Rechtszaken Mesmi U 1 Gr. Houtstraat eo. Koloniën Leger en Vüoot Sport eo Wedstrijd®® Kerk en School alsof die betrckKingen nog beston den. Het afbreken van coize vriend schappelijke betrekkingen met Frank rijk heeft den goeden gang van za ken 'in Venezuela in geen enkel op licht belemmerd. De president eindigde met te zeg gen: „Ik ben van meening, dat het incident met Nederland veroorzaakt |s door d? Reus en de regeering van .Curasao.1* DE MIJNRAMP IN LIMBURG. Over de ketelontploffing aan de mlj- faeu Laura en Vereenlging vermeldt <Ï9 „N. Limb. K." t Door den ingenieur van hél stoom wezen en verschillende experts is \V oensdag- een voorioopig dfiderzoek naar de oorzaak der ramp ingesteld. Uit de meest vertrouwbare bron kan worden medegedeeld, dat het negatief resultaat van dit voorioopig Onderzoek geweest is lo. dat is gebleken, dat niet water gebrek de oorzaak Is der ramp 2o. dat evenmin van overbelasting sprake kan zijn. Trouwens de gebruikte ketels zijn van de nieuwste constructie, die de meest mogelijke veiligheid waarbor gen. Alle ketels, die in gebruik zijn gewoonlijk waren liet er 6 van do 8 zijn onderling verbonden, over spanning moet dus niet bij één, maar bij alle functioneerende ketels merk baar zijnin zoo'n geval zou toch zeker wel één veiligheid werken. De ketels geconcessloneerd voor 12 at mosferen ieder, werken sinds vijf jaren met niet hoogeren druk dan 10 atmosferen en zijn indertijd door het „Stoomwezen" op een druk van pl.m. 30 atmosferen gekeurd. Er moet dus, dat staat na het voorioopig onder zoek vast, een plotseling opgetreden oorzaak hebben gewerkt. Welke dat is, zal het volgend zeer uitgebreid onderzoek waarschijnlijk kunnen vaststellen. De belde ongedeerd gebleven ketels moeten nu voortdurend krachtig werkenom nu deze wat te ontlasten en tevens meer kracht te kunnen ontwikkelen, is de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gevraagd, of zij eventueel bereid zou zijn eenige sterke sneltreinlocomotie ven ten bate van het bedrijf te stel len. en de Staatsspoor heeft zich daartoe aanstouds bereid verklaard Nog andere maatregelen zijn getrof fen, om het bedrijf 6poedig te kunnen doorzetten, zij het dan ook op gerin ger schaal. Ondergronds zijn op het oogenblik or.geveer 89 arbeiders bezig aan het onderhoud van galerijen, pompen, enz. en de verzorging der paarden. Een nauwkeurige opgave der scha de is natuurlijk nog niet te geven. Z-j wordt echter geschat op pl.m. 80.000 gulden. De indirecte schade als stilstand van bedrijf, opruiraings- kosten, winstderving en ander ver lies is natuurlijk veel grooter. De stoffelijke schade is gedekt door verzekering bij d6 Asschener-Mün- chener. Door den Minister van Landbouw, onder wien het mijnbedrijf ressor teert, is namens II. M. Koningin Wil- Lel min a tot de directie der Laura en Vereeniging een telegram van rouw beklag gericht, met verzoek, de deel neming van Hare Majesteit over te brengen aan de betrekkingen van de slachtoffers. Hare Majesteit betuigt Haar innig medegevoel met het leed, dat de ongelukkigen getroffen heeft. Dinsdag waren er 7 dooden gevon den en 1 was m het hospitaal te Heerlen gestorven, zonder meer tot bewustzijn le zijn gekomen. Dat was de 15-jarige Erens van Nieuwenha- gen. De namen der slachtoffers zijn Arnold Wetzels, opzichter, te Kerk- rode-HopelW. J. Kemmerling, 52 jaar, stoker, te Ubach o. Worms W. Cörver, 60 jaar, arbeider, Iloens- broek Joh. P. Ritzen, 41 jaar, sto ker. Nieuwenhagen P. Jos. Haan, 41 jaar, stoker, Nleuwenhagen; Johs. Adam Dieteren, 38 jaar, arbeider, AmstenradeNic. Erens, 15 jaar, arbeider, Nieuwenhagen. Behalve Erens, waren alle ande ren gehuwd. In het hospitaal te Heerlen liggen op het oogenblik nog vijf gewonden, wier toestand over het geheel bevre digend is. Een hunner, zekere Frings, is ernstig, ofschoon niet levensge- yaarlijlc gewond, de andere vier zijn minder ernstig gekwetst. IIOE MEN MARINE-MATROZEN WIERF IN 1796. Werd er voor eenigen tijd op gewe ten, op welk opwekkende wijze de Amerikanen te werk gaan, om het dienst nemen op de vloot te bevorde ren, eigenaardig mag genoemd wor den de manier, waarop men tijdens bet begin der Bataafsche Republiek, met den slag bij Doggersbank, nog in het geheugen en met nieuwe zee-oor logen in het vooruitzicht, zich be ijverde een presentabele vloot te verkrijgen. Voor dit doel hield men er niet meer of minder dan een tom bola op na, nog wel zander nieten, terwijl de prijzen bestonden in gelds waarden. In plaats van de gewone premiën of handgelden het Rad van Avontuur. Ziehier de voorwaarden der loterij, die even openlijk bekend gemaakt werden als thans nog geschiedt met de wervingsvoorwaarden voor "het leger. „Er zullen 1000 prijzen in deze Lo terij zijn, als 1 van 2500; 1 van 1500; 1 van 1000; 1 van 500; 1 van 400; 1 van f 300; 2 van 200; 2 van f 100; 4 van f 75; 6 van f 50; 10 van 40; 60 van f 30; 50 van 20; 100 van f10 en 800 van 5; met vier premiën ieder van 100; zamen bedragende een somma van 15.000, welke bij de trekking van 1000 loten, zal verdeeld worden onder 1000 manschappen, van niet onder de 15 of boven de 50 Jaren oud, die zich, in persoon, aan een der Zee-Comptoiren zullen hebben aangegeven: zullende zij, clle de drie hoogste prijzen trekken, het dan nog in hunne Keuze behouden om al of niet te dienen; en zij, die welken de 3 volgende getrokken hebben, vol staan kunun met, desverkiezende, een bekwaam matroos, in hun plaats te leveren; doch alle de overige verpligt zijn in persoon te dienen." Inderdaad, deze nieuwe manier van werving, die de Republiek dus zelf ter hand nam, terwijl zij alle mogelijke tusschenpersonen aan zeer kort eind liet trekken, was „een nieuw en ongemeen6clirancter uitge- dagt middel'. Wij weten niet, hoe hoog het handgeld was, waarmee 'n matroos zijn indiensttreding vierde, ui aar wij mogen vermoeden, dat de prijs, waarvoor de Natie zich matro zen aanschafte, op deze wijze niet te hoog werd. Duizend soldaten voor vijftienduizend guldenI Het is voor een minister, die zelfs mot hoog handgeld vaak nog moeite heeft, de rijen in den troep te compliteoren, om jaloersch te worden. Of het middel pakte? Het werkte probaatt Iri een aanteekening, die wij bij de boven aangehaalde voorwaarden von den, lezen wij: „De schranderheid en menschkun- de in dit plan doorstralende, doet ge wis den ontwerpers van het zelve geen geringe eer aan, belooft ons het beste gevolg van het daar in aange wend middel en mag ons alles ver ders goeds doen wagtcn van hun, aan welken het bestuur van 's Lands Zeezaken thans Is' toevertrouwd. Trouwens, uit ons ter hand geko men echte bescheiden, Lijsten en Sta ten, zien wij alzoo met het grootste genoegen, dat onze Zeemacht, alleen binnen den tijd van één jaar, door den ijver en het beleid dier Vader landslievende mannen, tot een hoog te gebragt is, waartoe zij, sedert de dagen van de Ruiter en de Trompen, welligt nimmer geklommen was; en welke ons alle hoop geeft van haar eerlang in een genoegzaam gedugten staat te zien, om ons Gemeenbest, onder den zo lang verloren rang der eerste Zeemogendheden, opnieuw te kunnen brengen.Meer konden wij bter niet van schrijven, Indién wij niet bedugt waren, onzen vijanden in de hand te zullen werken, met verdere bijzonderheden hieromtrent, In een openlijk blad, gemeen te maken." Men ziet, dat de vrijheidsmannen niet zonder illusies waren betreffen de vervlogen grootheid, die herwon nen moest worden. Jammer voor hen, dat de Fransche tijd ze zoo wreed moest verstoren en dat de hoogge roemde vloot, die aan De Ruyter en de Trompen moest herinneren, bij de eerste ontmoeting met de Engelsehen zich in het volgende jaar al voor Kamperduin overgaf, nog wel zonder slag of stoot. (Hbld.) VERONTREINIGING VAN WATER. Men schrijft uit Enschedé Zooals bekend, is er een proces hangende tusschen de gemeente En. schedé en baron Van Heeclceren van Wassenaar té Delden over vervuiling van het water op Twlckel, welke zoude ontstaan door fabriekswater uit Enschedé, ten gevolge waarvan misschien de waterweg veranderd zou moeten worden. Eigenaardig mag zeer zeker nu genoemd worden het volgende adres, onderteekend door 3t belanghebbenden, onder Twekkelo (gemeente Lonneker) aan 'Sen Raad der gemeente Enschedé Ondergeteekenden, allen eigenaren of gebruikers van landerijen, liggen de langs de dusgenaamde „Brakers- beek", onder de gemeente Lonneker, deeleri u mede dat zij sinds jaren gebruik maken van het water dier beek, afkomstig uit de riolen van een deel der stad Enschedé, ter be vloeiing van hunne bedoelde landerij'en dat zij met de bevloeiing de beste uitkomsten hebben verkregen en nim mer nadeelige gevolgen hebben on dorvonden van dit water dat het gebruiken er van voor hun ne bedrijven is geworden eene be hoefte, waarin niet te voorzien gelijk sou staan met een vermindering van opbrengst van de landerijen redenen waarom zij het in hun lang achten zich tot uw college te wenden met het dringend verzoek er toe te willen medewerken, dat aan hel rioolwater, dat thans in de „Bra- kersbeek" wordt afgevoerd, geen an dere loop worde gegeven, en hun dus doende de gelegenheid worde gelaten het voor bevloeiing te blijven gebrui ken. NED. STUCADOORSBOND. Tweede Dag. Het voorstel Groningen werd ver worpen met 21 tegen 8 stemmen, waarmede aangenomen was het prae- advies van het hoofdbestuur, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgespro ken, dat de afdeelingen overgaan tot het stichten van plaatselijke onder aannemersbonden. Daarna werd van gedachten gewis seld over een tweede voorstel Gro ningen De Bond betuige adhoesie met het rapport van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Groningen, in zake partiëele beste ding. (Het rapport der Kamer spreekt zich uit vóór partiëele besteding!. Groningen en Haarlem verdedigden bet voorstel, terwijl de voorzitter pleitte vóór het prae-advies van het bondsbestuur. Het voorstel, in stemming gebracht werd met 21 tegen 8 stemmen verwor pen. Hierna werd de volgonde mot'e aangenomen „De vergadering, gehoord de dis cussie over het voorstel Groningen betreffende partiëele besteding, spreekt uit, In aansluiting met het prae-advies van het Bondsbestuur, dat zij, hoeveel zij ook voor partiëele besteding gevoelt, den tijd nog niet gekomen acht, zich beslist uit te spreken. Een voorstel Haarlem-'s Gravenha- go, luidende De Bond stelle een uni form inschrijYlngsbiljet vast, waarin ook wordt vastgelegd de extra-beta ling van reparatiën, werd zondsr discussie en onder applaus aangeno men, nadat de voorstellers verklaar den zich te kunnen vereenigen met het prae-advies van het hoofdbestuur, dat in overweging gaf, deze voorstel len plaatselijk te regelen. Daarna lichtte de heer A. van Gilst het volgende voorstel van de afdee- ling 's-Gravenhage toe a Den afdeelingen in overweging te geven, zooveel mogelijk in uurloon te werken, als zijnde het eenige mid del tot verheffing van het vak beta ling naar bekwaamheid. b. Iedere afdaeling stelle een loon- tabel vast en hare leden verplichten zich, zoo zij in een andere plaats in schrijven of een werk uitvoeren, zich te houden aa.n plaatselijke loontabe! en voorschriften. Dit voorstel lokte oen uitvoerige ge- dachtenwisscling uit. Een voorgestelde wijziging, om in alinea a de woorden „het eenige mid del" te vervangen door „een zeker middel", nam de voorsteller over, terwijl hij achter het woord „be kwaamheid" voegde „met een mi nimum loon". Zóó werd het voorstel zonder stem ming aangen.omen. Daarna leidde de voorzitter het punt „arbeidscontract en de collec tieve overeenkomst" in. Gezien de ge ringe beteekenis van de gezellen-or. ganisatle, adviseerde het hoofdbe stuur, geen collectieve arbeidsover eenkomst aan te gaan, doch gaf het tn overweging, dat elk lid als pa troon een overeenkomst aanga met zijn eigen werklieden. Haarlem herinnerde er aan, dat het een bondsbesluit is, dat de werk lieden, die het contract niet willen teekenen, zullen worden ontslagen. Men geve echter de stellige belofte, dat met de grieven der werklieden zal worden rekening gehouden, weïke grieven dan op een algemeens verga- doring zullen worden onder de oogen gezien. De Voorzitter had in den loop der vergadering nog medegedeeld, dat door de commissie van redactie tot redacteur was benoemd de heer H. Doing, te Haarlem. Met een opwekkend woord sloot de voorzitter daarna de bijeenkomst. INREKERS TE ZAANDAM. Te Zaandam is ingebroken In de woning van den heer Kok, meester knecht bij de firma Polak en Schwartz. Terwijl de bewoners boven sliepen, hebben de dieven zich door uitsnijding van een ruit, waardoor zij gelegenheid hadden de deur te ontsluiten, toegang hadden verschaft. Beneden is alles overhoop gehaald. Geld was evenwel niet aanwezig, zoo dat de Inbrekers zich met enkele kleine voorwerpen moesten tevreden stellen. De politie is de daders op het spoor. De gestolen zilveren en gouden hor loges zijn te Amsterdam in beslag ge nomen. f 8700 TE VEEL. Een heer te Amsterdam had eene erfenis gekregen. Dit' voorrecht valt •niet leder te beurt, vandaar, dat ge noemde heer best ln zijn knollentuin was, ook al was het bedrag der erfe nis niet bijster grootf 300. Hij zoad zijn knecht naar een der grootste Ara- sterdamsche bankinstellingen, om het bedrag fn ontvangst te nemen. Daar echter betaalde men den knecht niet f 300, maarf 9000 uit. De man begreep het niet, maar dacht het zal wel goed zijn, zoo'n deftige, groote bank zal zich niet vergissen. Hij ging naar huis, telde zijn heer de f9000 voor. Deze was bijster verbaasd. Merkte de vergissing. Zond zijn knecht gauw terug. De knecht kwam weer bij de bank en gaf aan den ontstelden bediende f 8700 terug. De bank was zeer dankbaar en schonk den knecht als belooning.... een heele rijksdaalder. En zeer gelukkig met dat achterwiel ging de knecht naar huis. („Tel.") RECHTSPOSITIE GEMEENTE AMBTENAREN. Het bureau voor perszaken van den N'.-derlandschen Bond van Gemeente ambtenaren schrijft Een zaak, ireung voor den betrok ken ambtenaar, maar niet minder xejontrustend voor alle gemeente ambtenaren ia wel de ontslag-quaes- lia van den secretaris, tevens burge meester van Broek in Waterland. Op 10 December 1907 werd do be trokkene, de heer W., door een ern stige ongesteldheid (beroerte) getrof fen. Op 5 Februari 1908, dat is nog geen twee maanden later, kreeg me vrouw W. een briefje van beide wet houders, waarin haar werd verzocht voor haren echtgenoot ontslag aan te vragen als secretaris. Door mevrouw W. werd aan dit verzoek natuurlijk geen gevolg gegeven. Zij was daartoe volgens de wot onbevoegd. Van deze zaak werd na dien tijd niets meer vernomen, totdat op 22 Maart 1908 een Koninklijk besluit werd medege deeld, waarin het aan den heer J. E. T. W., burgemeester van Broek in Waterland, als secretaris dier ge meente verleend ontslag werd goed gekeurd. Weldra bleek, dat het goed gekeurde ontslag was genomen in geheime raadszitting. Door een commissie (voorzitter en secretaris) uit het bestuur der afdee- ling, Noord-Holland van den Neder- landschen Bond. van Geraeente-ambte- naren, werd een onderzoek te Broek in Waterland ingesteld, waar o. m. van den loco-burgemeester werd ver nomen, dat het ontslag in geheime zitting was genomen, om daarmede de familie van den heer W. de gele genheid te ontnemen, hare bezwaren tegen dit ontslag bij de Kroon tn té dienen I 11 Dezelfde commissie had een onder houd met den minister van Binnen- landsche Zaken. Hierbij bleek wel, dat Z, E?o. «en dusdanige handelwij ze niet goedkeurde, maar overigens had het onderhoud voor den betrok ken ambtenaar geen bevredigend ver loop. Dat wel eens met de rechtspositie der ambtenaren wordt rondgespron gen, was aan de gemeente-ambtena ren uit vroegere voorvallen niet on bekend, maar een dergelijk staaltje had zeker wel niemand hunner ver wacht. Met spanning wordt door de ge meente-ambtenaren uitgezien, of wel licht nog eenig licht over deze zoo duistere zaak zal schijnen. ALGEMEENE "BOND VAN R.-K. KIESVEREENIGINGEN. Gelijk gemeld, houdt de Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen op September eene vergadering te Utrecht. Behalve de motie-Den Haag, die geen uitspraak in zake het kiesrecht wil. omdat aldus het begin zou wor den gemaakt van een program van actie, is een motie-Zaandam, die uit-1 stel der behandeling van het kies- reclitvraagstuk wil tot 1909een mo tie-Lelden, die een commissie vvensent om te ontwerpen een regeling orga nisch kiesrecht voor Eerste en Twee de Kamer, eou motie-Katwijk, die huismanskiesrecht vraagt met een tegenwicht (recht van amendement der Eerste Kamer of zoo iets) en een motie-Katwijk voor evenredige ver tegenwoordiging. („Tijd"). DEENSCH CONSULAAT. Wij lezen in „Politiken" „Dezer dagen heeft er ln Rotter- damscho bladen oen veel opzien ba rende advertentie gestaan waarin het Deensche ministerie van buitenland- sshe zaken vraagt naar iemand voor den post van onbezoldigd consul aaar. Vroeger hadden wij in Rotter dam een uitgezonden consul-gene- laal, overste Leerbeek, en een vice- consul, den heer Kirchheiner. Nu deelt de bewuste aankondiging mede, dat de post open komt van een onbe zoldigd consul, die toch 4000 kronen in het jaar krijgt voor vergoeding van kantoorhuur, enz. Gegadigden kunnen zich tot den 24sten September bij het Deensche ministerie van bui- tenlandsche zaken aanmelden. „Wij vergissen ons wel niet, als wij zeggen, dat 't tot nog toe overal de regel is geweest, dat diplomatieke posten, wanneer zij open komen, on dershands worden bezet, meestal doordat de aftredende consul zijn opvolger aanbeveelt of het ministerie zich langs anderen bevoegden weg op de hoogte stelt van de personen, die er voor in aanmerking komen. Ad- verteeron voor open consulaten in buitenlandsche bladen heeft wel nooit vroeger plaats gehad. Dat die nieuwe diplomatieke manier van doen eenig opzien heeft gewekt, blijkt voldoende hieruit, dat do bewuste advertentie ons van verschillende kanten is toe gestuurd, vergezeld van verwonderde brieven." TEGEN DE ZOOGENAAMDE TEN TOONSTELLINGEN. De vereeniging voor Tentoonstel- lingsbelangen in Nederland heeft aan autoriteiten bij het Rijk, de provincie en de gemeente een missive gericht, waarin zij de bijzondere aandacht vestigt op het feit, dat in de laatste tijden vooral talrijke pogingen wor den gedaan, vooral door vreemdelin gen, om tentoonstellingen tot stand te brengen, waarbij dan o.a. de me dewerking van verschillende perso nen van naam en stand wordt inge roepen. Wijl het bevorderen van dergelijke tentoonstellingen zoowel is tegen het algemeen belang als tegen het belang van de firma's, die in de termen val len, er aan deel te nemen, verzoekt de vereeniging steun en medewer king, aan de door de direct belang hebbenden volstrekt niet gewenschte tentoonstellingen, te onthouden. RAAD VAN 'IUCHT, De Raad van Tucht voor de Koop vaardij deed uitspraak ln de zaak te gen kapitein P. J. Hemmes, uit Schie dam, wiens vaartuig, de stalen bark Emanuel", op de reis van Antofa- gasta naar Amodie-eiland met bal last, op 8 April 1908 op de Tabanka- rif, ongeveer drie mijlen van het vas teland van Nieuw-Caledonlë, strand de en .verging, gelukkig zonder dat monschenlevens te betreuren waren. De Raad, die aan de behandeling van deze zaak twee zittingen wijdde, sprak ol$ zijn oordeel uit, dat de stranding is toe te schrijven aan de omstandigheden, dat de kust dich terbij was dan kon worden aangeno men, van welke misrekening den ge zagvoerder geen verwijt kan worden gemaald, omdat het weer geen nauw keurige berekening toeliet. Ook is de noodige voorzichtigheid in acht geno men en is behoorlijk uitkijk gehou den. Het ware wellicht aanbevelens waardig geweest, om bij het onver wacht zien van de branding met alles tegen vóór den wind om te gaan, doch dit is een zeldzaam toegepaste manoeuvre en het is de vraag, of zij effect gesorteerd zou hebben. Ook is het schip rechtmatig verlaten. Op grond van een en ander acht de Raad geen termen aanwezig tot toe passing van eenige straf en werd de gezagvoerder vrijgesproken. Vervolgens zette de Raad de behan deling voort van de klacht van smid Kunneko en bootsman Rootman te gen den toenmaligen gezagvoerder van do bark Emanuel", kapitein R. Bo3, uit Delfzijl, ingediend op 20 Oc tober 1907 en loopende o.a. gver ge brek aan medicijnen aan boord en onvoldoende zorg voor den zieken bootsman Rootman, het niet hijschen der doklersvlag, over het niet om kijken naar den zieke, toen deze klaagde over slechte verpleging ln het Chileensch hospitaal. Thans werd de toenmalige gezag voerder Bos gehoord, die verklaarde, dat de medicijnkist aangevuld was, doch dat hij de gevraagde Jod kali niet durfde verstrekken, omdat van het jleschle. dot d£je vloeistof .Ver moedelijk bevatte, het etiket wos af gevallen. Ook spreekt de kapitein te gen, dat hij geen nota genomen hééft, van den zieke. Do doktersvlag werd op verzoek van Rootman niet gehe- schen, omdat Hemmes, de vertegen woordiger van den reeder, het niet wilde hebben, doch ook onafhankelijk van den heer Hemmes zou hij de vlag niet geheschcn hebben, omdat hij bij ervaring wist, dat de dokter lang op zich liet wachten. Ook zelde de kapi tein, dat hij pas den derden dag dat Rootman in het hospitaal lag, ver nam dat namens Rootman tot den heer Hemmes geklaagd werd over de slechte verpleging in het hospitaal. Verschillende leden van den Raad gaven als hun indruk te kennen, dat de behandeling van de zaak vrijwel overgelaten is aan den heer Hemmes en diens zoon en dat kapitein Bos uit het oog heeft verloren, dat hij de ge zagvoerder en verantwoordelijk was. Zeis het bewijs van ontslag van Root man is door 'Hemmes en niet door den gezagvoerder geteekend en dus niet eens wettig. Het lid do heer Luytjes nam het den heer Bos vooral kwalijk, dat hij de doklersvlag op verzoek van Rootman niet heesch, hoewel hij wist, dat deze doodernstig ziek was. Uitspraak volgt later. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL. Voor de hechtbank te Middelburg stond terecht J. B. C., 21 jaar, arbei der, geboren en wonende te Hoofd plaat, gedetineerd te Middelburg, beklaagd, dat hij ln den nacht van 18 op 19 Juli 1908, Hoofdplaat met het oogmerk om F. Cromlieecke zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, al thans om hem te mishandelen, die man met een scherp voorwerp in zijn borst heeft gestoken, tengevolge waar van de llnkerlong geraakt is en een levensgevaarlijke verwonding is ont staan, gepaard gaand met veel bloed verlies. Het O. M. eischte tegen beklaagde een jaar met aftrek van de preven tieve hechtenis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Hsmatogen onmiddellijk voor den hoofd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weiger© namaakselsl I Chem. Wasseherij/ Ververij. Reparatie-Inrlclitlng- 90. I TELEFOON /«b SeTSStigd |428-1046/^f/ t. Gr, Houtstr. és/ BROUWERSVAART 45*74-80. 'j£W/ Aflevering van Stoom-1 goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Concurreerende prijzen. HilBLÜM ATJEH. Gezondigd tegen generaal Van Daa- len's wet. Wij lezen in de „Java-Bode" Een groep of brigade van normaal 2u man zal onder alle omstandighe den de kleinste troepenmacht zijn, die zelfstandig optreedt. Zijn groepen door incompleet zwakker dan 16 man dan worden twee groepen tot, eene zelfstandige afdeellng vereenlgd. Dit beginsel heeft generaal Van Daalen iu Atjeh steeds streng doorgevoerd nooit werd geduld, dat hiermede de hand werd gelicht, hoe veilig men de streek hier en daar ook achtte. Het bivak Meureudoe heeft tegen dezen stelregel gezondigd en de straf is niet uitgebleven. Een paar kilometer buiten dat bi vak is de waterstaat bezig een brug te bouwen over de Kroëng Beuratjan. Daar was 't zóó veilig, dat men de werklieden slechts vijf fuseliers mee gaf. „Dat is om van te watertanden", zei het nabijwonend kampongvolk. Vijf mooie geweren met munitie en vijf blanda's -- 't waren Europeesche fuseliers die beurt mogen we niet laten passeeren. Hen vliegen ln één klap. Fluks verzamelden zich' dertig man. Openlijk aanvallen dorsten zij niet, daarom ging cit" een naar voren en zei „Oom, daar zitten varkens tn mljii tuin, zou je niet eens schieten?"' „Dat 's goed", zei Jan fuselier. Met hun vijven gingen zij een hoechje tn, den berichtgever a'hier na, doch werden daar door dertig klewangdragers besprongen, Geen nood, de vinger was al aan den trek ker en vinnig beten de fuseliers van zioh af, geen geweer lieten tij los, hoewel er 4 van de 5 gewond werden, Ifun poging verijdeld ziende, dropen de aanvallers aft na twee dooden en eenige gewonden te hebben opgeloo- pen. Do „Hbld. '-Correspondent to Bata via seinde het volgende Bij der civiclen gezaghebber van lana .Toean tobben xlch.Au: v« rznta- hoofijen met 97 volgelingen cemeld ex daarbij acht geweren ingeleverd N Het eenig overgebleven verzets- hoofd, Njanoer, weigert nog z ch te- onderwerpen. Toon Toekoe Ben Blang Pidië t Koeta Radja kwam, om den gouver neur van Atjeh zijne onderworping- aa.n te bieden, werd hem beduid, dat hij zijne In het Tapa Toeaasche nog tn het veld staande voormalige on- dei hebbenden zou bewegen, eveneens het verzet te staken en in onderwar» ping te komen, waarna zou worden i beslist, hoe ten aanzien van zijn per soon door het bestuur zou worden gehandeld. De hlervoren gemelde onderwer ping moet dan o. i. aan de bemidde ling van Toekoe Ben zijn toe te schrijven. De zaak is echter hiermee in het Tapa Toeansche nog niet in Iiat reine gebracht, ten gevolge van de weigering van den hlervoren ge noemden Njanoer. De Atjeh-geschiedenis heeft te zeer bewijzen geleverd, dat zoolang cr nog één in eenige streek is, die er het vuurtje warm houdt, ons zulks heel wat moeilijkheden berokkent. Toch zal het, waar het onzen troe pen gelukte den onvindbaren Toekoo Ber te bereiken, nu niet. moeilijk val len om dien Njanoer te pakken te krijgen, die nu dan toch alleen staat, terwijl zijn gewezen meester, door zijn grooten invloed in die streek, nagenoeg zeker was overal steun ta vinden. („Hbld,") Letteren en Kunst Bij de firma Van Ilolkerna Wa- rendorf is de eerste afl. verschenen van Dr. A. Kuyper's Parlementaire Redevoeringen. Het eerste deel bevat Kameiradvle zen. De heer A. Kuypor, muziekhande laar alhier, zendt ons ecai muziekca talogus voor 1808—9, waarin ver schillende portretten van componis ten voorkomen en een reeks titels van muziek van allerlei soort. Er is heelwat en van ieders gading, jammer dat de oude clichés der por tretten het boekje meer ont- dan ver sieren en dat de advertentiën het zoe ken zeer belemmeren. Als de heer Kuyper die twee rubrieken een vol genden keer weglaat, zal zijn boekje zeer ln waarde winnen. EEN HERINNERINGSDAG. Den 12en December zal het 25 jaar geleden zijn, dat de laatste onderof ficieren der cavalerie, die als „vo lontairs" in dienst traden en te Haar lem werden opgeleid, in den officiers rang werden aangesteld. De heeren C. M. Sprenger en W. A. •P F. L. v. Exter, beiden oud-rit meester; jbr. J. W. F. von Schmidt auf Altenstadt, majoor der Kon. ma rechaussee; en W. n. Piepers, luite nant-kolonel, commandant van het le regiment huzaren, hebben het voor nemen op dien datum te 's-Gravenha ge te vereeniigeai de officieren en oud. officieren der cavalerie van het Né- derlandsche en het Nederlandsch-In- dische leger, die uit de gelederen of ficier werden; ook de gewezen onder officieren der cavalerie, die op eer volle wijze den dienst verlieten en vroeger als zoogenaamd „volontair" dienden, zijn tot deze reünie uitge nood igd. Bij voldoende belangstelling zullen een reunie-diner gehouden en andere feestelijkheden worden voorbereid. Bericht van deelneming aan de reünie wordt vóór 15 November in gewacht bij overste Piepers, te Amers foort. PAARDEN. Vent d'Ouest, van den stal Ock- horst, heeft Zondag te Oostende den Prix des Chasseurs gewonnen. Emi ly Baron kreeg den tweeden prijs Ln den Prlx de Septernbre. HIPPISCHE SPORT. De hier te lande welbekende jockey Heapy, die Donderdag jl. zoo ernstig te Forest bij Brussel, in een ren kwam te vallen, en daarbij drie paar den over zich heen kreeg, neemt in beterschap toe. Geruchten hier te lan de over zijn dood verspreid, zijn on waar. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Ottoland (toez.) ds. N, van dier Snoek te Brakel; te Welü (toez.) ds. D. G. W. Levin Roder te O, en W. Graftdljk. Bedankt voor het beroep te Has selt (O.) door dr. P. G. Datema te Delf shaven. - GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te West-Kapelte (Zeeland) ds J. Bolman teO ostwold (Qldambt). PREDIKANTEN-VEREENIGING. In de op 29 dezer te Groningen te houden jaarvergadering van de Pre* dikanten-Vereeniging in de provincie Groningen, zal prof. dr. A. 3. Th. Jonker een rede houden over „Het ethisch element ln onze prediking" eh daarbij de volgende steil logen ver dedigen: 1. Zoowel krachtens het wezen der Christendoms als krachtens het we-: zen der kultusprediking mag in deaT bedoeld element niet worden gemizt, 8, De verzoeking om liet los te ken van den religieuzen factoor dient evenzeer te worden bestreden als gewoonte om het mechanisch daai^ mede te verbinden:

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6