Weerbericht Thermometerstand F, P. BEICHEBT, Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland Gemengd Nieuws MEDEDEELÏNGEN VAN HET (jJtONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 28 September 1908. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. 4e Muncben (Duitschland); laagste 758.8 m.M. te Malin Head. Verwachting tot den avond van Jg) September i Wind: zwakke tot matigen meest Zuidelijken wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer. temperatuur! Overdag tets warmer tnogelijk nachtvorst. Barometerstand te haarlem Barometerstand hedenmiddag te 2 hur 766 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 763 m.M, te Haarlem. Zondag 27 September poogste gisteren F. 60° Laagste heden nacht F. Ö2'6 Hedenmiddag 12 uur F. 60 Maandag 28 September Hoogste gisteren .F. 60° Laagste heden nacht. F. 45 Hedenmiddag 12 uur F, 60° ingezonden mededeelingen 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. prachtige sorteering Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. Chem. WassciierijVA^,. Ververij. /w/ Kcparqtle-lnrlehUflg/^^ Gr. Houtstraat 90. TELEFOON Gereatiga '4gF7 t» <5?/ HAARLEM £j>/ Gr. Houtstr. '45/ 90. //^f BEO UWEBSVAABI Aflevering ran Stoom- goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Conourreerende prijzen. 11. Gemengd koor Polyhymnia, Haar lem. lste Aldeeling Gemengde Koren. 1. G. Z. V. Nieuw Leven, Alkmaar. 2. G. Z. V. Kunst door Oefening, Am sterdam. 3. G. Z. V. Nat .Zangschool en Zang- vereeniging, Amsterdam. 4. G. Z. V. D.I.N.D.U.A., Haarlem, 5. G. Z. V. Onder Ons, Haarlem. 25-j arig Priesterschap. Zondag werd het zilveren priester- jubilé van Pastoor N. Prins kerkelijk gevierd. Het kleine vriendelijke kerkje der oud-katholieke gemeente in de Kok- eteeg, was 's morgens geheel met be langstellenden gevuld. Pastoor Prins, geassisteerd door enkele andere geestelijken, o.a. Pas toor Kenning2 droeg op het met bloe men versierde altaar een hoogmis op. Deze plechtigheid bijgewoond floor den Bisschop Mgr. Van Thiel werd onderbroken door het zingen yan eenige liederen, zoowel door het koor als door de gemeente. Na de mis werd wederom gezongen en klonken eenige toepasselijke liede ren. Daarna betrad Pastoor Kenning jden kansel om de feestpredikatie te houden. Dit deed hij naar aanleiding van Psalm 72 24. „Gij hebt mij bij de rechterhand gevat, mij geleid naar Uwen heiligen wil, en met heerlijk- beid hebt ge mij opgenomen.' Dankbaar herdacht den spreker wat Pastoor Prins gedurende die kwart-eeuw voor de gemeente, vooral in zijn vorige standplaats Aalsmeer, gedaan heeft. O, neen zoo zei hij ik zal geen lofpredikatfe op uw le ven en werken houden, ik weet, dat uw bescheidenheid dit niet wenscht, maai* toch mogen we het even geden ken, omdat het Gods werk is. De psalm is van Azaf, die ons fee- bent, hoe zwaar de strijd van den Godsman, van den Priester is. Ook wij ervaren dit, ook Pastoor evenzoo. wij ervaren dit, ook Pastoor Prins evenzoo. gebleven en een sieraad der korlt ge worden. Spreker herinnerde aan de eerste evangelieverkondiging van Pastoor Prins, die toen als uitgangs punt het bekende Hoogepriesterlijk gebed had: dit is het eeuwige leven, dat zij U kennen..." Deze woorden zijn gedurende de 25 jaren steeds de grondtoon geweest van alle werk van Pastoor Prins. De spreker eindigde met een kor- ta zegenbede voor den jubilaris, waar mee de plechtigheid geëindigd was. Wij vernemen, dat in verband met de waterleidingswerken in den straat weg naar Amsterdam, thans is be paald dat de tramsporen aan ééne zijde (Noordzijde) zullen worden ge legd en de straatweg zal worden om gelegd. Vrijz. Dem. Bond. De afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond vergadert morgeu- (Dinsdag) avond tot bepaling har er houding bij de aanstaande herstem ming voor twee leden van den Ge meenteraad. Vernielzucht of diefstal? In de Spaansche Vaartstraat rijn in de gepasseerde week van een biok inieuw gebouwde buizen alLe Lucht roosters verdwenen, zonder dat de bewoners er iets van bemerkt hebben. Wel hebben bedoelde bewoners veel te lijden van de straatjeugd uit den omtrek. Militaire Z aken. Met de leiding van het voorberei dend militair onderricht te Haarlem in het wintertijdvak 19081909 wordt belast de eerste luitenant P. Weijs, met die te Akersloot, Castricum en Uitgeest de eerste luitenant J. J. P. Driesen. De miliciens van de lichting 1908, die bij het 10e regiment infanterie tot korte oefening werden ingelijfd, worden op 30 dezer in het genot van tijdelijk of groot verlof gesteld. Ar-ti et Religion!. Men schrijft ons Uit de advertentiën dezer dagen ge. plaatst, heeft men kunnen opmerken dat genoemde vereeniging morgen, 29 September, een concert zal geven in de Sociëteit „Vereeniging". Wat de medewerking der solisten •betreft, kunnen wij slechts spreken van een zeer goede keuzeimmers wij kennen den heer Jac. v. Kempen als een tenor bij uitnemendheid, ge tuige nog de laatste beoordeeling van den hear Ph. Loots. Wat den heer Bredius betreft, van hem kan men moeilijk anders spreken, dan vaneen indrukwekkende stem. De begelei ding ten slotte :s door 't vertrek van den heer Willem Andriessen toever trouwd aan den heer Henk v. Bree- menook hier is iedere aanbeveling overbodig. In welke condities het koor verkeert. Wij raden een Ieder aan dit zelf te gaan hooren en zeker zal men dan deze opoffering ruim schoots beloond zien. Adam in Ballingschap. Naar wij vernemen zal dit stuk door Royaards gezelschap niet in Haarlem gegeven worden, wegens be zwaren ten opzichte van het decor. Co 11 e c te. De collecte, j.l. Zaterdagavond ge houden aan den uitgang van de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M., voor een oud-makker, die niet meer in staat is eenig werk te verrichten, heeft opgebracht de som van 33.731/2. Mooie gift. Aan het eind der Godsdienstoefe ning in de Noor der kerk in de Rid derstraat alhier werd door den voor ganger Ds. RingnaMa, hartelijk dank gezegd voor een gift van f 100, inge komen voor de armen. DIEFSTAL EN LANDLOOPERIJ. Een jonge kerel was zonder werk en zwierf in Purmerend's omstreken, zonder middel van bestaan. Het, re gende, zijn schoenen waren kapot voor hem reden, om bij een bewoner een paar klompen te kapen. Deswege stond hij nu terecht. Eisch wegens diefstal en landloo- perij drie weken gevangenisstraf en 12 dagen hechtenis. De veldwachter deelde mede, dat beklaagde een flink werkman is, maar wel eens misbruik maakt van sterken drank. Mr. Van der MeuJen, als toege voegd verdediger optredende, drong op een zeer clemente straf aan, en hoopte, dat de voorloopigo hechtenis geheel in mindering gebracht zal worden. VERNIELING. In het perceel Gierstraat 53 heeft Cornelia Verhen een herberg. Des avonds na 12 uur wilden eenige werk lieden nog eenige biertjes drinken, maar worden niet toegelaten. Een hunner werd zóó kwaad, dat hij een ruit intrapte. Wegens vernieling eischto het O. M. een maand gevangenisstraf. RIJWIELDIEFSTAL, De schippersknecht W. J. de Wit heeft reeds meermalen met de ge vangenis kennis gemaakt. Nu zal hü aan een vernlt iwde kennismaking moeilijk ontkomen. Op 8 Juli heeft hij van Hondr. Klant te Beverwijk een rijwiel gehuurd, en is daarmee vertrokken zonder terug te komen. Hij heeft de fiets in Am sterdam verkocht voor 8 gulden. De handelaar heeft geen schade ge ledon, daar de ouders van den be klaagde hem 25 gulden schadever goeding hebben gegeven. Het O. M. eischte tegen dezen reci divist een jaar gevangenisstraf. EENDENDIEFSTAL. Alle eentjes zwemmen In het wa ter Zoo was 't ook op Vrijdag 10 Juni te Ilpendam, waar 9 eenden van C. Wal9 in 't water rondsparielden. Dit kon een lipenaar niet zien., ïu.i ving ze op, en verkocht ze ten eigen bate;.de opbrengst was 10 gulden. Beklaagde hoorde een gevangenis straf van drie weken tegen zich eischen. Volgens den veldwachter staat de beklaagde goed bekend en heeft tij delijke armoede hem tot de daad ge dreven. UITSPRAKEN. H. H. Nieberg, coiffeur, te Haarlem overtreding Hondenbelasting, 6 boe te of 1 dag hechtenis. M. de Boer, houdster van kostgan gers te Haarlem, feit c-n straf als voren. J. CivaJ, bede te Haarlem, feit eri straf als voren. L. Verwoordt, kleermaker te Haar lem, mish., 14 dagen gevangenisstraf A. Godefrooi. werkman te Haarlem rnish., 6 weken gevangenisstraf, G. v. d. Voort, werkman te Haar lem, mish., 3 maanden gevangenis straf. L. Brouwer werkman te Aalsmeer, miish., 6 weken gevangenisstraf. N. Beens, werkman te Zwammer- dam, mush., 6 bodie of 5 dagen hech tenis. F. Rusman, zadelmaker te ilille- goon, poging tot omkooping, 15 hoe- te of 15 dagen hechtenis. J. B. Dekker, tuinder be Beverwijk, een maand gevangenisstraf (opeaib. schennis der eerbaarheid). S. Duinsmeyar, arbeider te Bever wijk, wed er-span nigheid, f 10 b09te of 7 dagen hechtenis. J. D'haeue, arbeider te Haarlem mermeer. eenv. beleediging f 6 boete of 4 dagen hechtenis. A. van der Ploeg, timmerman te Haarlemmermeer, eenv. beleediging, 8 boete of 6 dagen hechtenis. P. Teeling, arbeider te Beverwijk, wederspannigheid, f 8 boete of 6 da gen hechtenis. N. Rem, werkman te Wormerveer, mishandeling, 10 dagen gevangenis straf. J. Stam, arbeider te Oostzaan, een voudige beleediging, f 6 boete of 4 da gen hechtenis. K. Simt, werkman te Wormerveer, eenv. beleediging, een week gevange nisstraf. J. Valk. werkman te Koop a. d. Zaan, mish., 3 maanden gevangenis, straf. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan M. v. d. W., te Beverwijk, overtre ding Arbeidswet, f 2 boete of twee dagen hecht. P. de V., te Bergen op Zoom, en 12 anderen, overtredingen Jachtwet, respectievelijk f 10 boete of vier da gen hechtenis, f 5 boete of vier dagen hechtenis, en zeven dagen hechtenis, J. de K., te Haarlem, vrijgesproken. C. A. van V., te Beverwijk, en vijf anderen, overtreding Leerplichtwet, respectievelijk vijf dagen hechtenis, f 4 boete of drie dagen hechtenis, f 3 boete of drie dagen hechtenis, 3 boe te of twee dagen hechtenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis, en M. A. B. te IJmuiden, vrijgesproken. J. T. en H. R., te Schoten, straat schenderij, ieder 5 boete of drie da gen hecht. A. M. M., te Haarlem, en 21 ande ren, overtreding Wetboek van Straf recht, respectievelijk 1 boete of een dag hechtenis, f 2 boete of twee da gen hechtenis, f 3 boete of twee da gen hechtenis en f 5 boete of drie da gen hecht. A. J.f T. v. d. N., en H. G., te IJ muiden, overtreding der Spborwet, no. 1 en 2 2 boete of twee dagen hechtenis, no. 3/1 boete of een dag hecht. J. M., te Nieuwveen, overtreding Provinciaal Reglement in Noord-Hol land, twee maal 2 boete of twee maal twee dagen hecht. F. M., te Haarlem, en 20 anderen, overtreding Algemeene Politie Veror dening Haarlem, Velsen, Beverwijk, Zandvoo-rt, Heemstede en Haarlem- me-rliede en Spaarnwoude, 1 boete of een dag hechtenis, f 2 boete oï 2 dagen hechtenis, en /0.50'boete of 1 dag hecht. L. G. J. H. D., te Alkmaar, overtre ding Motorkenteekenbesluit, f 5 boete of 3 dagen hecht. W. F., te Haarlem, met een voer tuig rijden zonder licht en valsche naamopgave doen, /I en 3 boete of 1 en3 dagen hecht. J. H. M., te Haarlem, en 36 ande ren, overtreding Motor- en Rijwiel- Reglement, no. 1/2 boete of een dag hechtenis, de overigen allen f 1 boete of een dag hecht. Voorts werden er nog 27 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot drie dagen hechtenis, zeven dagen hechtenis, drie weken hechtenis, en f2 boete of twee dagen hecht. Bezoek aan Haarlem. Het Zaterdag gehouden bezoek aan Haarlem van een 30-tal deelnemers aan den Leidschen vacantieleergang Is geheel naar programma geschied. De bezoekers vyaren zeer voldaan met wat hun geboden werd en met het geleide der bestuursleden van het. Alg. Nederl. Verbond; deze laatsten namen op hun beurt met genoegen waar, dat de bezoekers veel belang stelling lieten blijken en toonden in ontwikkeling hooger te staan, dan do gemiddelde museumbezoeker. Onder de 30 waren ook een viertal dames. Na 's middags in Café Brinkmaan to hebben gegeten, vertrokken zij naar Amsterdam en gingen daar de Hamlet-opvoering door Verkade's ge zeischap zien. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). heemstede. Vrijdagavond 2 Oct. a,s. zal alhier In het koffiehuis Landzicht eene al- gemeene vergadering worden gehou den van ae noora-iioiianasche ver eeniging ,,Het Witte Krui?', afdee- ling Heemstede, Werkzaamheden: Benoeming van e-ena commlssiq van drie leden tot 't nazien van de rekening Va-u don pen ningmeester. Beraadslaging over de agenda van de algemeens vergadering te houden 6 Oct, a.s. te Amsterdam. AERDENHOUTk Zondagmiddag tusschen drie >n vijf uur werden verscheidene perso nen in den Aerdenhout teleurgesteld, wanneer een tram, komende van Zandvoort, overvol Was en geen ruimte toeliet voor de hier wachten de passagiers. Het zou zeer wensche- lijk zijn, dat de directie op dergelijko mooie Zondagen een extra dienst op Aerdenhout liet loopen, daar hier door veel ontevredenheid en teleur stelling zou worden voorkomen. Benoemingen. Tot wegwerker te Aerdenhout- 's benoemd j. Vroom alhier, en tot nachtwaker in Koeduin J. Stam, wo nende te Haarlem. HALFWEG. Met ingang van 1 October a.s. zijn de assistenten aan het station alhier A. J. Beerholt en J. van der Kreeft benoemd tot stationsassistenten bij de H. E. S. M. te Rotterdam (Hof plein} en Nootdorp. VELSEN. Naar „de Echo" meldt is Zaterdag bij het bezoek van den Minister, on derzocht of de ponten ook elders dienst zouden kunnen doen. IJMUIDEN. Wijkgebouw. Voor de stichting van het wijkge- bouw-verplegiugsstation te IJmuiden, is bij het bestuur van de Witte Kruis- afdeeling Velsen van -een Nederl. fonds een gift ingekomen van ƒ1500. ZANDVOORT. Zondagmiddag werd door de Zand- voortsche Voetbalvereniging haar nieuwe terrein aan de Parkstraat met een vriendschappelijke match tegen H.V.V. I van Heemstede in gebruik genomen. Het was goed merkbaar, dat Z.V.V. dezen zomer met vacantie geweest is. Haar samenspel liet veel te wenschen over. H. V. V. speelde be ter. Zij bleek goed getramd te zijn en met de rust was de stand 51 ten nadeele van Z. V. V. Na de rust wist Z.V.V. nog 2 goals te halen, zoodat H. V. V. met 53 won. De muziekkapel Paul Kruger 'deed zich zoo nu en dan hooren. In eene gehouden vergadering der afdeeling Zandvoort van de N.-H. ver eeniging „Het Witte Kruis" in Hotel Driehuizen alhier, werd tot afgevaar digde voor de algeineene vergadering gekozen de heer J. Beeckman en tot plaatsvervanger de heer H. Schuur man. Tot secretaris werd gekozen de heer H. Schuurman in de plaats van den heer H. C. Voet, die als zoo danig bedankt had. TWEEDE KAMER. VERHOOGING ACCIJNS GEDISTIL LEERD. Ingediend is thans een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en voorloopige rege ling van de bestemming van de op brengst dier verhooging. Voorgesteld wordt den accijns per hectoliter gedistilleerd ad vijftig per cent sterkte, bij de wet van 27 Sep tember 1892 bepaald op f 63, te ver- hoogen tot f 90. Hoewel na het tot stand komen van de voorgestelde accljnsverhooging iougelijk eenige versterking van het douane-personeel noodzakelijk zal blijken, zal toch in het begin van 1909 wanneer er cloor het afloo- pen van de suiker-campagne een aan tal kommiezeai beschikbaar komt waarschijnlijk niet terstond verster king van personeel noodig zijn. Mocht zulks nader blijken wel het geval te zijn, dan zullon tijdig suppïetoire cre- dieten daartoe worden aangevraagd: meer dan een halve ton gouds zai daarmede echter naar alle waar schijnlijkheid niet gemoeid zijn, ter wijl na invoering van de verlaging van den suikeraccijns vermindering of minder sterke uitbreiding van per soneel za.1 kunnen volgen. Blijkt in werkelijkheid, tengevolge van het meevallen van de opbrengst van de andere belastingen en inkom sten al of niet gepaard met het opbrengen van meer dan f 32.400.000 door den verhoogden gedistilleerd- accijns niet het volle bedrag, dat uit dien accijns boven de f 25.800.000 wordt verkregen, noodig om de ge wone uitgaven té dekken, dan be hoort, naar de raeening van den mi nister van Financiën, het resteeren- de bedrag reeds dadelijk voor de ver laging van den suikeraccijns te wor den gereserveerd. Bepaald is, dat do opbrengst van den verhoogden gedistilleerd-accijns over 1907 slechts fot tan hoogste zoo danig bedrag aan de middelen ter goedmaking van de uitgaven over 1909 zal worden toegevoegd, als noo dig is om d8 totale opbrengst dei- middelen te brengen op 194.800.000. NEDERLAND EN VENEZUELA. In aansluiting met wat reeds is gemeld, volgt liter het een en ander uit de uittreksels van Amerikaansche persbeoordeeiingen in de „New-York Herald". „De Globe", Boston Het ultima tum van Nederland aan président Castro, waarin tegen 1 November de herroeping gevraagd wordt van zijn decreet tegen den Nederlandschen handel, is in zachte, beleefde taal vervat. De „Advertiser". Boston "Het is vêelbcteekencnd, dat Duttschiand zich blijkbaar op de vlakte houdt. Zijr. betrekkingen met Venezuela blij ven vriendschappelijk. En de Veree- nigcle Staten houden dit, bij het ga deslaan van den voortgang dor za ken in Venezuela, in het oog. De „American", Baltimore i De Vereenigde Staten zullen niet lijdelijk toezien, dat een klein en zwak volk door de Europeesche mogendheden wordt geringeloord, maar soms heb ben kleine volken even goed als klei ne jongens straf noodig, en Castro zal misschien eenigszins beginnen te beseffen, dat zijn manier, om de vol keren tegen zich in het harnas te ja gen, het Amei-ikaansche geduld wel eens kon uitputten, zoodat het zijn bekende beginselen ten opzichte van het westelijk halfrond vereenighaar acht met een aan Venezula te geven lesje. De „Courier", Buffalo De presi dent van Venezuela heeft tot nu toe een zeker soort eerbied afgedwongen voor zijn bekwaamheid en sluwheid, maar velen, die den stand van zaken aanzien, beginnen te gelooven, dat hij nu het hoofd kwijt is, anders zou hij geen onaangenaamheden met het buitenland en een aanval van de door hem beleedigde volken uitlok ken. De „Herald", Washington Presi dent Castro schijnt sterk te verlan gen, om uit te vinden, waar de Mon- roe-leer goed voor is. Hij zal mis schien bemerken, dat die dient om internationale opsnijders aan de kaak te stellen. De „Times", Troy De Nederland- sche regeering heeft een waardig en gematigd, maar flink antwoord ge zonden aan Castro, en dit laat weinig gelegenheid aan den Zuid-Ameri- kaanschen dictator, om oen voor wendsel te vinden, ter verdediging van zijn optreden. GEMOEDSBEZWAREN. De beurtschipper K. te Neuzen blijft, naar de „M. Ct." meldt, uit gemoedsbezwaren nog steeds weiger achtig, de premie wegens de ongeval lenwet te voldoen. Voor de versche nen premie werd zijn in beslag geno men inboedel geveild, na het gewone verloop. DOORGANGSHUIS. Door de Vereeniging tot bescher ming van onwettige en verwaarloos de kinderen „Onze Tuin", te Haar lem, is te Epe, op de Vel uwe, e en huis aangekocht, tot het stichten van een doorgangshuis. Dit zal de tweede inrichting van dien aard aldaar zijn. ALWEER BALLONS. TevLiesten (gemeente Warnsveld) is Zaterdagnamiddag vier uur een luchtballon neergedaald, welke om 11 uur te Dortmund was opgestegen. Ia de mand zaten drie heeren. De ballon wordt van Zutphen per spoor naar Dortmund verzonden. In de Middelduinen nabij de Noord zee is Zaterdagmorgen te half ze-ven te Ouddorp (eiland Goedereede) neer gedaald de luchtballon „Condor". Uit het Zuiden komende, kwam hij over de haven, waarop de visschers onder het geroep van „Noordzee 1". den luchtreizigers beduidden, te da len. De luchtreizigers Jacques Faure eii Emile Dubonnel, beiden Frah- schen, en Frank Ottér, Engelschman waren Vrijdagavond 6 uur te Pa rijs opgestegen. Zaterdagmiddag vertrokken zij met den ballon naar Rotterdam. K. DE BOER Cz. Naar wij vernemen, heeft de heer K. de Boer Czn., Kamerlid voor Zaandam, het voornemen, het vol gende jaar zich als zoodanig niet we der verkiesbaar te stellen. KINDJE VERBRAND. De vrouw van den arbeider B. van der Wijk, te Wildervank, was Vrij dag op het land achter haar woning bezig met aardappel rooien. Zij stond met den rug naar het huis gekeerd. Voor bet huis had zij den kinderwa gen met haar anderhalfjarig kind er in gezet en een zoogenaamd stroodak er voor geplaatst. In een mandje vond haar 5-jarig zoontje, dat bij het kind speelde, een doosje lucifers. Met brandwonden overdekt werd het kind uit den halfverkoolden kinderwagen gehaald en stierf Vrijdagavond om 6 uur aan de gevolgen van de beko men brandwonden. Van der Wijk zelf was afwezig. BEDROG OP GROOTE SCHAAL. Te Gieszen is de bankier en „Hof rat" Rothschild wegens bedrog in 15 verschillende gevallen, waarbij het gaat om eeta bedrag van 100.000 mark tot aeht jaar gevangenisstraf en jaar verlies van eer veroordeeld. Zijn medehelper Acher Is veroordeeld tot 1 jaar en drie maanden gevangenis- Straf. De bedriegerijen van den Hof rat bestonden voornamelijk daarin, diat hij goede effecten, de bezitters afhandig maakte en daarvoor Hes- sisclue Philïpsthaler .^bligatAee, die reeds uitgeloot waren} terug gaf, na dat hij deze papieren met een stem pel van lanigersn geldigheidsduur had gemaakt. Evenzoo had hij ge daan met vervallen Stockhedmeir sui- kerfabriek-aandeelen. De volgende week staat Rothschild nog terecht wegens frauduleus bankroet. De Hotfrat heeft door deze bedrie gerijen van zijn cliënten in de pro vincie meer dan een millioen mark gastolen. Verschillende lieden heb ben hun geheele vermogen verloren. EEN JONGE JAGUARTIJGER IN ARTIS. Eenige dagen geleden werd door do West-Indische Mail voor Artisan jonge Jaguartijger meegebracht, door den heer II. G. Janssen te Paramari bo aan. het Genootschap gezon ken. Het Jaguarwelp, naar schatiJtig nog maar weinige maanden oud, is thans in die grooté roofdiergalerij onderge bracht, waar men hot een jongen hond van ongeveer gelijken leeftijd tot gezelschap en speelmakkertje heeft gegeven. Jaguar en hond slo ten terstond vriendschap na een kort onderzoek, wederzijds besnuffe len en oen eerst nog eenigszins wan trouwen inleidend krjjgertjesspelen. Thans strooien zie den gainsclien daig op kinderlijk onbeholpen! wijze of dommelen ioi hetzelfde stroomeet, als of de eccn niet in de toekomst een woeste Jaguar, het groote katachtige roofdier van Amerika, en de ander een vreedzaam en vriendelijk huis- hondjie belooft te worden. Bij hel eten worden ze tijdelijk ge scheiden, niet zoozeer om twist en tweedracht te voorkomen als wel oïh reden van verschillend menu. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Men meldt uit 's-Gravehhage Van de ongeveer zestig genoodig- dem, onder wie leden van de Eersteen Tweede Kamer, loden van het Pro vinciaal Bestuur en van den Haag- schen gemeenteraad, spoor- en tram- autoriteiten hadden Zaterdag velen gebruik gemaakt van de uitnood!ging der directie dor Zuid-Hollandsche eleetrisc'he spoorweg-maatschappij om een proefrit over de lijn 's-Gra^ venhageRotterdam te maken. Geconstateerd zij, dat 't 'n alleraan genaamst tochtje was, dat vooral op mooien helderen dag, nog dubbel ge« zellig zal zijn. Men rijdt door mooi vlak land, pas seert aardige, dorpen en halten en de waigens loopen zoo zacht, dat men op zijn gemak kan zitten lezen op pra ten. Om 11 uur 5 min. uit den Haag vertrokken, kwam de trein 26 minuten later op het Rotterdam-station op het hofplein binnen. Aldaar werden verschillende wacht kamers en kantoorlokalen bezichtigd terwijl in het keurig togericht restau rant ververschingen werden aange boden. Te haJf één werd de terug tocht ondernomen en ditmaal duurt'-* het reisje iets langer. Nu en dan werd met snelheid gere. den van ongeveer 70 kilometer (90 is toegelaten maximum snelheid) doch overigens ging het. kalmpjes aan. EEN TREINONGELUK TE BERLIJN. Op de verhoogde electvische baad i3 een trein een anderen trein in d--« flank gereden. Eeu waggon is' van het talud afgestort. Dertien personen werden gedood, acht verwond. 'Later bericht). Het ongeluk heeft zich aldus toegedragen Een trein, komende van het station op de Leipziger Platz en gaa.'da naar de Moeckernhrucke, reed door ecu onveilig signaal heen en reed een van de Bulowstrasse komenden trein in den flank, waarbij pon 3de- lclasse-waggon van den laatste van het viaduct viel. De plaats van het ongeluk biedt een beeld van de vree- selijkste verwoesting, de in elkaar geschoven treinen l'ggen vernield op de helling. De brandweer is begonnen met het opruimingswerk, dat zeer moeilijk is. Op het oogenblik zijn achttien doo- den geteld, acht zwaar- en talrijke lichtgekwetsten. De driehoek, waarop het ongeluk plaats had, is een bijzondere inrich ting voor de vergemakkelijking van de kru'sing van de drie hoogspoor- lijnen Leipziger plein—Warschauer- brug, Dierentuin—Leipziger plein en Dierentuin—Warschauerbrug. Volgens een mededeeling van de electrische hoogspoor-maatschappij ligt. de schuld van het ongeluk bij den machinist, een ouden beambte, die door het halt-sein reed. Deze ma chinist en alle reizigers in zijn trein zijn ongedeerd. De voorste wagen van den van den dijk van 14 meter hc-ogte gestorten trein van de Bulow strasse, wentelde in zijn val, zoodat de wagen op liet dak kwam te lig gen. De beide machinisten van dezen trein zijn zwaar gekwetst. Alle hulpcolonnes uit Berlijn en omgeving begaven zich naar de plaats van het onheil. De aangrenzende straten zijn gevuld met een menigte van duizenden menschen. De meeste gewonden liepen been- derbreuken op. Volgens een officieele opgaaf be draagt het aantal dooden zeventien, en dat der gekwetsten evenveel. Nader wordt nog gemeld Alleen de mokrwagen van den trein is van den dijk gestort de bei de bijwagens bleven staan. Tijdens de botsing steeg een groote vlam op, doordat kortsluiting ontstond. De plaats van het onheil biedt een ver- schrikkelijken aanblik. De verwar ring is nog te groot om zekere bij zonderheden te kunnen geven. De slachtoffers zien er afschuwelijk uit. De bestuurder, dio door het halt- sein reed. is gedood. De justitie heeft het verkeer over dit deel van den spoorv eg verboden. TREINONGELUK IN AMERIKA. 25 DOODVN. Bij Young's Point (Montana) is eau passagierstrein wit Darlingstori in botsing gekomen met een goederen trein van de Nothern Pacific. Er wer den 25 menschen gedood. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Zondag had een voetbalmatch plaats tusschen Kennemerland van hier te gen do H. f. C. Swift. Swift won met 43. Met de rust was de stand 2 in't voordeel van Swift. Gisteren speelde op het terrein aan het Molenpad de voetbalclub „Excel sior tegen Hercules. Met de rust wat} de stan d2—1 voor Excelsior. Na de rust kwam Hercules over machtig opzetten en won heel gemakt kelijk met 73. UITSLAGBN OOSTELIJKS COMPETITIE. Eerste klasse :"x Arnhem Vitesse—G. V. C., 10—G' Breda t ZeedeQuick, 1—0. A Enschedé i Wilhélmina—P» 3-2.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2