Tenslotte noodigep. wij uw corpora le uit, zloh voor het lidmaatschap Van onze proYinoiale vereerd ging aan io melden. Voorloopige secretaris ie de heer dr. J. C. J. G. Smits, te Don Hel- BERNER CONVENTIE. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot vertegenwoordigers van Neder land op de 14 October a.g. te openen Conferentie tot herziening van de op 9 September 1836 te Bern gesloten conventie tot bescherming van wer ken van letterkunde en kunstrar. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. •raad-adviseur bij het departement .van Justitie en directeur van het bu reau voor den industrieeion eigen dom, te 's-Gravenhagerar. L. J. Plemp van Duiveland, hoofdredacteur van de „Nieuwe Courant", te 's-Gra venhage de heer Herman Robbers, lid van het bestuur der Yereenigrag Van letterkundigen, te Amsterdam, èn de lieer W. P. van Stockum, uit gever, te 's-Gravenliage. BRUTALE INBREKERS. Vrijdagnacht hebben em drietal Vermomd© personen, voorzien van 'n geweer, waarmede de bewoners her haaldelijk werden gedreigd, ingebro ken bij den landbouwer Romme, aan de Drie Hoefijzers, onder Zeven bergen. Vermist worden een bankbil jet van 60, een van 10 en een be drag aan zilver van 20. Over een paar weken beloofden d© dieven te rug te zullen komen om het fruit. ONGELUKKEN. Te Muntendam is de 84-jarige J. Kanon door de Eerste Groninger traan aangareden en aan de gevolgen overleden. Terwijl de vrouw van M. de P. Ie 's-Gravenpolder (Z.-Beveland) in huis aan den arbeid was, verwijderde het driejarig eenig dochtertje zich al spelend van do woning en viel ineen sloot. Eemigen tijd later werd het lijkje drijvende gevonden. Een zekere vrouw De V. van Urk, werd door de buren gevonden, tor- wijl zo de vrouw is lijdende aan toevallen bewusteloos op den. grond op haar kindje van zeven weken lag. De tor hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood van het kindje constat eeren. Te Uithuizen heeft een droevig on geluk plaats gehad. Terwijl de werk man J. II. bij een in aanbouw zijnde woning aan de Stationsstraat aldaar bozig was een kuil voor een regenbak te graven, gleed plotseling een groot stuk grond naar* beneden, waaron der hij bijna geheel bedolven werd. Zwaar gekneusd en bloedend, werd hij met veel moeite uit zijn benard© positie bevrijd e»n naar zijn woning vervoerd. De ongelukkige is na twee dagen lijdens aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. De 26-jarige jongeling F. J. de K„ aannemer te Everdingen (Z.-H.) is Vrijdagavond, huiswaarts koerende van zijn werk, in het naburige Zijder- veld, tengevolge van een zenuwtoeval waaraan hij lijdende was, te water geraakt en verdronken. Rechtszaken ONDANK IS 'S WERELDS LOON. In de zitting van het kantonge recht te Rotterdam stond een jangein terecht ter zake het zwemmen in de Leuvohaven aldaar, zijnde dat wa ter niet door B. enW. aangewezen om te zwemmen. Dit feit zou niet vermel denswaardig zijn, ware het niet, dat het zwemmen een geheel andere re den had. Er lag namelijk zooals bij de behandeling bleek, en wat het O. M. niet kon weten, daar het an ders zeker geen gevolg aan het ver baal zou hebben gegeven een per soon te water, die om hulp riep. Ve len stonden aan den kant en beklaag de, zich geen oogenblik bedenkende, sprong te water om don drenkeling te redden. Natuurlijk zwom hij daar heen, en maakte zich dus schuldig aan overtreding der verordening, al tijd wanneer de bedoeling van het verbod ook in dien zin zou opgevat moeten worden. Dit was niet de mee- ariiag van den kantonrschter, die zei- de, dat zulk een verbalisant ontoere kenbaar is, en evenmin van. den amb tenaar van het O. M. die vrijspraak vroeg. De beklaagde, thans in garnizoen te Breda, was voor de behandeling overgekomen. Volgens zijn reispas moest hij direct na de behandeling naar zijn garnizoen terug. De kan tonrechter vond dat wel wat hard, gaf hem verlof naar zijn ouders te gaan en teekende in dien zin den. redspas af. HET DRAMA IN DE PALEISSTRAAT TE AMSTERDAM. Den 27en Augustus stond voor de Amsterdamsche Rechtbank een 23- jurige man terecht, beklaagd van op lichting. Hij had op een avond van Mei zijn meisje vergezeld naar een horlogemaker in de Lange Leidsche- dwarsstraat. Zij moest bij dien hor logemaker voor do mevrouw bij wie ze in dienst was een horloge ter repa ratie brengen. Den volgenden mor gen begaf de jonge man zich eigen machtig naar den horlogemaker, vroeg of het horloge van mevrouw klaar was en daar dit werkelijk het geval was, kreeg hij het horloge .me de. In plaats van naar mevrouw, bracht hij het uurwerk in de bank van leening en de opbrengst verteer de hij. 23 Mei werd de jonge man in hech tenis genomen, doch met het oog op vroeger met hem voorgevallen feiten en op grond van Inlichtingen, om trent hem Ingewonnen, achtte de ju- Ititle een onderzoek naar zijn geest vermogens gewenecht. De doctoren Snijders eh MelCBIóif, jaermede De last, kwamen tot de slotsom dat de- beklaagde niet lijdende was aan ge brekkige ontwikkeling of ziekelijke stoornis zijner geestvermogens. Wei was hij, naar het oordeel der des kundigen, ©enigszins lijdende aan neurose en leed hij aan zenuwtoeval len, maar hij had de hem ten laste gelegde daad volstrekt niot in een droomtoestand bedreven. Eenzame opsluiting oordeelden dé deskundigen niet gewenscht. Het O. M. eischte ver oordeeling tot 4 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis van 23 Mei af, het vertrouwen uitsprekende dat men den bekl., die niet ongunstig bekend staat, do gevangenisstraf in gemeenschap zal laten ondergaan. De Rechtbank wees op 4 September een vonnis overeenkomstig den elsch van het O. M. Deze jonge man wafe het, die Vrij dagavond half twaalf de daad be dreef, waarvan wij bericht hebben gegeven. Een liefdesgeschiedenis, waaraan de daad eerst toegeschreven werd, is niet in het spel. Het meisje, dat in den melksalon, Palelsstraat, bedient, is 2ijn zuster. Woensdag zich bij haar vervoegende, zinspeel de zij op het gebeurde. „O God, maak mij niet gek, ik kan het niet langer verdragen!" riep hij uit. Vrijdag schreef hij zijn zuster, met wie hij op den besten voet stond en wie hij had medegedeeld dat hij in Roosen daal gin gwerken, een brief z.g. uit Roosendaal, waarin hij kennis gaf een eind aan zijn leven te zullen ma ken, omdat hij de schande van zijn vroegere veroordeeling niet langer kon verdragen en overal het hoofd stootte. Hij verzocht alle kennissen te groeten en bedankte zijn zuster voor alles wat zij voor hem had gedaan. Om half twaalf 's avonds verscheen hij in den salon, gaf zijn zuster de hand, en zonder een woord te zeg gen, richtte hij een revolver op zich zelf. Daarna richtte hij het wapen op het meisje, dat naar buiten vluchtte. Toen de ongelukkige zich daarop naar buiten begaf, kreeg hij een ze nuwtoeval. Zijn zuster heeft geen tweede schot hooren vallen. Een juffrouw, in den salon aanwezig, verklaart dat zij den man voor do tweede maal heeft zien schieten. Noch zijn zuster, noch hij zelf is getroffen: de kogel werd in zijn kleeren teruggevonden. De man is naai* het Wilhelmïna- gasthuis overgebracht. Zijn toestand k> nog van dien aard, dat hij geen verhoor kan ondergaan. (Ilbld.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per regel. Echt Victoriawater Letteren en Kunst MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDE RING DER TOONKUNST. De 79ste algeineene vergadering var. de „Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst" werd Zaterdag morgen te Amsterdam door den al- gemeenen voorzitter, den heer mr. J. N. van Hall, geopend. Vijf-en-twintig afdeelingen waren vertegenwoordigd. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer Daniël de Lange, bleek Het aantal afdeelingen bleef d't jaar 26. Het aantal leden bedroeg 5118 gewone leden (onder welke 111 donateurs), 214 leden-kunstenaars (5 minder dan het vorig jaar), alzoo 5332 contribueerende leden (zijnde 113 minder dan in het vorig jaar) wij ders 90 honoraire leden, 34 buitsn- lamdsche correspondeerende leden, 4 binnen Landsche correspondeerende leden, 36 leden van verdienste, 3 bui tengewone eere-leden (II. M. de Ko ningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder), te zamen 5499 leden, tea-wijl steeds aan 't hoofd der lijst van eere-leden de naam blijft staan van wijlen A. C. G. Ver meulen, stichter der Maatschappij. De ontvangsten bedroegen totaa1 27.465, de uitgaven 26,570, terwijl de bezittingen der Maatschappij met 2142 werden vermeerderd. Het reservefonds blijft, onveran derd op 73.000 Insch. Grootboek 2 1/2 pet. Tot leden van verdienste werden benoemd de heeren mr. Henri Viotta, Anton Averkamp en G. Puccini. Daarna kwam heit volgende voor stel van de afdeelingen 's-Gravenha ge en Leiden ter sprake. „De algemeene vergadering besluit In beginsel „a. tot reorganisatie van het Kun sten aarsfonds en het Onderwijsfonds tn dien zin, dat beide een zelfstandig bestaan verkrijgen zonder bijdragen van de afdeelingen te behoeven „b. tot opheffing van het reserve fonds en het muziekfeestfonds „en noodigt het hoofdbestuur uit, de bovenstaande beginselen in de Wet uit te werken en daaromtrent de noodige regelingen voor te stellen, in afwachting waarvan, de behandeling der Wetsherziening wordt ge schorst". Er werd na eenig debat een motie van orde voorgesteld, om het voor- etel-Den Haag—Leiden niet In behan deling te nemen. Deze motie werd met 34 tegen 83 stemmen aangenomen. Nu kwam aan de orde een voorstel tot oprichting van een afdeeling voor leden-kunstenaarB. De voorzitter wees er op, dot het oprichten der kunstenaarsafdeeling In strijd zou zijn met 't reeds aange nomen art. 16 nieuwe wet (art 17 oude wet). Daarop kwam de vraag in stem ming: „Acm cm vergaaermg nor wenscne- lijk, gebruik te maken Van hét recht, haar toegekend in art. 18 der Wet van 1899 en aan de leden-kunstonaaxs toe te staan, den zetel van de door hen op te richten afdeeling te vesti gen te Amsterdam Met algemeene stemmen werd deze vraag ontkennend beantwoord. Toegestaan werd een subsidie van ƒ1500, verdeeld over 8 jaar ten be- ïtoeve van de Ver een!,ging voor Noord-Nederlands Muziekgeschiede nis, voor de volledige uitgave van Ja cob Öbrech't'a werk. Hierna werden de voorstellen tot wetswijziging besproken. Daarna volgde de verkiezing van le den van het hoofdbestuur. De lieer Daniël de Lange (secr.) had nJ. meegedeeld, dat hij zich uit 'prin cipieel oogpunt genoodzaakt ziet te bodankenverder trad af de heer j. C. Lornan, penningmeester, die zich niet herkiesbaar stelde. De voorzitter, het heengaan dezer hoe rem betreurende, wijdt hun een woord vam waardeering, inzonderheid heer Dan. voor de Maatschappij gedaan heeft, Inert; vele, dat de 1 de Lange heeft, bei-denkende. Do afloop van de stemming is dat niet algemeene stemmen de heeren Van den Berg en Lom an zijn geko zen. Ten slotte leest de heer Daniël de Lange een kort afscheid voor aan de Maatschappij, waarin hij sedert 1877 heeft gewerkt. Hij gaat lieen. omdat hij meent, dat de besluiten op de vo rige alg. verg. genomen de kiem van ondergang voor de Maatschappij in zich dragen. Hij hoopt zloh hierin te vergissen maar kan toch met zijn overtuiging niet langer de Maat schappij dienen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. TOELATINGSEXAMEN RIJKS- TUINBOUW-WINTERSCIIOOL. Voor het toelatingsexamen aan de Rijsktuinbouwwinterschool te Aals meer op 26 September zijn geslaagd C. L. Alderde®, Aalsmeer: A. J. M. Bomer, UtrechtA. Buis, Aalsmeer J. Houtsmuller, Amersfoortmej. C. Keessen, Aalsmeer Th. Muijs, Haar lem C. N. van Paddenburg, Ouder kerk a. d. AmstelJb. Piet, Amster dam W. J. Smit, AmsterdamII. Q. Yeirhaaren, Scheveniugen, F. Rend ier, Rotterdam. Afgewezen 1. „Eigen Haard", 34ste jaargang no. 39. Inhoud: Een uitgever, door Johan na Steketee. I. Planten en liebt, door Dr. A. J. M. Garjeanne, IV, slot, met afbeeldingen. Ten Zuiden van den Patoeha, door J. van R., II slot, mot afbeeldingen. Do Markiezen- (Ber gen-op-Zoom), door Dr. W. J. A. de Witt Huberts, II slot, met afbeel dingen. Tentoonstelling bij J. Goud stikker, met afbeelding. Een dief, door J. P. S. Feuilleton: Thor en het lessenaartje, naar het Engelsch van E. NesbJtt II, slot. Adverten- tiën. Bijvoegsel: Een herinnering aan een daad van Moed, Beleid en Trouw. Do oudste kantonrechter van Ne- j derland. Winkel wedstrijd in de Kalverstraat, H. Veiling C. F. Roos Co., te Amsterdam. Aankomst van de „Nieuw-Amsterdam1 van dc. N.A.S.M. aan de pier te Hoboken, al les met afbeeldingen. Adverten- tiën. Kort Nieuws. De Engelsche Koning beeft het Spaansche Koningspaar voorwaarde lijk beloofd in het voorjaar van 1909 een Staatsbezoek aan Madrid te bren gen. Een datum ls nog axiet vastge steld. De Koning, die niet door de Koningin vergezeld wordt, zal drie dagen In Madrid blijven, waar eene groot© parade van het garnizoen te zijner eer© zal gehouden worden. Baron Rossi vergezeld van Gravin ThJene, reed per auto van Rome naar Schio, toen plotseling eenige revol verschoten op hem werden gelost. De baron werd niot getroffen, doch do gravin werd zeer ornstig gewond. Prins Ranjitsinliji, de groote cric keter, geeft er als het gerucht waar is zijn vorstendom aan. Hij ls nu de Jam Sohib van Jamnagar, maar wil, zoo 't heet, afstand doen van den troon ten bate van den zoon van zijn oudsten broer. Hij zou in Engeland blijven om naar hartelust te kunnen cricketen. In Casariche (Spanje) zijn 24 hui zen, twee fabrieken, twee bruggen, tal van schuren vernield; de velden en de boomgaarden zien hun vruch ten vernield; tal van gezinnen zijn zonder dak en der ellende ten prooi; een groote massa vee is verdronken. Het Nationaal Vlaamsch Verbond heeft een vertoogschrift gestuurd aan den Belgischen koning om hem te verzoeken voortaan de kennis der 2 officieel© talen, Vlaamsch en Fransch te elschen van de ministers welke hij nog zal benoemen, en dien maatregel voor de eerste maal toe te passen bij de aanstaande benoeming van den minister der koloniën. Op het goederenstation te Suresnes bij Parijs, brak een brand uit, die een schade van een halve millloen francs veroorzaakte. De „Turquie" weet te berichten, dat de sultan vaq. Turkije, plan heeft een speciale missie met geschenken naai den Czaar te «turen. Ben katholieke universiteit. De Ja panners zullen binnen eenige weken drie Italiaansch© paters Jezuïten, die van Napels vertrokken «tin, zien aan komen, aie ra net rtjk van aen miks- do een katholieke universiteit zullen gaan oprichten. Te Blankenberg had, een paar da gen geleden, een dame het ongeluk een valschen tand ln te slikken. Zij liet zich aanstonds naar het zieken huis te Brugge brengen, doch het was niet mogelijk den tand uit den slokdarm te verwijderen. Den vol- overleed zij. Sport es Wedstrljta DE PROEFWEDSTRIJD VOOR 'T NEDERLANDSCH ELFTAL. ELFTAL A.—ELFTAL B. 1—1. ....Op het punt van eerste klasse- voetbal zijn de Amsterdammers niet verwend, en als ze 't bij uitzondering eens zien kunnen, is de animo dan ook enorm. Zes duizend toeschou wers woonden 1n Mei de match QuickU. D. om het kampioenschap bij een dikke drieduizend man to gen Zondag naar Oud-Roosenburch, om den proefwedstrijd te zien. En die stond volkomen tot QuickU. D. als 3000 staat tot 600(1. Er zat geen gang in het spel Zondag, geen Schwung Maar laten we de geschiedenis niet vooruitloopen en beginnen met de elftallen. Daar een viertal spelers absent zijn, treden Francken (H. F. C.), Groskamp (Quick), Visrnans (Achil les) en de Engelsche trainer Chad- vvick zélf als invallers op. Elftal A La Chapelle, Heyning, Visrnans, Bekker, Mwndt, Boerdam, Welcker, Snethlage, Reeman, Gros kamp, Haak. Elftal B Francken, Chadwiclc, Akkersdijk, v. d. Berg, v. Rentorghem, Veen, Brutel, Sol, De Bruyn Kops, Jacobi, Beeuwkes. Na diverse onderlinge head-partij- tjes systeem-Chodwick getrap en gekiek zijn eindelijk de 22 man bijeen en laat referee Groothoff be ginnen. Het begin is zeer kalm, B. valt een beetje aan, Akkersdijk pingelt als al tijd, en Chadwick, uitgedost met een lange broek, wit shirt en paars-fiu- weelen kalotje, draait tot vermaak var. het publiek op tergende wijze om onzen international Bekker heen. D-j A.-ach terhoe de treedt aanvanke lijk vrij onverschillig op, en het ge volg is, dat B. zes minuten na het begin de leiding neemt door een tam schot, dat via 'n speler er in draait. Ik meen, dat Francken de maker was. Daarna begint het langzaam aan wat op dreef te komen, maar het spel blijft lauw en de B.-verdediging, die uitstekend werkt, stopt veel. Jacobs is weer uitstekend, Brutel, Beeuwkes en Veen werken ook goed. Een schot van Reeman stopt de Dordtenaar mooi ook een paar tamme schoten van Groskamp en Snethlage ver werkt hij goed. 't Ware „schot" zit echter niet in die voorhoede, hoewel er vier Quick- menschen (die elkaar toch goed ken nen) inzitten, vooral Groskamp pres teert weinig. ICort vóór rust maakt Reeman uit een goeden aanval met een onhoud baar schot gelijk (11). Hierna komt half time. Na een langdurige tea komen de heeren weer op de proppen, en be ginnen nu een zeer kalm spelletje, waarop slechts Francken, Jacobi en nog een paar een loffelijke uitzonde ring maken. Chadwick blijkt het spel ook practisch nog te kennen, en draait tusschen de verdedigers door tot groote hilariteit van het publiek. Eer. mooie ren van Haak eindigt in Chapelle's handen, en een paar dito's van Francken loopen ook op niets uit. Eens headt Mannus tegen het zijnet, en Chadwick schiet naast voor open doel(I 1 I), waarop alle spe lers glunderen. Beeuwkes komt weer eens in actie en stopt goed tegen het einde wordt A. weer sterker, en tien minuten vóór tijd ongeveer komt het vuur er ein delijk in, en heftig wordt om de lei ding gestreden. Beeuwkes komt in diverse gevaren, maar geholpen door Jacobi, die aanval op aanval stopt, keert hij alles. Ook B. doet nog een paar pogingen, die op niets uitdraaien, en als tijd gefloten wordt, heeft Beeuwkes nog in de gauwigheid twee keer gered. Eindstand 11. Het spel was over het algemeen lauw. Bij A. maakten hierop Boer dam, Haak en de rechterwing eene uilzondering; bij B. waren Jacobi, Beeuwkes, Brutel en Veer. de ster ren. Ook Chadwick voldeed goed, en viel bij het publiek zeer in den smaak. Na afloop van de match werd het Nederlandsch Elftal als volgt samen gesteld Doel: Beeuwkes (D. F. C.) Achter: Heyting (H. V. V.) en Otten (Quick). Midden: Bekker (H. B. S.), De Korver (Sparta), en Mundt H. V. V.) Voor: Welcker (Quick). Snethla ge (Quick), Reeman (Quick), Thomée Concordia en Do Bruyn Kops (H.B.S.) Als reserves zullen het elftal voorts vergezellen La Chapelle, H. V. V. (doel), Kok, U. D. (achter), E. Sol, H. V. V. (midden), J. van den Berg, Haarlem, en Groskamp, Quick (voor). Mocht De Korver verhinderd zijn om te spelen, dan zal Brutel de la Rivière (Ajax) diens plaats inne men. RESERVE EERSTE KLASSE. HAARLEM II—V. O. C. II. 1—3. Aan de<n Schoterweg speelde Zon dag het volgende Haarlem Il-elftal Veen Sr. (doel), Jacobi Sr. en W. F. v. d. Leo (backs), G. Bouwmeester, J. M. B. Lljnkamp en Moggenstorm (midden), N. Blankevoort, Haak Jr., J. D. Bijleveld, J. Verwey en Leslie Miller (voor). Met rust was ae stann O1 voor V. O.' C., dat dien daarna tot 0—3 opvoerde. Toen kwam Bijleveld naar voren, een kwajongen in een boom floot, de V. O. C.-verdediging dacht, dat do scheidsrechter 't deed en staak tezoo kon Bijleveld scoren. Na dit schitterende doelpunt kwam time met 1—8. If F. C. II—HERCULES II. 5—1. De blauwwitten brachten 't er be ter af dan Haarlem II. Hun elftal be stond uitC. L. vam Lennep (doel), Weinandts Sr. en Jacometti (backs). Hengeveld, Kimmijser en Lesueur (midden), Ten Cate, Clifford, Sélg- nette, v. d. Loeff (capt.) en v. Scher- penberg voor. Hercules II bleek een zeer zwakke combinatie te zijn, en II. F. C. had het makkelijk. Met rust was het al 3—0, daarna maakten de Haarlem mers er nog twee, terwijl Hercules één tegenpuntje wist to fokken. Eind stand 5—1. Bij H. F. C. waren Seignette (die drie goals maakte), Ten Cate em Kim mijser de besten. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Het bestuur deelde als volgt de competitie in 1st© klasse. Haarlem 3, Haarlem 3a. II. F. C. 3, E. D. O. 2, Klein Haarlem, H. V. V. (Haarlem), H. V. V. (Heemstede), Hercules, Z. V V 2de klasse. IL F. C. 4, Haarlem 4, D. O. 3, Concordia, Bloemendaal 2, Volharding, Klein Haarlem 2. 3do klasse a. Haarlem 5, H. F. C. 5, E. D. O. 4, Achilles, Union, H. V. V 2 (Haarlem). 3de klasse b. H. F. C. 6, Haarlem 5a, E. D.. O. o, Hercules 2, Klein Haarlem 3, H. V. V. 3 {Haarlem). Ingeval H. F. C. 6 en E. D. O. 5 of één van deze twee elftallen niet in schrijven, komt Klein Haarlem 2 uit ;n 3a en Union in 3 b. De inschrijvingen voor de wedstrij den om de Zilveren medaille sluiten 1 October a.s. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Vlaardingm ds. G. Oorthuis te Leaden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rijswijk (Z.-H.) ds. V. K. Kui venhoven te Ambt-Vollenho ven. Bedankt voor het beroep naar Niieu- weiKlam door ds. K. Oussoreai te Baarland. ACAD. EXAMENS. Ie. Natuurk. ex. II. H. Pieters, F. K. W. G. L. S. Holzschuher von Hartiach on P. K. J. Tervooren. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd liet le natuurkundig exa men dioar de heeren W. P. L. Hop en J. A. N. Balen tijn. demengd Nieuws EEN KARAKTERSCHETS VAN PRE SIDENT CASTRO. In de „Lokal-Anzeiger" verdedig de een Venezolaansch diplomaat pre sident Castro en diens regeering. Naar aanleiding daarvan schrijft nu de voormalige Venezolaansch© consul Luis Paredes, die zich een tegenstan der van Castro's politiek noemt, aan dat blad o.a.: „De opmerkingen van den Venezo- laandschen diplomaat verliezen veel van hun gewicht, als men bedenkt, hoe Castro de geschillen verscherpt en op de spits gedreven, bewerkt heeft. Zoo heeft hij zich zelf dc uitoefening van de concessie der Amerikaansche asphalt-maatschappijen, die hij in Venezuela had ontëigend, toebedeeld; hij heeft bewerkt, dat een Noord- Amerikaansch schip in de haven van Puerto Cabello vastgehouden werd; hij heeft bewerkt, dat alle arbeiders van Nederlandsche nationaliteit uit Venezuela werden verjaagd; hij liet een Nederlandsch schip in een Vene- zolaansche haven brengen en uit plunderen; hij alleen is de oorzaak, dat de zeevaart tusschen Venezuela en Curacao werd verboden, waardoor de handel der Nederlandsche kolonie zeer benadeeld is. „Het verlangen van Castro, dat de bezwaren van de onderdanen der be- leedigde mogendheden aan de gewo ne rechtbanken van het land zullen worden voorgelegd, is reeds een uit tarting. Die rechtbanken zijn niets anders dan voltrekkers van Castro's wiL „De Venezolaansche diplomaat be weert, dat alle moeilijkheden, waar mede Castro heeft te kampen, hierin hun oorsprong hebben, dat hij niet duldt, dat vreemdelingen Venezuela uitmergelen. Zeker! Hij wil dat heele maal allleen doen. Uit de Bermudas- asphaltmaatschappij trekt Castro bij na alleen met een paar makkere alle voordeel; eveneens uit andere onder nemingen, die vroeger in andere han den waren, b.v. de „Compania de la Navegacion del Orinoco." „Maar dat alles ls niet voldoende om de hebzucht van den man, wiens vermogen nu, in het voorbijgaan ge zegd, op ruim honderd millioen mark wordt geschat, te bevredigen. Tot zijn eenig en uitsluitend voordeel heeft hij alle eenigszins belangrijke ver- bruiksartikelen gemonopoliseerd! Het heeft weinig gescheeld of een derge lijke monopolie-aangelegenheid had tot een oorlog met Columbië geleld. Do riviervaart tusschen Columbië en Venezuela heeft hij verboden, opdat het vervoer alleen aan den spoorweg Gran Fenrocarrill del Tachira zou ko men. Dien spoorweg heeft hij met 's lands geld aangelegd; de dividenden steekt hij echter in eigen zak. „De Venezolaansche diplomaat ver zekert, dat de gedachte, Castro door een blokkade tot toegeven tedwin gen, belachelijk is. Ik beweer, dat de eenige manier om Castro gevoelig te trcfren, juist de blokkade ls. Wan neer in het jaar 1902 do betrokken mogendheden do kusten van Vene zuela niet hadden geblokkeerd', zou Castro geen penning hebben betaald, en indien Nederland het toen gege ven voorbeeld niet volgt, zal het bij Castro niets bereiken." EEN REUZENKLOK. Tot dusver hielden de wijzerplaten van den grooten toren te Mechelen het .record wat grootte betreft. Zij zijn 11 meter 72 im doorsnede. New- York bezit sedert 1906 een verlichte wijzerplaat van 12 M. 35 in de boven ste verdieping van een wolkenkrab ber, waar zij dienst doet als reclame voor een firma in zeep en reukwer ken. De uurwijzer is 4 M. 36 en weegt 226 K.G. de minuutwijzer 6. M. 10, gewicht 291 K.G. De plaat heeft een omtrek van 36 M. Elke minuut op de plaat draagt een electrische lamp. De wijzers zijn verlicht door 67 lampen, waarvan 42 op den minuutwijzer. De uren zijn aangeduid door enorme zwarte strepen (1 M. 68 bij 0. M. 66) op een witten achtergrond. De passagiers op de booten, die de Hudson bevaren, kunnen reeds op uren afstand het uur aflezen van deze klok, die zich ver boven de ove rige huizen van New-York verheft. VAN ZELFMOORDENARES TOT LEVENSREDSTER. Een tragi-komische geschiedenis werd aan de Spree bij Treptow afge speeld. Een jong meisje wilde juist poging tot zelfmoord aanwenden, door van den aanlegsteiger bij Wü- helminenhof in het water te sprin gen. Maar hare pogingen werden verijdeld. De toevallig aanwezige koopman B. trachtte met verscheide ne vrienden de levensmoede terug te houden en tusschen de mannen en het meisje ontstond een korte wor steling. B. kwam hierdoor zeer dicht hij den rand en stortte een oogenblik later in de Spree. Het meisje gaf plotseling hare zelfmoord-gedachten op en toonde zich een krachtige red ster. Ze sprong in een roeiboot en kwam B., die zich door zwemmen bo ven water hield, ter hulpc. De aan1 het ongeluk schuldige redster ging stil heen voor ze door iemand her kend was. HEERENMODES. De „Manuf." weet mede te deel en, dat de colbert ook dit seizoen nog ge tailleerd zal blijven en zelfs nog meer dan tot nu toe het geval was. Verder wordt zij als naar gewoonte laag uitgesnedenhet vest daarente gen wordt hooger gesloten gedragen, het moet een weinig uit de jas te voorschijn komen. De rok is bijna in het geheel niet veranderd, de revers reiken echter niet meer tot den rand, maar laten' een smalle strook stof vrij. Het vest sluit met één rij knoopen, drie in ge tal. De smoking heeft het gewone ge tailleerde model met splitmen draagt de revers met crochet of met zijde, tot aan den rand bedekt. De gekleede jas is een minder ge wild kleedingstuk geworden men is haar wat burgerlijk beginnen te vin den. Men maakt, natuurlijk om met den tijd mee te gaan, veel getailleer de modellen met matig lange klok- schooten. Als modern geldt een om boording met smal lint of band. Bij de gekleede jas wordt, gelijk men dis al reeds lang deed, een eenigszins lichtere, gestreepte cachemiren pan talon gedragen. Het met één rij knoo pen sluitende rokcostuum zal ook weder gedragen worden en ook dit wordt met smal band omzoomd. Het heeft drie knoopen, de schootpauden loopen tamelijk ver naar voren toe, en zijn van onderen afgerond. De mouwopslagen hebben twee knoopen. De winterpaletot is wel sterk ge tailleerd, doch zal overigens zeer ge makkelijk zitten. Zij sluiten van voren met een verborgen aangezette bries met knoopen tamelijk hoog aan den hals, revers en kraag zijn breed geknipt. Zoolang het getailleerde model zich nog weet te handhaven, zullen de „strepen" nog in de mode blijven. StoomvaartberichteB Het st. Wilis Vertrok 26 Sept. van Rotterdam naar Java. Het st. Kedari, van Rotterdam n. Java, passeerde 26 Sept. Ouessant. Het st. Ti ban an, van Rotterdam n. Jam, passeerde 26 Sept. Kaap del Ar mi. Het st. Solo, van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Sept. van Suez. Het st. Vondel, van Amsterdam n. Batavia,, vertrok 25 Sept. van Lissa bon. Het st. Bali vertrok 26 Sept. van Amsterdam naar Batavia. Het st. Noord am vertrok 26 Sept v.m. van Rotterdam naar New-York. Hét st. Koning Willem III, van Ba- tavia naar Amsterdam, vertrok 26 Sept. van Singapore. Het et. Rembrandt arriveerde 28 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het st. Java, van Batavia naar Am sterdam, vertrok 26 Sept. van Perim. Het st. Pyrrhus, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Sept. Gi braltar. Het st. Bemland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 25 Sept. van Lissabon. Het st. Prins Willem I vertrok 25 Sept. van New-York naar WesLIndlë Het st. Russia, van New-York naar Rotterdam, passeerde 26 Sept. v.m. 9 uur 80 min. Portland Bill en des middags Wight. Het st. Besoekl, van Java naar Rot terdam, passeerde 26 Sept. Kaap Car- voeóxo. Het st. Koningin Wilhedmina, Yaö Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Sept. Gibraltar. Het st Koning Willem I, van Am-, sterdam naar Batavia, passeerde 26 Sept. Perim. Het st. Princess Alice, van Rotter dam naar O.-Azië, arriveerde 26 Sept. te Colombo. Het st. NoorcLam, van Rotterdam naar New-York, vertrtk 26 Sept, '6 namiddags 3.25 van Boulogne s/M.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6