Kort Nieuws. Stoomvaartberiehto geladen revolver en een volledig stel jnbrekerswerktuigen. Bij rijn verhoor heeft de Jongeman gekend de dader te zijn van vijf in braken, welke in den laatste© tijd te Awïhem zijn gepleegd. Bovendien Is lüj dé vermoedelijke dader van andere gepleegde diefstal len. Bij zijn arrestatie werd de Jeugdige fcïbreker gefouilleerd. Hij had b©hal- een revolvea* geladen met zes êSherpe patronen nog vier scherpe pa- feponen ln zijn zak, Voorts een beitel, een koubeitel, een schoenmakersmes, «en electrlsohe zaklantaarn, een kaars ragt eigengemaakt kandelaar- *."'1 sleutel, een mes en een grijs ï'niTr-n'iiak om do te stelen gekten ln te neigen. EEN BIJNA 80JARIGE REDENAAR. 'Ju de Ned. Horv. Kerk te Beemster trad dp ds. Feith, sedert eon viertal jaa-en rustend predikant te Alkmaar. Gedurende ruim 10 jaren was hij te B. werkzaam. Mot 'n bewonderenswaardige vlug heid 'n onberispelijk talent, droeg bij zijn rede aan de gemeente uit 'i hoofd voor, daarbij menig jongere in de schaduw stellende. Nog gezond en krachtig van gestel, gaat er bijna geen Zondag voorbij, of de gevierde redenaar treedt dan hier, dan daar in liefde-beurten op. (Hbld.) AFSCHAFFING NACHTARBEID. Naar aanleiding van de plannen welke de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft ten opzichte van de afschaffing van den nachtar beid, meldt men, dat het bakkers comité (voorzitter dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Gate, te 's-Graveuhage) een dezer da gen wederom zal bijeenkomen, tenein de te overwegen, welke houding het comité te dezer zake zal aannemen. Het ligt in do bedoeling, van den uitslag dezer besprekingen kennis te geven aan de bij het comité OOIT,<r'1,ln- ten patroons. NIEUWE MANIER VAN BETALEN. Zaterdagnacht to ongeveer 1 uur kwam de groentenventer De V. bij den groentenkoopman R., in do Faison- tenstraat te Hilversum. Dé V. vroeg aan R., wat hij hem nog schuldig was, waarop deze antwoordde72. De V. verzocht R. toen wat naderbij te komen om hem te betalen, waar aan R. voldeed. Plotseling echter De V. liem een zwaren slag tegen h©. llnkeroog, gevolgd door een snede dwars over het voorhoofd. Dr. Ban kers verbond den gewonde, terwijl de dader ter beschikking der Justitie zal worden gesteld. FRUIT. Men meldt uit de Betuwe De handel ln fruit blijft steeds le vendig en vindt willige koopers. De gewone pruimenoogst is afgeloopen en is voor de koopers niet erg bevre digend geweest. Eerst wareai de prij zen tamelijk hoog, docli door de ster ke daling, 't geringe beschot en do te genslag van liet weer liep alles togen. Thans komen alleen ter veiling do Reine Claude, die 4 3/47 1/2 pea* 1/2 K.G. opbrengen, dit is berekend op 7—8 per H.L. groene P™"™®* waarvoor 361/2 ceait per 1/2 K.G. betaald wordt. Do hoeveelheid is ech ter gering. Tafelfruit wordt steeds meer aan gevoerd en wordt togen goede prijzen verkochtvooral de bekende Jutte- peren brengen 7 1/213 cent per 1/2 K.G. op. Jammer, dat de sterke wind der laatste dagen zooveel gezond fruit grootendeels waardeloos heeft ge maakt. Voor afgevallen goed wordt slechts 1/4 van den prijs bosomd. Vroege stoofperen worden mede duur verkocht, doch 't beschot blijft beneden het middelmatige. De groote fruitverkoopingen op het bout zijn zoo goed als afgeloopen over het algemeen is men zeer tevre den, daar de appelboomea goed be vracht zijn en de prijzen voldoende worden geacht. Men hoopt nu op stil eai als 't kaai warm weer en goede vraag voor Duitschland en Engeland. EEiN HOOGE PRIJS. De stierenvereeniging te Roordahui- zum (Fr.j heeft aan de fokvereeniging te Lonneker (O.) een stier verkocht voor de kolossale som van J 3500. BRANDEN. Te Wijzend (N.-H.) is door onbeken de oorzaak afgebrand de woning van zekeren P. L. Alles was verzekerd. EEN ONWILLIGE. Hoe gevaarlijk hot is om zich te verzetten tegen betaling der ver schuldigde premie's aan de Rijksver zekeringsbank blijkt te Groningen Tegen October a. s. Is op last den* Bank de publieke verkoop aangekon digd van diverse onroerende goede ren, toabehoorende aan den schipper B. Kalkhuis te Farmsum. ONGELUKKEN. De landman G. Oosterhuis te Olden- have (Dr.) Is door zijn paard dood ge slagen. Pers-Overzicht Dr. KUYPER's ONDER SCHEIDING. Het Vad. schrijft: De benoeming van dr. A. Kuyper, oud-Minister van Binnenlandsche Za ken, tot Minister van Staat, is niet onverwacht gekomen. Reeds eenige maanden geleden werd zij In een cor respondentie in een der met het Mi nisterie bevriende bladen in het voor uitzicht gesteld. Daarbij werd die on derscheiding toen aangekondigd als het zoenoffer van het Ministerie voor het passeeren van den leider der a.-r. partij en der coalitie bij de omver werping van het vorig Kabinet door den bekenden onverhoedschen en wel geslaagden aanval op de Oorlogsbe- grooting van den Minister Van Rap- pard. Het gaat ons natuurlijk niet aan, op welke wijze de regeeringspartijen een fout willen goed maken, die zij tegenover hun leider hebben begaan, Maar het kan onze Instemming niet vinden, dat daarvoor een hooge Ko ninklijke onderscheiding wordt ge bruikt. Tot dergelijke doeleinden moesten deze nimmer worden aange wend. Intusschen verluidde bovendien, dat zij ook nog een ander doel heeft, nl. den leider der a.-r. partij op de voor hem meest eervolle wijze buiten toekomstige Ministeries van rechts te kunnen houden door hein een hoo- ger eere-ambt en wel het hoogste in den Staat toe te kennen. Ook daartoe Intusschen moesten Koninklijke onderscheidingen even min worden gebruikt. Zitten de partijen van rechts thans eenigszljns verlegen met den man, die hen groot heeft gemaakt en met wien zij vroeger zoo hoog weg liepen, mis sen zij den moed, hem hl een Kabi net van rechts op te nemen, of den storm het hoofd te bieden, dien dat vooruitzicht alleen reeds, bij de stem bus van 1909 tegen hen in het land zou doen oprijzen, welnu, dan zijn er middelen genoeg om hem op ande re wijze, vanwege de partij of de coa litie een onderscheiding aan te bie den. De allerhoogste zou dan niet hoog genoeg kunnen zijn, en bij ons zou zij geen critiek ondervinden; want de verdiensten die da*. Kuyper zich tegenover de kerkelijke partijen verworven heeft, het is door ons steeds erkend kunnen zij hem nim mer ten volle vergelden. Maar dat men de verguizing, hem van de ééne groep van rechts te beurt gevallen, den onwil en het wantrou wen hem door de andere groep be toond, en de aarzeling van ailcn om met den onvolprezen schipper van weleer opnieuw ln zee te gaan, tracht goed te maken, en gescliil in eigen boezem poogt te dempen, door hem de hoogste Koninklijke onderscheiding te bezorgen, hem, den man, tegen wien de meerderheid des volks zich in 1905 zoo ondubbelzinnig heeft vereenigd in een eensgezind verzet, dat is toren op andeftnans beurs, het gelag voor eigen fouten laten betalen door het algemeen. Wij kunnen dan ook met deze on derscheiding niet Instemmen. Zij riekt ons te veel naar partij-politiek, En welk een bittere bijsmaak moet er voor den begiftigde aan zljni Leger en Vloot AUDIËNTIE VOOR MILITAIREN. Do Minister van Oorlog heeft aan de inspecteurs der wapens en hoofden van dienstvakken het volgende schreven Donderdag 20 Aug. jl. is bij mij ter 'audiëntie verschenen een adjudant onderofficier-kwartiermeester van een dea- regimenten Infanterie. Op mijne vraag, met welk doel hij tea* andient'e kwam, gaf deze onderofficier mij ten antwoord, dat hij mij wenschte te spreken over de ontwerp-nieuwe sol- dïjiregeling. Ik heb aan bedoelden adjudant-on derofficier daarop doen kennen, dat ik niet bereid was, om zijne beschou wingen over dit wetsontwerp aan ie hooren, hem daarbij tevens doende opmerken, dat ik mij niet kon begrij pen, dat hij voor zulk een ctoel op audiëntie kwam. Hij gaf toen als zij ne raeening te kennen, dat hij als staatsburger het recht had tot het geen hij deed, waarop ik hem heb ge antwoord, dat ik zijne rechten als staatsburger volkomen eerbiedigde, dat bij gebruik kon maken van art. 4 van het Reglement op den Inwendigei dienst IJ der Infanterie, doch dat ik van hem mondeling óver het door hem bedoelde onderwerp niets wilde hoo ren. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat ook andere onderofficieren of dat ook korporaals en soldaten ter audiëntie zouden willen komen met een gelijk doel. Teneinde dien militairen reiskosten en teleurstelling te besparen, acht 'k het niet ondienstig, dat aan hen, die daarvoor- verlof vragen, worde mede gedeeld, dat ik niet bereid ben, lien, voor zulke besprekingen toe te laten, omdat, als Ik den eenen militair voor zulk een doel zou ontvangen, ik dit, om billijk te blijven, aan een ander niet zou mogen weigeren, en waar zo-u op deae wijze het eind zijn, ge steld al, dat voor zulke audiënties tijd beschikbaar zou zijn Ook zonder dat de betrokkenen mij mondeling in kennis stellen met hunne wenechen enz., hebben zij alle gelegenheid om te zorgen, dat deze onder mijne aandacht worden ge bracht. 1) Art. 4 luidt Krachtens art. 8 van de Grondwet heeft ieder, dus ook ieder militair, het recht om verzoeken, mits schriftelijk, aan de bevoegde macht in te dienen. Sport en Wedstrijden» CRICKET. Zondag speelde te Heemstede een combinatie, bestaande uit spelers van Rood en Wit's 2e en 3e elftal, een vriendschappelijk spel tegen Victoria uit Amsterdam. De Haarlemmers batten eerst, maar falen vrijwel op het zuivere bowlen van Schmeink. Het Haarlem scha totaal wordt 79. Schippers 10, A. van Spengler 16, A. A. van den Berg 18 niet uit, J. Quorlea 14. Schmeink bowlde 7 voor £5. Victoria, dat met S man verschenen was, sneuvelt op E. Jacobi, die 8 voor 4 bowlde. Alleen P. Lindner speelde verdienstelijk en maakt er 21 van de 85. Verder gingen door ifoed fielden der Haarlemmers twee Victorianen run out. Rood en Wit nogmaals aangaande, sluit wanneer ér 6 wickeis neer zijr Yoor 108 runs haar innfngs, om ook Victoria in de gelegenheid te stellen nog circa een uur te batten. In Rood en Wit's 2è innings bleef J, Schippers met een goede 59 niet uit. (Ch. Yan LenneJ) 16, M. van Leui- nep 11). Wanneer hierna Victoria 5 wickets voor 29 runs verloren heeft, is de overeengekomen tijd verstreken en wint Rood en "Wit dus op de le in nings mei 44 runs. VOETBAL. De eerste proefwedstrijd voor de somenstelling van het Nederlandsche elftal, te 's-Gravenhage gespeeld, was zeer onbelangrijk. Door het wegblij ven van verschillende spelers, moes ten nieuwe combinaties gevormd wor den, die er aldus uitzagen. Partij A Chapelle, Kok, Beyning, Masthoff, Begeer, Veen, Van Nieu- wonhuizen, Sunderman, J. van den Berg, Kliclcs en Haak. Partij B Taylor, Otten en Hey- ting, Do Bruyn Kops, Dè Korver en Bekkor, Groskamp, Franken, Feith, Snetblage en Welcker. Bij partij A zat aanvankelijk de meeste fut, waardoor deze spoedig met 2—0 de leiding had. Na de rust was de opstelling eenigszins gewij zigd. Partij B won met 3—2. Francken, Feith, Snetblage e Sunderman waren de goal-makers. LUCHTVAART. De Petersburgscbe berichtgever van de Times vertelt verbazende dingen over een vliegtoestel van kolonel Osjtsjofsky Kroeglik, genie-of ficiex. Al reods heeft Kroeglik aangetoond, zoo meldt hij, dat zijn toestel vijfmaal zwaarder gewicht kan opheffen dan do aöroplanen tot nog toe vermogen, en oen snelheid kan bereiken van meer dan 320 K.M. in het uur. Dit verkrijgt hij door draaibewe- ging aan de vleugeten van zijn toe stel. Een model, waaraan de vleu gels oen oppe-rvlak hebben van nog geen halve vierkante meter tilt ge makkelijk oen gewicht van 60 KG. Eone vleugel weegt 1 1/4 K.G. Lood recht heft het toestel van 18 tot 86 KG. per paardekracht, naar gelang van den stand der vleugels. De uitvinder maakt zich sterk een toestel to kunnen maken, dat vliegen zal door de spierkracht van den be stuurder alleen. Welke kracht hot toestel horizon taal kon aanwenden, Is gebleken „uit het feit, dat nietig© vleugels aan een zware boot bevestigd deze letterlijk over hot water kon laten vliegen, Ko lonel Kroeglik zegt, dat zijn toestel, op den mast aangewend, stoomsche pen eon vaourt van meer dan 240 K.M. in het uur zal kunnen geven." Gemengd Nieuws ROOSEVELT EN DE JACHT. President Roosevelt heeft van kei zer Fronz Jozef en den koning van Italië uitnoodigingen ontvangen om te komen jagen. Maar de President heeft moeten bedankenhet plan voor zijn reis naar Gentraal-Afrika, om daar op groot wild te jagen, was reeds tot in bijzonderheden vastge steld en kon door Roosevelt niet meer worden gewijzigd. Den 7en Maart ver trekt, de, dan afgetreden, president der Vfireegigde Staten per boot van de White Star Line naar Zuid-Afrika. Gedurende den overtocht zal Roose- volt zich in een speciaal voor hean te bouwen schietbaan kunnen wijden aan zijn lievelingssporthet schijf schieten. ZONDERLING GEVOLG. Een goede maand geleden gebeurde er een ongeluk aan boord van de En- gelsche onderzeesche boot A9. Aan de machine was een ongemak ontstaan, waardoor er gassen ontsnapten. D* negen man beneden verloren er het bewustzijn door. De twee officieren in den uitkijktoren trachtten gerui- men tijd vergeefs de machine te be reiken en stil te zetten. De gassen dreven hen terug. Eindelijk gelukte het een hunner, maar hij viel flauw. Zoo werd hij met de overigen bewus teloos weggehaald. Zij kwamen allen weer bij, maar die officier bleek zijn geheugen verloren te hebben. Nu eerst keert het langzaam terug. Hij begint zich dingen uit zijn jeugd te herinneren. Maar van het ongeluk op de onderzeesche boot weet hij nog niets. ONGEVALLEN-VERZEKERING. Het bureau voor rijksverzekering i Duitschland heeft in hoogster) aanleg uitgemaakt, dat een werk man, die op weg naar zijn werk door stakers mishandeld was, het slacht offer van een bedrijfsongeval wat- geweest, aangezien in tijden van taking de kring van gevaar van he) bedrijf zich buiten de plaats, waai dit wordt uitgeoefend, uitstrekt. HET VERGAAN VAN DE „FOLGEFONDEN". Uit Christiania wordt bericht, dai het vergaan van het stoomschip „Fci- gefonden" in de Skaavenik, een dee] van de Hardangerfjord, de ernstigste scheepsramp is, die daar sedert ja ren is voorgekomen. Aan boord wa ren 87 personen 41 van dezen wer den gered. Het groot aantal slacht offers wordt er voornamelijk aan toegeschreven, dat de ramp bij avond gebeurde, ongeveer 11 uur, zoodat passagiers der le klasse zich ln de kajuiten ter ruste hadden bege ven. Het schip liep op ten rots en zonk binnen drie minuten. Heldhaf tig gedroeg zich de bemanning. De tweede machinist Ringoeren drong driemaal in het reeds onder water staande scheepsdeel, voorzag 15 per sonen van reddinggordels en bracht hen in een boot aan land. De kapitein Johann essen toonde groote tegenwoordigheid van geest op de commandobrug staande zorgde hij voor het strijken der reddings booten, en weigerde, ondanks de smeekbeden der passagiers, het schip te verlaten. Hij stond nog op de brug, toen het schip zonk. En toen hij weer boven kwam, had hij een vrouw en een kind gered, die in een boot aam land werden gebracht. Do hofmeesteres, die ijverig had medegeholpen, om de passagiers van zwemgordels te voorzien, werd in de laatste boot aan wal gebracht. Toen zij op den wal kwam, viel zij dood neer. Ilot schip ligt, naar de opgaven der duikers, 28 tot 30 vademen onder water, wat de berging der lijken zeer bemoeilijkt. KONING EDWARD INCOGNITO, Engeland ls weer eens, zooals te- dor jaar om dezen tijd, zonder ko ning. Nadat hij in Kronberg keizer Wilhelm, en ln Ischl keizer Frans Jo zef begroet heeft, is hij eindelijk ln Mariënbad een heel gewone herto; van Lancaster geworden. Koning Edward is er zeer opge steld, dat zijn incognito ten strengste wordt gehandhaafd en geëerbiedigd. En daarom is liet geëerde publiek in Mariënbad beleefd maar dringend verzocht gewórden, den koning niet met hinderlijke nieuwsgierigheid las tig te vallen. Deze uitnowdiging wordt ieder jaar opnieuw tot hot geëerde publiek gericht, maur desniettemin kan de koning zich de eerst© paar dagen op de „Brunnenpromenade' nauwelijks redden voor den aandrang der badgasten, die hem stap voor stap volgen. Dan komen de Mariënbaders wat tot bedaardheid en de hertog van Lancaster kan ongehinderd wande len, imkoopen doen en op een bank in 't park wat uitblazen. De vorst bewoont in hot hotel Weimar dezelf de kamers als verleden jaar, behaag lijk maar volstrekt niet vorstelijk- weelderig ingericht. Op het balcon van een der vertrekken, kan men den koning iedoren ochtend mot smaak zijn ontbijtk&detjea zien verorberen. Eigenlijk is de badkamer de groot ste en weelderigste der vertrekken met haar enorme, fonkelnieuwe bad kuip, en haar waschtafel van reus achtige afmetingen. Ook staat er nog ander voorwerp: de weegschaal, waarop dagelijks het gewicht van ko ning Edward wordt gecontroleerd. Dat is ©en belangrijk ding, en 't eer ste bezoek, dat de vorst ontving was, dat van de „weegjuffrouw", die de taak heeft, dag aan dag de>n koning te wegen, en vast te stellen, hoeveel hij in omvang is afgenomen. En mindert het aantal kilo's, in de drie weken zijner kuur regelmatig, dan zijn de Mariënbaders in hun nopjes, want dan hebben br~ri©n en baden hun plioht weer gedaan en kunnen zij er op rekenen, den ko ning 't volgende jaar weer terug te zien. FORMALITEITEN. Te Quévy op de -Fraiisch-Reig'echo grens zal een merxwaardig0 gerechts handeling plaats hebben. Drie jaar geleden pleegden boevéh een inbraak in een villa te Bergen en schoten daarbij een dienstmeisje docd. Enkel© weken geleden weiden twee der inbrekers, Belgen, g-'.vav, die twee Franscnei, als medeplichti gen aanwezen. De eersten zulten in België, de an deren in Frankrijk terecht staan, Nu wil het gerecht evenwel de ge bruikelijk© reconstructie der mis daad. Een spoorw- gv/aggou zal hiei- toe op de grens gepJ<»aLs worden, -er- wijl een krijtstreep op den vloei* le grenslijn zal aanduiden. De waggon stelt de villa voor en nu zullen de vier lieden toonen, hoe zij de Inbraak pleegden. Hierbij moe*, evenwel gewaakt wor- ter dat do Belgen aiet op Fransen, de Franschen niet op Belgisch grond gebied komen, daar anders weer de noodige formaliteiten ln acht moeten worden genomen voor hunne uitleve ring. ZEPPELIN-BAILONLOOCD De ballon-schuilloocis, die te Frank fort aan Zeppelin wordt aangeboden, zal, op diens voorstel, opgericht worden ln de buurt van dc scheikun dige fabriek van Grieshein bij Fiank fort. Het is niet onwaarschijnlijk dat er wat noordelijker aog een tweede chuilloods zal komen. Te Friedrichshafen aai op 't Raad huisplein een fontein voor Zeppelii komen. Zij is van een onbekenden schenker afkomstig, die er 5000 nik. voor gegeven had, en ontworpen dooi' een beeldhouwer uit Friedrichshafen, Bruno Diamant. EEN OUD BIJGELOOF. De militaire medewerker van de N. R. Ct. schrijft: We vinden het bericht, dat de Fran- sche generaal Lyautey 8000 maai heeft samengetrokken tegen de krijgsmaent, die de Marokkanen iai tiet grensgeoied van Algerië hebben verzameld, doch dat hij den aanval erst verwacht na de eerste wisse ling In den stand van de maan, dus na 25 Augustus. (Volgens den Enk- huizer almanak is het nieuwe maar. op 26 Augustus ten 11 uur 18 nam.) Dit bericht lezende, trof het ons, dat van een dergelijk geloof aan den nvloed van don stand der maan op den gang der krijgsgebeurtenissen gewag wordt gemaakt bij verschillen de, niets met elkander gemeen heb bende volken, op verschillende tijden vóór den aanvang van onze tijdreke ning. Toen, op 1 September van het jaar 490 v. C., de tijding te Athene kwam, dat de Perzen bij Marathon hunne legerplaats hadden opgeslagen, werd onmiddellijk een hardlooper naar Sparta gezonden, met don last dit aan de Koningen en do Ephoren me de to deelen en hunne hulp in te roe pen. Op den oen dag na zijn vertrek was hij terug, en bracht het weinig vertroostend bericht mede, dat de Spartanen wel hulp toegezegd, maar tevens verklaard hadden, dat zij niet eer dan na volle maan op marsch konden gaarn, want dat dit te Sparta gebruikelijk was. Zooals men weet werden de Per zen, ook zonder hulp der Spartanen, door de Athemers, bijgestaan door duizend hopliten uit Platae&e, ver slagen, en kwamen de Spartaansche hulptroepen, ter sterkte van 2000 man, ©erst tegen den avond van (ten dag na de overwinning opdagen. Wij willen in het midden laten of de tusschen Sparta en Athene be staande naijver hier ook ©en rol heeft gespeeld, maar kunnen toch wed als zeke raannemen, dat in eerstgenoem de plaats geloof werd gehecht aan den invloed van den stamel dor maan. Te Athene schijnt dit geloof geen in gang te hebben gevonden, want Mil- tiades aarzelde niet om aanvallend op Le treden, met hot gevolg, dat do tien voudige Perzische overmacht naar hare schepen werd teruggeworpen, hun kamp in handen dor overwin naars latende. Een tweede voorbeeld vinden wij in den oorlog, dien Caesar in liet jaar 58 v. C. in Gallië voord© tegen do Gei'manen, die onder Ariovislus over den Rijn waren getrokken. Verwonderd over de handelingen van dezen vorst, die herhaaldelijk een ernstig, beslissend gevecht ont week, ondervroeg Caesar enkel© ge vangenen en. dezen deelden hem het volgende mede. Volgons een oud ge bruik had hun aanvoerder de vrou wen geraadpleegd omtrent het gun stige oogenblik om don strijd te be ginnen. Deze hadden hierop zich ge wend tot de goden en dezen hadden 1, dat do Germanen niet kon den overwinnen, wanneer zij vóór .de nieuwe maan het gevecht begonnen. Caesar wist met deze uitspraak zijn voordeel te doen; hij wachtte de nieu we maan niet af, doch viel den vol genden dag de Germanen aan, richt te een ware slachting onder hen aan en wierp de overlevenden, waaron der Ariovistus, over den Rijn. Zal de generaal Lyautey dit voor beeld volgen? of ziet hij kalm d© ge volgen tegemoet van den gunstigon invloed, dien de nieuwe maan op liet moreel zijner vijanden kan oefenen? Intusschen is het merkwaardig, zelfde bijgeloof, dat nu in Marokko lioerscbt, terug te vinden bijna 2400 jaren geleden in Griekenland en ruim 2000 jaren geléden bij de Ger manen, DE PARSEVAL-STUURBALLON. De tocht, welken de Duitsche mili taire sfuur-ballon van majoor Parse- /al zal nebben to maken alvorens hij door het legerbestuur wordt overge nomen en die thans eigenlijk had moeten plaats hebben, is tot een late- ren datum uitgesteld. Bij het nazien van den motor is ge bleken, dat de koeler, waarvan bij den laatsten tocht de riem schijf was gebroken, behalve dit nog een gron- üigë herstelling moet ondergaan. overname-tocht van den ballon heeft echter in ieder geval nog vóór de groo-te lierfstmanoeuvres plaats, ter gelegenheid waarvan de „Parse- val" reeds practisch dienst zal doen. ONGSWENSCHTE GASTEN. De Beriijnsche koopman en com missionair ln sieraden en horloges Gustav Schulhof kwam bij zijn thuis komst van een© vacantie-reisje, tot de minder aangename ontdekking, dat men zijn brandkast had opengebro ken, en daaruit een bedrag van 62,000 mark aan juweelen had gestolenbo vendien hadden do inbrekers, dte da genlang ln de woning moeten hebben vertoefd, zijn voorraad wijn, sigaren en bier duchtig aangesproken, alle meubelen vernield, en verscheidene pakken nieuwe kleedingstukken mes- genomen. De hoeren lieten hun oude kloefen, een sok, een zaklantaarntje en een geladen revolver achter. VERDUISTERING OP GROOTE SCHAAL. Eeiiige dagen geleden maakte men cte Parijsche politie attent op het fedt, dat e en kolenhandel aar in hot kwar tier -Saint-Gervais zijn brandstoffen tegein bespottelijk lagen prijs van de hand desd. Eir werden nasporingen Gedaan, en weldra bleek, dat sedert tien jaar in het warenhuis der firma Rover, in de rue Ba.bet.te, groote dief- stollon door het personeel bedreven werden, dat voor dit doel een geregel- den bond gevormd had, en de zaken zoo goed dreef; dat de patroon tever reefs naar een oorzaak voor den voortdurenden achteruitgang zijner affaire, ondanks het stijgend aantal klanten, zocht. Goederen van den meest uiteenloopendon aard werden aan tusschonpersonen van do hand gedaan, die ze op hun beurt ver bene den den marktprijs aan de kleine bur gerij verkochten. Voor zoover men tot dusver bera men kon, bedraagt de schade meer dan 3 millioen francs. 8 porsoner werden reeds gearresteerd. Nog steeds worden nieuwe bergplaatsen ontdekt Talrijke kleine kooplieden zijn bij d< liefstallen betrokken. POLITIETOEZICHT. Uit het procos tegen Wilhelm Voigt i zijn handigen schelmenstreek te Köpenick, is gebleken hoe onverani woordelijk de Pruisische politie op treedt, waar zij, meen end toezicht ti moeten houden op ontslagen gevan genen, dezen het vinden van werk on mogelijk maakt, en hen dus als het ware noodzaakt te gaan bedelen of stelen. Ondanks alles wat daarover gezegd en geschreven ia, verandert de politie niet spoedig haar zonderling optre den. Thans blijkt dat weer uit een proces te Zittau. Daar werd een man wegens herhaalde bedelarij tot een paar maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hij had door ziekte zijn po sitie als werkman verloren, en zich door werkloosheid gedwongen tot milddadigen gewend. Hij kwam in de gevangenis terecht en word na zijn ontslag onder politietoezicht gesteld. Sedert was zijn leven geen levon meer. Kreeg hij ergens werk, dan kwam de politie naar hem informeeren en dan was spoedig de gewezen gevangene weer ontslagen. Eindelijk vond hij geen werk meer, Maar hij moest toch leven. Hij verviel dus weer tot bedelarij en werd opge pakt Voor de rechtbank deelde hij zijn treurige lotgevallen mede, en de voor zitter wees er op, dat meaischen, die arbeiden kunnen en willen, door de politie daarin worden belet. Aan zulk een toestand moet een einde worden gemaakt. Zoo wordt het politietoe zicht ,e>eai nadeel voor de maatschap pij bet wordt het tegendeel van wat ermede bedoeld is. De afschaffing er van is niet alleen noodig uit ©en hu manitair belang, maar ook in het be lang van den staal. EIGENAARDIGE ONTDEKKING. Bij het doen van uitgravingen voor den bouw van gouvernements-gebou- wen bij Fort Hancock in den staal New-Yersey, werd een grafkelder ontdekt, welke de overblijfselen be vatte van 14 officieren en matrozen dar Engelsch© marine, die in 1783 bij de vervolging van deserteurs van de „Assistance" door een sneeuwstorm werden overvallen. De Amerikaansche regeering heeft den Engeischen zaakgelastigde te Washington met deze ontdekking in kennis gesteld, met het oog op even- tueele beschikkingen van de betrok ken familiën ten .opzicht© van de ge vonden overblijfselen, welke bij gemis van zoodanige beschikkingen in een sneeuwgraf te Brooklyn zullen wor den bijgezet. Uit Modjl (Japan) ls te Londen te legrafisch berioht ontvangen, dat hel Engelsche stoomschip „Dunearn" op weg van Karatzou naar Singapore werd overvallen door een cycloon en schipbreuk heeft geleden. Tot dusver re weet men slechts, dat twee leden van de bemanning, tellende 54 man,, waaronder 13 Europeanen, zijn ge red. De ingenieur Richenson, vroeger werkzaam aan de werf en wapenfa briek van Vlckers Son and Maxim, heeft, naar hij zegt, een luchtgevaar te uitgevonden, half bestuurbare luchtballon, half vliegtoestel, dat ka nonnen kan dragen. Het zal met drie motoren en drie schroeven tegen ei ken storm op bunnen enz. Aan boord van den kruiser Hekla, schietoefening houdend© in d© baai van Aarhus, is een granaat te vroeg gesprongen. Een man werd er ge dood en zes werden er gewond, vier zwaaa*. De berichten over de slechte ge zondheid van de hertogin van Aosta worden tegengesproken. Zij is volko- men goed. UUmo is op het Duivelseiland aan gekomen. Uit Parijs wordt het overlijden ge meld van den oud-gezant bij het En gelsche hof en oud-afgevaardigde in het Fransche parlement, den hertog La Rocbefaucold-Doudeauville, ln den leeftijd van 83 jaar. De commissie van onderzoek naar de oorzaken van het ongeval aan boord van het oorlogsschip „Couron- ne". heeft haar verslag ingediend, dat de bevindingen afzonderlijk weer geeft van de, in die commissie be noemde zee- en artillerie-officieren. 1-Iet verslag is vooralsnog geheim. Het kanon van 164 m.M., dat het ongeluk teweeg bracht, zal, nadat het projectiel daaruit zal zijn verwijderd, worden vernietigd en omgesmolten. Voor het gerecht te Frankfurt a. M. zijn zeven jongelieden, leer- en schooljongens van 13 tot 17 jaar, ver oordeeld in do buurt van Homburg (Taunus) hadden ze geruim en tijd een rooversleven geleld, en de bevol king geduchten schrik aangejaagd, laar zo niet minder dan 27 inbi'aken, diefstallen en pogingen daartoe ge- oleegd hadden. Het merkwaardigste is, dat hunne ouders geen van allen iets gemerkt hebben. Het gerechtshof veroordeelde de twee hoofdaanleggers tot een jaar, en de vijf anderen van 210 maan den gevangenisstraf. Aan het ministerie van buitenland- sche zaken te Washington is een telegram ontvangen van den consul der Vereenigde Staten te Puerto Ca- öello, meldende dat de Venezolaan- -che autoriteiten het vertrek van den \merikaanschen mailstoomer naar Willemstad twee dagen hadden ver traagd daar zij verklaarden de noo dige papieren niet te kunnen ver schaffen, wijl president Castro een eest bijwoonde te Barquisimet. Marktnieuws Haarlem, 81 Aug. 1908. Graan- en Zaadmarkt. Witte tarwe. 240 H.L. f 8-/ 7.30. Rogge. 60 H.L., 6.15. Haver. 80 H.L., f 3.621/2. Capucijner8. 42 H.L. 12.50—f 11.50. Het st. Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, vertrok 29 Aug., des avonds 5 uur 35 min., van Boulogne sur Mar.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6