NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws 26a Jaargang. So. 7752 I mmmmm WsraeftiffiS dtgeiijk», bshalv® ep Zog- en Feestdagen. OOHDSBDAG 1 OOXOBEB 1908 A nwi HAARLEM'S DAGBLAD ABONHEMBNTES PBS DRIB MAANUBNl Voor Haarlem i a Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (koftt der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers GflUustreerd Zondagsblad, voor Haarlem „de omstreken en franco per post ƒ1.28 1.30 1.65 0.02 H 0J7H 0.45 Bttgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. i'. PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts,: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel mee? ƒ0. gS Reclames 30 Cent per regel Bil Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingr 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administraties Groots Houtstraat 55. tetercommimaaS Telefoonnummer der Redactie 6GG en der Administratie 22& Drukkerijs Zolder Bnitenspaarns 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NLMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD# AGENDA VRIJDAG 2 OCTOBER,. Bermebroek: Gemeenteraadsverga dering. OM ONS HEEN No. 806. Da PresldeiitsverkteïlDg lil Amerika. Het Fransche tijdschrift Je s ai s tout geeft een beschouwing over de aanstaande verkiezing van een presi dent der Vereeuigde Staten, in de plaats van Theodore Roosevelt, waar aan ik het volgende ontleen In de Vereenigde Staten brengt de ze verkiezing, afgezien van enkele fracties van geringer beteekenis, twee groote partijen in den strijd, de repu blikeinen en de democraten. De republikeinen hebben vooral tot doel het gezag te centraliseeren te Washington, tot schade van de bij zondere rechten van elk der onafhan kelijke Staten, die tot den Staten bond behooren. Zij zijn imperialisten en verlangen, dat de Vereenigde Sta ten een rol spelen in het koor van de groote mogendheden. De democraten voeren als leuze de Monroe-leer Amerika aan de Ameri kanen. Zij willen de Vereenigde Sta ten tegen buitenlandsche immigratie beschermen en zijn sterk gekant tegen imperialisme en koloniale politiek. Hun devies zou kunnen zijn „Ieder •«•oor zich." Zich houdende aan de iter, zoowel als aan den geest van de grondwet, steunen zij de particu liere belangen der afzonderlijke Star ten tegen de pogingen, om het gezag te centraliseeren. Men zou- de republikeinen kunnen vergelijken bij stoutmoedige mieren, die bereid zijn naburige mierenhoo- pen in bezit te nemen, en de demo craten met bijen, die er zich mee ver genoegen op hun eigen terrein te ar beiden, maar daarop dan ook geen ander dulden. De candidaat der republikeinen voor het presidentschap is William Howard Taft, die in 1887 de magistra tuur verliet, om het bijzonder moeilij ke werk te ondernemen van het tot rust brengen der Philippijnen, waar van hij tot gouverneur werd be noemd. Hij slaagde daarin boven alle ver- v achting. In 1904 had Roosevelt hem .5 portefeuille van oorlog toever trouwd, die hij behouden heeft tot den dag, dat een reuzenbijeenkomst van 14000 leden der partij hem de candi- datuur voor het presidentschap toe vertrouwde, daar Roosevelt geen her benoeming wenschte. Naar het uiterlijk is Taft een man van groote gestalte, met een begin van zwaarlijvigheid, waarvan de caricatuurteekenaars goed partij we- jen te trekken, met een vriendelijk gezicht" en meer geest dan welspre kendheid. In een debat presenteerde hij aan zijn tegenstander, die schor werd, een pastille met de gemoedelij ke opmerking „Kom, rust even uit, dan zal ik intusschen weer het woord voeren en hebt gij nieuwe stof tegen dat uw keel weer in orde is." Do vriendschap van Roosevelt is in den strijd om het presidentschap Taft's grootste voordeel, zijn grootste stiuikelblok ligt in de vijandschap van de trusts, tegen wie hij den oor log zal voortzetten, die door Roose velt begonnen is. Da candidaat der democraten is William Jennings Bryan, die door twee nederlagen nog niet ontmoe digd is. Hij wordt beschouwd als de eerste redenaar van de Vereenigde Staten, heeft nooit een openbaar ambt bekleed en heeft in waarheid wat hij is geworden, geheel aan zich zelf te danken. Als zoon van een ar men landbouwer uit het Westen moest hij leoren lezen in de weinige vrije ureal, die hij van den veldarbeid overhield. Tegenwoordig bezit hij een groot vermogen, reist vaak rond om voordrachten te houden en bezit een vlugge journalistenpen. Evenals Taft houdt hij van een grapje. Toen hij bij de laatste presidents verkiezing tegenover Roosevelt stond, ontmoette hij dezen in een station, 't Was midden in den verkiezingsstrijd. „Hallo, Teddy", riep hij hem toe, „is je stem al vermoeid „Och, Willy, zoo zwak als een de mocratisch program. En de jouwe „Och, Teddy, gebroken als een' republikeinsche belofte." De kracht van de republikeinsche partij ligt voornamelijk in de ooste lijke staten. De negers en de mulatten uit het Zuiden, wier aantal voortdu rend aangroeit,zijn grootendeels republikeinen. Mac Kinley behaalde ïh 1900 ruim 7.200.000 stemmen, Roosevelt vier jaar later meer dan 8 millioen. Deze positie is evenwel tegenwoordig zwaar geschokt. Bij de laatste ver kiezingen had Roosevelt den steun van de meeste groote financleele en industrleele ondernemingen van het land. Harriman, die den bijnaam heeft van de spoorwegkoning, had geheel alleen twee millioen bijgedra gen in een verkiezingscampagne, die niet minder dan vijftig millioen gul den heeft gekost. De verwoede strijd evenwel, die Roosevelt sinds twee ja- reu tegen de trusts voert, de krach van October van het vorige jaar, de dwaze paniek, die millioenen men- schen do banken deed bestormen, waarvoor Roosevelt verantwoordelijk wordt gesteld, heeft van hem en zijn partij en zijn medewerker Taft de meerderheid van deze machtige mil- liardairs losgerukt. Zij schreeuwen het van de daken, dat Roosevelt door zijn bedreigingen den handel heeft verlamd en dat de ellende, die daar na over de arbeidersklasse is geko men, aan hem te wijten is. En daar deze geldkoningen hun beweringen van veel klinkende munt vergezeld doen gaan, luistert men gaarne naar hen en de populariteit van den repu- blikeinschen candidaat lijdt daar onder. Intusschen kan de groote industrie niet geheel en al breken met de repu blikeinen, die immers als imperialis ten op machtsuitbreiding bedacht zijr. en dus oen bron kunnen worden van groote werken voor oorlog en vrede. Het Zuiden van de Vereenigde Sta ten is democratisch gezind, met uit zondering van de kleurlingen. Zij kunnen verder rekenen op een deel van het Westen en op sommige groo te steden, waarvan New-York de min ste niet Js. Ook zij zijn vijanden van de trusts, maar deze beschouwen, na de hevige aanvallen van Roosevelt, de moge lijkheid van een bewind der demo craten met veel minder angst. In weerwil zelfs van het feit, dat Bryan heeft aangekondigd, dat hij niet al leen de trusts bestrijden, maar ook de douane-politiek, die alleen ge diend heeft om de industrie-koningen van allerlei soort rijk to maken, door een belasting op het inkomen vervan gen zou. Geen landhonger evenwel 1 Geen overdreven uitgaven dus voor de ma rine. Een van Bryan's eerste daden zou zijn de onafhankelijkverklaring van de Philippijnen onder een va derlijk protectoraat, dat eindigen zou op het oogenblik, dat de groote mogendheden formeel de onzijdigheid van den Archipel zullen hebben er kend. Tegen de immigratie van de Chi- neezen zal hij zich evenwel beslist verzetten. Het is daarom wel zeker, dat wanneer Bryan aan 't roar was geweest tijdens de moeilijkheden tus- schen Amerikanen en Japanners in California, hij zijn iandgenooten te gen deze vreemdelingen warm zou hebben gesteund, en zoo alliclit een öorlog hebben uitgelokt, die voor de Vereenigde Staten gevaarlijk had kunnen worden. Terwijl Roosevelt en zijn vrienden, die de vloot voortdu rend uitbreiden, zich meegaand en lankmoedig hebben getoond. Precies het tegenovergestelde dus van wat men had kunnen verwach ten. 't Geeft een merkwaardig staal tje van wat er te verwachten is van de logica der beginselen in de poli tiek I Misschien zal de herinnering aan dit critieke oogenblik Bryan een aantal stemmen kosten. Wie zal den 3den November over winnaar zijn in dezen reuzenstrijd, wie de meerderheid verkrijgen van de veertien millioen stemmen Reeds worden de malste wedden schappen aangegaan. Wie verliest, zal den winner een groot eind weegs in een kruiwagen moeten rijden de president van een drankbestrijders- bond zal iets moeten gebruiken in 200 kroegjes van New-York de di recteur van een groote courant zelf een heel en morgen zijn blad moeten uitventen, een bankier de straat ve gen, een rijke koopman in een dood kist twaalf uur worden rondgereden, en zoo meer. Als ze verliezen. Maar wanneer ze winnen, zijn ze den koning te rijk 1 J. C. P. ïMtenlandssh Overzicht DE MAROKKO-ZAAK. Nog steeds is men in spanning hoe zullen de regeerkigem inzake den miniatuur-oorlog tueschen Fran- schen en Duits chers te Casablanca optreden 't Is nog een open vraag. Wed dringen alle couranten èn in Duitschland èn in Frankrijk èn in Engeland op een vriendschappelij ke en minnelijke schikking aan. Mag men dus de pers als de thermometer van het volksgevoel beschouwen, dan zal alles wel met een sisser afloopen. Misschien een onderzoek voor het Haagscho Hof van Arbitrage. De (Fransche) Matin is echter niet heel vriendelijk 1 Dit sensatieblad gaat voort vreeselijke verhalen te doen, ovgr Duitsche bureaux in Ma rokko, die zich uitsluitend bezighou den de vreemdelingen in het Fransche leger, tot desert eerem over te halen, 't Is aannemelijk, dat 90 klaar verzinsel is, maar... 't is toch ook een feit, dat bij het plaats gehad hebbende incident, behalve eenige Duitsche. ook Russische en Hongaarsche deserteurs betrokken waren. Misschien is het toeval, misschien ook niet.... 't Is echter toch heel bezwaarlijk te gelooven, dat de Duitschers er opuit zijn, om door desertie-bevordering 't Fransche leger in Marokko te ver zwakken. Wat be teekent 11/2 soldaat op een macht van minstens 8000 man. lieu druppel in den emmer een sLoijo aan do weegschaal... Intusschen zijn we nieuwsgierig naar de officieele rapporten over de zaak. Wat zullen die molden? De voor driekwart al erkende Sul tan Moulay Hafid doet weer van zich spreken. Alleireersi heeft hij zich weer laten.... interviewen 1 Even na tuurlijk is het, dat hij in dit vraag gesprek allerlei vleiende zoetigheden heeft giozegd aan het adres van z'n liefje, maagd Europa 1.-.. Hij zeiIk wil het mogelijk maken dat een Europeaan door Marokko kan reizen, zonder ook maai- in het minst lastig te worden gevallen. Tij dens het leven van mijn vader kon de Europeaan van het Noorden naar hert Zuiden en van het Oosten naar het Westen reizen, ondervond hij overal vriendelijke behandeling an een gastvrije ontvangst. En zoo zal het weder worden.... Geen slecht idéé, maar... Hij zeiZoodra mijn regeeringsza- ken hot toelaten, ga ik een reis ma- kon deor mijn rijk, om belooningen toe to kennen en straffen op te leg gen, oude wetten weder In eere te herstelion, zoo noodig nieuwe uit te vaardigen, en... belasting te innen 1 De Sultan heeft geen sou meer in z'n bezit, èn vanwaar dan beloonin- gen toekennen. Hij bedoelt zeker serst belastingen innen, en dan de beloo ningen Hij zeiIk wil de weerspannige hoofden onder mijn heerschappij brengen en hen totaal vernietigen. Een mooie taak Hij zeiDaarom moet het Chauja- gebied door de Franschen ontruimd worden, omdat het ondoenlijk voor mij zou zijn te reizen door een ge deelte van mijn rijk, dat nog in hot bezit van een vreemde mogendheid ia Aardig bedacht, hè Een mooi middeltje om de Franschen te ver jagen 1 Hij zeiIk ben mijn broeder Abd- el-Azis niet vijandig gezind, en... ik ben het ook nooit geweest. Maar zijn politiek waB den Marokkanen een doorn in het oog en was noodlottig voor Marokko. Daarom heb ik er een einde aan gemaakt. Ik haat mijn broeder geenszins, maar iik ben mist de Marokkanen van meening, dat hij voor heerschar ongeschikt is. Nu ik hem heb overwonnen en het hem onmogelijk heb gemaakt het land verder te benadeelen, kan hij doen wat hem goeddunkt, zondier dat hij behoeft te vreezen, dat ik ean haar op zijn hoofd zal krenken. Ik zal hein huizen geven en geld en hij kan gaan wonen waar hij wil, te Marakesj, te Mekines of hier te Fez... Wat is die Moulay Hafid toch een aardlige en lieve man 1... Wie lacht daar Hij zeiHebben de mogendheden aan Frankrijk een mandaat gegeven om het Chauja-gebied bezet, te hou den en de bewoners te onderwerpen Of acht Frankrijk het noodig, dat er troepen blijven ter voorkoming van ongeregeldheden Ik weet niet, hoe men In Europa daarover denkt. In Marokko vat men de zaak zeer ern stig op. Ik wensch alle gerechtvaar digde weinschen van Frankrijk in te willigen. Maar het valt mij moeilijk te begrijpen, waarom een langere be zetting van het Chauja-gebied nood zakelijk of gerechtvaardigd zou zijn... Pakt dus Je biezen, Franschen Hij zei Ja Moulay Hafid zei heel veel, maar... of men er zich in Euro pa iets om bekommeren zal t Schijnt, dat Moulay Hafid rich ook niet erg veel om Europa bekom mert. Er wordt althans gemeld, dat hij na kennis genomen te hebben van een afschrift van de Fransch- Spaansche nota bezwaar zou ge maakt hebben tegen de bepalingen, betrekking hebbende op den heiligen oorlog en de door Frankrijk verlang de schadevergoeding voor de bezet ting van Casablanca. Wie verwondert dit? One niietHoe zal de Sultan, beta len als... hij geen geld heeft I 't Is waar, hij gaat nu belasting innen, maar in geen 100 jaar heeft hij 200 millioen bij elkaar. DE OORLOG TUSSCHEN TURKIJE EN BULGARIJE Da onderhandelingen omtrent den Oosterspoorweg schieten op mot een snelheid van nul komma nul Turkije houdt voet bij stuk...- Bulgarije idem... Hoe moet het geschil nu opgelost worden Door ean oorlog?... 't Gerucht gaat, dat do zaak aldus in den Turksdhon ministerraad is be sproken Grootvizier: Ik wil oorlog!... MinisterWij niet. Ons land is niet bereid voor den krijg, en t heeft behoefte aan rust... Grootvizier: Dan neem ik ontslag.. Sulitan: Dat doe jij niet... Zoo komt 't nu, dat er nog geen oorlog is, en de grootvizier nog grootvizier is... Thans wordt de gedachte geopperd: 't geschil bij het Haagsche Hof van Arbitrage aanhangig te maken Een goed idéé En 't Hof krijgt op deze manier wat te doen 1... De quaestie der onafhankelijk heidsverklaring van Bulgarije wekt meer ongerustheid. In Weenan ver wacht men die reeds spoedig; doch minister Malinof verklaarde, dat de Bulgaarsche regeering zich met die quaestie niet bezig houdt. Van. Duitsche zijde verneemt mem uit Constantinopel, dat zelfs de on afhankelijkheidsverklaring van Bul garije de Parte niet zou bewegen tot oorlogslxandelingen, mits van die on afhankelijkheidsverklaring Oost-Roe- melie uitgesloten werd. Geschiedt dit echter niet, dan zou de Porte niet in staat zijn, de stroomingen tegen te gaan, die van den toorn der Moham medanen gebruik zouden willen ma ken om Bulgarije tot reden te bren gen.... Dan gaan we dus oorlogen 1... En... dan komen ook de vriendjes aan 't woord. Oostenrijk voor Bulgarije... Engeland voor Turkije... In Eaxgedische diplomatieke kringen wordt de houding der Bulgaarsche regeering aangezien voor een. moed willig pogen oin de politieke weder geboorte van Turkije te belemmeren; Engeland kan g^sen werkloos toe schouwer van die pogingen blijven. De Engel sche protesinota zal in So fia geen, misverstand op dit punt la ten bestaan. DE EiNGELSCHE KIESRECHT. DAMES. Het Lagerhuis komt 12 October weder bijeen. Een betekenisvolle na- jaars-zitting, die allicht meer dan een incident met zich zal brengen, staat ons te wachten en de „suffra gettes" zullon buiten het Huis „de aantrekkelijkheid der zittingen dade lijk to or het groots buiten-publiek" trachten te verhoogen. Mrs. Pethick Lawrence heeft nu reeds vrijwilligere uit haar vriendin nen opgeroepen om den dag na de heropening van de Parlements-rit- tiragem, den eersten-minister In hot Huis te gaan opzoeken on verklaard, daJt „het eene gevaarlijke onderne ming" zal wezen. Mocht de minister de deputatie niet willen ontvangen, dan, dus heeft zij gezegd, zal men hern dwingen evenals het vorige jaar door de geheime ondergrond-gang van het Huis te ontsnappen. Zij voorspelt ernstige gebeurtenissen op dien daghet publiek moet dien dag maar in Parliament Square komen kijken... Wat het publiek na deze aankondi ging zeker niet zal nalatenhet houdt, evenals overal elders, wei van een „aardigheidje". Maar... de poli tie is nu meteen gewaarschuwd. VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn afgeloopen. De uitslag van die verkiezing is ongeveer aldus de rechterzijde heeft in de nieuwe Ka mer 85 zetels tegen 100, die zij tot dusverre had, de linker ongeveer 109 tegen 90 thans, de gematigden 10 tegen 20 thans, de sociaal-democra ten 33 (thans 17). Het aantal leden van de Kamer bedraagt 230. VERKIEZINGSHERRIE IN AMERIKA. Wat een onverkwikkelijke histo ries Nog nooit te voren is er in do Ver- osnigde Staten zooveel te doen ge weest om sen presidentsverkiezing als tegenwoordig. De tijden, dat een president gekozen werd, omdat de ge- heele natie hem eerde als een be kwaam man en een goed Ameri- kaansch burger, zijn reeds lang voorbij, maar dé verkiezingstaktiek heeft nog nimmer zooveel omtrek kende bewegingen gemaakt, als nu. We hebben reeds eon en ander over de „onthullingen" inzake de trusts meegedeeld. Nu heeft Presi dent Roosevelt verklaard, niet te zul len. antwoorden _£>p Bryan's laatsten brief, daar de polemiek ontaard is tot persoonlijkheden. Een besluit... minstens een. maand te laat genomen. RUMOER IN PERZIë. Do beide strijdvoenonde partijen te Tabriz hebben don Ramadan inge wijd door het lossen van kanonscho ten bij het opkomen van de maan. De Ramadan is dus begonnen, voor dat Aln Daouieh de bewoners van Tabriz tot gehoorzaamheid aan den Sjah heeft kunnen dwingen. Sinds twee maanden biedt Tabriz, een stad van 200.000 inwoners, met succes den Sjah het hoofd en ze heeft, waarschijnlijk voor goed dei- strijd macht van den Sjah het verder op treden onmogelijk gemaakt. De win ter nadert en zelfs wanneer de Sjah tijdens den Ramadan geen wapen stilstand zou veroorlooven, zuilen koude en geldgebrek de zoo hetero gene troepen van den Sjah, die thans voor de stad gelegerd zijn, noodzaken uiteen te gaan. En dan kan do pro vincie Azerbeödsjan genieten van ha re onafhankelijkheid, minstens tot het aanstaande voorjaar... Een mooie warboel in 't Sjah- land Tot hoelang nog Bond van Ned. Onder w. De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers houdt a.s. Zaterdag eene verga dering, waarin o. m. aan de orde ko men salaris-actieSt. Nicolaas- feest, feestavond en verkiezmg van een voorzitter. De aftredende voorzitter, de heer A. Nagtzaam, heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld. Doopsgez. Zangkoor. De veertiende algemeene vergade ring van Doopsgezind Zangkoor heeft op 9 October a.s. (den oprichtings datum) plaats. Behalve de gewone verslagen van secretaris en penning meester, moeten wegens de periodie ke aftreding van mejuffrouw S. C. Moorhoff en de beeren E. Llera en P Geldorp bestuursverkiezingen plaats hebben. Eervol ontslag. Aa nden inspecteur-administrateur van politio W. J. B. Waning, is op zijn voraoelc, wegens voortdurende ziekte, eervol ontslag uit zij no be- trekking verleend. T ooneelwedstrijd. Wij ontvingen heden het program ma van den nationalen tooneelwed- etrijd, te houden in de maanden Oc tober, November en December in het Bron gebouw. De volgiende 12 vereenigingen zul len optreden: „Frytomya" van 's-Gra- v-einhage die speelt Onder Ons"; „Eensgezindheid" van Beverwijk, die speelt „Onderhondsche verkoop"; Amsterd. Onderwijzers-Tooneelveree- niging, die speelt „Het Engelsch zon der leermeester", „Geestbeschaving" van Delft, die speelt „Een nieuwe leus", „Wie denkt overwint", van Zaandijk, die speelt „Een slaaf der eubiotiek"; „Justus van Maurik Jr.", van Amsterdum, die speelt „Haar tweede man"; „Wie wil, wie kan", van 's-Gravenhage, die speelt „Taal fouten", „Inter nos" van Rotterdam, dde speelt „Het Kamerschot"; „Wil lem van Zuylen" van Amsterdam, die speelt „Kapers op de kust", „Mutua Amicitia", van Rotterdam, die speelt „Een huis met commensaals", „Am- stel's tooneel" van Amsterdam, die speelt „De twee Invaliden"; Ensche- deesche tooneel vereeniging, die speelt „De luitenant en zijn oppasser". Als juryleden treden op de heeren: Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, too- neelschrijver, J. B. Schuil, idem, H. M. P. van Emmerik, idem, J. H. Rós sing, tooneelverslaggever „Nieuws van den Dag", en J. R. Prent, eere lid van J. J. Cremer. Do volgende prijzen zijn uitgeloofd: late: een verg. zilv. med. en f 100; 2de: een verg. zilv. med. en 50; 3de: een verg. zilv. med. en 25: 4de: een verg. zilv. med.; 5de een zilv. med. Als prijs van uitnemendheid (aangeboden door de abonnée's) uit t6 loven onder de lste en 2de prijswinners bestaande in een zilveren lauwerkrans; een perso neel© prijs voor den besten tooneel- speler, en een personeele prijs voor de beste tooneelspeelster. De firma Met en Meylink heeft bovendien een verguld zilv. med. als publiekprijs uitgeloofd. De wedstrijd heeft plaats op 4 en 18 October, en 8 en 29 November, terwijl op 26 December de prijsuitreiking en wedstrijd van uitnemend zal plaats hebben. Eiken avond treden drie ver- eenigingen op. Jonge V r ij zinnige n. Naar ons wordt medegedeeld zijn tot bestuurders van de nieuw opge richte vereeniging van jenge vrijzin nigen alhier ,zi© ons 2de blad) geko zen Mej. Annie L. Droste en de hee ren A. H. A. Terpoorten, J. Kooge boom, W. J. Solverda, A. Riessen en! A. H. Fikkert, welke laatste woont in de Wilhelminastraat 34 en voor- loopig secretaris Is. Dinsdag a.s. wordt weder verga derd tot het houden van nadere be sprekingen. Wijziging Postwet. Met ingang van heden zijn gun stiger bepalingen ingevoerd aangaan de het verzenden van brieven, cou ranten en stukken. De postadminis tratie zendt daaromtrent eene ken nisgeving rond, welke goede daad wij onzerzijds wenscheu te bevorderen, door die over te drukken. Ze luidt als volgt WIJZIGINGEN IN DE BRIEFPOST TARIEVEN VOOR TIET BIN NENLAND. 1 October 1908. Brieven. Het gewicht voor en kelvoudig port is verhoogd tot 20 gram. Briefkaarten. Het port in plaatselijk verkeer is verlaagd tot 11/2 centformulieren een halve cent per stuk. Voor ongefrankeerde of on toereikend gefrankeerde briefkaarten is boven het ontbrekende port 2 1/2 cent verschuldigd. Gedrukte stukken. Tot 500 gram bedraagt het port 1 cent per 50 gram, of gedeelte van 50 gram Nieuwsbladen. Het gewicht voor 1/2 cent port te verzenden, is verhoogd tot 55 gram per nummer of exemplaar, met of zonder bijvoegsel, bladen welke ten minste éénmaal per maand uitkomen, worden mede als nieuwsblad toegelaten. Vaandelonthulling. Zondag half twee zal in do Kleine Vereeniging de banier worden ont huld, die door mevrouw Visser van Hazerswoude, beschermvrouw der vereeniging „Het Vaderland Ge trouw" aan deze vereeniging is aan geboden.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1