NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28a Jaargang. No. 7738 ^«rsefoljwt dagelijks, bshrive op Zoa- au Feestdagaw» DINSDAG 15 SEPTEMBER 1808 A HAARLEMS ABOHHEBtBHTBH PBR DRUB MAANDEN» Voö? Haarlem 1.29 Voot de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom def gemeente)i-39 Franco per pest door Nederland- D 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Hl Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Ültgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur I. PEEREBÖ0M. ADVERTEKTIËNi Vaa 1—5 regel. 50 Ca.; Iedere regel meer 10 Cts, Suilea bet Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elite regel mee ƒ0.3f Reclames 30 Cent per regd. B| Abonnement aanzienlijk rabat Adverter.tiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie est Administraties Groots Houtstraat 55, intercommunaal! Teiefeonnaramer dep Redactie 600 m dep Administratis f 14 Drukkerij? Znide? Buitenspaarne 6» Telefoonnummer 122» Toft de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 16 SEPTEMBER. Terrein Geldeloozepad: Voorstelling Circus Corty Althoff, 8 uur. OM ONS HEEN No. 790. Ptare Altlieff ess sijü CIeois Toen ik op den avond van de ope ningsvoorstelling met den heer Alt hoff kennis maakte en hem verzocht om eenige bijzonderheden over zijn persoon en zijn circus, was hij dade lijk met echt Duitsche hoffelijkheid een beleefdheid waartegenover je als Nederlander je stug voelt en hou terig bereid, mij den volgenden middag te woord te staan. Zoo trof ik hem dan Zaterdag te 3 uur, niet op een rustig "kantoor, maar In dea eircus zelf, midden in de beweging" van de ktndérvoorstelling. Want Herr Althoff is bij zijn zaken, hij weet, dat het oog van den meester het paard vet maakt en al heeft hij nu niet juist vette paarden voor het bedrijf noo- dig, dat controle noodzakelijk is voor een zoo uitgebreide onderneming als een circus is, begrijpt iedereen. Maar laat ik eerst eens wat van het circus zelf vertellen. In 1903 vier de het zijn vijftigjarig bestaan, maar niet van den beginne af heeft het een omvang gehad als nu. In 1853 begon de Franschman Pierre Corty de on derneming met één paard, een van zijn dochters trouwde met den koord danser en tafelspriuger Dominik Alt hoff en zoo vinden wij de firma, waaronder het tegenwoordige circus reist, al verklaard. In 1867 bezat dt onderneming al achttien paarden en voortdurend nam het toe in bloei. Do minik Althoff was in de directie ge komen, maar voerde die niet lang. Hij stierf in zijn zes-en-veertigste jaar, weldra gevolgd door zijn schoon vader, zoodat de weduwe van Domi nik de zaken moest drijven, daarbij geholpen door haar zoon Pierre. Maar laat ik hier het woord geven aan den heer Althoff zelf die ge- noegelijk op de roode stoelen van den eersten rang zat te praten, zonder evenwel ook maar een oogenbllk de voorstelling uit het oog te verliezen. „Op mijn zeventiende jaar was ik al directeur van het circus. Mijn vader had mij allerlei dingen laten leeren ik was jongleur te paard, muzikale clown, acrobaat en gym nast, ook moest ik op het kantoor de administratie leeren en advertentiën opstellen, zoodat ik alles kennen zou, wat in het vak voorkomt." „En hoe lang reist u al met een tent „Omstreeks tien jaar, ik was de eerste, die na Barn urn en Bailey de voorstellingen in een linnen tent gaf. Dat bracht een groote verandering in het vak. Soms duurde het opbouwen van de houten tenten meer dan een week, nu verliezen wij geen dag meer. 's Nachts pakken, 's morgens vroeg reizen, op den dag bouwen, en donzelfden avond spelen, zoo gaat het tegenwoordig." „Natuurlijk kan u in de winter maanden niet met een tent reizen. Hoe doet u dan „Wij reizen maar zeven maanden van het jaar, tot October of half Octo ber toe en dan gaat de troep uit el kaar en ik met mijn vrouw en doch tertje naar Münster in Westfalen, waar ik woon. Daar heb ik stallen voor hondei 1 paarden, een groote rij baan en ook een kleermakerij met een zadelmakerswerkplaats. Daar dresseer ib voornamelijk mijn paar den, ga vaak op reis om nieuwe nr- tlsten te engageeren, of paarden te koopen. Elke twee jaar wordt het artl8ten-personeel veranderd." Natuurlijk maakte ik van de gele genheid georuik om vragen te doen over de soort van paarden, die voor het circus geschikt zijn, en de ma nier van dresseeren. „Alle paarden zijn geschikt voor dressuur", vertelde de heer Althoff. „Natuurlijk is het eene dier vlugger dan het andere, evenals bij de men- schen. Voor vrijheidsdressuren koop ik dikwijls Hongaarsche en Russi sche paarden, voor toeren, waarbij paarden niet zoo hard behoeven te loopen, zijn Belgische of Fransche paarden weer meer geschikt. Dikwijls zijn goede paarden heel duur, vooral omdat wij zooveel mogelijk spannen zoeken en de duurste zijn de schim mels. Als de dieren een jaar of vijf oud zijn, kunnen ze het best gedres seerd worden. Maar nu wilt u mij wel een oogenblik excuseeren, „ich musz arbeiten." En twee minuten later reed de di recteur het circus binnen op een bruin paard, met een zwart paard rechts en links, die zonder eenigen toom of teugel de bewegingen van het bruine volgen. „Dat noemen wij de troïka", ver telde de heer Althoff, toen hij na het welverdiend applaus weer op zijn plaats was teruggekomen, ,,'t Is een Russisch driespan". „Is het waar, dat een paard alleen op een bepaalde melodie van de mu ziek werken kan „O neen, voltrekt niet. Integendeel de kapelmeester kan spelen wat hij wil, wanneer hij maar let op de maat van de bewegingen. Wanneer een paard gedresseerd moet worden, ne. men wij het eerst aan de allonge (1) daarna krijgt elk paard een ruiter, die het leert wat het te doen heeft. En nooit met geweld, maar alles met zachtheid en geduld, 't Komt voor, dat een paard een fout maakt en dan opeens alles weer vergeten *8, wat het leerde. Natuurlijk niet, wanneer het volledig gedresseerd is, want dan zit het er muurvast in. Is eenmaal het dier goed onder richt, dan gaan wij het langzamer hand gewennen aan muziek en aan applaus, kortom aan alle geluiden, die het dier in het circus te hooren krijgt. En daarbij wordt luim met. klontjes suiker gewerkt, ik zou niet in het circus kunnen gaan als ik die niet in mijn zak had. Al de paarden kennen mij en draaien den kop om; als ik ze bij den naam noem. Alleen merriën kunnen we niet voor de dres suur gebruiken, de eenige in den heelen stal is een springpaard". Allengs was de voorstelling haar gang gegaan, met die snelle en orde lijke opvolging van de verschillende nummers, die de toeschouwers doet vergeten, dat de tijd voortvliegt, zoo dat zij, wanneer de voltigerijder ver schijnt, die het slotnummer van het programma geeft, verbaasd op hun horloge kijken, en zeggen „is 't al half elf En onwillekeurig kwam het gesprek op de artisten. „Die zijn heel anders dan vroe ger", vertelde de directeur. „Toen was het drinken en spelen, spelen vooral. Tegenwoordig sparen de raen- schen, houden van hun traktement alleen wat ze noodig hebben en stu ren het overige weg, naar de spaar bank. Zoodra zij genoeg bij elkaar hebben, gaan ze rustig leven, bij Berlijn of bij Hamburg. Ze verdie nen veel geld, ik heb een zwager, die 42 jaar is en van zijn rente leeft. Hij werkte als clown met honden. En deze troep (die van de vier dames en heeren in den grooten wagen) ontvan gen bij mij vierduizend mark (J 2400"1 per maandHeida 1" Die uitroep betrof een van de rij deressen, die juist bij het maken van een sprong uitgegleden en in den wa gen op een bank gevallen was. Nadat, zij even over arm en schouder ge wreven had, ging zij met haar toeren voort alsof er niets gebeurd was. „Neen, ongelukken komen bijna niet voor", antwoordde hij op mijn vraag. Weinig kon Herr Althoff den- ken, dat hij zelf een paar dagen latei- een ongeluk krijgen zou. „Eiken mor gen oefenen de artisten. Soms is deze troep te half negen al bezig. Er zijn er van alle nationaliteiten, Duit- schers, Engelschen, Russen, Arabie ren, de muzikanten zijn Oostenrij kers. Leonard em Francis zijn Belgen, de kleine man is 22 jaar oud. Alles en alles bij elkaar is het personeel 150 man sterk." „Reist u overal „Vroeger wel, ik ben ook in Frank rijk en in Zweden geweest, maar te genwoordig heb ik mijn vaste tour- née, zoodat ik overal terugkeer om de twee jaar. In Holland maak ik goede zaken. Ik ben nu geweest in Nijmegen, Breda, Utrecht, Alkmaar. Arnhem, Zaandam, Amersfoort en Groningen. Ik logeer nooit in hótels, maar in mijn eigen wagen,, rlien zal ik u eens laten zien." J. C. P. öuütenlandsch Overzicht waken geen al be groote beteekenis nadere bijzonderheden over den tocht. (1) De allonge is een lange riem, waaraan het paard vastgehouden wordt, zoodat het zich kan verzetten, slaan, schoppen, wegloopen, maar niet loskomt. Daarop slaat de volks uitdrukking ten opzichte van iemand, die veel invloed op een ander heeft „hij heeft hem aan de „lons" (al longe). DE MAROKKO-ZAAK. Eindelijk, e i n d e 1 ij k komt er nu toch een beetje schot in de zaken. Ennu wel van twee kanten I Allereerst hebben we den (zich op geworpen, hier en daar dooi" de be volking uitgeroepen, maar door Euro- j pa nog uiet erkenden) Sustain Moulay Haf id. Deze weifelende m'nheer is dan toch uit den hoek gekomen... De gezanten der mogendheden te Tang er ontvingen een nota van hem. Wat stond daarin?.... Na de eerste lezing was er zoowat uit te begrijpen, dat Moulay Hafid als Sultan erkend wilde worden, maar dit was ook al. 't Stuk geleek wel.... een minnebrief van een zeer modern schrijver, die zich doodpeinst om voor één zaak twintig mooie woorden te vinden Moulay Hafid had nu eens geofferd op het altaar der Oosbe-rscbe beeld spraak, en zoo een product verkregen dat voor oningewijden even helder is als.... modder I Wat te doen?.... De gezanten belegden een thea-uur- tje, en hebben gezamenlijk uren en uren gezeten, om de geheimmenissen van Moulay Hafid's schrijven te ont sluieren.... Zoo werd ten slotte een bruikbare vertaling gekregen, die (Ja, wat zou ze inhouden Eigenlijk is er in het geschrijf niets verras sends I) vertelde Ik Moulay Hafid natuurlijk laten we alle fratsen weg 1 die te Tanger en in andere havenplaatsen tot Sul tan ben uitgeroepen, het tot mijn plicht acht souvereine rechten uit te oefenen alsook veiligheid in te voe ren, voor mijn onderdanen en voor die der Stalen, welke met mijn rijk bevriend zijn. (Hoe ver strekt dat „bevriend" zijn sommigen bewe ren, dat alleen Duitschland lu de ter men der vriendschap valt). Mijn pro clamatie verplicht mij op bijzondere wijze de verbintenis uit te voeren, die op de conferentie van Algeciras is vastgesteld. Ik (Moulay Hafid) meen, dat ik die verplichtingen niet kan na leven, zoolang de bevriende mogend heden mij niet hebben erkend, en zoo lang mijn vertegenwoordigers teTan- ger ndet kunnen deelnemen aan de beraadslagingen van het diplomatie ke corps. Daarom vraag ik aan de mogendhe den mij te erkennen als Sultan. Verder verklaar ik de tractaten te zullen erkennen, door mijn voorgan gers met alle mogendheden gesloten en voornamelijk de acte van Algeci ras, die ik beschouw als de grondslag voor de welvaart en de vooruitgang van Marokko. wordt ge-geven 2e. geschilpunt) kenning van alle andere tractaten on verplichtingen, door don Makhzen aangegaan met regeeringen en met particulierenaanvaarding van de verantwoordelijkheid voor de schul den van den Makhzen erkenning van de bevoegdheid van de commissie voor de schadeloosstelling van Casa blanca, doordat de Sultan zich aan sprakelijk stelt vodT die schadeloos stelling (hier is het Se en het groote geschilpunt I Duitschland zal in dea- eeuwigheid niet 4 ©staan, dat Moulay Hafid die kosten dezer expe ditie moet betalen. De Sultan heeft geen geld, kan die schuld dus ndet be talen, en... komt daardoor onder de plak, onder curateeLe van Frankrijk. Dat nooitzeggen de Duitsckers); een schriftelijke verklaring van den sjenf (geestelijke) dat van een heili gen oorlog gi-en sprake sal zijn maat regelen voor de veiligheid van de ha vens en de voornaamste wegenter wijl de mogendheden het recht zouden behouden om van den nieuwen Sul tan te eischen de regeling van quaes- tiee, die haar particuliere belangen raken, meer in het bijzonder dia van Frankrijk en Spanje, zooado terugga ve van oorliogsuitgaven en schade loosstelling wegens moord door in boorlingen (4e. geschilpunt) want ook dez9 Lu de schuld-stoekerij zal Duitschland, op dezelfde gronden, af keuren). Moulay Hafid heeft gesproken... De mogendheden hebben gespro ken Nu zijn we zeker wei klaar Hè hè I wacht ovenAls we de zaak goed beschouwen zijn... we nog even ver van het doel verwijderd. 'L Sprei-at vanaeii, dat Duitschland het mei Frankrijk (Spanje en Enge land) ovar de voorwaarden niet licht eens wordt. Daar zal wal een maan- j denlango correspondentie voov'noo- zijn, of een.... conferentie. Enke- De corr. van t Alg. Hbld. beschrijft edezals volgt Do processie heeft haarverloop had zonder dat een incident van eeni ge beteekenis zich voordeed. Toen ik zondag om twee uur de Londensche straten, om de Kathedraal, waardoor de stoet gaan zou, doorwandelde, wa ren overal reeds duizenden en duizen den saamgestroomd en hun aantal nam bij elk oogenblik toe. De over- groote meerderheid waren katholie ken, kenbaar aan het dragen van het groote zilveren congres-kruis aan de pauselijke kleuren of aan het dragen van die kleuren in den vorm van wit gele rosetten, linten of banden om dén arm. Een buitengewoon groots politie macht to paard en to voet was op de been en zette tijdig de straten af. Vele huizen waren met fesioenen en de Pauselijke, de Engelsche, Fransche en Spaansche kleuren versierd. Het was bijna een uur na don bepaalden tijd, vóór de dienst in do Kathedraal ge ëindigd was en do koor-leden van de Kathedraal, die den stoet zouden ope nen zich op hot plein voor de hoofd kerk verzamelden Spoedig daarna kwamen de geeste lijken en loeken, die den optocht zou den vormen uit de kerk en namen de hun toegewezen plaatsen in. De stoet, naar bevel van den eersten Minister thans ontdaan van oonig ceremonieel, maakte nu lang niet den indruk, dien hij anders zou gemaakt hebben. Eerst kwamen honderden geestelijken van verschillende orden en uit verschil lende landen in de dracht, waarin men hen dagelijks aanschouwen kan. Dan volgden de bisschoppen en aarts bisschoppen in hun. purperen togas en mamtilles en hoofdbedekking van de zelfde kleur. Daarna de Kardinalen en onder hen stak de waardige fi guur van den Pauselijken Legaat, Kardinaal Vaunutelli lu zijn rood ge waad hoog uit. Glimlachend baant- Ook de mogendheden zijn van H ge heimzinnige duister in 't licht getre den De inhoud van de Fransch- Spaansche noba is openbaar gewor den, en daar staat in Frankrijk en Spanje zijn van oor deel, dat zij door hun speciale belan gen aangewezen zijn om de andere regeeringen voorstellen te doen (dit wordt door Duitschland ontkend le geschilpunt dus 1). Frankrijk en Spanje meenen, dat de volgende waarborgen moeten worden gegeven Erkenning van de acte van Algeci ras (daar hoeft niemand iets tegen) meer bepaaldelijk van do aan Frank rijk en Spanje verleende rechten om te waken tegen den smokkel handed in wapens op zee (Duitschland zal waar borgen willen hebben, dat aan dit len meenen dat 't op een oorlog zal w00rddo hij het gejuich der menigte, ganSch deu weg even oor- v-ardoovend w as als op het oogenblik, toen. hij do Kathedraal verlatende, zijn plaats in den stoel had ingeno men. Steeds weder gaf hij zijn zegen naar alle kanten en ais hij langs schreed knielden de geloovigon, man nen en vrouwen op straat voor hem neder. Toen de Aartsbisschop van Westminster, Monseigneur Bourne, volgde, steeg ook voor hem gejuich op en knielden allen ook voor hem ne der. Dan volgden nog do hoofden van tal van congregatiën en een groot aantal leden van tal van Katholieke vereonigingen uit alle deelen van Lon den, uit Engeland, uit Ierland saam- gskomeox, allen de fraaiste banieren torsende. Zoo schreed de 9toet langs den be paalden weg, onder hot gejuich der menigte en het ge wuif van zakdoeken uit tal van ramen .terwijl op verschil lende plaatsen koren de gewijde lie deren zongen het „Ave Maria" klonk overal gansch den middag. Aan den hoofdingang van de Ka thedraal teruggekeei cl ging de gan- sche stoet den tempel binnen en kort daarna verscheen de Pauselijke Le gaat op het hoofd-balkom en gaf zijn zegen over de menigte, voor het ge bouw saamgestroomd, die dezen de voot knielend ontving. Zoo is dieao middag gelukkig voor bij gegaan zonder dat wanklanken werden gehoord. NOG EEN PROCESSIE. Deze had Zondag te Boedapest plaats, maar Is minder goed afge- ioopem. Daar had Zondag een katho liekendag plaats on tegelijkertijd een sociaal-democratische volksvergade ring. Na afloop van hun vergadering meLden de katholieken een eucharisti sche processie. Daarbij kwam het tot jen bloedige botsing tusschen de deel nemers aan de processie en de socio- listen, zoodat de politlo zich genood zaakt zag met de blanke sabel de vechtenden uiteen te drijven. Aan weerszijden werden er tal van perso nen gewond en honderden la hechte nis genomen. DE ONEERLIJKE MINISTER. Reeds is telegrafisch gemeld, dat het Deensche Kabinet-Christensen ontslag heeft gevraagd en ook ver kregen. Goedwillig heeft de heer Christensen zich niet teruggetrokken, doch de pressie op hem uitgeoefend, is ongetwijfeld zoo groot geweest, dat er ten slotte niets anders voor hem overbleef. Men moet vooralsnog aan nemen ,dait minister Christensen te goeder trouw gehandeld heeft, toen hij voor zijn ambtgenoot Alberti op kwam maar waai' het misbruik ma ken van macht van dezen ex-minister door velen werd gekend, was het on verantwoordelijk van den heer Chris tensen hem, zonder het minste onder- zook A tort et A travers te steunen. Dit is dan wel de reden van zijn ge dwongen heengaan. Minister Neergaard vond bij zijn aankomen, maar zoo pessimistisch willen we nu eens niet zijn. Maar wat zal do toekomst ons brengen O iviarokko-zaak, wat bezorgt ge ons een hoofdbreken Moulay Haiid's spreektrompet (El Menebhi) heeft zich door een Matin- man laten ondervragen. El Menebhi gaf volkomen instem ming te kennen met den brief, dien zijn Sultan aan de mogendheden had gericht en waarin hij te kennen geeft in vriendschap te willen leven met de mogendheden, door wier medewer king het mogelijk zal zijn in Marokko hervormingen in te voeren eai het land tot welstand te brengen. Op de vraag of hij niet vreesde, dat de partij in Marokko, die heftig gekant is tegen al wat Europeesch en modern is, er in slagen zal Moulay Hafid te dwingen zich vrij te maken van allen Europee- schen invloed, antwoordde Menebhi, dat het gevaar daarvoor niet meer be staat, daar Hafid van plan is directe voeling te houden met zijn onderda nen, hun uitleg te geven van zijn da den eai hen te overtuigen, dat zijn wijze van handelen de voorwaarde is voor hun welzijn. (Zou er een soort Parlement In 't uitzicht zijn?...) De in den jongst on tijd vaak geuite be wering, dait Moulay Hafid zou heb ban verklaard van plan te zijn alle mogendheden op gelijken voet fe be handelen, maai- dat hij toch een ze kere voorliefde koesterde voor Duitschland, noemde El Menebhi een leugen. (Ontkennen is heel gemak kelijk ,maar....) Moulay Hafid, zoo zeide hij, is een bedachtzaam, zeer voorzichtig man, die niets loslaat, al vorens behoorlijk het voor en tegen te hebben gewikt en gewogen en dan nog alleen tegenover personen, die hij ten volle kan vertrouwen. Abd-el-Azis rechterhand (figuurlijk gesproken, natuurlijkis overleden, 't Is Mohammed-el-Torres. Men zal zich herinneren, dat El Torres chef was van de Marokkaan- sche delegatie op de Algeciras-confe- rantte in 1906. Hij was Adboel's ver trouwensman, en vaak belast met de licate zendingen in het buitenland, met name naar het Vatikaan, in 1887. El Torres, misschien een der be kwaamste staatslieden, die Marokko in den laatsten tijd heeft bezeten, en ook een der schilderachtigste verschij ningen van de geheale wereld, met zijn prachtigen, spierwitten baard, schrandere oogen en no beien kop, is in den leeftijd van 86 jaar gestorven De dood van den ouden getrouwen dienaar die in tegenstelling met ve le zijner landgenooten, absoluut on omkoopbaar was, op het oogenblik, dat zijn heer en meester als een ban neling zucht, maakt een tragischen indruk.... DE ENGELSCHE PROCESSIE. In ons vorig overzicht schreven we al heel kort over de Londensche pro cessie, waarover reeds zooveel poli tiek stof is opgezweept. Thans komen komst in het kabinet een post van an. derhalf millioen kronen, die de heer Christensen, tijdens hij „ad interim" nis minister van financiën fungeerde, aan Alberti uit de staatskas geleend' had. De eisch van minister Neergaard aan Alberti tot onmiddellijke restitu tie van dit bedrag ie wel de eigenlijke ooi-zaak geworden, dat Alberti, zien de, dat hij nu reddeloos verloren was, zich bij do politie aangaf. De zaak- Albarti heeft weor voor de zoover 1sto maal aan het licht gebracht, waartoe eone slechte contróle kan voeren. Men vreest, dat Alberti anderen in zijn val met zich zal sloepen en, eer lijk gezegd, het is bijna ongelooflijk, o.at liet hem mogelijk geweest is, al zijne bedriegerijen alléén uit te voe ren. Doch dit zal de tijd moeten lee- rou en de wijze, waarop de instructies gevoerd zullen "worden. TURKIJE EN BULGARIJE. Do Bulgaarscho zaakgelastigde te Constantinopel is niet uitgenoodigd bij het te houden diner van hot corps- dipkmiaf.ique.* Zijn regeering meent daarin te moeten zien een hoon aan den staat Bulgarije aangedaan en heeft haar agent gelast, Constantino- pel to verlaten, wanneer hij niet nog uitgenoodïgd wordt, of wanneer hem omtrent dat niet-uitnoodigen geen vol doende verklaringen of verontschuldi gingen worden aangeboden. Do verhouding tusschen Turkije en Bulgarije is als volgtBij het ver drag van Berlijn, in 1878. werd be paald, dat Bulgarije voortaan een onafhankelijke slaat zou zijn, met een Christelijke regcering en een eigen legor, evenwel onder suzerain i- foit van den Sultan. Bulgarije is dus tot op zekere hoogte een vazalstaat van het Ottomaansche rijk. Vroeeer was het. gewoonte geweest, dat "de zaakgelastigde van Bulgarije op ge lijken voet met de gezanten der ove rige landen word behandeld. Dat men nu van die gewoonte is afgeweken wijst wellicht op de aanstaande hou ding der Turksehe regeering, aan te nemen tegenover do bepalingen in dat verdrag van Berlijn. De redence- ring zal dan aldus zijn het tract a at van Berlijn is gesloten door Turkije, in e-eai toestand, van corrupt absolu tisme on was noodzakelijk door dien toestand. Met hot veranderen van ro- georingsvorra en het verdwijnen van de staatscorruptie, vervalt de nood zakelijkheid der bepalingen van het tractaat, zoodat Turkije, nu in staat zijn gezag te handhaven, zijn oude positie in den Balkan weer kan inne men. De vraag is.... of vorst Ferdi nand van die logica gediend wil zijn en mot hem de mogendheden. ONLUSTEN IN ALGERIë. We maakten reeds molding van een. intocht van een paar duizend inval lers in de stad Rovigo, die nog al ru moerig waren. Reden tot deze manifestatie was de vrees der betoog«rs, voor Marokko te worden gerecruteerd. Picinbono, de Fransche burgemees- tor van Rovigo, is oveir dit voorval ge ïnterviewd en heeft zich als volgt uit gelaten „Wij hebben in de douars, rondom mijn gemeente gelegen, meer dan 8000 inlanders, on wij zijn slechts mot een paar honderd Europeanen, zonden1 voldoende bewapening. Het naasts! garnizoen is Algiers voor de troei pen hier zijn, heeft men den tijd, omi ons tien maal van kant te maken. „Laat de rogeering toch afzien vah haar voornemen, de inlanders bij hel Fransche leger in te lijven. Het is een zoor ernstig gevaar voor de kolonie. Neem eens aan, dat men jaarlijks 6 a 7000 man recrutoert uit de inland-' sche bevolking. Na een jaar of tien zullen wij 80 A 100,000 inlanders on der de wapenen hebben, daar het re- geeringsbeslui't wil, dat men de recru- ten-contingenten ieder jaar vergroot. Die mannon zullen gewapend zijn, ge oefend zijn in den wapenhandelwis- zegt ons. dat op dat oogenblik de Ara bieren, die ons weliswaar vardragon, maar ons tevens verafschuwen, nief als één man zuilen opstaan? Wie be. wijst ons, dat de geweren, waarmei een vreemde mogendheid hen zou kunnen wapenen niet tegen ons zul. len worden gebruikt? Mijn meeninfj is, dat men fax geen geval een zo<f aanzienlijk aantal inlanders mag be wapenen." TWEE CONCURRENTEN. Uiit Chicago wordt bericht, datzoo< wel Taft als Bryan do uitnoodiglng hebben aangenomeu tot bijwoning van een feestmaal, dat de Handols- vereeniging aldaar in den loop van de volgende maand zal geven, naar aanleiding van de Deep Waterways Convention. Bij lxet feestmaal, dat ook door ongeveer 20 gouverneurs van verschillende staten der Unie zal wor den bijgewoond, zal de politiek ge heel uitgesloten zijn.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1