SCOTT'S Emulsion Kerk en School 80 Jaren (Jit de Arbeiderswereld rfr-jScQïlppors) de hoeren proï. mr. fi. 7osophua Jltta (lib.), J. W. Sloef (soc.-t dmi.], J. W. Smit (kafch.) en Fh. van Uer vos (vrijz.-ctem.). Do stemming heeft plaats op 8 Oc tober a. s., do herstemming, zoo noo- dig, op 15 October a. s. BETER TEN HALVE GEKEERD,,. ,,L. on V." vierneemt, datt de Minis ter van Justitie op zijn voornomen ls teruggekomen om een wetsontwerp bij «te Tweede Kamer ln. te dienen tot wijziging van do bij de Eerste Kamer nog aanhangige achterstandsoniwor- Cta. Het verheugt het blad, dat de toister, blijkbaai' onder don in vloed van nader ingekomen adviias, tan halve Is gekeerd. OVERSTROOMING. Door eon nog niet opgehelderde oorzaak is Dinsdagnacht een der deu ren in de sluis van den Westhaven- dijk te ZIerikzee buiten werking ge bleven, zoodat bij den komenden vloed 't wat?: vtijen toegang had. Een groot deel van het westelijk kwartier ter stad, waar bijna alles moesland en tuingrond is, werd daar door overstroomd en stond spoedig blank. Door al voer op den polder Schou wen tracht men thans T overtollige water ta verwijderen. Groote schade is veroorzaakt aan groenten, boomgaarden en gekuilde aardappelen. ONGELUKKEN, óp 't weck voor den aanleg van 't kanaal 's-^osch—Dropgeten te Baard wijk geraakte bij het aanhaken van een roll ie aan de machine, een werk man tusschsü de buffers beklemd, zoodat zijn onderlijf bijna geheel in gedrukt werd. Eenlge men later was een trein, die gediend had voor steenenveervoer, van de zijlijn op de hoofdlijn ge bracht. Een zandtrein, waarvan de machinist den stilstaanden trein niet bemerkte, kwam aangereden, zoodat een bots ng onvermijdelijk was. De werklieden, die het gevaar zager, aan komen, u achtten zoo spoedig moge lijk daaraan te ontkomen, hetgeen dan ook gelukte aan allen behalve eon werVcan, die viel en een oogen blik late* beide beenen onder den knie afgereden werden. Beide u i gelukkigen verkeeren in levensgeva-sx. De schippersknecht A. H., van de motorboot Dankbaarheid, liggende aan de Spaanschekade te Rotterdam, verplaatste een kruik met vitriool. Bij dit verplaatsen schoot de stop van de kruik en kreeg hij een gedeelte van den Inhoud over bet linkerbeen. Vrij ernstige brandwonden zijn ver oorzaakt. Mr. W. A. baron Van Ittersum, re ferendaris aan het departement van waterstaat, kwam ongelukkig te val len door liet struikelen over zijn pa- rapluie eu werd, met een gebroken been opgenomen, per auto naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Te Markvelde werden de dienstbode Leentje Scholten door een dorschma- chine de beide beenen verbrijzeld. Zij is in het ziekenhuis te Lochem over leden. Te Zwaagdijk (N.-H.) is een doch tertje van I. H. ln de sloot bij de wo ning verdronken. HENRI POLAK „GEPOST". Men schrijft uit Amsterdam aan Het Vad.: Het „posten" als verweermiddel schijnt nog steeds sterk in trek in de diamantwereld. De onafhankelij- ken, die er zelf den last dubbel en dwars van ondervinden, gaan dit mid deltje thans op hun beurt op het A. N. D B. bestuur toepassen en de voor zitter de heor Henri Polak onder vindt thans zelf het onaangename van deze strijdwijze. Zondag 1.1. kreeg deze namelijk vier Amsterdam mers voor zijn villa te Laren en de ze „posters" bleven trouw de wacht houden tot laat in den namiddag.Van zijn kant bepaalde de „geposte" er zich toe de gordijnen te sluiten en verder lijdzaam af te wachten tot het den heeren zou belleven af te trekken. De Laivnsche boeren, die op een „relletje" gehoopt hadden in verband met het feit, dat bij een vorige gele genheid een der „posters", die er niets mee te maken had, door den heer Polak op een pak ransel was onthaald, konden dus onverrichterza- ke weer naar huis toegaan. Het wordt tijd, dat er van beide kanten aan dit laffe spelletje eens voorgoed een eind wordt gemaakt. MISHANDELING VAN EEN POLITIEAGENT. Op den Crooswijkschensingel te Rot terdam zou een man op een paard een herberg binnenrijden. Het ging om een weddenschap. Een agent van politie, die er langs kwam, zou deen man beletten, uitvoering aan zijn plan te geven. Toen hij don naam van den ruiter opnemen zou, kwamen ee- nige slagersknechts tusscheorbeiden. De pollVteman kreeg een slag op het hoofd, en toen hij zijn sabel trok, werd hem deze ontrukt en hij bij den keel gegrepen, getrapt en geslagen. Uit nocdweer en ter verkrijging van hulp loste de agent een schot met zijn revolver ln de lucht, toen men pogingen deed egt bom te don Boe- zemsinfei V' wj-pen. Blndelljk ward hij door de komst van eenlge agenten bevrijd. De daders zijn ontkomen. Allen, ook do ruiter, maakten zich ln tijds uit de voeten. Eon paar hunner zijn evenwol bekend geworden. De agent van politie is zoo mishan deld, dat hij buiten dienst is gesteld moeten worden. OOK INKTWERPERS! Men schrijft aan de Dordt. Ct. uit Egmond aan Zee: Waarom zouden wij achterblijven, waar steden als Amsterdam en Leiden ons zijn voorgegaan? Wij hebben thans evengoed onzen inktwerper als de genoemde steden. Hij is zelfs gevaarlijker en, wat meer zegt, moeilijker onschadelijk te ma ken dan de Amsterdamsche. En wat erger is, hij dankt helaas dio on schendbaarheid aan zijn hooge posi tie, waardoor hij zijn heilloos bedrijf straffeloos zal kunnen voortzetten. Gisteren werd hij door de veldwach ters op heeterdaad betrapt, doch he laas... de armen der gerechtigheid bleken te kort en zco lacht hij om de wrekende hand van vrouw Justitia. Een predikant, die zich tijdelijk met verlof in zijn geboorteplaats, een dorpje in Noord-Holland, bevindt, wandelde Zoudagmiddag met zijn echtgenoole, een vriendin zijner vrouw zijn zoontje en hondje langs den dorpsweg. Plotseling ontwaarde do- miné, dat het Zondagscho pakje van zijn zoontje vol Inktvlekken zat. „Hoe kom je daaraan, jongen?" vroeg pa. „Ja, bij die schutting werd ik in eens met inkt gegooid en... ik zag nlemandl" verklaarde het knaapje De naburige rijksveldwachter werd onmiddellijk opgezocht, het raadsel achtig geval hem voorgelegd en de veldwachter ln zijn schik, dat hij en zijn vergeten gemeente wellicht thans in roem en vermaardheid de Opper- doezers naar do kroon zou kunnen steken trok onmiddellijk op onder zoek uit. Vergezeld van den zich juist ter plaatse bevindenden gemeente veldwachter' vormden zij een koppel detectives, die voor de Wilsons niet behoefden onder te doen. Jammer ge noeg werd van der lieeren scherpzin nigheid niet ul te veel vereischt, want de aangewezen schutting vertoonde oen aantal inktmoppon; vijf meter ver was het inktspoor te volgen toen liep het dood. Links, rechts, voor en achter werd gespeurd... geen spoor te vinden, geen voetafdruk verried de ontvluchting van den snoodaard, niet het minste geritsel in het struik gewas de aanwezigheid van een men schel ijk wezen. „Morgen", klonk het plotseling uit den mond van S., den eigenaar van het huis bij de bemorste schutting. „Wat is er aan de hand?" Toen lég den de rijks- en gemeente-Sherlock- Holmessen den boer de zaak bloot en toen deze van den lach bekomen was, klonk het kort, zakelijk en afdoend: „Wel, dat komt van de spreeuwen," Do predikant, zijne dames, zoontje en de rijks- en gemeente-veldwachter ke ken als op bevel allen te gelijk naar boven. In den grooten vlaareboom za ten de boosdoeners onbewogen zich te goed te doen aan de zware vlaar- bessen, en enkelen vraten van dat heerlijke goedje zooveel, dat er ook overschoot voor de hoofden en licha men der arglouze voorbijgangers. En daar nu deze „cadeautjes" dank zij het zwarte bessensap, volkomen ge leken op donkeren inkt, vervloog met de oplossing van dit raadsel des veldwachters hoop, zijn afgelegen ge meente te bezorgen de lauweren van een OOperdoes. OP MANOEUVRE. Na <Le vermoeiende manoeuvre een marsch, door de Infanterie gehouden wordt een soldaat door een heer staande gehouden. Wel, hoe heb js het gehad, van daag? 't Gaat nog ail, luidt het antwoord maar de ouwe heeft ons verduiveld latetn loopen 1 Zoo, en walt ga je nu do-eoi Nu ga ik met mijn vrouw nog even een eindje de stad in 1 Nou, jij bent een kranig soldaat en ik ben „de oude", aldus werd het gesprek door generaal NIaAtrasz beëindigd. (De Eemlander.) WIE HEEFT GELIJK Bij een glas- en imbraakverzeke- rtogs-maatachappij te 's-Gravenhage, heeft zich iets bee'l eigenaardigs voor. gedaan. De heer M., een groot aan deelhouder, schreef op eigen gelegen heid een vergadering van aandeel houders uit, toen de gewone niet kon doorgaan wegen® ziekte der commis sarissen, die aan de beunt van af treding waren. Hij verdeelde zijn aandeel en onder eenlge personen. Op die vergadering werden nieuwe com missarissen gekozen en de beide di- reoteuren te Den Haag en Amster dam ontslagen. Met de nieuwe com missarissen begaf hij zich daarop naai* het kantoor der maatschappij, kwam dit binnen tegen, den wil der directie en verzegelde de brandkas- ton. Teven® publiceerde hij een od- vartentie in eenige bladen, mei dsn- die, dait. de directeuren waren ontsla gen. Dezen lieten de z. g. commis sar Iseen van hun bureau verwijde ren en verbraken daarop kalm deze' goli. Door hem werd verder bij de po litie een aanklacht ingediend we gens huisvredebreuk en een civiele procedure begonnen om een schade vergoeding van 25.000. Voor zeker heid lieten ze meteen beslag leggen op de 57.000 aandeelen, welke door den heer M. ben bureele waren gede poneerd, om toegang te krijgan tot de ter elfder ure uitgestelde aandeelhou dersvergadering, welke door den heer M- op eigen gelegenheid than® is ge houden. Van hun kant zal pu een advertentie verschijnen, waarin hun ontslag wordt ontkonid. FRAUDULEUZE HANDELINGEN IN ZAKE DE RIJKSPOST SPAARBANK. Kort geleden vermeldden de dag bladen, dat de brievengaarder te Zee land (N.-Br.) gearresteerd was we gens frauduleuze handelingen in za ke de Rijkspostspaarbank, en voor eenlge dagen weer hetzelfde bericht betr-offenden den brievengaarder te Kruisland. De bedragen welke ontbre ken zijn hoog en kunnen niet in een dag of week verduisterd zijn; daar voor zijn jaren noodig. Dio brievengaarders worden ge straft en voor de overigen heeft het zijn nasleep in wantrouwen bij het publiek en verscherpte controle. Een inzender in „Het Nieuws van den Dag wijst cr nu op, dat dergelij ke fraude door nalatigheid en slor digheid van de inleggers, wordt ln de hand gewerkt. Op elk spaarbank boekje staat vermeld: „Het is van groot gewicht, dat men zich nauw keurig vergewisse van de juistheid der gedane Inschrijving." Verder: „het is ten strengste verbo den, dit boelcje aan eenig kantoer der posterijen ln bewaring te geven. Vol doet het publiek nu aan deze bepa lingen, dan is het vrijwel onmogelijk fraudo te plegen. Er ia echter nog een bepaling, bui ten op elk boekje to lezen, welke op het bovensvdfcitde betrekking heeft, en wel deze: „De Staat waarborgt, zonder eenig voorbehoud, aan do ln- ;rrs de teruggave hunner inlagen on de betaling der aan hen verschul digde renten." Indien de laatste be paling werd aangevuld met: „mits aan beide eerstgenoemde bepalingen is voldaan," zouden de inleggers boe ten voor eigen zorgeloosheid en de Staat (de belastingbetalers) was niet verplicht dergelijke tekorten bij te passen. MIJNPAARDEN. Aan de schacht te Eygelshoven, waar onlangs de bekende ramp ge beurde was de correspondent van de ,Tol." getuige van een aandoenlijk moment in de dierenwereld. Men had de pompen even stop gezet om de mijnlift te doen werken, waarvoor de kleine hoeveelheid beschikbare ener gie wel noodig was. Men wilde name lijk de paarden, die in de mijn dienst doen voor het versjouwen van de steenkool, aan de oppervlakte bren gen, daar deze dieren, waarvan ver scheidene wed een half jaar van het daglicht waren afgesloten, toóhvoor- ioopig nietc te doen hebben. Voor zichtig werden de dieren opgehaald De nieuwe electrische liftmachinje, een compleet wonder der moderne techniek, manoeuvreerde „op een haar", en stuk voor stuk kwamen do forschgebouwde paardjes te voor schijn. Hoe beviel hun de wereld daarbovenHoe gretig sperden zij de neusgaten wijd open, om de fris- sche buitenlucht in te ademen. Hoe streeiternd voelden zij de milde Sep tember zon op hun rug, hoe trappel den zij van genot, als zij onder de hartelijke liafkoizlngen van hun be geleiders naar de welde gevoerd wer den. Voor deze arme dieren be toe kent de treurige ramp inderdaad een onverwacht en heerlijk feest. BRANDEN. In de pulpdrogerij van de suiker fabriek „De Mark", te Oudenbosch, brak Maandagmiddag door het warm loopen der machines, een "brand uit, welke zich in den beginne zeer ern stig liet aanzien. Direct waren de brandspuiten van deze gemeente aanwezig en terzijde gestaan docpr de spuiten van Standdaarbuiten en van de suikerfabriek „St. Antoine" kon men den brand beperken tot de pulp drogerij, welke echter geheel to de vlammen opging. De schade wordt berekend op pl.m. f 200.000, welke echter door verzeke ring gedekt wordt. EEN NIEUWE AMBACHTSSCHOOL. Dinsdag had de officleele opening plaat® van de „Ambachtsschool voor Oostburg can omstreken", welke ope ning werd bijgewoond door den mi nister vain blnnenlandsche zaken, mr. Heemskerk. VECHTPARTIJ. Te St. Willebrord, bij RozendaaJ. heeft Maandagavond een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij kiere V. zijn tegenstandier J., niet m-ihder dan 5 messteken toebracht. De zwaar verwonde is naar het gast hui® te Ellen overgebracht. ONTPLOFFING. Dinsdagmorgen is door een ontplof fing van een benzinelamp in de Noordstraat te Vlissingen een man ernstig verbrand. In de woning wer den alle ruiten stukgeslagen. GESCHORST. Een der controleurs aan de Rotter- damsche afdeeling Bevolking D, uit den aard van zijn ambt in het bezit van een penning als onbezoldigd rijksveldwachter, trachtte op vertoon daarvan en rich voordoende als in specteur van politie, in gezelschap van twee dames vrij entrée te krij gen in het Casino Variété aldaar, hetwelk hem gelukte. Een aldaar dienstdoend inspecteur van politie, dte zijn pseudo-collega niet als zoodanig kénde, maakte hier van rapport. Het gevolg was, dat D. onmiddellijk geschorst werd èn ver moedelijk ontslag zal volgen. DE HOLLANDSCH-BELG1SCHE COMMISSIE. De Hollandsch-Belgiache commissie is bijna gereed met hare werkzaam heden betreffende drie voorname quaes ties van haar program de ver laging van het posttarlef, hot weder zijd®ch exequatur van vonnissen en de bescherming van intellectueelen eigendom. De sub-commissie® tullen den 12den en 26ston Octobor in Den Haag vergaderen $n in de daaropvol- maand heeft in de residentie de aangekondigde voltallige zitting plaats, waarin men tot eene overeen stemming omtrent deze punten hoopt te komen. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden, 28 September. Theoretisch geneeskundig examen de heer C. L. Senn. Utrecht. Theor. apoth. examen C. J. Mieras. AFSCHEID PROF, WEFERS BETTINK. Prof. VVefers Bettink heeft met een in de aula van de Rijks-universiteit te Utrecht uitgesproken rede afscheid genomen als hoogleeraar aan deze universiteit. Daarbij Is de scheidende leeraar door den Senaat alsook door de leer lingen en oud-leerlingen gehuldigd. Dr. M. Greshoff, directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem over handigde namens een 200-tal oud leerlingen en leerlingen een oorkonde en deelde mede, dat dezen een klein kapitaal hebben bijeengebracht tot de stichting van een Wefers-Bettink- fonds. Kort Nieuws. Renard, dio beschuldigd wordt, sa men met den jongeren bediende Cour- tois den kassier Remy vermoord te hebben, blijft nog altijd rustig ontken nen. Slechts toen aren hem verweet, zijn meester voor 291 fres. bedrogen te hebben op de huishoudelijke uitga ven, werd hij even boos. John D. Rockefeller en zijn schoon broer W. C. Rudd werden volgens 'n telegram uit Cleveland in den staat Ohio, bijna het slachtoffer van een automobielongeluk. Hun machine reed in snelle vaart tegen een tele graafpaal; de beide reizigers kregen een hevigen schok, maar kwamen er verder ongedeerd af. In Engeland is op 85-jarigen leef tijd overleden Sir Samuel Canning, die rich naam heeft verworven met het leggen van onderzeesche tele graafkabels. Hij was als ingenieur een van de eersten, die zich met dat werk bezig hield. Nu de cholera te Manila niet schijnt te verminderen schijnt er kans te zijn, dat de Amerikaansche ltoievloot de haven niet zal aandoen, er, zuo al, dan zal er weinig of geen gemeen schap met den yasten wal wórden onderhouden. De Perzische kolonie te Konstan- tinopel is in opstand tegen den sjah, en de Perzische gezant Is met zijn landgenooten tegen zijn heer. Hij heeft zijn ontslag genomen en 10.000 frank bijgedragen aan een inzameling voor de nationalisten te Tabris. De Matin verneemt uit Bordeaux, dat te Pau een Spanjaard, Canatiava geheeten, in hechtenis is genomen, beschuldigd van anarchistische pro paganda en opruiing tot moord. Hij zou pogingen ln het werk stellen, per sonen over te halen tot een complot om koning Alfonso bij zijn aanstaand bezoek aan Biarritz te vermoorden. Ei' werden dolk en revolver op hem gevonden. Andere arrestaties worden verwacht. De gezondheidstoestand der tsarina is niet zeer gunstigzij is weer ver ergerd. Zij loopt niet meer,, maar wordt in een stoelwagentje gereden. De dokters raden aan een winter- kuur in het ZuideD, liefst aan de Mid- dellandsche Zee, Moulay Hafid overweegt de invoe ring van nieuwe belastingen ter ver sterking van zijn schatkist en heeft daarvoor zijn aandacht gevestigd op een koffie-regie. Hij ls voornemens den verkoop van koffieboonen geheel te verbieden en een regeertogsmaal- derij op te richten, waaraan het mo nopolie van den koffieverkoop zaJ worden gegeven. In een voorstel van Breslau is door leden van de „Siïezlsche vereentgtog voor Luchtscheepvaart" de eerste Duitsche fabriek voor de vervaardi ging van vliegmachines, naar het voorbeeld van het „atelier d'avitlon" van de gebroeders Volste, te Parijs, gesticht Reed® is een begin met de vervaardiging van eenige vliegmachi ne® gemaakt Te Eisenach heeft een meisje, eerst haar beminde, een luitenant, en daar na zichzedve doodgeschoten. Om het gevaar te voorkomen, dat de cholera naar Oostenrijk wordt overgebracht, heeft de Oostenrijksche regearing aan de vijf Galicische grensstations voor de reizigers tot Rusland een vijfdaagache quarantai ne vastgesteld. Op de internationale conferentie, ter bestrijding van de tuberculose, hield professor Robert Koch een voor dracht, waarin hij betoogde, dat naast de verpleging to sanatoria yoot gevallen in het eerste stadium der ziekte, volstrekt afzondering van ern stig zieke lijders to het eigen gezin noodig is. De „Vita" weet te berichten, dat, nu de Italiaansche vlootmanoeuvres ge ëindigd xiin. Je hertog der Abruzzen binnenkort naar Amerika vertrekt, waar zijn huwelijk met miss Eiktos to November voltrokken, zal worden. Hoewel de hertog geenerlei ceremo nieel wenscht, zal hij, volgens ge noemd hlad, bij rijn terugkomst door eonige bodems der Italiaansche ma fte© oe&scorteera worden. Rechtszaken VERDUISTERING, MEINEED, VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING. Dinsdag zette de 5do kamer der Amsterdamsche Rechtbank de behan deling voort van de zaak tegen de makelaars, vader en zoon lo. Herman Benjamins, oud 63 jaar, en 2o. David Benjamins, oud 23 jaar, beschuldigd van verduistering in vereeniging, no. 1 bovendien van meineed, no. 2 bovendien van valsch- heid in geschrifte en oplichting. Het wöörd was thans aan het Openbaar Ministerie, waargenomen door mr. Besier, die in een uitvoerig •equisitoir naging, hoe do beklaag den zich aan vele oneerlijkheden heb ben schuldig gemaakt,.alles om zich te „spekken" van de nalatingschap var-, den heer Eliazer Krijn. Spreker beschouwde den ouden Benjamins als loopende aan den lei band van zijn zoon, maar niettemin heeft hij toch ook zich schuldig ge maakt aan het ten laste gelegde. Eischtegen den ouden Herrn. Benjamins één jaar en tegen David Benjamins drie jaren gevangenis straf. POGING TOT DOODSLAG. C. W. de Bruijn, een 43-jarig land bouwer te lleek, tegen wien, wegens poging tot doodslag op J. N. van dc Bogaard, gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachter aldaar, een gevan genisstraf van acht jaar werd ge- eischt, ts door de rechtbank te 's-IIcr- togenbosch veroordeeld overeenkom stig den eisch. ONTOEREKENBAAR. In den nacht van 23 op 24 April werd door den schilder F. J. Cordes uit Oberhausen op den Zijpendaal- schen weg te Arnhem een moordaan slag gepleegd op zijn elfjarig zoontje. Het gerechtelijk onderzoek in deze zaak heeft er toe geleid den man we gens krankzinnigheid buiten vervol ging te stellen. Hij zal naar het ge sticht te Medemblik worden overge bracht. VONNISSEN. Bij vonnis van de Haagsche Recht bank werden veroordeeld J. E. K. Corporaal en C. M. Corpo- raal, wegens diefstal met braak en geweldpleging ln eene woning in de Nassau Odyckstraat te 's-Gravenha- ge, zoomede wegens diefstal met braak in een gebouwtje van de Wie lerbaan te Schevoningen, respectieve lijk tot 10 en 8 jaar. J. L. van Beursen, ie 's-Gravenha ge, wegens diefstal van vier rijwie len, met behulp van valsche sleutels, tot 6 jaren. Het vonnis overwoog o. m.. dat er voor de Rechtbank ter men bestaan, aan beklaagde een zeer zware straf op te leggen, daar het bekend is, dat hij voortdurend van diefstallen leeft en, in vrijheid zijnde, gevaar voor de maatschappij ople vert. DE EX-BURGEMEESTER VAN HOLTEN. De Rechtbank te Almelo heeft den vroegeren burgemeester van Holten wegens verduistering van gelden, be- hoorende aan de gemeente en valsch- heid ln geschrifte, waardoor voor de gemeente e. a. nadeel kon ontstaan, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf onder aftrek der voorloopige hechte nis. HET „TRIO". Het gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van het trio, dat in hooger beroep gegaan was van bet vonnis der rechtbank aldaar. Het veroordeelde W. J. R. tot 8 jaar en zijn broer J. W. R. tot 4 Jaar en 5 maanden. Wegens de verduistering van oen orgel werd de eerste beklaag de bovendien veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Emulsion ptoe' doorstaan en niettemin i3 het nog 6teedsvolgens verklaring van DoctorenVroed vrouwen enOuder.- de allerbeste vorm waarin lever traan in te nemen ls. Het werkt oneindig sneller en zekerder en veroorzaakt geen spoor van walging of oprisping zooals by de ruwe traan voorkomt, die dan ook voor mensfihen met een delicaten smaak en teer gevoelige maag niet in te nemen is. De echte wordt cn is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londkn, volgens liun oorspronkclyk recept en hun onvcrgclykclyk bercidings-proees. Ten bewyzfi van het cchto preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion R ->p de fleach cn da verpakking. Bovendien komt op dc verpakking Voor het handelsmerk van Scott's Emulsion— dc Visscbcr met de Viscli. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Qlf eïle apolltekcrs en dregisien Het totale aantal huiswevers be draagt ongeveer 200 en hiervan hou den 127, onder wie pl.m. 40 tot 50 ge huwde vrouwen en vele ouden van dagen, zich bezig met liet vervaardi gen van behangsellinnen. Het vormt dus 'n soort huis-industrie, waarvan Goirle het monopolie heeft, indien men althans buiten beschouwing laat do vervaardiging op zeer kleine schaal van dit artikel te Tilburg, Micrlo, Gemert en Amersfoort. Thans is er plotseling een kink in den kabel gekomen, doordat een der meest modern ingerichte firma's, die een personeel van ongeveer 250 arbei ders en arbeidsters heeft, de firma H. van Puijenbroek, het plan heeft opge vat, in het vervolg het beliangsellin- nen machinaal te doen weven. Zij ziet daarin eene verbetering van het fabrikaat en eene vermindering der productiekosten. Tevens wenscht zij, naai' eigen verklaring, ingrijpende maatregelen te nemen tegen het tijde lijk tot bloei brengen der handwever* rij. die naar haar inzicht in dezen tijd van uitbreiding van het machinale bedrijf, geen reden van bestaan meer heeft. Het gevolg hiervan zou zijn, dat van bedoelde 200 huiswevers eri in de eerste plaats alle behangsellin nenwevers, ongeveer 150 personen, van wie velen gehuwd zijn, op eens broodeloos zouden worden. Globaal berekend zou het volledig ophouden van het handwevon van behangsel linnen aan de bevolking een verlies aan inkomsten per week van f 500 be zorgen. Daarbij komt dat velen der zoogenaamde handfabrikanten, door te sterke concurrentie, zich in hun bestaan bedreigd zouden zien. Toen op 17 Augustus alle hand- en machinale wevers der firma Van Puyenbroek weigerden bet behang sellinnen machinaal tc weven, wer den zij, 90 in getal, onmiddellijk ont slagen, terwijl een 50-tal meisjes (spoelsters) als gevolg daarvan even eens buiten werk geraakten. Een der handfabrikanten, de firma G van Besouw J.Bzn., die toevallig groote orders had uit te voeren, nam onmiddellijk TC der ontslagenen in haar dienst, iets wat liaar door de firma Puyenbroek en de overige fa brikanten hoogst kwalijk genomen werd* doch voor do arbeiders eep flinke steun was ln hun verzet tegen Je machinale weverij. Intusschen verklaarden een drietal firma's P. W. van de Lisdonk en Co., C. Pijnenburg en W. van Enschot en Zonen, als beboorende bij de Goir- lesche fabiikantenvereeniging, zich solidair met de firma Van Puyeit broek. Gezamenlijk werd besloten, in navolging der Enschedésche fabri kanten, een uitsluiting in het leven t j roepen aanvankelijk zou slechts twee dagen per week worden stop gezet, doch na 21 September, indien althans het geschil inmiddels niet was opgelost, voor goed. Toen echter deze datum al meer en meer naderde en nog steeds geen oplossing was verkregen, beproefden de fabrikanten, om welke rodenen dan ook, velen hunner arbeiders ook na 21 September in dienst te houden Vooral het kleine aantal ongeorgani seerden spoorden zij aan, tc blijven werken. Door tegenwerking der ar beidersorganisaties slaagden de pa troons slechts gedeeltelijk de firma Puyenbroek behield 20 harer werklie den, de firma P. W. van de Lisdonk en Co. 3 de overige werklieden leg den op 21 September allen hc'. werk neer. Zooals bekend omvat de uitslui ting ongeveer 450 personen, van wie 95 pet. is georganiseerd in de bonden „De Eendracht", „Unltas" en „St. Severus". Maandag hadden reeds eenige rel letjes plaats, waarna de burgemeester versterking van politie aanvroeg, en een verbod van samenscholing af kondigde. Op een bemiddelingsvoor stel, gedaan door de firma G- van Be souw J.Bzn., hebben de betrokken fabrikanten niet geantwoord. Than® trachten zij elders werkvolk te vin den, een voocnemeu waartegen de arbeiders heftig protesteeren en waar van zij hot slagen zullen trachten te verhinderen. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam, passeerde 30 Sept. Eastbourne en wordt hedennacht hier verwacht. Het stoomschip Wills, van Rotter dam naar Java, vertrok 29 Sept. van Southampton. Het stoomschip Grotius, van Bata.- via naar Amsterdam! vertrok 30 Sept. van Port Said. Het stoomschip Prins Frederlk Hen drik, van Paramaribo naar Amster dam, vertrok 29 Sept. van Havre en passeerde 30 Sept. voorm. 11 uur Dun- BEHANGSELLINNENQUAESTIE TE GOIRLE. De „Hbld."-correspondent te Til burg schrijft Sedert eenigen tijd is het nijvere dorpje Goirle, dat zijn bestaan dankt aan den steeds grooteren bloei der textiel-industrie, gewikkeld ln eene quaestie, die voor de bevolking de meest noodlottige en schadelijke ge volgen kan na zich slepen. Reeds gedurende vele jaren wordt door de Goirlesche fabrikanten, zoo wel door hen, die machinaal zijn in gericht, als door hen, die uitsluitend handwevers in hun dienst hebben, een artikel in den handel gebracht, dat den naam draagt „behangsellin nen" en vooral in het voorjaar flink werk verschaft aan een groot aantal handwevers, dat thuis zijn beroep uitoefent Het stoomschip Delfland arriveer de 29 Sept. van Amsterdam te Mon tevideo. Het stoomschip Salak, van Java n. Rotterdam, arriveerde 80 Sept. te Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Tabanan, van Rot terdam naar Java, vertrok 30 Sept. van Suez. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, arriveerde 30 Sept te Padang. Het stoomschip Sumatra, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 80 Sept. te Genua. Het stoomschip. Pyrrhus arriveer de 29 Sept. van Batavia te Amster dam. Het stoomschip Rhipeus, van Java naar Amsterdam, vertrok 28 Sept. v. Port Said. Het stoomschip Eemland, van Am sterdam naar Buenos Ayres, passeeiS de 29 Sept. Teneriffe. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, pas seerde SO Sept. voorm. IC uur 10 min. Lizard. Het stoomschip Lombok vertrok 29 September van Amsterdam naaf Hamburg.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6