NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Guitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 26.. Jaargang. No. 7743 VeraehiijHt dageüjk». behalve ap Zat- en Feestdagen. MAANUAQ 21 8J£PTïïMi5Kli iSUö A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB HAANDBNl Vow Haarlemf 129 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Ia (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland 163 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en Iranco per post 0.45 ültgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur 3. PEEREBOOM. ADVERTENTSËHi Vsn 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel mee? 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer a 19 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts, voor 3 plaatsingen contant Redactie em Admiclstratles Groote Houtstraat 55, teterconnnnnaal Telsfoonnnmmer der teoactl® 600 ee der Administratie 724 Drukkerij i Zolder Bnitenspaarne S. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing var- ^dvertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ventje als stierenbevechter is dan ook een waar attractie-nummer I Om t DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 22 SEPTEMBER. Groote kerk: Orgelbespeling 1-2 uur. De Kroon: Afscheidsconcert Henri Wilhelmus, 8 uur. Schouwburg. Het tooneel: Mevrouw Warrens hedrijf, 8 uur. CONGRES DER DUITSCHE SOCIALISTEN. Reeds meldden we, dat de Zuid- Duitschers met 258 tegen 110 stem men door het congres in het ongelijk zijn gesteld. Na de stemming verklaarden 67 af gevaardigden uit Beieren,, Baden, Wurtemberg en Hessen „Wij erkennen den partijdag als de wettige vertegenwoordiging, die de hoogste beslissing heeft in alle prin cipieels en tactische quaesties over het geheele Rijk. Maar in alle specia le quaesties van de landspolitiek is de landsorgauisatie de bevoegde auto riteit, die op den bodem van het ge meenschappelijke program den loop der landspolitiek zelfstandig bepaalt, rekening houdende met de bijzondere omstandigheden. En de beslissing over de stemming voor de begrooting moet worden overgelaten aan da landdagsfracUes, die aan de lands orgauisatie verantwoordelijk zijn." Naar aanleiding dezer verklaring schrijft de „Vörwarts" het hoofd orgaan der Duitsche soeioal-democra- ten Een eigenaardige verklaring, waar in de voorzin den nazin of de nazin den voorzin schijnt op te heffen. Wij meenen intusschen deze verklaring vol tegenstrijdigheid in dezen zin te mogen uitleggen, dat de Zuid-Duit- sche fracties in vrije, zelfstandige be slissing tot de overtuiging zullen ko men, dat het stemmen voor eene be grooting in het vervolg slechts ge oorloofd zal zijn in de uitzonderings gevallen, die de Lubecksche en de in den geest daarmede overeenstemmen de Neureiibergsche verklaring aan geven. W ij koesteren derhalve het vertrouwen, dat de minderheid der. wil der partij nauwgezet zal eerbiedi gen. Mocht echter dit vertrouwen worden beschaamd, dan zou het moe ten komen tot de uiterste consequen ties." INTER T1 vrt.EMENTAIRE CU.M- EREN TIE. Van de zitting van Vrijdagmorgen is niets bijzonders meer te vermel den. Alleen rest ons de mededeeling, dat van Keizer Wilhelm het volgende telegram was ingekomen „Aan de in Berlijn verzamelde par lementsleden van alle cultuurstaten mijn hartelijken dank voor den mij gezonden groet. Ik hoop, dat de door zoovele der invloedrijkste mannen der wereld bezochte vergadering zich in mijn residentie wel moge bevin den en dat ze ook haar deel moge bijdragen tot de instandhouding van de mij zoo nauw aan het hart liggen de zegeningen van den wereldvrede. WILHELM." Vrijdagmiddag is voornamelijk het oorlogsrecht ter zee besproken. De volgende motie werd aangenomen „De 15de interparlementaire confe rentie spreekt den wensch uit, dat de derde Ilaagsche conferentie de vol- ffcjuie beginselen moge goedkeuren 9 ,Io. Langs den weg van een inter nationale overeenkomst wordt erkend dat onder oorlogscontrabande alleen wapens, schietvoorraad en andere oorlogsbehoeften, die voor een van de oorlogvoerende mogendheden be stemd zijn, te verstaan zijn 2o. het beginsel, dat noch het schip, dat oorlogscontrabande aan boord heeft, noch andere koopwaren, d;e zich aan hoord Yan zulk een schip bevinden, maar geen contrabande zijn, vernietigd mogen worden, wordt eveneens erkend 3o. de particuliere eigendom is on schendbaar, en open havens mogen nooit geblokkeerd worden." 's Avonds zijn de parlementsleden door den Kroonprins op opdracht van den Keizer ontvangen, waarbij de kroonprins ongeveer de navolgen de rede hield Z. M. de keizer heeft me opdracht gegeven, om in zijn plaats de heeren der interparlementaire unie te be groeten. Z. M. hoopt, dat uit haar conferentie ln zijn hoofdstad welda dige gebeurtenissen zullen voort-; vloeien, ten gunste van den vrede, welke de basis is van allen werkelij- ken cultuur-vooruitgang, en dit blij ven zal. De Instandhouding van den vrede, waaraan mijn vader geduren de geheel zijn regeeringstijdperk zijn voornaamste zorg heeft gegeven, ie dikwerf een moeililke taak, maar waard, dat de edelste geesten van alle volkeren «r hun geheele kraent aan wijden. Z. M. zendt u, mijne heeren, zijn hartelijke afscheidsgroe ten, i nde hoop, dat vi Bchoono herin neringen uit mijn vaderland in uw vaderland zult meienemen. Zaterdag Is het congres gesloten door vorst Schoenaich-Carolath. Deze gaf de hoop te kennen, dat deze Ber- lijnsche zittingen zouden mogen hij- dragen tot den vooz'uitgang van de idee der scheidsrechterlijke instellin gen. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Naar aanleiding van Bülow's rede voering bij de opening der interpar lementaire conferentie te Berlijn, zegt de „Petite République" Wij nemen gaarne goede nota van de vredelievende woorden van den Rijkskanselier. Zij stemmen wel niet geheel en al overeen met de jongste daden van de Duitsche diplomatie maar laat ons hopen dat kan ten minste nooit kwaad dat in het ver volg de daden in overeenstemming zullen zijn met de woorden. Een menseh moet altijd maar het beste hopen en wij nemen al die goede ver zekeringen aan wel te verstaan onder benefice van inventaris 1 De „Aurore" Wij weten nu, door de woorden van den eersten persoon na den ke'- zar, dat de Duitsche regeering. waar van de spreker d9 woordvoeraer is, den vrede wil. Laten we ons hiermede gelukwen- schen en do komende dingen af wachten. De „Rappel" Van de woorden van vrede en ver zoening ten opzichte van Engeland en Frankrijk moet beslist goede nota genomen wordenzij verdienen meer aandacht dan de uitvallen van de chauvinistische pers. Frankrijk heeft ze wèl verstaan. Duitschland misbruikt zijn kracht niet, noch zal 23 misbruiken", heeft do rijkskanselier gezegd. Wij juichen deze woorden toe, verlangend als wij zijn dit ver standig optreden van onze buren te gemoet te komen, onze eigen kracht intact handhavende. EEN BREUK IN DEN DRIEBOND. Een wei-betrouwbaar Duitsch blad meldt, dat de Fransch© consul-gene raal (markies de Fontenay) aanbood Fransch kapitaal te fourneeren voor de stichting van een zelfstandige Hongaarsche bank, onder voorwaar de, dat van Hon.gaarsche zijde ge werkt zou worden voor de ontbinding van het verbond fcusscheoi de Monar chie en Duitschland. Dit optreden bleef niet geheim en wekte de onte vredenheid van den Hongaarsche® minister-president Wekerle, die daar van mededeeling deed aan de Re geering te Wesnen. Het bleek, dat de chef van Clemen- ceau's kabinet (Fransche minister) in de intrige betrokken was. De posi tie van Fontenay schijnt, door heit bekend, worden van zijn intriges, ge schokt en men verwacht dat hij niet lang meer consul-generaal te Boeda pest zal zijn. Nu vraagt het blad, of de (Fran sche minister) Pichen van deze gehei me onderhandelingen kennis droeg Waarschijnlijk was hij ook over tuigd van den steun van minister Pi- dhon. Bovendien droegen andere Fransche ministers kennis van di3 zaak. Minister Caillaux, de Fransche minister van financiën, bracht op zijn reis naar Constant!nopel, een bezoek aan Boedapest en besprak daar de financieel© zijde der quaes- tie. En derhalve ziet het blad ta de Fransche ministers de aanleggers van deze intrige, die dienen moest om Duitschland te verzwakken. Van zijn Oostenrijkschan bondgenoot is Duitschland echter zeker. Maar het is treurig, dat in Boedapest en in Praag, onder Hongaren en Bohemers gestookt wordt, om het Midden-E/uro- peesch verhond te vernietigen. 't Is natuurlijk een groote vraag of er iets van dit verhaal waar is. Blijkt 't juist, dan is 't weer een kijkje ach ter de schermen van de liooge poli tiek Markies De Fontanay heeft alles ontkend, maar het bewuste blad houdt alles voL.... VROUWELIJKE STUDENTEN IN RUSLAND AFGESCHAFT. Door den Russischen ministerraad is het besluit genomen de toelating van vrouwen tot de voorlezingen aan do hoogeschool voor hef vervolg U verbieden, onder bepaling echter, dat de dames, die reeds zijn toegela ten en voor wie het overgaan naar een hoogere inrichting van onderwijs voor vrouwen niet mogelijk is, hare studiën zullen kunnon voltooien. Aan de Russische universiteiten studeeren op het oogenblik niet min der dan 2180 vrouwen. DE DEENSCHE MINISTER-CRISIS duurt nog voort men weet tenge volge van het schandaal van den „gap-minister". 't Is echter niet zeker, dat het mi nisterie zal heengaan. Er wordt nu beweerd, dat de regeeringspai*tij een votum van vertrouwen in bet kabinet zal aannemen, en datdaarmee de crisis beëindigd is 1 DE MAROKKO-ZAAK. is xuog in hetzelfde stadium. De Tangersche berichtgever van den „Matin" (let weleen Fransch, dus anti-Duitsch blad) komt nog eens nader terug op het échec, dat de Duitsche consul, dr. Vassel te Fez heeft geleden. Hij verhaalt, dat Mou- lay Hafid, onmiddellijk nadat hij had vernomen, dat de consul was aangekomen, dezen bij zich ontbood, en hem vroeg, of hij een officieels® geloofsbrief van Duitschland bij zich had. De heer Vassel verklaarde daar op, dat hij dezen niet had, daar Duitschland dezen niet officieel kon geven, maar dat zijn aanwezigheid immers reeds voldoende bewijs was van de belangstelling, die zijne regee ring aan den dag legt voor Moulay Hafid. En toen hij eenmaal aan het spreken was, begon hij allerlei poli tieke quaesties te berde te brengen., waarop de Sultan plotseling zijnen woordenstroom afsneed met de lako- nieke mededeeling, dat hij iemand, op wlen hij volkomen vertrouwde, reeds opdracht en volmachten had verstrekt voor onderhandelingen mot de Europeesche mogendheden en cïaJ deze persoon was El Menebhi. En toen begreep de consul, dio juist gekomen was met de bedoeling om Menebhi bij den Sultan in mi3 crediet te brengen, dat diens koëriei hem een poosje voor was geweest. DE HERRIE IN PERZIë. Uit Tebriz (Perzië) d.d. 18v Septem ber is te Petersburg telegraphisch bericht ontvangen dat Aïn-ed-Daou- leh aan de opstandelingen het ulti matum heeft gesteld, binnen 24 uren hunne wapens in te leveren, onder bedreiging anders de revolutionnaire wijk te zullen bombardeeren. Dit ulti matum is echter zonder eenig gevolg gebleven, daar de revolutionnalren besloten in hun verzet te blijven vol harden, den Europeanen fe beletten de stad te verlaten en zelfs het ver trek van koeriers te verhinderen. VEILING gehouden in het verkooplokaal „De Gouden Leeuw" te Haarlem, op Za terdag 19 Sept. 1908, des avonds ten 5 ure. No. 1. Een winkelhuis rap de Groo te Houtstraat No. 161. Opgehouden f 14.505. No. 2. Een winkelhuis etf erf met afzonderlijk opgaande bovenwoning aan de Verlengde Frans Halsstraat, no. 49 zwart en rood, J. Maciiielse, q.q., f 2990. No. 8. Een Huis, ingericht voor 2 afzonderlijke woningen met tuingrond en erve, aan de Brouwersvaart, no. 2 A en No. 2 B. J. Jacques, f 2025. No. 4. Een Huis, erf en tuin met afzonderlijk opgaande bovenwoning op den hoek van de Saenredamstraat en Maarten van Heemskerkstraat no. 84. No. 5. Een Huis, erf en tuin met af zonderlijk opgaande bovenwoning naast en ten westen van het voor gaarde, aan de Saenredamstraat, no. 86. F. C. Piët, q.q., f 6175. No. 6. Een winkelhuis en erve aan de Jacobïjaestraat no. 8. J. W. G. Droste, q.q., f 595. No. 7. Een nog niet voltooid Bene denhuis en erve met voor- en achter tuin en afzonderlijk opgaande Bo venwoning aan de Amsterdamsche vaart. C. J. Cramer q.q., 3000. No. 8. Een nog niet voltooid Huls en erve met voor- en achtertuin te Haarlemmeriiede en Spaarnwoude, No. 345. R. Sweerts, 2035. No. 9. Een in tweeën bewoond Huls en erve met tuin en een daarnaast gelegen vrije Poort aan de Maarten van Heemskerkstraat, het huls 21 zwaik, dn Tjoort 21 rood. Jolis. Br^ak*. f 5025, J. J. GROOT. Zondagmorgen is hier in den ou derdom van bijna 47 jaar overleden de heer J. J. Groot, lid van den ge wichtig genoeg, óm daarvoor 'op dat oogenblik het aanzienlijk offer van ongeveer 65.000 te brengen. Mocht de meening van het toen malig Dagelijksch Bestuur op dal meonteraad. Hij was afkomstig vantijdstip juist zijn, naar het gevoelen Zaandam, kwam naderhand' als typovan rmrtarvntawlf ATirlnrj v.illlAn Riiriro. graaf naar hier, fungeerde o.a. als meesterknecht In de drukkerij van H. van Zandvoord en vestigde zich vervolgens als boekhandelaar in de Kleine Houtstraat De heer Groot werd tegelijk met de heeren Schram, Modoo en Hofland, in de verontwaardiging der burgerij over wijziging van onze inkomsten belasting, in 1899 in den gemeente raad gebracht. Aanvankelijk ontstond öi- in de Raadsbij eenkomsten toen me nig stormachtig tooneel tje, vooral ook toen een jaar later de heer Hu- gonholtz er bij kwam, die wel eens ir riteerend op zijn Raadscollega's werkte. De heer Groot, ©enigszins hef tig aangelegd, kon dikwijls fel Inter- rompeerén of zijn meening ln krasse woorden zeggen, wat een ien ander maal den Raad ln beroering bracht. Later naan dit af, men paste zdeh we- dorkeerig aan en bovendien ontzegde zelfs de hevigste tegenstander van de denkbeelden van den heer Groot hem niet, dat hij een eerlijk man was en wat hij betoogde of voorstelde volko men oprecht meende. Hij behoorde tot de vrije socialis ten. De raadsnotulen over de periode 1899—1908 bevatten tal van voorstel len en moties, die hij, soms alleen, soms met anderen, heeft ingediend. Veelal waren dit vooretellen, die be trekking hadden op de belangen van armen en minvermogenden. Voor de loonen der gemeentewerklieden sprong hij steeds in de bres, het lag hom na aan 't hart, wat het lot zou zijn van personen, die uit onbewoon baar verklaarde huizen moesten wor den gezet en meermalen trachtte hij, zij het dan ook vergeefs, te verkrij gen, dat door den gemeenteraad flin ke ruimten voor openbaar speelter rein zouden worden beschikbaar ge steld. Maar ook andere zaken van. ge meentelijk boheer hadden zijn aan dacht: wij doen maar een greepje, als we wijzen op zijn aandringen op ver betering van de Rustenburgerlaan, op zijn pogen tot verwezenlijken eener gemeentelijke brandverzekering, op zijn verzoek tot wegneming van ge vaar aan de Amsterdamsche poort, aan zijn optreden in zake de ver plaatsing van de groentenmarkt, waarvan hij later de onjuistheid in zag en... erkende. Want zoo was hij ook: wel taai volhouden aan wat hij goed en nuttig vond, maar ronduit toegeven, wanneer hij van dwaling word overtuigd. Zoo kwam het, dat ook wie in le vensbeschouwing recht tegenover hem stonden, toch voor zijn persoon wol waardeering hadden, vooral toon de scherpe kantjes wat waren afge sleten en ook hij had loeren inzien, dat in een discussie heftigheid ndeta, maar kalmte veel bereiken kan. De heer Groot had zitting voor het darde district. Hij was reeds lang lijdende aan de slepende kwaal, die In ons land zoo menigeen ten grave voert, de tuber culose. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 12 uur aan den Bchoter- DKMPING VAN DE BAKENESSRR- GRACHT. Het navolgende voorstel is bij den Raad ingediend Met zeer geringe meerderheid werd ln Uwe vergadering van 5 Juni 1901, onder No. 16, verworpen een voorstel van vier Uwer leden, om Burgemees- tor en Wethouders uit te noodigen te gelegener tijd een voorstel te doen tot demping van de Bakeneseer- gracht. De ondergeteekendeu veroorloven zich deze aangelegenheid opnieuw bij Uwen Raad aanhangig te maken. Zij wijzen daarbij in de eerste plaats op het feit, dal Burgemeester en Wethouders in hun voorstel d.d. 25 April 1901 (noL 1901 blz. 332) er kennen, dat door demping van die gracht een betere toestand zoude worden verkregen en de Jansstraat daardoor van een deel van het rij- tulgverkeer zou kunnen worden ont last zij achtten evenwel toen de in gebrachte bezwaren van eigenaars en bewoners van de Dakenessergracht en van stalhouders en houders van voortuigen en paarden niet zwaar- van ondergcteekenden zullen Burge meester en Wethouders het toen in genomen standpunt niet meer kun nen handhaven. Het toenemend rijverkeei*^ maakt de demping van de Bakenessèrgracht tot eenen eisch van hei oogenblik. Het is werkelijk noodzakelijk gewor den, om do electrischo trams niet langer de ïansstraat en de Dam straat te doen berijden. Voor het tra ject JansbrugSpaarne (Kaasmarkt) dient in de plaats te komen het tra ject JansbrugBakenesaergracht Spaarne (Kaasmarkt). Om dit te be reiken, Is demping van de Dakenes sergracht niet te ontgaan. In de tweede plaats is naar het oordeel van ondergetekenden niet te ontkennen, dat demping van de gracht hygiënische voordeelen zal medebrengen. Een ander geeft ondergeteekendeu aanleidling het hierbij gevoegde ont- werp-besluit aan Uwe goedkeuring te onderwerpen. Naar hunne meenirig zouden er al leszins termen bestaan, om van eige naren van de perceelen langs de Ba- kenessergracht bijdragen ln de kos ten van demping, welke zal leiden tot waardevermeerdering van hunne panden, te verwachten. Blijkt zulks inderdaad het geval te zijn, dan zullen bezwaren van finau- cieelen aard zich niet langer tegen het aanbrengen van deze hoog noo- dlge verbetering van verkeerstoestan- den kunnen verzetten. W. A. J. v. d. KAMP. L. MODOO. VINCENT LOOSJES. 'A. RINKEMA. SEIGNETTE. Het ontwerp-besluit luidt aldus De Raad der gemeente Haarlem, Geleaen een voorstel van de heersn W. A. J. van de Kamp c. s., betref fende demping van de Bakenesser- gracht besluit I. In beginsel, tot demping van de Bakenesaergracht II. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen tot uitvoering van het sub I omschrevene, de noodige voor stellen bij den Raad aanhangig te maken. WILDE OF GEEN WILDE. Naar aanleiding van ons bericht, dat Mr. Thiel bedankt heeft als lid van de afd. Haarlem van den Vrij zinnig Democratischen Bond, waar bij wij deden opmerken, dat Mr. Thiel minder geschikt is om in het gareel van een kiesvereenlglng te loopen en hl de politiek een wilde kan worden genoemd, heeft de Stads- Editie Mr. Thiel geïnterviewd en van hem vernomen, dat hij géén wilde is. Met allen eerbied voor die Yerklar ring zouden wij willen vragen, of in derdaad iemand zelf het best beoor deelden kan, of hij een walde is, al dan niet. En vervolgens of het wel waar schijnlijk is, dat hij, wanneer hem op den man af gevraagd wordt: „ver tel mij eens, is u werkelijk een wilde?' daarop volmondig en van harte j a zal antwoorden. Om deze redenen hechten wij dan ook geen waarde aan de koddige te genspraak van de Stads-Editie. Voor al niet, omdat zij er aan toevoegt, dat Mr. Thiel algemeen lid is gewor den Yan den Vrijzinnig Demoor. Bond. Blijkt daaruit niet zonneklaar, dat wij ten aanzien van Mr. Thlele on geneigdheid om in het gareel van een kiesvereenlglng te loopen, recht had den tot zijn „wildheid" té conclude e- ren? CIRCUS CORTY ALTHOFF. Zaterdagmiddag had een uitste kend geslaagde voorstelling plaats. Nooit was het publiek zóó dankbaar, nooit ia er zóó gelachen, nooit ia er zóó geapplaudisoerd. Dit kwam. omdat het circus onge wone bezoekers herbergde, 't Ware® de weezen en oudjes, die de heer Alt- hoff te gaat had genoodigd. Zeker een prijzenswaardige gast vrijheid De jongens ou meisjes en de oude vrouwtjes en mannetjes niet minder 1 hebben hun oogen „uit gekeken". Ze hebben vod bewonde ring naar de gedresseerde paarden gekeken, hebban naar hartelust ge lachen om de aardige grappen van de clowns. Vooral de dwerg Francis was, wat men in tooneeltermen noemt, hun ..lieveling". Dat klein© programma nog wat aan te vullen, trad Francis ook als acrobaat en athleet opj en verrichtte als zoodanig buitengewoon sterke toeren. Nog eens, do kinderen en de oud jes hebbe® zich kostelijk vermaakt. Herhaaldelijk klonken hun uitroepen: Wat is dat mooiZeg, kijk dat eens 1 Mensch, mensch, hoe is dat mogelijkl enzoovoort. Ongetwijfeld zijn we alle rtolk. als we een woord van hulde schrijven aan 't adres van den heer Althoff voor zijn prijzenswaardige gastvrij heid. De heer P. van der Meer. vroeger alhier woonachtig, en onlangs ge slaagd voor hoofdleeraar viool, deed thans met gunstig gevolg te Berlijn voor den heer Carl Flesch examen voor viool solist en mocht hiervan het geiuigschrijft van bekwaamheid tot medewerking op concerten ontvan gen. Hengelwedstrijd. Men schrijft ons: „Zondag hield de Haarlemsclie hengelaarsbond zijn eersten wedstrijd in het prijsvisschen onder leiding van het hoofdbestuur, de heeren Kievit, Ludaerhof en Misset, en waaraan door meer dan 100 personen uit Haar lem en Heemstede werd deelgenomen. Merkwaardig was het te zien, dat ver schillende personen van meer dan 60- jarigen leeftijd deze wedstrijd mede maakten. Ongeveer half zes in den morgen vertrok de boot met de lief hebbers van de Turfmarkt alhier, om te ongeveer half 8 in Lisse te arrivee- ran. Dadelijk werd een begin ge maakt en een ieder op zijn plaats gesteld, doch veel werd er niet gevan gen, hetgeen hieruit blijkt, dat door den heer J. W. van Norde den eer sten prijs werd behaald met 10 on- no-ozele baarsjes. Die prijs werd hem echter nog niet toegekend, daar het bestuur, dat lieden als controleurs dienst deed, de volgende week onder dezelfde conditiën en om dezelfde prij zen moet hengelen. Ongeveer 12 uur verliet de boot we der Lisse en keerde men in gedrukte stemming over de slechte vangst we der naar Haarlem terug. Deze stem ming werd onder het naar huis varen weder eenigszins beter toen het door den heer J. van Norde vervaardigde liemgelaarslied werd aangeheven en allen uit volle borst meezongen. Half drie ongeveer arriveerde de boot weder ln Haarlem en gingen de liefhebbers uiteen. De beste orde heerschte er zoowel bij het heenvaren als bij de terugkomst; hiervoor werd den bestuursleden dan ook dank ge bracht." Dat visscherslied is 5 coupletten groot, wel wat te lang dus om in zijn geheel te plaatsen. Wij moeten ons dus vergenoegen met de twee eerste coupletten, te zingen op de melodie: „Daar komen de schutters..." In Haarlem wordt de lust tot henge len een verlangen, Al wordt er weinig meer of heel niet meer gevangen, Want als men Zondags ziet hoe velen profiteeren, Al Is 't dan ook voor niet, men wil het toch probeeren; Dan trekken wij sportlui, Wij gaan er op uit, Vol moed en verwachting op 'n goe den buit, Dan loopen wij dikwijls door regen en wind. Tot dat men het geliefkoosde visch- water vindt. Men hoort in ónzen tijd van heel veel zaken spreken, Van fiets- en voetbalstrijd, om hala of been te breken, Maar onze leuze zij, wij kunnen oms niet vergissen, Gezellig op een rij, heel kalmpjes pxija te vléschenx Daar komen wij visschers, Daar komen wij aan. Met vischzak, hengel en snoer er aanj De een vangt een baarsje, de ander een biel, 01 gelukkige morgenstond van zor gen vrij. De dichter moet Prof. Pel maaf eens een ex. van zijq vers zenden.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1