^ereohijiri dégelijk», behalve ap Ian- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN j»aiteoiandsch Overzicht 26a Jaargang. No. 7744 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1908 ABOHNEffiEHTEN 8»BR Dims MAANOBN8 Voot Haarlem 2 f 1.20 Voo? de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ 9 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vcaoootssüap Eocrens Coster. Öfrecteur J. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN» Van 15 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. Sö Reclames 30 Cent per sregd. Bi$ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing s 50 Ctc, voor 3 plaatsingen contant Redactie se Administraties Groots Sontstraaf 55. fafereomnmnaa. Telefoonnummer der Redactie 600 ets der Administratie 724 Drukkerij? Zolder Bcitenspaarni 6. Telefoonnummer Ï22. Tos de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc, 6223. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 23 SEPTEMBER. Schouwburg: Voorstelling J. J. Cre- mer: ,,'n Zonnestraaltje" en „Frans Hals", 8 uur. Stemming voor den Gemeenteraad: Bureaux: Scholen Nassaulaan, Frie- scheVarkenmartk en Schoterstraat, geopend van 8 tot 5 uur. No. 800. Seiioeikrlsen. li. Als ik het goed begrepen heb wa ren er in 1906 over het denkbeeld tot instelling van schoolartsen in de Am- sberdamsclie schoolcommissie twee Stroomingende eene was de com missie behalve dokter Van Dieren en de andere was dokter Van Dieren al leen. Ter verdere toelichting kan die nen, dat de menigte er voor en de enkeling er togen was. Wat natuur lijk niet bewijst, dat de heer Van Dieren gelijk had, maar evenmin dat zijn tegenstanders het bij 't rechte eind hadden. Zeilfs zouden, wanneer we de wysgeeren mogen gelooven, de kansen van den enkeling in zoo'n ge val heter staan. Maar daar, zooals iedereen weet, phiïosofen in de nuch tere maatschappij volstrekt niet pas sen ©n wij alleen te handelen hebben over de nuchtere vraag, of wij zeere hoofdjes, woekeringen in de keel, kromme ruggen, bijziende oogen en zoo meer, in de school voortaan door den dokter of door den onderwijzer zullen laten opmerken, gaan. we op de wijsgeerige quaestie niet verder in. In de Amsterdainsche schoolcom missie ging namelijk de strijd juist over die vraag. Zou de schoolarts de kindertjes controleeren of wel de on derwijzer zijn oogen de kost geven en den huisdokter waarschuwen. Aanvankelijk heeft men in Amster dam, veel verder willen gaan, dan het doen beoordeelen van het kind alleen. Een commissie uit den ge neeskundigen kring wenschte, dat de schoolarts zich ook zou bezig hou den met het geven van advies bij het houwen en verbouwen van scholen, het toezicht op verlichting, verwar ming en ventilatie, alsook op ue schoolmeubelen en leermiddelen, het meewerken bij de vaststelling van het leerplan en van den rooster der werk zaamheden. Aan die veelomvattende taak wou de meerderheid van de Am- sterdamsche geneeskundigen de aan staande schoolartsen evenwel niet zetten. Dr. Alex. Klein heeft in de Amster- damsche schoolcommissie betoogd, dat de hygiëne alleen met vrucht be oefend kan worden door wie met de anatomie, physlologie en pathologie van den mensch bekend is, de ge neeskundige. Maar daarmee wil hij nog volstrekt niet gezegd hebben, dat iedere geneeskundige ook hygiënist is. De kennis, die van den schoolarts geëischt moet worden, vat hij samen in deze woorden dat die kennis voor het grootste gedeelte ligt op genees kundig gebied, dat die op enkele ter reinen van dat gebied behoort te wor den uitgebreid en aangevuld met al gemeen hygiënische eau speciaal- Sdhoolhygieniische bekwaamheden, die Jiggen op een aan de geneeskunde nauw verwant gebied, waai-op de ge neeskundige bij zijn algemeen© op leiding de eerste voetstappen reeds heeft gezet Voor Amsterdam achtte Dr. Klein een betrekkelijk groot aantal school artsen noodig. Samenwerking meten medewerking van den onderwijzer Zullen voor hen onontbeerlijk zijnen Voorlichting van bouwkundigen en andere autoriteiten zullen zij dikwijls biet kunnen missen. Het nut van den schoolarts vindt Dr. Klein in het voorkomen van ziek ten en daar, waar de ziekten zich reeds in aanvang vertoonen. door hygiënische maatregelen verergering en uitbreading koe mm Nu is het eigenaardige, dat deze ge heel© rede van Dr. Klein, welke be langstellenden maar in haar geheel moeten lezen, klaarblijkelijk uitgaat hiervan, dat het nut van den school- aits ais zoodanig vaststaat. Het is hoogst gevaarlijk, om in deize dagen te durven twijfelen aan de nuttigheid van dingen, waarvan men zoo in 't algemeen gewoon is te zeggen, dat ze voortkomen uit den „geest van den tijd". Die geest van den tijd ia een geheimzinnig, ontastbaar en zelfs iwuwelijks te omschrijven begrip, dikwijls samengesteld uit niet veel anders dan neiging tot verandering, zucht naar wat nieuws, bij enkelen neiging tot navolging, gebrek aan moed, angst om voor ouderwetsch te worden aangezien bij de meeaten. Wat ik daarmee bedoel vond ik in een Duitsch rijmpje aldus zeer juist vertolkt Ich lob' den. Fortschritt ohne Vorbehalt, Ich lob' es auch, wenn man Bew&hrtem treu ist. Doch lob' ich nicht das Al te, nur weii's alt Doch auch das Neue nicht, nur weil es neu 1st. Wat zeggen wil: Ik prijs zonder voorbehoud den vooruitgang, ik prijs het eveneens dat men trouw blijft aan wat gebleken is goed te zijn». Toch prijs ik het oude niet alleen omdat het oud en het nieuwe niet, alleen omdat het nieuw is. De moeilijkheid ligt natuurlijk hier in, dat het voor een mensch hoogst moeilijk is op elk gegeven oogenblik voter zichzelf precies uit te maken of hij te veel aan de sleur van 'i oude blijft hangen, dan wed zich te veal door den schoonen schijn van 't nieuwe laat verlokken. Deze inleiding is een verontschul diging voor de vrijheid, die ik neem. om -de oppositie van den heer Van Dieren hier te vermelden. Ik zou er namelijk bepaald niet van kunnen slapen, wanneer ik tot straf daarvoor door de manneu, die al het nieuwe prijzen, omdat het nieuw is, in den veel gesmaden conservatiewen hoek werd gezet. Maar ter zake. De heer Van Dieren dan, die arts is en dus in bevoegdheid volkomen gelijk staat met Dr. -Klein, minus den doctorstitel, meent in een uitvoerig betoog, dat ik ook wegens zijn leesbaren stijl bijzonder kan aanbevelen, dat bijna al het prac- tisch werken van den schoolarts zich bepalen 7^1 tot den raad„zeg aan moeder, dat je naar den dokter moet." Veel meer waarde hecht hij aan een boekje met eenvoudige hygiënische raadgevingen, dat aan de menscihen kan worden uitgereikt en als de on derwijzer iets opmerkt bij een kind of meent op te merken, dam kan hij aan de ouders zoo'n boekje zenden, na -eerst duidelijk te hebben aange streept het gedeelte, waar het dit maal op aankomt. De heer Van Dieren geeft een model van zoo'n boekje. De vraag zal ge daan worden, of de onderwijzer i n- d 1 e n- hij zich ar mee belasten wil (zoo heel gemakkelijk laten de hoe ren zich niet gezeggen 1) wel bekwaam is tot het stellen van dergelijke diag nose. Maar de hoer Van Dieren wil ook niet zoo ver gaan als de voorstan ders van den schoolarts. Hij spreekt in dit verband alleen van een be smettelijke aandoening van huid, ha ren of oogen, of misschien kinkhoest, alle dingen, die wel aan uiterlijke teekenen zullen zijn te onderkennen en acht bijvoorbeeld het gevaar voor tuberculose, jiiet groot, daar op de 91000 schoolgaande kinderen jaar lijks 88 aan alle vormen van tubercu lose sterven, dus nog niet éen op de duizend. De opmerking, dat juist in Wiesbaden, „dat door de voorstan ders van schoolartsen altijd als een modelstad wordt geprezen" In 1904—5 een geweldige epidemie van rood vonk heeft geheerscht, waardoor op vallend veel schoolkinderen zijn aan getast, -He opmerking mag den Lezer wel aan 't lachen brengen, maar be wijst natuurlijk niet veel, omdat de schoolartsen wel niet plechtig zul len' kunnen beloven, dat zij als vroe de mannen iedere epidemie zullen voorkomen. En wat dat herkennen van ver schillende aandoeningen door den onderwijzer betreft, schrijft de he-er Van Dieren schilderachtig, maar te gelijk met zooveel losheid in de keus van zijn woorden, dat ik mijn lezers wel mijn verontschuldiging mag aan bieden, helt volgende „Men zou z'n zintuigen wel alle maal in den zak moeten hebben ge stoken om niet zonder ©enige moeite en zonder dat het tijd kost, o-p te merken, dat Jantje uit z'n neusje stinkt, dat Pietje zijn buurtjes ver gast op de odeur van zijn zweetvoet- jes, dat Klaasje een loopend oortje hesft, Trijntje luisjes herbergt, Ka- reltje verdacht uitziende plekken op z'n-hoofd heeft en Nel-ia uitslag op handen en armen, dat Kobus sta melt en Hendrik stottert, dat Griet- je hoest of kucht en er- slecht gaat uitzien, dat zij over moeheid en hartkloppingen klaagt bij de gym nastiekles of in het vrije kwartier bij 't touwtje springen, da± sommige kinderen moeite hebban bij het luis teren of bij het ver af zien en altijd maar weer neiging vertoonen, om met den neus vlak op het werk te gaan liggen, dat andaren last heb ben van tranende, rood uitziende en knippende oogen en enkelen reden geven om adenoïde woekeringen bij hen te vermoeden." Ziedaar enkele citaten uit het be toog van den heer Van Dieren. Get- noeg, naar mij dunkt om hen, die over de zaak zuilen hebben te oordee- len, te doen zien. dat er ook wel aan leiding is om na to gaan, wat tegen schoolartsen kan worden gezegd. In het onderhavige geval kunnen mijn korte artikeltjes ook niets meer doen, dan vluchtig op de wenschelijkheid van een. deugdelijk ondea-zoek van voor en tegen te wijzen. Te Amsterdam zijn intusschen nog geen schoolartsen aangesteld, maar wordt onder patronaat van den ge neeskundigen kring ©en soort van proef op beperkte schaal genomen. J. C. P. EEN ALLEGAARTJE UIT HET TURKENLAND. 't Land van de duisternis (halve maan) is gekomen tot het licht 1 Die omkeering is verrassend snel ge gaan de volksmond zegt„met een vloek en een zucht". Maar.... met dit alles Turkije niet in ééns een modern constitutioneel- geregeerd land De omzetting van dit theorie-beginsel in practijk vordert heel wat tijd en moeite. 't Is natuurlijk, dat zoo'n over gangstijdperk eigenaardige, merk waardige en minder aardige toestan den in t leven roept. Dit zal ook uit dit overzicht blij ken. Allereerst hebben we het geschil met Bulgarije. Men kent de aanleiding. De Turksche grootvizier gaf een of ficieel diner, waarbij hij alle buiten- landsche gezanten noodigde, behalve dien van Bulgarije. Waartoe waarom vroeg de Bul- gaarsclie regeering, en de Turksche antwoordde „gij, Bulgarije, behoort niet tot de buitenlandsche mogendhe den, gijbehoort aan Turkije." Daar was de bom gesprongen 1 Turkije beriep zich op het verdrag voor 30 jaren in Berlijn gesloten, waarbij Bulgarije onder opper-toe- zicht van Turkije werd gebracht. Nooit hebben de Turken zich iels van Bulgarije aangetrokken en nu wordt het oude verdrag van den rommel zolder gehaald. Natuurlijk zijn de Bulgaren woest en willen heelemaal „niks" van d'e Turksche oppermacht weten, vooral niet, waar de grootvizier te kennen heeft gegeven, voortaan Bulgarije te beschouwen als een onderdeel van Turkije, zoodat..... de koning en ver dere regeerders wel op pensioen ge steld kunnen worden. Even van zelf sprekend is, dat de Bulgaren zich zoo maar niet, aan handen en voeten gebonden, zullen overgeven aan de heerschappij van „den zieken man". Ook is het nog de vraag, of de mogendheden deze in- palm-methode van Turkije zulleii goedkeuren. We twijfelen daar wel aan 1 Engeland zal benauwd woeden voor Egypte, want cok dat land waar nu Engeland heer en meester spoelt behoort volgens een antiek verdrag onder opperheerschappij van den Sultan. Er komt nog een „maartje". De jong-Turksche partij sympathiseert ook niet met de handeling van den groot-vizier wat zooveel beteekent, als „van zijn plan komt niet s". Geen wonder De handelwijze van den grootvizier is moeilijk te begrij pen, wijl deze geheel strijdig is met de voorzichtigheid, waarmee men zich te Constantinopel in de interna tionale politiek laat leiden, terwijl 't ook ©en feit is, dat de nu aan-'t-diner- geweigeröe gezant in opdracht van zijn land, den grootvizier herhaalde lijk de loyale en vriendschappelijke gezindheid van Bulgarije betuigde. Dat werd toen voor zoete koek ge slikt I Thaos met de staatsrechterlijke be trekking van Bulgarije tot Turkije, als vazalstaat, voor den dag te ko men. is zeer ontactisch, wijl ook, a's het incident uit den weg is geruimd, een blijvende ontstemming bij Bul garije het gevolg zal zijn. Juist als we dit geschreven hebben, komt ons een ander bericht onder de oogen. Nu gaat in Turkije 't praatje, dat deBulgaarsche gezant niet aan het diner genoodigd was, om dathij niet de rechte mam op de rechte plaats werd geacht. Aan Bul garije zal een andere vertegenwoor diger gevraagd worden Zeker een aardige oplossing van dU netelige vraagstuk. Turkije heeft toch al goede diplomaten 1 De omkeering heeft de Turksche bevolking ook wakker gemaakt. Een der eerste gevolgen isdat ze meer loon vragen. Zoo komt het, dat thans op verschillende spoorlij nen het personeel staakt, en de regee ring de dienst een beetje tracht te onderhouden door militair personeel. Zoo loopt er natuurlijk slechts ander halve tre'n op een geheelen dag 1 Behalve loonsverhooging vragen de stakers ook afzetting var. eenige hoo- go ambtenaren, die hun niet beval len Men heeft het den arbeiders ge loerd I Wat we van de regeering kun nen eischen, mogen we ook wel van de maatschappij vorderen den ken zo. Maarde maatschappij is min der toegevend dan de regeering I In het gebied van de heilige steden is oproer uitgebroken. Deze beweging is cvngetwijfeld een gevolg van den ommekeer en van het door de regeering getoonde vaste voornemen, om ook in het gebied der Heilige Steden Vrijheid, gelijk heid en gerechtigheid" in te voeren, ingevolge waarvan de beruchte wali van Hedjas Ahmed Ratib pasja, evenals de groofcsjerif, een onverza- dolijk uitbuiter van de pelgrims is afgezet, gevangen genomen en naar Constantinopel opgezonden, om de straf voor al zijn euveldaden te ont vangen. De groot-sjerif wil zich blijkbaar niet naai' de van daar ontvangen be velen schikken en het nieuwe régime niet erkennen, waardoor een eind zou worden gemaakt aan kolossale weder rechtelijke inkomsten en zoo heeft hij de Bedoeïenen tot dezen opstand opgezet, welke de regeering in groote verlegenheid brengt Do eerste daad van geweld, door de opstandelingen gepleegd, was 't over vallen op den weg tusschen Djedda en Mekka van een karavaan Javaan- sche bedevaartgangers, welke geheel zijn uitgeroofd, en waarbij verscheT- denen gedood en gewond zouden zijn. De Bedoeïenen hebben Djedda 'n- gesloten en dreigen de stad te bestor men en te plunderen. Anderen heb ben den karavaanweg tusschen Mek ka én Medina bezet. Daar het garnizoen van Djedda on beduidend ie, heeft de Turksche re geering in allerijl vier bataillons u't de naastbij gelegen plaatsen daar heen gezonden doch het moet be twijfeld worden, of die troepen nog bijtijds zullen komen, wanneer de Arabieren werkelijk hoi bedreiging uitvoeren De regeering en vooral het jong- Turksche comité zijn v_j bezorgd over dezen nieuwen tegenslag, en wax voornamelijk t deze een ingrij pen van Iv.'iivuulsche zijde kan uitlokken. En dit i3 het juist, wat de leiders van den ommekeer van dei beginne af het meeste hebben ge ducht en dan ook tot eiken prijs heb ben getracht te voorkomen. Eenige schepen hier worden nu ijlings in gereedheid gebracht met bestemming naar de Roode Zee. Troe pen zullen over den nu tot Medina gereed zijnden spoorweg met spoed daarheen worden gezonden doch het zal wel oen paar weken duren, eQr die ter plaatse kunnen zijn. Men weet, dat Engeland's koning een telegram aan den Sultan gezon den heeft, waarin Edward zei„Gij zijt groot, o Sultan, het nageslacht zal u eer en." Dit telegram heeft in Engeland nogal eenige ontstemming gewekt. Men isin 't verleden van den Sultan gaan bladeren Gladstone heeft eens Abdul-Haimd „den groolmoordenaar op den troon" genoemd, en met instemming Wat son's bekend woord „Abdul the damned on his infernal throne" aan gehaald Lord Salisbury heeft de wraak des hemels over den Turkschen heerscher ingeroepen. De „Daily News" zegt, dat daar voor een gescliiedenisvervalschlng noodig is. Abdul-Hamid zal voor de geschiedenis steeds de vorst blijven, die de hervormingsplannen van Mid- hat-pasja vernietigde en zijn regee ring zal de vlek blijven drajjen, door het bloed van duizenden onschuldi- gen er op geworpen. Hij heeft de constitutioneele beweging slechts aan vaard, nadat hij tevergeefs een be roep had gedaan op zijn generaals en Oelema's. Die toegevendheid was verstandig. Maar voor „vereering" is nog wat anders noodig.... DUITSCHE SOCIALISTEN. Het congres der Duitsche socia'is- ten behoort weer tot het verledene. De voorzitter zei in zijn sluitings rede Er is op dit congres een war me strijd over de kwestie van de aanneming van de begrooting ge voerd. Veertig jaar geleden is hier besloten, dat de arbeldersvereenigm- gen zich van de burgerlijke samenle ving zouden afscheiden. Thans lieb ben wij besloten, dat de strijd niet gevoerd mag worden, met tegemoet komingen aan de burgerlijke samen leving, maar op den grondslag van den klassenstrijd. Nu de wanne strijd voorbij is, moet men het geschil la ten nisten en in elk geval in de pers en in vergaderingen geen inbreuk maken op den .broederlijken toon Het zou met poging tot zelfmoord gelijk staan, mdien de kwestie op nieuw op zulk een heftige wijze ter sprake werd gebracht. De vijand 'o buiten, niet in ons midden. Hem moe ten wij ovenvinnen. Vooruit, aan het werk 1 Leve de Duitsche sociaal-demo cratie I" Onder het zingen van de arbeiders- Marseillaise, ging het congres uiteen. EEN VREDESBETOOGING. Weer in Berlijn Nu van een af- vaard-'ging van 50 leden onder wie parlementsleden van de Engelsche arbeiderspartij. Ter hunner eere werd een groote volksvergadering gehou den, waarin de gasten in den vorm van een adres een vredes-boodschap aan het Duitsche volk deden tocko- en. De vakvereenigingen en de sociaal democratische partij hadden deze vergadering belegd. Er waren meer dan 5000 menschen aanwezig, terwijl in een aangrenzenden tuin een me nigte van wel 15.000 de toespraken van de Engelschen in de open lucht afwachtte. Het adres, dat 3000 hand- teekeningen draagt, geeft het Duitsche volk de verzekering van de vredelie vende gezindheid van het Engelsche en veroordeelt de kwaadwillige sto kerijen tusschen de twee volken. Het adres besluit met te zeggen „Wij willen een nieuwe schakel voegen in den keten van de broeder schap der menschheid en de keten, die het Duitsche aan het Engelsche volk bindt, zoo sterk maken, dat de macht van de tweedracht haar niet zal kunnen breken." Het laatste nieuws van EULENBURG is, dat hij uit de CEarité onverwijld overgebracht zal worden naar een sanatorium, dat de noodige waarbor gen biedt, om hem èen vlucht onmo gelijk te maken. Hij blijft daar In voorloopige hechtenis. 150.000 ARBEIDERS UITGESLOTEN. Men denkt in Engeland, dat de stll- tand in het werk der katoenBpinne- ijen en weverijen van Lancashire met een 14 dagen zal ophouden. Te gen dien tijd zal, zoo is de verwach- t'"ng, ook dat deel van de arbeiders, dat de 5 pots. loonsvermindering met 1 Januari heeft verworpen, en welks verzet het stop zetten van heel het bedrijf ten gevolge had, zich, na na dere stemming, bij het besluit der patroons neerleggen. De arbeiders hadden dia loonsverlaging afhanke lijk willen stellen van den toestand van het bedrijf op 1 Januari. De patroons hadden, wegens den slech ten tijd, eerst al dadelijk de verlaging willen invoeren. EEN SPAANSCHE DIPLOMAAT. Gisterenmiddag is Salmeron oven' leden. De volgende bijzonderheden wor-.- den over zijn leven gemeld Nicoiaas Salmeron y Alonso, gebo ren in 1838 te Alhama Io Scco, "stu deerde in de philosophie en de lette ren te Madrid, schaarde zich aan de zijde der republikeinen en was enkele jaren journalist. Hij werd in 1868 na de September-revolutie in de voorloo pige regeerings-junta en in 1871 in de Cortes gekozen trad in 1873 op als minister van justitie en werd 18 Juli 1873 president van het uitvoerend co mité, maai' moest reeds 8 September daaraanvolgende zijn ontslag nemen.' Bij den staatsgreep van 3 Januari 1874 van generaal Pavia werd Salme ron, samen met Castelar,' op den ach tergrond gedrongen. In 1881 werd Salmeron benoemd tot professor aan de hoogeschool te Madrid. Na Zorii- la's dood werd Salmeron leider der republikeinsche partij. RUSSISCHE FINANCIëN. Bij de begrooting voor 1909 zijn de inkomsten geraamd op 2473 milliocn roebel en de uitgaven op 2473 millioen roebel, zoodat de Inkomsten de uitga ven met 3 millioen roebel overtref fen. Eerst was verzekerd, dat cr een tekort van 200 millioen zou zijn. Da veeleischende ministers hebben ech ter alle extra uitgaven laten vallen. Dat is nog eens inschikkelijk In de MAROKKO-ZAAK zit maar heel weinig schot. Wel wordt gemeld, dat het ant woord van Rusland op de Fransch- Spaansche nota eiken dag verwacht kan worden en dat het goedkeurend zal luiden, maarde vrees is juist voor Duitschland. De verklaring van Moulay Haf id, dat hij de Akte van Algeciras aan vaardt, heeft een slechten indruk ge maakt in do Muzelmansche kringen te Mogador. Indien dit bericht wordt bevestigd, zegt men daar, wil men evenmin als Abd-el-Azis Moulay Ha- fid langer als Sultan erkennen. Dus.... is een derde Sultan op komst DE FRANSCHEN IN MAROKKO. Het schijnt, dat de Franschcn tocB tot het ontruimen van Marokko over gaan. Sinds de Kamers op reces gin gen, zijn 3000 man van de landings divisie weder uit Casablanca naar hun garnizoenen teruggekeerd 1000 man staan op liet punt van te ver trekken, en 3000 zullen vertrekken voor het einde van October. Achtduizend man zullen voorloopig in de omgeving van Casablanca blij ven. Zij zullen echter geleidelijk het land ontruimen. De overwinning van Moulay Hatfd op zijn broeder behaald, heeft blijk baar over een groot gedeelte van Ma rokko de orde hersteld. Het succes van generaal d'Amade in het Chauja- gebied en de totale verstrooiing van de harka in Zuid-Oran heeft een ge- duchten indruk gemaakt op de Ma rokkanen en het prestige voor de Fransche wapenen zeer verhoogd. Onder die omstandigheden kan da regeering dus handelen geheel in overeenstemming met de verklarin. gen, door minister Pichon den 19en Juni en den 7en Juli afgelegd in de Kamer van Afgevaardigden. ONLUSTEN IN PERZIë. De sjah schijnt geen gehoor te wil len geven aan het verzoek van Rus land en Engeland, om spoedig een parlement bijeen te roepen. Een te legram meldt, dat de sjah Zaterdag de nota der beide mogendheden be antwoord heeft. Het antwoord zou onbevredigend luiden en inderdaad een weigering bedoelen, om het par lement weer bijoen te roepén, zoo lang de opstand in de provincie Aser- beidschau nog niet bedwongen is. Zullen Rusland en Engeland nu handelend optreden Stadsnieuws LÉG"7""LAATS BIJ LAREN. Oefeningen van het 10e regiment infanterie in de legerplaats bij Laren. 21 September 1908. De legerplaats werd Zondag door een groot aantal burgers bezocht; bij groepjes zag men hen door het kamp wandelen; nadat do tent van zoori, broer of galant was bezichtigd, kwdr men de keukens aan do beurt, ep ging men daarna in de verschillende caintlnes uitrusten. Ex heerechte in de legerplaats een gezellige stem ming. Te 6 uur nam. moesten familie leden en kennissen de legerplaats ver laten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1