Ei iilliOBÉsHM NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buïtenlandsch Overzicht Onze Lachhoek. Uit de Omstreken FEUILLETON 26e Jaargang. Mo. 7726 herschijnt degehjk* b«h<dhre op Zon- en Feestdagen. 3I&.ANDAG 61 AUGUSTUS 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONHEMBNTBH PER DRIE MAANDBNl Voor Haarlem r 1.29 Voor de dorpen In den Omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) S30 Franco per post door Nederland 1.65 Ahonderll]ke nummers0.02H OeSUustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en tranco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur 3. 6. PBEREB00M. AD VERTENT!ËN< Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer ƒ0,80 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij s Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. pap-* Om op den Konlnginno dag aan hst personeel van zetterij en drukkerij eenige uren vrijaf te kunnen geven, wordt dit nummer vroeger dan ge woonlijk uitgegeven en bestaat het slechts uit vier bladzijde^ EERSTE BLAD. DINSDAG 1 SEPTEMBER. Gemeenteraadsvergadering, 11 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 1—2 u. Bloemeudaal: Raadsvergadering: 8 uur nam. HeemstedeRaadsvergadering, 7£ Uur nam. Schoten: Raadsvergadering 61 uur nam. .Veisen: Raadsvergadering 9 uur (Voorin. Beverwijk: Raadsvergadering 10 8/4 .uur voorm. Zandvoort: Raadsvergadering 7J uur nam. Bennebroek: Raadsvergadering 8 uur. Hillegóm: Raadsvergadering 8 uur uur nam. Haarlemmerliede: Raadsvergade ring, 10 uur voorm. Haarlemmermeer: Raadsvergade ring 10£ uur voorm. DE TOESTAND IN MAROKKO. Dat Sultan Moelay Ilafid Sultan rAbd-el-Azis heeft verslagen, weet wel haast iedere schooljongen te vertel len I In deze komkommerdagen is 't het onderwerp.... hij gebrek aan Iets belangrijkere Die nederlaag ts voor Abd-el-Azis natuurlijk allesbehalve aangenaam. Hij zit in Settat in eengewone soldatentent ook al bij gebrek aan Iets beters IZijn toestand komt veel overeen met Shakespeare's held Richard II ook Abd-el-Azis is nu hij inziet, dat de kroon voor hem Verloren gaat aan plotseling om slaande stemmingen onderhevig Nu eens briescht hij heldhaftig als een getergde leeuwdan weer zakt hij ineen en is ten prooi aan de diep ste neerslachtigheid I Maartoch geeft Abd-el-Azis zich nog niet geheel gewonnen. Hij self is een dapper man mag men de berichten gelooven, dan heeft hij bij het laatste gevecht zich zoo dap per gedragen, datz'n mantel door vele kogels weren doorboord.... en met het handje vol soldaten Wil hij nog wel eens de kans wagen. Daarbij komt nog, dat er verschil lende volksstammen zijn, die niets op Moelay Hafid gesteld zijn, zoo hebben de mannen van Sragna 'Abd- el-Azis al aangeboden, om hem te helpen dien nieuwen Sultan weer uit het land te jagen1 Ook is 't een feit, dal een deel van het leger van Abd-el-Azis onder aanvoering van Moeial Zeyn nog Stand gehouden heeft en in de buurt van Mazagan wacht, omweer op nieuw den strijd te beginnen Hadden we ongelijk, toen we voor eenige dagen In tegenstelling met bijna alle andere bladen schreven, dat het volstrekt nog niet onmoge lijk Is, dat Abd-el-Azis weer op nieuw begint te vechten, gedachtig aan Breêro's leus het kan verkee- ren De feiten komen nu onze vermoe dens bevestigen 1 gullen de mogendheden spoedig overgaan tot de officleele erkenning van Moelay Hafid We herinne ren er aan, dat Abd-el-Azis groote schulden had, en nu zullen de mo gendheden z'n opvolger zeker niet erkennen, als deze niet dit schulden erkent Gelijk oversteken Die wetenschap zal Moelay Hafid wel zeer gewillig maken, want 't ls nu eenmaal z'n ideaal de wettige Sul-tan te zijn ente blijven I Voor eenige dagen schetsten we ook de zonderlinge houding, die Frankrijk steeds aangenomen heeft. Nu komen ook enkele Duitsche bla den met harde verwijten. De „Vossische Ztg." schrijft Öm alle verantwoordelijkheid van zich af te werpen, zou de Fransche regeering het volgende moeten be kennen onze officieren drijven den spot met de bevelen van het ministe rie van Oorlogonze zeelieden met de bevelen van het ministerie van Marineonze diplomaten met die van het ministerie van Bultenland- sche Zaken, enin het Parlement zijn het de Marokkaansche panamis- ten, die de lakens uitdeelen en wier belangen hun heiliger zijn dan de nationale eer 1 Inderdaad kras gezegd 1.... Maartoch niet te kras EEN SAMENZWERING. Die i3 natuurlijk in Servië!.... 't Moet een groote onderneming zijn, die ten doel had koning Peter te onttronen en de republiek uit te roe pen. Als leiders dezer revolutionnaire beweging worden genoemd Llioebo Stojanovits, oud-minister-presldent, en Voja Velikovits, die de eerste pre sident der republiek zou worden. De ontevredenheid over de regeering van koning Peter is zoo algemeen, dat, zoo zeggen die berichten de uit roeping der republiek zeker succès zou hebben Overigens is men in Servië nog aan het vechten over het handelsverdrag niet Oostenrijk-Hongarije. De indus- trieele ondernemingen zijn voorstan ders van 't verdrag, maar de slagers zouden 't wel willen.... slachten, om dat ze vreezen voor den invoer van geslacht vee. 't Wordt zelfs zoo'n opgeblazen zaak, dat er gedreigd wordt met..... een ministerieele crisis 1 UIT HET TURESNLAND. Nu eens sombere berichten Uit Anatolië wordt gemeld, dat de Muzelmannen dreigen.... alle Chris tenen te vermoorden. Deze menschen zijn in kelders en op de daken ge vlucht en durven zich heelemaal niet te vertoonen. Waarom die moordzucht?.... Voorstanders van het oude regime hebben de Muzelmannen opgehitst, zeggend de afkondiging van de grondwet is een beleediging, den Turken door de Christenen aange daan Waar ls toch de logica In ons vorig overzicht schreven we iets over d© sympathie, die de troon opvolger overal ondervindt Nu wordt gemeld, dat men den Sultan wil ombrengen, om den op volger op den troon te zetten En de Sultan Van hem wordt berichtHij kent 't gevaar, maar ziet alles met de fa talistische kalmte van den echten Muzelman tegemoet De verkiezingen voor het Parle ment zijn aangevangen.- OPSTAND IN PERZIë. Deze breidt zich meer en meer uit 1Anders is er niet veel over te zeggen DE BEWEGING IN BOSNIë. Volgens den Oostenrljkschen mi nister van Buitenlandsche Zaken moet thans voor zijn land het oogen- blik gekomen zijn, om Bosnië te an- nexearen. De mogendheden moeten reeds toe stemming daartoe gegeven hebben 1 Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. ONDERWIJZERSJAARWEDDEN. B. en- W. hebben thans het, reeds lang aangekondigde, voorstel tot her ziening der jaarwedden der onderwij zers ingediend. Het verhoogde Rijkssubsidie be draagt ruim f 9000, terwijl de nieu we regeling een meerdere uitgave van ongeveer f 10.000 eischt. Ingevolge het reeds genomen raads besluit ls het rangenstelsel opgehe ven, terwijl de nieuwe regeling voor namelijk ten goede komt aan gehuw den, en daar naast ook, al zijn ze niet gehuwd, aan de ouderen, die in het bezit zijn van de hoofdakte. De nieuwe regeling wijkt van de bestaande af in de volgende opziich- a. de onderwijzers van bijstand wor den onderscheiden in die met- en zonder hoofdakte; b. voor de hoofdakte wordt geen© afzonderlijke toelage toegekend, maar de minimum-jaarwedde is voor hem, L© do hoofdakte bezit, 100 booger; c. het maximum der jaarwedde is voor de onderwijzers met hoofdakte f 100 hooger gesteld dan vroeger voor de onderwijzers eerste klasse gold (op f 1200), en voor de anderen f 50 (op 850); deze laatste kunnen boven dien op 35-jarigen, 45 jarigen en 60- jarigen leeftijd evenals tot heden, eene jaarlijksche toelage van 100, 200 of f 800 verkrijgen; d. de tegemoetkoming in de huis huur is van 1 50 gebracht op 150; e. de periodieke verhoogingen zul len zoowel voor de eene als voor de andere categorie om de twee jaren worden toegekend en wel telkens f 50, zoodat het maximum der jaarwedde na tien onderscheidenlijk twintig jaren is bereikt; f. de toelage ad 50.voor de akte gymnastiek wordt niet meer toege kend, hetgeen verband houdt met het besluit van 19 Augustus jl. om dat onderwijs te doen geven door vak onderwijzers; g. ook voor de toekenning van periodieke verhoogingen van jaar wedde aan de Hoofden van scholen ls, evenals voor de onderwijzers, de oisch gesteld dat blijken zijn gegeven van geschiktheid en dienstijver; h. tot plaatsvervangend hoofd 6Chool zullen (bij uitzondering) be noemd kunnen woorden onderwij zers, niet aan eene school der me en te werkzaam; I. de bepaling tot toekenning van eene jaarlijksche toelage ad 100 voor een akte landbouwkunde is thans ook geldende voor eene akte tuinbouwkunde; J. voor eene andere akte middel baar onderwijs dan voor vreemde ta len zal door het personeel aan de School voor meer uitgebreid lager on derwijs niet eene toelage van 200, maar een van f 100 genoten worden, en de toelage ad f 100 voor een akte gymnastiek of teekenen is voor dat personeel vervallen; k. de belooning aan vakondei'wij zers zijn eveneens in de regeling op genomen, en zoo pok de bezoldiging van tijdelijk aangestelde onderwij zers; 1. in geval van ziekte zal geduren de het 2-e half jaar niet de h e 1 f t der jaarwedde worden genoten, maar de geheels jaarwedde, echter te ver minderen met wat wordt besteed voor de waarneming van den dienst tot hoogstens de helft der Jaarwedde; m. eene bepaling is opgenomen om trent het verlof van hen, die ondier- de wapenen moeten komen of in mi litairen dienst gaan; n. eveneens is het verlof geregeld, voor gehuwde onderwijzeressen; o. bepalingen zijn gemaakt omtrent de berekening en de uitbetaling der jaarwedden, en p. de mogelijkheid zal bestaan krachtens deze nieuwe regeling om eene onderwijzeres, die In het huwe lijk treedt, eervol te ontslaan. De nieuwe regeling zal voor 1908 terugwerkende kracht hebben. In hun toelichting deelen B. en W. mede, dat zij geen termen gevon den hebben om ook de jaarwedden der Hoofdonderwijzers te herzien. Wel is de verordening zoo gesteld, dat het Hoofd der school voor M.U.L.O. (de heer Brouwer) aanspraak kan maken op een wedde van f 2550. (Een vroeger door B. en W. Ingediend voorstel om deze wedde toe te ken nen werd door den Raad verworpen ala in strijd met de bestaande veror dening). B. en W. wenschen niet in to gaan op de voorstellen der onderwijzers- vereendgingen. De door de afd. Haar lem van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers Ingediende regeling zou een meerdere uitgave van f 79.650 j eischen en die van de afd. Haarlem j van het N. O. G. een van 53.500. Na 12 jaar zouden deze cijfers (in ver- band met de periodieke verhoogin- gen) zijn f 98.500 en 130.450. B. en W. stellen dus voor op dez» adressen afwijzend te beschikken, i (Raadsstuk 241). ONDERSCHEIDINGEN. Onder de lijst van personen, die ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een onderschei dingen verwierven, vinden we de vol gende uit Haarlem en omstreken Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassaude heer L. J. C. Ko- deritsch, directeur der strafgevange nis, alhier. Tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen leeuw de heer Jhr. Mr. F. W. van Sty rum, lid der Tweede Kamer en van den Haarlemsdien Ge meenteraad. Tot ridder fa do orde van Oranje- Nassau de heer P. Vermeulen, hoofd van een bijzondere school voor Chris telijk onderwijs te Veiseroord. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer H. C. A. Nee- teson, kolonel van het 10de reg. infan terie te Haarlem. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nast .a de kapitein in het XXIste landweerdistrict, de heer T. J. Wijnoldy Daniëls, correspondent van de Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en ge wonde krijgslieden In tijd van oor log, genaamd „het Nederlandsche Roode Kruis", voor de gemeente Vel- sen, te Santpoort. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer K. J. Razelius, gepen sioneerd Oost-Indisch ambtenaar te Haarlem. De eere-medaill© verbonden aan de orde van Oranie-Nassau, is bij bevor dering in goud toegekend aan den heer J. C. van Lonkhuizen, adjudant onderofficier van het 10de reg. infan taria In zilver is deze medaille toegekend aan den heer B. Kruitbosch, seinhuis- wachter 2de klasse bij de H. IJ. S. M. te Haarlem. In brons aan den heer W. Kalis, sluisknecht te IJmuidenaan den heer J. Smit, blokwachter bij de H. IJ. S. M. te Beverwijk, aan den heer J. C. van Hamelsveld, locomotief- bankwerker bij de H. IJ. S. M. te Haarlem, en aan den heer N. Rees, meesterknecht bij de lood- en zinkwer- kersfirma J. P. C. v. Gurtzgen te Haarlem. In brons is de medaille toegekend aan den heer H, G. v. Brederode, si garenmaker bij de firma W. H. Voet te Haarlem, aan den heer M. v. Bug- genum, arbeider bij de firma F. van Velsen., bloernboilenhandel te Over- veen, aan den heer J. Bouman, arbei der bij de firma Ant. Roozeoi en Zoon, bloemisten te O verveen. Onze vroegere stadgenoot, de heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, te 's-Gravenhage, is benoemd tot com mandeur in de orde van den Ned. Leeuw. Jurylid. Door de exposanten der internatio nale tentoonstelling voor het koffie huis- en restauratiebedrijf, te houden te Amsterdam gedurende de maand September a. s. is tot lid der jury be noemd de heer P. van Ooy alhier. Ge noemde heer neemt zitting voor groep VII (muziekinstrumenten). Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap. Ter a. s. jaarvergadering van „Zang en Vriendschap" worden de verslagen van secretaris en penningmeester uit gebracht en treden periodiek af als bestuursleden, de heeren P. Clausing, C. Montauban, K. v. Eden en G. A. Oostenbroek. OM Z'N HONGER TE STILLEN. Oiid heer tot herbergier „Een ar me man kwam mij hedenmorgen om brood vragen, daar hij zooals hij' beweerde stervende was. Ik zond hem naar u toe, en zeids hem, dat hij bij u voor mijne rekening een goed maal kon bestellen. Hoe hoog ls de rekening Herbergier „Vijftig cents, mijn heer." „Wat heeft de man gebruikt „Negen glazen bier en drie siga ren:" OOK EEN BEVEL. Een Iersch kapitein bemerkte bl] het inspecteeren van zijn compagnie, dat één van de soldaten had ver zuimd het achterste gedeelte van zijn hals tot zijn o<v te wasschen. „Zeg jij", sciiioeuwde hij hem toe - „jij hebt vergeten je van achteren te wasschen Rechts omkeert met jé gezicht en bekijk je zelf EEN VERSTANDIG KOLONEL'. Een regiment soldaten was op een Zondag aangewezen de godsdienst oefening bij te wonen. Doch de kerk was zoo vol, dat slechts de helft vatf de manschappen konden binnengaan.' „Sergeant-majoor", gelastte de ko lonel, „laat alle_manschappen, dia ■niet naar de kerf willen gaan, uit de gelederen komen." Een groot aantal maakte vlug vap deze gelegenheid gebruik. „Nu, sergeant-majoor", hernam de kolonel, geef alle manschappen, die niet uitvielen, vrij-af en laat de ande ren, die uit de gelederen kwamen, naar de kerk gaan, want dezen heb ben het 't meest noodig." Decoraties. Aan den heer mr. G. van Tienho ven, te Haarlem, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, is verlof verleend lot het aan nemen van het ridderkruis le klasse der Koninklijke Kroonorde, hem door Zijne Majesteit den Ivon<ng .vatf Pruisen geschonken. Den heer P. van Oóy, planohande- laar, is vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van rid- der in de orde van Danilo I, hem door Zijne Koninklijke Hoogheid detf Vorst van Montenegro geschonken. Geslaagd. Alle 6 leerlingen van de Rijkskweek school, deelnemers van den gymnas- tiekcursus, slaagden te Utrecht voor -de akte Gymnastiek L. (Zie vervolg Stadsnieuws onder da laatste berichten). Het voorval te Heemstede. De overleden bolïenkweeker Ver- nimmen, wiens lijk Zaterdagmorgen werd gevonden bij zijn woning met een groot gat in t hoofd, had zich nog maar korten tijd geleden te Heemstede gevestigd en was niet al tijd In dit vak geweest. Naar wij vernemen was hij eerst officier, daar na ingenieur in den Zuid-Amerikaan- schen staat Ecuador. Hij dreef dé bloemisterij dan ook niet alleen, maar bad een tweetal medewerkers, die Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmönt 48) Toen zij den volgenden hoek' om sloeg kwam zij in een kleine straat, $n toen zij nog even omkeek zag zij twee lakeien van den Minister van Cromwell Gardens komen aandraven. Haar hart klopte heftig van vrees etn zij beschouwde zich als verloren. Maar het lot was haar gunstig en gaf Kaar nog een kans, en haar eigen Scherpzinnigheid hielp haar er voor deel uit te trekken. In het bovenlicht boven de deur yan een der huizen stond een brief ^Kamers te huur", etn de buitendeur Mond open. Zij liep de stoep op, trok tfan de bel, en bleef toen half achter ids voordeur, die openstond, staan, v Het duurde lang, voordat het dienst meisje op het bellen verscheen, en In dien tlid zag Olive een van de lakei en het huis langs rennen. - Tk wil de kamers wel eens zien, 7** ze tot de dienstbode. Na haar nieuwsgierig te hebben aangekeken liet het meisje haar bin nen en riep haar meesteres zonder haar een oogenblik alleen te laten. De meesteres scheen het wantrou wen van haar dienstbode te deelen, zoodat Olive al dacht, dat zij dadelijk zou worden aangegeven. Zij verzon een verhaal, dat hierop neerkwam, dat haar meesteres haar gezonden had, om de kamers te kij ken, en eindelijk wist zij het vooroor deel der vrouw In zooverre te over winnen, dat de vrouw haar de kamers liet zien. Zij vertelde, dat zij haar wel bevielen en voltooide haar over winning over de hospita door haar eenig geld aan te bieden als de ka mers bewaard konden blijven, totdat haar meesteres den volgenden dag kon kooien, om ze te zien. Terwijl zij dat zeide, haalde zij haar beurs te voorschijn, om zoo te laten kijken, dat zij geld genoeg bezat» Langer daa. uur bleef zij daar, deed een ontelbaar aantal vragen op grond, dat haar meesteres heel eigen aardig wasen om haar eigen gewe ten gerust te stellen, gaf zij de vrouw een soeverein, en zeide, clajt zij dien avond zou schrijven of zij de kamers al of niet huurde. Toen keek zij op de klok, uitte even een kreet van schrik, dat het zoo laat was, en vroeg of de dienstbode een rijtuig voor haar mocht aanroepen, Zij talmde nog even bij de voordeur, om zich te overtuigen, dat er nie mand in de buurt was en terwijl rij in het rijtuig slapte, gaf ze den koet sier order haar naar het Victorla- station te rijden. Met een gevoel van groote voldoe ning over het feit, dat zij kans had gezien aan alle vervolging te ontsnap pen, nam zij een kaartje naar Brixton en begaf zich daarna op weg naar de Ajaxstraat. Maar zelfs toen zou zij nog meer hooren, dat haar angst aan joeg, Anna Hartmann was thuis en keek ontsteld op, toen Olive binnen kwam. Waar la Karl was haar eerste vraag. Ik weet het niet, Anna. Ik heb hem niet gezien. Hem niet gezien? Wat kan dat beteekenen? Hij is heengegaan om jou te ontmoeten om nieuws te weten te komen. Naar South Kensington gegaan, waar het huis in Cromwell Gardens, meen je? riep Olive in de grootste verbazing. Wat zou lk anders bedoelen Wat ls er aan de hand, Rosa Je ziet zoo bleek als een doek. Olive vied in een stoel neer en keek haar doodelljk ontsteld aan. Ik moest het huis uit vluchten. Zij kregen ver denking op mijen zij baschree*, waf. ex dien moreen gebeurd wae. Hij zal gevangen genomen worden, riep nnna, en begon te schreien. Dat was natuurlijk heel waar- schijnlijk en Olive verheugde zich half over het feit, dat zij nu van zijn aanhaiigheden verlost zou zijn en vroeg zich af, wat van dit alles het resultaat zou zijn voor henzelf en voor haar plannen. Ben tijd lang bespraken de vrouwen alles, wat er gebeurd was, terwijl geen van beiden in staat was de an dere op haar gemak te brengen. Wij moeten de anderen er van op de hoogte brengen, verklaarde Anna eindelijk Maar er kan Karl niets overko men, zei Olive Hij heeft niets ge daan. Hij zal gevangen genomen wor den, en wij moeten het den. anderen rertellen, herhaalde Anna, met Duit sche stijfhoofdigheid. Zij zullen stappan doen. Jij hebt de orders slecht opgevolgd door ver denking op te wekken. Hoe kan ik dat met mogelijkheid helpen Ik kon niet naar hen toe gaan en zeggen „Ge moet mij van niets verdenken, le 't wel Wij moeten het den anderen ver tellen, zei Anna weer. Jij hebt den boel ln de war gestuurd. Jij hebt Karl In m/oeilijkhedd gebracht. Nu was ar duidelijk een booze klank in Laar stem waar te nemen.: Hij was het eenige wezen in de we reld, waar zij van hield en de gedach te dat hij In gevaar zou zijn bezorgde haar de grootste angst Ik heb mijn best gedaan. Meer kon ik niet doen, antwoordde Cflive. Je hebt hem niet lief, anders zou Je daar niet zoo kalm zitten als hij in zoo groot gevaar verkeert. Ik ben altijd in twijfél geweest. Als je hem lief hadt zooals ik, zou je in tranen zijn uitgebarsten, evenals lk. Het ligt niet in mijn aard om te schreien. Maar zeg mij waar ik heen moei gaan, om het den and area te veuuellèn en wien ik het moet zeggen, en ik zal dadelijk gaan. Neen, riep Anna boos. Je zult wiet gaan. Je kon dit wel eens expres gedaan hebben. Wij weten niet wie je bent. Je kwam hier mei een ver haal, en je hadt dadelijk Karl op je hand, omdat js mooi bent; maar een mooi gezichtje is niet allés. Je zult hier blijven, totdat er Iemand komt, en dan kunnen wij het vertellen. Deze toespeling op bedrog was ver ontrustend, en het plan om te voor komen, dat zij heenging maakte Olive boos en bezorgde haar angst. Je bent dwaas, Anna, zei ze haar woede bedwingend. Als ik gedaan had waarop jij zinspeelt, zou lk dan tier teruggekomen zijn Ik yerlana niet heen te gaan. Maar zag zulke dingen nu niet weer, tot mij, of Karl zal boos zijn. O, jij denkt, dat je hem om Je vingers kunt winden, ja, ja I Maar zjj fcijia niet allemaal verliefd op jej! denk daar aan. Als Karl in moeilijk-) heden komt, dan ls hst door jouw, schuld en jij zult er de gevolgen vatf; ondervinden. Welnu, dan zullen wij wachtffl)/ totdat er Iemand komt. zooale je zegt', en laten wij dan vereer maar zwij-' gen en toen Anna daarop weer bootf antwoordde, weigerde Olive te ant-; woorden. In weerwil daarvan voelde zij zich alles behalve op haar gemak. Alsetfi; der mannen het gevoelen van Anntf) deelde, was het heel wel mogelijk, dal' er groote moeilijkheden zouden vol) gen. De staat van zaken dreigde zich.1, te zullen oplossen ln een, die zeer. veel leek op die te Cromwell Gaft) dens, waar zij zou worden onderi vraagd door menschen, die van wau* trouwen voor haar vervuld waren. Een ondervraging onder zulke omA standigheden zou veel moor gevaat en moeilijkheden meebrengen, dan zij; tegenover Jack en zijn chef ie Soutl^' Kensington zou hebben moeten dooft, staan *Wordt vervolgd).)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1