HAARLEM'S DAGBLAD. Lïï^, Ess Mleinliiif Binnenland honger, kan die dorst sleohta blijvend warden weggenomen door het opne men vain nieuwe hoeveelheden water in de maag. Hot hongerlijdende lichaam leeft van zijn eigen bestanddieelen, Belang rijk Is derhalve het afnemen van he; lichaamsgewicht, dat tot het intreden van don hongerdood voortduurt en zelfs in de laatste levensdagen nog grooter wordt, In deze afneming van gewicht dealen alle organen, daar een deel van de cellen, waaruit zij zijn opgebouwd, afsterft, ale ware het versmelt em, door den bloedstroom medegevoerd, voor hot overgeblevene tot voedsel dient. Voorts wordt hot vet, dat op eene plaats van het li chaam in meerdere, op do andore in mindere hoeveelheid voorkomt, als reserves tof verbruikt. Intusschen lij den niet alle organen evenveel van en door den honger. Het votweefeel wordt het sterkst aangegrepen, vol gons sommigen gaat 93—97 procent verloren, volgens anderen verdwijnt het in enkele gevallen geheel en al. Vorder lij don' spieren en klieren veel (nl. 4050 procent verlies), minder de beenderen (1014 procent), terwijl het zenuwstelsel bijna onverteerd blijft (23 percent). Hot verlies blijft gedurende den geheelen hongertijd standvastig, gaat dag en nacht voort, terwijl slapen of waken (in rustenden toestand) geenerlei invloed er op uit oefent. In do laatste dagen des levens vermindert do votontleding nagenoeg geheel on al wordt alleen het eiwit uit hot lichaam verteerd. Nu leeft do lijder geheel ten koste van het ver terende weefsel, dat zijn lichaam sa menstelt, het geheel gaat allengs ten gronde. Daar echter, zooais wij reeds zeiden, dit verteren van zijn eigen weefsel eerst geschiedt, als al het vet is verdwenen en gewoonlijk ia dit eerst enkele dagen vóór het intreden van den dood het geval is het dui delijk, dat, hoe meer vet zich in het lichaam bevond, des to langer het hongeren kan duren em dos to later dood zich zal aanhielden. Onder lange Vasten van deze heden, yoor zoover dit niet op bedrog berustte, la het reeds vroeger omtrent hot honger en dorstlijden in verrassende mate ko men bevestigen en aanvullen. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Onderwijszaken. Door de he eren Kleynenberg, Mo» doo, Rinkoma, Levert, Schram en Middelkoop worden eenige wijzigin gen voorgesteld in het ontwerp sala- rlsregellng voor onderwijzers, door B. en W. ingediend In artikel 2 wenschen de voorstel Iers te bepalen, dat do plaatsvervan- gende hoofden als zoodanig slechts f 100 boven de hun toegekende jaar wedde zullen genieten. Zij willen het groote verschil in tractement tus- schen menachen yan dezelfde be- kweamheid, die geheel denzelfden arbeid verrichten, opheffen, o.a. ook uit de overweging, dat de plaats vervangende hoofden zelden het werk van het hoofd overnemen. Volgens het voorstel van deze raadsleden zullen de onderwijzers ontvangen a. voor hen, die niet den rang van hoofdonderwijzer bezitten, 600 als minim. 4 maal verhoogd met f 75 voor Iedere twee jaren diensttijd tot maximum van 900. b. voor hen, die den rang van hoofdonderwijzer bezitten, 700 als minimum, verhoogd met 75 voor iedere twee jaren diensttijd en ver volgens zes maal verhoogd met f 50 voor iedere volgende twee dienstja ren, tot een maximum van f 1300. Voor onderwijskrachten, die ntet in staat zijn de hoofdacte te behalen, achten da voorstellers f 900 als maxi mum voldoende. De voorstellers meenen, dat door het ongewijzigd aannemen van het voorstel van B. en W., de salaris- regeling een schrede achteruit zal gaan, een gevolg van het afschaffen van het rangenstelsel. Deze bewering verduidelijken de voorstellers met een staat van 25 on derwijzeressen), die onder de nieu we regeling minder salaris zullen ontvangen, dan onder de thans gel dende bepalingen. Deze bedragen loo- pen van f 50 tot f 150. d. regelmatige vanning der U- K™ Vo^eUeT^ chaaniswarmte, van dm pel» m der naD/j Mg<mw aanneemt, ml ademhaling, daalt het gewicht ongemeen onderwijzer met hoofdacte na 20 veer tot 50 procent van het oorspron- j jaren diensttijd net maximum berei- kelijke, en treedt de dood onder ver-ken, dus op ongeveer zijn 42ste 43ste schijnselen van uitputting, bewuste- j Jnar. Op dezen leeftijd zal men ver- loosheid enz. in. Dit heeft te spoediger plaats, naar mate het tichaam Kleiner is; derhalve sterven kinderen spoediger den hon gerdood èan volwassenen. En wat nu de dorst aangaat, hier treedt de dood veel sneller in dan bij den honger. De dorst-dood wordt werkelijk daardoor vertraagd., dat bij oxutoereikendan toe voer van water tevenr het toegedien de voedsel niet meer wordt verteerd, dat er dus tevens honger wordt gele den, waarbij, zooals boven werd aan getoond, ontleding van liehaamsbe- standdeelen plaats heeft, tengevolge waarvan tilt de onderscheiden orga nen water vrij komt en beschikbaar wordt Na eenige dagen wateronthou- ding vertoornen zich stoornissen ih de spierwerkzaamheidBij dieren heeft men aangetoond, dat zij ziekelijke verschijnselen gaan vertoonen als hun watervoorraad, d. w. z. het water, dat in alle lichaamadeelen als nor maal bestanddeel voorkomt, tot 11 is afgenomen. De dood treedt in na een verlies van 22 procent van dit wa ter. Deze en dergelijke uitkomsten is men natuurlijk hoofdzakelijk te weten gekomen door proefnemingen op die nen, welke op dit gebied door vele en bekende natuuronderzoekers hebben plaats gehad. Intusschen is het toch ook mogelijk geweest, enkele waarne mingen op den levenden menech te doen, z. a. bij schipbreukelingen, ge vangenen, mijnwerkers enz. Men moet liter echter rekening hou den met den abnormalen toestand, waarin het lichaam was geplaatst en dat dei-halve de resultaten niet als geheel juist kunnen worden be schouwd. Geheel anders Is dit het ge val met de nauwkeurige waarnemin- gen, in die laatste jaren verricht bij f, 5*®®» regelende de jaarwedden moedelijk de grootste behoefte heb ben aan een redelijk tractement. Het maximum der voorstellers is belangrijk hooger dan dat van B. in W. De voorstellers willen echter de vergoeding voor huishuur met f 150 verminderen en brengen op het mi nimum, door de wet bepaald f 50). Zij meenen, dat zoo'n premie op het huwelijk niet gewenscht is. De voorstellers wenschen ook eene verhooging (f 100) voor de acte wis kunde 1. o. te geven, terwijl ze tevens voorstellen, om als overgangsbepa ling in te lasschen, dat de onderwij zers, in deze gemeente werkzaam, die thans een vergoeding-wan f 50 voor de acte gymnastiek ontvangen, deze zullen behouden. Tenslotte merken de voorstellers op, dat zij meenen, dat de kostenver- meerdering door deze wijzigingen niet belangrijk zullen zijn. (Raadsstuk 8231. Stadswaag. Óp verzoek van den heer Van Sty-' rum (gedaan in de vergadering van 19 Augustus) stellen B. en W. voor. aan art. 3 der verordening tot heffing van weegloon aan de stadswaag toe te voegen „bij het wegen van meer dan één partij tegelijk aangevoerde kaas voor rekening van één fjêrsoon, wordt voor de berekening van het verschuldigde weegioon het gewicht der verschillende partijen samenge steld." Geneeskundig onderzoek. In het Werkliedenreglement komt de bepaling voor, dat B. en W., in dien een overgelegde geneeskundige verklaring door hen niet voldoende geacht wordt, een anderen genees heer aanwijzen, tot het instellen van een onderzoek, waaraan de werkman verplicht is zich te onderwerpen. B. en W. stellen voor een gelijke bepaling op te nemen in de verorde- RUBBERTENTOONSTELLING, Te Londen wordt thans een rubber- tentoonstelling gehouden, óver twee Haorlemsche inzendingen schrijft de corrasp. van het Hbld.i ...„bevindt zich de inzending der fabriek van Gehrs. Menens te Haar lem. Deze firma exposeert o.a. zéér bijzondere rubber-slang van 200 M. lengte, zonder één las; een slang voor hoogdruk, die 75 aten. kan door slaan voor brandspuiten; een stuk slang voor baggermolens van een hal- Yen meter in doorsnede. Verder tuin slangen, gasslangen, asbest-pakking voor stoommachines; eboniet-stukken en ringen voor beugel-fiesschen en consarveringen voor fiesscben. Voor beugel-fiesschen maakt de fabriek niet minder dan 80.000 van die ringe tjes per dag.' ...„draagt ook het Koloniaal Mu seum te Haarlem tot opluistering veel ten goede bij. Het Museum stelt eon groot aantal hoogst belangrijke monsters rubber, geta-pertja, balata en gom80orten uit verschillende dea len van den archipel ten toon; vooral de monsters damor, copal en draken bloed zijn zéér merkwaardig. Doch ofschoon modellen van een Soenda- neesch huis en van de gamelan en de bespelers .in dit Javaansch orkest niet bepaald met rubber-expositie Yan doen hebben, toch zijn zij in een ten toonstelling uit tropische landen niet alleen niet misplaatst, doch verhoo- gen zij de aantrekkelijkheid van het En die aantrekkelijkheid wordt in niet geringe mate verhoogd door de buitengewoon groote hoeveelheid photo's, die een kijk geven op de plantages van regeering en tallooze cultuur-ondernemingen, die ingezon den hebben." MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling van kunstbor duurwerk, die in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem wordt gehouden, zal Zondag 20 September geopend worden. Onder het tentoongestelde trekt vooral de aandacht eene buitengewo ne rijke verzameling ChLneesch bor duurwerk, vervolgens eene verzame ling borduurwerken, die in verband staan met de nationale kleederdrach ten, waaronder de Moravische naald werken uitmunten. Deze tentoonstelling zal er zeker veel toe bijdragen den lust tot het maken van degelijke borduurwerken weder op te wekken. de z.g. beroeps-hongerlijders. De na men van Tanner, Succi, Getiti en Pa pus liggen waarschijnlijk onze lezers nog wel in het geheugen. Het weken de ambtenaren der gemeente, en in de verordening regelende de jaar wedden van het onderwijzend perso neel. (Raadsstukken 328 en 320). Uit de Omstreken VELSEN. De „St.-Ct." bevat een Kon. Besl., waarbij in de gemeente Veisen, met tnigamg van 1 Maart 1909, een Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt gevestigd, bestaande uit elf leden. De eerste verkiezing van leden der Kamer heeft plaats in Januari 1909. De aftreding van zes der leden heeft voor het eerst plaats op 1 Januari 1911, de andere vijf treden ai op 1 Januari 1913. De heer Daniels werd door den Duitschen keizer begiftigd met de or de van den Rooden Adelaar vierde klasso. BURGEMEESTERS-BENOEMING HAARLEMMERMEER. Met zekerheid kunnen wij thans berichten, dat binnen enkele dagen verwacht wordt de benoeming van mr. A. Slob, advocaat te Rotterdam, tot burgemeester van Haarlemmer meer. (wTeL") HOFBERICHTEN. De Koningin heeft aan den learner heer-cermoniemeester jhr. Van de Poll, die met ingang van 1 October benoemd wordt tot grootofficier van haar Huis met den titel Yan opper schenker, een waardigheid, tot 1894 bekleed door nu wijlen baron Van Hardenbroek en sedert niet vervuld zoomede aan kapitein graaf Du Mon- ceau, adjudant, opgedragen in bui tengewone zending namens H. M.. den Paus In de helft van November a.s. te complimenteeren ter gelegen heid van zijn 50-jarig priesterfeest. KAMERVERKIEZING TB OMMEN. De verkiezing voor een lid vab de Tweede Kamer (vacature de heer J. van Alphen) zal plaats hebben op Dinsdag 6 October e. k., de stemming zoo noodig, op Donderdag 15 October e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 October e. k. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDE RING DER BOUWKUNST. Donderdag en Vrijdag heeft de Maatschappij hare 100ste algemeene September-vergadering, waaraan verbonden een excursie, gehouden, ditmaal was het eiland Schouwen uitgezocht. Nadat Donderdagochtend een 60-tal excursionisten zich vereenigd hadden te Rotterdam aan het Oude Hoofd, werd, begunstigd door het fraaiste weer, de boottocht ondernomen, gaande over Dordrecht naar Zierik De welbekende schoonheid de zer Hollandsch» wateren, bijzonder uitkomend onder de prachtigste luchteffecten, bracht al spoedig een zeer geanimeerde stemming onder de deelnemers. Nadat tegen half 6 Zierlkzee be reikt was, werd na eenigen tijd geza menlijk het Raadhuis bezocht, waar de burgemeester benevens do wethou ders, de excursionisten ontving, een hartelijke toespraak hield, waarin hij er op wees, dat al heeft Ziezlkzee geen buitengewoon belangrijke bouw werken, hij toch meende, dat de hee- ren in Zierlkzee wel iets aardies zouden zien, terwijl hij tevens gé- loofde, dat do inwoners van het stad je al het hunne zouden doen, om het den deelnemers zoo aangenaam mo gelijk te maken. Hierna werd de eerewijn rondge diend en bedankte de voorzitter van de Maatschappij in enkele goed ge kozen woorden. Daarna werd een zeer geanimeerde gemeenschappelij ke maaltijd gehouden, waarbij zoo wel van de zijde van de Maatschap pij als van die van den burgemeester en enkele ingezetenen, gasten van het hoofdbestuur, vroolijke en luid toegejuichte toespraken gehouden werden. 's Avonds werd een bezoek ge bracht aan de kermis, die juist haar laatsten dag vierde in Zierikzee. Vrijdagochtend werd de algemeene vergadering gehouden in het Socië teitsgebouw „Ons werd, na afhandeling van belangrij ke punten wetsherziening en hono rarium tabel, de eere-medaille uitge reikt aan don voorzitter der Maat schappij, den heer A. Salm G.Bzn voor den belangrijken arbeid, door hem verricht bij het tot stand komen dezer wetsherziening. Hierna werden de belangrijke oude gebouwen van dit merkwaardige oude stadje bezichtigd: Raadhuis, toren, weeshuis, enz. en werd na deze wandeling door de stad, geluncht te ,Ons Genoegen". Na afloop van den lunch werd per extra tram, welwillend afgestaan door de Rolterdamsche Tramweg- Maatschappij, Brouwershaven be zocht, alwaar het Raadhuis en kerk bekeken werden, en werd de terug tocht aanvaard over Schuddebeurs. waar verfrissehingen gebruikt wer den. De terugtocht werd voortgezet over Zierikzee, Zijpe naar Rotterdam, en werd gedurende den boottocht de vroolijke gemeenschappelijke maai tijd gehouden. Deze excursie mag als bijzonder geslaagd genoemd worden, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de welwillende bemoeiingen van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Zierikzee, en aan de zeer gewaardeerde gast vrijheid van de inwoners aldaar, waardoor het mogelijk was, den ex cursionisten logies te kunnen verze keren, daar de hotels niet voldoende daarvoor konden zorgen. Menige excursionist zal deze bij zóndere gastvrijheid nog lang in d--= meest aangename herinnering bewa ren. NEDERLANDSCHE BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. Men meldt d.d. 18 September uit Den Haag Dezer dagen sprak de voorzitster van den Bond achtereenvolgens te Geldermalsen, waar de heer Doyer, in Utrecht, waar mr. E. Fokker, en in Oude Pekela, waar dr. Brouwer presideerde. Na afloop werden in le denvergaderingen de afdeelingen op gericht, zoodat de bond na een be staan van anderhalf jaar thans twin tig afdeelingen telt. Ten slotte werd eene openbare ver gadering te Eibergen gehouden, on der presidium van mej. Rcyaard, uit Hengelo (O.), waardoor aan die af- deoling een aozijri nieuwe leden werd toegevoegd. In laatstgenoemde vergadering vond uitvoerig en principieel debat plaats, dat zich voornamelijk richtte tegen een eventueel toekennen van kiesrecht aan de gehuwde vrouw. DANK ZIJ DE POLITIE. Voordat de Kindei'wetten beston den, werd door de Amsterdamsche rechtbank een 14-jarige knaap we gens een kleinen diefstal tot eeai ge vangenisstraf van korten tijd ver oordeeld. Nadat de straf was afgeze ten kwam hij In do leer bij een stu- cadoor, doch toen hij daartoe den leeftijd bereikt had, ging hij als kolo niaal naar Indië, paste steeds goed op kwam na zes jaar met een blanco strafregister terug. Hij werd los sta tionsarbeider aan de H. IJ. -S. M. te Amsterdam, en na zes weken behoor lijk zijn plicht vervuld te hebben zou hij zooals gebruikelijk is een vaste aanstelling krijgen. Maar he laas, wat hij te jeugdige onbezonnen heid bedreven had, zou "hij als main en huisvader nog moeten boeten! De politie deelde den chef van het station mede, dat de man op veer tienjarigen leeftijd een gevangenis straf had ongaan en het gevolg was, dat de aanstelling niet werd uitge reikt en de oppassende man op straat stond, zijn gezin ten prooi aan do armoede. Lang liep hij rond om to trachten een eerlijk stukje brood voor vrouw en kinderen te verdienen, maar de vloek van het vcrledene volg de hem overal, hij ging het pad der misdaad op en dezer dagen werd door het O. M. een maand gevangenisstraf tegen hem geëischt wegens heling van een stel biljartballen. Die man is, vreezen we, reddeloos verloren voor de maatschappij dank zij de politie. AN. v. N.) DE VIERDE VAN IIET „TRIO'. Het is aan de Amsterdamsche re cherche dezer dagen gelukt den vierde van het „Trio", den lamggezochten Adrianus Verkley to arresteeren. Kort na de arrestatie van do leden van het „Trio" zocht het vierde lid van het quartet een goed heenkomen naar Duitschland. Op last van den officier van justitie vertrokken toen onmiddellijk rechercheurs naar Dus- seldorf, ten einde don voortvluchtige op te sporen. Het mocht hen evenwel niet gelukken den man te vinden en onverrichterzake keerden zij naar do hoofdstad terug. Toch hield deson danks de recherche de woning van do moeder van Adrianus Verkley in het oog, en niet tevergeefs. Immers eenige dagen geleden kwam de re cherche ter oore dat Verkley zich te Amsterdam bevond. Men arresteer de hem kalmpjes en bracht hem zon der eenig verzet onmiddellijk naar het huis van bewaring. INBRAKEN. Men meldt ons uit Uden Donderdagnacht hebben dieven op twee plaatsen inbraak gepleegd. Bij den heer Hermans had men een raam opengeschoven, maar werd niets vermist, waarschijnlijk zijn le dieven daar verjaagd. Ook bij don heer Th. de Keijzor, kassier der Boe renleenbank, te men door het raam binnen geklommen, heeft men het slot der kast verbroken en daaruit aan geld, ongeveer f 70 gestolen, be nevens een gouden horloge met gou den ketting en een zilveren horloge met dito ketting en een medaillon. (,,'s-H. Ct.") INBRAKEN TE UDEN. Vrijdagnacht hebben do dieven te Uden op twee plaatsen inbraak ge pleegd Bij den heer Hermans had in en een raam opengeschoven, maar werd niets vermist, waarschijnlijk zijn de dieven daar verjaagd. Ook bij den heer Th. de Keijzer, kass'ei der Boerenleenbank, is men door he raam binnen geklommen, heef- men het slot der kast verbroken en daaruit aan geld ongeveer f 70 ge stolen, benevens een gouden horloge met gouden ketting en een zilveren horloge met dito ketting en een me daillon (,,'s-Hert. Ct.") Honger en Dorst. Ej"zijn slechts weinig menschep [die zich een goed begrip weten te vor men over twee der meest alledaag» ,:6che verschijnselen; honger en dorst ■Vraagt men dezen of genen naar de eigenlijke beteekenis dier woorden, dan zal men meestal ól een onvol doend óf geen antwoord krijgen. WIJ zulten daarom trachten, lö de volgende regelen, althans voor onze lezers over cleze zaak eenig licht te Verspreiden. Al dadelijk moet ons de ibo ken tends uit de pen, dat de weten schap zelve nog niet genoegzaam be kend is met het Innerlijk wezen van 'den honger en van den dorst; zij. moet ïioh alsnog tevreden stellen met het uitspreken van de volgende ervarin gen. De mensch voorziet zich, even- hls het dier, zooals men het gewoon lijk noemt, instinctmatig van voe dingsstoffen; daarom blijft een gezond én volwassen persoon jarenlang na genoeg op hetzelfde lichaamsgewicht staan. Deze bestendigheid, dit altijd 'gelijk blijven van den voedimgstoe- ètand hebben wij te danken aan ze kere regulatie-Inrichtingen, bekend Onder den naam van honger en dorst. Honger ontstaat in de eerste plaats doordien de ln maag en ingewanden gebrachte en verteerde spijzen niet tijdig genoeg door andere worden Vervangen. Er ontstaat eerst een ver tangen naar voedsel, eetlust dat lang zamerhand sterk toeneemt en bij niet- bovrediging overgaat in eene druk king in de maagstreek en vervolgens in eene knagende pijn aldaar. In dezen toestand laat de honger zich tot bedaren brengen door het opne men van sommige stoffen, zelfs van onverteerbare zaken in de maag, zoo- hls opium, tabak, zand enz. Toch zal deze schijnbare bevrediging slechts lijdelijk zijn, de behoefte aan voedsel komt terug, zelfs in toenemende mate, én weldra voegt zich bij dit buiten gewoon pijnlijk algemeene hongerge voel een afnemen van de helderheid Van geest tot waanzinnig wordens toe. Honger is op geen andere wijze werkelijk tot bedaren te brengen dan ,'tioor het gebruiken van1 voedingsmid delen. De zucht, de neiging tot voedsel be hoedt het lichaam dus voor onder gang, doch ook nog een andere in- yloed, zeer samengesteld in zijne wer king, moet hier in rekening worden gebracht-, nl. eene juiste keuze der Voedingsmiddelen. De keuze van on- te spijzen wordt hoofdzakelijk ba be era cht door de smaak- en reukzin tuigen. Daaruit vloeit eene zekere regelmatigheid in de samenstel ldn ge in de bereiding dier spijzen voort, die inen overal bij de onderscheidene volksklassen en op de verschillende leeftijden kan waarnemen. Door dien Invloed worden wij bewaard tegen eentonigheid en eenvormigheid in onze voedingswijze en de daaraan voor het lichaam verbonden gevaren, die in hoofdzaak met de hongergeva- ren overeenkomen. Misschien bestaan er in ons lichaam nog meer Inrich tingen, die ons tegen bat hongerlij den behoeden; deze verder na te gaan heeft echter eene meer zuiver wetenschappelijke waarde en beteeke nis; wij kunnen er daarom hier ter plaatse verder over zwijgen. Wat het gevoel van dorst aangaat, dit staat in nauw verband met het watergehalte des llchaams, zoodat dit laatste door dat gevoel zelfs wordt geregeld. Geringe graden van dorst zetelen ln het gehemelte en op de tong, waarschijnlijk omdat ook hier (le plaats is, waar de bevrediging van den dorst het eerst wordt gevoeld. Uit dit oogpunt beschouwd, kan het geen verwondering wekken, dat men al léén reeds door het bevochtigen dezer plaatsen het gevoel van dorst kan stillen. Toch kan dergelijke wijze van den dorst te stillen slechts van voor bij gaanden aard zijn, omdat, waai" onttrekking van water aan het ge heels lichaam de oorzaak is, dit slechts weder kan worden opgeheven ïloor ruime toevoeging van water. Hoe langer de onthouding van drinken aanhoudt, des te grooter wordt het gevoel van dorst en, evenals bij den FEUILLETON Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmenu Gewoon Zijnde, vlug en met ener gieken tred door ie loopen, hinderde haar deze vreemde zwakheid bijzon der. Met haar geheele ziel bad zij, dat zij haar gewone la-acht terug mocht krijgen, om aan de handen van haar yijand te ontsnappen. 'Maar het was vergeefs, en omdat de Inspanning om vooruit te komen, steeds pijnlijker en moeilijker werd, besloot zij, dat baar eenige kans nu bestond in het vinden van een plaats, waar zij zich kon verstoppen. Begeerig zochten haar oogen de duisternis te doorboren, terwijl zij trillend over al baar leden een oogen blik stil stond. Zij kon niet het kleinste plekje ont dekken, dat ook maar iets op eene Schuilplaats geleek en toen hoorde pij tot haar grooten schrik op eeni gen afstand een kreet en het geluid van haastig naderende voetstappen. Merridew had blijkbaar haar vlucht ontdekt, en was zijne vervolging be gonnen. Met een wanhoopssnik sleepte zij zichzelf met groote moeite op zijde yan de laan, en wierp zich in haar volle lengte onder het struikgewas, in de hoop dat hij haar voorbij mocht gaan zonder haar te zien. Zooals zij hoopte, gebeurde het ook. Hij kwam haastig en rechts en links kijkende door de duisternis heenge- sneld, en haar hart klopte onstuimig, terwijl hij naderde. Zij hield zelfs van angst haar adem in. Hij ging voorbij zonder haar te zien &n was spoedig in de duisternis verdwenen. Maar hij was niet zoo dwaas, te denken, dat zij al ver weg gekomen was. Hij wist dat liet vergift, dat hij haar had toegediend, haar de kracht tot beweging zou ontnemen en toen h'j zoo ver gegaan was als hij dacht, dat zij met mogelijkheid gegaan kon zijn, keerde hij om en kwam langza mer loopend terug. Verschrikkelijke momenten maakte Olive door, toen hij da plek naderde, waar zij lag haar bereikte en weer door ging, zonder haar gezien te hebben. Zij begon vrijer adem te halen. Zij was werkelijk ontsnaptcn met een vurig dankgebed op de lippen stond zij op en wankelde vorder, een of an dere opening in het hooge struikge- was zoekend, om zoo op de nabij lig gende velden te komen. Een tijd lang kon zij heelemaal niets zienmaar eindelijk kwam zij aan een hek en weer ontsnapte haar een kreet van vreugde en dankbaar heid. Eindelijk zou zij haar weg tot vrijheid kunnen vinden. Maar haar hoop werd ten eenenma- Le den bodem ingeslagen. Tot haar groote teleurstelling merkte zij, dat de poort zorgvuldig gesloten was, en hoe zii ook haar best deed, zij kon er niet overheen klimmen. Een angstige zucht kwam haar uit het diepst van het harten toen zij het waagde achterom de laan langs te kijken, zag zij wat haar vrees tot doodsangst deed stijgen. Merridew was opnieuw naar haar gaan zoeken, en ditmaal droeg hij een Yan de groote lantaarns van de auto, om hem hij zijn onderzoekings tocht te helpen. Als door schrik verstijfd, stond zij naar de stralen van de lamp te kij ken, terwijl hij in een stelselmatig onderzoek de lamp rechts en links haar stralen deed zenden. Zij was overtuigd, dat zii nu niet kon hopen te ontsnappen, tenzij zij het hek kon overklimmen en in da duisternis wegsnellen buiten het be reik van het meedoogenloos licht Door dezen angst wsrden haar trachten als 1 ware verdubbeld, zij deed een laatste wanhopige poging en ditmaal gelukte het haar er bo venop te komen. Maar toen begaven haar haar krachten en zij viel lang uit in hot veld. Haar hoop werd echter weer leven dig en terwijl zij alle krachten, d't haar nog restten, verzamelde, wist zij veer overeind te komen en voort te strompelen. Het geluk was haar echter niet gunstig. Het was een pas geploegd veld en dus moeilijk te bewandelen. Zij hoorde Merridew In de laan eu ving zoo nu en dan stralen op van het licht, dat hij droeg. Even vóór dat hij het hek bereikte, wierp zij zichzelf languit op den grond tusschen twee Yoren in, waar z>j bevend over al haar leden, bleef liggen. Hij kwam bij het hek, liet het lichl over het veld vallen en bleef staan. Hij had haar niet gezien. Zou hij verder gaan, of het veld doorzoeken i De onzekerheid pijnigde haar. HIJ draaide zich om en liet het licht verder do laan invallen, alsof hij twijfelde. Zij klemde haar handen In een, tot zij zichzelf pijn deed. Toen ging hij door,-en zij zag het licht verder dé laan ln verdwijnen. Z«j wachtte, tot het verdwenen was eu toen langzaam en met moeite weer opstaande, kroop «Ij behoed zaam hét veld over* Nauwelijks was zij echter weer op haar voeten, of het licht bescheen weer het Yeld en zij wist, dat zij ontdekt was. Hij had haar doorgrond. Natuur lijk begreep hij, dat zij zich zou ver bergen, als zij in het veld was, daar om was hij doorgegaan en toon met bedekt licht, luisterend torug geko men- In een oogenblik was hij het hek over en snelde naar haar toe- Zij schreeuwde het uit, toen zij hem zag naderen, cn begon zoo snel te loopen, als haar zwakke beonen haar dat toelieten, in een laatste, zwakke poging om te vluchten. Maar zij struikelde over de oneffen heden op den grond en viel zwaar neer, haar hoofd stootend aan de groote aardklompen. Het volgend oogenblik stond hij over haar heengebogen. Zij was duizelig geworden door den valen hij nam haar op en ging te rug naar de auto. Haar kracht was zóó uitgeput, dat zij geen weerstand meer kon bieden on toen zij bij de auto aankwamen, was zij bijna blij, rustig achterover te kunnen leunen op de bank onder do warme dekens. Ditmaal plaatste hij haar op de voorste bank, zoodat hij haar zion kon van de plaats, waar hij met de machine bezig y-m Telkens kwam hij overeind en liot den lantaren fn haar richting schijnen, om zeker te zijn, dat zij haar poging tot ontsnap pen niet herhaalde. Zij had daar op dit oogenblik geen kracht meer toe. Zij was terneerge slagen eu ontmoedigd in hooge ma ts ongelukkig en verloren. Zij wist. dat zij nu zoo zwak was, dat zij geo i gelegenheid zou hebben weg te ko men. Het gebrek aan de auto was niet van ernstlgen aard, en Merridew had spoedig het kwaad hersteld. Vóór dat zjj wegreden, kwam hij naar haar too Wil u mij uw woord geven, d/it u niet weer tot zoo'n dwaasheid uv» toevlucht zal nemen vroeg hij. Zij wilde ni8t antwoorden. Hij her* haaide de vraag en voegde er nog bij Het is volkomen nutteloos, aan zooiets te denken. Zij bleef zwijgen, toen haalde hij een touw te voorschijn en deed dat om haar pols en den zijnen vast. Op deze wijze zetten zij hum reis voort. Hij reed zeer snelheel roekeloos j en als er bij toeval een of ander rij tuig op den weg was geweest, dan zou er een vreeselijk ongeluk zijn ge beurd, dacht Olive. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5