NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ST6a Jaargang. No. 7745 ffeascyVijm dagelijks, Batfiafe» op Zea- en Feestdagen. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB BIAANDBNl Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.O2H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M „de omstreken en franco per post 0.45 Eitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directen? J. 0. PEEREBOOfll ADVERTENTIÊNt Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel mee? 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0.2ê Reclames 30 Cent per regel, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsingx 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administratie? Groot© Houtstraat 55» kteommunaafi Telefoonnummer der Redactie 600 m der Administratie 7M> Drukkerijs Zaïder Baltenspaarnt 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 24 SEPTEMBER. Gemeenteraadsvergadering, IJ uur. OM ONS HEEN No. 801. Hoe men eompor.i'Ji w?rdl „Laat uw kinderen niet kunste naars worden 1" schrijft ergens de be kende pianist on componist Rubin stein. Zoo dachten ook de ouders van menig muzikaal talent er over en trachtten de neiging van hun zoon tot de muziek met geweid tegen te hou den. De vader van Handel, die als barbier in de wereld begonnen was, verbood zijn zoon het muziekmaken, met dit gevolg alleen, dat de jongen, een afgelegen dakkamertje tot mu ziekzaal verhief en daar speelde op een nagenoeg geheel vervallen in strument. Ook Haydn ondervond moeilijkheden bij zijn beroepskeus en besloot eindelijk als speelman, arm en dikwijls hongerend, van plaats tot plaats te trekken. Robert Schumann moest zichzelf kwellen met het wet boek. „Mijn heele leven", zoo klaag de hij, „was een twintigjarige strijd tusschen muziek en rechten 1" Ber lioz leefde jarenlang in onmin met zijne ouders, nadat hij het hem on dragelijke juk, de studie der medicij nen had afgeworpen en met dergelij ke verontwaardiging had Tschaikow- sky te kampen, toen hij aan de rechts wetenschap den rug had toegekeerd. Verdi, Robert Franz, Hugo Wolff von den evenmin sympathie voor hunne muzikale neigingen. Johann. Strauss, de oudere, kwam als leerling bij een boekbinder en kreeg eerst toen hij bij zijn baas vandaan geloopen was, verlof om zich aan zijn geliefde mu ziek te wijden. Men zou meenen, dat nu de com ponist zijn onaajngenomen leertijd niet vergeten zou zijn en zachter ge stemd wezen voor zijn nakomelingen. Helaas, zóoals de ouden zongen, zoo piepen de jongen. Johann Straus Jr. kon zich ook alleen in 't geheim aan de kunst wijden, want zijn vader wou, dat hij een behoorlijk vak zou leer en en deed hem bij een koopman op het kantoor. Toch heeft deze, die later die Fledermaus zou com- poneeren, zijn weg gevonden, maar 't mooiste van alles is, dat ook de walsenkoning naderhand met den jong sten nog levenden Johann Strauss, zijn neef, in beftigen onmin makte, omdat deze het componeereax niet laten wou. De Fransche componist Auber werk te, op bevel van zijn vader, twee jaar lang op een kantoor te Londen en met Meyerbeer had men in den aan vang ook dei-gelijke plannen. Het eigenaardige is, dat de ouders niet altijd hun verzet grondden op minachting voor de kunst, maar ook wel op gebrek aan geld voor de noo- dige voorbereiding en, in vele geval len, op hun vaste overtuiging, dat het hum zoon Eian talent ontbrak. Rossini gaf daar aanleiding toe. Hij had zoo'n hekel aan de piiano en aan zijn muzieklessen, dat zijn ouders hem in de leer deden hij een hoef smid. Dit beroep beviel hem evenwel nog veiel minder, zoodat hij weldra bereid was, de studie van d'e toonlad ders weer op te vatten. Car.1 Maria von Weber moest., zoo wc nschte zijn vader, een wonder kind worden, maar legde aanvanke lijk zoo weinig talent aan den dag, dat zijn stiefbroeder Fridolin, die hem vioolles gaf, boos uitriep „Cairi, je kunt misschien alles wonden., maar musicus zeker nooit 1" Fridolin scheen daarin gelijk te zullen hebben, want toen bij eon brand al de jeugd-compo- sities vain Carl verbrand waren, hield deze dat voor een toeken, dat hij zich van de muziek afwenden moest en legde zich toe op de kunst van litho grafeer en. waarjn hij werkelijk oen zekere bekwaamheid verwierf. Een jaar later evenwel won de muziek het toch weer. Ook Richard Wagner koos niet da delijk die muziek tot levensdoel. Dat hij die al in zijn kinderjaren niet zon der talent beoefende, bemerkte zijn stiefvader, die toen hij doodziek te bed lag, zijn zevenjarig stiefzoontje een paar eenvoudige melodietjes hoorde spelen en tot zijn vrouw zed „Zou hij misschien .talent voor de muziek hebbe» Hij had gewild, dat Richard schilder zou worden, „maar ik was heel dom in teekonen", ver telt de componist in zijn autoblogra- phie. „Toen wilde ik dichter worden", voegt hij er aan toe. Toen hij muziek les kreeg en zijn onderwijzer de ouverture Fneischütz voorspeelde, zei dieze, dat daaruit niets kon groeien. ,,Hij had gelijk", zegt Wagner, „ik heb van mijn leven niet goed leeren pianospelen. Onmogelijk kon ik een passage zuiver spelen en kreeg daar door een afschuw van alle loopjes." Toch had zijn spel, in weerwil Van de geringe vingervlugheid, iets, dat op de toehoorders grooten indruk maakte. „Zonder talent", verklaarde de oude Zingarelli van zijn] leerling Bellini. ..Een domkop heeft hij mij genoemd en mijn weak wil hij niet meer doorzien'V zoo. klaagde de leer ling over den meester. „Als ik het ooit tot iets breng, zal ik ook een opera als Romeo en Guilietta schrij ven en de wereld zal tusschen ons rich ten." Nu dat heeft de wereld, gedaan. Zingarilii en zijn eens zoo geliefde opera zijn vergeten en Bellini's wer ken staan nog altijd op het reper toire. Het talent van Verdi vond even min dadelijk erkenning. Hij onder ging op de muziekschool te Milaan een soort van examen, legde dien examinatoren eenige van zijn com posities voor en speelde piano. Een dag of acht later ging hij naar den directeur Rolla, die hem zeide „Denk niet meer aan de muziek school, zoek maar liever een onder wijzer in de staid." zag in hem geen talent. Bizet ging het schijnbaar heter. Niet alleen kreeg hij toegang op het Conservatoire te Parijs, maar zelfs won hij daar een prijs, die hem de gelegenheid gaf zijn studie in Italië voort te zetten. Aan Carafa, een van de professoren, maar zelf een vrij on beduidend componist, vroeg hij een aanbeveling aan Mercadante, die dies tijds in en buiten Italië als opera componist zeer geroemd werd. Onder weg kreeg de jonge Bizet het ondeu gende verlangen om zich te verheu gen over Carafa's aanbevelende en prijzende woorden. Hij opende dus den brief voorzichtig en las daarin de volgende twijfelachtige loftuiting Waarde vtriend, Hierbij beveel ik u brenger van dezen brief, den heer Bizet, een van onze prijswinnetre, bij u aan. Hij is een zeer beminnelijk jongmensch, een wakkere knaap, die ieders sympathie verdient, maar on der ons gezegd voor geen cent talent bezit. Groetend Michele Carafa." Geen wonder dat de wakkere knaap" deze kostelijke aanbeveling in snippers scheurde en 's avonds met stU'diege.nooten op de gezondheid van zijn leermeester vergat te drin ken Geon talent. Ziedaar de wreedc woorden, waarmee zoo menig werk ook door kortzichtige uitgevers Is af gewezen. Er behoort, zou ik willen zeggen, talent toe om talent te vin den in iemand, van wien nog niet de heele wereld weet, dat hij talent heeft. Carl Loewe, wiens balladen toi de door zangers meest voorgedrage- ne behooren, kon die aanvankelijk niet gedrukt krijgen. Brahms bood vergeefs een uitgever in Budapest zijn Hongaarsche dansen aan. „Een paleis had ik kunnen hebben, als ik toen zoo onverstandig niet geweest was", jammerde de uitgever in later jaren. Schuberts Erlkönig wilden do uitgevers niet eens present hebben het werd vijf jaar later op kosten van een kunstbeschermer gedrukt. Hoe weinig het talent van dezen compo nist gewaardeerd werd, blijkt uit een briefje, dat hij drie jaar vóór zijn dood aan een uitgever schreef „ik verzoek u, mij den besten prijs te geven, dien u aan beginners be taalt." En toen had deze „beginner" ai werken geschapen als die AJ1- macht, Ave Maria, Quintet, die Scho ne Müllerin en tal van. andere. Een Leipziger uitgever wilde Mo- zarte opera Titus voor 16 dukaten niet koopen, nu worden er wel ande re prijzen voor zijn manuscripten be steed. Onlangs werd het handschrift van zijn C dur pianoconcert voor ƒ7500 verkocht. Hoe zou die somden meester tijdens zijn leven te pas zijn gekomen, 't Is bittere ironie, dat een brief, waarin hij verzocht hem dui zend of tweeduizend guiden te lee- nen (waarschijnlijk vergeefs) op de veiling voor meer dan 650 verkocht werd. Talenten werden dus niet altijd spoedig erkend i Maai- daaruit volgt nog niet, dat ieder een iaient is, in wien ouders on vriendelijke bloedverwanten een talent zien J J. C. P. Jaiteniandsch Overzicht DE CHOLERA IN RUSLAND, 't Tsai'enland en wel voorname lijk de stad Petersburg wordt door cholera geteisterd. Choleradie vreeselijke ziekte eens genoemd de pest van de Wester landen 1 O ja. elk jaar komt in Rusland cholera voor, maar dat is de zooge naamde cholera nostras, die veel minder gevaarlijk is, dan de nu heerschends Aziatische cholera. 't Lijkt nu of we een herhaling van de verschrikkelijke gebeurtenissen van het gruweljaar 1892 krijgen. Het aantal ziektegevallen breidt zich steeds uit en 't worden ontzettende cijferB. Een greep uit de statistiek Van 16 op 17 September 808 zieken ingeleverd 116 stierven. Van 17 op 18 September 398 zieken ingeleverd 125 stierven. Van 18 op 19 September 401 zieken ingeleverd 151 stierven. In het geheel dat is tot 19 Sep tember, verder loopen de nu bekende statistieken nog niet zijn 1876 ge vallen voorgekomen, 619 personen zijn gestorven, 162 genezen, terwijl er nog 1257 in de ziekenhuizen verpleegd worden. In het gansche Russische rijk waren de cijfers, sedert de epide mie uitbrak, 10.359 gevallen, waar van 4633 met doodelijken afloop. En nog steeds komen meer slacht offersDe doctoren voorspellen een nog sterkere uitbreiding der ziek te, die dan tegen den winter wat tot bedaren zou komen, om in het voor jaar weer met vernieuwde kracht lo3 t.e breken. Voorwaar een weinig ver kwikkelijk vooruitzicht De bevolking begint zich dan ook ernstig ongerust te maken, nu het zich zoo hulpeloos geplaatst ziet te genover dezen verraderlijken en vree- selijken vijand, tegen wien 't meent zich niet te kunnen beschermen. Helaas zijn de maatregelen, die ter bestrijding genomen worden, be perkt véél te beperkt. Er zijn geen ziekenwagens, genees middelen, bekwame verplegers, dok iers en doodgravers genoeg.... En 3-aat 't nog eenige dagen zoo voort, als 't de laatste dagen is geweest, dan zal er plaats voor de zieken te .toii wezen geen bedden, lakens, de gens en andere bonoodigdheden zul len er genoeg zijn. Het stadsbestuur draagt voor een noot deel schuld. De chef van den geneeskundigen dienst was, toen de •pidemie uitnrak, in Karlsbad, waar ii.1 een kuur deed, en in allerhaast roest hij teruggeroepen worden, als- >F er in heel Petersburg geen mensch vas, die de gewichtige taak, waar- .oor oen oude zieke heer ais dr. Op- lenheim al heel weinig geschikt blijkt te zijn, in handen had kunnen ne men. In afwachting dat dr. Oppen- leim zou komen, nam de burgemees- er zelf de taak op zich; er Werden -llerlei ondoeltreffende maatregelen .enomen, en onderwijl breidde zich Ie ziekte schrikbarend uit. De zie kenhuizen, die in gewone tijden over- vuld zijn, moesten nu de cholera-7,ie- keu ook nog opnemen. Er was niet voor barakken gezorgd, en nu moest men er toe overgaan, om chronische 'zieken uit de ziekenhuizen tg ont slaan, teneinde plaats te krijgen. Scholen worden nu gesloten, om ze tot ziekenhuizen in te richten, en voor duur geld moet het gemeentebe stuur nu woningen en huizen huren voor het onderbrengen van zieken Maai" ook do bevolking doet niet veel om de ziekte te bekampen. Ter wijl het beschaafde publiek het eeni ge verdedigingsmiddel tegen de ge vaarlijke ziekte ter hand neemt, waar over het beschikken kan, namelijk een pijnlijke voorzichtigheid en zin delijkheid, zetten de lagere standen, die in de allereerste gelederen tegen over den vijand staan, veelal hun ge wone levenswijze voort. Zij eten vruchten, drinken ongekookt water, gaan zich aan clrank te buiten, en wanneer hun het govaar onder het oog gebracht wordt, zijn ze ongeloo- vig, en geven him wanbegrippen ten beste, dat de cholera niemand aan tast, die er geèn angst voor heeft, dat de vruchten en het water en de drank toch gegeven zijn om te ge bruiken, enz. Ook gaat er onder het volk het ver haaltje rond, dat de doctoren zelf de cholera verspreiden, dat ze 't een of andere geheimzinnige poeder over vruchten en levensmiddelen gooien, en wie daarvan eet, die sterft aam de cholera.... Een journalist, die eenige zieken huizen bezocht, schrijft, dat hij het niet waagt, de aangrijpende toonee- len, welke hij bijwoonde, te beschrij ven. Men was bezig den zieken een warm bad te geven, terwijl degenen, die in zwijm vielen, met een serum, uit een oplossing van zout, caffeine of kamfer bestaande, werden inge spoten. Om den vreeselijken dorst, die het gevolg wan do brakingen is, eenigszins te verminderen, gaf men den zieken ijs. Ziekenoppassers boen den den vloer onophoudelijk met een sublimaat-oplossing. Het personeel van het ziekenhuis gedroeg zich voor beeldig twee van hen waren door de ziekte aangetast, maar gelukkig niet zeer ernstig. De geneesheer van het A lexaind er- ziekenhuis, D obroklonski, die ook bij de epidemieën van 1892 en volgende jaren zijn diensten bewees, beschouwt de tegenwoordige 't moei lijkst te bestrijden. Inderdaad diep-treurige mededee» lingen...... Treurig de ziekte, maar nóg treu riger de laksheid (of onmacht 'D der autoriteiten. Het zou nu voor Roode- Kruis- en dergelijke vereenigingen buiten Rusland iets wezen om te hulp te komen. Maar dan zonder een oogenblik te verliezen INTERNATIONAAL PERS CONGRES. Na de Parlementsleden en de socia listen zijn nu de journalisten te Berlijn aan het vergaderen. Ook zij zijn door Von Bülow hij heeft het drukontvangen, en toegespro ken. De Rijkskanselier schilderde in do eerste plaats zijn betrekkingen tot de pers sedert zijn prille jeugd, en op de beteekenis der "ersde macht der pers is iu onze e gen zeer groot, zeide hij. Prins Bülow eindigde Ik geloof, dat een journalist een goed vader lander moet zijn maax vaderlands liefde beteekent niet onrechtvaardig heid tegenover anderen (bijvalsbetui gingen). Wij zijn er nu eenmaal toe genoodzaakt in deze wereld met elkander te leven dat hebt gij zelf erkend, daar gij u in een internatio nale vereeniging hebt aaneengeslo ten. Daar hangt gij af van eikaars goeden wil. Neemt dat als beeld en als voorbeeld van het verkeer en het to zamen leven der volkeren. Ook de volkeren hangen in hun internationa le betrekkingen af van goeden wil, eerlijke tegemoetkoming, wederzijd- sche goede verstandhouding, van vriendschappelijke oplossing van ge schillen, en nu, mijne heeren, bedenkt hoeveel de pers, hoeveel gij er toe kunt bijdragen, deze betrekkingen vriendschappeiijker en effener te doen worden, hoeveel gij echter ook doen kunt, om deze betrekkingen te vergif tigen en in vijandschap om te zetten. Een geweldig werktuig rust in uwe hand, even geschikf om nut te stich ten als om schade toe te brengen. Mo gen het steeds ervaren handen zijn, aan welke dit werktuig is toever trouwd, verlichte hoofden, die weten te leiden, tot heil der menschlieid en tot bestwil der volkeren (bijvalsbetui gingen). 150.000 ARBEIDERS UITGESLOTEN. In Lancashire (Engeland) begon de uitsluiting in de katoenindustrie. Tot dusver zijn daardoor ruim 150.000 arbeiders getroffen, maar hun getal zal, a.ls liet geschil niet wordt bijge legd, binnen een maarn* tot een mil- liocn stijgen. De katoe. oeurs te Lon den is optimistisch gestemd, omdat men verwacht, dat de stilstand in het bedrijf niet lang zal duren, al is op het oogenblik nog geen sprake van eenig bemiddelingsvoorstel. De slui ting der fabrieken had plaats zonder eenige rustverstoring. EULENBURG'S VRIJLATING. Op voorstel van den verdediger, is, in strijd met het requisitoir van den advocaat-generaal, de preventieve hechtenis van prins Eulenburg, in overeenstemming met het advies dei- gen eesheeren, door het Landgericht niet verlengd. Het besluit moet berusten op de overweging, dat de prins niet in staat is, noch binnen af zien baren tijd i'i staat zal zijn om aan de behande ling van zijn proces dee. te nemen dat zijn gezondheid tijdens de verze kerde bewaring verminderd is, en hij drie zware ziekte-aanvallen ie door staan heeft gehaddat voorts een langere verzekerde bewaring waar schijnlijk hef leven van den beschul digde zou verkorten. De toestand van prins Eulenburg is zoo ongunstig, dat voorloopig aan ecne overbrenging naar Liebenberg niet gedacht kan worden. Do beamb ten der criniineele politie, die hem in de Charité bewaakten, zijn van deze taak ontheven. DUITSCHLAND EN DE MAROKKO- ZAAK. Er wordt verzekerd, dat Duïtsch- land geantwoord heeft op de gemeen schappelijke Spaansch-Fransche no ta over Marokko. Het antwoord is gisteren door den staatssecretaris van buiten] an dsche zaken Von Schön aan den Franschen gezant Cambon en den Spaanschen gezant overhan digd. Wat zal 't antwoord zijn Naar de „Petlte République" uit goede bron zegt te vernemen, komen de bezwaren van Duitschiand hierop neer, dat het onder de aandacht brengt, dat de gevraagde schadeloos stelling te hoog is, dat. Frankrijk en Spanje, in strijd met de acte van Al- geciras een soort hypotheek op Ma rokko hebben gelegd, cn dat de rege ling der schadeloosstellingen inter nationaal behoorde gemaakt te wor den. Volgens de „Figaro" zou Duitsch iand staande houden, dat men on rechtmatig inbreuk maakt op het ge zag van Moelay Hafid door dezen voor te schrijven, wat hij moet doen in zake het niet erkennen van den heiligen oorlog of de aanneming van veiligheidsmaatregelen. BULGARIJE EN TURKIJE. Men weet, de verhouding is gespan nen. Couranten-berichten uit Constanti- nopel, spreken van een mobiliseering dei Bulgaarsche troepen, tegen 23 September. De Turksche regeering heeft volgens een ander bericht muni tie naar de grenzen gezonden. HET RUMOER IN PERZIë. Er zijn onderhandelingen aange knoopt tusschen de troepen der re geering en 't opstandige Tebris. Na mens den sjah werd bekend gemaakt dat hij constitutioneel wil regeeren, maai- eerst moet Tebris de wapens neerleggen, en vier leiders der natio nalisten, Sata khan, Baghir khan, hadji Mehmet en sjeikh Selim, moeten zich overgeven. Zoo niet, dan zal de sjah onmiddellijk bevel tot eene be storming geven. De anjuman van Tebris antwoord de hierop, dat de sjah eerst zijn eed op den koran gestand moet doen, en da grondwet moet nakomen. Dan zal Tebris niet alleen de wapens neerleg gen, en de 4 leiders overgeven, maar ook nogj 40 nationalistische hoofden ais gijzeiaars voor het Britsche con sulaat zenden. Echt blijspel-achtig 1 •Stadsnieuws Willem Andrieeaen. Franz Steintar, soncertzanger te Weenen, zal met den heer Willem Andrisssen, van Haarlem, kunstrei zen door Duitschiand en Oostenrijk maken. De heer Andiriessan vertrekt de volgende week naar Weenen, en de eerste zes concerten zullen plaats hebben. Boriijn 15 Oct., Dresden 17 Oct., Leipzig 19 Oct., München 21 Oct. Frankfort 23 Oct.Hamburg 25 Oct. Daarna geeft Willem Andriessen 29 Oct. te Haarlem eeu concert met het Utrechtsch Orkest, om begin No vember een tweede reeks concerten te geven in Oostenrijk. Faillissementen. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier van 22 September 1908, zijn in staat van faillissement verklaard P. Madhielse en J. F. M. Maohietlse, winkeliers, wonende to Haarlem (Jansweg 16) firma Gehrs. Mach i else. Rechter-cornmissaris Mr. E. J. Dor- hoy»t Mes9. AFTREDEN VAN DEN HEER STOLP. Bij den Gemeenteraad is heden een schrijven ingekomen, waarbij de heer W. Stolp, wegens voortdurende on gesteldheid, zijn ontslag noemt als lid van den Raad. Dit hericht komt niet onverwacht. Geruimen tijd nadat hem een ernsti ge beroerte had getroffen, heeft de heer Stolp de vergaderingen van den Raad niet meer kunnen bijwonen,' noch op andere wijze kunnen mee werken tot het beheer der gemeente. Jarenlang heeft hij evenwel een belangrijk aandeel gehad in de pu blieke zaak. Van 1885 af, dus nu 23 jaar, maakte hij deel uit van den gemeenteraad en van hare Commis- siën, voor openbare werken en voor het slachthuis. In den Raad was hij een persoonlijkheid, waarmee reke ning gehouden werd. Het lag niet op zijn weg, zich te verdiepen in allerlei theoretische vraagstukken, in quaes- ties van redactie en dergelijke, hij was bij uitstek de man van de prak tijk. Zoo behoorde hij in 1892 en in 1896 tot de Raadscommissiën, die benoemd werden om de voorstellen van de Engelsche gasfabriek tot verlenging der concessie te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Jarenlang heeft hij met de heeren Van Dieren Bijvoet en Sneltjes voor gemeentelijke exploitatie gestreden en dat het daartoe ten slotte gekomen is, mogen wij ook aan zijn arbeid dan ken. Toen een verbinding met de Haar lemmermeer door het afbreken vau de brug over de Bingvaart verloren dreigde of te gaan, of althans zeer verslechterd worden zou, was het de heer Stolp, die daartegen in den Raad heeft gewaakt. Groot voorstander van verbetering der vervoermiddelen in en om Haarlem heeft hij In 1897 met 3 anderen voorgesteld, aan de heeren Van den Arend en Van der Steur concessie te verleenen voor een elec- trische tram naar Zandvoort. En het was zeker een bewijs van waardee ring van zij'n administratieve be kwaamheid, toen de Raad hem in met de heeren Jhr. rar. van Sty- rum en Sabelis benoemde in de com missie, die de bij de reiniging voorge komen onregelmatigheden had te on derzoeken. Bij het doorbladeren van de Raads- verslagen treffen we telkens den naam van den heer Stolp aan. Altijd waar het zaken van de praktijk geldt. In 1900 bijvoorbeeld doet hij een vraag over brugwachters, over een dam in Heemstede, de fontein in den Hout, een gratificatie aan een politie man, een muziektent op de Markt, het pare vaccinogène en zoo meer. Het bewijst, dat hij zich in de zaken inwerkte, acht gaf op wat er om hem heen gebeurde en niet schroomde, rond voor zijn meenirig uit te komen. Het College van B. en \V. wist dan ook, dat het Stolp vierkant tegenover zich zou zien, wanneer hij het met een voorstel niet eens mocht zijn. Het was in zijn loopbaan als raads lid zeker een onaangenaam incident, toen een Haariemsche firma verzocht' hem wegens overtreding der gemeen tewet (levering aan de gemeente) te schorsen. Die beproeving heeft hij glansrijk doorstaan. Binnen enkele weken had de speciale Raadscommis sie, die deze betichting moest onder zoeken, de onjuistheid da an-an dui delijk aangetoond. De heer Stolp heeft ongetwijfeld veel gewerkt in 't belang van de ge meente. Te betreuren is hetx dat hij thans om deze reden, zijn voortdu rend ziek zijn, het Raadslidmaat schap waaraan hij zoo gehecht was, heel't moetenneerleggen. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Augustus 1908 bedroeg het aantal verveerde passa giers op de verschillende lijnen Amsterdam Haarlem r— Zand voort 264.558. Ceintuurbaan te Haarlem 183.274. HaarlemBloemendaal 55.085. Totaal 452.917. De ontvaugsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam—Haarlem—Zand voort 71.87. Ceintuurbaan te Haarlem f 35.09. Lijn Haarlem—Bloemend. /63.80 1/2

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1