lijk door middel van do waterleiding gratis verkrijgbaar arlj 2o. de verstrekking tegen geriixgen prijs vcun papieren drinkbekers ern stig aan te bevelen aan de verschil lende maatschappijen on ondernemin gen, voor alle plaatsen, waar goed drinkwater te verkrijgen is j So. bij gebreke van voorziening in die behoefte aan bekers door die maat- fldhappijem en ondernemingen zelve, vorkrijgbaarstelliing, althans op eeni ge groote stations, van zoodanige be kers door middel van automaten van wege den Volksbond 4o. met de spoorwegmaatschappijen of de pachters der buffetten in over leg te treden^ in hoeverre deze de ex ploitatie van melk-autoiuaten zouden willen op zich nemen. De eerste drie conclusies werden aangenomen, de viorde voorloopig aangehouden. Medegedeeld wordt, dat de algemee- ne kas tengevolge van de nieuwe re geling der contributies ver over de 800 gulden minder als bijdragen van de afdeelingen heeft oütvangen, dan bij de oude liet geval zou zijn ge weest. De proef zal echter nog een jaar be stendigd worden. Aangenomen werd het voorstal van het Hoofdbestuur, om een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid' en mogelijkheid van een verplaats baar museum, betrekking hebbende op het alcoholvraagstuk in zijn ruimstan omvang, en indien die mogelijkheid en wenschelijkheid blijken, stappen te doen tot de samenstelling. Hiea-voor werd een crediet van 600 gevraagd en toegestaan. Een voorstel der afdeeling Alkmaar om een kalender uit te geven, werd ingetrokken, na de mededeeling, dat zoo'n kalende!' al in bewerking is. Na eenig debat werd 100 toege staan voor de tentoonstelling van huisindustrie. Een voorstel-Deventer om het or gaan in courantvorxn uit te geven werd verworpen. Bij de Regeering zal aangedrongen worden op uitbetaling van pensioenen op korten termijn. 's Middags werden het bestuur en de afgevaardigden door liet gemeen tebestuur ontvangen en toegesproken door den wethouder, den heer P. La- testein (de burgemeester was uitste- dïg). Prof. Pekelharing dankte na mens den Volksbond voor de ont vangst en voor de door den wethouder gesproken woorden van sympathie met het streven van den Bond. Inplaats van de gebruikelijke eere wijn werd koffie aangeboden. VEGETARISME. De heei' D. de Clercq van Bloemen- daal hield in een bijeenkomst, georga niseerd tijdens de tentoonstelling „Opvoeding van het kind" te 's-Gra- venhage een voordracht over Vegeta risme. Spreker begon met zich af te vragen wa.t vegetarisme beteekent. Volgens hem is vegetarisme slechts gevolg van eén geheele levens- en wereldbeschou wing. Voorop dient gesteld, dat het sociale beginsel voor den mensch al- lesbehesrschend is. Vegetarisme be schouwt den mensch als vrnchteneter. De ethiek van den vrnchteneter is ge heel anders dan die van den vleesch- eter, en daar de maatschappij een or ganisme is, samengesteld uit indivi duen, en bijgevolg lui geluk en de ge zondheid van het geheel afhankelijk zijn van de deelen, kan vegetarisme een allesdoordringende kracht wor den. Doch bij het kind moet worden begonnen. Spreker eindigde met eenige mede deellngen omtrent 't Barousche Iiin- derheim te Breslau, een inrichting", door prof. Barou gesticht, op vegeta- rischen grondslag, en bij zijn dood (1SS9) overgenomen door de stad Bres lau. Een proef van lange jaren spreekt hier overtuigend voor het voordeel dei- vegetarische leefwijze. POLITIEHONDEN. Zooals men zich zal herinneren,, vo teerde de Gemeenteraad van 's-Gra- venhage in dit voorjaar een bedrag voor een proef met een zestal politie honden. Na bespreking met den voor zitter der Nederl. Politiehond-Veree- niging, werd deze bereid gevonden om zich te belasten met de levering der bedoelde honden daartoe werd hij gesteund door twee medeleden, die op zich namen elk een of meer van het zestal te dresseeren. Persoonlijk verhond zich bovendien de voorzitter, de heer M. Kessler, om de agenten, die zouden worden aangewezen om met deze honden te werken, daartoe geheel op te leiden, hen te leeren, elk met den hem toegewezen hond orn te gaan, zulks uit overweging dat juist in de goede samenwerking van hond en geleider, in de juiste behandeling van eiken hond, het zwuartepuht ligt van de waarde van den politiehond. De eerste dezer politiehonden nu hoeft den 24en dezer een langdurig examen afgelegd voor den hoofdcom missaris van politie en den heer J. C. Gijsberti Hodenpiji van Hodenpijl, die als zaakkundig adviseur den beer Ver steeg ter zijde staat: De hond, die van een ferme grootte ie en van indrukwekkend voorkomen voldeed onder leiding van zijn dres seur, den heer M. Kessler, volkomen en werd door den heer Versteeg over genomen en toevertrouwd aan zijn toekonistigen geleider, een agent le klasse, zoodat de Haagsche politie haar eersten viervoetigen beambte rijk is. Achtereenvolgens zullen nude overige bonden worden afgeleverd. Het is niet te verwachten, dat elk oogenblik melding zal zijn te maken van heldendaden van dezen politie hond. Ten eerste moet de nieuwe ge- led der geheel worden ingewijd in de 'lang niet gemakkelijke kunet oin den hond te leiden, uit zijn dressuur het grootst mogelijke nut te trekken on te zorgen, dat de hond niet wordt bedorven. Ten tweede moet de hond zelf gaan gewennen om zijn kennis aan te passen aan de uitoefening van zijn beroep. En ten laatste werkt de politiehond veel meer preventief dan door werkelijk Ingrijpen. De leden van de zwarte bende bemerken alras, dat zij minder veilig zijn in hunne schuilhoeken, dat hunne kunstjes, om de politiedienaren te misleiden, niet meer opgaan en dat vluchten, 'wan-1 neer zij ontdekt zijn, éénvoudig onmo gelijk wordt. Zij gaan dientengevol ge het terrein waar één of meer po litiehonden arbeiden .ontwijken j zulk een buurt of wijk wordt veiliger. De gevallen, waarin oen politiehond ge- tegenheid wordt gegeven., om van zich te doen spreken, door eeil schitterend wapenfeit, zijn minder talrijk dan mem wed zou denkon. (Hbld.) DE yZWIJNDRECHT". Kapita'n Hoekstra en de overige be manning van het st. „Zwijtadlrecht" zijn per „Batavier" ie Rotterdam aangekomen. Uit de mededeellngen van den. ge zagvoerder dien wo hedenmorgen even konden spreken, bleek ons, aat dien 8den Augustus werd opgemerkt, dat liet schip in de machinekamer water maakte, zonder dat evetnwel het scherpste onderzoek de oorzaak daar van kon aan den dag brengen. Overi gens was het lek aanvankelijk niet zoo verontrustend en was dat ook zelfs niet een paar dagen later, toen de stoompompen aan het werk waren gezet om het binnendringende water te. bedwingen. Den 6den Augustus bestond er dan ook zelfs nog geen reden om een zeil schip, dat gepasseerd werd, te praai en, ten einde de „Zwijndrecht" even tueel te verlaten. Den Telen Augustus evenwel nam, vermoedelijk door het werken van het schip, het lek zoo toe, dat reeds spoedig de vuren waren ge- bluscht en het vaartuig weldra hulp loos werd. Gelukkig was toen. de Ita- liaansche bark „Siilverstream" in de buurt, waarop de equipage van de „Zwijndrecht", te zaïnen 27 man, kon overgaan, met behulp van eigen boo ten en een van de bark. Een half uur nadat men wa« opge nomen, zag men het st. „Zwljndreoht" op zijde vallen en zinken. Omtrent de behandeling aan boord der bark, die zoo goed als de omstandigheden het gedoogden een 27-tal onverwachte gasten was daar toch ongetwijfeld van beteekenis bad kapitein Hoek stra niet anders dan lof. Overigens was de gezagvoerder uit den" aard der zaak zeer onder den in druk van het verlies van zijn schip, waarmede hij als kapitein eerst zijn tweede rondreis deed, na vele jaren voor dezelfde reederij in meer onder geschikte positie te hebben gevaren. (Scheepvaart). EEN BUITENGEWONE RECHTSPRAAK. Het berichtje over een vergadering van ooievaars te Oudega (Fr.), gai een lezer van L. en V. uit Beetster- zwaag aanleiding om het volgende te schrijven Dezer dagen in den veenpolder Beets surveilleexend, zag ik opeens een groot getal ooievaars, die het zoo druk hadden, dat ik besloot eens te probeeren zoo kort mogelijk bij hen te komen. Dit gelukte niet geheel, daar een groote plas ons bleef schei dentoch was 't voldoende om den gang van zaken gade te slaan. Ik tel de er 27 ter vergadering aanwezig. Het leven, dat dit volkje maakte, was verbazend 't scheen dat ernstige za ken werden behandeld en verwoede discussie werd gehouden. Na eenigen tijd vlogen 26 hunner op en beschre ven tot driemaal in de lucht een cir kel om de piek waar de vergadering gehouden was en waar éen hunner stil bleef staan kijken. Daarna kwamen zen 10-tal, die, naar mij later duidelijk werd, blijk baar als beulen waren aangewezen om bet zoo pas uitgesproken vonnis te voltrekken, op onzen achtergeble vene aan «n pikten dezen in een oog wenk aood. Ze lieten hun slachtoffer liggen en vlogen direct de anderen na. Langs een omweg de plaats der berecMing bereikende, kwam ik tot de ontdekking, dat de verslagene ec-n ma ger en oud beast was. Waarschijnlijk is er beraadslaagd in voltallige ver gadering, aan wien verlof zou wor den gegeven de reis naar het verre Zuiden mede te maken en aan wien niet, en is blijkbaar de veroordeelde als te zijn lijdende aan verval van krachten, ter dood veroordeeld. DANKBAARHEID. Wie zou er ook blijder zijn met het Kon. besluit van 18 Juli jl., waarbij de sterna's onder bescherming der wet worden gesteld, dan die vogels zelf? Een dier aan den dood ontsnap te vogels heeft zijn dankbaarheid met de uitvaardiging van het besluit wil len kenbaar maken, door in de N. Tex. Ct. het volgende gedicht te doen opnemen Dankbetu ïging. 'k Kwam naar hier met vele vrienden, Toen 't reeds volop lente was. Weken moesten wij eerst reizen, Over berg en veld en plas. Toen wij Texel's kust aanschouwden, Schreeuwden wij naar hartelust; Welkom, welbekende dreven Welkom, lieve, dierb're kust i Nu 't weer tijd wordt te vertrekken, Kan 'k alleen op reis slechts gaan, Al mijn trouwe reisgezellen, Zag 'k door menschenhand verslaan. Niet uit moordlust, doch uit winzucht Velde men mijn makkers neer. Dag aan dag zag 'k velen vallen, Ik ontkwam slechts telkens weer. Als ik dra vertrek naar 't Zuiden, Is 't met weemoed in het hart; Maar toch is er veel verzachting Voor mijn diepgevoelde smart, 'k Hoorde door de menschen lezen, Dat 'k weldra beschermd zal zijn, Als ik eens naar Texel weerkeer, Bij de lente-zoninesciiijn. Voor 't besluit ons te beschermen, Past de diepste erkent'lijkheid, Ik betuig dus voor 'k ga scheiden. Thans mijn gxooto dankbaarheid. STERNA, Zeezwaluw. DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. In den gemeenteraad van Winscho ten stelde het lid mr. D. II. van den Bosch aan B. en W. do vraag, of zij de invoering van de vereenvoudigde spelling goedkeurden, op welke gron den zij zich daartoe bevoegd achtten en waarom ze hun medewerking aan die invoering Yerleenen. De voorzitter betoogde, dat feitelijk deze zaak buiten de controle en het interpellatie-recht van den gemeente raad valt. De actie daarvoor ging u't van de hoofden Yan scholen, met wie B. en W. en de districts-Rchoolopzie- ner gèlijkddóHten, zoodot M Minis ter geen uitspraak behoefde ie doop, Ayt. £1 der wet op hei t. 0. geeft B. en W. ae bevoegdheid. Er f® vakór (o.a. te Rotterdam, öchoterland èh Hardinxveld) getracht iïi dergelijke gevallen de pevoogdhaid aan JB. en W, te onttrekken, maar steeds is dat mislukt. Een zakelijk en overtuigend schrijven van oen hoofd der school bewoog hun college tot de invoering der vereenvoudigde spelling mede te werken. Men had zjch, meent spreker, tot H. M. de Koningin moeten wenden om vernietiging van het besluit van B en W. Na een breede discussie, waaraan tal van leden deelnamen, werd eene motie van den heer Van den Bosch, die uitsprak, dat het niet wenschelijk is in deze gemeente de vereenvoudig de spelling in te voeren, zoolang zulks niet algemeen het geval Is, aangeno men met 7 tegen 4 stemmen. De wethouder Van Dijk wenschte over de motie niet te stemmen en ging heen Letteren en Kunst EEN NIEUWE HALS. D© „Westminster Gazette" vernam dat de National Gallery een groot schilderij had aangekocht, dat aan Frans Hals wordt toegeschreven. Voor het doek zou een prijs van 25.000 pond sterling zijn besteed, waartoe moest worden beschikt over het door de regeering toegekend subsidie voor twee-en-een-half jaar. Het blad verneemt, dat over dezen aankoop heel wat te doen zal zijn. TILLY KOENEN. Tilly Koenen heeft op het Elgar- feest te Osteoids onder leiding van den componist met zijne liederen Sea-pictures" groot succes gehad. Zij is thans geëngageerd voor het groote Worcester Musical Festival, waar zij de altpartijen zal zingen in de oratoriums „The Kingdom" en „The Dream of Gerontius" van El- gar, welke eveneens door den compo nist zullen gedirigeerd worden. „DE HAGESPELERS". De première van Shakespeare's „Hamlet" in de vertaling van Jaco bus van Looy ten tooneele gebracht in 16 tafereelen door Eduard Verka de, in de daartoe ingerichte zaal van het Odéon, is bepaald op Maandag 7 September a.s. De bezetting is als volgt: Geertrui- da, Helen Desmond; Ophelia, Lill Green; Claudius, Hendrik van Noord; Hamlet, Eduard Verkade; Polonius, Gerard Nijhuis; Laertes, Louis de Bree; De geest, Coen Hlssink; Eerste tooneelspeler, Julius Brongers; Eer ste doodgraver, A. M. Verheyen; Ho ratio, Karei van Noord. Rozencrantz, Gerard van Staalduynen; Guilden- stern, Henri v. Heeswijk; Osrich, Louis van Dommelen. Na „Hamlet" volgen voorstellin gen van Lessing's „Vrouwenhater", (Der Misogyn). Rechtszaken VAN EEN MANTELDIEF EN EEN MOEDIGE VROUW. In den voormiddag van den 17den Juni hoorde de bewoonster van per ceel 190 Zeeburgerdijk te Amsterdam leven in den koestal. Zij ging kijken en zag bij een trap, naar den zolder voerende, een man staan. Wat doe je daar vroeg de vrouw. Ik heb zoo'n honger, luidde het antwoord. Maar dan doe je toch niet zoo De man antwoordde niet verder, maar ging zoo gauw mogelijk aan den haaL De vrouw klom daarop de trap op en zag op zolder een anderen man staan met een mantel en een hoed in de hand, uil een daar zich bevindende mand afkomstig. Zonder een woord te zeggen, pakte het dappere vrouwtje den man bij den arm, dwong hem naar beneden te gaan en leverde hem aan da politie over. Dinsdag stond deze man, een 20-ja- rige kleermaker, voor de vacantieka- mer der Amsterdamsehe rechtbank terecht, beklaagd van diefstal van den mantel. Hij ontkende den man tel te hebben willen stelen. Met zijn kameraad werkloos rondloopende en honger hebbende, liepen ze zoo verhaalde hij den koestal, waar van de deur openstond, binnen, in de hoop er voer voor de beesten, dat zij nuttigen konden, l? vinden. Ter wijl zijn kameraad beneden stond, is beklaagde den zolder opgeklommen. Daar zag hij een mand slaan. Het papier, dat er over lag, lichtte hij op, den mantel, die in de mand lag, haal de hij te voorschijn, doch wierp hem vervolgens op den grond. Zijn onder zoek der mand voortzettende, kwam de vrouw, die hem begon uit te schel den voor al wat leelijk was. De man tel had hij heusch niet willen stelen. De juffrouw hield echter vol, dat beklaagde den mantel over den arm had toen zij hem beetpakte. Het O. M., mr. Peereboom, eischte j 9 maanden gevangenisstraf. Gemengd Nieuws HET ZEPPELIN-FONDS. Het Zeppelin-fonds, bijeengebracht door het Duitsche volk, om den genia- len luchtreiziger in staat te stellen; zijn onderzoekingen voort te zetten en een nieuwe ballon te bouwen, bedroeg Zaterdag reeds 2 millioen Mark, die bij de Rentecassa te Stuttgart gede poneerd gijn. Zeppelin heeft hiervan, zooals uit Friedrichshafen gemeld wordt, een fonds gemaakt, dat de bedoeling heeft den bouw van luchtschepen te bevor deren, het aanschaffen dier schepen door het Rijk te vergemakkelijken en zoodoende de weerbaarheid te ver- grooten en de wetenschap te dienen. Maar naar aanleiding dezer bijdra- Éféïï komt d© vraag op: of van deze schenking ook belasting moet worden betaald. Volgens de wet op de succes sierechten moet van geschenken, die meer dan 6000 Mark bedragen ook recht worden betaald, en wel 10 zoo de geschenken yoor algemeene, philamtropische of kerkelijke doel einden zijn bestemd, doch de schen king tot enkele families of bepaalde personen beperkt is. Volgens deze opvatting, zet de „Frainkf, Ztg. uiteen, moet van het Zeppelin-fonds 10 worden betaald als successierecht. Het eenige wat de staat doen kan is, bij afzonderlijk besluit, aan Zeppelin een toelage ge ven van denzelfden omvang als de geheven belasting. Dan blijft 't fonds onaangetast. SCHIPBREUK GELEDEN. Een telegram uit Konstantinopel meldt, dat het Engelsche stoomschip Louisiana, groot 8500 ton, van Ply mouth .op weg naar Nagasaki, met een lading oorlogswapenen en muni tie, op 40 mijl ten Z. van Paros sclrp- breuk heeft geleden. De kapitein schoot zich dood. Wat er van de be manning ia geworden meldt het be richt niet. LEGEROEFENINGEN. Op verlangen van Keizer Wilhelm zullen van 't jaar voor het eerst Duit sche officieren de Grieksche legeroefe- nioigen bijwonen. IN VRIJHEID GESTELD. Meest alle oud-Doemaleden, dia het WiborgscTx manifest hebben ondexdee- kend, zijn nu weer op vrije voeten. Dinsdag werd Moeromtsef uit de ge vangenis ontslagen. Een geschenk. De Keizer van Rusland heeft bij den Russisch een zeeschilder Tkatejeaiko een schilderij besteld, afbeeldende de aankomst van het Fransche eskader met president FalHères te Beval, om het aan den president ten geschenke te geven. BRUTALE AANRANDING. Zaterdag werd te Odessa een bekend rechtsgeleerde, de heer Kaufmann, op helderlichten dag op straat aangeval len door twee mannen, die hem te vergeefs om geld hadden gevraagd. De advocaat werd doodgeschoten eu toen soldaten de roovers trachtten aan te houden, werd een der militai ren gewond. De eene dief bracht zich zelf daarop ernstige verwondingen toe maar de andere wist te ontkomen. DE HELD VAN KOEPENICK OP REIS. Wilhelm Voigt, de wereldberoemde schoenmaker, is zoo gebelgd over het door de Berlijnsche politie tegen hem uitgevaardigd verbod om in een va riété aldaar prentbriefkaarten te ver- lcoopen, dat hij de Duitsche hoofdstad in allerijl verlaten heeft. Een tele gram uit Kopenhagen bericht, dat de operette-kapitein daar ter stéde bij een neef logeert. Van variété's wü hij niets meer wetexi en alle pogingen hem te doen optreden, blijken vruch teloos. Op het oogenblik is zijn brein overigens vervuld van trouwplan nen. Een zonderling oontrast met het Kopenhaagsche nieuwtje vormt een bericht uit Weenen, dat Volgt in het Apollo-theater aldaar zal optreden ais soldatenaanvoerder In een spik splinternieuwe operette, getiteld Fr au Schlange. SLAG BIJ VIMIERO (21 AUGUSTUS 1808). Vrijdag werd door koning Manuel de eerste steen gelegd voor het ge- denkteeken, dat ter herinnering aan de overwinning, die Wellesley's troe pen honderd jaar geleden op de Fran- schen onder Junot behaalden, bij Vi- miero zal worden opgericht De slag bij Vimiero was het eerste belangrijke treffen in den strijd om de bevrijding van Portugal van de Fransche heerschappij. Wellesley stond hier met 16.000 man Engelsche troepen en 2000 Portugeezen tegen over de 14.000 man van Junot. Het was evenwel niet zoozeer de over macht, wat het aantal betreft, welke den Engelschen bevelhebber de over winning bezorgde, dan wel zijne nieu we taktiek. Van de 8 brigades, waar over Wellesley beschikte, kwamen er 8 niet in het vuur, terwijl 2 andere brigades slechts even aan het gevecht deelnamen. Daarentegen had Junot, voordat hij zich tot den terugtocht zag genoodzaakt, zijne laatste infan- terie-reserve in het vuur moeten brengen. Bij Vimiero had de Fransche co lonne-tactiek het tegen de linie-tac tiek van Wellesley moeten afleggen, die begreep welke groote voordeelen verbonden waren aan het feit, een zoo groot mogelijk aantal geweren tege lijk in het vuur te brengen. CHOLERA IN RUSLAND. Blijkens officieele opgaven werden In Rusland in de week van 14 tot 20 Augustus 1145 gevallen van cholera aangegeven, van welke 612 met doo- deljjken afloop. WANTROUWEN. De gebeurtenissen te Schaarbeek hebben achterdocht gezaaid omtrent de eerlijkheid van wethouders elders. Te Jette, in Belgisch Brabant, is een raadsvergadering gehouden, opzette lijk bijeengeroepen om te onderzoeken oi de verhouding van den ondernemer Lejeune en het dagelijksch beatuur der gemeente wel zuiver ia. De verga dering is geëindigd met het aannemen eener motie, voorgesteld door den bur gemeester. In deze motie verklaart de burgemeester, dat hij zich richten zal tot dan gouverneur van Brabant met het verzoek, een commissie naar Jatte te zenden, welke bel net sol züa met h;et Instellen van een onderzoek haar liet beheer dier go meente-gelden en naar alios wat beirekking heeft op de werken, die door den ondernemer Le jeune zijn uitgevoerd. RUSSISCHE VLOOT. De groote manoeuvres van de Oost- zee-vloot, die gehouden zijn in tegen woordigheid van do admiraals, die deelnamen aan den oorlog in het Verre Oosten, moeten tot belangwek kende uitkomsten hebben geleid. Mien heeft thans de gebrekkigheid' vastge steld van de onderzeeërs, die het scheepsgeschut tot zinken bracht al vorens ze konden duiken. Verder is gebleken, dat het aantal torpedoboo ten te gering is. De grootere schepen hebben goed voldaan. Komende week zal een uitgewerkt verslag over de manoeuvres aan de regeering worden toegezonden. Koloniën CHRISTOFFEL OP ATJEH. „Van Christoffel geen goede berich ten. Wel heeft onze woudlooper en spoorzoeker de hem opgedragen taak uiterst krachtig aangevat en hier door weer ontzag ingeboezemd, maai de onmiddellijke omgeving vaax den kapitein vreest voor zijn gezondheid. Christoffel is uitgeput uit Flox-es hier aangekomen en zonder voldoen de op zijn verhaal te zijn gekomen naar Atjeh vertrokken. Chin.itniesl.ik- kon en zich verheugen in liet cdtroeax- systeem zit er nu voor hem op, want het „zich laten zakken" staat nu een maal niet in zijn boekje' schreef het Bat. Nieuwsbl. „SPAARZAAMHEID". De Locomotief schrijft: Bij nota van wijziging der Indische begrooting 1908 wordt de onderafdee- ling 63, „materieel", verhoogd met 200.000 voor eene spoedzending van geneesmiddelen en andere genees kundige behoeften bestemd voor het algemeen magazijn van geneesmidde len. Ter toelichting van deze wijziging wordt door den Minister van Koloniën ad intei-iin het volgende medegedeeld aan de Tweede Kamer „Deze verhooging is noodig in vei-- band met de omstandigheid, dat blij kens dezer dagen uit Indië verkregen inlichtingen in de laatste jaren al daar wel wat te spaarzaam is te werk gegaan bij het aanvragen van genees kundige behoeften, zoodat, ter voorko ming van stagnatie in de verstrekkin gen, eene belangrijke aanvulling yan den voorraad onvermijdelijk is ge- warden. Deze aanvulling dient nog in den loop van dit jaar uitgevonden te worden." Onzo lozers zullen zich herinneren, dat oixgeveer een half jaar geleden ernstigs' klachten rezen over het uit blijven van door gexxeesheeren en <fok- ters-dwaja aangevraagde geneesmid delen en instrumenten, 't Is toen ge bleken, dat het aanmerkelijke tekort in het algemeen magazijn niet was toe te schrijven aan een© overgroote „spaarzaamheid" zooals 't in de toelichting des ministers heet maar aan eene nalatigheid, welke ten ge volge had, dat men op. een gegeven oogenblik bij particulieren te Batavia voor 30.000 aan geneesmiddelen en andex'o geneeskundige behoeften moest inslaan, waarbij het gouvernement niet precies voordeeiig uit is geweest. De toenmalige chef van het algemeen magazijn Is sedert met pensioen ver trokken. Wij knipten uit de officieele stukken de bovenaangehaalde woor den om het verscixil te doen zien tus- scheu de werkelijkheid en de officiee le toelichting. Waarom wordt toch nooit een begane fout eenvoudig er kend? Het Vaderland voegt hieraan toe Maar hoe kan De Locomotief dat nu vragen I Zij heeft zeker de toe lichting niet goed gelezen. De bedoe ling is natuurlijk, dat men niet leest wat daarin gedrukt staat. Neen, men moet eenvoudig lezen was tusschen de regels te verstaan wordt gegeven. Doch biijkbaax- is men in die toe lichting met de ruimte tusschen de regels „wel wat al te spaarzaam te werk gegaan". Want anders had De Locomotief er toch zeker ook wel uit gelezen, dat „wel wat te spaarzaam" bij aanvra gen eigenlijk precies hetzelfde betee- kent als uitermate slordig in het be heer. Het is zeer jammer, dat de regee ring in haar mededeellngen „wel wat spaarzaam" ie geweest omtrent de faites et gestes van den administra teur van dat magazijn. Zoo zou het interessant zijn te we ten, of die wel wat te spaarzame ook „spaarzaam" te werk is gegaan bij het vragen van zijn ontslag uit den dienst. Sport en Wedstrijden ZILVEREN VOETBAL. De 8ste jaarlijksche wedstrijden om den zilveren voetbal, op het terrein van Sparta te Rotterdam, zijn als volgt geregeld Zondag 6 September 1908A 10 1/2 uur, Sparta (Rotterdam) tegen Aehil- les (Rotterdam)B. 111/2 uur V. O. C. (Rotterdam) tegen 't Zesde (Breda) C. 1 uur, Ajax (leiden) tegen H. B. S. (Den Haag) D. 2 uur, H. F. C. (Haar lem) tegen Ajax (Amsterdam) j E. 8. uur, Quick (Den Haag) tegen Haarlem (Haarlem). Vel ooitas (Breda) beeft vrijgeloot. Bij loting door do aanvoerders der vijf verliezende vereenigingen zullen twee daarvan, X en Y, worden aan gewezen, om alsnog in de 2e ronde uit te komen. Treft dit lot ewi der 2e klacse ver eenigingen, «oo wordt deze beschouwd ook voor den „Revue-Beker'1 te zijn aangebleven. Zondag 13 Béptember 1908F 101/2 uur, winner A tegen winner BG, 121/2 uur. Velocitos (Breda) tegen X (zie boven)H. 2 urn*, winner D tegen winner EJ. 81/2 uur, winner C tegen Y (zie boven)- - 8 Zondag 20 September 1908K uur, winner F tegen winner G1 uur, 'winner H. tegen winner J j 21/2 uur, Einidwedstrijd. De wedstrijden A—L duren 2 30 minuten, do einidwedstrijd dux maal 15 minuten. In den eind' strijd moeten dezelfde spelers u Jïtetx ails in K en L. Zooals men weet werd in 1907 I S. winner, terwijl Achilles (Ro dom) den Revue-beleer veroverde. DE OLYMPISCHE SPELEN TE LONDEN. De Football Association in Engel is op het oogenblik druk bezig mé voorbereidingen voor de Olympic spelen, die naar alle waarschijn! beid op 19 October zullen aanvang Het winnende elftal ontvangt i door de Football Association uil loofden beker. De spelers van het nende elftal ontvangen een goul medaille van het Olympische com Omtrent de samenstelling van Engelsche elftal is nog niets met! kerheid bekend. De keuze zal echter waarschijnlijk bepalen tot volgende spelers DoeüverdedigerR. G. Brebner o! P. Bailey. Achterhoede\Y. S. Corbett en bert Smith of A. H. Bell. In de middiendinie is cle plaats i R. G. Hunt zeiter. Voor centerhalf| de Iteuze zijn tusschen F. W. Ch man en korporaal D af fern van Royal Engineers. Voor de linltervj gel der midden linie verwacht men; benoeming van R. M. Hawk es. voorhoede zal benoemd worden uit volgendenA. Berry, H. J. Uren, P. Hardman, E. G. D. Wright., W. Jordan, V. J.. Woodward, Purneli] I. A. Louch. DE MARATHONWEDLOOP VA1 DE „EVENING NEWS". Wij deelden reeds mede, dat I Londenscho dagblad „Evening Net een Marathonwedstrijd heeft geer) niseerd. Het Fransche sportb l'Auto" geeft nog de volgende bijzl dorheden Meer dan 3000 francs aan prij| zijn uitgeloofd. De eerste prijs is 2 francs, de tweede 750 francs, de de; 250 francs, de 4e 125 francs. De w strijd zal op denzelfden weg geh den worden als de Marathonloop Olympische spelen, nl. van Win dj naar het Stadium, waar de finish i zijn. De wedstrijd zal op 10 Octo plaats hebben. Uit de Arbeidersweit, HET CONFLICT IN DE METAAI INDUSTRIE TE TILBURG. In een vergadering der werklied/ waarop slechte weinigen afwezig ren, werd do geheele geschiedenis i het conflict op duidelijke wijze i eens xiiteengezet door den heer A. x Rijen en de eerw. heeren Berkvens Poelldaarna werd gesteand of n zich bij de eischen der patroons zoi> neerleggen dan wel den strijd zot doorzetten. Terwijl zij, die den k tijd van 18 jaren nog niet berd hebben van het stemrecht bleven xi gesloten, werd met 100 tegen 11 ste men besloten den strijd vol te h( den. In eene Maandagavond gehc den vergadering met den verzoen in I raad werd nogmaals gestemd en j droeg het getal dergenen, die wil doorzetten 112. SCHOENMAKERS EN CONCURRENTIE. In de Maaxxdag te Leeuwarden houden vergadering van de schoe makersvex'eeniging „Door Efendraj Sterk" is, na de inleiding van lxeer E. v. d. Meixlen ,over het mak van schoenwerk door particulieren l deai verkoop van Ieder enz. aan „nt schoenmakers" en. de daaruit voo! komende schade voor de vakliede besloten, aan lederhandelaars te v] zoeken, te beginnen met 1 October] s„ niet meer aan particulieren tevs koopen. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Men meldt uit Amsterdam aan N. R. Ct.: Zooals reeds is gemeld,, heeft Bondsraad van den A. N. D. B. Amsterdam met gix>ote meerderhe na een bespreking van nog gé kwartier, besloten om de uitkeer! aan haar werklooze leden voort zetten tot 10 October a.s. Niet het feit zelfi maar de wij waarop men er een xxitweg op geve den heeft, moet eenigszlns verwc deren. Immers na al wat er op gez van de bestuxirderen over deze kw« tie geschreven is, was het zelfs m< dan waarschijnlijk, dat het of op el extra heffing uit zou loopen of uitkeeriing bij gebrek aan middel zou worden gestaakt. Het eerste dorst men, met het o op de groote bezwaren niet aan, zo dat het zelfs niet eens een on der wei van bespreking heeft uitgemaa!( Over het laatste hebben wij d<! bondsvoorzitter om nadere inlichtii gevraagd en deze gaf ons de volgel gondo verklaring. De gunstige oi standigheld, waarin de industrie I de laatste maanden gekomen is, hei het mogelijk gemaakt om, buiten bondskas om, de noodige gelden vinden. Eensdeels tooh is het laats uitkeeringsoijfor dat ƒ16.000 geraanj was, door de sterke verminderii| van het aantal werklooze leden gj daald tot op f 11.000. En van dien al deren kant vloeit er wekelijksch wel een bedrag van pl.m. f 7000 in k| aan contributie van hen, die we aan den arbeid zijn gegaan. Het ©ef compenseert het ander, zoodat mi zonder de overgebleven drie ton as! te spreken, de nog rondloopende mes Bchen steunen kan. Zoodoende blijven de mensché voorloopig tegen honger gevrij waan terwijl hun werkende vakgenoot*! niet meer verontrust behoeven l zijn ovec het extra-heftlngspook.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6