Bans-Academie» Weerbericht Thermometerstand F, P. BËICHEBT, J i, IJtRïil 21111. Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELINGEN VAN HET ^QNINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10,50 uur). De Bildt, 14 Sept. 1908. Hoogst» barometerstand 778.2 m.M. U Clermont (Frankrijk); laagste be kende 745.8 m.M. te Beydisfjord ^Noorwegen). Verwachting tot den avond van >5 September! Wind: Zwakke tot matigen Zuid, 'tot Zuid-Westelijken wind, Gesteldheid van die luchtt betvolkt, mogelijk onweer, Temperatuurt hoog»?. BAROMETERSTAND TB HAARLEM. Stilst anjd. Vorige stand te 2 Uur 768 m.My te Haarlem. Zondag 18 September Hoogste gisteren F. 57° Laagste heden nacht F. 46r Hedenmiddag 13 uur F. 68 Maandag 14 September Hoogste gisteren F. 58» Laagste heden nacht. 1F. 68 Hedenmiddag 12 uur 68° INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PBACHTIGB SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Ssnehetien. huidaandoening. Hebt gij ooit aan huidaandoening geleden? Het doet zich voor onder ve le vormen: Aambeien, Eczema,, enz. Vele lieden te Alkmaar weten thans, hoe zij genezen kunnen worden: De Heer H. Mol, Kooltuin 5 te Alk- paaar, meldt ons: „Vijf jaren lang heb ik geleden aan een uitslag op het lichaam, waardoor ik veel te lijden had van de vreeselijkate jeukingen. Aangetrokken door de gunstige be richten, die er omtrent Foster's Zalf Sn omloop waren, heb ik hiervan een doosje laten komen en toen Ik deze zalf eeiiige dagen had toegepast, was inijn uitslag geheel verdwenen. Ik heb veel van deze kwaal geleden en bon blijde Uw zalf te hebben leeron kennen." Een bericht van ruim drie jaren later zegt: „Ik kan U niet genoeg mijn-dankbaarheid betuigen voor al het goed, dat Uw zalf me heeft ge daan. Ik ben totaal van mijn lijden verlost, en heb ik al die jaren niets meer van den uitslag bemerkt." (w.g.) H. Mol. Verzekert U, dat men U de échte Fos ter'8 Zalf geeft, dezelfde soort, 'die de Heer Mol gehad heeft. Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van GuLik, Zijlstraat 98; J. J, Göp- jpinger, Groote Houtstraat 147a; en K. .van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor ééo, of f 10.— voor zes doozen. 'Aanvang van den nieuwen cursus begin OCTOBER a.s. Spreekuur dagelijks van 2—5 en 7—9 uur. Prospectus op aanvrage verkrijgbaar. Leden van het „Nederlandsch Daus- ^nderwijzers-Genootschap" van de Genossenschaft Deutscher Tanzleh- per en de Imperial Society of Dance Teachers, Schagchelstraat 81. TELEFOON 806. QNEERLIJKE DIENSTBODE. De 18-jarlge dienstbode Stijntje 'A. was in dienst bij den plaats vervangend stationschef te Hillegom J. van Heelde. Daar heeft zij zich aan diefstal schuldig gemaakt door een gouden ring en een paar pantof fels weg to nemen. Het ringetje is in de Eank van Leening terecht gekomen, terwijl de jeugdige dienstbode in het Huis van Bewaring belandde. Thans stond het meisje voor de rechters. j l De president vroeg haar, waarom je tot die oneerlijkheden was geko men. 't Meisje deed toen een verhaal over weinig eten, zoodat ze den dief stal beging als een soort wraakne- tolng. De bestolene, als getuige gehoord, beweerde, dat het meisje meer dan 'genoeg te eten kreeg. Het Openbaar Ministerie eischte een week gevangenisstraf, er op wij zende, dat het meisje nog nooit to Voren veroordeeld is. Mr. Slingerberg, als toegevoegd ver dediger optredende, drong op clemen- ye aan. en wees er op. dat de be schuldigde reeds eenigeri tijd in voorloopige hechtenis doorbrengt. VERNIELING. De gezusters Pool, uit Haarlem, waren naar Zandvoort gegaan, om daar het vuurwerk ter gelegenheid van de A. N. W. B.-feesten bij ie wonen. De meisjes hadden hun rijwielen, waarvan de lantaarns nog brandden, op het strand gelegd, Even later kwam de Zandvoortsche visscher Jac. van D., die er zich aan ergerde, dat de lantaarns brand den. Zijn ergernis was zelfs zóó groot dat hij de lantaarns vernielde. De politie wist den vernieler op te spo ren, en thans eischte het O. M. oe-n gevangenisstraf van een week tegen hern. Beklaagde was niet verschenen. RIJWJELVERDUISTERING. De landbouwersknecht P. J. B., uit de Haarlemmermeer, huurde op 14 Augustus bij den smid Kramer te Aalsmeer een rijwiel. Met dit stalen ros is hij naar Haarlem gepeddeld, waar hij het aan een logementshoud ster in de Lange Hofstraat voor vijf gulden verkocht. Toen de beklaagde werd aangehou den, was nog f 3.84 ln zijn bezit. Tegen dezen beklaagde eischte het O- M. een gevangenisstraf van drie maanden. Mr. SILngerberg, ook ln deze zaak toegevoegd verdediger, drong op cle mentie aan. BELEEDIGING. De ontslagen politieagent Adr. De Boo heeft den adjunct-inspecteur II. Oudman in de Groote Houtstraat'uit gescholden voor kwajongen, enz. Het O. M. wees er op, dat De Boo vroeger voor een gelijk feit veroor deeld werd tot geldboete nu luidde do eisch zeven dagen gevangenis straf. MISHANDELING EN VERNIELING, Op 8 Juni was de 18-jarige Weh- nes dronken en heeft zich toen in het Schoterkwartier allesbehalve netjes aangesteld. Allereerst heeft hij P. J. Bos mishandeld en ten tweede de rui ten van een café ingeslagen. Wegens mishandeling en vernieling werd veertien dagen gevangenisstraf gevorderd. BEDELARIJ. De 69-jarige C. Otto heeft öp 14 Augustus te Overveen gebedeld. Het O. M. eischte 3 dagen hechtenis. VERNIELING. De Edammer K. Buys heeft öp 14 Augustus een ruit ingeslagen van het koffiehuis van J. Hofman. 't Was na sluitingstijd en de tapper weigerde Buys jenever te geven* De eisch luidde een week gevange nisstraf. DIEFSTAL. De wijdgebroekte Volendammer Th. Kieft heeft op 3 Augustus uit de bot ter van zijn vroegeren patroon Plat, die in de Zaan bij Zaandam gemeerd lag, een stuk touw ontvreemd. Beklaagde heeft het touw voor drie gulden verkocht, hoewei de waarde grooter was. Als verontschuldiging voerde Kieft aan, dat hij nog geld van Plat moest hebben. Tegen Kieft luidt de eisch eene maand gevangenisstraf. Uitspraken in alle zaken Maandag a.s. UITSPRAKEN. J. J. Plaats, stoker te Amsterdam, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der prev. hechtenis. G. de ICuster, koopman te Haarlem, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. J. C. de Koekkoek, agent van politie te Haarlem, verduistering, 6 weken gevangenisstraf. R. Bos en H. J. Rozenhart, groen ten venters te Haarlem, mishandeling, ieder 4 weken gevangenisstraf. D. Gouda, vischventer te IJmuiden, opzettelijke vernieling, 8 boete «f 5 dagen hechtenis. J. Serf aas, verkooper van sterken drank te Haarlem, toedienen van sterken -drank aan een kind, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. Edel, arbeider te Purinerend, diefstal, 7 dagen gevangenisstraf. W. Warmerdam, arbeider te Hille gom, diefstal, 7 dagen gevangenisstraf J. en M. Antohissenj. losse werklie den te H a ar 1 em mar 1 iedo en Spaarn- woude, diefstal, 2 pers., de le. drie weken, de 2e. tien dagen gevangenis straf. van Raaphorst, werkman en E. Röbken, stucadoor, belden te Haar lem, eenv. beleediging en mishande ling, f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. Langereis, schildersknecht te Wormerveer, meineed, vrijgesproken. VERTREK VAN DE TROEPEN NAAR DE LEGERPLAATS BIJ LAREN. Reeds vroeg in den morgen wanen de kazernebewoners in de weer om zich voor den afmarsch naar het kamp gereed te mak-en. Niettegenstaande het vroege mor genuur ontbrak het niet aan vroc- lijkheid; men kon zien, dat de man schappen verblijd waren, liet eento nige garnizoensleven voor een tiental dagen met dat op de heide te ver wisselen. De staf en liet 3e bataljon mei dw muziek vertrokken per trein vaat 5.25 onder bevel van den majoor Gdiel, dn hei vroege morgenuur was maar wei nig publiek aanwezig, doch menig Haarlemmer keek bij het hooren van de marschmuziek uit het raam van zijn slaapkamer de vertrekkende troepen na. Ket 4e bataljon onder be vel van den majoor Ophoxst vertrok per trein van 8.24. Van Amsterdam uit wordt het verdere gedeelte van den weg nmreheerend» afgelegd. Over deze marsch en d» aankomst der troepen ln de legerplaats hopen we morgen het een en ander med» te deelen. Lie der tafel „Ha'arlem's Zang genot". Door de werkende leden Is een gouden medaille beschikbaar gesteld als le prijs in de 'le afdaoling ge mengde koren van den nat. zangwed strijd, uitgeschreven door bovenge noemde liedertafel. „Crescendo". Naar wij vernemen zal de mannen- zangvereenigiaig „Crescendo", dir.de heer O. de Nobel, deelnemen aan -dien zangwedstrijd, uitgeschreven door-de Liedertafel ..Haarlem's Zanggenot", te houden in November a. s. De vereeni- -giing zal uitkomen in de le af deeling. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). BLOEMENDAAL. Binnenkort zal de Busken Huetlaan worden bestraat, de s te enen voor dat doel besteand zijn reeds aangevoerd. Van alle zijden wordt dit plan dan ook ten zeerste toegejuicht; daar de toestand van dien drukken verkeers weg daardoor bijzonder zal verbete ren. schoten. M a t i n e. Onze corr. schrijft: Het mag met recht een eer* genioemd worden, als de Harmonie buiten haar gewone doen een concert komt ge ven. Zondagmiddag -namelijk gaf deze vereeniglng haar' uitgesteld concert in de tent op het Pretoriaplein. On danks het ongunstige weer, waren er vele toehoorders die dan ook zonder onderscheid genoten zullen hebben. Het programma was als volgt so m-ongesteld. No. 1. Marsch. No. 2. Ouverture Fantastique. No. 3. Sonntags Kinder, Walzer. No. 4. Potpourri No. 6, Renaud. No. 5. Marsch Kaiser Wilhelm. No. 6. Zampa, Concoursnummer. No. 7. La Clochette raagiquo. No. 8. Marsch. No. 9. Wilhelmus, oude toonzetting. Jammer was het, dat liet weer ook nu de spelbreker was, zoodat de laat ste nummers vlug afgespeeld moes ten worden. Wij weten dan ook werkelijk niet, wolk van de 9 nummers het meest te prijzen, doch Zampa met solo voor clarinet was misschien wel liet suc ces-nummer te noemen. Wij hopen dan ook van ganscher harte, dat de vereeniglng nog eens te bewegen zal zijn om naar Schoten te komen, zij kan verzekerd wezen van de dank baarheid van het publiek. De uitstekende leider, de lieer Hof meester, zal, dat weten wij zeker, daar geen bezwaar in maken. Ook hem onze hartelijke dank. BEN NEBROEK. Het negenjarig zoontje vaïi A. O. alhier heeft Zaterdagmiddag het zoon tje van A. K. alhier met een zakmes zoodanig in den arm gestoken, dat sen hevig bloedende wonde ontstond en de gewonde naar Dr. A. Kouwe- maar mioest, om te worden verbonden. Bij de politie Ls van heit voorgevallene aangifte gedaan. HILLEGOM. Een ongeluk, dat gelukkig goed af liep, gebeurde Zaterdagmorgen te Hillegom nabij de villa van den heer Van der Schoot, even door liet dorp. Terwijl de stoomtram, die om 9^ uur naar de richting Leiden vertrok, ter hoogte van die villa was gekomen, kwarn van den anderen kant de vrachtrijder Zandbergen uit Haar lemmermeer rnet paard en wagen aanrijden. De wagen werd door de machine gegrepen en het voorgedeel te vernield. Zandbergen zelf tegen den grond geslagen, Gelukkig kreeg hij geen letsel en bleef ook Ivet paard ongedeerd. DE ALGEMEEN KIESRECHT- BETOOGING. Zondag T.wd te 's-Gravenhage die meeting voor algemeen kiesrecht ge houden. De meeting is uitmuntend geslaagd en ln de beste orde verloe- pen. Er waren op het meeting-ter rein aan de Hoef kade ongeveer 12.000 personen. De voorzitter van het partijbestuur d«r B. D. A. P., de heer W. H. Vlie gen, sprak de openingsrede uit, waar in hij er op wees, dat de vakbeweging nader tot de kiesrechtbeweging ls ge komen. Hij herinnerde er aan, dat het Ned. Verbond van Vakverenigin gen, op zijn congres besloten had, onder leiding van de S. D. A. P., zijn krachten te wijden aan het kiesrecht- vraagstuk. Terloops critiseerde spre ker liet voortdurende schoolmeeste ren door de vrijzinnig-democraten, over de wijze waarop de S. D, A. P. strijdt voor algemeen kiesrecht. Met voldoening constateerde sprefear, dat rleze meeting grootscher ie, dan ooit to voren. Het aantal organisaties bedroeg 950, dat der delegaties ruim 700; bo vendien werden tal van sympathie betuigingen ontvangen. Afgewisseld door zang en muziek, hielden vervolgens 12 sprekers rede voeringen, allen betoogende, dat al gemeen kiesrecht onverbiddelijk nx>o- dlg is voor het tot stand brengen van afdoende sodale hervorming. Mr. Troelstra, die voor het eerst na zijn» ongesteldheid weder voor z*jt} optrad, ward bij zij£ ver schijnen "op het spreekgestoelte har telijk toegejuicht. Aan het slot der meeting werd met algemeen» stemmen een motie ten gunste van liet algemeen kiesrecht aangenomen. Daarna trokken de manifestanten met 13 muziekkorpsen en ruim 400 ontplooide banieren en vlaggen door de stad, naai* het Malieveld, waar de stoet, na het 2lngen van socialistische en propagandistische liederen, ont bonden werd. Matrozen en mariniers, en andere militairen, die naar Deai Hang over gekomen waren, ter deelname aan de betoöging, werden noch op het ter rein, noch in den stoet toegelaten; zij stonden tusschen de talrijke menigte langs den weg en worden met hoera's begroet. VUILNIS. Naar het „Hbld." verneemt, is, in afwachting van de nog steeds „in voorbereiding" zijnde plannen inza ke de bestemmingsplaats van het stadsvullnis van Amsterdam, voor- loopig een groote verbetering getrof fen. Op de terreinen der stadsbelt al daar is een machine opgesteld, wel ke de gassen uit het vuilnis opzuigt, waarna ze gevoerd worden naar de ovens ter verbranding van het vuil nis en gas bevordert. De onaangename lucht in de om geving is, zegt het blad, zéér sterk verminderd, tot niet geringe voldoe ning der bewoners. Man meldt aan „L. en V.", dat door de gemeente-reiniging in Den Haag de vorige week een proef geno men is met het verzenden van eenigc wagens vuilnis per spoor naar Ixel- les, om daar te worden verbrand in de gemeentelijke verbrandingsinrich ting. slechte menschen zingen Niet Een correspondent van de „L. Ct." schrijft E-eai ex-verpleger uit het Medeanblik- ker gesticht, die in eene vroegere pe riod o dikwijls met den dezer dagen veel besproken Haarlemscheu Frans in aanraking kwam en min of meer diens vertrouwen genoot, deelde me de, dat Rosier een vijand was van zingen. Zelf deed hij het niet en van anderen kon hij het niet uitstaan. Eens vertelde hij, lioe hij een kana rie, een lief diertje, dat hem verveelde met zijn rollers, orn hals geholpen had. Het vogritje zong in een kooitje, dat aan een stevigen ijzerdraad hing. En Frans wist, terwijl de huisgenoo1- ton afwezig waren-het gebeurde bij een kostvrouw de draad bijna door te vijlen, zoodat, toen het beestje den volgenden ochtend verzorgd zou wor den, alles naar beneden plofte. De kanarie was dood of had zooveel ge kregen. dat ze het zingen verleerd was. Juist, wat Frans bedoeld had. DE JAMMERKLACHT VAN EEN „AAPJES-KOETSIER Op den Dam te Amsterdam voor liet oude beursterrein stonden ze met hun vieren in den donkeren avond. Of twee zaten er op den bok van hun „aapje" in een lichten dommel schuin links hangende, zoodat de Kbo- ge zijden elk oogenblik dreigden af te v allen. We wonschlen een der heeren te „Interviewen", vertelt 1 „Hbld."", monsterden eens het viertal, zochten naar Prins, den beroemde. Prins, oude aapjeskoetsier, die de toestan den kent, een boek vol avonturen vertellen kan, was er niet. Hjj suk kelt, komt niet veel meer „op de vlakte". Toen stuurden we op den linkergilde aan, klein kereltje in z'n lange jas met antieken hoogen hoed. Hij was al blij, dacht aan 'n vrachtje, tikte met z'n rechterwijsvinger tegen den rand van z'n hoofddeksel. We wilden alleen maar eens praten over de misère in zijn vak „Zegt u wel misère, mijnheer", be gon ie. „'k Sta hier nou van vanmor gen kwart over negen, 't Is nou twaalf uur later en 11c heb net een vrachtje van ander-half uur gehad. Mijn rijks daalder loon ls nog niet eens ver dienden dan heeft de baas nog niks voor 't voeren van zijn paarden, voor belasting, voor slijtage van de rijtuigen, voor de standplaats...." En voor 't onderhoud van jullui mooie hooge hoeden, schertsten wij. „Da's 't minst, meneer. Als de hooge zijje niet meer glimt, zetten we 'm maar weer in de parafine 1 Maar er is tegenwoordig geen geld meer voor ons te verdienen. We konden vroeger beter twee-, driehonderd gulden voor een standplaats betalen, dan nou het tiende deel. De tram,, meneer", zei hij ©enigszins nijdig „de tram nekt ons en.... de telephoon I De oude paardentram deed ons geen kwaad, maar de elctrische is te mooi e>n rijdt te hard en je kunt er haast overal mee komen." En dan ©enigszins trlomphantelijk voortgaande „Maar als er haast is en ik heb de ruimte, legt ie (de ti-am) 't toch tegen me af. Vorige week stond ik aan 't Centraalstation. Daar komen des avonds laat een oude heer on dame aanhollen. Laatste trein naar Arn hem was juist vertrokken. Snel naar de Rijnspoor (Weesperspoorstation). Ik had er een Russische hit voor en u begrijpt, da'k de drukt» niet heb opgezocht. Ik reed Geldersche Kade, Joden Breestraat, Weesperslraat. In hoeveel minuten, denkt u „Wel, vijftien'. „Zes minuten' mijnheer. In zes mi nuten, aj I M'n vrachtje had er ook respect voor. Dat kon geen tram 'm lappen en 'k kreeg twee gulden. ,,'n Beste man, hoor, royale rnan. Maar overigens is 't misère. De tram neemt je alles weg. Als 't Concertge bouw uitgaat, als „Artis" uitgaat, als de schouwburgen uitgaanextra- traras. 't Most niet raaggen, meneer. D'r blijft niks voor ons over. En dan clle tillefoon, 't kleinste stalhouwers- baasje heeft tegenwoordig zoo'n ding. Vroeger hadden de stathouwers al leen geregeld werk, 'n bruid en 'n doopellngetje. 't Ongeregelde kwam naar ons toe. De makelaars (hier noemde hli een feaotal bekende Am- sterdamsclie koffie- en suikermalce- laars) reden altijd met 'n aapje. Alle maal uit. Ze schellen maar even en hebben 'n bakkie voor de deur. En de hotels doen hetzelfde...." Geld verdienen schijnt voor de Am- sterdamsche „aapjes" ten eenenmale uit te zijn. De koetsiers hebben moei te met hun stationneerende rijtuigen boven hun weekloon genoeg op te halen voor de bedrijfskosten van hun baas, meestal iemand, die een aan tal „aapjes" exploiteert. Er zijn ook aapjeskoetsiers die met eigen bulle tjes een vaste standplaats innemen. De aapjes-bazen zijn op het Stad huis geweest, hebben hun nood ge klaagd, vermindering gevraagd van staangeld voor hun stationneerende rijtuigen, gewezen op de moordende concurrentie, die de gemeentetram hun aandoet. B. en W. hebben de klacht billijk gevonden, zoodat voor 1909 de opbrengst er van op 3350 is geraamd tegen 6800 over het loo- pende jaar. Zoo is de strijd voor het „aapje" althans eenigszins verlicht. ONGELUKKEN. Toen de 10-jarige Joh. S. in het por taal der woning van haar ouders in de Slachthuisstraat 17 te Rotterdam zat te spelen, kwam een buurmeisje met twee emmers heet water het por taal binnen stappen. Het buurmeisje struikelde, met het gevolg, dat het spelende meisje het heete water over het onderlijf kreeg. Ernstig gebrand is het kind naar het Ziekenhuis ge bracht en daar overleden. LEVENDE PARADIJSVOGEL -IN ARTIS. Onder de schoonste vogelsoorten behooren de Paradijsvogels, de won- derprachtige vogels uit het Oosten van onze Indiön, voor de verbeelding der Oostersche dichters wezens van hooger orde, uit het Paradijs afkom stig, niet aan do aarde gebonden, maar levend in de luchtzee een syl- phea leven, zich vermeiend in eigen schoon. Artis heeft thans in zijn verzame ling een tweetal dezer prachtige, zeer kostbare en uiterst moeilijk levend over te brengen vogels, behoorencl tot verschillende soorten voor de groote volière van het komende nieuwe Vo gelhuis aangekocht. Voorloopig zijn zo gehuisvest in het winterverblijf dei- papegaaien, waar tevens een tweetal mooie en zeldzame apen, de hoetong uit Oost-Indlë en de Humbaldt's Wol aap uit Zuid-Amerika tijdelijk een onderkomen kregen. De Parad ijsvo gels zijn aan de kraaiachtige vogels verwante bewoners van NLeuvv-Gui- nea en omliggende eilanden. Levendig, vroolijk en verstandig van aard, leiden ze inderdaad vrij wel een sylphide leven, vliegend van boom tot boom, behendig klauterend door de takken en zich bij duchtend gevaar verbergend in de zwaar be- bladerde boomkruinen. Zo trekken beurtelings naar de kusten of liet bin nenland in, al naarmate or rijpe boomvruchten en door hen gewonsch- te insecten te snoepen zijn. In wer kelijkheid vermeidt de vogel zich in eigen schoon, vaak pronkend met- wijd uitslaande slerveeren of nauw lettend zijn prachtig gevederte reini gend, dat oorzaak is van het meer cn meer zeldzaam worden der prach tige vogels als slachtoffers der mode. Artis heeft thans een bijzonder mooi exemplaar van den gewonen Para dijsvogel, mot prachtig goudgele staartsierveeren en een nog -niet. ge heel opgeruid exemplaar van den zoldzamen Paradijsvogel, vooral te herkennen aan de prachtig rood» sler veeren, de metaal groene schubvor- mlge voorhoofdveeren, die opgericht een dubbelen kuif vormen, en de bei de lange, middelste staartpennen, sierlijk geworden volgens een dub bel gebogen lijn. De komst dezer prachtige vogels maakt Artis een be zoek overwaard, te meer nu Artis in deze maand voor Iedereen, ook voor de niet-leden, onder de Amsterdam mers. openstaat. NACHTARBEID VOOR BAKKERS. Nog vóórdat de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid liet ont- werp-bakkerswet heeft kunnen indie nen bij d» Tweed» Kamer, is er oppo sitie tegen en wel van den kant der Israëlietische bakkers. Er zal name lijk in het ontwerp het volgende voor komen: „Indien het hoofd of de bestuurder van een onderneming een verklaring afLegt, dat hij behoort tot een gezind te, door welke de wekelijksche rust dag niet op Zondag wordt gevierd, zal in zijn onderneming op Zondag bakkersarbeid mogen worden ver richt, doch niet op den rustdag van die gezindte. Mede zal in den gehee- len nacht (die tusschen 9 uur des avonds en 5 uur 's morgens) welke aan dien rustdag voorafgaat, in de onderneming bakkersarbeid mogen worden verricht. Nu begint de Israëlietische rustdag des Vrijdags tusschen 3 1/2 en 7 uur, naar gelang van het jaargetijde, In de niet-Iaraëlietische bakkerijen zal op Zaterdag, don dag, die aan den wekelijkschen rustdag voorafgaat, van 3 uur v.m. tot uur nam., dus 18 uur lang, bakkersarbeid mogen worden verricht. Indien een overeenkomstige bepaling' voor de Israëlietische bakkerijen werd vastgesteld, volgens welke vóór den aanvang van den Sabbath, geduren de 18 uur, niet meer of minder, bak kersarbeid zou mogen worden ver richt, zou in verband met het afwisse lende aanvangsuur van d»n Sabbath een ingewikkelde en zeer bezwaarlijk te controleeren regeling noodig zijn. Zulk een regeling zou toch meebren gen, dat ln den tijd yan het Jaar, dat de Sabbath Vriidaar om half vier be gint, zou moeten worden vergund, tusschen Donderdag 9£ uur nam. en Vrijdag half vier in de Israëlietische I bakkerijen arbeid te verrichten (dus gedurende nagenoeg den geheeleja nacht, welke aan den Sabbath voor afgaat), en daarom scheen het ge- wenscht, bakkersarbeid in die bakke-1 rijen steeds gedurende dien geheelen nacht toe te staan. Met het oog op deze zeer ruime uitzonderingsbepa* ling, wordt echter voor do bedoeld» bakkerijen geen afwijking van hei: verbod van nachtarbeid toegestaan voor den nacht, wellco op dien Sab- bath volgt. Dus wordt aan de nlet-Israëlieti- j sche bakkerijen toegestaan, op Maan- I dag vroeger dan de andere dagen weer te beginnen, den Israëlieten is dit verlof na den rustdag onthouden. Zij zullen op Zondag de week niet mogen beginnen vóór 5 uur v.m., en de klanten krijgen dus het brood, dat Vrijdagmorgen is gebakken, waar door de Israëlietische bakkerijen! enorm» schade zullen lijden, afgezien* nog van de onbillijkheid, die in deze regeling ligt. Naar het N. v. N. verneemt, zullen er de noodige stappen gedaan worden van particuliere zijde, en ook door de Israëlietische autoriteiten, om daarin verandering te brengen. DE CULLINAN I EN II. Omtrent den Cullinan en den ande ren afgekloofden grooten steen kan het Hdbl. eenigc bijzonderheden mecle- deelen. Men weet, dat de Cullinan van 3027 karaat gekloofd is in twee groote-dee len. De beroemde Cullinan bleef iu zijri ruwen staat na deze eerste kunst bewerking een gewicht behouden vat. ongeveer 1700 karaat, de tweede afge kloofd© steen woog ruim 1000 karaat, terwijl de andere afgekloofd© kleine stukken een gezamenlijk gewicht van iruim 300 karaat b3hielden. In de bijzonder daartoe ingericht» kamer, waarin twee molens van bui tengewone afmetingen werden opge steld, ving de lieer Henri Koe, de k u arid i arn a n t sl ij per der juweliers- firrna I. J. Asscher, op 3 Maart j.I. niet het slijpen en verder bewerken van den Cullinan aan. Ongeveer een maand later zette hij den anderen (af gekloofden) steen op de schijf van eten tweeden molen. Deze tweede steen nu is gereed ge komen. Hij is geslepen als groote ron de brillant en heeft een gewicht over gehouden vpn ongeveer 330 karaat. Zoolang de Cullinan nog niet gereed is, is hij de grootste gesiepen steen ter wereld. Zijn opvolger, do „Impe rial", weegt „slechts" 240 karaat. De „Excelsior" woog 900 karaat in ru wen toestand, maar is voor het slij pen in verschillend» stukken ge splitst. De steen die nu gereed is, is een ju weel van mil li oen en guldens waarde, en vaai ©en schoonheid, welk» vak- menschen tori ©enenmale in verruk king brengt. Van wit-blauwe kleuren vaai 'n ongekende reinheid en zuiver water, schittert de Cullinan II in een heerlijken stralenglans. Deze brillant onderging, evenals de Cullinan, die in pendaloque-vorm wordt geslopen, een buitengewone kunstbewerking. Orn d» lichtbreking en daardoor d» uitstraling van de juweelen te bevor deren, is er het dubbele aantal facet ten op aangebracht van gewone groo te brillontenBoven op de stecnen ligt de z. g. tafel, het vlak dat het licht opvangt, en daar omheen tot aan de punt bij liet ©inde van dein steen groepeeren zich de honderden facet ten, die van de juweelen iets zeer moois hebben gemaakt, een stuk vol gloed en leven, dat niet te beschrij ven is. De Cullinan en de Cullinan II ver- toonen beide dezelfde qualiteiten van onberispelijke brillanten. De Cullinan overtreft den ander zeer ver in grootte. Het gewicht van den Cullinan zal na voltooiing der kunstbewerking onge veer 600 karaat zijn. Zeker is, dat oven- ongeveer twee maanden de Cul linan geheel gereed zal zijn. Hij be zit dezelfde schoonheden en qual it el- ten als hierboven aan den anderen steen zijn toegeschreven, maar z» worden door zijn gansch bijzondere grootte veel krachtiger en schitteren der nog gedemonstreerd. Zijn waar de, zeggen de deskundigen, is nu alle verwachtingen zoo zijn overtroffen, niet te schatten. Op een veiling onder Amca-ikaansche millionaire zou het juweel, zegt men, wel 40' millioen gul den kunnen opbrengen. Zeker is, dat de Cullinan en de Cullinan II thans als geslepen steanen een millioe- nen-waarde vertegenwoordigen, welk» de eerste schattingen ver overtreft. Koning Edward zal zijn Cullinan, den Cullinan II en de andere afge- kloofdo kleinere brillanten zoo goed als zeker vóór de a. s. Kerstmis ont vangen. Onder die kleinere stukken bevindt zich o. m. ©en brillant van 100 karaat, waarvan de waaide op 25,000 pond sterling wordt geschat 1 De waard© der andere „splinters" is navenant. Koning Edward wordt getrouw vam alles op de hoogte gehouden en nu en dan komt zijn commissaris op de fa briek der firma Asscher een kijkje nemen. De belangstelling voor de zeldzame kroon juweelen neemt ook In het buitenland voortdurend toe, en o. m. door verschillende gezanten en consuls van vreemde mogendheden werd deze belangstelling met een be zoek aan de fabriek getoond. Van'de verschillende stadia den* kunstbewerking van den Cullinan en den Culliaiian II zijn foto's vervaar digd, die in een album bijeenge voegd Engeland'8 koning later een getrouw beeld er van zullen geven. Voorts wordt van tijd tot tijd door den notaris, den heer H. Weriheim, met twee getuigen een officieel proto col voor Z. M. opgemaakt nopens den stand van zaken, d© vordering van' het slijpen, het gewicht van den Cul- liinan, enz. De bewaking is zeer scherp. Als des avonds te 9 uur het werk eindigt, draagt d» heer Henri Koe, van de£p»- rvsn Aosnhetr». var«A7,oM den -cnat naar «e kluis. L*» groote /.oent

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2