HAARLEM'S DAGBLAD. FWfciibDB BLAD, üiikieaiaad FEUILLETON Stadsnieuws MAANDAG 28 SEPTEMBER 1908 No. 3. Een hoerenhuis en erve aan de Kenaustraat no. 1. Alg. N. II. Mij. van Levensverzekering, f7700. No. 4. Een huis aan de Bakker straat no. 19. Uit de hand ver kocht. No. 5. Een winkelhuis aan do Lan ge Begijnestraat no. 30, M. do Vries, 4375. No. 6. Een huis aan de Korte Hee renstraat no. 2, J. W. G. Droste qq. f1700. O nd ersc holding. Bij Kon. besluit is de lieer Herman J. de Vries alhier, secretaris vain de Nedorlandscho commissie van de ten toonstelling, verbonden aan hot 3o international© congres voor Lcekoi:on der wijs in het jaar 1908 te Londen gehouden, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Uit de Omstreken IJ MUIDEN. Door het bestuur dor IJinuidor Vischhamdel-vereeniging is een adros verzonden aan de Twcecl© Kamer, waarin wordt medegedeolt, dat het. bestuur in verband met d© nota van inlichtingen, omtrent de adressen der afdeeling IJ mui den der Vereeniging ter bevordering van de Noderlund- sdhs Visschêrij en der IJ mulder Visohhandelvareeniging, den Minis- teir van Waterstaat aan de Tweede Ka mer toegezonden zich refereert, aan hst verweer van eerstgenoemde ve/r- eeniging, hetwelk op 1 September 1.1. aan den Minister toegezonden is Het bestuur meent echter daaraan mag het volgende te moeten toevoe gen In de nota van inlichtingen vaar den Minister van Waterstaat aaai de leden dei1 Tweed ©Kamer komt op blad zijde 5 de> volgende zinsnede voor „indien de vischhandel te IJ mui-den zonder die korting niet mogelijk zou zijn, zullen de belanghebbenden on derling wei voor de instandhouding daarvan zorgen, ook al zou daarom trent in het door het Rijk vastgesteld reglement geene bepaling voorko men". Het is naar aanleiding vaai die uiting, dat heit bestuur ter ken nis brengt, dat gedurende dezen zomer door de handelaren op alle denkba re wijzen getracht is door een onder linge regeling een equivalent te vin den voor de schade door de ministe rieel® regeling hun toegebracht, doch dat d® practijk het onmogelijke daar van heeft aangetoond, waarbij 'het opnieuw is gebleken, dat de betrek kelijke 1 ten gevolg© der scherpe concurrentie onderling, zoomede ten gevolg® van die met het buitenland niet op den verbruiker is te verhalen; waar bovendien zelfs de Minister toe geeft dat de handelaren onmogelijk hij him inkoop met de één procent mindere koöprnanstoorting rekening kunnen houden, zoodat de ministe rieel® regeling feitelijk voor de hau- l delaren eein verlies van 1 over den inkoop ten gevolge heeft, geeft het bestuur met meer klem nog dan vroe ger in overweging, te bevorderen, dat de Minister van Waterstaat alsnog bereid worde bevonden zijne bepa ling omtrent de verhoognig der retri butie en gelijktijdige verlaging der koopmanskorting in te trekken. TWEEDE KAMER-VERKIEZING. Omtrent den anti-revolutionnairen candidaat der Tweede Kamer in het district Ommen verneemt de „Zw. Ct." het volgende In den aanvang was er sprake van de candidatuur van den heer De Marez Oijens, terwijl ook aan den heer baron Van Pallaudt van Eerde (Chr.-ilist.) werd gedacht. Eerst latei- werd dr. A. Kuyper genoemd, die thans dan ook de candidaat van de Centrale der anti-rev. kiesverenigin gen in het district is. Mocht dr. Kuy per bedanken, dan zou de candida tuur worden aangeboden aan ds. Vunderink te Amersfoort en bij wei- jering ook van dezen aan den heer Krap, in Den Haag. Omtrent de genoemde candidaten werd ook overleg gepleegd met eeni- ge Katholieke kiezers in liet district, die echter de candidatuur van dr. Kuyper niet met onverdeelde instem ming begroetten, doch de voorkeur gaven aan die van de heeren De Ma rez Oijens of Krap. LIJKVERBRANDING. Te Groningen werd, onder voorzit terschap van dr. J. de Vrij, te 's-Gra- venhage, de 33ste jaarlijksche alge- meene vergadering rler Verooniging voor facultatieve Lijkverbranding ge- houden. Blijkens het jaarverslag van dr. Ph. van l.issa te Den Haag, is liet ledental weder toegenomen. Ook het aantal stortingen neemt toe. In 1907 bedroeg dit aantal niet minder dan 16. Het aantal crematies voor reke- Iniagder verec-niging is eveneens j stijgend. Dit aantal cellier bewijst voor de crematies-uit Nederland wel- j nig. daar er meer plaats vinden voor 2 eigen rekening. Die toeneming cell ier, zoowel der crematies als der stortingen hebben naast de omvang rijke correspondentie voor de plan nen van het crematorium, de terrein- kosten, enz., de werkzaamheden van liet algemeen secretariaat zóó doen toenemen, dat een voorstel tot nadere regeling onvermijdelijk is. Htet con tract met Weslerveid wachtte slechts op onderteekening en zou deze pfaats hebben, nadat de grootte van het ter rein zou zijn ingevuld. De uitgaven dor algemeene kas bicven dit jaar binnen' de gewone grenzen, zoodat zij voor het eerst se dert dc laatste jaren de gewone in komsten niet overtroffen. DE H. IJ. S. M. EN VAN GEND LOOS. Naar wij vernemen, zal de Hollaml- sché Spoorweg Maatschappij ook een contract sluiten voor liet vervoer van I goederen door de expeditie-onderne ming van Van Gcnd Loos. Tot dusver kon deze expeditie-on derneming geen. goederen niet de II. IJ. S. M. verzenden en moesten deze voor plaatsen, alleen met dien spoor weg te bereiken, van het naaste sta tion der Staatsspoor met andere mid delen va.n vervoer naar de plaatsen var bestemming worden verzonden. Dit nieuwe contract zou, zoo verne men wij verder, 1 Januari van kracht worden. („Tol.") BELOONDE MOED. Men meldt uit Miilingen aan de „Tel." Den korporaal S. A. Smits werd in tegenwoordigheid van het detache ment van liet kamp le Miilingen dooi den ritmeester De Rruyn do medaille va.n verdienste in dc Orai.je-Nassau- orde overhandigd .voor zijn heldhaf tig optreden gedurende den .laatsten brand van het remonte-depot. Wij herinneren er aan, dat li ij van dou commandant, destijds reeds een horloge met ketting voor zijn moed, bij genoemden brand betoond, had ontvangen. PETROLEUM IN ZEELAND Eenigen tijd geleden werd in een welput te Arnemuiden (Walcheren) op het water drijvende gevonden een laagje olie. Eerst dacht men aan kwaadwilligheid, doch telkens her haalde het verschijnsel zich, zoodat mei; ten slotte aan moest nemen, dat j de olie uit den grond opborrelt. In verband hiermede is door de hee ren J. 11. Heler, te lleinekenszand, W Jansen, te Arnemuiden, T. Heier to 's-Ileer Arendskerke en W. Ge leedst, te Krabbendijke, aan den mi nister van Waterstaat concessie aan gevraagd tot het opsporen van en het boren naar petroleum, op hot eiland Walcheren. JEUGDIGE DIEVEGGEN. Het is der politie te Zwolle mogen gelukken, drie meisjes, oud 13, 12 en 9 jaren, op te sporen, die zich in den laatsten tijd hebben solmldig gemaakt 1 aai; diefstal van gouden oorbelletjes uit de ooren vfm verscheidene jonge meisjes, welke oorbelletjes zij daax-na verkochten aan de goud- en zilver smeden M. en V. De opbrengst werd versnoept. Bo vendien hadden zij van een meisje ontvreemd een bloedkoralen hals snoer met gouden sluiting, dat de oudste der dieveggen als armband or: haar arm droeg en door den hoofdagent-rechercheur Vos werd in beslag genomen. Zoowel tegen de jeugdige dieveggen als tegen de koopers der gestolen oorbelletjes, wordt proces-verbaal op gemaakt. 'WET LAGER ONDERWIJS. „De Bode", orgaan van "den Bond van Ned. Onderwijzers, bevat het be gin va.n een rapport, opgemaakt door een commissie uit net hoofdbestuur, naar aanleiding van de bespreking in de afdeelLn-gen van den Bond be treffende wensclielijke wijziging der wet op liet lager onderwijs. Ten aanzien van de leerstof is de conclusie - De meerderheid wenschtlo. geen vermeerdering van het 'aantal vak ken, eer vermindering; 2o. punt d worde gelezen„het stellen en de beginselen van de spraakkunst''3o. punt c worde gelezen„die der ge schiedenis'' 4o. punt g worde„ken nis dor natuur en der gezondheids leer" 5o. vak j vervaltGo. handen arbeid wordt als leervorm opgeno men. Met betrekking lot het openbaar en het bijzonder onderwijs luidt de conclusie De meerderheid islo. tegen de verplichte neutrale Staatsschool2o. vóór toelating van de bijzondere school3o. vóór subsidieering van hot bijzonder onderwijs4o. vóór het stellou van dezelfde eischen aan het bijzonder als aan het openbaar on derwijs. TEXTIEL-INDUSïRIE. Tengevolge van de groote uitslui ting op de spinnerijen in Lancashire (Engeland) is de werktijd op de spin nerijen van de firma H. P. Gelder- man Zonen te Oldenzaal met een half uur per dag verlengd, terwijl ook des Zaterdagsmiddags zal ge werkt worden. Tut dusverre werd des Zaterdagsmiddags niet gewerkt. De firma achtte dezen regel nood zakelijk, daar zij anders, wegens ge brek aan pijpen, welke uit Engeland worden betrokken, den werktijd ha- rer weverijen verkorten moest. STRENGE EISCHEN. „Het Huisgezin" verneemt, dat al le legerautoriteiten, die bevoegd zijn den minderen straffen op te leggen, van den minister van Oorlog een cir culaire ontvangen hebben, die ge heel aan deze zaak gewijd is. Do minister wil, dat de straffen worden opgelegd eerst na een onder zoek en dan met kalmte, met over leg, met liefde voor den soldaat. Al le zaken, dia tot verlichting die nen, moeten haar invloed doen gel den. Met moet rekening houden met de personen, die gestraft worden, hun gedrag'en antecedenten. Reke ning houden ook. dat, de tijden en toestanden veranderd zijn en de straf wijze van vroeger voor thans niet meer deugdelijk is. De minister ver oordeelt het opleggen van vaste straf tijden. Men kent geen andere tijden meer dan 4, 8, 14 dagen kwartier, ka merarrest, politiekamer, enz. Waar om kent men geen andere tijden-daar- lusschon? Ook moeten de strafopleg- gers er aan denken, dat een straf, waarin een Zondag valt, veel zwaar der is en dat dus d© tijd daardoor moet verminderen. Zoo schrijft de minister zijn wen- schen voor, die getuigen van zijn no- beleoi, huouanon geest en zijn edel karakter. STERNA'S. Nu de Sterna's :t waren er niet velen meer de reis naar bet Zui den hebben ondernomen, weten de ja gers, dat bij den terugkeer dezer vo gels door hen niet meer op de wild- vliegers mag geschoten worden. Een der geduchtste jagers vertelde dezer' dagen aan den Texelschen cor respondent van het „Hbld.", dait hij in don afgeloopen zomer op sommi ge dagen 200 sterna's schoot. In een open bootje waagde bij zich in de Eierlandsche banken. Zoodra dan het ebgetij inviel, trokken de sterna's bij honderden overal van de kust naar de plek waar zij vischjes kwamen azen en hun voedsel zoeken. Bij die gele genheid. velde de jager de vogels. De gebezigde patronen kwamen hem op 2 1/2 a 3 ct. per stuk, zoodat de zui vere opbrengst van een sterna onge veer een dubbeltje bedroeg. Daar met deze jacht door den voornaamst en ja ger van f 5 tot f 20 per dag verdiend werd, is het geen wonder, dat de man het „kinderachtig" vindt, dat voort aan de sterna's bij dc wet beschermd zijn. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE De Noord-Holiandsehe Vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose heeft aan de afdeelingen van de N.- Ilollandsche Vereeniging „Het Wit te Kruis" en aan vereenigingen of commissies voor wijkverpleging een adres verzonden, waaraan wij het volgende ontleenen: Aan de meesten uwer is door de circulaire van het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis" reeds bekend ge maakt, dat er in onze provincie door de samenwerking van de reeds be staande plaatselijke „vereenigingen tot bestrijding der tuberculose" (te Amsterdam, Haarlem en Den Helder) en bet hoofdbestuur van „Het Witte Kruis" een „Noord-Hollandscho ver eeniging tot bestrijding van de tuber culose" is opgericht. Na kennisneming van den inhoud dier statuten zal liet u duidelijk zijn, dat de Noord-Hol- landsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose, aan wio door de Prov. Staten van N.-Holland voor 1909 een toelage van /1Ü.OOO is toegezegd, zich tot taak stelt in hare provincie de bestrijding van de tuberculose als volksziekte zooveel mogelijk te steu nen, waar noodig te regelen en te or- ganiseeren. Voor de bestaande plaatselijke ver eenigingen tot bestrijding van de tu berculose (korten tijd geleden is ook te Zaandam een zoodanige vereeni ging opgericht) kan de Noord-Holland sche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose volstaan met bet ver- leenen van financieelen steun. In gemeenten, waar neg in het ge heel niets van dien aard bestaat, zal door ons door middel van een beroep op de daar gevestigde autoriteiten ge streefd moeten worden naar het in het leven roepen van een orga nisatie of een corporatie die zich ter plaatse met de tuberculose bestrij ding zal kunnen en willen belasten. In al deze, in beide laatstgenoemde rubrieken bedoelde gemeenten, waar dus geen plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tuberculoso en der halve nog geen rechtstreeUsch con tact met de „Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der Tu berculose" bestaat, zal onze nieuwe Noord-IIollandsche vereeniging niet kunnen volstaan met het geven va» een jaarlijksche toelage. Waar wij, zegt de circulaire ver der, overtuigd zijn van den goeden wil der medici, om in deze krachtig mede te werken, en doordrongen zijn van de offervaardigheid van i'e inge zetenen, om, waar liet noodig is, te geven en te steunen, om den lijders een Ligkuur in hun eigen tuin moge lijk te maken, daar rneenen wij een rationeele tuberculose-bestrijding in het leven te roepen, door onze pro vinciale vereeniging in hoofdzaak de hygiënische opvoeding van het volk b doen nastreven, de prophylaxe in den meest algemeenen zin dus te doen bevorderen, onder meer door gelegenheid aan te bieden voor een geregeld sputumonderzoek. Deze hygiënische opvoeding nu kun nen wij ons alleen mogelijk denken door een systematisch huisbezoek door geschoolde huisbezoekers (be zoeksters), die In staat zullen zijn, ter voorkoming van de gevreesde .ziekte, tot stand te brengen, wat met een voudige middelen te bereiken is. Het teeren vermijden van de be smetting van den gezonde door den zieke, en het verstarken van het weerstandsvermogen door het aan geven van een gezonde leefwijze, vor men, naast hel onderricht in de eer ste ziekteverschijnselen.. wat een spoedige herkenning van de ziekte vergemakkelijkt, daarvan den hoofd schotel. Zij stellen zich namelijk voor, dat, wil de strijd in onze provincie vruchten afwerpen, willen de meerge noemde corporaties in'hare genieen ten op ernstige wijze den erfvijand van het menschel ijk geslacht besto ken, zij zoo spoedig mogelijk moet kunnon beschikken over dergehjkt voorgelichte huisbezoekers (bezoek sters). Wanneer elke corporatie, die mot ons den strijd wil aanbinden, uit hare gemeente zoo iemand als fcoe- komstig huisbezoeker (bezoekster) zou willen aanwijzen, dan zouden wij onze taak naar ons beste weten mee net'. te vervullen, door deze allen 'n de gelegenheid te stellen, zich in een cursus van 1 2 weken practiseh en theoretisch voor hun taak voor te be reiden. Voor dat speciale doel hebben wij, in afwachting van de provinciale gelden voor 1909, voor 1908 een rijks subsidie van /500 aangevr aagd, wel ke ons bij Koninklijk besluit van 23 Augustus 1908 alreeds is toegezegd, zoodat wij ons voorstellen, dat de jonge „Noord-Hoilamische vereeni ging tot bestrijding van de tubercu lose" geheel of gedeeltelijk de kosten zal dragen van de reis en het verblijf van alle deelnemers (neemsters) aan dezen cursus. Hardvochtige Chineezen. Een Westerling die in China reis de, zag eens hoe oen kleine roeiboot door eene groote jonk overvaren werd De opvarenden van het kleine vaar tuig geraakten, doordat het kantelde, allen te water. Do bemanning der jonk, die dat zag, waagde evenwel absoluut geen poging om de drenkelingen te helpen, hoewel zij zonder eenige moeite en eenvoudig door het uitwerpen van 'n touw met dit succes had kunnen doen. Dezelfde onverschilligheid toonde 't scheepsvolk van eenige andere vaar tuigen, die in de nabijheid lagen. Nergens dacht men er blijkbaar aan de in nood verkeerenden bij te sprin gen. Vanwaar toch dat eigenaardige onverschillige optreden, zoo geheel verschillend met de opvattingen die over 't algemeen op 't gebied van rnensclienredden in 't Westen heer- schen? In het Indische „Nieuws" dat van het bovenstaande verhaal melding maakt, vinden wij er bij aangetee- kend dat de grond van het eigenaar dige optreden der Cliineezen gezocht moet worden in het bijgeloof, „dat bij het overigens zoo nuchter denkende volk zoo diep geworteld is." Voor deze opvatting bestaat onge twijfeld grond, mits men de zaak wat dieper opvat. In het dezer dagen verschenen be langrijke werk „Chineezen onder Ilollandsche vlag", van mr. W. de Veer, die als rechterlijk ambtenaar ir. Indië, laatstelijk als president van de landraden te Cheribon en te Koeningan een rijke ervaring aan gaande de levensbeschouwing der Chineezen heeft opgedaan, wordt de ze quaestie behandeld. Hij schrijft daarover: „Nergens tor wereld in een land met een eigen beschaving en glorie rijk verleden is het „Elk voor zich zelf" tot zulk een levensbeginsel ge worden als in China zooidra het ton minste geldt het standpunt van een, aan wien anderen ondergeschikt zijn. En de monsterachtige onrecht vaardigheid dezer leer kon alleen in een land als China zóó onbestreden blijven. Want nergens ter wereld is 't altruïsme, is de belangstelling in den medemensch minder algemeen ver spreid dan juist in China. Als een ge volg immers van de instelling, die aan 't Chineesche volg' uiterlijk een zoo groote eenheid geeft: het familie verband. De schrijver zoekt daarin ook de verklaring van de onverschillige, wreede rechtspraak en van het niet minder onverschillige bestuur. „De gemeenschapszin zegt hij ontbreekt ook hier de gedachte, dat de rechter zich vóór alles voor de hem voorgelegde zaak zou interesseeren, zich als 't ware ondergeschikt zou voelen aan het publiek belang, hier aan het woord, dat hij zich bij strafzaken zou doordringen van de motieven, die den beschuldigde tot Zijne daad dreven, komt dientenge volge niet eenmaal in aanmerking." Veel van die onverschilligheid die men waarneemt, verklaart hij uit de vereering der voorouders, die in het Chineesche familieleven zulke ont- zaglijke proporties heeft aangenomen. „De voorouders zorgen, als men hen behoorlijk behandelt (nl. door ce: remonieel, door offers en door hen in vele gewichtige aangelegenheden te raadplegen) voor het welzijn der hun nen. Elke familie heeft haar eigen 1 goede geesten. Ieder, die zich in moei I lijkheden bevindt, opent zijn hart voor de eigen goden. Men is dientengevol ge volkomen ontslagen van elke ver- plichting tot hulp, tot belangstelling jegens zijn medemensch. Hij, die bui- ten de familie staat, is voor den Chi- nees een vreemdeling. Gemeenschaps zin wordt alleen door de familie en in den kring der familie behartigd en I verkregen. De christelijke liefde tot den naaste, die schoonste aller lee- ringen, omdat men in haar de god- heid erkende, en zijn beeltenis, grim mig en haatdragend tot dusver, in die 1 van een liefderijk vader herschapen Naar het Engelsch, door Arthur W. MarchmönL 73) Maai- het volgend oogenblik stond rij weer overeind, vol zelfverwijt over haar zwakheid. Haar moed herleefde weer en haar vei'trouwen was ster ker dan ooit. De weg om aan het ge vaar te ontsnappen zou nog gevonden worden, ein zij moest zichzelf stalen om dan klaar te zijn. Met een buitengewone zelf beheer- schlng dwong zij zich lot de oefenin gen, die zij iederen avond deed alvo rens naai* bed te gaan, en zij was I daarbij ziedfs ernstiger dan gewoon- lijk. Toen wierp zij zich op haai' knieën voor een gebed. Dat was langer en ernstiger dan te voren, en het gaf haai* de troost en kalmte waaraan zij zoo groote behoefte had. Zij stond op I met iets van het vuur eener marte lares, en voelde dat zij op dit oogen- blik den dood in het aangedicht zou zag, is den Chinees ten eenenmale vreemd. Zijn naaste is zijn familie lid, en verder gaat hij niet. Een be roep op zijn bijstand is een bedrei ging met verlies, men late elkaar dus ongemoeid! Menschen, van eene an dere familie, uit eene andere stad, eene andere provincie, een ander land verwijderen zicli in toenemende onbe langrijkheid uit dit bekrompen ge zichtsveld." „Welk een invloed deze gedachten- gang op de beoordeeling van eens an ders handelingen lveeft, laat zich ge makkelijk raden. Overdreven partij digheid van het familielid zal het sléchtste doen goedpraten, ijskoude onverschilligheid, harteloosheid zal zich doen gelden tegenover ieder an der. Een niet-familielid bedriegen is eer verdienstelijk dan ongeoorloofd. Men moet zijne familieleden bijstaan, de anderen kunnen tevergeefs de haai den uitstrekken. Voor den Chinees hoeft deze houding niets afkeurens waardig." Ditzelfde verschijnsel van de Chi neesche samenleving heeft ook de aandacht getrokken van den Fran- sclien consul Franqoïs, blijkens eene passage in zijn reisverhaal „De Can ton a Yu-Nan Sen", gepubliceerd in d#- Revue do Paris 1900. Hij geeft daarin o.m. de volgende persoonlijke ervaringen, op zijne reis opgedaan. „Soms moest men op den openba ren weg een of meer on gelukkigen achterlaten, door kwaadaardige koortsen, dyssenterie of cholera aan getast. De andere koelies wierpen hen op zij, zonder een teeken van mede gevoel, terwijl zich dadelijk plaats vervangers opdeden om de vracht van de n neer geworpen© mee te ne men. En verder ging hetl Geen hulp voor den gevallene. Niemand verwacht ze in China, buiten de familie. Ver van de zijnen moet zoo'n stervende koelie op den weg zijn einde verbeiden. Talrijk zijn deze zwoegers, arm uit schot der menschheid, die o»ver Chi na's onmetelijk rijk een onzeker be staan najagen, nu hier aan 't werk, dan daar, ver van de hunnen, trach tende wat te verdienen, en onderweg op eens door den dood achterhaald. Niet'alleen deze onverschilligheid van ieder individu op zichzelf trof den schrijver, maar meer nog, dat zij zich niet kunnen begrijpen, dat en waarom een ander anders zou kun nen doen. Als ik iets aan zoo'n armen stakker geef schrijft hij verbaast men zich. Waarom iets geven? Dat is geen gebruik. De begiftigde begrijpt er zelf niets van. Hij steekt de aalmoes op, zonder zelfs een woord van dank te uiten, en nog lang zal hij zich af vragen, wat „den vreemdeling van over zee' bewoog, iets uit te geven, wat niet verschuldigd is. Ook de positie, die de vrouw in 't- huwelijksleven in China inneemt, wijst op deze algeheel® overheer- sching van den familieband. In den ochtend van den dag, die voor het huwelijk is aangewezen, neemt de bruid plechtig afscheid van hare ei gen familiegoden en familie, en zij wordt eerst in liet huwelijk opgeno men na symbolische handelingen, die haar onder de hoede stellen van de familiegoden van do familie haars aanstaanden echtgenoots. Zij moet ritueele eerbewijzen brongen aan de ouders van haar bruidegom, aan zijn mannelijke bloedverwanten op de rij af, en aan de voorouders harer nieu we familie. Eerst dan is het huwelijk gesloten, eerst dan is zij in de nieu we familie opgenomen. VEILING gehouden in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" op Zaterdag 26 Sep tember 1908. No. 1. Een perceel bouwterrein aan de A msterdamscho Vaart tusscheai no. 8 en 12. H. J. Peper, f 2105. N.o. 2. Een perceel tuingrond aan den Schalkwijkerweg te Zuid-Schalk wijk, gem. Haarlemmerliede en Spaamwoud®. W. Meyer, f900. kunnen zien, zonder eenige zwak heid. Zoo sterk was haar overtuiging, dat geen kwaad haar zou kunnen overkomen, dat zij besloot zich onbe vreesd te ontkleeden, voor zij ging slapen. Gekleed te bed te gaan lig gen zou een zwakheid verraden, die niet met haar goed vertrouwen over eenkwam. Het was altijd haar gewoonte ge weest den stoel onder den knop van de deur te zetten in zoo'n positie, dat zij zou ontwaken als er ijj.umnd bin nenkwam. Maar ditmaal aarzelde zij zelfs om dien voorzorg te nemen. Zij deed het echter toch en met die klei ne afsluiting tusschen haar en den man, die haar met den dood bedreig de, ging zij liggen en sliep vast. De nacht ging voorbij zonder dat er iets gewichtigs gebeurdeen Olive beschouwde dit als een te-eken, dat haai* vertrouwen gegrond was en dat zij nog niet ten doode was opge schreven. Dankbaar en nc-derig uitte zij een dankgebed voor haai- veiligheid van dien nacht en voor den moed, die haar gegeven was, om in het aange zicht van den dood rustig te slapen. En toen criiig zij met haar onwankel bare volharding weer aan de dag taak, die zij zichzelf had opgelegd. Spoedig bleek haar echter, dat er een groote verandering in huis had plaats gehad. Toen juffrouw Tisley haar hot ont bijt bracht, zette zij het op tafel met de opmerking Ik heb u uw ontbijt gebracht, mevrouw Merrïdew. U weet Üeel goed, dat die tiled valsch is, spaar u dus de moeite die te gebruiken, zei Olive. O, ik ben een leugenaarsier, niet? riep de vrouiv blijkbaar verlan gend om ruzie te maken. Ik weet, dait ik getuige was bij het huwelijk, dui velin, die je bant, en ik lie or de je „ja" zeggen, toen er aan je gevraagd werd of je met mijnheer Merridcw wilde trouwen. Dat is genoeg voor mij. Ba ik heb genoeg van u. U kan gaan. Heel goed. Geef nog maai' or ders zoolang je kunt. Je zult er niet veel meer gelegenheid voor hebben dat zeg ik je. Daar kun jo je korst jes op weeken. Met een harden ruk, trok de vrouw de deur achter zich in 't slot. Olive keeide naar haar ontbijt te rug. Na haar onder-vinding bij me vrouw Taunton, dacht zij, dat men waarschijnlijk een aanslag op haar leven zou doen door middel van een, vci'd-oovingsmiddel of vergift. Zij on derwiel alles, dat haar werd voor gezet aan een nauwkeurig onder zoek- Met hot ei kon niet geknoeid zijn het brood was hetzelfde stuk, waar van zij den vorigau avond had afge sneden en do boter was zonder eenig kwaad. Do thee, melk en suiker kon gemakkelijker mot iets vermengd zijn en daarom vermeed zij dat ailos en dronk alleen een glas water. Maar zij zorgde er voor voldoende thee on molk uiit het raam te gooien om geen argwaan te wekken. Zoodra de maaltijd was afgeloopen koerde zij tot haar boeken terug en was vain plan don morgen zooais ge woonlijk door le brengen. Zij zat nog te lezen, toen Marridew binnenkwam. Wil u mij tot het uiterste dwin gen of zal u. liet huwelijkscontract teokemen U meet doen wat u wil. Ik heb geen ander antwoord dan dat van gisteren, heimam zij zeer beslist. Ik geef u neg éen kaus vanavond. Als u weigert, zal u den dag van mor gen niet aanschouwen. Zij hoorde hem zwijgend aan on keer do tot haar boek terug. Ilij was 'blijkbaar van opinie, dat hoe minder hij zei, de's to grooier den indruk zou ziju, van zijn vast besluit om zijn be dreigingen ten uitvoer te brengen. Maar juffrouw Tisley was van een geheel andere opinie. Toen zij het middagmaal binnen bracht verweet zij Olive op hoogon 'boon haar poging om te ontsnap,pon. Hot was een weloverlegd plan ge weest om haar bij Merridew onmo gelijk te maken, verklaarde zij en zij gaf zich geheel aan een uitbarsting van woede over. Het zwijgen van Olive deed haar woede nog meer aangroeien en haar vuist schuddend, ging zij vlak tegen over haar staan. Olive keek geen oogenblik van haar boek op en was evdn onverschillig alsof do vrouw niet in de kamer was geweest. Zij had wear gedronken; Olive kon den brandewijn ruiken en daaruit maakte zij op, dat Merridew even weg was gegaan. Maai' de deur was zorg vuldig gesloten. Een uur na den gewonen tijd \va- <ron de borden en scbalen nog niet gehaald en toen juffrouw Tisley ein delijk kwam, had zij zich blijkbaar ■mist behulp van de brandewijnflosch klem tijd gedood. Zij was in dat stadium waarin eon ■gesprek met iemand bijna even op windend is als de drank zelf. En een opmerking, diie zij zich liet ontvallen, oen sombere toespeling over de wij ze, waarop Olive behandeld zou wer den bracht haai' er toe de vrouw vrijuit te laten spraken. Een nietigheid je was voldoende om het wijf aan het spreken te krijgen ever hetgeen Olive te wachten stond. Dus je wou zeggen, dat je zijn vrouw niet bent Jo denkt zeker, dai je heel verstandig bant, uietr Maar •het zal je niets helpen. Dooden kun nen niet praten. Begrepen En. hoe knap jo ook denkt te zijn on hoe slim om het huis uit te sluipen, als iemand je den rug heeft toegedraaid je zult dan eYeiimiu iets kunnen zeggen als ieder ander. Toch ben ik nog lang niet dood, en ik zal blijven leven om te vertel len, welk aandeel je hier in gehad hebt on ik zal zorgen, dat je gestraft wordt ook, zei Olive met dreigenden blik. Je zult al heel hard moeten Schreeuwen om van onk.ler uit een mijnschacht gehoord te worden. Jij met jo „ik zal zorgen, dat je gostrait wordtJo schijnt te denken, dat wij allemaal dwaas ziju. Ga hoen, en spreek geen onzin ovöt een mijnschacht. Onzinschreeuwde de vrouw buiten ziclizelf van woede. Ais jo daar eenmaal maar benedon bont je kunt het zien van dit raam uit als jo niet te lui bent er uit te kijken als je daar eenmaal maar beneden bent, dan zal het wel uit zijn met je praatjes. Je zeurt, vrouw. Er kunnen geen menschen vermoord worden, zonder dat de moordenaars ontdekt worden en opgehangen. CV V qro: ...'Igdré

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5