Vépsohljiit'dageR]lcs9 feehallvs ep Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e jfasrgang. So, 7763 VRIJDAG 2 OCTOBER 1908 A ABOSHEE1ENTBS PBR DRSB SAAMBBNl Voor Haarlem(.26 Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 133 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0-02 H Oeïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K de omstreken en franco per post 0.45 (Uitgave der Vennootscfisp fcourens Coster. Dlftsteaf j. 8.PEEREBOOM. ADVERTöNTIÊNs Van 5 regels 5C Cts»; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regel3 elke regel mee* ƒ0.28 Reclames 30 Cent per regdL B?j Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag* en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsing! 50 Cts, voor 3 plaatsingen contant gedaette esa Administraties Groot© houtstraat 55. tafefeoffimumial Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuide? Baïteespaarae 0. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem to dii blad is uitsluitend gemachtigd het Alge .neen Binnen- en Buiienlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 3 OCTOBER. Vereervlging: Voordracht mej. Jean- na Bosch over de klaviermethode van Mevr. Morie Jaëll. De Kroon: Het Vrije Toonel, 8 uur. OM ONS HEEN No. 807. De Naobterbfcid in 't Bakkersbedrijf Wanneer ik in dit en de eerstvol gende nummers van onze courant een en ander ga zeggen over het wetsontwerp van Minister Talma tot opheffing van den nachtarbeid in het "üakkersbedrijf, dan hoop ik natuur lijk, dat dis opmerkingen gelezen zullen worden. Anders schreef ik ze nietEn toch ben ik niet zonder vrees, dat vele mensehen die artikel tjes zullen overslaan met de vraag „wat heb ik met die bakkerij en met dat nachtwerk te maken De jour nalist weet wel, voor welke onder werpen hij de meeste aandacht kan verwachten. Grapjes vallen over het algemeen het meest in den smaak, dat er met toestanden of gebeurtenis sen zachtjes ds draak gestoken wordt kan altijd op bijval rekenen en het 34ste Raadslid heeft met zijn Brieven aan de Kiezers dan ook op deze plaats zeker niet minder succes, dan be schouwingen van ernstiger aard. In tegendeel. En nu wil ik wel dadelijk erkennen, dat de nachtarbeid van de bakkers zich voor grapjes volstrekt niet leent. Maar aan den anderen kant is het plan tot afschaffing van hun nachtarbeid zoo ingrijpend, zal het op de gewoonten en de wenschen van velen zooveel invloed hebben, dat geen enkele categorie van menschen daarvoor onverschillig blijven kan. Met deze kleine Inleiding hoop ik hen, die mijn beschouwingen al wil den overslaan met een„dat saaie onderwerp kan mij niet schelen te bewegen daaraan toch hun aandacht te schenken. In hoofdzaken komt het ontwerp van Minister Talma hierop neer, dat verboden wordt des Zondags en des nachts bakkersarbeid te verrichten. Onder bakkersarbeid wordt ver staan alle werkzaamheden, in of ten behoeve van een onderneming ver richt tot het bereiden van brood, on dernacht de tijdruimte tusschen 9 uur des namiddags en 5 uur des voor middags. Alleen Maandag en Zaterdag zal te 8 uur 's nachts (voormiddags) met het werk mogen worden begonnen. Deze twee zijn de hoofdpunten. Er kunnen uitzonderingen worden ge maakt voor bakkerijen van Israëlie ten, aan elke onderneming kan, hoogstens acht maal in een jaar, worden vergund 's nachts te 3 uur te beginnen, maar dan nooit twee nach ten achter elkaar, er zal een arbeids raad worden ingesteld voor het brood bakkersbedrijf en er zullen nog en kele andere dingen bepaald kunnen worden van betrekkelijk geringer aanbelang. De bovenstaande zijn de voornaam ste punten. Daar gaat het in hoofd zaak om Om ze zoo te zien, zijn deze bepa lingen hoogst eenvoudig. Ik vermoed zelfs, dat menigeen, die een kalm en geregeld bestaan geniet, zal meenen, dat hel eigenlijk de moeite niet waard is, daarover veel woorden vuil te maken. „De bakkersknecht", zal bij zeggen, „heeft tot nu toe 's nachts 'moeten werken. Nachtarbeid is vol gens alle geleerden, doctoren en phi- losofen, verkeerd. Welnu, schaf dan 'qien nachtarbeid of, laat de men- fchen oyer dag werken, als iedereen, 'fm.'s.na<Mg slapen, als iedereen." Zóó eenvoudig is, met welnemen van wie zoo denken, de zaak nu juist niet. In onze maatschappij en in iedere samenleving, hoe ook inge richt, die later komen zal, staat geen enkele toestand op zichzelf, maar houdt verband met andere omstandig heden en oefent daarop invloed uit. Voor deze onweerspreekbare waar heid is nog altijd geen juister beeld gevonden, dan ditdat de maat schappij een ingewikkeld raderwerk is, waarvan al de raderen in elkaar moeten passen. Verander een van die onderdeden, hoe klein ook, van vorm, en onmiddellijk zal er moeilijk heid ontstaan met de aangrenzende deelen, ja zelfs kan belemmering ont staan in 't gladde loopen van de ma chine zelf. Jaren geleden heb ik daarvan eens in de letterlijke beteekenis van t woord een staaltje gezien. Een Haarlemsche firma stelde be lang ineen zeer ingewikkelde machi ne, die voor haar bedrijf van groote beteekenis kon zijn, maar helaas nog een groot gebrek had. Zij spande alle krachten in, om dat gebrek te ver helpen en slaagde daarin dan ook inderdaad. Toen evenwel bleek, dat zij, de eene fout verbeterende, een nieuw gebrek had geschapen, dat de machine vroeger niet haxl bezeten, gaf zij hare pogingen op, in afwach ting dat een komend geuie de nieuw geboren fout zou overwinnen, zonder weer andere gebreken te scheppen. Wie zich dit goed voor oogen stelt, beseft meteen, dat het heel eenvoudig is, om in theorie allerlei maatschap pelijke verkeerdheden weg te rede neeren, maar dat er heel wat talent voor noodig is om dat te doen zonder nieuwe feilen in 't aanzijn te roepen. Niets anders dan dit is de reden, waarom het maken van sociale ver beteringen zoo ontzaglijk moeilijk is. Natuurlijk kan deze afschaffing van nachtarbeid, evenals alle zaken, van verschillend standpunt worden bezien. Vooreerst van dat van den arbeider zelf. En wie zal zich er over verwonderen, dat hij daarvan de warmste voorstander is Wij die, de een wat meer dan de ander, maar toch allen min of meer, mogen reke nen op een geregelde nachtrust en op beperking van ons werk tot de dag- uren, wij kunnen ons niet zoo heel gemakkelijk indenken ln het druk kende van geregeld nachtelijk werk, maar naar het eenparig gevoelen van wie dit uit eigen ervaring of van na bij kennen, moet het hoogst onaan genaam zijn, vooral omdat het den nachtarbeider van een deel daglicht en zonneschijn berooft en hem tevens in zijn huiselijk geluk verkort. Hij die in den nacht waakt, moet na tuurlijk op den dag slapen en onder gaat zoo een vermindering van maat schappelijk samenleven, wordt tot zekere maatschappelijke vereenza ming gedwongen, waaraan hij op den duur natuurlijk wel gewennen kan, maar die ham daarom toch niet min der benadeelt. Er valt dus wel een donkere scha duw op liet vak van den bakkersgezel en het is geen wonder, wanneer hij die gaarne zal zien verdwijnen. Het tweede standpunt, van waar uit de afschaffing van den nachtar beid kan worden bezien, is dat van den bakkerspatroon. En dit is er een, dat met voorzichtigheid dient te wor den behandeld, om do eenvoudige reden, dat het tweeledig is. Niet alle bakkers namelijk hebben hier dezelf de belangen. Zelfs staan die van de broodfabrieken in dit geval bijna lijn recht tegenover die van de bakkers. 1 Kan zijn, dat men mij vraagt, wat verstaan wordt onder een broodfa briek en wat onder een bakkerij. In het vak zelf noemt men een brood fabriek de inrichting, die voorname lijk of geheel <xan depóthoudera lo- vert, terwijl een bakkerij zou zijn een inrichting, die levert aan partioultere klanten en waaraan veelal een pin kel is verbonden. Dit onderscheid i# natuurlijk eenigszlns willekeurig en ten op- zichte vaa. de aa&banglge niet juist. Zooals nader blijken zal komt door deze wet de bakkerij met groote productie in moeilijkheid, ter wijl die met kleine productie er geen last, ja zelfs voorloopig voordeel van zal ondervinden. Ik kom ook hierop nader terug. Het vierde standpunt is natuurlijk dat van den broodgebruiker, waarbij ook wel degelijk een groot verschil valt op te merken. De werkman, die 's morgens nooit met versch brood ontbijt, die het middagmaal gebruikt te half een en 's avonds weer brood eet, dat dan evenals nu versch kan zijn, staat tegenover het wetsontwerp heel anders, dan de middelklasse en de hoogere stand, die aan versch brood bij het ontbijt gewend is en niet alleen bij de nieuwe regeling daarvan geheel af zou moeten zien, maar zelfs, onder zekere omstandig heden, niet op versch brood te 12 uur, bij de koffie, zou kunnen rekenen. Ik geloof, dat dit korte overzicht als inleiding voldoende is, om in een volgend artikel te kunnen overgaan tot beschouwing van de verschillende onderdooien. Vooraf evenwel nog een algemeene opmerking. Goede wetten kunnen nooit zijn weiten, die een kleine categorie be- voordeelen ten koste van de meerder heid. Zij moeten in de eerste plaats beantwoorden aan de belangen van het algemeen. En nu weet ik wel, dat dit een vrij vaag begrip is en dat nooit met zekerheid te zeggen is, dat een nieuwe wet goed en nuttig is voor de helft plus een der burgers van een land, maar toch kunnen zich geval len voordoen, waarbij dit algemeen belang zich duidelijk voor of tegen een wet uitspreekt. Indien, om maai' iets te noemen, de opheffing van den nachtarbeid van ds bakkers gepaard moest gaan met een verhooging van den brood prijs, dan zou het algemeen belang zich tegen die opheffing verzetten. J. C. P. Öuitenlandsch Overzicht TREURIGE ONTHULLINGEN. De gruwelijke koningsmoord vóór eem/ige jaren in Servië bedreven, heeft als een gerechtvaardigde straf?.... nog steeds naweeën I O, ja! Koning Peter troont op den troon, maar „bij de gratie" van EuropaBovendien wordt Z. M. niet erkend en waar 't oenLgszins kan. bru taal genegeerd. Men dacht in den beginne„die haat tegen de koningsmoorders zal wel slijten." Teleurgestelde hoop Over de ware gebeurtenissen ln dien Januari-nacht van 1903 hangt een ge heimzinnige sluier. WeJ zijn vele fan tastische verhalen, romans zelfs, ge geven, maar... men kon geen grens bepalen tuasdhon „waarheid en ver dichting". Zeker is het echter, dat achter de schermen, veel is afgespeeld.... Nu worden ons weer onthullin gen gebracht. De aanleiding hiertoe is de oproe rige beweging in Bosnië eai Herzego- wina, om een groot Servisch r Ij k te stichten. Reeds heeft een bek eerde sam en zwee rdei'-j o urn alls t een on ander over deze beweging meegedeeld, maar thans wordt alles aangedikt door den Servischen jour nalist Ivan Toertkowiis. Deze beweert opnieuw, dat Belgra do hot middelpunt van een beweging is, om in Bosnië en Horzegowina op stand te maken. In 1903 is al hot plan opgevat, om vorst Ferdinand van Bulgarije en vorst Nikolaas van Mon tenegro op zij te zetten. Koning Pe ter zou van alle gebeurtenissen op de hoogte geweest zijn, ook van het plaat om Alexander en Draga te vermoor den, ja, hij heeft dien moord ttdfs verlangd Reeds in 1901 werd het plan ge smeed, om Alexander uit dien weg te ruimen en Peter K ar age or g ie wits tot koning uit te roepesn. Maar pas in Ja nuari 1903 was d'e moordenaarsben de voltallig. De leden ervan zwoeren „ïk zweer bij ai, wat mij lief en heilig is, dat ik koning Alexan- 3r en koningin Draga vermoor- i en Peter Karageorgiewlte op i Servischea troon zal bren- De oud-minister Gentsj Ws is hdr- MevW<?ltjk.-»öftr. Gmèyfl m Peter om de belofte te vragen dat hij da samenzwoerders niet ter verant woording zou roepen. Gents j its kreeg die, balofte. Maar de samenzweer ders namen er nog geen genoegen mee en Gentsjits moest weer naar Ganève, om prins Karageorgiewits de volgende beëedigde verklaring te laten neerschrijven „Ik, prins Peter Karageorgie- wits, zweer bij mijn eer, dat ik, zoolang ik en mijne nakomelin gen op den Servischem troon zit ten, de samenzweerders en hun nakomelingen niet gerechtelijk zal vervolgen, maar hen tot cLe hoogste posten in den lande be noemen zal." Wat zegt men van deze onthullin gen?... In het licht der „als feiten erken de" gebeurtenissen komen ons we schreven dit reeds in een onzer Over zichten de onthullingen niet on waarschijnlijk voor, ook al zal Ko ning Peter alles ontkennen... Inderdaad een gruwelijke histo rie Samenzweerders, koningsmoorde naars tot de hoogste posten in den lande benoemen... O. vrouwe Justitia EEN VERBOND TUSSCHEN AMERIKA EN CHINA. Onlangs bespraken we het gele ge vaar, ©n zinspeelden op een verbond tusschen Amerika en China, ais „rem" tegen den overheerschenden invloed Yan Japan in 't Hemeische Rijk. Gaan we nu inderdaad dezen weg o .p De „teeicenen der tijden" wijzen er op I De Chineezen-haat In Amerika als uitvloeisel van 't bekende boycot is vergeten en vergeven, en do handels betrekkingen worden met al het be schikbare kunst- en vliegwerk bevor derd. Uit Peking wordt nu aan de Kötn. Ztg., een Duitsch blad, en dus een naijverige belanghebbende in 't Oosten geschreven, dat het nooit verwachte toch de werkelijkheid eenigszins begint te naderen. Het aamstaan.de bondgenootschap met Amerika is in de bladen en in de ge sprekken der ambtenaren het on derwerp van den dag. Maar tot slui ten van een verbond zal het voorloo pig nog wel niet komen. Want Chi na is, zoo beweert men in leidende Chineesche kringen, nog lang niet aan het sluiten van bondgenoot schappen boe, het is wat zijn moderne ontwikkeling betreft, nog in zijn pril ste jeugd en heeft nog pas de eerste stappen gezet op het gebied der her vormingen. DE OORLOG TUSSCHEN TURKIJE EN BULGARIJE We zullen, aangezien we 't den eer. sten keer deden, maar volhouden to deze gewoonte e<n het geschil tus- schetu Turkije en Bulgarije onder dit opsohrift behandelen. Nu ia achter den „oorlog" niet één, maar wel 20 vroagteekems noodig 1 Alles wijst er althans op, dat het geschil, betreffen de de Oosterspoorwegen, op vredelie vende wijze zal worden opgelost. Misschien is bij sommigen do vraag gerezen, waarom hebben de Oosten rijkers en Duitschers zich in de zaak gemengd? 't Antwoord is dat Duitsch- l'and en Oostenrijk hebben groot be lang bij het conflict, niet enkel uit een politiek oogpunt, maar ook wijl 60% van de obligatiën der Ooster- Spoorweg-maatschappij in Duitsche handen en 30$ ln Oo steur ijksche handen rijn. De onderhandelingen tusschen Tur kije en Bulgarije zijn begonnen. Maar al wordt 't geschil met den Ooster spoorweg geregeld, er b 1 Ij f t het vraagstuk over de onafhankelijkheid van Bulgarije. Of.... zal men de zaak laten zooals za is, en alles laten dood bloeden?.... In den Franschon ministerraad be- sprak de minister van buiten! andsche zaken o. a. de quaes tie over diem O oster spoorweg. Hij deelde mede, dat Rusland aan de mogendheden een memorandum heeft toegezonden, waarin het voor stelt, hét p-eschil aan het oordeel dier mogendheden te onderwerpen, die het verdrag van Berlijn onderteeken den. Er werd besloten, dat Frankrijk zijn goedkeuring zou hechten aan 't voorstel van Rusland, DE MINIATUUR-OORLOG TUS SCHEN FRANSCHEN EN DUITSCHERS. Nog rijn de Duitschers kwaad over do onfatsoenlijkheid der Franschen en rijn de Franschen geprikkeld door het brutale optreden der Duitschers... Maar ergere gevolgen heeft hot in cident te Casablanca Gelukkig i Wel is men amn belde zijden van den Rijn n<og druk aan 't „redekave len" over dc aanleiding van het in cident. De Framscho regeering heeft o. a. laten modedeelen, dat een telegram van admiraal Berryer den bevel hebber van het Fransche smaldeel aan de Marokkaanse he kust be richt, dat het geleibiljet, hetwelk liet Duitsche consulaat voor de insche ping van cbe legicensoldaten had op gesteld, zes personen (o. w. een Rus, een Oostenrijker en een Zwitser) noemt, terwijl de latere ver to ogen maar op drie persomen (de drie Duitschers) betrekking hebben. Uit het van Franschen kant inge stelde onderzoek is verder gebleken, dat de Duitschers mot handtastelijk heden zijn begonnen- Natuurlijk beweren de Duitschers weer 't tegenovergestelde! De Fransche generaal d'Amade heeft beslist geweigerd, de weder in hechtenis genomen deserteurs uit te leveren aan het Duitsche Consulaat. Het te Florence vergaderde congres voor internationaal recht heeft zich met de quaestie van vreemdelingen in dienst va.n een oorlogvoerende mo gendheid. bezig gehouden. Na een Le vendige discussie heeft het congres een motie aangenomen, volgens wel ke do internationale rechtspositie der vreemdelingen, civiel of militair, die. volgens hun nation al i teil tot geen der oorlogvoerende natiën behooron, maar bij contract zich verplicht heb ben, één der oorlogvoerende mogend heden te dienen, wat de toepassing cler krijgswetten aangaat, volkomen gelijk is aan die der onderdanen van den staat, in welks dienst zij zijn. De „Matin", bovenstaande mede- deeiing plaatsende, schrijft, dat deze motie van bijzonder gewicht Is, met het oog op liet bekende incident van Casablanca, wijl ear uit volgt, dat do Duitschers, die deel uitmaken van het vreemdelingenlegioen, met Fran sche soldaten gelijk gesteld moeten worden. DE HONGAARSCHE KIESRECHT- VOORSTELLEN. Het sociaal-democratisch orgaan ,Nepszava" te Boedapest is door een toeval in staat het wetsontwerp op de kiesrechthervorming dat An- drassy zoo zorgvuldig geheim wilde houden te pubiiceeren. liet voor stel grondt zich op de invoering van het meerstemmig kiesrecht. Hot kies recht is slechts gedeeltelijk direct. Het wordt toegekend aan alle in woners, die ouder zijn dan 24 jaar eenige kennis, zelfs van lezen en schrijven, wordt Yoor de uitoefening van het kiesrecht niet gevorderd. De analphabeteu kiezen echter niet rechtstreeks; op elke 10 wordt een vertrouwensman aangewszen, die stem heeft, zoodat op 1,270,924 anal phabeteu slechts 127,092 stemmen worden uitgebracht. De kiezers die wel lezen en schrijven kunnen, en wier aantal geschat wordt op 2,618,501 krijgen 1 tot 3 stemmen. Zij die al leen het lezen en schrijven machtig zijn, 1,534,443 in aantal, krijgen een stemtwee stemmen worden toege kend aan de 866,267, die vier klassen van een middelbare school doorlie pen, of die minstens 20 kronen direc te belasting betalen, een voortduren de betrekking hebben, minstens se dert vijf jaar bij denzelfden werkge ver in dienst zijn, minstens 32 jaar ond zijn, aan hunne militaire ver plichtingen hebben voldaan, of min stens drie kinderen hebben. Drie stemmen krijgen allen, die een middelbare school hebben ofge- loopen, of minstens 100 kronen di recte belasting betalenhun aantal wordt geraamd op 217,791. Het geheele aantal stommen be draagt dus 4,047,671het aantal kie zers 3,889,425, waarvan 1/3 gedeelte slechts 1/10 stem, 1/4 twee en 1/20 drie stemmen heeft. Ptrocentsgewij ze is de verdeel ing •over de verschillende nationaliteiten aldus: Magyaarsche 61.8, Duitsche 15.2, Slowaksche 10.8, Roemeemsche 7.4, Roetheonsche 0.5, Kroatische 1.1, Servische 2.4, anderen 1.3. De arbeiders krijgen ongeveer 36-9 Van het geheele stemmencij- for. Het schijnt, dat de wijze, waarop „Nepsxava" in het bezit van het docu ment is geraakt, groote ontsteltenis in regeer in gskringen deed ontstaan- Er werd een huiszoeking ondernomen in de redactiebureaux on de drukke- rij4 maar zonder resultaat. DIT HET TURKENLAND. Geheel de familie des sultans doet haar best, om te doen uitkomen, dat hot-haar mot het nieuwo régime ernst Is. Prins Buthaneddin Effendi zedde bij de stichting van. con nieuwo club Lender rneeï „Ik ben gelukkig onder mijn broe ders van de marine te zijn en zoolang ik leef zal ik het nooit vergeten, dat er tusschen ons een broederband ge sloten is. De sultan zelf werd ook lid van deze club en betaalt een maande- lijksche contributie van 30 pond". Het is de „N. F. Presse", die het ver telt.... Ook tot in de afgelegen vertrekken dor princsetssen is de blijde boodschap doorgedrongen. Slechts door één ka menierster vergezeld, verlaten zij de keizerlijke paleizen, om in de stad to koopen te gaan doen, tot groote er gernis der behoudende partij. Scha ren van bedelaars volgen, haar op haar weg en zij schenken rijke aal moezen. We rijn niet in Turkije geweest, om ons van de waarheid dezer be richten te overtuigen I... De KONING VAN ROEMENIë is reeds eenigen tijd zeer ernstig on* gestold. Eerst was er eenige verbetering in den toestand, maar nu is de patiënt weer ingestort. WARBOEL IN PERZIë. De Sjah is..., weer (voor den hoe- veelsten keer van gedachten veran derd. Volgens een telegTam (uit Rus sische bron) heeft hij den Grootvizier last gegeven het jongste decreet be treffende de algemeen© verkiezingen in to trekken en de verkiezing op 17 dezer te bepalen, opdat het parlement on de nieuwe Senaat, gelijk aan vankelijk vastgesteld was, op 14 No vember bijeengeroepen kunnen wor den. Darlijk gezegd gelooven we niet veel van dezen spoed. We zien de Per zische parlementsleden nog niet vóór 19Ü9 misschien wordt 't wel 20001 bij elkaar Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September bezocht door 549 belang stellenden. De tentoonstelling van Orientaal- sche borduurwerken die thans ge opend is blijft nog steeds de belang stelling wekken. De aan het Museum verbonden boe kerij werd, nadat deze inrichting ee- nigen tijd voor het inventariseeren en classificeeren der boek- en plaat werken gesloten was, met September weder geopend en werden gedurende die maand 148 boek- en plaatwerken naai* verschillende plaatsen van ous land in bruikleen verzonden. Op de aan liet Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werden dlessen primo Sept. hervat en wordt de inrichting thans door 142 leerlin gen bezocht. Het plan bestaat om het onderwijs der lagere klasse aanzienlijk uit te breiden, ten einde de grondslagen voor het meer gevorderde onderwijs, dat zich voornamelijk in praktische richting beweegt, op meer degel ij ko wijze te vestigen. Hierdoor zal een geleidelijke en degelijke overgang van! de lagere school op het practischo ambacht worden verkregen, waar door deleerlingen in staat worden gesteld, die kennis op te doen, die hen later, als ze zich tot degelijke werkkrachten in het kunstambacht zullen hebben ontwikkeld, ten goede komt. Versterking der middelen Is daar toe noodzakelijk en de commissie koestert de hoop, dat de Regeering,, de provincie en de gemeente haar daarom krachtig zullen steunen. Militaire zaken. De majoor P. Giel, commandant van het 3e bataljon, 10e regiment in fanterie, die bij Koninklijk besluit, is benoemd tot luitenant-kolonel blijft te Haarlem in garnizoen, do bij bet 10e regiment infanterie benoemde ka pitein C. Webb wordt ingedeeld bij het le bataljon van het korps to Hoorn. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat in do reglementen op den mwendigen dienst der verschil lende wapens een nieuwo alinea wordt ingelascht, luidende: De commandeerende officier treft, in verband met de locale gesteldheid! de voreischte maatregelen, dat bij de gemeenschappelijke maaltijden, door hot inachtnemen van eenige oogen- blikken van stilte, aan de aanzitten-, den behoorlijk gelegenheid worde ge geven tot bidden.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1