputeerde Staten iin deze provincie is afwijzend beschikt op een ingediend bezwaarschrift, hou dende hooger beroep tegen de beschik king van B. en W., waarbij aan de wed. G. Koper verlof voor den ver koop van acoholhoudenden drank on deren dan sterken drank voor het perceel Rozenobelstraat 8 is gewei gerd, op grond, dat de localitelt niet voldoet aan de eischen krachtens art. 35 der Drankwet gesteld. Aangekomen badgasten: Fam. Houllier, Amsterdam, Gast huisplein 1, 5 pers. R. Geelen, Bonn, Grand Hotel, 2 p. Mej. B. Blom, Hilversum, id, Carl Frowein Jr., ELberfeld, Id. 2 p. Frl. Casman, Wiesbaden, Hotel Gr. Badhuis. Mr, Fuld, Frankfort ft. M., id. Mr, Boon, Eoogesand, id. P. F. Maas, Groningen, Villa Groot Kijkduin. C. Josephthar, Neurenberg Hotel d'- Oronge, 5 pers. Hugo Hlrds, Linnich, Id. HOFBERICHT. De vorst van Waldeck en Pyrmont, broeder van H. M. de Koningin-Moe der, wordt 1 September te Soestdljk verwacht. De Koningin-Moeder vertrok Don derdagmorgen te 8 uur 30 van Baorn naar Het Loo en keerde te ruim 4 uur terug. PRINS HENDRIK TE DOMBURG. Prins Hendrik kwam Donderdag precies te een uur aan. Onderweg van Middelburg naar Domburg werd hij zeer toegejuicht, vooral te Oost- kapelle, dat geheel in vlaggentooi was. Bij de buitenplaats „Vrederust" werden door kinderen bloemen in 't rijtuig geworpen. Bij aankomst te Domburg werd di rect naar het Strandhotel geredien, waar de Prins door den Groothertog van Mecklenburg hartelijk werd ver welkomd. Van de openbare gebouwen en en kele particuliere woningen woei de vlag. Te ruim zes uur vertrok Zijne Hoogheid weder per rijtuig naar Middelburg. Ook hier was veel pu bliek. WEER EEN AUDIëNTIE. De Minister van Buitenlandsche Zaken had Donderdag weder een on derhoud met den heer De Reus. EEN BRUTALE MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. Donderdagmorgen is op een zeven tigjarigen winkelier, den heer N. W. Krulger, In kruidenierswaren aan de Marnixstraat 145 te Amsterdam een moordaanslag gepleegd door een bak kersknecht. Deze vroeg een paar eie ren te koop en liet daarbij een geld stukje vallen. Terwijl de winkelier bukte om het stukje op te rapen, sprong de bakkersknecht op hem toe, greep hem bij de keel en trachtte hem den hals af te snijden. De be jaarde winkelier verweerde zich hef tig en kon daardoor beletten, dat hij ernstig gewond werd. Wel drong het mes ki de hand, waarmee het werd afgeweerd. Krulger schreeuwde in tusschen om hulp. De moordenaar, vreezende dat zijn misdadige toeleg thans misluk ken zou, hield de hand voor den mond van het slachtoffer, doch kon niet voorkomen dat Kruiger's vrouw op het geschreeuw was komen aanloo- pen. Ook de buren snelden te hulp en enkelen hunner waarschuwden de po litie. De dader had intusschen het mes weggeworpen en met zijn bakkerskar, welke bulten stond het hazenpad ge kozen. De heer Krulger die slechts aan de hand gewand was, werd door een Inmiddels verschonen rechercheur verbanden en daarna naar het bu reau geleid, ten einde gehoord te wor den. Bij onderzoek bleèk dat het mes, waarmede de aanslag gepleegd werd, en hetwelk natuurlijk onmiddellijk door de politie In beslag werd geno men, hetzelfde ia als een mes hetwelk sinds Woensdag door den heer Krul ger vermist wordt. De man heeft dus blijkbaar dit mes medegenomen ten einde bij eventueel onderzoek te kun nen ontkennen, dat dit mes door hem ergens gekocht sou zijn. De drijfveer van 'den bakkersknecht.,' die overigens den heer Kruiger en diens vrouw volkomen onbekend is, schijnt diefstal te zijn. De man ver- zooht Dinsdagmorgen even van het urinoir gebruik te mogen maken. De niets kwaads vermoedende winkelier stond dit toe, niet vermoedende, dat de man zulks deed om de situatie van het huls te kunnen opnemen. Het spreekt van zelf dat de recher che onmiddellijk alle maatregelen nam om den bedrijver van den aan slag te vatten, doch haar taak wordt niet vergemakkelijkt door de omstan digheid, dat de heer Kruiger niet de minste beschrijving van den moorde naar kan geven. De heer Kruiger is zeer slecht van gezicht. In den loop van den dag zijn niet minder dan 4 bakkersknechten aan gehouden, waarmee Kruiger gecon fronteerd is. Geen der vier werd door hem als de dader herkend. Ook een aantal werklieden, die omstreeks het uur waarop de aanslag plaats had voorbijgingen, zijn gehoord. Er be staat Intusschen reeds zeer sterk ver moeden wie de verdachte kan zijn. De verwonding des heeren Kruiger ls onbeduidend. Door afwering van bet mes zijn enkele vingers getroffen.' De vermoedelijke dader is aange houden. Het is een 2S-]arige bakkers knecht. 30ste NED. TAAL- EN LETTERKUN DIG CONGRES. In verschillende afdeelingsvergade- r in gen werden redevoeringen gehou den door Dr. M. G. Schoengen, van Leeuwarden, die sprak over Neerlan dica In Belgische archieven; Prof. dr. A. H. C. Hensen, te Warmond, die ■sprak over de toestanden van de R.- Katholteken in de 18e en 19e eeuw; Mej. R. de Guchtenaere uit Ledeberg, die het onderwijs voor meisjes in Bel gië behandelde. Door prof. dr. J. J. Salverda de Grave uit Groningen werd eene zeer Interessante en aller geestigste voordracht gehouden over „De Kennis van het Fransch bij die Hollanders". De heer Kaptel® toonde de noodza kelijkheid aan van uitbreiding der gemeenschappelijke handelsbelangen Yan den Ned. Stam. Verder sprak nog de jonge, sympathieke dokter-djawa J. E. Tehupeiory uit Amsterdam ln onberispelijk Nederlandsch over bet werk van liet Alg. Ned. Verbond in het belang van den inlander. EEN WINDHOOS. Woensdagmorgen is een windhoos over de steenfabriek van de firma Van Hasselt, aan den Zwolschen weg te IJselmuiden, getrokken, waardoor twee werklieden boven van een steen oven zijn gewaaid en alle anderen tegen dien grond zijn geslagen, ge lukkig zonder ernstige verwondingen te bekomen. De rietmatten .der fa briek vlogen als vogels door de lucht. HET CONFLICT TE TILBURG. Woensdagnacht zijn te Tilburg ne gen stakende metaalbewerkers, die baldadigheden pleegden bij die sme derij von W,, verbalïseerd wegens sa menscholingen. EEN DAPPER VENTJE. Terwijl de 10-jarige Anthon Mulder te Lhee (Dr.) zich met nog een ka meraadje baadde, had zijn achtjarig broertje, dat er bij stond te kijken, het ongeluk voorover in een diepe kolk te vallen. Dadelijk zonk hij naar de diepte, kwam nog twee maal bo ven, stak zijn armen hulpbehoevend omhoog en zonk toen ten derden ma le onder water. Hij was uitgeput en scheen redde loos verloren, want behalve de belde knapen, was er niemand in de buurt, maar Anthon zag waar zijn broertje wegzonk en ofschoon zelf nog maar een beetje kunnende zwemmen, sprong hij hem na, dook en had het geluk hem bij een arm te grijpen en aan wal te brengen. Hoewel het knaapje eerst bewusteloos was, wist Anthon hem door rollen en schudden toch weer bij te brengen, en ofschoon hij eerst wartaal sprak, was hii een paar ure® later weer geheel op streek. HET SLIMME BOERTJE. Een boer was „zijn koei" aan het melken, maar 't beest werd geplaagd door vliegen en dazen en sloeg den boer zonder compliment met haa,r staart ln 't gezicht. „Wacht eens wat", zelde de man, „we zullen dat eens verhelpen" en hij bond een gewicht van 5 kilo's aan den staart. Ja, maar de vliegen en dazen gin gen voort met de koe te plagen ze wilde ze weer eens wegSwispelen en ze deed het zóó goed, dat zeden boer vijf tanden in zijn mond aan stukken sloeg. Ct.") BRANDEN. Men meldt aan de 's-H. CL dat gïs- ternamlddtig in het dorp Leende, niet ver van de gemeente Geldrop, vier boerderijen zijn afgebrand. Te Chaam, N.-Br. ls de woning met stal van den arbeider A. van E., af gebrand. De vrouw kon zich met drie kinderen ternauwernood redden. Een koe kwam in de vlammen om. De woning behoorde aan het Burgerlijk Armbestuur en was verzekerd, de In boedel niet. Vermoedelijke Oorzaak: spelen met luelfers. ONGELUKKEN. Uit Breda meldt men aan de 's-H. Ct.: De sergeant-cadet L., tijdelijk Inge deeld bij het 8e reg. veld-art alhier, reed met zijn paard tegen een boom en startte ter aarde onder het paard, waarbij hij eenige ribben brak. Per brancard werd hij naar het hospitaal vervoerd. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Gisternamiddag omstreeks 4 uur is aan het Slot Vliet te Leeuwarden het 3-jarige knaapje T. M. spelende te water geraakt en verdronken, of lie ver In de modder gestikt. Niemand schijnt opgemerkt te hebben, dat he^ kind te water geraakte. Do moeder had al eenige® tijd in de buurt ge zocht, maar kon het kind niet vin- den. Iemand, die met een schouw voorbij voer, ontdekte den knaap met het hoofd naai- beneden in het slijk. (L. Ct) CONGRES VOOR MOREELE OPVOEDING. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft twee afgevaardigden, dr. Mouton en wethouder Van Sandick, aangewezen ter bijwoning van het congres voor moreel onderwijs te Londen van 25—29 September te hou den. Vanwege het bestuur van het con gres zijn uitnoodigingen tot bijwo ning daarvan ook gezonden aan de besturen van andere groote gemeen ten, o.a. van Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, Haarlem, Groningen en Arnhem. EEN SCHILDERIJ VAN FRANS HALS. Wij deelden reeds mede, dat het bestuur van de National Galley to Londen voor 25.000 pd. st. een Frans Hals heeft aangekocht uit de collec tie van Lord Talbot de Malahite. Het is een schilderij uit den hesten tijd van den schilder; het stelt voor een familiegroep, bestaande uit man, vrouw, een aantal kinderen en dienst bode. De man is gekleed in het zwart, met wit kanten kraag; de da me in een zwart lijf met goudbor duursel, een donkerbruinen rok en witte muts. De oudste dochter staat achter de moeder en heeft in haar hand een eigenaardig mandje. Zij geeft een sinaasappel aan een jon ger meisje. Twee jongens spelen met een kleiner kind, dat de meid op dea arm heeft. De achtergrond wordt gevormd door een landschap in de duinen nabij Haarlem. Het stuk is, volgens de Times, niet zondier fouten en bewijzen van haast; maar het dagteekent uit den besten tijd van Frans Hals. De kanselier van de Engelsche schatkist, Lloyd George, heeft het doek gezien en de helft dier koopsom aangeboden. Tot nog toe was de Haarlemsche meester in de National Gallery slechts Verte genwoordigd door twee portretten van minderen rang. Wel is het be drag van f 300.000 een kolossaal be drag voor een schilderij van Hals, zegt de Times, vooral daar vroeger schilderijen van hem voor veel min dere prijzen konden worden verkre gen. Maar volkeren moeten, evenals rnenschen, betalen voor hunne ver zuimen. Het blad hoopt dat Engel sche kunstvrienden zullen helpen door vrijwillige bijdragen, om de uit gave voor de directie der Gallery te verminderen. (Hbld.) DIAMANT-INDUSTRIE. De toestand in de Amsterdamscha diamant-industrie verbetert gestadig. De werkloozen-statlstiek tot 22 Aug, j.l, geeft een werkloozoncijfer van 2252 tegen 2694 ln de vorige week, Deze week zijn reeds weer zoovele diamantbewerkers aan den arbeid gegaan, bij verschillende juweliers, dat op het einde dezer week het werkloozenaantal vermoedelijk bene den de 2000 zal zijn gedaald. Kort voor zijn 80aten verjaardag is Graaf Tolstoï ernstig ziek geworden. Naar uit Jassuaja Poljana wordt ge meld ls zijn toestand zoo ernstig, dat do familie het ergste vreest. Volgens bericht uit New-York is Hayes, den winner van den Mara thon-wedloop te Londen, een aanbod gedaan om voor 2500 1n de week in heel de Vereenigde Staten in tingel tangels van den wedloop te vertellen- Een verleidelijk aanbod. Het hoogtepunt van luxe is bereikt op het jacht, dat ©en New-Yorksche nabob, Plaut genaamd, in Schotland liet houwen. Op het vaartuig bevin den zich o.a. een ruim zwembassin en douchebaden Yoor de stokers. De inrichting der zalen en vertrekken kan met die der deftigste paleizen wedijveren. Wegens de heerechend9 pokken epidemie zijn te Christiania ae sch(r° len tot 1 September e.k, gesloten. Volgt heeft aan keizer Wilhelm, dien nlj betitelt als„Allergroot* machtigste I Allerdoorluchtigste I Ai» lergenadigste Keizer, Koning etf Heer 1 Majesteit 1", een brief geschre ven, waarin hij hem dank zegt voo# de nem verleende gratie, en hem he? looft, voortaan een fatsoenlijk en net mensch te zullen wezen. Te Parijs en te New-York zijn coifr tracten geteekend voor de verbinding met draadlooze telegrafie tusschen. belde landen. De „Tdgische Rundschau" verneemt uit welingelichte bron, dat de Duit* sche regeering voornemens ls, den Rijksdag een belastingverhooglng ten bedrage van 400 millloen mark voor te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2