HAARLEM'S DAGBLAD. ™Bg.g*g:. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Koloniën Sport en WedsMjiaett FEUILLETON 1 ■dU mlm ioogo Raad. foor den Hoogen Raad, die onder ,arn. voorzitterschap van mr. Gul- zijn eerste strafzitting na de va-1 mtie hield, werd gepleit door mr. W. van Gigch, advocaat te Am- jrdani, in de zaak van A. W., koop- an. vroeger te Haarlem, thans te bsterdam, door het gerechtshof te aisterdam, met vernietiging van n vonnis der rechtbank te Haar- m, veroordeeld tot 1 jaar en zes aanden gevangenisstraf, wegens it voortgezet misdrijf van heling van a, toebehoorende aan de firma Joh. pschedó Zonen, te Haarlem, ter- Ijl beklaagde wist, dat dit tin door H. W., van wien hij ze kocht, door isdrijf was verkregen. De voorgestelde nietigheid van de igvaarding was door het Hof ver- orpen, Mr. Von Glgch "ontwikkelde één issatiemlddel, volgens hetwelk het of ten onrecnte geweigerd had, de etigheid der dagvaarding uit te (reken, hoewel die dagvaarding ten voldoende duidelijke omschrij- ng der feiten bevat, gelijk op straf- van nietigheid in art. 143 straf- jrderlng is voorgeschreven. Het Hof wft erkend, dat de dagvaarding inleiding geeft tot gewichtige beden- jngen. En nu vroeg pleiter r is het i taak van den rechter zulk een igvaarding toch te beschouwen als- I zij volkomen in orde is Juridi- jhe fouten uit een dagvaarding kan ,en niet wegredeneei-en door een ogenaamde feitelijke uitlegging. In jze dagvaarding toch stond dat het ied, hetwelk beklaagde kocht van mgeen. die het door verduistering ld verkregen, niet toebehoorde aan in verkooper, doch aan de firma uschedé. Maar dan was beklaagde iderdaad niet strafbaar. Het feit op chzelf immers, dat een voorwerp jor misdrijf is verkregen, maakt jn varkoop daarvan niet strafbaar, ilijk ook mr. Noyon leert. Legt men Q3 iemand heling ten laste van door irduistering verkregen goederen, an moet het goed toebehooren aan en verduisteraar, om tot veroordee- ng te kunnen komen. Volgens deze dagvaarding nu was et goed door misdrijf verkregen bor W. Maar dan kon het niet tege jkertijd toebehooren aan de firma Dschedé. De beklaagde nu, die de pgvaardlng ontvangt, moet weten iaarop hij zich heeft te verdedigen ij moet de gelegenheid hebben ge- ad, zijne verdediging voor te berei- »n. Bij een dagvaarding als de onder- avige was dit niet mogelijk, daar't let duidelijk was, of aan beklaagde in strafbaar feit of een niet straf- lar feit was ten laste gelegd. Behoorde het tin Immers nog aan i firma Enschedé, dan was de ver- listering nog niet voltooid. Conclusie O. M. 21 September, TENTOONSTELLING VAN HUIS INDUSTRIE. Bij de Vereeniging voor de Neder- andscha tentoonstelling van huis- Idustrie, is van den Minisler van iandbouw, Nijverheid en Handel het ericht ingekomen, dat Z. E. bereid l te bevorderen, dat van Regeerlngs- lege een subsidie worde verleend an f 5000 onder voorwaarde dat aan et Bureau der Vereeniging een Re- feerings-commissaris worde toege- oegd, en dat het plan der tentoon- (elling zoodanig zal worden gewij- Igd, dat geen gezinnen van huisar- eider3 op de tentoonstelling zullen ferkzaam zijn, om de toestanden in e huisindustrie aanschouwelijk voor stellen. Aangezien het plan van den Minis- ir een zeer groote verandering zou rangen in de werkzaamheden en den pzet der tentoonstelling, zal de Ver- pniging op 20 September eeno be- iuursvergaderlng houden, om deze aak te bespreken. Do gemeente Amsterdam is geneigd en subsidie van 2000 te geven, on er voorwaarde, dat ook het Rijk ïbsidieert. HEEMSTEDE. Gasfabriek. Vanwege de directie van de Ge- ieente Gasfabriek alhier wordt bij e ingezetenen rondgezonden eene jrculaire met omschrijving van do porwaarden, waarop door de ge- ieente met ingang van i Januari 609 gas wordt geleverd. Daarin wordt de aandacht der in gezetenen gevestigd, dat bij diegenen, die zich voor 15 October 1908 als gas- verbruiker opgeven, de toevoerleiding van de hoofdbuis in' de straat tot aan den meter tot een maximale lengte van 12 meter gratis wordt aange legd. Men meldt aan de „Tel." uit Apel doorn i Omtrent den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, vernamen wij, dat H. M. zooveel mogelijk in Hare particuliere vertrekken vertoeft, in hei geheel niet uitrijdt, en slechts af en toe een wandeling in het Ko ninklijk Park onderneemt. Zij ont vangt slechts bezoeken voor zoover dit hoogst noodzakelijk is, en het aantal audiënties wordt eveneens tot het noodzakelijke beperkt. Dinsdag bracht prof. B. L Kouwer, uil Utrecht, per automobiel oen be zoek aan Het Loo. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP? Vóór ruim 14 dagen overleed te Roermond het 10-Jerte kind Valentijn en werd begraven Sedert een pear dagen geleden doed-fcet pereieht de ronde, dat het kind geen natuurlij ken dood zou zijtn gestorven, doch tengevolge van een slag op het hoofd, zoodat de justitie zich de zaak aan trok en Maand agnamiddag het lijk lliet opgraven en gerechtelijk schou wen. Het resultaat van het onderzoek Is onbekend. Eene vrouw, die verdacht werd den knaap te hébben geslagen, kon na verhoor weder huiswaarts keeren. CL. K.). VEREENIGING „VERGUNNING". In eene te Amsterdam gehouden hoofdbestuursvergadering van de ver eeniging „Vergunning" dezelfde, die nu in het Paleis voor Volksvlijt de tentoonstelling voor het koffie huis- en restauratiebedrijf heeft ge organiseerd werd een motie van afkeuring tegen den minister van Binnenlandsche Zaken aangenomen, naar aanleiding van diens houding ten opzichte der vergunninghouders. De vergadering vatte haar oordeel samen in de volgende motie „Het hoofdbestuur, enz., spreekt zijn bevreemding en verontwaardi ging uit over het in de dagbladen ge publiceerd rondschrijven van den minister van binnenlandsche zaken, waarin, in strijd met de bestaande jurisprudentie, aangeraden wordt voor den vervolge een vergunning te weigeren aan hen, die gemeente raadslid zijn. Het grondt deze be vreemding en verontwaardiging op het feit, dat de Drankwet ten aan zien van den vergunninghouder zeer strenge eischen stelt op zakelijk ge bied, dat daardoor voor dezen stand reeds meer waarborgen bestaan dan voor ongeveer elke andere klasse van staatsburgersdat bovendien deze klasse aanzienlijk In zedelijk en gees telijk opzicht gestegen is door de mid delen, die het in eigen kring tot voor uitgang en ontwikkeling reeds se dert lang aanwendtdat op hen, die thans vergunninghouder en gemeen teraadslid zijn, in de vele (waaron der groote) gemeenten van ons land, absoluut niets te zeggen valtdat het hoofdbestuur voornoemd dan ook den ernstigen wensch uitspreekt, dat deze nieuwe, onverdiende klap in het aangezicht der vergunninghouders zal worden ongedaan gemaakt, en gaat over tot de orde van den dag." EEN BOKJE....r De Delftsche politie heeft Maandag een bokje geschoten, door een inwo ner van haar eigen stad, zekeren Jan Schflperoort, die n. b. niets op den beruchten Frans lijkt en die voor het eerst na een langdurige ziekte buiten mocht wandelen, plotseling met vier mam te overvallen en naar het bu reau over te brengen. Het bleek natuurlijk dadelijk, dat het de gezochte niet was. Het slacht offer der vergissing had echter het minder aangename transport al te pakken, want het publiek had zich tij dens zijne overbrenging niet onbe tuigd. gelaten in het uiten van lieflijk, heden aan zijn adres. NEDERLAND EN CURAgAO. Reuter seLnt d.d. 8 Sept. uit Porta Delgada: De Friesland is hier aange komen en zet morgen hare reis voort naar Curagao. NEDERLAND EN VENEZUELA. Naar aanleiding van hetgeen Ne- derlandsche persstemmen, in zake hot bestaand confllot, in het midden brachten, teekent de „Amigoe" aan, dat het een hartelust (is) te kunnen grasduinen in den weelderige» over vloed van berichten over Curagao in de Nederlandsche pers". De uitzetting von den minister- resident uit Curagao, schreef het blad, heeft de gemoederen wakker geschud. Een ieder gevoelt i Curagao Is in nood. Wat het blad nog meer verheugde, was, dat de hooge regeering in Ne derland thans overtuigd scheen, wat men op Curagao reeds maanden ge ledon wist, dat met minnelijke schik king weinig gedaan kan worden, maar dat het noodig zal wezen, met kracht van wapenen voor Curagao recht te eischen. „Ons dunkt, schreef het blad dan naar aanleiding van de uitzending van „Heemskerck" en „Friesland", dat het gereed maken en uitzenden van 2 oorlogsschepen, zoodat hier over 3 flinke krachten kan worden beschikt, ons reeds de daden toont, welke wij mogen verwachten. De onbehoorlijke, beruchte „Nota" van Venezuela werd volgens den ka bel reeds in Den Haag ontvangen, en het antwoord aan Castro is reeds verzonden, maar wordt na ontvangst aldaar eerst door de Hollandsche re geering. openbaar gemaakt. Zoodra de oorlogsschepen zullen zijn aangekomen, zullen wij nog wel andere daden zien, wie weet reeds hoe spoedig. Nu dezer dagen de heer De Reus in Nederland aankomt, kun nen de plannen zoo breed mogelijk worden opgezet. De volgende week kan menig be langrijk bericht ons aangenaam ko men verrassen. Wij maken ons sterk, dat wij hier op Curagao een echt geestdriftig Koningiunefeest zullen vieren, vol dankbaarheid en trots, dat Curagao nog steeds is en vooreerst wel blijven 2&1 een der vela kolonies van het vrije, dappere Nederland, beroemd en benijd om zijn wijze en voorzichtige manier van kolonlsee- ren. Het uitzenden van oorlogsschepen kost schatten gold, reden waarom misschien andere naties, die tegen over Venezuela in een dergelijk geval verkeerden als ons Moederland, van het zenden van zulke dure oor logsschepen tot nog toe afzagen, maar Nederland heeft getoond, dit gaarne over te hebben voor Curagao. Als om strijd sporen de Nederland sche bladen aan tot oen krachtig op treden, met veef meer macht dan vroeger ooit ten toon werd gespreid, de leden zoowei der Tweede als der Eerste Kamer vragen de Regeering met spoed ons ter hulp te komen. En de Regeering zelf, nu zij maar een maal op de hoogte 's van onzen toe stand, toont zich volstrekt niet schraal en schriel, maar met fierheid wordt verklaard, door den Minister, dat men onze nationale eer zal weten hoog te houden." ALGEMEEN KIESRECHT. In een oproeping „aan de Neder landsche democraten", uitgaande van het bestuur van liet propaganda- comité voor grondwetsherziening en algemeen kiesrecht, gevormd uit ver tegenwoordigers van de besturen van den Vrijzinnig Democratischen Bond en het Algemeen Nederlandsch Werk lieden Verbond, wordt medegedeeld, dat op Zondag 27 September in Den Haag een meeting voor grondwetsher ziening en algemeen kiesrecht zal plaats hebben. De heeren mr. H. P. Marchant en N. G. Brouwer Jr. en mevrouw dr. Aletta Jacobs hebben reeds toegezegd als sprekers te zul len optreden. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Bij de gelegenheid van de alge meens vergadering der Hollandsch^ Maatschappij van Landbouw, die Woensdag te Texel werd gehouden, hield de afdeollng Texel eene land- bouw-tentoonstelling, die des mor gens om elf uur werd geopend door den voorzitter, den heer H. W. Kees oom. Na hem spraken nog mr. W. F. Hidding, burgemeester, mr. C. P. Zaaijer uit Rotterdam, voorzitter van het hoofdbestuur, en de heer A. Wa- gemaker, geneesheer, voorzitter van de feestcommissie. De tentoonstelling was bij de ope ning al zeer druk bezocht, wat een goed teeken is voor de volgende da gen. Onder de aanwezigen was ook de heer F. B. Löhnis, inspecteur van den landbouw uit 's-Gravenhage. Te ruim 18 uur opende de voorzit ter, mr. Zaaijer, de 81ste algemeens vergadering, met eene rede, waarin hij het welkom toeriep aan den heer Löhnis, den heer Breebaort, lid Yan verdienste en den heer A. Korte weg don nieuwen secretaris. Daarna werd tot behandeling van de punten van den beschrijvingsbrief overgegaan. KERMISLUSTIGEN. Nog altijd gaat men te Bergam bacht voort zijn misnoegen over de afschaffing der kermis door den raad te uiten. De vorige week brandde bij het an- tirevolutionnair raadslid Rookea de boerenwoning af ^waarvan men nog tevergeefs naar de oorzaken zoekt. Thans gingen, de kermislustigen al daar heen en dansten op de puibhoo- pen. De appels aam de hoornen, de eieren In het kippenhok, niets bleef gespaard (N. R. CL). INBRAAK. Te Vollenhove is ingebroken bij den landbouwer J. Oldeohof. Uit een ka binet, dat met een bijl is opengehakt, wordt ongeveer 100 vermist en e ent- ge lijfsieraden, ter waarde van onge veer ƒ200. Do politie heeft zekeren A. H. en diens zoon als vermoedelijke daders In verzekerde bewaring genomen. ONGELUKKEN. Te Opmeer (N.-H.) is zekere vrouw Neeltje Mul in eeu sloot verdronken. Woensdagmorgen is te Emmerik de brievenbesteller Lëonzen vam 's-Heer- emberg onder den trein gemakt. Hij werd door den binnenkomenden trein gegrepen, verloor beide beenen en kreeg een groote wonde aan hert. hoofd Voor dood weid hij weggedragen. Op de hofstede van den heer A. vam Houte te IJzendijke trof een achttien jarige knecht met een schot hagel zijn jongeren collega vlok boven het lin keroog waardoor dit wellicht verlo ren zal zijn. Medische hulp werd da dedijk Ingeroepen. In de nabijheid der kerk te Laren (Geld.) werd door den heer v. d. B. v. V. met zijn stoomfiets aangereden de 15-jarige Vemneke R., wonende in Ver- walde, onder voornoemde gemeente. Ten gevolge daarvan kreeg het kind een horsenschudding. Het werd bij een dei* dorpsbewoners ter voorloopi- ge verpleging binnengebracht. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door den geneesheer Bokkel Huimimg uit Lochem. De toestand van het kind is hoogst ernstig. Zich Maandagavond vam de kermis te Roordahuizum naar huis begeven de. is de 72-jarige G. Sj. van E., van Idaard, vermoedelijk door de duister nis mislead, te water geraakt en ver dronken. Dinsdagmorgen is het lijk van den man, staande rnet het hoofd in de modder, opgehaald. Elan 3-jarig kindje vam H. H.„ te Ophousden, dat Zaterdag een hoeveel heid kokend water over het lichaam kreeg, is aan de gevolgen overleden. Maandagavond had te Zoeterswou de een aanrijding plaats tusschende auto H 91 en een melkbrik. De melk- brik reed achter een vrachtwagen en werd niet opgemerkt door den auto bestuurder, voordat een hotsing kon worden voorkomen De auto pakte het achterwiel van de brik en nam het ge- heele onderstel mede. Door den schok raakte de chauffeur het stuur kwijt, waardoor de auto in volle vaart de diepe sloot, vlak voor de villa van den heer P. Koning, in vloog. Gelukkig zat niemand anders in de auto dan de bestuurder, die zichzelf wist te redden door vóór de auto de sloot in te gaan. Minder goed kwam het zoontje vam den caféhouder K., er af, dat juist, toen heft ongeval gebeurde, bezig was op de brik te klimmen, en zich nogal erg aam het hoofd en een been be zeerde. Eveneens bekwam een meisje, dat vóór op de brik zat, een wonde aan het been. Het paard, dat op hol sloeg, werd spoedig gegrepen. De auto, waaraan eveneens veel materieele schade is toegebracht, werd door den bouwondernemer Groenendijk, van Leiderdorp, op het droge gebraoht. (L. D.) Maandagnamiddag la to Vlaardim- gen binnengekomen het loggerschip „VI. 34", aan boord hebbende het lijk van den 11-jarigen A. T. Maat, wo nende Ged. Blei-sloot, die op zee over- boord wae geslagen en verdronken. Het ventje deed voor plezier een reis mede. Tijdens de regiments oefeningen, door bet regiment grenadiers en ja gers in do duinen nabij de vlakte van Waalsdorp gehouden, zakte het paard van den commandant van het 4e ba taljon, majoor J. Burger, bij het be stijgen vam een duin, met de achter- beenen diep in het zand, tengevolge waarvan het rijdier achteroversloeg en met zijn ruiter de helling afrolde. Majoor Burger kwam drie malem on der zijn paard en was een oogenbflk geheel verdoofd door den val, doch de ijlings toegesnelde officier van ge zondheid kon vaststellen, dat de ba taljonscommandant er geen ernstige gevolgen vam zou ondervinden, zoo dat dan ook van de Inmiddels aange komen brancard geen gebruik behoef de te worden gemaakt. AUTOMOBIELONGEVAL. Dinsdagavond geraakte op de Voor straat te Utredht de motor van een automobiel uit Rotterdam defect, waardoor de inzittenden genoodzaakt werden uit te stappen. Wijl het voer tuig op de tramrails stond, wenkte de eigenaar vam de auto den wagenbe stuurder vam een naderend tramrij tuig ,stil te houden, doch dit sein werd door den wagenvoerder niet be- metrkt, ten gevolge waarvan de tram- wagem tegen de auto aanbotste. Door den geweldigen schok werd de motor vam de auto in werking gebracht en snorde het voertuig zonder bestuurder over de straat, nu eens Links zwen kende, dan wede<r rechts. Gelukkig werd de „losgebroken" auto spoedig achterhaald en kon de motor worden stop gezet. Een haltepaaltje van de tram was met de auto in aanraking geweest en afgeknapt. Het tramver keer ondervond door dit ongeval groot oponthoud. De schade door de botsing van de tram tegen de stil staande auto aan dit voertuig veroor zaakt wordt door den eigenaar op ƒ2000 geschat. De politie onderzoekt liet gebeurde thans nader. (U. D.) ALG. REVOLUTIONAIR CONGRES. Het revolutionair congres, dat te Amsterdam gehouden is. besloot uit de huishoudelijke zitting het volgen de openhaar te maken. Naar aanleiding vam het voorstel van het Agitatie-comité „Het congres overwege, of, wan neer er in hoogste instantie ean ver- oordeeJing volgt van de beide leden der aid. Amsterdam, op grond dat de I. A. M. V. ean organisatie is in strijd met de wet, het gewenscht en gera den is, om als leden van de revolu tionaire arbeidersbeweging zich schuldig te maken aam opzettelijke wetsovertreding, d. w. z. aan over treding van de wet, die zóó uitgelegd wordt, dat de I. A. M. V. een verboden vereeniging is", ontspon zich een langdurige discus sie, die tot resultaat had, dat de vol gende motie werd aangenomen „Het revolutionair congres, samen gesteld uit 134 vak- en ander© vereeni- gingen, overwegende, dat door de ver- oordoeiing van twee leden der anti militaristische vereeniging te Amster dam, oen aanranding heeft plaats ge had op liet recht van veresnigen, door de Grondwet erkend, spreekt zijn af keuring uit over dit vonnis, geeft bij deze te kennen dat het niet gediend is van dergelijke aanrandingen, waar aan straks ook andere vereenigingen bloot staan, en is vast besloten daar tegen op te komen, met alle ten dien ste staande middelen, in den geest van die op het congres genomen besluiten." Ten aanzien van vakorgamisatie en militarisme werd onder groote in stemming van het congres mede de volgende motie van het Agitatie-comi té aangenomen „Het congres, enz. vaai oordeel, dat de aanval van de Justitie op de I. A. M. V. een aanval la op het grondwettig recht vam vereeni gen en vergaderen dat die aanval een aansporing mort zijn tot de verschillende elementen der revolutionaire arbeidersbeweging, om meer dan tot heden samen te wer ken voor het behartigen vam ieders speciale taak verklaart dat het militarisme voor de socialistische propaganda en de actie der vakbeweging een voortdu rend gevaar en belemmering is en ndiet krachtig genoeg kan worden be* streden besluit dat de deelnemers in hunnc- respectievelijke organisaties er op zullen aandringen, elkaar bij den strijd tegen het militarisme in T bij zonder en bij acties in 't algemoon krachtig te ondersteunen." (De Vrije Soc.), BRANDEN. Omtrent den brand te Westerly gem. Scheemda (Gr.), schrijft men aam 't Hbld. nader: In de hoerenbehuizing van den heer A. Pronk, eigenaar de heer Kranen borg te Blijham, was de dorschmo- chine aan het werk. Om twaalf uiri was het schafttijd. De werklieden ziy ten pas aam tafel toen ze „brand" hoorden roepen. Achter in de boeren schuur was brand ontstaan en de vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te; denken. Vandaar zeker, dat mem ook maar geen spuit liet aanrukken. De belendende behuizing, bewoond door J. Lewering en Van der Laan, vatte ook vlam en brandde eveneens geheel af. Van de inboedels werd zeer weinig gered. Een kalf en de varkens vam Pronk bleven behouden. Diens ga- heele oogst verbrandde. De locomo bile der darschmachine werd gered, de stroopers verbrandde. Of de darschmachine de oorzaak van den brand is, valt niet met ze kerheid te zeggen Huizen en Inboedels waren alle ver zekerd, doch niet hoog. EXAMEN POLITIE-DIPLOMA. De uilslag van het 8 September te Arnhem gehouden examen voor het politie-diploma is: geëxa; ^erd 26 camdidaten. Het gewoon diploma werd uitgereikt aan: H. J. de Ruiter, Enschedé; 11. Stoffer, Bloemendaal; H. Diesveld, Nijmegen; P. J. Morren, idem; G. Derksen, Arnhem; P. van Gerderen, Amersfoort; D. Louwman, Den Haag; A. Ganseman, Kapelle; E. van Hunem, Dordrecht; het diploma met aanteekenkig behaalden: G. vam der Driest, Goes; J. Franssan, Ensche dé; B. Timmer, Arnhem; J. Noot, Heb der; H. J. vam der Kolk, Den Haag. ATJEH. Mem seint uit Batavia aan de „DelL CL": lm Bloee (Lhoseumawé) zijn neerge legd zes vijanden, buitgemaakt vier geweren zwaar gewond luitenant G. R. Brouwers. DE COLONNE CHRISTOFFEL IN ACTIE. Kota-Radja, 14 Aug. 1908. Door de colonne Christ01 fel werden in het tijd vak van 11 Juli tot 1 Augustus over vallen do schuilplaatsen van Teung- koe di Barat en Teungkoe dl Teugoh.. Daarbij werden neergelegd 21 vijand- den en bij ongeluk één vrouw. Gevan gen werd één vrouw. Buitgemaakt zijn 2 modelgeweren, munitie en blanke wapens. (Deli-Ct.) CHRISTOFFEL OP HET PAD. De civiele en militaire gouverneur-, van Atjeh en onderhoorigiiaden, seinde den 4 en Aug. Door colonne Christoffel, tijdvak vam 26 «uni tot 11 Juli, neergelegd 37 vijanden gevamgenomeai 3 vijanden; buit 1 Beaumor.t- en 2 model-gewe ren. Gewond, onbeduidend, 1 Inland6ch minderein Teupinraja (PicLië), neer gelegd 2 vijanden, gevangen genomen 2 vijandenbuit 1 voorladorin Meu- laboh neergelegd 27 vijanden buit 1 revolver. HARDLOOPEN. Voor den Marathon-wedloop in België op 27 dezer hebben zich uit ons land Bilff en J. van Katwijk aangemeld, verder zeven Engelscheu, een paai* Franschet, de overigen zij a Belgen. In het geheel 26. ZWEMMEN. Dinsdagmiddag is Burgess bij Zuid-Foreland te water gegaan om het Kanaal over te zwemmen. Na Naar hét Engelsch, door Arthur W. MarchmonL Er is niemand anders. Dan blijft er niets anders over, oe gevaarlijk het mij ook toeschijnt, n'zoo gaf hij dus met goed voorge wenden tegenzin toe. Ik zal er de an- eren van op de hoogte brengen, Degde hij. er bij. en toen riep hij de nderen binnen. Ik ben voldaan, vertelde hij hun tij hebben ons volkomen vergist. Ik den naam van de menschen die raulein Rosa naar Hartmanin zon al, en als Ik het jelui kon vertollen, m zouden jelui dadelijk toestemmen, it wij haar onrechtvaardig verdacht 'bben. Moer dan dat, zij heeft mij ilk belangrijk nieuws verteld, dat ik dadelijk met haar op uit ga om het onderzoeken. En hij gi g voort met beschrijven wat het was hij maak- er een heel aannemelijk verhaal LD. Karl Hartmaan toonde zich zeer u-heugd en blufte niet weinig op de rechtvaardiging van zijn Rosa en zijn eigen voorspellingen maar Merrtdow maakte er een eind aan door te zeg gen, dat er geen tijd meer verloren moest gaam voor hij en Oilve ver trokken. In de vigelante waarmee zij naar het huis van Mevr. Taunton reden, onderdrukte Merrldew ieder woord van blijdschap ovor de regeling tue- schen hen beiden getroffen, en deed verschillende vragen over Amerika. Toen waagde hij liet Oltve een compli ment te maken over haar moed en durf. Ik verlang uw complimenten niet, mijnheer Merrldew. U kan uw oprechtheid of uw vrees toonendoor te doen wat wij zijn overeengekomen. U gebruikt het rechte woordhet is vrees. Ik hen voor deze nooit meer geslagen, maar wat u gedaan hebt, heeft mijn bewondering voor u zeer doen toenemen, ofschoon u dat mis schien niet gelooft als ik hot zeg. U is de dapperste vrouw, die ik ooit ge kend heb. Wess zoo goed mij dergelijke uitingen te besparen. U hebt mij geslagen en u gunt mij toch wel hot genoegen u de waar heid te zeggen. Ik zal altijd met diepe bewondering aan u denken. Zij gaf zich geen moeite daarop te antwoorden en daarop zed hij U moet mij de plechtige v< ring geven, dat u de eerste drie niets zal doen en niemand een woord zal zeggen over hetgeen er vanavond gebeurd is of over hetgeen u te weten is gekomen in uw rol van Duitsoh meisje. Als u zich aan de overeenkomst houdt dan zal ik mij er ook aan hou den, antwoordde Olive kortaf. Ik ben daarvan overtuigd an ver trouw o-p u. Ik weet, dat u even op recht als dapper Is. Drie dagen lang zal u het huis van Mevr. Taunton niet verlaten, en zal daar niemand spre ken. Dat is de overeenkomst. Ja, dat is de overeenkomst. En laat ons nu alstublieft niet meer pra ten. Het was een vreemde rit door de drukke, rumoerige straten en Olive had veel, dat haar gedachten bezig hield. Zij had de overwinning behaald ear haar leven gered, maar haar groo- ter doel was mislukt. Dat verhaal van dat huwelijk in vroeger tijd scheen toch waar te zijn. Zelfs met den dood voor oogen als hij haar de waarheid niet vertelde^ had Merridew dat volgehouden. En men kon toch onmogelijk veronderstellen, dat hij zoo gehandeld zou hebben als hij zelf het niet geloofd had. Die gedachte stemde haar droevig en benam haar alle blijdschap over de overwinning. Als hij zijn woord hiedd en zij had de middelen hem daar toe te dwingen dan zou het sluiten van het huwelijk ontkend worden; maar dan zou zij toch nog een valsch bestaan lijden. Het feit bleef bestaan; en juist dat fedt brandde haar in de ziel met een vuur, dat haar alle hoop op geluk zou benemen. Natuurlijk bestond er nog éen kans. Het was mogelijk, dat de moeder haar zoon niet op de hoogte had gebracht. Misschien geloofde hij het, maar was zij van het tegendeel op de hoogte en kon gedwongen worden dat te beken- non. Het was maar een klolno kans. maar het was voldoende om Olive voor wanhoop te bewaren. Zoo gauw de drie dagen om waren, zou zij prob&eren in die richting haar ontdekkingen voort te zetten en zij betreurde het nu, dat zij van het eerste oogenblik af aan niet lie ver haar aanval op de moeder in plaats van op Merridew zelf gericht had. Dan zouden allerlei verwikkelin gen die het resultaat waxen van haar rol aila Duitsch meisje vermeden zijn en zij zou kostbaren tijd hebben uit gewonnen. Te midden van deze en dergelijke gedachten bleef de vigilante voor het huis in de Markhamstraat staan en wend tij uit haar overpeinzingen op geschrikt Merridew sprong er uit en bood haar de hand aan, maar met een lichte huivering vermeed tij dat en snelde den stoep op van het huis zon der een oogenblik aan gevaar te den ken. Van ai de denkbeelden, die dien avond haar bram doorkruist hadden was er geen enkel, dat haar Influis terde, dat zij, terwijl zij ontsnapte aan het gevaar dat haar in het huis im Clerkenwell bedreigde, nu Ln een nog veel gevaarlijker wespennest kwam, uit welks wreede mazen tij niet sou kunnen loskomen. HOOFDSTUK XXVII. De man, die Olive In het huis van Mevr. Taunton binnenliet, kende Mer ridew natuurlijk heel goed en vertel de zijn meesteres, wie do bezoekers waren. Zoodoende was tij volkomen op haar hoede, toen zij hen ging onti vangen. Zij wiet, dat er iets heel ongewoons moest hebben plaats gehad nu tij op dien tijd aam en bij haar aan huis kwamen, maar haar verbazing was onbeschrijfelijk, toen zij de vermom ming Yan Olive zag. Zij keek haar even aan, alsof zij haar niet herkende. Ik ben in verlegenheid, Mevr. Taunton en daarom kom ik bij u, zei Olive. Dit ia mijnheer Gilbert Merri dew en er ia vanavond iets gebeurd, waarvan ik u een onderen keer meer zal vertellen en dat mij noodzaakt hier een paar dagen kalm verblijf te houden. Zij zweeg even, aJs wist zij niet hoe verder een verklaring te geven van den toestand. Natuurlijk ik wel van mijn- heer Merridew gehoord, zei Mevri Taunton heel ernstig, tegen hem bui. gende alsof zij hem nooit te voren meer had gezien. Hij beantwoordde die buiging met niet minder grooten ernst. Wat u van mij gehoord hebt, me vrouw, zal zeker niet veel goeds ge weest zijn, vrees ik, -ds het van deze jonge dame gekomen is. Eerlijk gesproken„neen, mijn- heer". Hij glimlachte na dit antwoord. He< spijt mij zoo, dat juffr. Par. monter zoo weinig goeds van mij denkt. Maar de quaestle is nu. dat zij deze vermomming heeft aangenomen om eeatige onderzoekingen Le doen. Dit heeft haar in een heel moeilijke positie gebracht, waaruit zij ont snapt is het resultaat van een over eenkomst tuaschon ons beiden door toestemming te geven ln hei huis vaa* een vriendin verblijf te houden en niemand of niets te vartellen van het geen zij pas te W9ten is gekomen. Zij noemde u als iemand, die haar waar schijnlijk zou willen helpen door mij uw woord te geven, dat zij drie dagea lang onder die voorwaarden bij u kon blijven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5