wmh w Verschijnt dageiljk», behalve op 2ow- en Feestdagen, aSi itd NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26b jaargang. No. 7784 DONDERDAG 10 SEPTBMBEB 1908 ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDEN! Voor Haarlem i 1.29 Voor de dorpen In dsn omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente) !30 franco per post door Nederland9 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Eoarens Coster. Directe? 1. PEEREB00M. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts,; iedere regei mees 10 Cte, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regeis i—elke regel mee? ƒ0. SS Reclames 30 Cent per regel, BIJ Abonnement aanzienlijk rabat. AdveitentKn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i M Cis. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie! Groots Houtstraat 55. Sstersommnnaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Ornkfarljs Zulte BultenspaarEe 6. Teietoonnnmmer 122. To4 de plaatsing van advertentiün en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem !n dit blad la uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon tnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 11 SEPTEMBER. Candidaatstelling voor den Gemeen teraad. Stadhuis 9—4 uur. Terrein Geldelooze Pad. Circus Corty Althoff, 8 uur. OM ONS HEEN No. 793. ©«se GemosniebBgrwting. Uit het volledige overzicht, dat on ze lezers in een vorig nummer van de gemeentobegrooting hebben kun nen vinden, zal hun gebleken zijn, dat er voor 1909 door Burgemeester 6n Wethouders geen wereldschokken de nieuwigheden worden voorge steld. Evenmin, dat sommige posten belangrijk verlaagd of verhoogd zijn geworden. We hebben hier een be grooting voor ons, die van haar voorgangster maar heel weinig af wijkt en die klaarblijkelijk in elkaar gezet is met groote zorg, het oog voortdurend gericht op het eind cijfer, de sluitpost, onze plaatselijke inkomstenbelasting, die in het be lang der gemeente zoo laag mogelijk moest worden gehouden. Bijna geen saJarisverhooging wordt voorgesteld, de enkele die we aan treffen is 't gevolg van een vroeger gemaakte regeling. Ook geen nieuwe subsidies, de eenige belangrijke ver hooging, die we vinden, is van dui zend gulden aan drie Haarlemschc stichtingen van algemeen erkend nut, de School voor Kunstnijverheid, de Ambachtsschool en de Huishoud- en Industrieschool. Het eeuige, eenigszins ingrijpende voorstel dat gedaan wordt, betreft onze politie. .Wil de Raad er op in gaan, dan zullen alle agenten van de eerste, tweede en derde klasse voort aan 50 per jaar meer ontvangen. Daardoor zal dan voortaan een agent der derde klasse 700, van de tweede klasse f 800, en van de ?erste klasse 825 ontvangen, ongerekend verhoo ging wegens dienstjaren en even- tueele gratificatie. Deze loonen zijn niet slecht, wellicht zou men op dit oogéöblik eerder een voorstel tot uit breiding van het aantal agenten, dan een tot verhooging van hun trakte ment -verwacht hebben. Dit neemt r.ict weg, dat het voorstel sympathiek is, omdat daardoor allicht de lust om te solliciteeren grooter, de keus ruimer en dus het gehalte zoo goed mogelijk wezen zal. Niet minder aangenaam heeft het mij getroffen, dat B. en W. voorstel len den vak- en taalcursus van de Haarlemsche Politievereeniging te steunen en hun, die het politiediplo- ina verwerven, een salarisverhoo- ging van 25 toe te kennen. De poli tievereeniging zal dit beschouwen als een blijk van sympathie voor hare pogingen tot ontwikkeling, een blijk, dat zij dan ook inderdaad verdient. Misschien komen we nu langzamer hand ook wel tot de wijzigingen in den dienst, die de vereeniging al zoo vaak gevraagd, maar tot dusver nog niet verkregen heeft. De burgemeester heeft bij deze ge legenheid ook een salarisverhooging voor het kader gewenscht, waarmee evenwel de wethouders zich niet hebben kunnen vereenigen. Misschien vernemen wij nog wel waarom niet,, Mij komt het minder juist voor, dat een adjunct-inspecteur in sommige gevallen niet meer zal verdienen dan een agent eerste klasse. Bovendien kunnen de traktementen van de in specteurs de vergelijking met die van de ambtenaren ter secretarie in 't ge heel niet doorstaan. Een andere tak van dienst mag eveneens nader worden bekeken. Het zijn do Lichtfabrieken, die voor 1909 een totale winst van 80.000 zul len afwerpen, waar bijgeteld moet worden een som van 90.000 voor het hebben van bulzen In den gemeente grond. Wat deze winst beteekent, wordt nog duidelijker, als we nagaan dat ze dertig procent is van de ge- heele opbrengst van onze inkomsten belasting. De electrische centrale levert daar van een winstcijfer van omstreeks f 6500. Niet veel, maar we wisten wel vooruit, dat deze tak van dienst voor- loopig'een soort van weelde wezen zou. Dat de luxe geen geld kost, is al wel. En het is voor de industrie geen gering voordeel, dat zij gebruik kan maken van de electriciteit als drijf kracht, die zooveel gemakkelijker, zindelijker en in vele gevallen goed- kooper is dan elke andere, 't Is waar, in omvang is de electrische centrale nog maar een peulschil, vergeleken bij de gasfabriek. Levert deze aan particulieren voor een som van f 80.000 per jaar, gene ontvangt voor haar gas van de burgerij meer dan zeven en een halve ton gouds. Geen bagatel voorwaar 1 Hadden we de gasfabriek niet, de rekening van de gemeente zou er nog heel wat slechter voor staan, dan ze nu doet, ook al gaf de Imperial of welke andere particuliere maatschappij ook, een halve of drie kwart toen aan de gemeente cadeau. Tot zulke hooge cijfers brengt de waterleiding het niet, maar een winstje geeft zij toch, een zevendui zend gulden ongeveer. Dat is niet veel op een zaak, die een omzet heeft van bijna twee ton, maar laat ons niet vergeten, dat juist deze tak van dienst er minder op uit moet zijn om geld te verdienen, dan wel om. het welzijn en de gezondheid van de burgerij te bevorderen. Bij deze begrooting wordt opgege ven wat we bij die der lichtfabrieken met leedwezen missen, het aantal klanten, als ik het eens huiselijk zeg gen mag. Op 1 Januari 1908 was het aantal verbintenissen tot waterne- ming 13080 en verwacht wordt, dat het op 't einde van dit jaar zal ge stegen zijn tot 13480. Het droevigste figuur onder de ge meentebedrijven maakt ons slacht huis. Een geraamd nadeellg saldo van bijna f 24.000 en dat, terwijl eerst verzekerd was, dat de inrich ting zichzelf zou bedruipen, nader hand, dat een duizend gulden of wat het hoogst denkbare verlies zou wezen, maakt allesbehalve een aan- genamen indruk. Wij hebben van den beginne af die blijde verwachtin gen met gedeeld en het slachthuis veeleer beschouwd als een mode van den tijd, die Haarlem in dubbelen zin dragen moest. Nu, de gemeente draagt ze, gaat er zelfs min of meer onder gebukt. In ons vorig artikel is er al op gewezen, dat bijna al de posten van ontvangst lager geraamd zijn moeten worden, dan voor 1908. Men heeft te groote verwachtingen van de onderneming gehad en de ko3ten van den bouw zijn nu eenmaal niet meegevallen. Het is nog mogelijk, dat Je reke ning meevalt. Wanneer namelijk de Koningin goedkeurt de nieuw ont worpen regeling, waarbij de slagers verplicht worden van het koelhuis gebruik te maken, een stelsel, dat door Gedeputeerde Staten is afgewe zen. In dat geval zou het nadeelig saldo op f 17.775 kunnen worden ge raamd, dus f 6200 lager. Dat moge belangrijk verschillen, van een zich zelf bedruipen van de zaak zijn we ver verwijderd. Om nog maar niet eens van winst te spreken, die in oogenblikken van al te uitbundig op timisme wel eens is voorspeld. Het openbaar slachthuis wordt op deze wijze een belangrijke schade post voor onze begrooting. Wanneer op dit oogenblik de Raad tot de op richting er van besluiten moest, zou, naar ik meen, dat besluit niet meer worden genomen. Laat ons nu maar hopen, dat het financieel verlies inderdaad door ver betering van de volksgezondheid worde vergoed Een andere post van beteekenis is die voor het lager onderwijs. Het blijkt nu zonneklaar, dat wij, Haar lemmers, langen tijd flink in den buidel hebben moeten tasten voor het onderwijs, dat gegeven werd aan leerlingen van buiten, vooral van Schoten, ook aan kinderen uit Heem stede. Haarlem deed dat om een goe den klant te believen, zooals een koopman een ruiker stuurt, wanneer een van zijn afnemers de zilveren bruiloft viert. Toen evenwel Schoten de klandisie opzei en plannen maak te om zelf gas te maken, deed Haar lem opmerken, dat de gemeente dan ook maar voor haar eigen onderwijs diende te zorgen. Dat is nu geschied en 'hert gevolg is een besparing van f 13.000 geweest. Misschien zijn er mensehen, die een dergelijke houding wat klein vinden, maar zij dienen niet te vergeten, dat de strijd om het bestaan voor de groo te gemeenten waarlijk niet zoo licht is, oi alle uitgaven moeten zoo\ mogelijk worden bekrompen. Per slot van rekening is Haarlem er financi eel veel benauwder aan toe, dan Schoten. J. C. P. Buitenlandse!!) Overzicht UIT HET TÜRKENLAND. De laatste dagen werd onze aan dacht bijna geheel in beslag genomen door de moddér-poliiiëk inzake de Marokkaansche aangelegenheden. Daardoor zijn de gebeurtenissen in het Turksche rijk wat op den achter grond gedrongen een onbillijkheid die wij spoedig willen herstellen. Dus weer over Turkije..,. 1 September is het spoorwegnet tot Medina ingewijd. Een meer beteeke- nend feit dan het oogenschijnlijk lijkt 1 't Is een „heilige" spoorweg 't is een spoorweg, die de geloovigs Muzelmannen in korten tijd naar de heilige plaatsen van den grooten pro feet Mohammed brengt.... 't Is een kolossaai werk geweest In 1900 werd te Damaskus met den aanleg begonnen aanvankelijk slechts langzaam, en voornamelijk, om te zien of het mogelijk zou zijn met Turken een Turksche spoorbaan in eigen beheer aan te leggeneen soort leerschool dus 1 maar in 1901 kwam een Duitsche ingenieur zich met „het zaakje" bemoeien, en werd meer spoed achter het werk gezet. Nu in 1908 is de lijn tot Medina ge reed en is te zamen 1481 kilometer aangelegd een heele afstand, on geveer 80 maal den weg Haarlem- Amsterdam 1 Ook hier was het„wie zal dat be talen, zoete, lieve Gerritje Met de betaling der kosten is het.... echt Turksch gegaan 1 Deze werden ge haald uit zegelbelasting op zaak papieren (dat is geoorloofd), uit vrij willige bijdragen (daar hebben we ook niets tegen), uit vrijwillige bij dragen „onder pressie van boven" (dat is een andere uitdrukking voor afzetten 1), uit korting op alle trac- tementen van ambtenaren (dat is al- ler-schandaligst 1) en uit giften in verschillende Mohammedaansche lan den verzameld in Engelsch-Indië werd alleen 25 millioen francs bij el kaar gebracht 1 Zoo is de „heiiige" spoorweg tot stand gekomen, 't Ging met vele moei lijkheden gepaard, wantle. werd veel moeite gedaan om 't geld voor den aanleg bij elkaar te krijgen, en 2e. deden enkele hooge „oomes", die aan 't laadje zaten, hun ijverige best om eerst den eigen zak te spekken... Enfin, de „heilige" spoorweg is er nu 1 Wat is zijn beteekenis Men weet, de deugden van den Muzelman zijn den Koran lezen en bedevaarten naar de heilige plaatsen ondernemen. Vroeger waren er maar weinig Mohammedanen, die naar de heilige sleden gingen, want de weg was lang en niet elk kon eenige maanden van huis. Nu is het anders Groot zijn deze gevolgen, maar dit is nog niet alles Laten we even in de geschiedenis teruggaan 1 't Was 1S76 toen de Sultan voor 't eerst aan zijn onderdanen een Grond wet en Constitutie gaf. Hij werd er door Europa toe gedwongen, want de gebeurtenissen in. de Balkan Ser vië, Bosnië, Herzegowina en Monte negro erg oproerig, Rusland met in- dringplannen bezield 1 hadden ge maakt, dat Europa dreigde „óf zelf hei-vormingen invoeren, öi ik zal hel doen." De Turk verkoos het werk aan zich te houden, de Grondwet kwam, on Europa kou rechtsomkeert maken... Even later was de rust een beetje teruggekeerd, enspeelde de Sul tan het klaar, om èn Grondwet èn Constitutie op te ruimen welke ar tikelen bij de groote schoonmaak als waardeloos op den rommel-zolder werden gedeponeerd Nu schrijven we 1908 en.... 't zelfde spel herhaalt zich. Ook nu dreigde Europa „zelf hervormen, of wij doen heten weer zegt de Turk „aan ons". De beschimmelde Grondwet en Constitutie worden van den zolder gehaald, wat afgestoft en... „klaar is Kees I" Europa is weer tevreden I.... Maar.... zal de Constitutie van he den 't wel lang maken Of zal het gaan als voor 30 jaar, toen alles even gauw werd opgeruimd als het geko men was Om deze vraag te beantwoorden, moeten we even den algemeenen toe stand overzien. 't Behoeft wel geen betoog, dat de Muzelmannen heel weinig op die nieuwerwetsche regeeringswijze ge steld zijn. Hun godsdienst is conser vatief, hun begrippen ditoBoven dien en hier zit 'm een voorname kneep i de Sultan is en blijft hun hoogste en eenige gebieder. Hij is immers de opvolger Yan Mohammed, dus moet men hem eereu en vereeren. Hoe dit te rijmen met een constitu tie Het Parlement, dat komt (of misschien niet komt I kan besluiten nemen, de Muzelman zal in de eerste plaats het woord van den Sultan als Allah-opvolger gelooven en gehoorza men. De Muzelmannen hebben ln Turkije de overweldigende meerderheid. Nu nog danst de Sultan wat naar de pijpen van de Jong-Turken, om dat hij uit vrees voor Europa's her vormingsplannen moeilijk anders kan maarhoe lang De Jong-Turken zijn den waren Muzelman niet heel sympathiek, 't Is een partij, voorna melijk samengesteld uit jonge men- schen, die elders (in Parijs en andere luxe wereldsteden) hun opvoeding ge noten hebben, en met moderne regee- xlngsbegrippen ook een meer libera len godsdienst hebben meegebracht. Dat zint den echten Muzelman niet!... Vandaar ook te verklaren, dat de Jong-Turksche beweging haar mees te en beste aanhangers onder de Christenen, Bulgaren, Macedoniërs en Armeniërs gevonden heeft. De nieuwe, de „heilige" spoorweg zal er toe bijdragen, dat Turkije nog meer ware Muzelmannen krijgt, die den Sultan ais eenigen machthebber erkennen. Als.... als.... Europa dan weer een beetje stil is, wordt.... misschien het spel van voor 30 jaar weer her haald. Drie keer is Immers scheepsrecht?.. Of.... zal Europa nu beter waken?... DE MAROKKAANSCHE QUAESTIE. 't Marokko-gemodder is nog altijd in vollen gang In de nota aan de mogendheden die thans door Frankrijk en Spanje in gemeenschappelijk overleg is op gesteld wordt nadrukkelijk op den voorgrond gesteld, dat het optreden van Frankrijk te Casablanca een uit de bepalingen der Algeciras-acte voortvloeiende internationale actie was en niet een buiten de lijst der Algeciras-acte vallende stap van Frankrijk alleen. Natuux-lijk is dit een gewichtig punt, beslissend voor de vraag, of de erkenning van Moe- lay Haf id door Europa afhankelijk gesteld mag worden van do voor waarde, dat hij Frankrijk de kosten der expeditie terug betaalt. Maarwaar moet Moelay Hafid toch dat geld vandaan halen. Moet hij eerst betalen, dan.... moei hij ja-' ren op de erkenning wachten, en is zijn concurrent en halfbroeder Abd-el-Azis wellicnt weer zoo ver sterkt, dat hij ook weer een bod je doet 1 Duitschland zal deze handeling nooit goedkeurennieuwe geschil punten in 't vooruitzicht Dit blijkt ook wel uit oen vuratag van een onderhoud, dat de Duiteche consul Dr. Vassel met Moelay Hafid had. Dr. Vassel namelijk bracht den Sultan aan het verstand, dat hij zich, wat den elsch der schadeloosstelling betreft, niet door Frankrijk en Span je bang moet laten maken, en dat de Europcesche regeeringen voor de be langen van Marokko en zijn wettigen vorst mot warmte zullen opkomen. Deze consul heeft zich nu ook nader uitgelaten over het doel van zijn tocht. Toen de vraag werd gesteld, welke plannen Duitschland ton opzichte van Marokko 'nad, verklaarde Vassel, dat Moelay Hafid rekenen kon op krach- tigen steun van Duitschland, en hij voegde daaraan toe, dat hij zich naar Fez begaf, om Moelay Hafid mede to deelen, dat Duit3chland's plan is, de integriteit van het land te verzekeren en don Sultan te helpen om de tegen woordige moeilijkheden te boven te komen. Dit bericht is in lijnrechte tegen spraak met hetgeen officieel beweerd werd, toen dr. Vassel zich op 31 Au gustus van Tan ger op reis begaf naar Fez. Toen heette het namelijk, dat de consul met geen ander doel naar die plaats ging, dan om de belangen van Duitsche onderdanen en bescher melingen te behartigen.... In de pers blijft een zeer hatelijke tcon. Zie hier eenige staaltjes De Parijsche correspondent van de Ber liner Lokal Anzeiger meldt In de dagen der Algcciras-conferpn- tiö was het graaf Tattenbach, dien men verantwoordelijk stelde voor elk onwelkom incident. Heden heeft „die Intrigant Vassel" de rol van den meest gehaten man overgenomen. „Matin", „Le Journal" en andere bladen zeggen, dat de renboden van Hafid kreupele beenen hebben, dat de Fransche gezant Rcgnault nog al tijd vergeefs op het officleele bericht (van Moelay's troonsbestijging) wacht wie draagt van zulk een beleedi- gende vertraging de schuld vraagt de correspondent van de Berl. Loknl Anzeiger ironisch. Niemand anders (volgens de Fransche bladen name lijk) dan de te Fez aangekomen Duit sche consul Vassel. DE CONGO-ZAAK. De Belgische Senaat nam de wet tot goedkeuring der acte van overname van den Congostaat door België aan met 63 tegen 24 stemmen de kolo niale wet werd daarna aangenomen met 66 tegen 22 stemmen. DUITSCHE FINANCIëN. In ons overzient van gisteren wezen we op den slechten toestand van de Duitsche financiën. Nu wordt dit ook door de Noordd. Allgem. Zeit. ge daan, die als middelen ter verbete ring aangeeft zwaardere belasting der genotmiddelen en uitbreiding der successie-belasting. Of dat voldoende zal zijn 't Moet een flinke verhooging zijn. wil daar een 20 millioen uit geklopt worden I DE TURKSCHE SULTAN is bedreigd. In een vergadering van Jong-Turken te New-York werd door Nakie Montran pasja, een rijken Os- maan, die de revolutionnaire bewe ging met aanzienlijke sommen hoeft gesteund, een rede gehouden, die heel wat opzien heeft gebaard. Hij zeide namelijk, dat Abdul Hamid hoogstens nog één maand zou regoo- ren. Had hij tegen dien tijd geen af stand van den troon gedaan, dan zou hij verjaagd worden, daar besloten was, dat Resjed F.ffendi, dien hij zelf als troonopvolger had eikend, hem zou opvolgen. Men moet echter de macht der Jong-Turken niet overschatten (zie ons eerste ax-tikeltje van dit over zicht 1) DE AANSLAG OP ROOSEVELT. Er is in het buitenland met heel wat ophef gewag gemaakt van een zoogenaamden aanslag op president Roosevelt. Blijkens de jongste berich ten echter is er niets andei-s gebeurd, dan dat de president voorbij, een bosch rijdende, hoorde schieten, en toen de opmerking maakte, dat daar bepaald iemand bezig was zich to oefenen. En werkelijk bleek later dal de zoon van den president achter den tuin van zijn vader zich oefende in het schieten met een revolver.... Wie zou ook gebeten zijn op een President, die over eenige maanden naar huis gaat DE TROEBELEN IN PERZIë. Zal ©enige weken geleden zijn, dat wo in een uitvoerige beschouwing der Perzische aangelegenheden de stelling verkondigden, dat de toe stand zon niet lang kon blijven, en Engelan*: ei Rusland wel zouden in- •r ij pen. We blijken juist gezien te hebben Een gelijkluidende Engelsche on Russische nota is aan den Sjach go- zonden, waaion diens aandacht ge vestigd wordt op de wonschalijkheid om, in het belang van den vrede en de welvaart van zijn rijk, openlijk zijn besluit te bevestigen, dé constitu tie te handhaven, de verkiezingen uit te schrijven en in November eeno nieuwe wetgevende vergadering bij een te roepen. De nota wijst voorna melijk op de noodzakelijkheid, dat dit besluit van den Sjach bekend worde in Tebriz, met het oog op den onrustigen toestand in die plaats en de gevaren, die voor de vreemdelin gen daaruit kunnen voortvloeien. Dit ia de eerste stap tot inmen ging. Gehoorzaamt de Sjach, dan ls het goed, anders HET COUGRBS DER TRADE- IJNIONS. Het Eugelsche parlementslid Shack- leton opende met een zeer belang wekkende redevooring het congres der vakvereeniglngen. „Wij moeten trachten'", zei spieker o.a., „alle be perkende bepalingen uit do „wet op de ouderdomspensioenen te verwijde ren. Ook op de drankwet moeten we elk amendement weren. Het werkloo- zen-vraagstuk -s dringer dan ooit. Ik ben van oordeel, dat werklieden-ge delegeerden bij een conflict tusschen patroons en arbeiders geheel zelfstan dig dienen op te treden, ook wat het nemen van maatregelen betreft, ik acht het wenschilijk, dit op een we reldcongres nader uiteen te zetten." Sprekend over den internationalen vrede, verklaarde hij, dat deze steeds vastere vormen zal aannemen, daar de werklieden in alle landen de ver schrikkingen des oorlogs leeren in zien. Dit congres is een waar reuzen- congres. In het geheel waren er 518 afgevaardigden, die 213 vereeirgin- gen vertegenwoordigen met een le dental van 1.77X000. Stadsnieuws DE VERANDERING VAN DE GED. OUDE GRACHT. Nu een gedeelte van deze straat tusschen Kleine en Groote Houtstraat veranderd is, kan iedereen waarne men, welk een flinke verbetering daardoor wordt verkregen. Breedo trottoirs aan weerskanten geven den wandelaar gelegenheid veilig en ge makkelijk zijns weegs te gaan, ter wijl de breede rijweg in het midden, nu niet meer verhoogd, hoogst gerie felijk zal zijn voor het verkeer met rij- en voertuigen. Er is ons meegedeeld, dat verschil lende bewoners evenwel bezwaar heb ben tegen liet wegnemen van de hek ken voor hun huis, zoodat op ver schillende plaatsen de trottoirs niet op dezelfde breedte zullen kunaien doorloopen. Wij vertrouwen, dat de ze bewoners bij nader overweging toch wel van hun hek afstand zullen willen doen. Dat na de wegneming er van het pubiek dicht langs hun ra men loopt, is stechts een schijnbaar nadeel. Het blijkt spoedig genoeg, dat de voorbijgangers toch niet inkij ken. En met de wegruiming van de hekken verdwijnt ook de mogelijk heid voor het maken van gymnasti sche toeren, iets wat wel degelijk hin derlijk was. Wanneer de eigenaars van hekken in 't belang van het algemeen ver keer hun hekken willen prijsgeven, zal deze Oude Gracht, wanneer de verandering der bestrating geheel vol tooid is, een zeer goeden indruk ma ken. Vooral wanneer de jonge hoo rnen die er bezweken en weggenomen zijn, door andere worden vervangen. KINA Mij. „DJAJAGIRI" TE HAARLEM. Aan het verslag over 19071908 wordt het volgende ontleend. De oogst heeft bedragen ruim 80.000 KG. bast, waarvan ongoveer 8000 aan Ledger, 43.000 aan Hybride, en 29.000 aan Succirubra. Hei product werd verkocht in de veilingen van Augustus^ en October 1907, van Januari, Februari, April, Moi, Juni en Juli 1908 tegen de een heidsprijzen van 4.8 en 4.2 ct. in de 2 eerste, van gemiddeld 3.5 ct. jn de volgende maanden. Het grootere oogstcijfer is te danken: deels aan 't contingent van rooiing in tuin 30, deels aan de klimmende bijdragen der nieuwe jonge tuinen 12, 13, 14, 18 en 19. Ook in komende jaren zal, naar thans zich laat aanzien, een jaarproduct van plm. 80.000 KG. ver wacht kunnen worden. Van den restant-oogst, bedragende onder ultimo April 1908 pl.m. 33.000 KG., zijn pl.m. 25.000 KG. sinds ge realiseerd! De laatst aangekomen fac tuur, die eerst in veiling van 27 Au gustus a.s. kan worden aangeboden, ia naar matige w aar der am in g bere kend. De in het boekjaar gemaakte netto winst bedraagt f 9852. Na aftrek van 217 aan verschuldigde bedrijfsbelas ting blijft ter verdceling over f 9634, waarvan aan: tantièmes f 500, grati ficatie f 200, dividend (8^ f 8750 en onverdeeld saldo f 1S4 over te brengen op nieuwe rekening.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1