NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ütio Jaargang. yiT-niri' i ""i No. 773? fersefllpl dagelijks, behalve ap Zm- m Feasfdsgm MA.A.SDAG 14 3EFTEMBBB 1908 A HAARLEM S DAGBLAD 1.23 ABONNEMENTBH PER DRIE «AANDENi foor Haanem i oor de dorpen lit den Omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)|-3g Pranco per post door Nederland>65 Afzonderlijke nummers0.02H Qöllusbeerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 „de omsbeken en banco per post 0.45 der Vennootschap Laurens Coster. PiresteE? 3, 8. PEËREBOÖM. ADVERTENTSÊNt Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i—elks regel meer ƒ0, &3 Reclames 30 Cent oer regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing. 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Rcdcetia es MiEtn'iiraio; Sroote Houtstraat 55, SstesomnmDaal ïelefcoaonmmer dsr RedssHa 50G es der Administratie 1%A> Brnkherij: ZuiSer Bnitenspaami 6, Teleioonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van Sluiten het Arrondissement Haarlem fn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 15 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1-2 u. Ter-rein Gcldeloozcpad: Voorstelling circus Corty Althoff, 8 uur. ömltenlamdscfa Overzicht DE MAROKKO-ZAAK. Wil maar niet van het wereldtooneel verdwijnen, 't Is in de buitenlandsohe velzichten Marokko voor en Marok- o na. Ook nu is er weer heel wat stof. Allereerst do opmerking, dat de gespannen verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk c. s. nog (niet veel verbeterd is. Natuurlijk is het geschreeuw in de pers een beetje bedaard, maar.... alle bestaande scheldwoorden waren reeds bij her haling gebruikt, zoodat.... op een nieu we voorraad gewacht wordit. Deze wapenstilstand onder de redacteurs Wordt echter niet gedeeld door de Re- geeringen daar is nog alles in vuur en vlam J.... Wat zal Moulay Haf id doen Zal de nieuwe Sultan tegen de mo gendheden een welwillende houding aannemen 't Zijn allemaal nog open vragen Moulay Hafid is een echt diplomaat en weet zeker 't beste oogenblik voor handelen af te wachten. Wat zal dit dan zijn? Personen uit de omgeving van den Sultan beweren, dat deze wel voorne mens is de acte van Algeciras i n b e- g i n s e l te erkennen, maar veel voor- behoudingen te maken, ten aanzien van de punten, die zijn prestige bij zijn onderdanen in gevaar zouden brengen. Moulay Hafid zit in een lastig par ket Neemt hij de acte van Algeciras in haar geheel aan, dan geeft hij alle ge zag prijs, en mist de middelen, zich door de Marokkanen te docii eerbiedi gen wenscht bij zich niet aan de be palingen der acte van Algeciras te on derwerpen, dan wordt hij niet door de mogendheden erkond. Dan komen nog de bijzondere eisehen van Frankrijk o. a. terug betaling van de oorlogskosten va'n de expeditie naar Casablanca. Tenslotte en dit is zeker niet 't miinste onbeduidendekomt de godsdienst-quaestie 1 't Is bekend, dat de priesters (gelijk men weet belijdt die bevolking den Mohammedaanschen godsdienst) tegen de inmenging van Europa van de Christenen, gelijk ze zeggen niet welgezind zijn. Mou lay Hafid kreeg van hen steun, om dat ze die Europa-verheerlijking van 'Abd-el-Azis afkeurden. Als.... als Mou lay Ilafid nu met de mogendheden gaat onderhandelen en hun eischen inwilligen, komt de geestelijkheid in opstand. Do priesters hebben Moulay Hafid dan ook geraden, zich tegen Europa onverzoenlijk te toonea en alle voorstellen der mogendheden te verwerpen. Moulay Hafid heeft in den laatsten tijd een erg weifelende houding aan genomen. Zou hij bang zijn voor de dreigementen der geestelijkheid Eigenaardig is wat het Franschc soc.-dem. Kamerlid Jaurès in zijn lijfblad Humanité schrijft „Zooals de zaken thans staan,.heeft Moulay Hafid, de onbetwiste heer schar in Marokko, heusch geene be hoefte meer om door minister Pichon of door eenige andere mogendheid er kend te worden. Zeer zeker zal hij bo vendien evenmin een diplomatieke er kenning vragen als aannemen, een erkenning, welke men hem zou willen laten betalen met den ondergang en de slavernij van zijn volk, met de ver nietiging van zijn gevoel van eigen waarde. Hij zal de notabelen van heel Ma rokko bijeenroepen en hen en Europa verklaren „Ik ben bereid do bepalingen van Algeciras toe te passen en op te vol gen, bereid vooral om do veiligheid der vreemdelingen to verzekeren. Maar ik weiger mijn land als een prooi, aan handen en voeten gebon den, over te leveren. Als Frankrijk weigert mij te erkennen dan zal ik bot doen zonder die officieele erken ning. Indien het ons dan aanvalt oin ons uit te plunderen, zullen wij onze tvnafhqjikelijkheid en onze eer verde digen. Wij zullen ondergaan, indien het moet. want Frankrijk is machtig, maar wij zullen ondergaan als vrije mannen." Zoo zal het gaan, en minister Pi- ohon drijft Frankrijk dat toch reeds zoozeer door hem gecompromit teerd is naar het dilemmaof het hoofd te moeten buigen, na hoogmoe dig en hatelijk gepooh, voor den fie- ren en gerechtvaardigden, weerstand der Marokkanen of wel een strijd op leven en dood to moeten aanbinden." Jaurès heeft het nooit met de Ma- rokko-politiek zijner regeering kun nen vinden, maar nu is hij al heel scherp Als een „feit" wordt gemeld, dat Moulay ilafid een groote mehalkh (krijgsmacht) bijeenzamelt. Waarom Wil hij, den strijd tegen de Euro peanen beginnen 't Kan ook zijn, dat bij 't treurige overschot van die troepen van Abd-e-1- Azls in Marakesj totaal wil vernie tigen. Nu nog een stukje komedie meege deeld. Pas heeft Moulay Hafid z'n con current Abd-el-Azis verslagen1, of er komt een nieuwe concurrent, 't Moet een o rogüii Boe Hamaira zijn, die nu aldus melden de nog niet te controleeren berichten 1 tegen Mou lay Ilafid optrekt.,.. De Marokko-zaak heeft toch ook een komisch tintje 1 DE DUITSCHE KEIZER OP FRANSCH GRONDGEBIED. Ook hier Is een zaak mét een ko misch tintje!.... De Duitsche Keizer op Fransch grondgebied dat zou Wel al te mooi zijn!.... 't Zou zooiets als een logen straffing van de gespannen verhou ding zijn I 't Bezoek is tóch.... haast gebracht 1 Bij z'n auto-rit in Elzas Lotharin gen bezocht de Keizer Vrijdag de Vo- geezen en genoot daar van de heer lijkste berggezichten. Die moeten op Fransch grondgebied ook heel mooi zijn, en daarom berichtte hij aan do Fransche regeering, dat hij met z'n auto een poosje op Fransch grondge bied zou komen tuffen. Uit Parijs luidde het bericht„we zullen u gaar ne ontvangen." Er ging een collectie hoogwaardigheidsbekleeders naar de grenzen om Wilhelm te begroeten. Maar.... Wilhelm kwam niet. Juist 20 meter voor de grens is Z. M. blijven staan. Waarom Ook hieir is slechts te raden 1... Is Z. M. op 't laatste moment bang ge weest voor do gevaarlijke onderne ming Wed is bij zoo vriendelijk geweest aan de Fransche autoriteiten dank te laten/ brengen voor hun aanwezig heid. Of deze met de voor-de-gek-hou- derij erg zijn ingenomen geweest, blijkt niét, maar... De Fransche pers vat het feit nog al kalm op. De Matin." schrijft: „Wilhelm is ondoorgrondelijk! Hij heeft zich zelf in Frankrijk uitgenoodigd en is toch niet gekomen. Ra, ra, wat is dat DE ZAAK DREYFUS-GREGORI. Dat Gregori de dader van den aanslag op Dreyfus, gepleegd bij de overbrenging van Zola's assche naar het Panthéon ls vrijgesproken, hebben we al bericht. Bij bet verhoor trachtte Gregori te loochenen, dait hij bedoeld had Dreyfus te d o o d e p. Hij zeide eindelijk, dat hij niet op Drey fus, maar op het Dreyfusisme had ge schoten, hij koesterde geen haat te gen Dreyfus, deze was voor hem slechts een symbool, en hij had slechts willen betoogen. Hij was eerst op dit denkbeeld gekomen, toen offi cieel werd bekend gemaakt, dat de troepen deel zouden nemen aan de plechtigheid. Natuurlijk wordt dit vonnis druk besproken. De een keurt het goed, de ander keurt het af al naar do mee ning over, de schuld of onschuld van Dreyfus is. EEN KATHOLIEK CONGRES. In Londen wordt thans een congres van Katholieken gehouden, waarin vooral gesproken wordt over de betee- kenis van het Heilig Sacrament en do gehechtheid aan den Paus. De eardi- naol-legaat hield o. a. een rede, waar- In hij zei „Ik ben diep getroffen door de uit drukking van uw diep en ernstig ge loof in het Heilig Sacrament en voor de heerlijke gevoelens van trouw, on derdanigheid en devotie, die gij met zooveel vuur tegenover Christus' Ste dehouder hebt uitgedrukt, gevoelens, die gij met, zooveoi adel in de uitdruk king stuurt naar den Heiligen Vader, ik ben er niet door* verwonderd, want uw groot vaderland is, boven alles, een land van tmditiën. Gij zegt nu en keil tot den Paus, wat, in vervlogen eeuwen ,uwo voorouders op zoo ede le wijze aan den Paus zegden en ge tuigden. Roemden zij immers niet om hun geloof in den God van het Altaar en stelden zij hun geloof niet hooger dan alles Trotseerden zij niet gevam gelnis en dood, liever dan te dulden, dait de rechten van den Heiligen Stoel zoudeoi worden geschonden en heit zichtbaar Hoofd der Kerk iets van zij ne rechten zou moeten erven Neen, dit ras van holden is niet uitgestor ven. Ik weet met welke erkentelijk heid Zijne Heiligheid de uitdruk king uv.er gevoelens zal ontvangen. Tusschan al de vrienden van zijn priesterjubilé zal deze begroeting misschien het meest zijn vaderlijk hart van ontroering doen kloppen. In zijne oogen zal uw congres misschien een der meest belangrijke on meest troostende gebeurtenissen van zijn roemvol pontificaat blijven." De spreker eindigde: „Moge Enge land weldra, als ia vervlogen eeuwen, weer vereenigd zijn door hetzelfde ge looi eat. onder de hoede van een zelfden Herder." Hierop klonken geestdriftige en langdurige toejuichingen. Tijdens het congres werden ver schillende feestelijkheden gehouden. Zaterdagmiddag had o. a. een op tocht van 15,000 katholieke schoolkin deren plaats. Voor Zoatdag was een groote ommegang met de hostie en 't verteonen yah kerkelijke gewaden door de Londensche straten aangekon digd. Hiertegen is echter veel verzet geko men .Andere godsdienstige partijen hebben heftig geprotesteerd, bewe- reatd, dat dit tegen de wet zou zijn. 't Gevolg van deze protesten io ge weest, dat de Regeering toestemming gaf den ommegang te houden, maar bijna alle kerkelijke plechtigheden moesten vermeden worden. Zoo heeft de ommegang gisteren plaats gehad. Telegrammen melden, dat de pro cessie onder buitengewone belangstel ling 100.000 schatte men plaats had. Er wanen veel geestdriftige toe schouwers en weinig manifestanten. Voor de Westminster Abdy ontstond echter een hevig gedrang, waarbij verscheidene vrouwen flauw vielen. Daar gaf de vertegenwoordiger van den Paus zijn zegen. DE ONEERLIJKE DEENSCHE MINISTER. Deze zit natuurlijk nog achter slot en grendel. De Regeering „zit" ook, maar in de moeilijkheden. Het Kabinet heeft ontslag inge diend en dit heeft de Koning ook aan genomen echter op voorbehoud, dat het Kabinet voorloopig aanblijft om eenige looponda zaken af te handelen. HET PROCES-EULENBURG. Het Openbaar Ministerie zal een nieuwe verklaring van de dok teas, die Euienburg behandelen, over diens toestand vragen. Indien de genees- heeren van meening zijn, dat hij voor uit gegaan is en het geding hervat kan worden, zal het O. M. verlangen, dat de beklaagde uit de Gharité naar het huis van bewaring overgebracht en de dag voor het tweede proces be paald zal worden. Meenen de dokters daarentegen dat er vooreerst nog geen beterschap te verwachten is, dan zal de justitie er zich niet tegen ver zetten, dat Euienburg naar zijn kas teel Liebemberg teruggebracht en daar onder politiebewaking gesteld wordt. Mocht men, als derde mogelijkheid, aannemen, dat hij binnen niet al te langen tijd opgeknapt zal zijn, dan zal de justitie een afwachtende houding aannemen, zich van Eulenburg's toe stand door de Gharité op de hoogte la ten houden en bedacht zijn op een her vatting van het geding, zoodra de ge zondheid van den beklaagde dit toe laat. RUSSISCHE FINANCIËN. Deze zijn net als de Duitsche niet erg gunstig 1 De ministerraad te Petersburg is bezig met de beraadslaging over do bogrooting voor 1909. De afzonderlij ke departementen hadden hunne be grootingen opgemaakt en ingediend, doch bij de samenvoeging er van bleek het resultaat een zeer belang rijk deficit te zullen zijn. Er werd behoorlijk geschrapt, met het gevolg, dat het deficit tot 197 millloen roebel is verminderd. Doch ook dit tekort wil de regeering tot iederen prijs uit den weg ruimen. Het ontstond dooi de buitengewone eischen van drie de partementen. Het departement van oorlog vraagt 80 millioen voor het aanbouwen van nieuwe melini et- fabrieken, patronenfabrieken, enz. het departement van marine vraagt buitengewone credieten voor scheeps bouw, en het departement van ver keer stelt eveneens zeer hooge eischen, voor den bouw van den Amoer-spoorweg. Al deze posten zijn door Stolypin, den minister van fi nanciën en den rijkscontroleur voor onuitvoerbaar verklaarder zijn eischen bij, die noodig zijn, maar die moeten toch worden uitgesteld. En Kokowzef wil van deze grandioze plannen niets weten, voor dat de fi- nancleele toestand van het lancl ge regeld en op normalen voet gebracht is. Het departement van marine liet tijdens do onderhandelingen een be drag van 30 millioen vallen, maar de minister van oorlog wil naai' geen reden hooren hij dringt aan op zijn eisch, en acht de 80 millioen voor de fabrieken beslist noodig. Stolypin en Kokowzef dringen ech ter aan op weglating van dien post en waar de minister van financiën en de rijkscontroleur beslist verkla ren, aan de Doema geen begrooting met een deficit te zullen voorleggen, daar zal de minister van oorlog moe ten toegeven. DUITSCHE BELASTINGEN. Er was verwacht, dat bij de invoe ring der nieuwe belastingen de ge hate spoonvegkaartjes-belasting zou verdwijnen. Nu wordt echter het tegendeel ge meld De Regeering is voornemens ook de 4de klasse te belasten, waarvan eene opbrengst van 25 millioen wordt ver wacht. En de reizigers L„ VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. Berichten uit Stockholm over de Zweedsche verkiezingen doen zien, dat de vrijzinnige partij bij de Rijks dagverkiezingen belangrijke voordee- len behaald heeft. Reeds zijn meer dan de helft der leden van den Rijks dag gekozen. De vrijzinnige partij heeft tot dusver elf nieuwe mandaten gewonnen, en twee zetels verloren. De socialisten hebben 5 zetels gewon nen, waardoor het aantal hunner le den van 17 op 22 stijgt. Tot nóg toe „hebben 123 verkiezingen plaats ge had. De nieuwe Rijksdag zal ten ge volge van deze verplaatsing een veel vrijzinniger meerderheid hebben dan een der vorige Zweedsche pariemen ton. DE SPOORWEGRAMP TE CON- TICH. De Brussel8che „Gazette" deelt me de, dat in de hoofdstad hardnekkig het gerucht gaat, dat de gerechtelijke instructie in deze zaak eindigen zal met het in staat van beschuldiging stellen van twee hooggeplaatste amb tenaren van het spoorwegbestuur. DUITSCHLAND EN DE LUCHT SCHEEPVAART. De militaire stuurballon heeft 13 uur achter elkaar „gevaren" en on geveer 800 K.M. op eene hoogte van 1000 M. afgelegd. Daardoor is het bekende 12 uur record van Zeppelin geslagen. Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft het Duitsche legerbestuur be sloten te Straatsburg, Keulen, Mainz en Griesheim, bij Frankfort, havens voor de luchtscheepvaart op te rich ten. REVOLUTIE IN PERZIë. De cavalerie, vergezeld van eenige kanonnen, door den gouverneur van Tebris, Aln-ed-Dauleh, naar Savdan afgezonden, heeft dit op 20 wersten van Tebris gelegen dorp gebombar deerd en in brand gestoken. Donderdag ontving Aim-ed-Dauleh uit Teheran een versterking van 3000 man van alle wapens, met vier stuk ken veldgeschut. Men verwacht een aanval op Te bris. Ter gelegenheid van de gebooi"te van een zoon, die in de afgeloopen week plaats had, heeft de Sjach am nestie verleend aan alle sinds de staatsgreep gevangen gezette politieke misdadigers, op voorwaarde, dat de zen Perzië binnen een tijdsverloop van 20 dagen verlaten. Stadsnieuws Tuinbouw. Dinsdag 15 dezer vergadert de afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Maats, voor Tuinbouw en Plantkun de; ter bespreking van den beschrij vingsbrief der algemeene vergade ring, het benoemen van een afge vaardigde, het houden van een on derlinge tentoonstelling enz. Muziekvereeniging „St. Caecilia". Het bestuur der muziekvereeniging St. Caecilia deelt ons mede, dat de heer Henrl Pielage met algemeene stemman benoemd is tot directeur van bovengenoemde vereenlging. De benoeming is door den heer Pielage aanvaard. Ongesteldheid. Naar we vernemen is Mr. X. 'A. Pélérin, officier van justitie, ernstig ongesteld. W i 11 e K r u i s. Mon meldt ons: Dc afd. Haarlem van liet Witte Kruis nam wederom hot initiatief tot hot geven van een kosteloozen cursus in eerste hulp bij ongelukken, hoofd zakelijk aan fabriekspersoneel. Dr. Fatjee Schaeffer zal ook dit jaar dezen cursus leiden. De regeering bevordert het streven door het, geven van subsidie en de ge meente door het beschikbaar stellen van een schoollokaal. Schóól no. 10 aan het Gekleloozepad zal daarvoor dienst doen. Te beginnen met Woensdag 30 Sept. zal daar elke week van 8—Ï0 uur een cursusavond gegeven worden, onge veer 14 In getal. Tot deelname is uit- genocdigd personeel van de Firma Joli. Enschedé, van de Electrischr Spoorweg-Maatschappij, van de Haar- lomsche Machinefabriek, voorheen Gebit. Figée, van de H. IJ. S. M., af deel in g' Vervoer en Centrale Werk plaats, terwijl op verzoek eenige le de» van de vereeniging „Volksweer baarheid" en enkele particulieren ook reeds zijn aangenomen. Eenige weinige plaatsen zijn nog beschikbaar gehouden voor leerlin gen of toehoorders, die daartoe groote neiging mochten gevoelen. Na per soonlijke aanmelding aan het Secre tariaat Plein no. 10, wordt over toe lating beslist. N. O. G. De afdceling „Haarlem" van het Nederl. Onderw. Genootschap, hield Zaterdagavond eene vergadering in het Nut, die tamelijk goed bezocht was. Medegedeeld kon worden, dat de gehouden algemeene vergadering al hier der afdeelingskas geen nadeelig saldo bezorgd had en dat eenige nieu we leden waren toegetreden. De besprekingen van de voorstellen salarisregeling door B. en W. aan den raad gedaan hadden tot resul taat, dat door de afdeeling een adres aan den raad zal gezonden worden, waarin het verzoek om .de eerste vier verhoogingen te stellen op 75; voorts bestendiging der belooning voor acte gymnastiek; en het verlagen van den 60-jarigen leeftijd tot den 55- jarigen voor het bekomen eener sala- risverhooging voor onderwijzers zon der hoofdacts. Na eene zaakrijke inleiding over Esperanto, door den heer J. H. W. Habermehl, besloot de afd. pogingen in 't werk te stellen tot oprichting van een cursus. Verregaande baldadig heid. De vorige week zijn niet minder dan 30 glasruiten van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs op het terrein van de oude Gasfabriek, door de straatjeugd met, steenen in geworpen. De recherche, met een onderzoek belast, ls reeds eenige da ders op het spoor. Dr. B. Tideman. Dr. B. Tideman, emeritus-predikant der Renionstrantsche Gemeente al hier, thans ie 's-Gravenhage woon achtig, is zeer ernstig ongesteld. Men vreest voor zijn leven. Rubriek voor Vragen. VRAAG: Ik heb twee kinderen. Heeft mijn maai het recht om die bui ten mijn weten om naar een gesticht te doen? Zoo niet, tot wien moet ik mij wenden om dat te voorkomen? ANTWOORD: In het algemeen ls het de vader, die feitelijk de ouderlij ke macht uitoefent. Wanneer hij van de ouderlijke macht misbruik maakt, kan hij daaruit worden ontzet; maar wij kunnen niet beoordeelen of dit ge val zich hier voordoet, omdat wij de bijzonderheden niet kennen. Raad pleeg den secretaris van den Voog dijraad, die lederen werkdag van 1 tot 2 uur te spreken is in hetgebouw Spaarne 92 rood. VRAAG: Mevrouw heeft mijn doch ter tegen J Februari den dienst op gezegd; mijn dochter heeft nu weder- keerig den dienst opgezegd tegen 1 November. Heeft Mevrouw nu hot recht om haar kermisfool in te hou den? ANTWOORD: Ja. Het aannemen van de kermisfool verplicht een dienstbode, tot 1 Februari te blijven. Doet zij dat niet, dan kan do fooi wor den Ingehouden. DIEFSTAL EN AANHOUDING. Zondagavond is zekere V., een los werkman van 42 jaar op heeterdaad betrapt op diefstal van twee kistjes sigaren bij den heer J. B., winkelier aan de Anegang no. 10. Deze heeft den dief aangehouden en aan de po litie, die inmiddels gewaarschuwd was, overgegeven, waarbij hij nog door V. is mishandeld. - Corty Althoff. Na de zoo uitstekend geslaagde ope ningsvoorstelling van Vrijdagavond loopt het weer storm in het circus. Zoowel Zaterdag- als Zondagavond was ile groote tent geheel gevuld. Ook nu toonde het publiek zich dankbaar en beloonde de artisten ruimschoots met applaus. Alle num mers slaagden uitstekend, zoodat het succes verzekerd was. De stoutmoedige verrichtingen van de verschillende rijders de keurige en zekere dressuur der paarden dc wonderlijke verrichtingen van do acrobaten de aardige dansen van de Marokkanen de grappen van de clowns dat alles werd terecht be wonderd. Vooral is onbedaarlijk gelachen oin het stierengevecht van den dwerg Francis. Geen wonder, want dat aar dige kleine kereltje met z'n als stie ren verkleede honden, is een echte grappenmaker. Het circus blijft hier nog enkele dagen, zoodat nog vele stodgenooten van de zeldzame gelegenheid om iets zeer bijzonders op het gebied van paarden dressuur en acrobatiek te zien kunnen profiteeren. M i 1 i t a i r e Z a k e n. Do korporaal Rap, van het 10de regiment infanterie alhier in garni zoen, is aangesteld tot korporaal- fourier. Het commando over het garnizoen wordt gedurende de afwezigheid van den kolonel Neetesan, van 14—24 Sep tember, waargenomen door tien lui tenant-kolonel Jhr. Van Spengler. Lastige lui. Zondagavond werd aan twee be schonken personen de toegang tot het circus Corty-Althoff geweigerd. Uit baloorigheid daarover ging een hun ner op de rails van de tram liggen, vóór een wagen, die naar Zandvoort vertrekken zou. Met veel moeite werd hij door trampersoneel verwijderd, maar zag nog kans, een controleur zulk een hevigen duw te geven, dat deze haast onder den wagen was ge raakt. Blijkbaar zocht de kerel een vecht partij, want hij kwam telkens drei gend terug, maar men ging wijselijk op zijn uittarting niet in. De Ooievaar! Een raam van de bewaarschool «ag uit op de straat. Eén der kleinen keek naar buiten en zei: „Juffrouw, daar is de ooie vaar!" Dq juffrouw had (ze bekende 't eerlijk) nog nooit een echten ooie vaar gezien on vroeg daarom met nadruk: „Waar, Frans?" - Daar, daar juffrouw!" De juffrouw zag slechts één vrou welijk wezen. „Waar dan, Fransje?" vroeg ze nog eens. „Daar, die met dien moóien hoed!" Toen ging de juffrouw een licht op. Fransje bedoelde: de baker. (Historiscli). REMONSTR. GEMEENTE. Men schrijft ons: De heer Mr. Tideman, die geduren-* de 8 jaren het secretariaat waarnam; van 't bestuur der Renionstrantsche. kerk is opgevolgd door den heer Roo- zeboom. Do heer Mr. 't Hooft is herbe noemd tot boekhouder van 't Pensi oenfonds van Hoogleeraar en PredK kanten der Remonstrantsche Bros* derschap. NIEUWE WOONHUIZEN. Naar ons wordt gemeld is het mh^* dangedeelte van het voormalige LUfj thorsche Weeshuis aan de ZuideW straat verpacht. Het ligt in de be doeling dat gedeelte af te breken en op den grond woonhuizen te bouwen,. In het achtergedeelte van het ge-1 bouw is een sigarenfabriek geve6tigd, het voorste gedeelte aan de Ged. Ou-, de Gracht is nog beschikbaar.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1