HAARLEM'S DAGBLAD. TWES?,,?^.. Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON 1 Welke hoogte de mensch kan bereiken. pit vraagstuk ls een vraag voJn den kg, nu de luchtscheepvaart zich ie er en meer ontwikkelt. Reeds lang 6ór de mensch met luchtballons In lucht was opgestegen, wist men dat piand, die zich op zekere hoogte be- jndt, aan gevaren is blootgesteld,, egen het eind van de 16e eeuw be- jhreef de Jezuiet Acosta een reeks in ziekten en ongemakken, aan weL B reizigers op groote hoogte lijden, jatuurlijk waren de Spanjaarden de kisten, die deze soort van ziekte op- erkten, omdat de omstandigheden. 6n o<p hun veroveringstochten in pierika noodzaakten disp in het Cor- LUeragebergte door te dringen en assen en hoogten te beklimmen, die jven den Mont-Blanc reikten. Toenmaals waren het echter slechts jldaten en avonturiers, die in het. ge er gtö tot zulk een hoogte voortdron- ea. De bergbeklimmer, die uit liefde 1 hartstocht voor de sport de ge va- ja van het hooggebergte niet schuwt, as toen ter tijde onbekend. Thans men daarentegen met de sympto- ten van de ,,bergziekte" nauwkeurig jkend. In den regel begint zij met 8nvallen van duizeligheid, met mis- ilijkheid en braken, pols en adem lorden sneller, alle bewegingen wor. BH langzamer, het gevoel stompt af, Bt denken wordt verward en ten slot- I treden gevallen van onmacht en mis zelfs de dood in. Daarbij werd let zelden opgemerkt, dat de buik- jlte van den lijder sterk opgeblazen i en vhak bloeduitstortingen voorko- len. In het gematigde klimaat treedt B bergziekte gewoonlijk op hoogten la 3500 Meter inin de tropen daar- ltegen schijnt de grens hooger te jjgen en eerst bij 4000 Meter te be- junrn. (Zonder twijfel zal de inspainniing ia een lange en moeilijke opstijging lel tot de ziekte bijdragen. Maar de irmoeldheid en de verslapping al en verklaren dez9 ziekte niet. Want B ervaring heeft reeds lang geleerd, it bij opstijgingen met een luchtbal- op groote hoogte dezelfde ziekte- ichijnselen zich voordien. De „bal- ikte" komt echter eerst op veel iter hoogte voor dan de bergziek- Glaisker bereikte in 1862 sen (ogte van 8840 M., eor hij In on- :ht viel. Bij den vermaarden bal- itocht van de „Zenith" in het jaar (75, waarbij Croce-Spinedli en Sivel dood vonden en Tissandier slechts a door een wonder gered werd, be- iikte de ballon een hoogte van 8600 leter. Hoe lager de atmosferische iukking is, hoe geringer het zuurstof Bbalte wordt, zoodat het ademen oei 1 ijker wordt naarmate men hoo- ir stijgt. De atmosferische drukking 0 aan den zeespiegel 76 c.M. (op den iro meter) bedraagt, zinkt reeds bij jamenix (1020 Meter) tot 67 c.M. op 1 Simplon (2020 M.) tot 59, op den mt Blanc (4810 M.) tot slechts 25 Daaruit volgt, dat wij bij voort- irende stijging In een sfeer komen, i welke ademhaling Onmogelijk Ls. Nu heeft men wel een middel go mden, door hetwelk de ademhaling instmatlg kan worden volgehouden, i door zuurstofballons, doch hier- lee komt men niet heel veel verder. Oder symptomen der ballonziekte hoort ook het opzwellen van den iik en de bloeduitstorting. Beide zijn [volgen van de verminderde atmos- rische spanning, zoodat het even- ichfc tusschen den inwendigen en (twendigen druk verstoord wordt. B aderen knappen als een caout- louc-slang, die aan een grooten wa- irdruk wordt blootgesteld. Daarte- |n vormen de zuurstofballoms geen jidoend verweermiddel. ^bedrieglijke bankbreuk. (Te Haarlem is in het huis van be aring ingesloten zekere W. uit Hil- fora, verdacht van het plegen van drieglijke bankbreuk. („Tel.") ORGELBESPELING, i fle Groote- of St.-Bavo-kerk op insdag 15 Sept. 1908, des namid- igs van 1 tot 2 uur, door den heer [T Ezerman. Programma 1. Preludium „Eroica", G. B. v. rieken. 2. Choralvorspiel und Fuge, Joh. fahros. 8. Sonate, A. G. Ritter. 4. Largo, HandeL 5. Aria: „Und ob die Wolk", We- NOG EENS FRANS. ROSIER. De Hbld.-correspondent te Medem- blik schrijft Nu Frans weer in het gesticht is op geborgen, is do rust teruggekeerd. Vooral de dames durven zich des avonds weer gerust naar buiten bege ven. Frans maakt het thans weer tame lijk goed. Met voldoening spreekt hij over de geschiedenis der laatste da gen en beroemt er zicïï op dat hij zoo-velen verontrust heeft. En waar om Zijn doel is, zegt hij. niet om te moordam, doch om uit het gesticht te Medeanblik te komen. Hij wil veel liever naar de gevangenis te Leeu warden. Dan schiet zijn tijd van „zitten" op. Maar bovenal, hij wil „vrij" zijn I Omtrent zijn tocht van de direc teurswoning naar den noordertuia van het gesticht, waar hij Maandag nacht pntdekt werd, zegt hij, dat hij bijna door den nachtwaker was op gemerkt hij ging hem rakelings voorbij zijn hond was iets verder af Ter plaatse waar Frans zich in den tuin verscholen hield, beluisterde hij zoo ongeveer alles hij hoorde, hoe men hem in de omgeving van het huis van dr. Frijlinck zocht hij hoor de het blaffen der speurhonden; hij hoorde, dat men 'straks den tuin nauwkeurig zou doorzoeken. En. dan de honden Frans heeft een grooten afkeer van honden, vooral van dat soort, dat t nu voornamelijk op hem gemunt had. Hij besloot, nu uit te breken j 't ging, zooals 't ging 't Verdere verloop kent men. Frans weigeit weer, als voorheen, alle voedselde voeding geschiedt thans weer kunstmatig. De Opperdoezers zijn er trotsch op, dat een 2-tal uit hun dorp Frans heb ben gegrepen. O vei een premie heb ban we tol. heiden nog geen zekerheid kunnen bet^omen. jac. em Pieter Bos hebban ten kantore van de directie reeds een bijzondere tevredenheids betuiging ontvangen. De burgemees ter van Opperdoes vraagt gelden om den broeders een aandenken aan hun optreden te geven. De jongste gebeurtenis beeft oom be wezen hoe noodzakelijk het is, nat het den nachtwaker DiksLaaó ver gund worde, tijdens: zijn diensturen vuurwapenen te mogen dragen. Nu is hij alleen voorzien van een wapen stok en vergezeld van zijn hond, waarop hij vertrouwen kan, ja, maar welke in geen p-eval ais poiklehona. mag worden beschouwd. Frans deelt zelf mede, dat indien de nachtwaker hem had willen grijpen, hij hem ze ker had vermoord. LOONLIJSTEN. Men schrijft aan de Avondpost: i Het inricht m Land en Volk om-: 'inent liet „beestecnfcig geknoei" in-! zake het bijhouden van loonlijsten j bedoeld ln artikel 45 der Ongevallen- j wet 1901, is niet overdreven. Alleen j moet worden geconstateerd, dat be- doeld geval niet alleen staat. Er is i ons bv. een geval bekend, dat een: werkgever twee stel loonlijsten aan hield, «n wel een stel om te dienen ais er personeel van de Rijksverzeke ringsbank kwam om te controleeren (wat heel erg sporadisch voorkomt) en het tweede stel om het na afloop der betalings-perioden naar het be stuur der R. 1". B. op te zenden. 1 Nu vraagt men zich af hoe het mo gelijk kan zijn, dat een werkgever er twee stel loonlijsten op na kan hou den, daar hem deze toch verstrekt moeten worden door het bestuur der R. V. B.? Welnu, dat geschiedt b.v. op de volgende wijze: Bij een schriftelijke aanvraag om een huitenvel loonlijst, voorgevende dat dit door een of andere omstan digheid zoek, verionen of onbruikbaar geworden is, wordt dit den werkge ver toegezonden, die op vertoon daar van ten postkant cxn© zooveel binnen vallen kan krijgen als hij noodïg heeft. De belde loonlijsten worden aange bonden en de minst nadeelige voor den werkgever wordt ingezonden, en klaar is Kees! GEMEENTEBODEN. In het begin van 1907 werd een Gel- dersch-Overijselsche Bond van ge. meentebodem opgericht. Nu uit ver schillende provinciën aanvragen In komen om lid van dien bond te wor den, werd op eene vergadering van den bond, Zondag j.l. te Nijmegen ge houden, een voorstel ingediend om alle gemeenteboden uit te nocoigi tot eene bijeenkomst, waar de won- sqhelijkheid zal besproken worden, om een Algemeenen Nederlandschecn Bond van gemeenteboden op te rich ten. Deze bijeenkomst zal Zondag 27 de zer te Deventer worden gehouden. EEN DONKERE TOEKOMST. Men schrijft uit Hoogezand aan het „N. v. d. D„" j Het faillissement van den heer Freidrich Hesse ln leven fabrikant en koopman te Groningen, gehan deld hebbende onder den naam Koch Co.. en Groninger Aardappelmeel fabriek Fr. Hesse, heeft te Foxhol, waar de bedoelde aardappelmeelfa briek Wilhelmlna is geyestigd, groo ten indruk gemaakt, vooral onder de arbeidersbevolking. Er zijn namelijk tussohen de 90 en 100 werklieden 'n die fabriek werkzaamde meesten zijn hoofden van gezinnen, zoodat velen de naasto toekomst met bekom mering tegemoet zien. Algemeen hoopt men, dat de zaak tijdig zal kunnen geregeld worden en ij de fabriek moge doorwerken. EEN WEERSPANNIGE. Een heer, woonachtig bij zijn moe der aan de Maurit9kade te 's-Hage, was naar zijn meening te hoog aan- geslagon in do Vermogensbelaat'ng. Hij reclameerde l ij den Raad van Bcoep, maar zonder resultaat, kreeg zelfs nog koeten te zijnen laste. Toen de betaling van een en ander, ten be drage van f 103.12, zich wat al te lang liet wachten, kreeg hij bezoek van den deurwaarder Heidoorn, met ge tuigen, die het dwangbevel kwam öxecuteeren. De ambtenaar, aan zijn regelmatige opdracht uitvoering ge vende, zette zich neer om bet in de kamer van den belastingschuldige aanwezige meubilair te inventarisee ren, maar stuitte eerst op de opmer king, dat die goederen niet 't eigen dom waren van den belastingschul dige, de vuist werd gebald en met de woorden „zal jij hier gaan zitten?" werd den deurwaarder de stoel onder het lichaam weggetrokken. Wegens wederspannigheid en ge weldpleging werd de belastingschul dige door de Rechtbank te 's-Hage bij Vannis van 30 Januari j.l. veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. Dit vonnis werd in hooger beroep door het Gerechtshof aldaar bij ar rest van 20 April j.l. bevestigd, waar na beklaagde in cassatie ging bij den Hoogen Raad. Deze verwees bij ar rest van 29 Juni j.l. de zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam, al waar zij gisteren diende. Do advocaat-generaal, beklaagde en getuigen gehoord, requireorde vernietiging van het vonnis wegens een vormgebrek, maar hot feit ken schetsende als wederspannigheid, be krachtiging voor zooveel de straf be treft. Verdediger was mr. Van Slooten, van 's-Hage. INBRAKEN. De Inbrekers deden Woensdagnacht op verschillende plaatsen van Am sterdam weer van zich hooren, schrijft de Tel. Een zeer brutale poging tot inbraak werd echter n-og juist bij tijds in het café van den volksbond tegen drankmisbruik aan de Gelder- schekade 2, door den zoon des hui zes belet. Woensdagavond, omstreeks kwart over twaalf, kwam de wed S., de eigenaresse van het café, verge zeld van haar zoon thuis. Als ge woonlijk ging men niet de hoofdin gang, aan da Gelderschekade bin nen, doch begaf men zich door de deur aan de Kolk, in het woonver trek. De zoen wilde in het huis licht opsteken, toen hij bemerkte, dat er aan de voordeur gemorreld werd. Hij keek even door het gordijn de straat op, en zag, dat er twee onbekenden bezig waren, het slot te openen. De heer 3. waarschuwde zijn moeder, en deed de knippen kordaat van de deur. Bij h„i openen van de straat deur namen de twee, zich ontdekt ziende dieven de vlucht. Bij nader on derzoek bleek, dat zich een gi-oote valsche sl.ütel in het slot bevond. De zoon des huizes kwam dus juist intijd genoeg, althans had geen minuut la ter moeten komen, of hij had d® bru tale gasten in de gelagkamer ont moet. De poging tot inbraak is des te brutaler, omdat het kantoor van de havenpolitie ln de nabijheid is. Bovendien ls des avonds en des nachts steeds een waker in do buurt, welke zich in dienst bevindt, van een bekend magazijn in die buurt. Tal van bewoners van de Bulker- bakkerssteeg hebben Woensdagnacht bezoek gehad van dieven. Te 1 uur hoorde de wed. Kooper, op no. 84 ln do Suikerbakkerssteeg, gerammel aan de straatdeur, waarop haar hond begon te blaffen. Het ge morrel hield op, doch eenlge perso nen hoorde zij duidelijk de trappen opklimmen en de voordeur van 1- hoog met geweld openen. Juffrouw Keulschenk, de bewoonster van 1- hoog, trad de dieven tegemoet met den uitroep: „Wat moeten jullie?" waarop de booswichten zich snel ver wijderden. Juffr. Keuischenk zag hen de steeg uitvluchten, doch kon he laas geen voldoend signalement op geven. Na 1 uur hoorde de heer Bisschop, wonende op no. 15, plotseling 'n slag In de aangrenzende kamer. Hij trad cnel dese kamer binnen en vond haar geheel in wanorde. Het bleek, dat on bekenden er een bezoek hadden ge bracht en uit zijn jas twee duimstok ken, 5 sleutels van woningen, waar mede hij „in besprek was", hadden ontvreemd. Bovendien hadden zij een dantesccstuum, een rok en nog eenl ge kleed ingstukken meegenomen. Een doek hadden zij, om geen leven te maken, tusschen do deur gestopt. De slag was veroorzaakt door het vallen van een hoedendoos van den zolder. Een partij ondergoed haddjen zij in de daarop gevolgde overhaaste vlucht achtergelaten. Op no. 8 bij den heer J. Schellen in dezelfde steeg waren zij eveneens geweest, althans toen Scho'ten zich om 3 uur naar de groen ten markt wilde begeven, bemerkte hij, dat al lerlei voor .verpen Ln de kamer over dear grond verspreid lagen. Vier paar schoenen, vier costuums en eenlge siagerskielen werden later in de Geer tru i d ensteeg ter u ggevonden. Vermoedelijk waren zij de heeren niet naar den 'zin. Opmerkelijk is het, dat de dieven naar een gouden hor :e, dat de zoon van Scholten bij een wedstrijd in het hardloopen, kort geleden had gewonnen, ijverig gezocht hebben. Zij hebben dat hor loge Intusschen niet kunnen vinden. AI de ondergoederen, die pal voor 't bed waar f. -holten sliep over een stoei hingen, waren tevens 'medege nomen, wel een bewijs van hun ver regaande brutaliteit. Bij het wegbrengen van hun vracht schijnen de dieven zich het niet al te moeilijk hebben gemaakt, althans om 1 uur werd ln de steeg een hand-1 kar Yermist, welke om 3 uur weer teruggebracht was. Vermoedelijk1 hebben de dieven de gestolen voor- werpen met dezen kar vervoerd. Een i zilveren horiog8 van den heer L. Zwager, op no. 47, dus weder een geheel ander peroeel, is tevens uit de linnenkast gestolen. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. (Vervolg). Vertegenwoordigd waren ter ver gadering 66 af deelingen met 556 le den. Uit het jaarverslag van den secre taris blijkt, dat uil de kas der onder linge brandverzekering f 18,000 meer moest worden uitgekeerd dan het vo rig jaar. Voor oen groot deel waren de talrijker branden te wijten aan hooibroei, vaak moest echter het spe len met lucifers door kinderen als oorzaak worden vermeld. De hoer Kortema bracht verslag uit over de zuivelcontrole, daarbij opmerkende, dat de kaascontrole nog altijd met tegenwerking heeft te kam pen, al komt daarin wel verbetering. De rekening en verantwoording sluit met een bedrag van 40.000. De tentoonstelling te 's-Gravenhage heeft f131.000 gekost, waarvan uit de kas niet meer dan 75 behoefde te worden bijgepast. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur tot het benoemen van ©en afgevaardigde in het Neder- landsch Landbouwcomité. Eveneens werd goedgekeurd de wijziging in het reglement der brandverzekering. AANHOUDINGEN. Te Deemster werden Zondag J.l. een dames- en een heerenrijwiel gestolen. Thans zijn te Monnikendam de daders van dezen diefstal gearresteerd, na melijk de 40-jarige koopman Gerrlt B. en de 30-Jarige meubelmaker Jan W. Na ln beslagneming der rijwielen bekenden zij hunne daad en werden ter beschikking van den burgemees ter van Bee Ulster gesteld. TREINOPONTHOUD. Woensdagavond werden de reizi gers van sneltrein 112, met bestem ming naar Amsterdam en komende uit de richting Venlo, tusschen Ble- rick en Horst opgeschrikt door het plotseling stoppon van den trein. Bij onderzoek bleek dat een wielband van de locomotief gesprongen was. Door het krachtig remmen van den machi nist werd erger voorkomen. Er werd naar Venlo geseind, om den daar ge reed staanden sneltrein voor Rotter dam, die met eene korte tusschen- ruimte den trein, dten het ongeval overkwam, opvolgt, nog niet te laten vertrekken, terwijl een locomotief werd afgezonden om trein 112 naar Blerick terug te voeren. Deze trein kwam door dit ongeval eerst te ruim 10 in plaats van te ruim 8 uur te Eindhoven aan. Hierna liet men den trein voor Rot terdam volgen, die anders te 8 V2 uur van Eindhoven vertrekt. Do af komende treinen werden alle over verkeerd spoor gevoerd. Thans is de •weg weer vrij. OP ZIJN POST GESTORVEN. De heer Bogaorts, organist in de kerk van het Heike te Tilburg, zakte Donderdagmorgen te 6 uur, terwijl hij in de Mis het orgel bespeelde, in elkaar en overleed. AFKEURING VAN LOTELINGEN. Naar men verneemt, heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken de colleges van B. en W. in de onder- scheideno gemeenten doen uitnoodi- gen, aan de waarschuwingen betrek kelijk de door sommige personen uit geoefende kwade praktijken bij de keuring van lotelingen elk jaar alge meen® bekendheid te geven, door openbare kennisgevingen aan te plakken op de in hunne gemeente ge bruikelijke plaatsen Tevens acht de Minister het aanbe velenswaardig in die kennisgevingen te vermelden, dat de bemoeiing van de bedoelde personen in geen enkel opzicht tot afkeuring van een loïe- llng kan leiden, terwijl de raadple ging dier personen den loteiing slechts financieel nadeel kan berok kenen. BRANDEN. Dinsdag in den vroegen morgen ontstond te Paterswolde brand in de behuizing, waarin een broodbakkerij wordt uitgeoefend, eigen aan de fa milie van M. van Wijk. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat er aan blusschen wiet te denken viel. Het perceel werd bewoond door twee gezinnen, het esne gedeelte door den bakker Sterenga en het andere door den arbeider E. de Vries. De inboe dels werden grootendeels ook een prooi der vlammen, terwijl boven dien bij De Vries nog twee varkens verloren gingen. Naar men verneemt, was het gebouw verzekerd. De Vries had niets verzekerd. Oor zaak onbekend. („Prov. Gr. CL") Dinsdagnacht, circa 12 uur, brand de te Denekamp net huis, bewoond door eon zekeren H. en gezin, in eigendom toebehoorende aan den bakker H. Wolterink, totaal af. De vlammen gi-epen zoo snel om zich heen, dai met moeite de levende have, zooals geiten etc., kon gered worden, doch niets van den inboedel. H., d e zich verwond heeft, heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld bij dr. Hondeliak aldaar. De oorzaak is onbekend. Assuran tie dekt de schade. („Zw. CL") Te Weesp is in de Slijkstraat de sigarenwinkel en barbierszaak van den heer K. van Noort afgebrand. Het vuur woedde zoo hevig, dat de bovenbewoners, de familie Schoema- ker, zich niet meer langs de trap naar beneden konden begeven, maar zich langs een plank uit een der ramen moesten laten neerglijden. GELEGENHEID. VerkooperDeze jas is een gelegeh» heidskoopje. Kooper: Heel goed, dan za! dlo bij gelegenheid betalen. GETROEFD. Bekend is het verhaal van den gie- rigon Muller, die, wetende, dat een professor dien hij raadplegen wilde, voor het eerste consult tien en voor de volgende vijf gulden berekende, bij don hooggeleerde binnenstapte met do woordenProfessor, daar bern ife weer. Wat de professor daarop antwoord de ls tot dusver niet bekend gewor den em toch wel waard, in grooter kring te worden verspreid. Hij zei namelijk na Muller grondig onder zocht en ondervraagd te hebben U kunt voortgaan met de medicij nen, die ik u bij het eerste consult heb voorgeschreven. Inspecteur vain politieToen de in breker in uw kamer kwam. is u dui dadelijk onder het bed gekropen en hebt u hem van daaruit dus gezien. Dan moet u hem dus ook kunnen bo- scihrijven. Professor AngstmeierNeen, want ik had vergeten mijn bril mee te no men. ONDER BEDIENDEN. En is de jonge barones een mooio ytouw O hé neen, het lijkt er nieé naar. Op last van den baron moet ik eiken middag een groote bouquet midden op tafel tusschen hen ip zetten. AANKONDIGING. Morgen, Dinsdag, wordt mijn nieu we huis voor patiënten geopend. Van tieai tot elf uur gratis kiezentrekker!, met muziek. KNIJPER, Tandarts. VERZUCHTING VAN EEN JAGER. Merkwaardig, als je een drijver raakt, komt hij naar jp toe als je een haas treft loopt hij van je weg. AUTO VERBRAND. Dinsdagavond is do automobiel van den heer mr. W. L. baron De Vos van Stoenwijk van de Gelder, te Wij- he, terwijl zij over den straatweg VVijhe-Heiuo reed, in brand geraakt. In korten tijd was het geheele, pas aangeschafte rijtuig een prooi der vlammen. De inzittenden konden zich geluk kig in tijds er uit begeven. De oorzaak van het ongeval is niet met zekerheid te zeggen. LZw. CL") LIJSTERBESSEN. Er zijn dit jaar veel lijsterbessen en de lijstervangers in Gaasterland (Fr.) profeteeren daaruit, dat dit na jaar goed zal zijn. Dat ze werkelijk in deze profetie geiooven, blijkt uit de hoogere pachtprijzen, die voor e jacht in de Oaaslerlandsche bos- schen geboden zijn, namelijk f 1668. Verleden jaar waren er bijna geen bessen en geen lijsters ook. ONGELUKKEN. De vrouw van den heer Elkhuizeu, die aan de bij liet jongste tramonge- luk bekomen vei wondingen is be zweken, is Dinsdagnacht, toen haar man in het Zieaeuhuis te Den Haag stervende was, naar het ziekbed ge dragen en bij het sterven tegen woordig geweest. Wat den toestand der vrouw be treft, met de inwendige kneuzingen schikt het nogal, doch zij kan niet ioopen, waarscnijnlijk tengevolge van den schrik. Een lG-jnrige hofmeestersjongen van het Nederlandsche stoomschip ...Nereus'' werd sedert Woensdagoch tend vermist. Des avonds is door de havenpolitie zijn lijk uit het Wester dok opgehaald. Woensdagmiddag ongeveer 5 uur geraakte het 13-jarig zoontje van den heer R., uit de Van der Hoopstraat te Amsterdam bij het spelen met een voetbal in de Houtmankade. Na een uur dreggen werd zijn lijk opgehaald. Te Stadskanaal ls het vijfjarig zoontje van den schipper H. J. Rut gers verdronken. Naar h9t Engelsch, door 'Arthur W. MarchmonL Mevr. Taunton toonde al haar ta- jiteai als actrice door steeds toeix-e- ende verbazing en belangstelling [or die ongewone verklaring te to-o- f- Ik begrijp het niet. Heit is O, I— lieve Olive, wat ter wereld be- fkent dit alles riep zij uiL Wat mijnheer Merridew zegt Is iar, Mevrouw. Ik heb onder zulke indities huisvesting voor drie dagen Mg. i- Natuurlijk kun Je hier blijven, fld, nieit alleen voor drie dagen, iar voor drie jaar, als je dat wilt, iar, voegde zij er schijnbaar aarze- id bij, ik behoef toch zeker niet als tt soort van gevanigejibewaardei' op jtredem. f- Mejuffr. Permenter heeft er ln feestemd met niemand van haar ieaiden in dien tijd in aanraking tulion komen, mevrouw. Ik maz er wel bijvoegen, dat die tijd bepaald is, o-m mij gelegenheid te geven het land te verlaten, en het behoort bij de over eenkomst, dat haar fortuin en ande re rechten haar zullen worden terug gegeven. Maar dit is natuurlijk pas voor uw ooroix bestemd, als de drie dagen voorbij zijn. Het zal u ecliler een overeenkomst verklaren, die u an. ders onbegrijpelijk zou toeschijnen. Lieve Olive, wat ben ik daar blij om 1 riep de Amerikaansche vol geestdrift. Dat verandert, natuurlijk ■de zaak. Ik was juist van plan te weigeren, maar dit maakt een groot verschil. Ik zal alles doen om u daarbij te helpen. Voor zooieits zou ik uw gevangenbewaarder wel willen zijn voor meer dan drie dagen. Ik stem er in toe, mijnheer, voegde zij er bij, zich tot Merridew wendende. Ik zal persoonlijk zorgen, dat juffr. Par- menter met niemand van haar vrien den spreekt of in aanraking komt tot laat eens kijken, het is nu Woens dag tot Zaterdag dan. Ik geef er mijn woord op. In dat geval ben ik tevreden, me vrouw, zei Merridew. Juffr. Parmenter, ik laat u onder de hoede van deze dame in volkomen vertrouwen op haar woord en op uw eigen verzekering. Waarschijnlijk heb tk nog wel gelegenheid u ten minste éénmaal te ontmoeten vóór ik Enge land ga verlaten, en daar ben ik op gesteld om u enkele verzekeringen te geven, die ik u.gaarne zou willen ma ken. Met die woorden ging hij heen. Wat een knappe man. Olive! riep Mevr. Taunton uit, toen de deur zich achter hem sloot. Maar vertel mij nu toch, wat dit alles beteekent, lieve. Ik brand van ongeduld. Deze vreemde vermomming in al het overige. U zal er alles van weten, maar vanavond alstublieft niet, antwoord de Olive, terwijl zij zich in een stoel liet vallen. Ik beu doodop van. alles, wat ik heb ondervonden. Dan moeit je naar bed gaan., en morgen zullen wij heel gezellig alles samen bespreken. En laat Ik nu eens kijken, welke gevangenis ik je kan geven zoo gezellig mogelijk natuur lijk, lachte zij vroolijk. Ik heb beloofd alle drie dagende kamer niet te zullen verlaten. Dan zul je mijn liiovelingskamer hebben. Niet die, welke ik je vroeger wel eens liet zien, maar die er boveai daar is het nog frisscber en Panton zelf zal je bedienen. Panton was de kamenier en ver trouwde van Mevr. Taunton zelf. Je zult een staatsgevangene zijn. Oliveen weer vroolijk lachend alsof de geheels zaak niets anders was dan een grapje, beog zij zich voorover en kuste Olive hartelijk. Toen belde zij, liet haar kamenier roepen en gaf haar orders de kamer dadelijk in orde te gaan maken en een of ander licht souper binnen te brengen. Nu jij te vermoeid bent, om te praten, zal ik jou wat nieuws vertel len. Natuurlijk moeten wij ons woord houden tegenover dieni verschrikke- 1 ijken', knappen man, maar er is iets dat wij toch gedaan moeten zien te krijgen, zelfs ai is het wat gevaarlijk. Er ls iemand, die zich doodelijk on gerust over je maakt. Olive keek snel op en Mevr. Taun ton glimlachte en knikte. Ja, Jack, natuurlijk. Hij is hier vanmiddag een paar minuten ge weest. Hij heeft moeilijkheden op zijn bureau; len minste, zooiets heb ik er uit begrepen en hij heeft jou er op een of andere wijze mee in verband gebracht je weet, lieve, hoe man nen soms zijn en hij heeft zich in zijn arm hoofd gezet, dat je in gevaar bent. Nu, wij moeten ons best doen hem te laten weten, dal je volkomen in orde bent. Denk eens over een en ander middel daarvoor na en dan zul len wij zien, wat wij doen kunnen, Ik zou hem wel graag laten we ten, dat ik veilig ben, maar en zij schudde het hoofd. Ik ben van plan het hem te la ten weten, verklaarde Mevr. Taunton beslist. Ofschoon jij gebonden bent aan je woord an hem dus niet kunt schrijven, ik kan dat wel. En Ik kan het hem door een tusschenpersoon la ten weten. Hij is veel te goed om zoo veel angsten uit te staan als ik als jouw vriendin en de zijne dal kan verhinderen. Panton kwam toen binnen om te vertellen, dat de kamer ln orde was. Zij gingen samen naar boven, Mevr. Taumton met haar arm om Olive heen, terwijl zij haar groote blijd schap uitdrukte, dat Olive bij haar in huis was. Even vóórdat zij Olive verliet, na» zij den sleutel uit de deur, en hield hem lachend in de hoogte. Nu ben ik in mijn rol van gevan genbewaarder, riep zij vroolijk uit. Wij zulten de grap tot het einde toe volhouden, Olive. O, ik ben zoo blij, dat je hier bent. Ik zou bijna kunnen besluiten je op te sluiten om zeker te zijn, dat je mij nooit, nooit woerzult verlaten totdat.... Zij hield op en lachte weer. Natuurlijk zul je hem nu trouwen .lieve. Nu je op het punt staat je fortuin en alles terug te krijgen. O, ik ben zoo blij t Met een laatste omhelzing snelde zij de kamer uit en terwijl zij den sleutel aan de buitenzijde omdraaide, riep zij uit Goeden nacht, kleine gevangene met zooveel miiiioenen. Zij is een scherpzinnig meisje, zei ze tot zichzelf, terwijl zij naar benedon gingmaar lk dank niet, dai zij eenig vermoeden heeft. En om nu te weten te komen, wat er werkelijk gebeurd ls, en wat dit alles betee kent. Merridew had het huis niet verlo ten en wachtte om haar alles te ver teilen em over alles te spreken. Zij zaten tot na middernacht ern stig met elkaar te praten. Een lange conferentie, die niets dan kwaad voorspelde voor Olive, die al lang la een rustigem slaap was gevallen, overtuigd dat voor het oog enkel haar moeilijkheden voorbij waren, em dat zij eindelijk verlost was van cm vervolging van Merridew. 's Morgens besloot Olive Mevr, Tauntom te vertellen, dat Jack in ge. vaar verkeerde, en haar te vragen' stappen te doen, dat hem de drie eer.: ste dagen geen kwaad kon ovorkqf (Wordt yoryolgd)^

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5