Weefteicfet MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEIj, MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 15 September 1908. Hoogste barometerstand 770.9 ra.M. te Horta (Azoren)laagste 749.9 m.M. {e Seydlefjord (Noorwegen). Verwachting tot den avond von JO September t Wind Zwakke tot matigs winden bit Zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de lucht i verander de bewolking, mogelijk onweer. Temperatuur t dezelfde. t* JAROMETERSTAND TB HAARLEM. uur 766 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 769 m.M> Thermometerstand ta Haarlem. Dinsdag 15 September hoogste gisteren 9 uur P. 58 Laagste hedennacht F. 48 hedenmiddag te 12 uur P. S3 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ék 80 Cts. par regel. F. P. REICHEBT, 17 Anegang 17. PRACHTIGE! aORTEKRING Dassen, Praats, Baarden cn Manchetten, Stadsnieuws r- Federatie van Hanidels- «a Karttoorbedienden-Vereemlgdngjen. Aan het examen ter verkrijging van het „Mercurius-dlploma" voor 1 eer sponden tieislsoorra arlmdeade n aar in de Handelscorrespondentie is deelgenomen door 3 candidaten. Geslaagd zijn: voor Hoogduilsche handelscorrespondentie d< heer Is. Stoel, te Dordrecht, voor Engelsche handelscorrespondentie de heer H. G. de Maar, te Groningen. Eén candidaat voor Eng. handels correspondentie moest worden afge wezen. Postduiven.- Zondag jl. hield de vereeniging van Postduivenliefhebbers „de Vrijheid" haar laatste onderlinge wedvlucht, met oude en jonge duiven uit Olden- xaal. Door de goede zorg van den stati onschef werden da duiven om 8 uur met sterken tegenwind in vrijheid gesteld. Zij bereikten hunne hokken hls volgt: Klasse 1. Ie prijs: Jac. y. d. Linden, 2e prijs: dezelfde. Klasse 2. Ie prijs: Jac. v. d. Linden, 2e prijs: dezelfde. 3e pr.: Broekhulzen. Tevena waren or 4 eereprijzem beschikbaar gesteld, doch door het slechte weer werden er maar twee gewonnen, namelijk door Jac. v. d. Linden en Broekhui ten, Eerste en eere-prljs. BIJ den Zondag gehouden nationa- Jen voordrachtenwedstrijd, uitge schreven door de Dordxechtsche Rede rijkerskamer „Proza en Poëzie", be haalde onze stadgenoot, den heer G ÏS. Voget, den eersten en eereprijs, be- {tevens den publieksprijs. Aan dezen Wedstrijd werd door 12 bekroonde de clamatoren deelgenomen. ORGELBESPELING OP Donderdag 17 Sept.. des nam. van 2—3 uur, in de Groote of SintrBavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. Programmat o. 1. Preludium en: Fuga, J. S. Bach o. 2. Andante uit de 7e Symphonie, Beethoven. No. 3. Sonate No. 3. A. Guilmant. a. Allegro maestoso, b. Pastorale. e. Allegro con brio. No. 4. Choral (Meistersimger), R. Wagner. No. 5. Tenoraria uit Lobgesang, Men delssohn. J. J. Cremeï. Maandagavond hield die Kon', let terlievende vereeniging „J. J. Gne- mor" een algemeene vergadering. Uit de jaarverslagen van den seore- taris en den penningmeester bleek, dat de vereeniging in gunstigen toe stand verkeert. De rekening sloot met een batig saldo. Als bestuursleden werden gekozen tot 2den voorzitter de heer P. v. Ooy (afir.), tot secretaris de heer A. Ha- monn J.r, tot penningmeester de heer K. v. Deukeren, tot bibliothecaris de heer L. J. Goseson, tot commissaris sen de heetren S. de Bruyn (aftr.), C. M Nobels (aitr.) en W. F. Heyllgars en tot leden van de commissie van aanneming van nieuwe leden de hee- ren A. L. v. d. Berg (aftr.) en W. F. Heyllgers. E sper anio, In ons vorig nummer heeft men gelezen, dat in het Nederl. Ond, Ge nootschap, na een rede van den heer J. H. W. Habermehl, besloten is tot de oprichting van een, cursus voor de wereldtaal Esperanto. Aan do heldere uiteenzetting, die de heer Habermehl van zijn onder werp gaf, ontleenen wij een en an der. De spreker begon met er op te wijzen, dat de voorstanders van een wereldtaal de levende talen volstrekt niet te kort willen doen, maar de kennis van het Latijn, die ruim schoots voldoende was toen het we reldverkeer nog niet die groote uit gebreidheid bezat, schiet thans te kort. In allerlei richting wordt dan ook tegenwoordig geëischt, dat mien vertrouwd zij met een of meer vreem de talen, zoowel op wetenschappelijk, als op handelsgebied. Bovendien heb ban toeristen die noodlg. Vandaar het onderwijs In vreemde talen op de scholen, dat gewoonlijk onvoldoende Is om zich ln zoo'n taal gemakkelijk uit ta drukken. Voor volken, wier taai moeilijk door anderen Is te Ieeren, zooals de Nederlandsche, zou het bezit van een wereldhulptaal van groot nut zijn. Met zijn eigen taal kan een Neder lander in het buitenland zelden te recht en zijn mooie letter kundige pro ducten blijven voor 't meerenderi over de grenzen onbekend. Van groote beteekeuis zou zoo'n wereldhulptaal tevens zijn voor congressen en Inter nationale tractaten. Schaden zou die studie de levende talen geenszins en dat een gemaakte taal onmogelijk zou zijn, zooals som migen beweren, is spreker volstrekt niet eens. Maar logisch moet ze zijn en eenvoudig. En mogen taalgeleer den ook beweren, dat een taal niet gemaakt kan worden, ook het noten schrift is een wereldtaal, evenals de telegraphische spraak, cijfers, alge braïsche en scheikundige formules, het metriek stelsel en de vl-aggesei- nen. Dr. Cuxeau vond ln Midden- Afi'ika verschillende hulptalen, die toch nergens de oorspronkelijke talen hebben verminkt of bedreigd. Al langer dan twee eeuwen Is naar een hulp wereld taal gezocht en tal van systemen zijn gemaakt en bezweken. Ook het V o 1 a p u k, de vinding van pastor Schlager in Constant, heeft dat lot gedeeld, omdat de uitspraak minder welluidend was, de vaak willekeurig gevormde stamwoorden moeilijk te onthouden waren en het spreken vooral in den beginne zeer moeilijk was omdat de woorden zoo weinig verschilden. Ten slotte, om dat weinige jaren na de verschijning van het Volapuk de arts Dr. Zamen- hof het Esperanto samenstelde, dat door personen van middelmatige ontwikkeling ln korten tijd ls aan te leeren. Het heeft namelijk een ongekend 'aantal kleine regels, die nog zeer eenvoudig zijn, 2000 stamwoorden, waarvan er eigenlijk maar 900 ge leerd behoeven te worden, omdat al de andere woorden worden verkre gen met behulp van een 27 tal voor- en achtervoegsels, die steeds een standvastige beteekenls hebben door afleiding van de stammen. De geheele spraakkunst bestaat slechts uit 16 regels, zonder uitzonderingen. Alle zelfstandige naamwoorden eindigen op o, bijvoegelijke naamwoorden op a, bijwoorden op e, werkwoorden op 1, het eeniige hulpwerkwoord Is e s 11 (zijn). Van onregelmatige werkwoor den, woorden met lange of korte klinkers, van mannelijk of vrouwe lijk bij het lidwoord of bijvoegelijk naamwoord is geen sprake. Uitvoerig ging spr. na, hoe ln vele landen Esperanto reeds beoefend wordt, hetzij uit eigen liefhebberij of wel op officieel voorschrift. Ook in Nederland bleef men niet achter, spr. noemde elf gemeenten lm ons land, waar af deelingen en olubs bestaan. „Esperanto", zoo zeide hij, „vormt een broederband tusschen alle natiën. De groene vijfpuntlgs ster, het insig ne dat door alle Esperantisten gedra gen wordt, ls voor menigeen die in hei buitenland vertoeft, een ware leidster. Overal waar hij komt, waar borgt die ster hulp en vriendschap pelijke behandeling bij zijne mede esperantisten... La estonto es- tas n 1 a", zoo eindigde hij, „de toekomst Is ons". Tot zoover de rede van den heer Habermehl. Niet om critlek te oefe nen, maar uit belangstelling zouden wij een paar vragen willen doen, die onder de lezing bij ons opkwamen. Wellicht zouden ook anderen gaarne een antwoord daarop lezen. De eerste vraag is deze: Vreest de heer Habermehl niet, dat bij het spreken verwarring ontstaan zal door de uitspraak? De Fransch- man is gewoon een anderen klem toon te leggen dan de Nederlander, da Duitscher articuleert scherp, de Engelschman slikt veel ln. Zat dit geen beletsel zijn voor mondeling verkeer? En vervolgens: Meent de heer Habermehl niet, dal de groote volkeren, Franschen, Duit scher®, Engelschen (deze laatsten vooral) zich onthouden zullen van de Esperanto-studie omdat Engelsch en Duitsch toch al wereldtalen zijn? Bij voorbaat betuigen wij voor een antwoord op deze vragen onzen vriendelijken dank. LOTERIJWET. Tegen den heer C. B., winkelier in sigaren ln de Anegang (s Maandag aoor een mspecteur van' politie pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het voor de winkelruit hebben hangen van een biljet, waarop te lezen staat ongeveer het volgende Groote Oudewatersehe Verloting. Trekking Dinsdag 15 September a, A De winkelier kon zich niet voorstel len tegen de loterijwet te hebben ge zondigd, doch had dit inderdaad toch onwetend gedaan. Wat toch Ia het geval De loterijwet verbiedt het reclame maken voor of verkoopen van loten van niet Koninklijk goedgekeurde lo terijen en nu staat op deze strook niet, dat deza loterij Koninklijk goedge keurd is, hoewel dat wel het geval is. Op hetf' eerste biljet staat dit duide lijk vermeld, maar daar do voorradi ge loten waren uitverkocht, had de heer B., om geen aanvragen meer te krijgen, dit biljet afgenomen en alleen het strookje, waarop vermeld werd de datum van trekking opgehangen. I-Iet feit is luttel, maar op de punt van de naald zal het wed een overtre- dlnkie zijn. Anderen, die ook zulke biljetten gewoon zijn op te hangen, kunnen in 't geval een waarschuwing vinden. OEFENINGEN VAN HET 10a REGI MENT INFANTERIE IN DE LEGERPLAATS BIJ LAREN. Nadat de bataljons van het korps Maandag te Amsterdam (station RIetP laindien) uit den trein waren gestapt, werd door hen over Diemerbrug, Mui den en Naarden gemarcheerd naar de legerplaats. Het weer liet zich bij den aanvang van den marsch minder gunstig aan zien, doch heit bleef bij dreigende wolken. Na een marsch van ongeveer 6 uur werd de legerplaats bereikt. Spoedig werden de manschappen ln de gelegenheid gesteld uit te rusten van de vermoeienissen. Na eenigen tijd zag men hen echter alweer ijve rig bezig, om hunne tijdelijke ver blijfplaats zoo gemaikkelijk mogelijk ln te richten, ook werden hier en daar reeds enkele versieringen voor de tenten aangebracht. Het verdere gedeelte vam- den dag werd doorge bracht met het ln orde brengen van kleeding en uitrusting en het opzoe ken en verwelkomen van oude vrien den of kennissen Er heerschte in de verschillende cantines een recht gezellige drukte. Om 10 uur werden deze lokaden of tenten gesloten en ieder verplicht zich naar zijn tent te begeven om krach ten te verzamelen voor de oefening van den volgenden dag. Hierna waren allen spoed'lg in rust, alleen de schildwachten waakten. Dinsdag wordt door de bataljons uitgerukt tot het houden van batal jons oefeningen onder leiding van hun. ne commandanten. EEN TREURIGE ZAAK heeft zich in het Schoterkwartier voorgedaan. In de Colensostraat woont het echt paar Van Kuyk een gezin met vijf kinderen, waaronder twee jongens, Gijsbertu3 Johannes, oud 8 jaar, en Gijsbertus Coraelis, oud 13 jaar. Don derdag is het knaapje van 8 jaar plotseling ziek geworden. Hij was met zijn broortje en eenige andere jongens uit school gekomen en heeft toen bessen gegeten, die aan den Doodweg groeiden. De - knaap werd zóó ernstig ziek, dat hij niet verder kon loopen en slechts met veel moei te door de kameraadjes naar huis werd gebracht. Van het bessen-eten werd eerst niet gesproken, maar toch werd een goneesheer gehaald. Dr. Wolterson behandelde den knaap, maar niette genstaande de medische hulp is het ventje Zaterdag overleden. Bet broertje van 13 jaar is Vrijdags ongesteld geworden en werd hierop naar het gasthuis gebracht, waar het nu nog verpleegd wordt. Hoewel het ventje ernstig ongesteld is, hoopt men hem in *t leven te houden. Het gebeurde is niet erg duidelijk, en 't moet -ook niet bepaald zeker zijn dat de dood van den een en de ziekte van den ander het gevolg is van het eten van vergiftigde bessen. Eigen aardig is, dat de jongens reeds eeni- gen tijd te voren niet geheel in orde waren. Da jongste (die nu overleden ls) moest reeds de vorige week Don derdag de school verlaten, omdat hij onwe! was. 't Is echter niet onmoge lijk, dat de knaap ook toen reeds bessen gegeten had. De politie heeft in de zaak een on derzoek ingesteld, terwijl ook de offi cier van justitie zich met de zaak be moeid heeft. Er is evenwel heden een vergunning tot het begraven van hel overleden kind gegeven. Natuurlijk verwekt het gebeurde in het Schoterkwartier veel ontsteltenis, 't Is dan ook ©en zware slag voor de ouders. En teveïis een les voor de kinderen, om geetn onbekende vruch ten te eten. Faillissementen. Bij vonnissen der Rechtbank alhier d.d. 15 September 1908 zijn in staat van faillissement verklaard J. P. Pollé, koopman in meubelen, wonende te IJmuiden. Mej. M. C. Leder, pensionhoudster, wonende te Haarlem, Zijlweg. In beide faillissementen rechter commissaris mr. E. J. Dorhout Mees en curator mr. Joost de Graaff. CIRCUS CORTY-ALTHOFF. Men schrijft ons: Het groote bezoek aan het Circus Corty-Alfchoff houdt aan en Is een uitverkocht huis aan de orde van den dag. Bij het indrukwekkende reuzen- programma is dat dan ook geen won der, kunstenaars en kunstenaressen van' den eersten rang in leder genre, rijders en rijderessen, die een menig te geheel nieuwe paardendressuren in de rijkste verscheidenheid vertoonen. Morgen, Woensdag, 's namiddags 2 uur heeft er eene groote extra voor stelling plaats voor kinderen en fa- miliën, waarbij kinderen beneden de 10 jaar op alle rangen halven prijs betalen. Niettegenstaande dat wordt toch 't gemeeie reuzenprogramma tender ee nige weglating uitgevoerd even schit terend als 's avonds. 's Avonds 8 uur heeft eert© groote monster-voorstelling plaats; door bij voeging van nieuwe nummers telt 't programma dezer voorstelling 18 stukken. Tot zoover het ons toegezonden be richt. WIJ kunnen daaraan nog toe voegen, dat Maandagavond de heer Althoff tengevolge van zijn val niet \ls opgetreden, maar dat zijn dres- suurnummers op uitstekende wijze werden uitgevoerd door zijne echtge- noote, mevrouw Althoff—Rossi. Te recht werd zij bijzonder warm toege juicht. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken AERDENHOUT. Was het gedurende den laatsten tijd zeer stil in de bouwvakken, thans komt hier eenige verandering, daar door den aannemer Jurriens uit Bus- sum een aanvang ls" gemaakt met den bouw van een jachtopzienerswo ning aan den Doodweg alhier ln het Naaldemvrid-, en door den aannemer Smit van Heemstede met den bouw van een burgerwoning aan den Oos- terduinscheweg hoek Munterslaan. Een flinke vei-betering la thans het beharden van de zijkanten van den Zandvoor-terweg, gelegen tusschen de Sparrenlaan en Aerdanhoutsweg, wat voor het verkeer per as een groote verbetering is te noemen. SCHOTEN. Zondagavond brak een begin van brand uit ben huize van G. alhier, terwijl de bewoners afwezig waren. De buren, die het bemerkten, konden de brand met eenige emmers water blusschen, HAARLEMMERMEER. Bij den landbouwer K. de Vlieger heeft een zware brand gewoed. Een schuur met graan gin gin de vlam men op, Onder begunstiging van goed we der, viert Abenes, het afgelegen plekje in Haarlemmermeer met veel. opgewektheid heden het WiLhelmlnia- feest. HEEMSTEDE, R ij w I e 1 o n g v a 1. De werkman Schnledewind, die Maandag den Heerenweg passeerde, had het ongeluk met zijn fiets te ge raken onder een waterleidingbuis, die verrold werd. Zijn rijwiel werd totaal vernield; hij zelf kreeg een kwetsuur aan de voeten. IJMUIDEN. Onze stadgenoot A. Bergenia ver wierf bij het examen te Arnhem het poli tie-diploma. SLOTdN. Onze corr. schrijft Op den Sloter3iraatweg ia Maan dagavond de omnibus van Ede en Co. door een auto aangereden, waardoor de bus zwaar werd beschadigd. De in zittenden kwamen gelukkig mét den schrik vrijde auit o geraakte defect en werd door de woedende aanwezi gen erg beschadigdde banden wer den doorgesneden, ruiten en panee- leni stukgeslagen, enz. De chef-veldwachter heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Gebleken is, dat de chauffeur J. M. Lefèver de schuld draagt van bet on geval. De auto behoort aan den heer M. van Gendering te Amsterdam. Binnenland Opening der Staten-Generaal. Heden ls de zitting der Staten-Ge- neraal geopend door den Minister Mr. Theod. Heemskerk met d8 navol gende rede Mijne Heeren 1 H. M. de Koningin, tot Haar leed wezen verhinderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen, deze zitting der Staten-Generaal te openen. In do vriendschappelijke verhou ding tot de Regeering der Republiek Venezuela is eene storing gekomen, naar welker vreedzame opheffing door Harer Majestelts Regeering wordt gestreefd. Onze betrekking met da overige buitenlandsche mogendheden zijn bij voortduring van den meeat vriend- schappelijken aard. Veel is er in Moederland en Kolo niën, dat tot erkentelijkheid stemt. Nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijnselen waar te ne men. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de toestand van land bouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen bevredigend is. Het gevaar dat door het optreden van het mond en klauwzeer den veestapel bedreig de, is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede ten gevolge van de moeilijkheden op de geldmarkt, de toestand van handel en Dijverheld. Het scheepvaartverkeer over enkele Nederlandsche havens is in dit Jaar geringer dan in 1907. Dientengevolge geeft het scheepvaart bedrijf, in het bijzonder de algemee ne vrachtvaart, onbevredigende uit komsten. In meer dan eene gemeente trof door deze oorzaken werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting-invoering in het gou vernement Sumatra's Westkust heeft ln dat gewest ongeregeldheden doen ontstaan, die de Regeering diep be treurt, ook met het oog op de geval len slachtoffers. De kolonie Curagao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. Lof verdient de wijze, waarop zoo hier te lando als in de Koloniën bur gerlijke en militaire landsdienaren zioh van hun plioht kwijten. De toestand van 's lands financiën eischte zooveel mogelijk beperking bij do voorstellen tot uitgaven en vor- deid, afgezien nog van hetgeen later zal noodig zijn voor de uitvoering van sociale hervormingen, duurzam° versterking der middelen, tot behoud van het financieel evenwicht. Daar toe zullen U wetsontwerpen worden aangeboden lot herziening en verhoo ging van het recht van successie en tot invoering van eene algemeens in komstenbelasting met een kapitaal belasting als aanvulling ter vervan ging der vermogens- en bedrijfsbe lasting. Ten einde te voorzien in het tolcort voor het volgend dienstjaar zullen U voorstellen bereiken tot heffing van een matig aantal opeen ten op de vermogens- en bedrijfsbe lasting en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, waarvan de opbrengst in de toekomst zal Kuu- nen strekken fot aequlvaleut van eene verlaging van den accijns op de suiker. Verschillende wetsontwerpen, be halve de reeds te voren toegezegde zullen U eerlang bereiken, waoron der tot herziening van de wetgeving- betreffende de naamiooze vennoot schappen tot wijziging van bet zee recht tot herziening van de bepalin gen van het Burgerlijk Wetboek ten oanzien van do verplichting tot ver goeding van schade door onrechtma tige daad ontstaan lot regeling van de aansprakelijkheid voor schade, door automobielen veroorzaakt toe gedeeltelijke herziening van het Eer ste Boek van het Wetboek van Straf recht tot regeling van de Banken van Leeningtot het vaststellen van bepalingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier, behoorende tot de zee- en landmachttot wijziging van de wet op het militair onderwijs tot herziening der wet tot regeling van het veeartsenij kundig staatstoezicht en de veeartsenij kundige politie tot beperking van den Zondags- en den nachtarbeid in het broodbakkersbe drijf, alsmede eenige voorstellen van bijzonder dringenden aard ter her ziening der Ongevallenwet. Plannen tot verbetering van de Maas tusschen St. Andries en Hedik- hulzen, zoomede va* den Gelderschen IJsel, zijn in overweging. Voortgegaan wordt met het bevor deren van de totstandkoming van spoorweglijnen, welke aan de locale verkeersbehoeften voldoen. Van de bestuursbemoelïngen met het financieel beheer in de zelfbestu- rende landschappen van den Oost- Indischen Archipel mogen voor de welvaart dier landschappen goedi vruchten worden verwacht. Het bezoek van den Gouverneur- Goneraal van Nederlandsch-Indlë aan Atjeh heeft tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar geleed en duidelijk den weg tot bevrediging van dat gewest aangewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar Uwe aandacht en toe wijding vragen. Moge God Zijn zegen op Uwen ar beid doen rusten. In naam dor Koningin verklaren wij de zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. AMENDEMENT DER EERSTE KAMER. Wij vernemen, dat de minister vam Justitie zich zal gedragen naar het afspraakje met de Eerste Kamer, ge maakt, en een zoogenaamde novelle zal Indienen bij de Tweede Kamer op de bij de Eerste Kamer aanhangige achterstandsontwerpen, waarbij de leeftijd voor tractementspensioen van 65 op 70 jaar wordt gebracht. (L. en V.) AZIATISCHE CHOLERA. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft St. Petersburg besmet verklaard wegens Aziatische cholera. ARRESTATIES. Verdacht van de hand te hebben ln de inbraakjes van den laatsten tijd zijn door de Amsterdamsche politie in arrest g03teld de gebroeders Heit- mann en enkele handlangers. De vrouwen Heitmann werden ook ge arresteerd. De Duitsche familie bewoonde een huis ln de St. Nlcolaasstraat aldaar, die bij geboefte erg in trek schijnt te zijn. De beruchte „Ko de kippenboer" hield er zich ook destijds op. Bij de vermeide arrestatie zijn verschillen de voorwerpen in beslag genomen, vermoedelijk van diefstal afkomstig. De gebroeders Heitmann waren schoenmakers van beroep. („Hbld.") VERBETERING VAN VROUWEN- KLEEDING. Te Utrecht vergaderde Dinsdag de V.V.V.V. Het Hoofdbestuur stelde voor, de verceniiging te reorganise eren en om te zetten in een Vereeniging Vak school voor dameskleermaaksters. Door de afd. Haarlem werd de vol gende motie voorgesteld: De vergade ring, overwegende dat onder de te genwoordige omstandigheden ter be reiking van haar doel art.5 ter 4e het bevorderen enz. toegepast moet wor den; is van oordeel dat een vakschool moet worden opgericht en dat de In komsten der vereeniging, behoudens eenige noodzakelijke uitgaven, ter beschikking tot oprichting en exploi tatie dier school gesteld moeten wor den, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd ndet ln stemming gebracht, daar het bestuursvoorstel, hetwelk een wijdere strekking had, aangenomen werd. Met 49 tegen 10 stemmen werd be sloten de vereeniging te doen heeten: Vereeniging Vakschool voor Veorbete-» ring van Vrouwen- en Kinderklee- ding. Bepaald werd tevens, dat de vereeniging dit doel zal trachten te bereiken door het stichten en instond* houden van een vakschool ter oplei ding van kleermaaksters. De verdere voorstellen tot statuten wijziging werden In hoofdzaak onge wijzigd aangenomen. Bij de eindstemming stemde alleen de afdeelimg Haarlem tegen. Besloten werd dat het bestuur tot na de definitieve reorganisatie zal aanblijven. HET GESTICHT TE MEDEMBLIR, Een onzer correspondenten in Friesland schrijft: Een verpleger uit het krankzinni gengesticht te Medemblik, dezen zo mer met vacantia ergens in de pro vincie vertoevende, antwoordde op de belangstellende vraag van een zijne»" vrienden, hoe het met Rosier ging: „goed, maar hij zal wel spoedig weel ontsnappen, want hij krijgt weer te veel vrij." Ook verzekerde deze ver pleger, dat in den loop van den zo mer, lang voordat Rosier voor de tweede maal ontsnapte, minister Heemskerk het gesticht heeft bezich tigd on dat Z.Exc. toen herhaaldelijk onbewimpeld te kennen had gegevei* dat de Inrichting, bezien uit- het oog punt van veiligheid, hem lang niet voldoende scheen en dat afdoende verbeteringen in dezen hem een drin gende eisoh scheen te zijn. Jammer maar, dat er zooveel tijd moet ver- loopem voor en aleer het vaak tot uitvoering komt, wat zelfs een minis ter van binnenlandsche zaken drin gend noodzakelijk acht. Rosier vond door dit talmen gelegenheid te ont snappen. (N. Ct.) DE RESIDENTIE VAN FRANS ROSIER. In de pers wij schreven er ook" reeds over gaan stemmen op, die wijzen op het geheel onvoldoende van hot gesticht te Medemblik. Zoo zegt de Nieuwe Arnh. Crt. Belachelijk en gevaarlijk tevens is 't, dat men dergelijke ontoerekenbaar geachte misdadigers plaatste in een gesticht als te Medemblik, dat, zooals we uit eigen aanschouwing weten, en door do ervaring afdoend© is bewe zen, daartoe geheel ongeschikt is. Wil men, op grond der theorie dat dergelijke lieden niet gestraft maar genezen moeten worden, hen niet in een gevangenis plaatsen, als eischder openbare veiligheid mag dan toch gel den, dat zij althans onschadelijk wor den gemaakt. En daartoe, Frans Ro sier heeft het ook ditmaal weder vol dingend bewezen, biedt het gesticht te Medemblik niet de gelegenheid. Indien Rosier tijdens zijn ontvluch ting oen misdaad had begaan, om zich van voedsel ,kleer©n of geld te voorzien, wie droeg dan de aanspra kelijkheid? Toch niot Rosier, die im mers door den rechter voor niet-toe- rekenbaar en dus voor niet aanspra kelijk voor zijn daden was verklaard. Het gesticht te Medemblik, hoe lan ger zoo meer een verzamelplaats van gedegenereerde, ontoerekenbare mis dadigers, levert een ernstig gevaar op. Meent men dergelijke personen als krenken te moeten beschouwen en te behandelen, en acht men op dien grond de gevangenis voor hen niet geschikt, men zoelte dan een andere oplossing,, maar drijve niet langer een gevaarlijk spel met het leven en de veiligheid der bevolking. Nog beslister laat het Kamerlid Schaper, die het gesticht met het oog op het met Rosier voorgevallene be zocht, zich uit. Hij schrijft in Het Volk o. a. Het gesticht is, wat ook voor een leek duidelijk is, volstrekt niet ge schikt tot verblijfplaats van gevaar lijke individuen. Wel was het voor Rosier een toer, te ontvluchten op de wijze ais hij deedmaar beziet men het raam, waar hij doorkroop, na eerst een sponning te hebben stukge trapt, dan begint men liet toch te be grijpen en moet men wel een zeer on gunstig oordeel krijgen over den staat de<r Medeimbliksche instelling, met het oog op het doel, waarvoor ze dienen moet. Die sponningen zijn in de lasschia* gen week van ouderdom en moesten wel een verleiding vormen voor een kerel als Haarlemsche Frans. Dit ge sticht is niet ingericht voor gevange nis of bewaarplaats van crimineels krankzinnigen. Het gesticht te Medemblik is op vele plaatsen oud ein verouderd. De bewa king kan niet zijn zooals die wezein moet ,zij werkt te storend op de za len. Do verplegers slapen veelal op de- zalfde zaal als de verpleegden, zonder de noodige afscheiding. Sommige za len zijn te groot. Voor de veiligheid in verband met brandgevaar is veel te weinig gedaan. Mannen en vrou wen zijn niet genoeg afgescheiden. Het personeel is voor een deel ellendig gehuisvest. Ook do conversatiezalen der verplegers en verpleegsters zijn. ta bekrompen32 verpleegsters en ander vrouwelijk personeel mreten in één klein zaaltje bij rik ander hokken, om zich te „amuseerén", rjj aan rij, stoel aan stoel zitten ze bij elkaar. De ven tilatie is hier en daar allerslecMstv de werkplaatsen (soms op zolders) zijn onvoldoende. Of de van regeeringswege voorge stelde plannen goed zijn, valt bier niet te beslissen, maar dat er verbete ring kamen moet .staat vast, en het is ook noodig er wat voortgang mee te maken. Alvast mocht echter de Minis ter yan Justitie wed spoedig een nieu- we schifting houden tusschen pa tiënten" en „misdadigers". Menneeffc ze, die nu ad plannen vam inbraak -maken voor den tijd, dat ze mochten loskomen. Ben zuivering ls noodig !n het belang van alle bij het gesticht betrokkenen. Het Vaderland schrijft Indien de overtuiging der psychia ter», op wier advies Frans Rosier in-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2