NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD: >;8öè Jaargang,, 'Nó. 7781 Verschijnt dsgalijk», bchflv op Zw en Feestdagen. MAANDAG 7 8EPTJ5MBEB 1908 A HAARLEM S DAGBLAD t\i 4B0HKEI8BNTEH fc PBR DR!B BAANDEKl Voof riaanem j j" r i i Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)J.30 Franco per post door Nederland 1.6S Afzonderlijke nummers0.02 H Cöllustreerd Zondagsblad, voor Hsarlem i 0.37 H de omstreken en banco per post 0.45 SJStgave der Vennootschap tmnrens Coster. Dhecteof 3. 0. PEEREBO0H. ADVERTENTJêtiii Van 1—5 regels 5G Cis.; Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i.~~, elke regel mesr/O.Stl Reclames 30 Cent per regeï Abonnement aanzienlijk rabat Advertentie van Vraag en Aanbod, hoogstens zes tegels, 2* Cf«. oer plaatsing! 50 Cts» voor 3 plaatsingen contant Redactie §b Administraties Groot© Houtstraat 55, Istmmmunm Telefoonsumme! der Redactie 800 ce der Administratie 724 Drukkerij! Zuiden Bultenspaarce 0» Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen" Binnen- en~BuitenlandsctTto^entle-Bureiu D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT EES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 8 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1—2 Uur. Brongebouw: Opera-concert, 8 uur. Vereeniging: Onder wij zersvergaxle- irlng, 8 uur. Gebouw „De Nijverheid": Vergade ring Huiseigenaren, 7 uur. Heemstede: Circus Robert! und Althoff, 8 uur. tluiieiiiandsch Overzicht EEN OORLOG OP PAPIER. Nóg is de Marokkaausche zaak het onderwerpI Er wordt in de ontelbare Fransche en Engelsche bladen ontzettend zwaar geboomd over de handelingen wan Duitschland I Als je dien stort vloed van artikelen die even zoo veel beschuldigingen zijn leest, denk je onwillekeurig „wat zijn die Duitschers toch een echte schurken". Maar tochbij eexi nuchtere be schouwing kom je tot eenigszins be tere gedachten I Heeft Duitschland .nu wel zoo ver schrikkelijk veel verschrikkelijks ge daan Doet de geheele Fransche en En gelsche beweging niet denken aan.... 't bekende fabeltje van een hond en ,eexx stok Is het niet de Duitschland-haat, die een gewoon incidentje opblaast tot een buitengewoon belangrijke zaak f Wie de zaken goed overziet, moet wel haast tot deze conclusie komen I De „Star" had 't bij het rechte eind, toen deze schreef (zie een vorig over zicht) de houding van Duitschland is nu wel niet heel mooi, maar.... 't is gewone „politiek" als Engeland of Frankrijk 't zelfde hadden kunnen doen, danhadden ze het zeker ook gedaan 1 't Behoeft immers geen nader betoog de geschiedenis is anders daar om het te bewijzen dat „eerlijke politiek" met een lan taarntje gezocht moet worden I.... De Fransche en Engelsche bladen gaan nog maar voort, als twee nijdi ge en kwaadaardige honden te blaf fen. De eene redacteur weet nog meer 't hart te luchten, dan de andere, maarkwaad zijn ze allemaal. Een der belangrijkste argumenten voor deze kwaadheid is, dat Duitsch land een voorstel gedaan heeft, om Moelay Hafid te erkennen, vóór dat deze er om gevraagd heeft. Aldus de beschuldiging in de anti- Duitsche pers. Is deze echter wel steekhoudend Reeds den 16den Juni heeft Moelay 'Hafid zich in verbinding gesteld met de vertegenwoordigers der mogend heden t.e Tanger, door dezen in een brief kennis te geven van zijn intocht te Fez. Hierop volgde den 24sten Juli (dus voor ongeveer anderhalve maand een schrijven van den mi nister van buiten]andsche zaken van Moelay Hafid (Omar- ben Haissa), waarin deze uit naam van zijn heer de mogendheden mededeelt, dat Moelay Hafid zich bereid verklaart, ir.dien de mogendheden hem erken nen willen, zich volkomen £e zullen onderwerpen aan de Acte van Alge- ciras en alle bepalingen hiervan te zullen nakomen. Uit deze herinnering blijkt duide lijk, dat de beschuldiging dat Duitschland gehandeld heeft, vóór Moelay Hafid om erkenning vroeg ongegrond is. Een tweede beschuldiging gold het vertrek van den Duitschen consul (dr. Vassel) naar Fez. Natuurlijk zal deze zaakgelastigde wel met de amb tenaren van Hafid onderhandelen, maardit is geen nieuws. Reeds maanden te voren heeft Duitschland aan zijn consuls gelast, om daar waar slechts ambtenaren van Moe lay Hafid's partij waren, zich met dezen in contact te stellen, Indien het belang van Duitschland en zijn on derdanen dit eischt. Wat blijft er nu eigenlijk van de beschuldigingen over Niet heel veel I De Duitsche bladen verwerpen dan ook fier en kalm alle lasterlijke aan tijgingen. De „Frankfurter Zeitung" had lie ver gezien, dat men zich eerst eens er van vergewist had, of de mogend heden de Fransch-Spaansche actie, met het oog op den nieuwen stand van zaken, goedkeurden. Tot nu toe toch hadden deze beide landen in op dracht de Algeclras-acte uit te voe den de erkenning van Moelay Hafid echter valt gebe-il buiten dit ter rein en het is volstrekt niet van zelf sprekend, dat ook yoor dit geval een Fransch-Spaansch mandaat verlangd wordt, vooral niet met hst oog op Frankrijk'8 eigen moeilijkheden in Marokko, waardoordit land nu juist niet de meest geschikte bemiddelaar is tusschen Europa en Moelay Hafid i Van belang ie de mededeeling van de „Temp3". dat Frankrijk geen re kening zal Louden met het Duitschu voorstel, strekkende om Moelay Hafid spoedig dat wil zeggen zonder voorwaarden te stellen te erken nen. Ook bericht het blad, dat Frank rijk verzekerd is van den steun van alle andere mogendheden, zoodat... Duitschland „heelemaal alleen" staat 't Blad vervolgt„Europa zal dus tusschen de voorstellen van Duitschland en Frankrijk moeten kiezen." Bèteekent dit, dat we weel een conferentie krijgen Als het er maar niet een wordt als in 1805 O, onzalige gedachtenis Frankrijk wil voor de erkenning van Moelay Hafid verschillende voor waarden stellen. Welke die precies zijn, weten we nog niet wel is a] iets uitgelekt Frankrijk eischt van t nieuwen Sultan onder meer de kosten van de espeditie naar Casa blanca. Waar moet de Sultan die millioentjes vandaan halen de schatkist, hem door zijn broeder Abd- ol-Azis nagelaten, isleeg! Een tweede eigenaardige eisch van Frankrijk is, dat aan Abd-ol-Azis een behoorlijk lot moet gewaarborgd wor den. Deze eisch is in overeenstem ming met de belofte, die de Fransche diplomatie te Rabat aan Abd-el-Azis heeft gegeven, toen zij hem verzeker de, hem niet in den steek te zullen laten. De mogendheden zullen wel geen bezwftar maken tegen deze voor waarde. Als afstammeling van den profeet, kan Abd-el-Azis toch altijd, zelfs na zijne onttroning, nog van een zekere achting onder zijn landgenoo- ten zeker zijn. Als Frankrijk maar niet met al te eigenaardige eischen komt, want dan zal 't nog lang duren eer men tot o\ereenstemming gekomen Is 1 We schreven reeds voor eenige da gen „we geiooven niet, dat dit ge schil aanleiding zal zijn tot krijgs verrichtingen tot den vaak ge- vreesden Europeeschen oorlog Maar toch is hotgeen nu voorvalt, een bewijs, dat de verhouding tus schen de landen niet heel vriend schappelijk is 1 Üe oorlog, die ver wacht wordt, zal er een zijn, om eco nomische redenen, en *t geschil van heden is een uitvloeisel van dezen strijd. De Duitsche kezier zeide on langs „wij willen ook ons plaatsje ia de zon". Nu neemt Duitschland dit in Marokko, en ziet.... de dreige menten laten zich al hooren RUSLAND'S ONTWIKKELING. Voor de zooveelste maal is een con flict uitgebroken tusschen de regee ring en de universiteiten, waaraan professoren verbonden zijn, die tot de kadettenpartij behooren. De regee ring stelt den eisch, dat deze hoog leeraren óf het lidmaatschap der kadettenpartij moeten neerleggen, óf hun ambt als hoogleer aar. Dit beveJ heeft natuurlijk aanleiding gegeven tot groote ontstemming onder pro fessoren en studenten. De manier, om politieke tegenstanders te „rnass- regeln", blijkt behalve bij de regeer ders zelf, weinig instemming te vin den 1 De regeering wil blijkbaar alles doen wat in haar macht is om de ver breiding van liberale denkbeolden onder de leerlingen der hoogesMuüon te verhinderen. UIT HET TURKENLAND. Men weet, dat de arbeiders van ver schillende spoorlijnen staakten, voor al loonsverhooging elschend. De sta king op de Levantijnsche spoorwegen is gedaan, dank zij de tegemoetko mingen van het bestuur. Alleen op de lijn tusschtYx SalonikiDedeagatsj is het verkeer nog ontredderd. Uit Constantinopel wordt ook ge meld, dat alle vroegere ministers en waardigheidsbekleeders, die gen zaten, vrij zijn gelaten. Zonder eenige aanvulling is de strekking van deze mededeeling niet erg begrijpelijk. Bedoeld zij, dat de oud- en jong-Turken vrede eesloton hebben DE RUST IN MACEDONIë. Deze wordt weer ernstig bedreigd 1 We hebben Indertijd bij eene be spreking van de toestanden in Mace donië opgemerkt, dat het revolution- naire comité niet van plan was af te treden, nu de grondwet hersteld is, en dat het in functie bleef naast het gevan- Jong-Turksche comité. Ook maakten wq melding van oneenlgheld tusschen beide comité's. Die oneenigheld vindt vooral hierin haar realen, dat het volutionnaire comité (de zoogenaam de binnenlandsche organisatie) veel verder gaat in zijn eischen dan het Jong-Turksche comité. Een nieuw be wijs daarvoor levert een memorie, die het revolutionnaii'e Macedonische comité pas aan het Jong-Turksche comité heeft doen toekomen en waar in o.a. niets meer of minder ver langd wordt dande afzetting van den Sultan. Daar de revolutionnairen in Macedonië altijd veel verder gaan dan de Jong-Turken en blijkbaar op hun stuk blijven staan, is er weinig hoop, dat de aanvankelijke verbete ring in de Macedonische toestanden van blijvenden aard zal zijn. Het Jong-Turksche comité kan don eisch der revolutlonxiairen natuurlijk niet inwilligen en een breuk tusschen bei de comité's is dus onvermijdelijk. 't Hervormingsplan der mogendhe den ligt echter nog iE portefeuille.... Dit zal ongetwijfeld wel als een „boeman" dienst doen, en de Turken en Macedoniërs wat Inschikkelijker maken J PERZIë. De revolutioïHialre toestand blijft nog maar onveranderd. MAROKKO. Al is men er in Engeland en Frank rijk ook kwaad over, in Marokko zelf is hst bericht van het vertrek van Duitschland's consul naar Fez met uitbundige vreugde begroet. Wij vinden in een der bladen het volgende bericht Een sterke Fransche afdeellng met geschut waakt over Abd-el-Azis. Hij j toert eiken dag in een Fransche pantserauto Is dit ernst of grappenmakerij Stadsnieuws Leger des Hells. Naar wij vernemen, zijn de ma joors Feenstra aangesteld over de centraal-divisie en zullen hier woon- achti gzijn. De installatie zal plaats hebben op Woensdag 9 September, in het lokaal in de Sc-hagchelstraat, en geleid worden door den kolonel Go- vaars. Deze plechtigheid schijnt voor de afdeeling alhier van groot belang te zijn. Ongeluk. Zaterdagmorgen is door de politie per brancard naar het St. Elisabeths Gatsthuis overgebracht de 18-jax-ige slagersknecht C. Teunissen, in dienst bij den slager A. Houtman in de Kruisstraat, die zich bii het uitbee- nen van vleesch belangrijk en zeer gevaarlijk heeft verwond in de rech terzijde met een mes, dat hij bij die bezigheden gebruikte en was uitge gleden. I-Ieden (Maaixdag)morgen was zi.m toestand Iets beter. SCHIETWEDSTRIJD. De uitslag van den gisteren gehou den ouderlingen wedstrijd door de Schietvereenlging Generaal Van Mer- lem, is als volgt Eere-prijs goudenremontoir hor loge, aangeboden door mevrouw Vis ser van Hazerswoude, geb. Van Mer lon, B. J. Bots. Ie. klasse schutters le. prijs A. v. <L Burg, 2e. R. W. Jaiusma 3e. H. Th. Eerstel, 4e. J. C. Lucas, 5e. A. J. v. d. Burg. 2e. klasse schutters le. prijs J. C. W. Blom, 2e. L. A Boors, 3e. H. J. P. Sluijp, 4e. F. Hek- ker, 5e. A. A. Wildschut, 6e. J. C. v. d. Valk, 7e. J. P. Wiëmetr. Wedstrijd van schutters, die meer dan 36 punten hebben geschoten le. prijs, verguld zilveren medaille, T. Th. Kerstel, 2e. zilverexx medaille, R. W. Jaxxsxna. Wisselprij s, verguld zilveren me daille, 2 maal achtereen te winnen of drie maal in het geheel, om eigenaar te worden, gewonnen door A. v. d. Burg, die deze ook vorig Jaar verwierf en dus nu eigenaar is. Een horlogeketting, aangeboden door de Vereeniging, werd niet ge wonnen. Vechtpartij. Zondagavond te 11 uur heeft in de Barteljorisstraat bij de Kruisstraat een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige Ixalf beschonken en opgewonden personen. De politie was spoedig ter plaatse, eenige agenten en de adjunct-inspecteur Koker hebj ban met de sabel de vechtenden moe ten schelden en de belhamels mede genomen naar het politiebureau. Na opgemaakt proces-verbaal zijn zij echter weder losgelaten. De ofitviachuxig van Frans Rosier. We hadden verwacht, dat Rosier Zondag wel gepakt zcu sjn. Zondag, zoo meenden we, brengen in £e streek waar do man zich blijkbaar schuil houdt, de menschen elkaar bezoe ken, ieder kijkt eens wat scherper uit zijn oogen en zoo zal hij wel ontdekt worden, Helaas het heeft niet zoo mogen zijn. Rosier loopt nog altijd op Vrijs voeten., an wanneer waai- is, wat v/ij gisterenavond vernamen, dat hij zich de eerste dagen in het huis van Dr. Frylinck, den directeur van 't gesticht, heeft schuil gehouden, dan Is" 't ook geen wonder, dat bij weggekomen is. Gr- Frylinck was namelijk met Varlof en Rosier moest dat weten. Ziehier het omstandig verhaal, dat wij over deze tragi-komische gebeur tenis in Courant" aantreffen. „Op de geruchtmakende tijding, dat Frans Rosier naar alle waar schijnlijkheid zich... in de directeurs woning heeft schuil gehouden, zijn wij weer eens naar het stille stedeke aan de Zuiderzee getrokken. Het was- er nu allesbehalve stil; in groepjes stonden de burgers op straat dit belangwekkende geval te'bespre- ken. Men verdiepte zich kt gissingen, terwijl brigadier en veldwachters buitengewoon in actie kwamen. Het sensatie-nieuws had zich zelfs v'ar buiten de Medenxbliksche grens palen vex-breld. Te Hoorn, waar wij ongeveer twee uur op da aansluiting moesten wachten, bleek men reeds goed ingelicht. We mochten uit onze informaties daar ervaren, dat bui tengewone politie-maatregelen waren genomen en een. extra-aantal recher cheurs als spoedbestelling uit Am sterdam is ontboden, om het nic-uwe spoor te volgen en ook tot de omlig gende plaatsen haar goede zorgen uit te strekken. Doch in Medemblik zelf was het al buitengewoon woelig. Vooral bij het huis van den directeur-geneesheer van het rijkskrankzinnigengesticht was het een war» volksoploop. In den vroegen morgen, 't was even over vieren en het eerste ochtendglo ren zou zich niet 'long meer laten wachten, ontdekte een voorbijgaande boer, dat uit het kapraam van de vil la van den directeur-geneesheer van het rijkskrankziixnigengesiloht, dr. Frylinck, een touw hing, waaraan oen ladder was bevestigd. Onmiddel lijk bracht hij dit voorval in verband mei de ontsnapping van Frans Ro sier. Hij klopte de bejaarde huis houdster van dr. Frylinck op, die den directeur waarschuwde. Zooals mer. zich zal herinneren, was tijdens dc ontsnapping van Frans Rosier de di recteur met verlof. Hij arriveerde eerst Vrijdagmorgen weer in zijne woning. Deze directeurswoning is ge heel afgescheiden vom het gesticht, gelegen op het zoogenaamde eiland, en hoeft alleen laags den openbare:, weg communicatie met het gesticht- Het is een vrijstaande villa, vlak bij de haven, die gemakkelijk te berei den is. Er werd terstond een nauwkexxrig onderzoek ingesteld; met de revolver .n de hond ging men net huis onder tot boven door, terwijl ook voor den omtrek een bijzondere drijf jacht weid georganiseerd. Ten slotte ontdekte men, dat de meidenkamer, die niet gebruikt werd, wijl dr. Fry linck alleen met zijne huishoudster woont, tot verblijf had gediend aan dengene, die op de genoemde eigen aardige wijze het huis heeft verlaten. De tijdelijke bewoner had daar ook op een vreemde manier aan zijne na tuurlijke behoeften voldaan, hetgeen op eene storing in de verstandelijke vermogens wijst. Op het oogenblik wordt er irn huis nog niets vermist. Dr. Frylinck heeft echter eene uitgebreide garderobe, zoodat het best mogelijk ia, dat Frans zich daaruit eexi stel kleereai heeft uitgezocht. Dat de in den afgeloopen nacht ontsnapte logé niemand anders is dan Frons Rosier, ligt vrijwel voor ie hand. Men vermoedt, dat hij on middellijk na zijne ontsnapping zich naar de gastvrije woning van den di recteur heeft begeven, wel wetend, •Lit dezo met verlof was en hij zijn Viuis onbewoond had achiexgelaten. Toen echter de directeur Vrijdagmor gen thuis kwam, achtte Frans het geraden, zich niet aan zijn gastheer te vertoonen, waarom hij de wijk nam naar de onbewoonde meidenka mer, Ook is bet niet onmogelijk, dat hij van de toiletkamer van dr. Frylinck gebruik heeft gemaakt, om zhx uiter lijk te veranderen. Een en ander maakt de taak der recherche niet ge makkelijker. Aanstonds na de ontdekking van 't touw en de ladder, klom men in den nabijgelegen toren en werd de om trek met verrekijkers verkend, ech ter tevergeefs. Hot is wel een ironie van het nood lot, dat juist dit huis hem zuik een veilige schuilplaats heeft geboden! Op den avond Yan de ontsnapping heeft men wel alle greppels en schu ren onderzocht, doch niet het onbe woonde huis van den 'directeur. Zou zoo vraagt men zich té Medemblik af na dit nieuwe bewijs van schranderheid en helder door zicht, Frans aanstonds weer ontoexvx- kenliaar verklaard en kunstmatig ge voed wórden? Exx thans is dan weer heel Medem blik in last. De vrijende paartjes wa gen zich niet- buiten den dijk en huis vaders en huismoeders goven hunnen getrouwen extra sekure wenken om trent het sluiten der huisdeuren. Frans Rosier is de held van den dagl Tcd zoover het vex'haal van do Cou rant, das ona bij telephonische na vraag in Medemblik bevestigd is. Nu er dan op dit oogenblik over Rosier zelf weinig meer mede te deelen is, hebben wij alle gelegenheid om eens eenige bijzonderheden te ge ven over de regeling, getroffen ten opzichte van misdadige krankzinni gen in verband met het gesticht te Medemblik. De conclusie waartoe deze bijzon- derheden ons moeten brengen is twee ledig: lu. DE RIJKSREGELING IS GE HEEL ONVOLDOENDE. 2o. HET GEBOUW TE MEDEM BLIK IS GEHEEL ONGESCHHtT. Het gesticht te Medemblik is ge bouwd door Napoleon, die do haven van Medemblik noodlg had voor zijn strijd tegen de Engelsclxen. Later werd het een instituut vóór de adel borsten, toen deze naar den Helder gingen stond het gebouw een tijdlang leeg en werd in 1884 bestemd voor Rijks-krankzinnigengesticht, onder het motief, dat het een koopje was. Dat zou het ook blijken te zijn, maar in anders beteekenis, dan men meen de. Hoewel er een kostbare verbou wing aan geschied is, bleef het ge bouw voor zijn nieuwe doel onge schikt. Aanvankelijk deed zich dat zoo niet gevoelen, het aantal misda dige krankzinnigen en ontoexeken- bw».* verklaarden was in den begin ne r.iec, groot en men hod er voorna melijk gewone krankzinnigen. Er werd toen ook met de krankzinnige misdadigers minder omslag gemaakt, er werden meer disciplinaire maatre gelen genomen, zooals dat in een ge- vangesla pleegt te geschieden. Gsvhuéewag is evenwei de ver hou hug YGranderd. Door do nieuwe op /art! li gen van de medici, waaraan de rechtbanken haar vonnissen toet sten, werden Veel meer misdadigers ontoerekenbaar verklaard, zoodat het gesticht te Meeveoborg telkens meer misdadige krankzinnigen herbergd®. Weldra was de mannenafdeeling vol justitie-patienten, zelfs moest een dee! van de vrouwenafdeeling voor hen ingeruimd worden. De „rustige" vrouwen werden overgebracht naar Grave ea het gesticht hield de lastige vrouwen over plus de mannelijke ju- stlttepatienten, die de vrouwenafdee ling gedeeltelijk reeds hadden over stroomd. Er kwamen gevaarlijke ke rels, die er bleven, maar het aantal harmlose (onschadelijke) patiën ten werd steeds minder. Deze laatsten nu werken dubbel nuttig in een ge sticht, vooreerst omdat zij de plaat sen bezetten, die anders door lastige patiënten zouden worden ingenomen an vooral, omdat hun tegenwoordig heid het smeden van complotten door do anderen tegenhoudt en moeilijk maakt. Zij werken zooals de deskun- I ilgen dat noemen v e r d u n nend. Elk krankzinnigengesticht heeft een maximum, waar het niet boven mag gaan. Voor Medemblik heeft deze re gel langen tijd niet gegolden, som3 had men er 20 procent boven het maximum, wat cr gezonden werd. Eerst verleden jaar is een deel der bevolking naar elders gezonden en men zoo onder het maximum geko men. En terwijl dus in weinig jaren de in richting geheel van bewoners veran derd was, bleef de van don beginne af aan onvoldoende inrichting maai?' steeds even gebrekkig. Het gebouw 3 organisatorisch onvoldoende door fouten in den eersten aanleg en hot gevolg er van was, dat de deskundi- ;en allen gevoelden, dat het nooit ets goeds zou kunnen worden. De staf werd ex over gebroken en om dat dit eenmaal geschied was, achtte men zich moxeel verplicht hoofdver beteringen tegen te houden, omdat die toch niet konden baten. Er zijn nog andere redenen, waar om het Medembliksche gesticht voor zijn doel ongeschikt is: de ligging daarvan in een zoo afgelegen plaats je, de afwezigheid van drinkwater in voldoende hoeveelheid en de moeilijk heid om verplegers te krijgen. Het water nit den omtrek is er brak, het regenwater moet dus in bakken wor den opgevangen, maar dit is dikwijls ontoereikend, daar een dergelijk ge sticht natuurlijk eiken dag enorme rnassaa8 water noodig lxeeft. Men kan zich dus een denkbeeld vormen van de moeilijkheden, waarmee de directeur van dit gesticht te kaïnpen :oeft, die niet alleen een groot aan tal patiënten in een ongeschikt ge bouw verplegen, maar ook in tijd van droogte zich het hoofd met de watei*- voorziening breken moet. Bovendien heerscht er in Medem blik veel malaria. Ik sprak daar van verplegen. Hieraan knoopt zich een andere, mis schien wel de grootste moeilijkheid vast. Men krijgt de menschen in het Medembliksche gesticht niet als mis dadigers, maar als patiënten. Nu be staat algemeen onder de directeuren van krankzinnigengestichten het streven naar anti-detentionaire be- indeling, dat wil zeggen: men wil aan de patiënten zooveel mogelijk vrijheid laten, omdat vrijheid op hun ioestand een gunstigon invloed heeft. Vrijheid, dat is vx*eugde brengen is den ondergrond der tegenwoordige be handeling. Maar het publiek ver langt, dat gevaarlijke boeven zullen worden vastgehouden in 't belang Ier maatschappelijke veiligheid. Der- halve moet voor dezen de gevangen houding worden toegepast. Voor wie er nu even over nadenken is het dui delijk, dat op deze manier noch de behandeling van iemand als Rosier als gevangene, noch als patient goed kan zijn. Terecht zegt dan ook onze bijzondere vex-slaggever, die ter plaat se is geweest: „men hinkt op twee gedachten." Maar wij voegen daarbij: man kan niet anders, omdat de toe stand principieel niet goed geregeld is. Het is een merkwaardige bijzonder heid, dat Rosier den directeur van het gesticht, Dr. Frylinck, heeft ver zocht hem meer vrijheid te geven, onder de verzekering, dat'Hij dan niet wegloopen zou. Dit heeft de di recteur wegens zijn verantwoordelijk heid als „gevangenbewaarder" niet aangedurfd. Waarschijnlijk zou hij het als medicus met den patient vvcl_ hebben willen beproeven. Dit teekent het conflict. Er wordt nu allerwege aanmerking gemaakt op het feit, dat er feesten in "t gesticht plaats hebben en dat Ro sier en zijn gevaarlijke kornuiten daarbij worden toegelaten. Maar juist Jie feesten werken goed op de algemesixe stemming zooals bijvoor beeld ook op Meerenberg zeer goed kan worden waargenomen en het is dus logisch, dat Dr. Frylinck daar aan ook zijn gevaarlijke patiënten laat deelnemen, afgescheiden nog van den wensch, om hun een genoe gen te doen. Mechanische dwang, bijvoorbeeld door een patient In een dwangbuis te sluiten, is in een krankzinnigenge sticht daarom niet mogelijk, omdat die maatregel zoo bijzonder slecht werkt op de omgeving. In een gevan genis zou dat voor een enkel geval

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1