Weerbericht Tbermometerstand F, P. BEICHEBT, Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET tvONINKL. NED. MET. INSTITUUT (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Da Bildt, 2 September 1908. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. ("to Biarribi (Zuid-Frankrijk); laagste 742.7 m.M, te Kopenhagen (Denamar W. Verwachting tot den avond van 8 September Windafnemende Noord-Westelij ke tot Westel. wind. Gesteldheid van de lucht i "opkla fend, aanvankelijk nog buiig» Temperatuur t iets warmer. BAROMETERSTAND TB HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te fiur 758 m.M. Neiging tof vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 746 m.M. te Haarlem. Woensdag 2 September Hoogste gisteren 2 uur F. 81 Laagste hedennacht F. 59 Hedenmiddag te 12 uur F. 60 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. par regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE ÖORTEERING Dassen, Fronts, Beerden en Manchetten. Chem. Wasscherij/^»*, Ververij. 7^/ Separatie-Inrichting^ Gr. Houtstraat A 90. TflLEFOON /A» 426-1046 fl«T8Stigj te - HAiBLEM Gr. Houtstr. ÖO. gy/ BROUWERSVAART 74-80. Aflevering van S to om- goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Contmrreerende prijzen. VRIJZ. DEMOCR. BOND. Op de gisterenavond gehouden ver gadering der afd. Haarlem, werden de volgende besduiten genomen. De heeren W. L. Schram en J. P. P. Klein werden benoemd tot afgevaar digden naar het Congres uitgeschre ven op 19 September a.s. te Am sterdam door den Bond van Staats- pensionneering. Als hunne plaats vervangers zullen optreden de hee ren F. L, van Emmerik en W. J. A. Matla, terwijl eerstgenoemde heeren ook zullen vormen het dubbeltal, waaruit het hoofdbestuur van den Bond een lid zal kiezen ten einde zit ting te nemen in eene commissie, welke op de volgende jaarvergadering van den Bond verslag zal uitbrengen over het standpunt door den Bond in ■te nemen in zake Ouderdomsverzeke- ring. Verder werd definitief besloten alléén den heer J. H. Bregonje bij de a.s. candïdaatatelling voor den Ge meenteraad te candideeren en krach tig zijn candidatuur te propag-eenen. De behandeling van het reglement werd uitgesteld tot eene volgende vergadering. Nog zal door een tiental leden wor den deelgenomen aan de groote mee ting voor algemeen kies- en stem recht op 27 Sept. a.s. te 'e-Gravem- hage. Kamer van Koophandel. B. en W. van Haai'lem, gelet op art. 9 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76); maken bekend: dat de lijst van kiesgerech tigden voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken In deze gemeente met ingang van 1 September e.k. ge durende acht dagen voor een Ieder ter inzage is nedergelegd op de ge meente-secretarie (le afdeellng) op alle werkdagen van 9 tot 2 uur; dat bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere per sonen betreffen, gedurende acht da gen na heden bij den Gemeenteraad schriftelijk kunnen worden inge bracht. Gunning. Aan de firma V. H. J. Troupin al hier is door B. en W. van Amsterdam opgedragen de levering van 2500 strekkende meter dekbanden in Noordsch graniet voor walmuren. Examen Hoofdact oL. O. Geslaagd te 's-Gravenhage: mej. G. A. Sehoevaart te Haarlem. Te Arnhem de heer IJ. Swaagstra te Haarlem. Examen Handteekenen. Geslaagd te Rotterdam de heer A. Scherpenhuyzen te Haarlem. Examen Gymnastiek M. O. Geslaagd te Utrecht de dames C. M. Klok en B. L, Jas te Haarlem. Examen. Onze stadgenoot de heer A. Scher penhuyzen, die op 15 Augustus j.l. is geslaagd voor het examen handteeke nen, lagere akte, heeft gisteren. 1 September met goed gevolg afgelegd het examen akte handteekenen en perspectief M. O. Militaire Zaken. De sergeanten De Jong van het 10e regiment infanterie alhier en Adama van het 5e regiment infanterie, in garnizoen te Amersfoort, zullen op hun verzoek onderling van korps en garnizoen verwisselen. Op 7 September e.k., in den voor middag, zal door het 4de bataljon, 10e regiment infanterie alhier een schiet oefening worden gehouden op het strand tusschen Zandvoort en IJ- muiden. DE LEERPLICHTWET. We hebben een Leerplichtwet, en die e i s ch tx dat alle kinderen ge trouw de school bezoeken, anders... worden hun ouders gestraft... Er zou veel te schrijven zijn over de voor- en nadeelen van deze wet, maar dat is voor heden niet ons plan. We willen den lezer alleeen een kijk je geven in de practijk van deze wet... Verschillende ouders moesten he den voor den kantonrechter verschij nen, omdat hun kinderen verzuimd hadden de schooi te bezoeken. Onder hen was een 45-jarige vrouw een weduwe met y ij I kinderen... Een van de vijf is een jongen van 11 jaaTi die op de school is bij den heer J.^B. A. Saeys, maar... daar niet te veel komtl Kantonrechter: Hoe komt 't, dat die jongen niet geregeld ter school gaat? Beklaagde: Ik stuur hem wel naar school, maar als hij niet gaat... kan ik er niets aan doen. 't Was iets an ders, als ik den geheelen dag thuis zou zijn, maar als weduwe moet ik hard werken om aan den kost te ko men.., Elke dag moet ik uit werken gaan, van 's morgens half negen tot 't avonds laat. Hoe moet ik er voor zorgen, dat die jongen naai' school gaat?... Ik weet niets van die verzui men... Nu begon het schoolhoofd zijn ver klaringen te geven. De juffrouw moet van 't schoolverzuim weten, elke keer ontvangt ze daarvan bericht vroe ger werd 't op een boekje aangetee- kend, maar... toen ze er niet naar omkeek werd dit maar nagelaten. Toch ontvangt ze van elk verzuim een gebectografeerd briefje, wat ze moet teekenen, maar niet doet... Ik ben er van overtuigd, dat de vrouw alles weet, en toch niet wil meewerken om het verzuim tegen te gaan. Ze ziet in de onderwijzers haar vijanden en denkt, dat 't ons streven is haar ge rechtelijk te laten vervolgen... Nu, dat weet u wel, mijnheer de kanton rechter, dat dit onwaar ls. Soms zegt u wel: ,,de onderwijzers pleiten altijd voor de beklaagden." De vrouw weigert mee te werken, eii verschoont den jongen nog. Op zekeren dag ontving ik een briefje, dat de jongen ziek was en later bleek, dat hij... aan 't zwemmen waal Beklaagde: 't Ia toch heusch waar, dat ik van alles niet wist... Ook zou ik er niets aan kunnen doen... Onderwijzer: Als de vrouw w i 1 meewerken, kunnen we wel een mouw aan de zaak passen. Laat ze eiken morgen als ze om half negen naar haar werkhuis gaat, den jon gen aan de school brengen. De con cierge past dan op hem en zoo moet hij tot 's middags vier uur in de school blijven, 's Middags moet hij dan maar een boterham eten. Dat is een probaat middel, we doen het nog met eenige jongens en die komen nu goed ter school, 't Is voor den jon gen zoo noodlg, dat hij nog naar school gaat, want hij Is e 1 f jaar en zit pas in de 2de klasse... hij had ai l,n die 5e kunnen zitten... Dat komt van het schoolverzuiml Wel is waar heeft de jongen ook een erge leugenachtige natuur. Soms komt hij mei een stalen gezicht ven tellen, dat hij 's middags naar de po likliniek moet, en als 't onderzocht wordtblijkt er niets van aan te zijn 1 Nadat de ambtenaar van het Open baar Ministerie zes gulden boete ge vraagd had, beloofde de vrouw de raadgeving van den onderwijzer te zullen volgen. Mopperend ging ze toen weg 't Is wat voor een wedu we, om alleen met vijf kinderen ach ter te blijven De heer Brandenburg had ook op zijn school een leerling, die herhaal delijk verzuimde. De moeder kwam heden als ge machtigde voor haar man een verde diging voordragen M'n man is den geheelen dag op z'n werk en ook Ik moet eiken dag uit werken gaan. Thuis zijn dan nog eenige jonge kin deren, en daar moet het oifdste meis je wel eens op passenIk kan de kinderen toch geen honger laten lij den, en kan ze ook niet alleen ln huis opsluiten KantonrechterJa» dat la wel een moalHike zaak De heer BrandeïïÏÏtïrg lichtte 'echter toe, dat de moeder niet erg meewerkt cm hot verzuim zoo gering mogelijk te maken. Als ik aan haar "hui? kom, is de deur altijd gesloten. Is men niet thuis ofwordt de deur voor mij gesloten gehouden Waar is dan het meisje, dat op de jongs kinderen moet passen?..,. Stuur ik een bood schap, of de juffrouw oven bij mij aan de school wil komen, komt.... ze nooit I Tegen dezen wetsovertreder werd vijf gulden boete gevorderd We zullen niet alle zaken zoo uit voerig beschrijven. Genoeg nog op te merken, dat bijna alle beklaagden armoede als verdediging aanvoerden. De onderwijzers vulden dit aan met onverschilligheid...., misschien dat 't een uit 't andere voortspruitl.... Als de beklaagde voor den eersten keer terecht stond, vroeg de ambte naar een geldboete (soms 5, 6 of 10 gulden). Was 't een tweede keer, dan werden de boeten nog zwaarder, en bij meerdere herhalingen werd hech- tcnlsstraf gevraagd. Zoo tegen een man wegens derde herhaling zeven EEN LANDWEERMAN ALS SCHUTTER. Een landweerman had z'n geweer thuis cnwilde eens probeeren of hi) nog kon schieten 1 Dat is gevaarlijk, en hoewel het dezen keer zonder ongelukken afliep, werd hij toch vervolgd, wegens het ongeoorloofd afschieten van een vuurwapen. Do eisch luidde gulden boete of 5 dagen hechtenis. Een duur schot UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende "uit spraken gedaan M. B. eai A. B., te Amsterdam, op een in beweging zijnden trein sprin gen, beiden f 2 boete of 1 dag hecht. L. T., te Haarlem, geen plaatsbewijs hebben, /1.50 boete of 3 dagen hech tenis. J. B. v. K. em M, v. d. W., te Haar lem, een kind beneden 12 jaar arbeid laten verrichten, no. 1 vrijgesproken, no. 2/1 boete of 1 dag hechtenis. E. K.te -IJmuiden, op den openba ren weg een gummi wapenstok bij zich hebben, f3 boete of 3 dagen hechtenis. M. J. M., te Haarlem, overtreding Bouwverordening Haarlem, 10 boete of 3 dagen hecht. D. G. E., te Zandvoort, bedorven vleesch voorhanden hebben', f 5 boete of 3 dagen hecht. M. v. W., te Bloemendaal, vleesch vervoeren, vrijgesproken. G. v. S. en J. J. v. S., te Haarlem mermeer, een ziekteverschijnselen ver- toonend'8 koe vervoeren, vrijgespro ken. H. v. d. V., te Haarlem, en 28 ande ren, overtredingen Wetboek van Straf recht, f 1 boete of 1 dag hecht.5 boe te of 3 dagen hecht., f 3 boete of 3 da gen hecht., 2 boete of 2 dagen hecht, en 1 boete of 1 dag hecht. N. J. S. te Schoten en G. B. te Velsen, vrijgespro ken. G. B. te Haarlem, en Z. R., te Haar lem, overtreding A. R. Dienst, no. 1 f 2 boete of 1 dag hecht., no. 2/2 boe te of 2 dagen hecht. L. M. te Haarlem en 39 anderen, overtredingen A. P. V. Haar lem, Zandvoort, Velsen, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude en Beverwijk, f 3 boete of 1 dag hecht., f 5 boete of 5 dagen hecht., 2 maal f 3 hoste of 2 maal 1 dag hecht., 2 boete of 2 da gen hecht., 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis, en /I boete of 1 dag hecht. W. H., te Beverwijk, vrijgesproken. A. J. v. d. B., te Haarlem, en 7 an deren, overtredingen Reglement op de wegen ln Noord-Holland, 2 boete of 2 dagen hecht., 3 maal 1 boete of 3 maal 1 dag hecht., 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hecht, en 1 boete of 1 dag hecht. H. te Uitgeest, overtreding M. en R. Reglement, 1 hoete of 1 dag hech tenis. Voorts werden er nog 12 per son on veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot 3 weken hechtenis en 2 boete of 2 dagen hecht. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). AERDENHOUT. Gevaarlijk voor de passage. Als een hewijs, dat verscheidene boomen in slechten toestand ver* keeren, kan blijken, dat gedurende den storm van de laatste dagen ver schillende zware takken van de Eoo- men zijn gewaaid, wat voor de vei ligheid van het verkeer groot gevaar opleverde. HEEMSTEDE. In de Dinsdag gehouden Raadsver gadering werd de heer Anth. van der Weiden herbenoemd als wethouder. Tot leden der financieele commissie werden herbenoemd de heeren W. C. van Meeuwen, A. H. van Wickewoart CnommaLln en A. Honig esn tot leden der plantsoenen-commissie de heeren Mr. D. E. van Lenmep, A, H. van Wlclsevoort Crommelln en W. C. van Meeuwen. De rekening der gemeente over 1907 werd voorloopig vastgesteld in ontvangst op 115.933; in uitgaaf op 10918.78, batig saldo 6824.22. Die van het Burgerlijk Armbestuur in ontvangst op 6193.55, in uitgaaf op /6294.57J, nadeelig saldo /101.02 1/2 Verder werd aangeboden de ge meen te-begrooting voor 1909, bedra gende in ontvangst en uitgaaf 72065.25, en die van het Burgerlijk Armbestuur bedragende in ontvangst en uitgaaf 6367.02. Aan de vereeniging Koninginnedag werd op hun daartoe gedaan verzoek een subsidie van 80 verleend. Varder werd goedkeuring verleend aan het verzoek der Maatschappij Bosch en Vaart tot het aanleggen van wegen op het bouwplan „Bosch an Vaart" en tevens toegestaan, dat de breedte van de Etndenhoutetraat éh Uit déh BóSehstr'aÉii ial bêdbagén ell Meter, onder voorwaarde dat aan weerszijden van den weg voortuintjes moeten blijven van tón pjlnste 2 Me ter, zoodat do afstand tusschen de huizen aan die straten ten minste 15 Meter zal bedragen. Vervolgens wordt besloten tot het aangaan van een geldleen!ng groot 145.000 A 4 ten behoeve van den bouw der gasfabriek, enz, Daarna werd vastgesteld eene ver ordening betreffende gaslevering. Vervolgens komt ter tafel de circu laire van Gedeputeerde Staten in za ke verordening op de melkvoorzie- ning, Besloten wordt Gedeputeerde Staten te berichten, dat, wanneer de Staten niet mochten besluiten ©ene provin ciale verordening betreffende de Melk voorziening tot stand te brengen, de Raad ©ene verordening beseffend© dat onderwerp zal vast stellen. Aan de hoeren W. G. Fletterman 0.9. werd afwijking verleend van art. 15 der bouw- en wonlngvej'ordening, in verband met liet bouwen op den hoek van twee straten. Daarna brengt de burgemeester verslag uit over de Bleekersvaart- kwestie hetgeen door hem in do vo rige vergadering was toegezegd, waar uit blijkt dat ln het bedoelde strooi biljet de zaak niet goed is voorge steld, en dat hot een onjuistheid be vat, door hot t© laten voorkomen, als of B. en W. hadden voorgesteld een terrein voor een losplaats aan te koopen. Aan het einde van de Emmauslaan, op den hoek van den Heerenweg zijn twee zware eikenboomen omgewaaid. Het bouwen van de woning voor den directeur van de gasfabriek is ge gund aan den heer Hoek te Haarlem, voor f 6109. BENNEBROEK. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering waren aanwezig de heeren G. Stam, J. Heemskerk, P. Bakker, W. van Lierop en S. Roozen. Afwezig de heeren A. J. E. Baron van Itter-; sum en J. F. Reydon. Naar aanleiding van den verjaar dag van de Koningin sprak de voor-i zltter den wensch uit, dat Nederland en Oranje nog lang saam zullen blij ven verbonden. De voorzitter deelde mede, dat de heer Th. Braam zijn bezwaarschrift aan Ged. Staten in zake zijn aanslag in de hondenbelasting had ingetrok ken, Naar aanleiding van het request der afd. Noord-Holland van den Bond van Gem.-Ambtenaren met verzoek de jaarwedden van den burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaar ter secretarie t© verhoogen, werd be sloten t© antwoorden, dat de R.aad voorloopig geen termen vond om het verzoek in te willigen. Naar aanlei ding van een van Ged. Staten inge komen brief over 't uitgebracht rap port der Melkcomm. sprak de Raad zich ln beginsel uit voor het maken eener verordening, waarbij wordt be paald, dat de melk aan contröle zal onderhevig zijn en voor den verkoop aan redelijke elschen zal moeten vol doen. Alsnu kwam de benoeming van een wethouder aan de orde wegens periodieke aftreding van den heer G, Stam. De voorzitter bracht hulde aan den aftredende voor hetgeen hij als wethouder heeft gedaan. Waar de verhouding ln het college van het Dagelijksch Bestuur steeds zoo aan genaam was, zeide de voorzitter niets liever te wenschen, dan dat de te genwoordige titularis zal worden her kozen. Tot stemming overgegaan werden op den heer Stam 4 stemmen en op den heer v. Ittersum 1 stem uitge bracht, zoodat eerstgenoemde Is ge kozen. Deze in de vergadering aanwezig, verklaarde zijn benoeming aan te ne men. De voorzitter wenschte den be noemde geluk, waarna deze den Raad dankte voor 't in hem gestelde ver trouwen. De heer J. Heemskerk bracht rapport uit over het onderzoek der gemeente-rekening over 1907 en zeide, dat deze door de commissie Ln orde was bevonden, waarna tot voor- looplge vaststelling werd besloten. De voorzitter stelde nu voor aan den ontslagen veldwachter Van Es sen het pensioen ad 5 per week, dat op de begrooting 1908 was gebracht, voor zijn gansche leven toe te kermen. Bij de gebruikelijke rondvraag klaagde de heer Van Lierop over het opbreken van den Rijksstraatweg en verzocht bij de regeering stappen te doen om wijziging ln het bestek van aanbesteding te brengen, waardoor voortaan slechts de helft van den weg gelijktijdig zal mogen worden opge broken, en dit verzoek om adhaesie- betulging aan de mede aan den Rijks straatweg gelegen gemeenten te zen den. Daar ook de andere Raadsleden zich hiermede vereenigden, zeide de voorzitter aan dit verzoek te zullen voldoen, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten, SCHOTEN, Het gasfeest. Onze corr. schrijft De regen en wind vafl gisteren hebben heel wat op him rekening, al thans in Schoten hebben zij het ge- heèle programma in de war ge stuurd. Precies te zeven uur verzamelde zich de Schotensche Harmoniekapel voor het Raadhuis. De muzikanten werden opgesteld en onder 'n marsch ging het naar het landhuis van den burgemeester, aan wien eene serena de gebracht werd. Hier werden de di recteur en het korps door den burge meester gecomplimenteerd en werd hun een6 verfrissching aangeboden. Vandaar ging het naar Oud-Scho- teii, waar dadelijk eon begin ge maakt werd met het concert. Inmiddels waren duizenden naar het Pretoriaplein getogen om „Willen is Kunnen" te hooren en de illuml- ratie te zien. Helaas wai'en beiden afwezig de muziekvereenigtng was niet opgekomen en de Illuminatie uit gewaaid. Dan maar naar het huis van den burgemeester, om de Harmonie ïe hooren, doch ook deze vereeniging schitterde door afwezigheid. Den geheelen dag was met man en macht gewerkt aan de lantaarns voor het opzetten van kousjes, doch v"éle waren al stuk gewaaid, voor dat ze in do lantarenkap geplaatst waren. Ten slotte moest het werk worden gestaakt, omdat de storm zóó hevig werd, dat een fitter met ladder en al omw oei. Zoo bleef het dorp in donker. Om acht uur ongeveer begaf do ge meenteraad zich naar do gasfabriek, en werd daar ontvangen door den directeur en den ingenieur. Ook wa ren nog eenige dames aanwezig, an dere autoriteiten hebben wij niet op gemerkt. Een wandeling door de fabriek wevd gemaakt en den burgo- meester verzocht om do kraan naar de leiding te openen. De burgemeester voldeed hieraan met een toepasselijk woord, dankte allen, dia in korten tijd de fabriek hadder. voltooid en hoopte, dat deze werkelijk aan alle gestelde eischen zou voldoen. Nog voerden eenige heeren 't woord waarna in de keet (tijdelijk kantoor) de eerewijn werd aangeboden. De bioscoop had zich inmiddels op gesteld op het terrein aan de Cronjé- straat en begon daar een voorstelling ie geven, waarvan duizenden heb ben genoten. Telkens werd er harte lijk geapplaudisseerd, totdat de ge bruikelijke „goeden nachtf'-wensch ook hier een einde aan maakte en de menschenstroom afzakte. Het feest is mislukt^ maar de ver lichting voldeed aan de grootste eischen en er was maar één roep, dat ze prachtig waswij hopen dan ook, dat de lichtfabriek een bron mag wor den, waardoor menige gemeente-be grooting verlicht mag worden. HAARLEMMERLÏED'E c. a. Gemeenteraad. Afwezig de heer Faas. Benoeming wethoudermet op één na algemeene stemmen herbenoemd de heer D. Vriesekoop, die met dank betuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, verklaarde de herbenoe ming Aan te nemen. Ingekomen was een tweetal kennis gevingen van bemesting van gemeen- te-landerijen een dankbetuiging van den heer Zijp, wegens zijne benoe ming tot keurmeester en de door Ge deputeerde Staten goedgekeurde sup- pletoire begrooting. Adres van J. Swenneker, om ver- liooglng der -versroeflincr voor huis huur als gemeente-veldwachter en toelage als plaatselijk deurwaarder B. en W. stelden afwijzende beschik king voor. De heeren Warmerdam en Bies heuvel vonden de vergoeding voor huishuur (ƒ50) werkelijk te laag, doch de raad besloot dit verzoek vooralsnog aan te houden do heeren Hartgerink en Barendregt meenden, dat eene gratificatie als deurwaarder billijk waseen voorstel van laatst genoemde, om 10 te verleenen, ver wierf acht van de tien stemmen, de beide wethouders waren er tegen. Den heer G. W. ter Weeme werd voor een in het stadskwartier te bou wen hoekhuis afwijking der bouw verordening toegestaan, wat betreft minder open grond bij dat huls. De Raad verleende aan mej. 'A. Maas desgevraagd met ingang van 1 November eervol ontslag als onder wijzeres aan de school te Houtrak- polder, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De begrooting voor 1909 werd daarop den raad aangeboden, in ont vangst en uitgaaf bedragende 30.746.87 1/2, met de minder aange name mededeeling van den Voorzit ter, dat de belastingen 2000 meer op moeten brengen, waarom het dage lijksch bestuur voorstelde den hoof- delijken omslag met dat cijfer te ver hoogen. De heeren S. P. Vink, J. Cos en Hartgerink werden bij stemming aan gewezen, die begrooting nader te on derzoeken. De heeren Cos en Biesheuvel ver klaarden zich tegen de verhooging van den omslag met dat geheele cij fer, daar zulks voor de afdeel4ng Houtrijk en Polanen, die volgens de Vereenigingswet van 1863 in die be lasting een vijfde gedeelte meer moet betalen dan de andere afdeelingen, onbillijk zou zijn. De heer Cos zeide, dat door die hoogore belasting in al die jaren de voordeeïen, die de andere afdeelingen als gemeenten destijds aanbrachten, reeds lang betaald waren en die ver hooging als wetsbepaling altijd blijft bestaan spreker achtte daarom ook verhooging der opcenten op de perso neel® belasting, naast verhoging van den omslag, b'llijker. Hiertegen werd door de heeren Vriesekoop en Hartgerink aangevoerd dat hun wijk als zelfstandige gemeen te vroeger altijd vrij was van ge meente-belasting. dat door de veree niging met Houtrijk en Polanen (Halfweg) had opgehouden zij acht ten de meerdere betaling zelfs zeer billijk. De quaestie, waar 'die 2000 uit ge vonden zal worden, werd aangehou den tot de volgende vergadering. Intu8schen keurde de raad met" al gemeene stemmen goed om het maxi mum van den te heffen omslag te ver hoogen van 7000 op 9000, met 900 voor suppletoirs aanslagen. De heer Biesheuvel verklaarde zich aanvankelijk hiertegen, doch nïet toen de voorzitter dit besluit toelicht te met de mededeeling. dat dit eind cijfer daarom nog niet geheven be hoefde te worden. SLOTEN. Storm. Dinsdagmiddag is op den Sloter- straatweg een zware boorn door den storm als een riet omgewaaidge lukkig, dat op dat oogenblik nie mand daar ter plaatse passeerde. De gemeenteraad besloot niet In te gaan op het voorstel der ELectrisch© Spoorweg-Maatschappij tot verlich ting van den Adm. de Ruijterweg. IJMUIDEN. Do Staatscourant bevat de acten' van de volgende naamlooze vennoot schappen tot exploitatie van stoom trawlers „Mies en Truus", „J. T„ Gnemer", „Johanna Elisabeth", „Ger- brig", „John Brown", „Clara Nicol", „Gerbeirdina Johanna", „Clasina Lu ther", „Maria R. Ommering". „Catha- rinai Duyvis", „Stratharon",„Strath- bogie", „Sfcrathdee", „Mouth", „Mea dows", „Cast.le", „Belle", .Calabria" •en „Catania". Elke maatschappij is opgericht tot exploitatie van de stoomtrawler en de uitoefening van de vischvangst, met al wat tot een en ander behoort, to den ruimsten zin genomen. De duur is tot 31 Dec. 1937, terwijl elke maatschappij een kapitaal heeft van 15.000, verdeeld in 5 aandeelen elk van f 3000. Bij Koninklijk besluit is, met in gang van 1 September, aan IJ. K. van Duyn, op zijn verzoek, .eervol ontslag verleend als machinist-electricien bij de Rijks-electriciteitswerken te IJmui den. ZANDVOORT. De badtijd is zoo goed als afgeloo- pen. Vele gasten gaan thans deze plaats weder verlaten. De hevige wind en vele regenbuien der laatste dagen bespoedigen het vertrek. He den was het weder al verbazend ruw. De zee stond hoog, wat noodzaakte op het strand de badkoetsen en stoe len hoog tegen de duinen aan, zoo veel mogelijk in veiligheid ta bren gen. In d© hedenavond gehouden Raads vergadering, die wegens ziekte van den burgemeester, gepresideerd werd door den oudsten wethouder, den heer F. Zwaan, werd als wethouder herkozen de heer Jb. vander Werff. Verder werden over verschillende diensten eenige posten oninbaar ver klaard en werd de Ge me enter© ke ning, dienst 1907, voorloopig vastge steld in ontvangst tot een bedrag van 59295.91^- en in uitgaaf tot een be drag van 58860.39|, alzoo met een batig saldo ad f 435.52. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder kwam Dinsdag te 2.39 station Baarn terug van Haar bezoek aan Het Loo. POGING TOT VERDRINKING VAN EEN POLITIEAGENT. Zondagavond laat is li het plant soen van het park Nieuweroord, te Utrecht, een poging gedaan tot ver drinking van een agent van politie. Omstreeks half 12 hoorde de agent van politie 1ste klasse H. A. Smit in een der laantjes van dit park een vrij sterk gekreun als van iemand, die dooi een toeval was overvallen. De politiebeambte begaf zich in de richting vanwaar het geluid werd vernomen en vond onder struikgewas langs een der voetpaden een man in het gras liggen, schijnbaar bewuste loos- Toen de agent hem vroeg, wat. er gebeurd was, antwoordde de man op zwakken toon, dat hij door iemand, die onbekend was gebleven, 'n de borst was gestoken. De agent bukt© zich daarop over den man heen, om nader te zien, in welken toestand zich deze bevond. Eensklaps sloeg de kerel de belde armen om den hals van den agent, tegelijkertijd door gefluit een teeken gevend aan eenige handlangers, die zich op korten afstand in het park bevonden. In een oogwenk schoten zes h negen nersonen toe, die den agent overrompelden en hem over het grintpad naar den vijver sleurden, met medewerking van den persoon, die op den grond liggende, een ver wonding had voorgewend. De agent kon door de overmacht van de sterke kerels natuurlijk niets tot verweer doen. Wel droeg hij een revolver bij zich, doch het was hem gansch on mogelijk dit wapen te bereiken, even min zijn sabel, die door de onverla ten werd afgegespt en in het water van den vijver geworpen. De politiebeambte was dus totaal weerloos, doch schreeuwde uit aTlo macht om hulp, vooral toen hij be merkte, wat men met hem van plan was. Op dit hulpgeroep kwamen eeni ge sergeanten en korporaals van de genie, die op weg waren naar de kazerne aan Damlust, toeloopen, om te zien wat hier gebeurde Toen de daders zagen, dat zij ontdekt waren, stelden zij alles in het werk om een goed heenkomen te vinden, daar hun bleek, dat hun poging, den agent te verdrinken, toch was verijdeld. Tus schen de militairen en de bandieten ontstond daarop een verwoed ge vecht de kranige geniesoldaten wis ten vijf van de schurken in handen t© krijgen drie of vier gingen er aan den haal en verdwenen in hèt duister van den nacht, /oodat zij niet meer konden worden gsvolgd. Intusschen waren ook burgers toe gesneld die assistentie verleenden, zoodat de vijf aangehoudenen geen kans meer hadden om te ontvluchten. Wel deden de kerels alle moeite om zich los te rukken en trachtten zij telkens opnieuw meester \an het ter rein te worden, maar f1e burgers en militairen wisten al die pogingen te doen mislukken. Dat er verwoed gevochten ls, moge blijken uit het feit, dat een der genie soldaten een wondè bekwam boven' het linkeroog, een ander een diepe steek, vermoedelijk met een mes loc-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2