Sport eo Wedstrijden Kerk en School Letteren en Kunst im pmfi ie gijn. Leger en Vloot Sioomvaartberichtea Bea dan kb sat applaus volgde. Do voorziiteor, die tot den minister eon woord, vain hartelijk em dank richt te, sprak zijn bewondering uit voor de inrichting van het verkeer te water en te land en voor den waterstaats- öirbeld om Nederland te beschermen, tegen W natte element. Vervcttgens richtte do voorzitter «en woord van darfk tot den burgemees ter van Amsterdam en den heer Van Hasselt, en verklaarde, dat de leden der vereeniging, die dezer dagen iin Amsterdam hadden rond gewandeld, constateer©® konoen. dat een fraaie aiteuwe stad naast de oude opbloeit. Daarna kwaan aan de orde het jaar verslag van het Dag. Best. over de Jaren Aug. 1906 tot eind Juli 1908, een uitvoerig rapport, waaraan als een der voornaamste punten Ie ontleend, de waag van de Invoering van een zelfwerkende doorgaande rem voor goederentreinen, waarover de be- raadslagmgen van de technische com missie nog niet zijn geëindigd. Een eub-coramiissie onderzocht, deze zaak met proeven. Voorts, of de niet bij de vereeniging aangesloten vereenigingen voortaan ook recht zullen hebben mede te stem men in do aangelegenheid van sa mengestelde reiskaarten; eindelijk de toelating van het electrisch bedrijf tot de vereemigïng. In het jaarverslag wordt voorts me degedeeld, dat als nieuwe leden zijn aangenomen de directie der Tentobur- ger Wald-Eisenbahngesellschaft iin Tecklenburg, de directie dor Nieder- ostenreicheschen Lnndesbahner in Wien, terwijl uittraden ten gevolge van Staatsexploitatie de K. K. prio, Kaiser Ferdinands-Nordbahn, die se dert 1847 lid was van de vereeniging voorts zijn de Koninklijke Beiersche Staatsspoorwegen in Maart 1907 als lid aangenomen. Het lidmaatschap is op het Koninklijk Beiersche Staatsmi- nisterie te Alünchen overgegaan. Bij de vereeniging zijn aangesloten 4 Duitsche maatschappijen, 20 Oos- tenrijksche, 5 Nederlaudsche en 3 an- derede lengte der Duitsche lijnen be draagt 55,200 K.M., dei- Oostenrijksche 89,339 K.M., der Nederlamdsche en. Luxemburgsche 3304 K.M. Dit jaarverslag werd goedgekeurd. Do minister en de burgemeester ver lieten vervolgens de vergadering. Daarna wenden verschillende voor etellen behandeld. INTERPARLEMENTAIRE CONFE RENTIE. Onderscheidene leden van do beide Kamers der Staten-Generaal zijn van plan deel te nemen aan de interpar lementaire conferentie, welke m de tweede helft dezor maand te Berlijn gehouden wordt. Het denkbeeld is geopperd om foortaan Den Haag, ze tel van het Vredespaleis en het In ternationaal Arbitragehof, tevens als vaste plaats voor de ergaderingen en het bureau van dit congres der parlementsleden van de wereld aan 11 wijzen. VRIJHEIDSBEROOVING. Een advocaat en procureur te Am sterdam, mr. H., eenige Amsterdam- sche heeren, een leeraar aan de H. B. S. te 's-Hertogenbosch, de heer V. met damesgezelschap, maakten Maandag j.l. een uitstapje naar het Gooi, waar ze te Blaricum in het café Verver eenige vertering, 1.60, maakten. Tevens verzochten ze den kellnei* de tafel te dekken, waarvoor, volgens ingediende nota, 5, zegge vijf gulden, werd berekend, welke prijs later werd verminderd tot ƒ4.50. Het gezelschap was niet van zins dit bedrag te betalen en deponeerde op tafel 2.60, opmerkend, dat, indien de waard vond, meer van ze *e mo gen vorderen, deze de dames en hee- ren gerechtelijk voor de dan nog verschuldigde som zou kunnen aan spreker.. Hierop posteerden de eige naar van het café en de kellner zich voor de deur ze weigerden het ge zelschap te doen vertrekken vóór en aleer het volgens hen verschuldigde bedrag, /6 60, was betaald. Toen een der heeren toch zich. naar de deur begaf, om uit het café le gaan, haal de de heusche waard een revolver voor den dag, richtte liet op den heer, en zeide dreigend „ik doe hel.' Na eenig beraad besloten vervol gens de heeren de som te betalen, waarna de eigenaar ze „vrijliet'. Wegens de vrijheidsberooving en bedreiging is door het gezelschap een klacht ingediend bij den officier van justitie. („Tel.") VROU WEN ARBEIDSSCHOOL. Te Harderwijk is gisternamiddag in tegenwoordigheid van tal van be langstellenden, onder wie het dage- lijksch bestuur der gemeente en de inspecteur van het middelbaar on derwijs, mr. Focken8, uit Nijmegen, d8 Vrouwenarbeidsschool van de ver eeniging Steun aan Vrouwenarbeid, geopend door de presidente der ver eeniging, mevrouw Baelde, geboren Schaap. Als directrice zal optrede® mej. Keulen. ONTPLOFFING OP DE TILBURG- SCHE KERMIS. Men meldt uit Tilburg aan de 's- 1J. Ct.: Toen eergisteravond Ln de verschillende tenten op de kermis de voorstellingen goed en wel waren be gonnen, werd iedereen opgeschrikt door een vreeselijken slag en gerom mel, zoodat men dacht, dat de stoom machine in de carousel was gespron gen. Alle tenten en huize® liepen le dig, en me® zag rookwolken opstij gen bij het Grand Palace Theater; men hoorde jammerkreten en alles stroomde In die richting. Gelukkig bleek het ongeval nJet zoo heel ern stig te zijn; bij een galanteriekraam had de eigenaar tegen een boom ee nig vuurwerk ontstoken, een zooge naamd molentje, waarvan de vonken in een kist met verschillende stukken vuurwerk terug kwamen en deze deed ontploffen; een begin van brand werd spoedig gebluscht. In D«n Haag is overleden, 69 Jaar Oud, de heer C. Reedijk, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. BESTRIJDING AANKONDIGING MALTH. MIDDELEN EN PORNOGR. LITERATUUR. Bij den Amsterdamschen Gemeen teraad is ingediend door het raads lid De Vries het volgende voorstel: Het komt hem voor, dal het ver zoek van de afdeellng Amsterdam der Vereeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malthusianisme, betreffende openlijke aanprijzing, aankondiging en uitstalling van antl-conceptionee- lo middelen en het verzoek van ver schillende vereenigingen tot het te gengaan van pornografische litera tuur en afbeeldingen, behooren inge willigd te worden, en dat liet op den weg van den gemeenteraad ligt, om In dezen de openbare zedelijkheid te beschermen. Hij veroorlooft zich daarom, een tweetal nieuwe artikelen voor te stellen, op te nemen ln de algemeens politieverordening, hl.: „Art. 55 Het is verboden afbeeldingen, teekeningen of .geschrif ten, die geschikt zijn om de zinnelijk heid van de jeugd te prikkelen, tan toon te stellen op zulk een plaats, dat zij van deai openbaren weg zichtbaar zijn of op voor het publiek toeganke lijke plaatsen ten dienste van open bare middelen van vervoer." In de toelichting tot dit artikel zegt de voorsteller o.m. dat al meent men dat art. 240 W. v. S. (voor de eer baarheid aanstootelijk) voldoende is, men toch moet erkennen, dat onder de werking van dit artikel, ten aan zien van de openbare zedelijkheid to Amsterdam, een toestand is ontstaan, die niet bestendigd mag worden. Het tweede voorstel luidt aldus: „Art. 55 Het is verboden middelen ter voorkoming van ge boorte of zwangerschap openlijk aan te kondigen, openlijk aan te prijzen of op een van den openbaren weg zichtbare plaats ten toon te stellen." Ter toelichting verwijst de voorstel ler „naar de uitnemend gedocumen teerde toelichting bij het adres van de afdeeling Amsterdam van de Ver eeniging ter bestrijding van het N.- Malthusianisme. Ondergeteekende acht zich na deze toelichting ontsla gen van den plicht om de wensche- lijkheid van een strafbepaling te be wijzen. A lmag van de Regeering verwacht worden hernieuwde Indiening eener strafbepaling in dezen geest, daar om behoeft de Gemeenteraad zich niet te laten weerhouden de hand aan den ploeg te slaan. Dat een ont werp verwacht mag worden, bewijst nog niet, dat er spoedig een wet zal zijn." DE TOESTAND OP CURASAO. Aan een schrijven uit Curagao aan de „Tijd1' is ontleend, dat het aan "de kolonie verleend buHengewoo® krediet tot leniging van den nood onder de kleine luiden in de kolonie een bedrag uitmaakt van 20.000. Hoe welkom dit krediet was, blijkt ook uit dit schrijven, waar omtrent den toestand de volgende staaltjes worden medegedeeld Nu laat het bestuur, en dat is een allerprijzenswaardigste maatregel, wekelijks in elke buitenschool een vat droge beschuit aan de schoolkin deren uitdealen, opdat zij ten minste iets in hun maagje zouden hebben. Dio maatregel is genomen op verzoek van Mgr. Van Baars, die een daartoe strekkend verzoek aan het bestuur richtte. En of het noodig was? In oen school van 200 kinderen zou de onderwijzeres des namiddags na schooltijd beschuit uitdeelea. Doch wijl de voorraad niet te groot was, verzocht zij die kinderen, welke dien dag ('t was half drie k drie uur nam.) reeds gegeten hadden, naar huls te gaan. Op de twee honderd kinderen gingen er toen 4 (zegge vier) naar huis. De nood is op sommige plaatsen grooter dan in 1905, toen de heer Van Kol kinderen zag, die in de school van hun stokje vielen, omdat ze in een paar etmalen niets meer te eten hadden gehad. De kinderen zien er dan ook uit als geraamten zij ver gaan als sneeuw voor de zon. Zij zijn met hunne twee beschuiten den koning te rijk af. De meesten echter eten er slechts één van op in de school en snellen met de andere als met een schat naar huls, opdat moe der ook wat te eten hebbe. De correspondent wijst er ook op, hoe de huidige stilstand de kroon zet op een toestand, die reeds veel zorg baarde, wijl 1907 geen oogst gaf. En nu „geen werk in de haven. Alle schepen liggen stil, want er is geen gemeenschap met Venezuela. De hoe- den-industrie staat stilwant er is geen stroo." Nu weten we, dat sedert pogingen worden aangewend, om den handel langs andere wegen te leiden, terwijl ook stroo van Columbia wordt be trokken. Dit zal waarschijnlijk reeds spoedig eenige verbetering geven ln den toestand. Maar ook op een onder gebrek wijst deze correspondent „Hoe moeten nu die menschen Regen is er sinds April 1907 niet noe menswaardig gevallen. Hoe moeten zij drinken Zelfs ambtenaren met vast salaris klagen, dat hun budget maandelijks met 18 k 20 gulden be zwaard wordt voor hot koopen van water. Neen, de toestand is wel zoo treurig, als hij in jaren niet Is ge weest 1" In de „Amigoe" werd, met het oog waarschijnlijk op dit watergebrek, gewezen op de wenschelijkheid, om een deel van het verleende krediet te besteden voor den aanleg van ver gaarbakken voor aan de bevolking tegen geringen prijs te verstrekken drinkwater. ONTSNAPT. Van Batavia werd, met bet stoom- ■chip ..Vondel", van de Maatschappij „Nederland", een militair naar nier overgebracht, die 19 Jaar gevangen!* «traf te goed had, en deze hier. in Holland, zou komen uitzitten. Vijf jaar van deze straf bad bij gekregen, omdat hij een korporaal een slag toe gebracht had, en 8 jaar voor het slaan van een officier. De arrestant mocht zich vrii aan boord bewegen, zoo lang de „Vondel" in open zee was, maar 24 uur vóór men een haven aandeed, werd hij steeds opgesloten in heft arrestanten hok, dat z'ch vooruit, nabij het sto- kerslogies, bevindt. Zooals men zich wel kan voorstellen, lokte het vooruitzicht van zoo'n lan- f;e gevangenisstraf hem in genen dee- e aan. En hij schijnt dan ook eene goede gelegenheid te hebben afge wacht, om een kans tot ontsnappen te wagen. Toen dan ook de „Vondel" in Ge nua aangekomen was, en het grootste deel der bemanning aan. het passa gieren was, hoeft hij de niet al te hechte deur van het arrestantenhok open getrapt en wist ongemerkt door een patrijspoort te ontsnappen en dein wal te bereiken. Het schip lag vlak aan de kade, dus toen hij eenmaal door de patrijs poort was, ging de tocht verder ge makkelijk genoeg. Wel stond er een wacht aan den valreep, maar deze schijnt niets gemerkt te hebben van de ontvluchting. Ter zijner bewaking bevond zich een sergeant-majoor aan boord, maar deze had zijn logies 2de klasse, ach teruit, zoodat ook deze niets bemerk te, vóór het te laat was. Tot nu toe heeft men nog niet het minste spoor van den vermiste kun nen ontdekken. De celwagen, die naar de Handels kade kwam, om den arrestant af te halen, kon dus onverrichter zake weer terug keeren. CjTel.") ONTVREEMDE GELDEN. Men meldt aan de „Nederlander" uit Holten Omtrent het faillissement van den zich nog steeds in hechtenis bevin denden ex-burgemeester van Holten kunnen we melden, dat de totale schuld ƒ30.000 bedraagt. De onroe rende goederen zijn geschat op 6300 en liet geheeie actief zal 8600 be dragen, zoodat na aftrek van onkos ten ongeveer 20 pet. zal kunnen wor den uitgekeerd. De gemeente Holten heeft bij den curator, mr. Houck, een rekening in geleverd van ruim 3200, zijnde de som ten nadeele van de gemeente ont vreemd. Dit bedrag moet echter geenszins het eindcijfer aangeven van de ontvreemde gelden. Slechts van die gevallen, waar men de verduis tering van gelden kon bewijzen, heeft men een vordering ingediend. VERDUISTERING. De elève trompetter G., van de veld artillerie te Breda, wien gelden wa ren toevertrouwd van het muziek- fonds, te zamen ongeveer 80, heeft zich hiermede gisteren uit de voeten gemaakt. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan, die G. 's nachts om I uur op de Oude Vest kon arrestee ren. De trompetter is ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. („Br. Ct.") SNIJPAR TIJEN. Eenige personen uit Enter, die de landbouw-tentoonstelling te Almelo hadden bezocht, kregen Zondagavond omstreeks 10 uur te Notter hevige ruzie, welke zoo höog liep, dat de ge broeders Te M. (Streef), wonende te Enterbroek, in deze gemeente, levens gevaarlijke snijwonden werden toe gebracht. Maandagmorgen werden beide gewonden de H.H. Sacramen ten der Stervenden toegediend. De vermoedelijke daders, de gebr. F., die reeds meermalen met de jus titie in aanraking kwamen, zijn naar Almelo gebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. (,,Zw. Ct.") BRANDEN. Dinsdagmorgen ontstond in een kapperswinkel in de Arnhemsche nieuw stad door het vlam vatten van een gordijn een binnenbrand, waar door vrij wat schade werd aangericht welke door assurantie wordt gedekt. De Damstraat te Amsterdam werd Woensdagavond op stelten gezet door een uitalaanden brand, welke woed de op den zolder van perceel 26, waarin 19 gevestigd de banketbakke rij van de wed. R. J. de Jong. Deze étage is ingericht tot slaapplaats vootr de bedienden. Hoe hier vuur is geko men, ligt in het onzekere. De knechts ontkennen alle schuld en waren op het oogenblik toen de vlam zich baan hrak, allen afwezig. Twee kinderen, die juist naar bed zouden gaan, wer den in allerijl ln veiligheid gebracht. Van waarde verbrandde er niet veel. De beddonboel ging verloren en de ondergelegen verdiepingen beliepen belangrijke waterschade. Nader meldt men aan de Tel., dat de brand in de kerk te Wervershoef, even vóór 11 uur ontstond. Toen het II uur was, klonken, terwijl de toren ln lichte laaie stond, elf slagen; ook te 12 uur deed de kok haar plicht, zelfs half een deed zij zich nog hoo- ren. Pas te half drie stortte het hou ten geraamte van de toren ln, wel een bewijs van degelijkheid. Ook de kerk werd een prooi der vlammen. De belendende huizen bleven gespaard. Ook de pastorie. Te Broek op Langendijk is Woens dagnacht, tijdens het vreeselijk on weer, dat hier woedde, de bliksem geslagen ln dem windmolen van den heer A. v. Behagen. De menschen, die in den molen woonden, konden rich met moeite redden. Men meldt uit Waalwijk: Tijdens het onweer sloeg Woens dagmiddag de bliksem ln een woning Li» de 81 Anthonius parochie, be woond door de gezinnen J. vos Hei- Voert en F. XJpeïaar. en in eigendom ioebehoorend aan 'A. Brekelman, De geheeie woning brandde af. Een geit werd door don bliksem gedood, de overige levende have werd gered. Hei- voert was verzekerd. IJpelaar niet. Woensdagavond sloeg de bliksem ln de woning van den heer Neurée, antiquair en meubelmaker, ln de Dommelstraat te Eindhoven, waar de tc-lephoon vernield werd, terwijl scha de aan dak en schoorsteen werd toe gebracht. De bewoners kwamen met den schrik vrij. ONGELUKKEN. Die hoofdwonde, welke luitenant kolonel Quack, te Nijmegen, bekwam bij zijn vol van het paard, is van geen beteekenis. Over een paar dagen zal hij weer dienst kunnen doen. In het ziekenhuis te Rotterdam is aan de gevolgen van zijn bekomen kwetsuren overleden do lantaarn-op steker A. v. IT., die Dinsdagmiddag in de Lusthofstraat, tengevolge van een rukwind, in een uitgegraven ri- oolput was gevallen en daarbij niet alleen zijn linker dijbeen brak, maar ook nog meerdere inwendige kwets uren bekomen had. Toen Woensdagmiddag de 28-jari ge kelderknecht H. T. van betPoolsch Koffiehuis, te Rotterdam, de kelder trap wilde opgaan, stapte hij mis en sloeg achterover ln den kelder. Be wusteloos werd hij opgenomen e® bleek hij een ernstige verwonding aan het achterhoofd te hebben beko men. Op advies van dr. Van Oort, die juist ter plaatse was, werd bij per brancard naar het ziekenhuis ge bracht, alwaar directe opname nood zakelijk bleek. Donderdagmorgen half zes is hij aan de gevolgen over leden, zonder tot bewuetzijn geko men te zijn. Dinsdagavond had bij bet schoon maken van een ketel in de stoom spinnerij Twenthe, te Almelo, een treurig ongeluk plaats. Terwijl 8 ar beiders zich in den ketel bevonden, werd er per ongeluk uit een anderen ketel stoom ingelaten, met het nood lottig gevolg, dat alle drie vreeselij- ko brandwonden kregen. Zij werden ter verpleging in het ziekenhuis op genomen. Te Deventer Is het zoo-ntje van den winkelier Prinsen bij het visscheai te water geraakt en verdronken. Een achtjarig meisje uit Duitsch- lond, op bezoek te Steijl bij Tegel en (Limb.), is bij het spelen met een ge laden geneer door het schot getrof fen. Zij was onmiddellijk dood. Te Geldrop bij Eindhoven geraakte de arbeider K. I&terdahl op de wol- fabriek der firma II. Eijken Zonen met den arm lusschen eene machine, niet het gevolg, dat dit lichaamsdeel verpletterd werd. In zorgelijken toestand werd de man naar het gasthuis gebracht. EEN WERVELWIND. Dinsdagnamiddag omstreeks 4 uur is ln de omgeving van het tramsta.- tion te Drunen een verschrikkelijke verwoesting aangericht, aooals nog nooit in do gemeente is voorgekomen. Een windhoos heeft in die omgeving bijna alles vernield. Van 'n pas nieuw gebouwd huis is het dak geheel afge rukt. Een schuur geheel omgewaaid. AHe huizen min of meer beschadigd. Boome® ontworteld en op de daken gewaaid. Dinsdagmiddag ongeveer 3 uur ging een hevige wervelwind over het zuide lijk gedeelte vam Haarsteeg. Vreeselijk was de uitwerking in minder dam 5 minuten. Ben 20-tal boom en, waaron der vrij dikke, knapten, af als glas, an dere ontelbare werden met wortel en al, uit den grond gerukt of op zijde gelegd. Menige boomgaard moest het ontgeldenwij zogen er, waarvan niet één boom meer overeind stond. Doch niet alleen de boomen, ook de gebouwen bleven niet gespaard. Van de R.-K. Bijzondere School werden honderden pannen afgerukt, sommi ge 20 M. ver weggeslingerd. De schut ting om de speelplaats en de veranda werden gedeeldijk vernield. Im de onmiddellijke nabijheid werd de schuur vam H. v. O. tegen den grond gesmakt em <le kap van zijn hoia on geveer. 15 cM. verschoven. Geen dak, dat de windhoos op haar weg ont moette, bleef ongedeerd. Hiar wei-den pannen afgerukt, daar werd aam rie ten daken meer of minder schade toe gebracht. Hop- en boonstaken zieit men bijna niet meer overeind. Bij al het toegebrachte nadeel Is het een geluk te noemen, dat geen persoonlij ke ongevallen voorkwamen. I's-Hert. Ct.) NED. VEREENIGING TEGEN DE PROSTITUTIE In de te Utrecht gehouden vergade ring van deze vereeniging is besloten aan de regeering een subsidie te vra gen voor de verspreiding van een ge schrift tot verheffing der zeden bij le ger en vloot. In zake het verstrekken vam. preven tieve middelen aam manschappen van Hr. Ms. marine zal het hoofdbestuurs lid jhr. mr. C. H. Ruijs de Beeren- brouck worden verzocht, de regeering im de Tweede Kamer over deze aange legenheid te Interpelleeren. De propaganda der vereeniging voor den naderenden winter zal hoofd zakelijk worden bepaald tot het op richten van plaatselijke commissies tegen de pronogr&fia en het beleggen van openbare vergaderingen in de provincies Noord-Brabant en Lim burg. (U. D.) BRUTALE INBRAAK. De leden vam het Inbrekersgilde, af. deeling Amsterdam, hébben Woens dag hun slag weer sens geslagen, en stn brutaal ftoki* uitgehaald. Zü heb. ben, op klaarlichten dag, Ingebroken in het pand Groote 'Bickerstraat 42 te Amsterdam, op de derde verdieping, waar het gezin van J. van Assen woont. Juffrouw Van Assen ging 's middags 2 uur haar woning uit toen ze 'n paar uur later terug kwam, voord ze de deur van haar voorkamer geopend. Ben stuk afgebroken sleutel zat nog in het slot. Aanstonds dacht zij aan inbraak. En toen ze haar kamer binnenging, werd haar vermoeden bevestigd. Twee naast elkaar staande linnenkasten waren ruw opengebroken, blijkbaar met een hakmes, dat uit de keuken was gehaald en nu bij de kasten lag. In de kasten was het eon lieflijke wan orde. Later bleken daaruit ontvreemd 3 gouden ringen, 1 zilveren horloge met zilveren ketting, 1 ttooneelkijker, 1 jas, 4 paar laarzen eu verschillend© andere voorwerpen. Een schrijfcassette was eveneens opengebroken en vernield er werden ook eenige voorwerpen uit genomen. Het schijnt, dat do inbreker of inbre kers ln hum arbeid zijn gestoorder waren sporen van eeai haastig© vlucht en een bedrag vam ƒ50 aan zilvergeld in ©en der kasten hebben ze onaan geroerd gelaten, wat wel niet uit te groote bescheidenheid zal zijn ge schied .Het is een zeer brutaal stukje, midden op den dag in een woning met een groot aantal buren aldus in te breken. Van do daders nog geen spoor. {Tel.) In het kantoor der Koninklijke ZUt- phensche Zeepfabriek, firma Albers Co. is ingebroken. Do dieven hebben tevergeefs gepoogd de kluisdeuren te forceeren. Kasten en lessenaars heb ben ze losgebroken. Er wordt niets vermist. DIEFSTAL VAN EEN PAARD. Te Neer (Limb.) is im den afgeloo- pen nacht uit den stal van den land bouwer N. een paard gestolen. Van dezen diefstal wordt verdacht een man, die met een woonwagen reist. MILITAIRE SPORTFEESTEN. Wij hebben gemeld, dat de militai re sportfeesten voor het heele leger dit jaar niet doorgaan, wel de garni- zoemsfeestem. Voor het volgende jaar heeft de minister yam oorlog echter zijn medewerking toegezegd. Naar de Sport verneemt, zal een Tweede-Ka merlid, een bekend voorstander van de openluchtbeweging en van de sport, zoo spoedig mogelijk na de ope ning der Kamer den minister over zijn houding Inzake de militaire sport- feesten eenige vragen stellen. VOETBAL. Den 27en dezer zal er te Amsterdam een proefwedsirijd worden gespeeld voor een elftal, dat ons land op de Olympische spelen moet vertegen woordigen. Dat proef elftal zal, vol gens de Sport, aldus samengesteld zijnBeeuwkes (D. F. C.) of ia Oha- pelle (H. V. V.) doel, Heyting (H. V. V.), Vismame (Achilles) of Ottern (Quick), achter, Beklser (H. B. S.), De Korver (Sparta), Boerdam (Sparta), midden, Welcker (Quick) Snetblage (Quick), Franken (H. F. C.), Thomee (Concordia) en Haak (Haarlem), voor. CRICKET. Het programma van den Neder- landschen Cricketbond vermeldt voor Zondag de volgende wedstrijden: Rood en Wit—'s-Grav. C. C., op het terrein van A. C. C. te Haarlem (eind strijd van de Telegraafbekercompeti- tie). H. B. S.Hercules, te !e-Grav6n- hage, voor de zuidelijke tweede kl&s- EWEMMEN. Het programma van den Nederl. Zwembond vermeldt voor Zondag de volgende waterpolowedstrijden: H. V. G. B.'t IJ, voor de eerste klasse te Haarlem, en de Jonge Kam pioen II—'t IJ II, voor de tweede klas se, te Amsterdam. LUCHTSCHEEPVAART. Het Zeppelin-fonds bedraagt thans reeds 3.500.000 Mark. Den loon Sopt. worden de inschrijvingen gesloten. NED. HERV. KERK. Beroepen naar Berkhout de. H. 'de Jonge te Andijk. Ds. Van Tuinen, te Ni)kerk gem. Oost-Dongeradeel, heeft wegens riek te eervol emeritaat aangevraagd met 1 Jan. e.k. Beroepen te Hasselt (O.) dr. P. G. Datema te Delfshaven. Aangenomen het beroep te 'Culem- borg door ds. L. Plette ta Klevers- kerks bij Arnemuiden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hilversum d®. Vam. An- del te Beerenveein. Beroepen te Langerak bezuiden de Lek ds. J, B. Netelenbos te Oost-Ca- pelle. DOOPSGEZ. GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te West- Terschelling door den heer R. D. Boersma, prop. te Loënga (bij Bneek). DE HILVERSUMSCHE ONDER WIJZERSZAAK. Bij besluit van 1 Sept. hebben Ged. S laten niet goedgekeurd het besluit \an den Raad van Hilversum van 4 Aug., waarbij met op één na alge meen© Btemmen (die van den heer Van der Smit) de onderwijzer J. van Veen ontslagen werd, wegens beweer de ongepaste handelingen met som- irlgen zijner vrouwelijke leerlingen. De heer J. Schaap, thans redacteur, i« benoemd tot hoofdredacteur van hei dagblad De Echo te Amsterdam. De Hilversumsche Winkeliersver- eeniging geeft een keurig uitgevoer- den Gids voor Hilversum uit, die ta! van aardige kiekjes en opgavon van mooie wandelingen bevat ooi dus haar doel, de bevordering yah het bezoek aan Hilversum, en liet ver aangenamen van 't verblijf ln die ge meente, wel niet zal missen. Jammer dat 't 'boekje zoo laat komt en dus Yoor dit seizoen geen dienst meer doen kan. De Neder). Tooneelvereenlglng zendt ons, naai' aanleiding van haaf 15-jarig bestaan op 1 Sept. een lijst van de ih dien tijd opgevoerd© too- neelstukken. Het is geen geringe lof voor dit, wakkere gezelschap, dat het in dié 15 jaar 1688 opvoeringen van oor spronkelijke toone©lwerken, die een' avond vulden, gegeven heeft. Met, trots brengt het gezelschap in herin nering, dat het nimmer eenig subsi- die, ln welken voïm ook, heeft geno-' ten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Ge kunt U niet gezond voelen 'of ge zond zijn indien Uw maag niet i» staat is behoorlijk Uw voedsel te ver teren en Uw gestel die kracht en vee- ding le geven die liet noodig heefL Een maag die niet ln orde is veroor zaakt pijnen in de borst, den rug en het hoofd, verzwakt Uw lichaam, ver stoort Uw geest. Al deze toestanden kunnen voorko-, men en genezen worden door het ge bruik van Moeder Seigel's Tabletten," een zuiver plantaardig geneesmiddel dat hoegenaamd geen schadelijke stof- fen bevat. Probeert ze. Den 19den Mei 1908 schreef Mejuf frouw de Wed. W. J. Berghen, wo nende Bankastraat 21 te Amsterdam, ons als volgt: „Sinds geruimon tija leed Ik aan Slechte Spijsvertering, moedeloosheid, galachtigheid, be nauwdheden in de maag en gebrek aan eetlust. Ik probeerde alle moge lijke medicijnen zonder den minsten baat, totdat ik na het gebruik vajji één flescbje Moeder Seigel's Tablet ten mij weer volkomen gezond voej- de. Mijn eetlust is teruggekomen en ik heb niet den minsten hinder mee? van al die pijnen en verdere ellende." Meedèr Seigel's Tabletten zijn ver- brtyghaar bij alle Drogisten en bU $0 voornaamste Ag©thek«rs. Prijs f 1.B6 per fleiobje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Meeren J. 88ppingert Gr. HontstrAp 147a. en K. van Eden, Spaarne Drogisten. LANDWEERDIENST. De Minister van Oorlog heeft in lichtingen verstrekt op het adres van den dienstplichtige C. Hubregtse, houdende verzoek om vrijstelling van den landweerdienst. Nadat indertijd den milicien-verlof ganger Hubregtse toestemming was verleend tot verblijf buitenslands, mits hij vooraf zijne schuld 'op zijn zakboekje afloste, vertrok hij naar Noord-Amerika zonder aanzuivering van die schuld, derhalve zonder toe stemming. Later werd hij in de sterk te van het leger terug gebracht, na dat hij wegens desertie was veroor deeld. Nadat zijne bestemming voor de landweer was gevolgd, verzocht hij in November 1907 van verdere mili taire plichten te worden ontslagen, daarvoor o.a. aanvoerende, dat hij het ondoenlijk achtte om op zijn leef tijd (41 jaren) nog onder de wapenen te komen en ook, dat hij wegens li chaamsgebreken niet voor den dienst geschikt zou zijn. De Minister komt tot de conclusie, dat genoegzaam 't volgende blijkt „Hubregtse heeft geen aanspraak op ontslag uit den militairen dienst, tenzij hij bij geneeskundig onderzoek voor den dienst ongeschikt zou wor den bevonden. Aan de keuring op de wijze, zooals noodig geacht wordt, om tot de uitspraak nopens zijne al dan niet geschiktheid van den dienst te kunnen geraken, wenscht hij zich echter niet te onderwerpen. Nu hij zelf op zijn leeftijd geen klemmend bezwaar zag om (mits te gen geldelijke belooning) onder dé wapenen te vertoeven, en verder ook niet waardeerde de te zijnen aan zien getroffen bepaling, dat hij, bij aanmelding ter deelneming aan de herhalingsoefeningen, niet onmiddel lijk die oefeningen zou behoeven bij te wonen, doch vooraf zou worden onderworpen aan een geneeskundig onderzoek, konden er ook op gronu van zijn leeftijd geen termen aonwe- zig geacht worden, om te bevorderen, dezen dienstplichtige ontheffing van den werkelijken dienst te verleenen. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam, vertrok 2 Sept. van Perim. Het Btoomschip Bogor, van Rotter dam naar Java, arriveerde 8 Sept. te Sabang. Het stoomschip Rijndam, van New- York naar Rotterdam, passeerde 8 Sept. des voorm. 12 uur 85 min. Li- sard. Het stoomschip Prlnzess Alice, van Rotterdam naar Japan, passeerde 2 Sept. Ouessant. Het stoomschip Lutxow, van Rot terdam naar Japan, arriveerde 2 Sep tember te Penans.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6