Gemengd Nieuws Kort Nieuws. Sport en Wedstrijden Kerk en School Leger eq Vloot Land en Tuinbouw INGEZONDEN StoomvaartberieMes Bij hot zwemmen w do Schelde 'Verloor Dinsdag wekere Van M„ te Kruispolder, gemeente Honten'sse, 'hot loven. Zijn lijk werd weinig tijds daarna opgelïaald. Te Maastricht is de opperman B. van een 13 meter hoogen steiger ge- Vallen en met een gebroken rugge streng naar het gesticht Calvariön- Wg overgebracht. Op den Rijksweg nabij Susteren werd Woensdag tegen den avond de 60-jarige bijna doove en daarbij slecht ziende commissionair Gulikere door oen automobiel overreden. De chauffeur "hield terstond halt en reed terug naar Sittard, om een genees heer te halen, toch bij zijn komst te Susteren (op irle kwartier afstand van Sittard) kon deze slechte den dood constateeren. Te Kessel (L.) werd het 2 1/2-jarig zoontje van den landbouwer H. door een paard in den stal zoodanig ge trapt, dat de dood onmiddellijk volgde. Uit het Westerdok te Amsterdam Is opgehaald het lijk van een 17-jari- gen knaap, scheepsjongen aan boord van een stoomschip, liggende in ge noemd dok.- De jongen was 's mor gens per vlet naar den wal gegaan, on keerde niet terug. Hoe het onge luk gebeurd is, kigl in het duister. Do brievenbesteller Leunsen te *s-Heerenberg, wien te Emmerik bei de boenen zijn afgereden, Is dienzelf den dag aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw met twee nog jeugdige kinderen achter. Woensdagavond heeft te Blarïcum fioa\ vreesdijk ongeluk plaats gehad. De 23-jarige, voor apothekeres stu- deerende mej. S., uit Amsterdam, tijdelijk in Blarïcum vertoevend, wil de aldaar de tramrails oversteken, toen plotseling de Gooische Stoom tram naderde. Mej. S. geraakte onder, met het treurige gevolg, dat haar eene keen even boven den enkel, en het andere even onder de knie af gereden werd. Een kunstschilder leg de een nood verband, waarna dr. Lommen, uit Laren, die inmiddels ontboden was, haar verbond en on middellijke overbrenging- naar de R. K. Ziekenverpleging te Hilversum noodzakelijk achtte, waarheen zij pea brancard is vervoerd. Daar aangeko men werd zij direct in behandeling genomen door de doctoren Barend- récht en Adrian, die zich ongeveer 8 uur met haar bezighielden, De toestand van mej. S. was Don derdagmorgen, naai- omstandighe den, redelijk. Woensdagmiddag werd te Rotter dam op advies van dr. Wolfson per brancard naai' het ziekenhuis over gebracht, de 18jarige los werkman J. de Groot, wonende Sophiastraat 23. B'j het lossen van duigen uit het voor loods A aan de Rijnhaven lig gend© stoomschip Rich. Prince" was een leng duigen met kracht op zijn lichaam neergekomen, waardoor hij "hoogst ernstige inwendige kwetsuren bekwam. Woensdagavond 7 uur is hij aan de gevolgen overleden. DE GEZONDHEIDSTOESTAND DER KONINGIN. Het Haagsche Correspondentiebu- /eau zendt het volgende bericht: Blijkens ter bevoegder plaatse ont vangen berichten van het Loo gaat het de Koningin gelukkig goed en neemt H. M. in den laatsten tijd op den dag eenige uren achter-een rust, liggende op een rustbank, derhalve niet te bed. Voorts dat II. M. hare gewone opgewektheid heeft en het haar telkenmale veel genoegen doet wanneer de Koningin-Moeder nu dan eens van Soestdijk naar het Loa overkomt. Het Hof blijft de maand October nog op Het Loo en omtrent den jaar lij kschen terugkeer naar de residen tie Den Haag is nog niets beslist. VENEZUELA. De Porijsche correspondent der N. R. Ct. seint: De New York Herald .Parijscbe uitgaaf) verneemt uit Washington, dat groote voorraden gebruikte wa pens van het ministerie van oorlog gekocht zijn. Men denkt dat deze aankoop in verband slaat met de plannen voor een omwenteling In Ve nezuela. ALBERTI. Voor het openbaar geweten, Is het een opluchting, dat hij weg Is. Zoo schreef de Kopenhaagsche correspon dent der „N. R. Ct." den 5en Augus tus in een tweeden brief over het af treden van Alberti als minister van justitie van Denemarken. In zijn eersten brief, gedagteekend 26 Juli, schreef de correspondent over het groote nieuws Albert* had oindelijk ontslag genomen. Dat Is dus een anderhalve maand geleden, en nu Is de man, toen nog het hoofd van de justitie, zich 1n handen der Justitie komen stellen, omdat hij het and en particulieren bestolen heeft. Zijn vijanden hebben al lang be weerd, dat Alberti brutaal oneerlijk was, maav weinigen hebben het zich waarschijnlijk zoo erg voorgesteld, als nu uit de telegrammen blijkt. Met dat al. die oud-minister vao justitie, ,die zich op het politiebureau komt Aangeven, daar Is iets in van het echoone gebaar, dat de Fransche dichter tot zelfs in de misdaad be donderde. Voor den minister-preeident Chris- .tonsen, die Alberti zoo lang als mi nister heeft gehandhaafd, niettegen staande ln den Rijksdag en er bulten de ernstige aanklachten zoo onbewim peld 'en fel tegen hem werden uitge sproken. en hern ten slotte zijn ont slag Het nemen om redenen van ge zondheid, is deze uitkomst zeer pijn lijk. Do conservatief dr. Birck heeft nl In het voorjaar den eersten mi nister in het Folketing met nadruk gevraagd, het land te bevrijden van de schando van zulk een minister. In het Landsting, schreef de correspon dent verder, eischte de oud-minister Bramsen uit naam der conservatieve partij een commissie van onderzoek. Dr. Edvard Branden viel Alberti met felheid aan. .,Toch wilde Chrlstensen niets te gen don minister van justitie onder nemen. Hij bleef alle beschuldigin gen volkomen onbewezen noemen. Deze houding is begrijpelijk. In den beginne had hij niets duiven doen Alberti had grooten invloed, was eigenaar van het eenige blad In de hoofdstad, waar de regeering geheel op kon en wilde rekenen hij was dus moeilijk te missen en een gevaar lijk vijand. En dan, Christensen is er de man niet naar om iets beslissends te doenuitstellen, aan het oude vasthouden, eiudeloos onderhande len, dat is het karakter van zijn voor zichtige politiek. Toen hij eenmaal in het schuitje zat met Alberti, moest hij meevaren. En toch, voortdurend vermeerden de klachten over den minister van justitie zijn vijanden lieten hem niet los. De crisis in de bankwereld van dezen winter had zijn naam ook al in opspraak ge bracht. Men sprak van millioenen schuld aan een bank." Onder Alberü's vele zaken en be trekkingen behoort ook het directeur schap van de door zijn vader opge richte Zeelandsehe landbouwers- spaarbank. Op de jaarvergadering dezer bank vroeg een der aanwezi gen, of hot waar was, dat de direc teur geld ten eigen bate gebruikt had. Alberti weerlegde deze beschul diging, en werd dan ook met alge- meene stemmen herkozen. Maar welk een toestand, dat men 's lands minister van justitie vragen kan, of hij geld eener vereeniging, die hij bestuurt, zich toegeëigend heeft, zon der dat hij zich gegriefd voelt, of dat men het als iets bijzonders be schouwt 1" „Sedert het schuldgerucht begon men ook aandacht te wijden aan zijn zaken. Polltiken (radicaal), Vort Land (conservatief) en Social-Demo- kraten begonnen ieder op eigen gele genheid de door Alberti geteebende rekening en verantwoording van de Zeelandsehe landbouwersspaarkas te critiseeren. De vergelijking van de rekeningen der laatste jaren bracht ernstige inconsequenties aan 't licht, Gevaarlijker was Alberti nog niet aangevallen, dan in deze van alle lyriek vrije artikelen, slechts be staande uit dorre cn toch zoo spreken de cijfers. Men concludeerde tot deze beschuldiging De bank had zaken gedreven op een wijze, die geheel niet paste voor een spaarbank zij uad voor ongeveer 3 millioen van haar actieven beleend bij de Privat- bank, waar Albertfs vriend Heide aan het hoofd staat. En het hierdoor verkregen geld was weer uitgeleend aan een onbekendeaan Alberti werd er vierkant gezegd. De behan deling der rekenschap en financiën was in strijd met de statuten der vereeniging. Hoe zwaar deze beschul digingen ook zijn, zij worden van geen zijde tegen gesproken en wek ken nu onrust bij ben, die bij de bank betrokken zijn. Van verschillende zij den wordt op een grondig onderzoek aangedrongen, dat ook wel niet zal kunnen uitblijven," Het is begrijpelijk, dat dit bericht te Kopenhagen buitengewonen in druk heeft gemaakt, te meer daar niemand op zoo iets verdacht was. De onder-directeur van politie reed onmiddellijk, nadat Alberti zicli had aangegeven, naar de haven, om den minister-president, die zich daar be vond, voor de ontvangst van de ko ningin van Engeland en de Tsaritza- weduwe, van het gebeurde in kennis te stellen. Hoe stil Alberti zijn bedrieglijke manipulaties had weten te houden, blijkt wel uit het feit, dat de koning hem bij zijn aftreden als minister tot geheimraad met den titel van Excellentie benoemde en dat hij eenige dagen geleden bij een feest maal nog naast den. koning zat. De bekende circulaire, waarin het jong-Turksclie comité alle bladen, die in strijd met het politieke program van bet Hervormingscomité schrij ven, tot landverraders stempelt en ernstige straffen tegen lien bedreigt, wekt in Constantinopel groot opzien. Die stap wordt beschouwd als eeiie herleving van de oude pers-censuur, en komt weinig overeen met de be ginselen van een vrijen, grondwetti- gen staat. De circulaire verbiedt aan do Ottomaansche pers artikelen te 'publiceeren, die de eenheid kunnen benadeelen, die handelen over de Egyptische of de Bosnische quaestie, die do gevoelens der verschillende na tionaliteiten kunnen kwetsen, en an dere met de wenschen van het her vormingscomité In strijd zijnde on derwerpen bespreken. BELANGRIJKE BEDRAGEN. De gemeenteraad van Berlijn heeft met algemeene stemmen, op die van de sociaal-democraten na, 80.000 mk. voor het Zeppelin-fonds, 10.000 mk. voor Donaueschingen en 10.000 mk. voor het Keizerin-Frederik-kinder- ziekenhuie toegestaan. HONDENHOTELS IN AMERIKA. Het Amerikaansche hotelwezen 1b met een allernieuwst aanhangsel ver rijkt, te danken aan Emma Calvé. de beroemde ?angeres. Op haar luatsta kunstreis door Dollar!and, trachtte do diva, flto een hartstochtelijke hon denliefhebster is, met haar zes non den in een hotel te New-York onaer dak te komen. Maar men beduidde baar. dat $e zich dan vau haar viervoetige llevè- Ungen zou moeten scheiden, en zot» besloot de zangeres ten slotte, haaï tenten op te slaan in een ander* klei- nfr hot?!, ww®® de trouwe mei gezellen Van deS Ciëhsoh hlet too wreed buitensloot. Ondertusschen echter werd dit voorval druk besproken, en al spoe dig waren er ondernemende lieaen, die leering trokken vilt deze les, en in de groote steden der Unie een reeks hondenhotels dn optima forma op- ■Schtten, waar de honden der reizen de milllonnairs chic en duur voor al duur worden gehuisvest. Deze merkwaardige inrichtingen bieden dm relzenden honden alle ge makken van den tegenwoordlgen tijd van weelderig ingerichte badkamers, tot een restaurant, en een kappers- salon. Honden, wier gezondheid is ge schokt door de vermoeienissen van de reis, vinden er hun ziekenkamers en hun eigen veearts. Een in hon- denverpleglng doorkneed dienstperso neel zorgt voor het gemak der logeer gasten, en vóór alles daarvoor, dat- zij hun gewoonten van 't huis. met betrekking tot de voeding, de baden etc. niet behoeven te wijzigen. Ten slotte zij nog vermeld, dat In den salon 'van den hondenbarbier een rijke verzameling wordt gevonden van kostbare reukwerkjes en zeep, waarmee de ïionden gewasschen en geparfumeerd worden. Zonder bepaald op dit laatste te staan, loopen er tóch denkelijk in de Unie wel een voddige paar millioen stakkers rond, die met de vertroetel de hondjes graag zouden willen rui len al was 't maar ter wille van het dak en het voedsel, aldus schrijft de „Tel." niet geheel ten onrechte. MELK SJOKOLA. Onlangs werd te Londen een win- kèlier in een politiehof beboet, omdat hij als „melksjokola" verkocht wat maar bitter weinig cacao bleek te be vatten. Ofschoon deze veroordeelde sjokola afkomstig was van één fabri kant, voelden anderefabrikanten -zich mede door het vonnis getroffen, of althans bedreigd. Straks kon hun gebeuren wat dien eenen wedervoer. De Vereeniging van Britsche Sjokola- demakers hield een vergadering en nam een besluit aan, waarin de le den zich verplichtten in hun goedkoo- pe sjokola (een stuiver de twee En- gelsche onsen, d. i. ongeveer twee stuiver het Hollandsehe ons) voor taan ten minste een tiende deel zul vene cacao te doen, of een twintigste deel cacao-essence, die geheel uit zuivere cacao wordt vervaardigd. Hoeveel cacao door de bank hun goedkoops sjpkolade tot nog toe heeft bevat vinden wij niet vermeld. Intus- schen heeft de gemeenteraad van Westminster, op welks aanklacht de bewuste fabrikant was vervolgd, aan de winkeliers-die nog van de gevon niste sjokolade in voorraad hebben en bij elkaar moet dat nog heel wat wezen tot einde September gele genheid gegeven, dat zaakje op te ruimen. Wat er elders van hetzelfde goedje nog aanwezig is, zal wol on gestoord zijn weg naar de koopers vinden. Reuter seinde uit Duluth in Minne sota, dat de boschbroniden niog aan dein gang zijn. Behalve Chis'holm is er geen stad in de aseh gelegd, maar er schijnt groot gevaar te zijn voor de boeren, die verspreid in die streek Generaal-majoor Luard, van het Engelsche leger, de man wiens §cht- genoete een veertien dagen geleden bij Sevenoaks im een bosch vermoord is gevonden van den moordenaar nog geen spoor schrijft aan de Engel sche bladen een brief, waarin hij, na dank te hebben betuigd voor de deel neming, zegt„Misschien heb ik eemig recht te vragen of de tijd niet is aangebroken om onze-wegen, lanen en bosschen te zuiveren van de vele duizenden werkloozen, van wie er ve len wanhopig zijn uit gebrek en mis- scMen. voor de verzoeking zullen be zwijken en de ergste misdaden be drijven." Het Fransche Kamerlid Adigard, die de Duitsche legeroefemlngen in Lotharingen gadesloeg, is door i&en veldwachter en twee lanciers van het veld verdreven, omdat hij geen bijzonder toegangsbewijs kon vertoo- nen. Vergeefs beriep hij zich op liet Duitsche gezantschap te Parijs, waar men hem, zoo verzekerde hij, had ge zegd, dat hij geen bijzondere stukken noodig had. Volgens een bericht uit Aden is In Somaliland de zoogenaamde Gekko Mollah weer aan het stroopen. Hij heeft, heet 't, van inboorlingen 160 kam eel en weggevoerd en eenige men sehen gedooa. Ook zouden er twee maai van de bereden troepen voai het Emgelsche protectoraat zijn gedood. De Morning Leader waarschuwt de Engelsche regeering voorzichtig te zijin met berichten, -over den Mollah, als zou die de Engelschen willen aan vallen. Er zijn ambtenaren, die wed gaarne een casus belli zouden willen hebben. Hun grief, de grief van jin go's, is, dat de Mollah in het binnen land bezig is een krachtig rijk op te bouwen, en dat kan een hindernis worden voor Engelsche uitbreiding. Dat is, vodgens de Morning Leader, de zaak. Aangaande Alberti vermeldt de Vossische Zeitumg, dat de alulümg van de Zeelandsehe Boerenspaaahamk waanvan Alberti president was, is geschied op laat van den inspecteur der spaarbanken. Die Boea-empaar- bank staat bij het ministerie vatt fi nanciën en eern paar banken ia die Schuld. D0 schatkist heeft twee mil lioen kronen te vorderen, waarvah 11/2 mülioen tem volle gedekt is. Defcer dagen Is tussohen de gemeèh* te Friedrichshafen en de directie vaat Zeppelin's maatschappij de overeen» komst aangegaan, waardoor de «ritid j 4« gróhdsa. voor Zeppelin's ondefne-1 ming benoodlgd, voor 840,000 Mark koopt en ze voor 50 jaren aan Zeppe lin's maatschappij verpacht voor 5000 Mark -per laar; zoo de onderneming meer dam 40.000 Mark beasting moet betalen, wordt deze pachtsom met de helft verminderd, bij een belasting van 50,000 Mark wordt de pachtsom geheel kwijtgescholden. Na verloop der 50 jtfron heeft de onderneming het -recht den grond van de stad te koopen voor 2/3 van den prijs, diendo stad thans betaalt. De lange reeks van Alpen-ongeluk ken van dit jaar Is vermeerderd met oen nieuwe ramp De Weener adv.o- kaat dr. Max Pollak Is van den z.g. Preinswand, op den Raxalp, 200 me ter omlaag gestort en op de plaats dood gebleven de ongelukkige was eerst 33 jaar oud en een zeer bekend bergbeklimmer. In het Wettersteiuge- bied stortten denzelfden dag een stu dent en een meester smid van een hoogte van 150 meter jbeiden werden met verpletterd lichaam gevonden. Letteren en Kunst TOURNIAIRE TERUG. Onze lezers zullen zeker met genoe gen vernemen, dat de heer Tournd- aire sedert een week weder geheel hersteld te Amsterdam vertoeft. Het verblijf te Dusseldorf deed hem veel goed. (Tel.) ATHLETIEK. LOOPEN TEGEN WANDELEN. I-Iayes, de winner van den Mara thon-Wedstrijd bij de Olympische spelen te Londen, zal nu tien mijl loo pen tegen den zestigjarigen Ameri- kaanschen wandelaar Dan O'Leary, die van zijn kant zes mijl wande't. NED. HERV. KERK. Beroepen te Otterlo ds. Ph. S. Nie- meijer te Vuursche. GEREF. KERKEN. Beroepen te Zevenhoven de heerL. P. Krijger, cand. a/d. Vrije Universi teit te Leeuwarden ds. P. de Groot te Noordeloos. Kechtezakeis TOEBRENGEN VAN ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL. Voor de rechtbank te Tiel stond te recht do 25-jarige C. V., te Kerkdriol, gedetineerd iin het huis van bewaring te Tiel, besci aldigd van het toebren gen van zwaai' lichamelijk letsel aan J. H., te Kerkdriel op 6 Jund jl. Deze, die niet minder dan 20 messteken ontving, en wien bovendien de halve neus werd weggesneden, is tegen al ler verwachting in, hersteld. De eisch was twee jaar, met aftrek van preventief. Verdediger is rnr. S. Rink. AMSTERDAM3CHE RECHTBANK. Specialiteit. Bij een caféhoudstër te Amsterdam kwam een oudachtig heertje, dat een kop koffie en een broodje met kaas bestelde. Maar instee van fief op de tafel te tikken, met een flink hoor baar aehterwiei, riep hij benepen om de juffrouw, en zei, dat-ie geen geld had. „Geen geld vroeg de caféhoud ster. „Als u lommerdbriefjes wil heb ben", zei 't oudachtig heertje. Toen nam de juffrouw in betaling voor de door 't manneke ingeslokte consumptie een lommerdbriefje: en bovendien kocht ze van hem nog een papiertje van oorne Jan en nam er iwee in bewaring. Het mijnheertje tikte beleefd aan zijn pet en vertrok. De juffrouw spoelde glaasjes bediende een klant bleef daar even mee praten, de handen in de zijden. Ze ging naar de toonbank terugkeek even vluch tig over de briefjes.... staarde aan dachtiger, En ze vond, dat beleend waren drie zilveren horloges, twee kettingen, een colbert-costuum en een jekker. Ze bracht zich eens weer het gezicht van het oude mijnheertje in de herinnering. Het was zoo. Het oudachtig heertje was een zeer .beruchte dief, die cr zelfs een specialiteit op nahield. In den luwen zomernacht, als de sche pen ter verfrissehing der slapers hun luiken wijd open heboen, sprong hij op de schuit, dook handig naai' be neden, knarste een lucifer aan, gris te haastig over de tafel, en maakte beenen. Zoo ook aan het emde van Juni. In den nacht van 15 op 16 Juni stal hij uit de Annie II" een colbert, van 17 op 18 Juni uit een ander vaar tuig een zilveren horloge met ketting en een jekker, in den nacht van 22 op 23 Juni uit de „Amsterdam III" een zilveren horloge met ketting, in den nacht van 25 op 26 Juni uit de „Tiel I" een zilveren horloge, een porto- monnaie, 2 bankbiljetjes van f 10 en 7 rijksdaalders. Het O. M„ rnr. Van Dam, wees er op, dat de verdachte in het holle van den nacht er steeds, acht jaar lang, zoodra hij ln vrijheid is, op uittrekt, om op schepen diefstallen te bedrij ven. Nadat hij den 6den Juni met een uitgangskas van f 59 uit de ge vangenis was ontslagen, trof men hom reeds twee dagen later weder op een schuit aan. Zes maal te de man reeds veroordeeld. Eischdrie jaar gevangenisstraf. Dq verdediger, mr. Alta, vroeg, of de specialiteit niet een zedelijke af wijking vertoont, daar hij letterlijk niets doet dan stelen. Spreker vroeg een onderzoek te doen instellen haar bekiaagde's geestvermogens. „Heeft u nog tets te zeggen?" vroeg mr, Meinesz den verdachte. „Edelachtbare heeren I president «n rechters", zeide de specialiteit, pik ben door kleptomania aange daan. ïs het mogelijk mij met tuch tiging je asnexen Nee 1 welnee 1 Ik kan hji sfeleh plet jaten. Jk jtan het stelen niet laten Het is me onmoge lijk, u kunt dat niet denken. Ik steel niks as prullen. De commissaris van politie zei nog „niks as lorre-dieve rijen." Niks as prullen. Dat is acht Jaar zoio doorgegaan. Alleen maar honderd dagen ben Ik in vrijheid ge weest. Ik ben oud-militair, loffelijk uit den d'enst ontslagen. Ik was po- litie-agent. Ik was in particuliere be trekkingen. Alles, alles met gun stig ontslag. „Er is voor acht jaar een echt scheiding tegen me uitgesproken.." Even hield de nan op, hij boog zijn hoofd, zijn stem klonk dof nu. „Dat vonnis, Edelachtbaren, heeft van mij gemaakt een zwerver en la ter een dief. Zoodra ik in dé gevan genis zit ben Ik een goede jonge maai' zoodra ik vrij ben, moet ik gaan stelen, don maalt het me om mijn kinderen ,M'ri vrouw is d'r van dooi1 ge ul.... indertijdToen zette ik mijn kop in den wind. En toen ik la ter terug kwam Ik heb brieven ge schreven naar den officier van justi tie in Zutphen ik wist van niks, ik begreep er niks vantoe von ik mijn vrouw teruggetrouwd met een ander.... en me kinderen..... bij dien ander,... bij dien ander..... „En zoo ben ik een dief geworden. En ik kon het stelen niet laten Ik weet 't nietVoor acht jaar was Ik een braaf man niks op te zeggen. Maar nu ben ik een dief geworden moet ik stelen („Tel.") DE ^FRIESLAND". Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekscliip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, 8 dezer te JPonta Del- gada aangekomen. IN DEN TUIN. (Slot). „Gé zijt bevreesd, dat uw hof arm aan humus, teel aarde, zal worden, indien ge geen stalmest meer ge bruikt. Zoo zijn er meer. 't Is waar, uit de bewerktuigde (organische) stof fen, welke de stalmest bevat, afkom stig van het stroo en de onverteerde voederdeelen, ontstaat humus, en de kunstmest geeft dezen niet, daar hij alleen minerale stoffen, dienende tot voedsel der planten, aanbrengt. En daar alle humus in den bodem ten slotte vergaat tot koolzuur, is het wel begrijpelijk, dat sommigen mee- nen, dat bij uitsluitend gebruik van kunstmest de humus-voorraad uitge put moet raken immers, waar af gaat en niet bij komt, daar blijft ten laatste niets over. Maar zij vergeten, evenals gij, één voornaam ding, dat stalmest namelijk niet de eenige hu- mus-bron is." „Komt er dan nog langs een ande ren weg humus in den grond „Wel zeker, waarde vriend, denk maar eens even Da, dan raadt ge het wel." „Ge bedoelt rnissGhien de stoppels, die achterblijven „Juist, de stoppeds, dat wil zeggen de wortels en sten gel deelen en verder al wat van de boven aardsehe deelen op het land blijft en wordt onderge- sp't. En dat is vaak lang niet weinig, waarbij ge nog moet bedenken, dat door de krachtiger bemesting, dank zij den onuitputtelijken voorraad kunstmest, de bodem heel wat meer oplevert dan vroeger en er dus ook wat meer dan voorheen op het land achterblijft." „Dat wil ik aannemen, maar toch: de stalmest doet( dunkt mij, in deze toch verreweg het meeste j wat wor den er geen karrevrachten aange voerd 1" „Je hebt gelijk, maar hoeveel, of liever hoe weinig humus komt er slechts van die groote massa „Weinig, zeg je, mij dunkt, nu overdrijf je." „Ik zal de el bij het laken nemen, vriend, dat wil zeggen, ik zal je het gaan voor-rekenen, zoo goed als ik kan, dan zul je zien, dat ik niet te veel zeg. Komaan dan stel een roya le bemesting 400 kilo per Are of 100 vlerk. M. Daar zit voor nog geen vijf de deel bewerktuigde stoffen in, waar van de humus moet komen. Maar la ten we het op een vijfde stellen, dat is dan 80 kilo* en laten we aanne men, dat de helft hiervan teel-aarde wordt, dat Is zeker ook niet te min gerekend, dan krijgen we derhalve 40 kilo." „Dat is toch een aardige hoeveel heid, zou ik zeggen." „Als het op een hoopje ligt, ja, maar laten w« het eens verdeelen door onzen tuingrond. Als we dezen een paar decimeter diep hebben om gespit dat is zeker niet te diep dan hebben we op een Are of 100 M2. een grondmassa van 100 maai 0.2 M3. is 20 MS. of 200 H.L. of 20.000 Li ters. Veertig kilo of 40.000 gram hu mus verdeeld over 20.000 L. grond, geeft op lken Liter juist 2, zegge twee grammetjes „Dat is niet véél I Zoo gering had ik het mij niet durven voorstellen." ,,'t Is maar een paar vingerhoeden vol. Je ziet, hoe goed het is, om de zaken goea te onderzoeken en niet elkander na te praten. Laat ik je nu nog even vertellen, dat tal van kunst- mestgebruikera reeds sinds jaren geen etaJmest 01 Compost hebben aan gewend on hun grond niet het minst aam humus te verarmd, 't Is al eeni ge jaren geleden, dat een 8-tal hee ren T. Huizlnga te Middelstum, A. G. Mulder te Sappemeea', en J. van Hoorn te Warfhuizen, hun gronden met het oog op het humus-gehalte hebben laten onderzoeken, nadat zij de eerste gedurende negen, de bei de laatsten gedurende vijftien jaar op naast elkander gelegen grond öf enkel kunstmest, óf alleen stalmest hadden gebruikt. En wat bleek aan 't Proefstation Dat de zoovele jaren met kunstmest hemeste gronden even veel humus hadden ale ae enkel met «talmeet bemeste." „Dat ie treffend en overtuigend, *Qè&r-Vhidjeitet éslf ook niet vreemd dat die vergeleken gronden evenvêfl humus bevatten, hot stuk, dat stal mest had giekregen, moest toch,rijke) zijn „Zéker, dat is wat vreemd, maal zou het niet mogelijk zijn, dat dj humus van stalmest, die toch al aai 't rotten is, veel eerder vergaat das de humus, die er van do wortolrestej in den grond ontstaat En dan orj waarschijnlijk vind ik het ook niefi dat de overgebleven wortelresten h den grond bij kunstmestgebruik groei ter. zijn dan bij stalmestgebruik, om dat over 't algemeen het planten, voedse' in kunstmest oploabaarderj dus voor de planten boter verkrijg) baar is dan in stalmest. Maar ho( het zij de feiten spreken, is het zoj niet J „Natuurlijk wat Is, dat is. II dank je voor je lesje, dat- me wezen lijk een anderen kijk op de kwesti heeft gegeven. Ik zie nog eens mej belangstelling naar je mooie gewas sen en je vetten, zwarten grond." I „En is die niet mooi los, terwijl hï van nature stug en stijf Is Dat kom mede door het rijkelijk gebruik vaj kalk vergeet dit ook vooral niet, al) je me wilt navolgen. Te gelegene tijd zal ik je wel nader Inlichten, ho je moet doen. Laten we nu naar bin non gaan, want de lucht wordt kil.j Van Ingezonden stukken, geplaatsj of liiet geplaatst, wordt de kopie des inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk., PAARDEN TE WATER. Mijnheer dé Redacteur In uw nummer van- Zaterdag j.. komt een bericht voor, dat men b het op het droge brengen van paard, dat te water was geraak nogal ruw lo werk was gegaan. E werd tevens verondersteld, dat ht, bestuur onzer Vereeniging wel eens ge aanwijzing zou willen geven aan gaande de gedragslijn, die men died te volgen bij dergelijke ongelukken en hoe men op de beste manier eej gevallen paard op de been kan hei pén. Wij geven in deze den volgende' raad. Als een aangespannen paar valt, houdt een man den kop va het dier vast, om ontijdig opspringe te voorkomen, anderen maken vlu het tuig van den wagen los en zorge er voor, dat de voorbeenen voor ui komen te liggen, de achterbeone zooveel mogelijk onder het lichaam. Déze houding ïs noodig omdat he paard van voren eerst opstaat. Bij gladde straat is het nuttig wa zand of asch te strooien, of bij Kfi brek daaraan eem deken of zak der de voorbeenen te leggen. Daar meestal, als een paard kora te vallen, dit op hoeken van strate plaats heeft, door onverwacht uitwij ken voor andere voertuigen, kunne wij niet genoeg aanraden, op ai plaatsen langzaam en voorzichtig t rijden. Wanneer men affrbij zn paard „in de hand houdt zal nogal veelvuldig vallen stellig aai merkelijk afnemen Met paarden, die te water geraaid zijn, zal men veelal naar omstandig heden moeten handelen. In gévalle; als het bovenbedoelde, waar ne paard in een sloot lag, is het diensti dat men zich de moeite getroost me oen schop den wal schuin af te gra ven, zoodat het dier tegen den slool kant op kan gaan. Touw en plankei kunnen hierbij ook voelal goede dien sten bewijzen. Moet een paard uit een stadsgracli met steile kaden opgehaald worden dan zoeke men of er in de nabijhei ook een gemakkelijke landingsplaat is, en late het paard, dat van natur een goed zwemmer is, daarhes zwemmen. Het is beter het dier ee honderd of meer meters te late zwemmen, dan dat het door middf van lastig aan le brengen takels t( gen hooge kaden of bruggen op t trekken. Hiermede hopen wij aanwijzingei gegeven te hebben, die bij vóorkc mende gevallen nuttig kunnen zijn. HET BESTUUR DER VEREE NIGING TEGEN HET MIS HANDELEN VAN DIEREI VOOR HAARLEM EN OM STREKEN. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Amsterdam, 9 September. Mej. N. Verier oost, aldaar. Rechter-conimiss; ris mr. J. Krusemancurator mr. 5 L. Outs. P. Breet, electriclen, aldaar. - Rechter-commissaris als voren cura tor mr. R. F. Mulder. II. te Pas, houtkooper, aldaar Rechter-commissaris en curator al voren. Opgeheven .7. H. Schreurs, koopman te Niei wer-Amstel. V. Boucher, steenhouwer, Amstei dam. („Hbld.") Geëindigd J. H. Geistdörfer, kapper, te Am sterdam. („St.ct.") Hot st. Kawi, van Rotterdam naa Java, vertrok 10 Sept. van Marsealh Hel st. Solo, van Rotterdam Java, passeerde 10 Sept. Beach Head. Het st. Celebes, van Amsterdam l Batavia, passeerde 10 Sept. Point d Galle. Hot st. Lombok', van Batavia naa Amsterdam, vertrok 10 Sept. vain Mai seilie Het et. Oranje, van Amsterdam s Batavia, arriveerde 10 Sept. te Sin gapore. Het et. Lutzow arriveerde 9 Sept. r Rotterdam te Hong Kong. Hot st. Amstelland, van Amstei dam naar Buenos-Ayree,, vertrok Sept. van Boulogne. Het st. Statendam, von New-Yor naar Rotterdam, passeerde 10 Sept .voorm. 7 uur 10 mip., Wight,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6