NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD» Buitenlandsch Overzicht 28a Jaargang. No. 7765 Vwsoiniai dagelijks, bshalva op Zm- en Feestdag©». MAANDAG 6 OOIOBBB 1908 HAARLEM S DAGBLAD 1.20 ABONNEMENTEN PBR DRIB HAANDBNl Voöf Haarlem i Voor de dorpen ïn den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)J-3u Franco per post door Nederland l-f» Afzonderlijke nummers 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Looreas Costef. Directeur J» fl» PEEREBöOffl» ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i—elke regel mee?/0.88 Reclames 3G Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentlên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administratie; Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drulkerij: Zuider Buifenspaangs 6e Têldtooonuoioies' !22o Tot de plaatsing van advertentlên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 6 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelconcert, 1-2 uur. Bron gebouw: Concert Guido Tarzi- tii, 8 uur. Schouwburg: De Hagespelers: Ham let, 8 uur. Haarlemmerliede en Spaarnwoude: Raadsvergadering 10 uur voorm. Weer opnieuw geschil in de Bal kan 1 Is het daar in de laatste halve eeuw wel één jaartje volkomen rustig geweest We gelooven ja, weten 't wel zeker 4 van niet I Dan was het dit, da. weer dat, danmaar altijd was er wat, altijd deed het denken aan een kruitbergplaats, In wier nabijheid roekeloos met vuur gespeeld wordtEenige keeren vloog ,,'t heele zaakje" in de lucht, maar als de dampen waren weggedoe zeld, stond weer een nieuwe spring stof op 't ontploffen Ook nu is 't in de Balkan weer bui tengewoon rumoer1 g 1 Eerst hadden we de inmenging der mogendheden in Macedonië. Daarna de revolutie in Turkije. Toen de quaestie van Bosnië, Herzegowina. Hierna de Groot-Servische Bewe gingen. Nu de geschillen tusschen Turkije en Bulgarije. Dat zijn maar v ij f quaesües in dien tijd van enkele maanden De geschillen tusschen Turkije en Bulgarije zijn nog altijd gaande. Bulgarije is nog altijd in 't bezit van den Oosterspoorweg, en is met geen „goeie woorden" tot teruggave aan do Turken te bewegen. Zal men den Bulgaren nu dwin gen? Zeer natuurlijk ('t gewone ver schijnsel spreken de mogendheden ook weer een woordje mee in deze quaestie. Rusland slaat de trom, En geland blaast de fluit, Oostenrijk de piston, Duitschland de hobo een heel Europeesch concert 1 Rusland maakt het meeste lawaai dit komt in onze beeldspraak (de trom) ook uit 1 't Heeft aan de regeeringen bet voorstel gedaan om een conferentie bijeen te roepen, om 't bewuste, beroemde en beruchte verdrag van Berlijn (1878) nader te regelen ton opzichte van deze spoorwegquaestie. Zuilen de mogendheden dit goed keuren Allereerst de vraagzal Turkije hiermee genoegen nemen Daar mo gen we wel een vraagteeken achter zetten, want terecht wijst een Turksch blad er op, dat Turkije aan zijn eer verplicht is, niet eerder met Bulgarije te onderhandelen, vóór dat Bulgarije do spoorlijn weer aan Tur kije heeft overgedragen. Die bezetting door Bulgaarsche troepen is niet goed te praten (dit blijkt wel uit de zwak ke argumenten der Bulgaarsche no ta 1) en moet eerst ongedaan gemaakt worden. Daarna is een onderhande ling mogelijk over de vraag, of het toezicht over de spoorlijn in Bulga rije opgedragen zal worden aan Bul- igarye. Dit is de orde van zaken 1.... Maar... Bulgarije zal dit niet goed- .schiks doen. De huidige ministers 'hebben bij hoog en laag gezworen, liever heen te gaan, dan dien voetval te doen Als men echter ziet, hoe schier alle mogendheden zich tegen de politiek van Bulgarije verzetten, dan begrijpt men, dat Bulgarije een toontje lager moet zingen, en denkt men aan de waarschijnlijkheid, dat deze ministers naar huis gaan en andere excellenties komen, die meer toegeeflijker zijn 1 Dit is nogal een gemakkelijke op- Het verdrag van Berlijn opent de mogelijkheid, dat Bulgarije het toe zicht over de spoorbaan krijgt. Wel licht zal 't bij een conferentie daar Wel toe komen, omdat er geen wer kelijke Turksche belangen zijn, die tdch daartegen verzetten. De Rusische nota tot bijeenroeping der conferentie zet echter voorop, dat gezorgd moet worden dat Geen afbreuk wordt gedaan aan de Rechten Yan het Turksche rijk. Aan de spoorwegmaatschappij geen schade wordt bezorgd. De levensbelangen van Bulgarije cniet worden geschaad. Of mep dat alles zal kunnen be-' reiken Wat zal daar een diplo matie en hooge politiek aan te pas moeten komen Zoo krijgen we dan wellicht eene conferentie 't Zal moeilijk zijn, om zich op de ze conferentie alleen aan de spoor- weg-quaestie te houden. Maar.... als men het geheele verdrag gaat bespre- I.... och hemel, dan komen er naar menschelijke berekeningen min stens 20 oorlogen 1.... Men moet im- melijk weten, dat het verdrag, met kunst- en vliegwerk samengesteld, vol voetangels en klemmen zit, zoo* dat de belangen der mogendheden tel kens met elkaar In strijd komen. Daar is b.v. de quaestie van de on afhankelijkheid van Bulgarije. Oos tenrijk dat blijkbaar Bosnië-Herze- govrina wil annexeeren heeft er belang bij, dat Bulgarije onafhanke lijk wordt verklaard. Rusland wil liever, dat Turkije de baas blijft, even zoo. de Turksche vriend Enge land. Het gevolg is, dat Duitschland Oostenrijk's partij kiest, niet alleen om den bondgenoot Oostenrijk-Hon* garije te helpen, maar ook om Enge land in Turkije tegen te werken (de bekende naijver in 't land van de halve maan I), en dat Frankrijk en Italië om vriendschapsbanden eene partij kiezen. Zoo hangt alles als een kilt aan el kaar I Dan komt nog de quaestie van Roe menië. Deze Turksche provincie ls nu onder gouverneurschap van Bulga rije, en de Bulgaren willen ook dit land van Turkije geheel afscheuren, om samen een Bulgaarsch koninkrijk te vormen. Turkije is 't met deze plannen na tuurlijk niet eens 1 Zal *t een oorlog worden Wel wordt 't volgende alarmeeren- de bericht de wereld ingezonden De Bulgaarsche regeering koopt een groot aantal paarden aan in Hongarije, roept haar officieren uit het buitenland terug, houdt haar re servisten onder de wapens Turkije blijft bij dat alles zeer rus tig. zóó rustig zelfs, dat het vermoe den gewekt wordt, dat de Porte weet door een der mogendheden krachtda dig gesteund te zullen worden. Voor dat aan oorlog gedacht wordt, komt ongetwijfeld eerst de diplomatie aan 't woord, althansals de Bul garen 't in de oogen der Turken niet a.l te erg maken. Een Turksch blad schrijft Als Bulgarije zoo stijfhoofdig blijft en bovendien gevolg geeft aan zijn voornemen om in de Turksche pro vincie Oost-Roemenië groote ma noeuvres te houden, de Turksche re geering met den besten wil niet meer in staat is concessies te doen, wijl zij zich niet aan het gevaar mag bloot stellen van het verwijt, dat zij voor do militaire betoogingen van een kleinen Europeeschen staait bakzeil heeft gehaald Zoo ziet men, 't vuurtje is in de Balkan weer danig aan 't smeulen... Zal de brand uitslaan Als we dit geschreven hebben, be reikt ons het bericht, dait in de „Temps" verzekerd wordt, dat vorst Ferdinand van Bulgarije zich heden te Tirnovo, de oude hoofdstad van Bulgarije, tot onafhankelijk souve- rein zal proclameeren, met den titel tsaar der Bulgaren. Oost-Roemenië, waarover Ferdinand tot dusver slechts regeert als Turksch gouver neur, zou tegelijkertijd definitief bij Bulgarije worden ingelijfd. De „Temps" voegt aan deze mede- deeling toe, dat Turkije deze veran dering wel niet zal goedkeuren en dus waarschijnlijk een OORLOG TUSSCHEN TURKIJE EN BULGARIJE te wachten is, indien vorst Ferdinand zijn voornemen volvoert. De Temps acht het echter mogelijk, dat de vorst op het laatste oogenblik zal aarzelen, maar zijn besluit scheen vast te staan. UIT HET TURKENLAND. De Turken blijken vredesgezind. Ook ten opzichte van de Grieken. Een aantal Grieksche gedelegeerden, voor zien van Turksche en Grieksche vlag gen, hebben bij het Selamlik den Sul tan levendig toegejuicht. Z. M. was zoo ingenomen met deze vriend- schapsbetooging, dat hij zich t w e maal naar het venster begaf om de Grieken toe te wuiven. De Grieksche bezoekers vonden te Constantinopel een buitengewoon vriendelijk ont haal en op ae gastmalen, die men hen aanbood, werden reeds toespelingen gemaakt op het sluiten van eea ver bond tusschen Turkije en Grieken land. Dit zinspelen op een verbond moet niet al te serieus genomen worden. De vredesmannen der Jona-Turken spreken ook nu zelfs over een ver bond met Bulgarije Dit is teekenend voor.... de onbe duidendheid I DE GROOT-SERVISCHE BEWEGING. De mededeelingen van Iv. Tvrtko- wic hebben in Servië groote ontstem ming te weeg gebracht, vooral de be wering, dat koning Peter niet alleen bekend was met de plannen tegen koning Alexander en diens gemalin, maar dat hij de samenzweerders heeft aangemoedigd. De officieuse „Samouprava" noemt den geheelen inhoud van dat artikel „leugens en verzinsels" en zegt, dat er niets In staat, wat ook niet reeds door Nastitsj in zijn brochure „Finale" werd be weerd. Alle Servische bladen meenen, dat dit artikel maakwerk is, dat het alleen dient om Servië onaange naam te zijn, en dat het in verband met de schitterende ontvangst van vorst Ferdinand van Bulgarije in Boedapest, te denken geeft over de stemming der Oostenrijksch-Hongaar- sche monarchie ten opzichte van Ser vië. KONING LEOPOLD ALS JOURNALIST. Een „Bulletin officlel", dat dezer dagen te Brussel verscheen, bevat een lang artikel, geschreven om het in grijpen van koning Leopold in de Congo-kwestie te rechtvaardigen. Hoewel het artikel niet onderteekend is, meenen sommige bladen met ze kerheid to kunnen zeggen, dat koning Leopold de auteur ls. Hij tracht aan te toornen, dat zijn bestuur van dan Congo door de bui- tenlandsche bladen stelselmatig zwart gemaakt werd. Ook verdedigt hij zich tegen de beschuldiging, dat hij het land uitgebuit zou hebben. De Congo heeft integendeel hem een groot gedeelte der inkomsten van de koninklijke domeinen gekost. Eens zal men inzien, dat zijne op vatting omtrent de Belgische kolonia le politiek de eenig ware is. DEENSCHE MINISTERCRISIS. Bij de bespreking van bet voorsts' in de Deenscbe Kamer, om krachtig mede te werken tot verzachting van de gevolgen van het ongeluk door het misdadig bedrijf van Alberti over het land gebracht, sprak minister-presi dent Christensen met beslistheid de in den jongsten tijd vaak gehoorde bewering tegen, dat de regeering be kend zou zijn geweest met de wan daden van Aibert'. Diep bewogen sprak de minister zijn leedwezen er over uit, dat door Alberti's zwendela- rijen de goede naam van het land had geleden. CHOLERA IN RUSLAND. De bacteriologische afdeeling van het stedelijk laboratorium te Peters burg, heeft de sensattoneele ontdek king gedaan, dat zich in het water van de Newa cholera-achtige bacillen berinden. Dit kan echter eerst nauwkeurig worden vastgesteld, bij verdere kwee king der bacillen. Men heeft een monster water uit de Newa genomen in de wijk der "Wiborgsche voorstad, waar talrijke cholera-gevallen zijn voorgekomen. Intusschen heeft het stedelijk be stuur, het voorkomen van cholera- achtige bacillen !n het Newa-water van zoo grooit gewicht geacht, dat het de bevolking van Petersburg oum'd- dellijk mededeeling heeft gedaan van deze besmetting van het drinkwater. SCHEIDING VAN KERK EN STAAT. Van de 32.093 pastorieën, welke in Frankrijk zijn, hebben zich 28.450 bewoners aan de wet onderworpen en betalen huur. De overigen zullen nu binnenkort voor de keuze worden gesteld, of ook toe te geven, of bun pastorie te ver laten. VERKIEZINGS-POLITIEK. De herrie in de verkiezings-polltiek in Amerika duurt voort, en wordt geregeld erger. Thans heeft Bryon Taft gesom meerd alle namen van hen, die fl- nancieele ondersteuning beloofden voor zijn verkiezing, te publiceeren. Het oogmerk ligt voor de hand. Daar het vooral de rijke trusts zijn, die door een verkiezing van Bryan iu hun leven bedreigd worden, spreekt het vanzelf, dat vooral deze ondernemingen de grootste sommen fourneeren. Zou dus Taft de herkomst der giften die hem ondersteunen, aan het licht brengen, voor het groote publiek ware hij daarmee als de can did aat der trusts gebrandmerkt..., Maar Taft is slimmer 1 RUMOER IN PERZIë. Het op 1 October verzonden schrij ven van den Sjah van Perziö aan do gezantschappen bestaat uit. 500 woor- voor. den, in welke aan den groot-vizier in duisteren, bombastischen stijl op dracht wordt gegeven de verkiezingen voor te bereiden tegen 15 November, en een parlement bijeen te brengen, dat uitsluitend uit godsdienstige man nen is samengesteld. Heit schrijven heft indirect de Perzische grondwet op, als zijnde niet In overeenstem ming met de natuur van het volk en beschuldigt den vroegeren volksver tegenwoordigers van gebrek aan godsdienstzin, waarom thans een godsdienstig parlement wordt ge- eischt, dat in staat zal zijn rechtvaar digheid te betrachten. Bedenkt bij dit bericht 't volgende De godsdienst ls Mohammedaansch ea de Mohammedanen moeten den Sjah eeren als hun eenigsten gebie der, daar hij profeet van Allah is. Zoo heeft de Sjah een parlement en... is toch de eenige baas Wat een geslepen vogel 1.... Moordaanslag, Stadsnieuws VOORDRACHT MEJ. BOSCH. Mej. Jeanne Bosch uit Wiesbaden hield Zaterdagavond in de bovenzaal der „Vereeniging" een voordracht over de klaviermethode van Marie Jaëll. Een tamelijk groot publiek, voornamelijk bestaande uit klavier- spelende en Idavleronderrichtgeven- de dames, had zich In het gezellige lo kaal vereenlgd en volgde de duidelij ke, op aangename wijze voorgedra gen uitéénzetting der spreekster met groote belangstelling. Tet inleiding besprak mej. Bosch breedvoerig de wetenschappelijke ba sis waarop het door haar voorgestane systeem van muziekonderwijs berust, om vervolgens in het helderst moge lijke licht te stellen de voordeelen die de methode-Jaëll heeft boven de alge meen gevolgde wijze van klavierspel- beoefening en den gunstigen Invloed, welke die methode uitoefent op de muzikale en zelfs algemeen intellec tueel© ontwikkeling dier beoefenaars. Uitspraken en oordeelen van Fran- sche, Duitsche, Engelscbe en Italiaan- sche autoriteiten kwamen nu en dan door spreekster geuite meeningen aanstevigen en brachten nog te meer kleur en afwisseling In de voordracht. Niet minder deden dit eenige door mej. Bosch meegedeelde eigen erva- ringen. Een en ander zal zeker niet hebben nagelaten bij menigeen onder de aanwezigen den lust tot practische kennismaking met de besproken me thode op te wekken. Mocht dit zoo zijn, dan ben ik van oordeel dat de beoefening der klavierkunst dat ls dus de toonkunst in 't algemeen er niet anders dan wèl bij kan varen. PHILIP LOOTS. Benoemd tot onderwijzeres aan het gesticht Meerenbexg bij Haarlem, mej. A. G. Wijnsouw, van Piershil. Verkiezing. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat op Vrijdag den 6en Novem ber 1908 eene verkiezing (periodieke) zal plaats hebben van Yier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken In deze gemeente, waartoe door kiesgerechtigden voor dde Kamer steen briefjes kunnen worden ingeleverd ten Raadhui ze, van des voormiddag» 9 tot des namiddags 1 uur. Rubriek voor Vragen. Geabouneerden hebben het voorrecht, vragen op veraohillend gebied, mits vooi beantwoording vatbaar, in te waden by di Redactie van Haarlem'a Dagblad, Qroon Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel koBteloot gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending, VRAAG: Ik dien in een andere stad en mijn ouders wonen in Haarlem Moet ik dan zes weken inwoner var Haarlem zijn eer lk kan trouwen? ANTWOORD: Uw vraag is niet dui delijk gesteld. De wet schrijft voor, dat één der aanstaande echtgenoot©! in de plaats woont waar het huwe lijk voltrokken wordt. Indien uw aanstaande hier woont kunt u onver hinderd trouwen. ZIjt gij minderjarig dan kunt ge ook al woont uw aan staande elders, hier trouwen omdat uw ouders hier woonachtig zijn. In dien ge echter meerderjarig zijt, en uw aanstaande elders woont, ls het noodig dat één von u zich over laat schrijven als Inwoner van Haarlem. De wet schrijft ©venwel geen termijn Zondagavond omstreeks half tien werd het z.g. Rozenplëel „op stelten gezet" door een moordaanslag. In de Tulpenstraat woont de weduwe L. en dochters. De 20-iarige Mari© heeft ©enigen tijd „verkeering" ge had met een jongeman, die tegen over haar in genoemd© straat woont. De moedor van het meisje verzette l tegen het engagement, omdat, het vak van. los werkman haar niet beviel .Dit verzet heeft reeds meerma len aanleiding gegeven tot onaange name toon eel en tusschen het meisje en den jongeman. Zoo werd ons ver teld, dat hij voor eenige weken het meisje reeds mishandeld heeft. ondagavond is de haat echter tot volle uitbarsting gekomen. Het meis je was met haar zuster ©en bood schap gaan doen Jn een manu facturenwinkel in de Voortingstraat. Toen het tweetal weer naar huis wil de keeren, werd 't gevolgd door den Jongeman. De zuster zag dit en zei „Ga nu maar dadelijk met mij mee naar huis, want je weet, dat moe he-t niet wil hebben, dat je met hem gaat. Anders heb je aanstonds weer een huis vol leven." De jongeman schoot echter onver wachts op het meisje toe en bracht haar op den hoek der Van Marum- an Tulpenstraat met eetn mes eenige orustige wonden aan liet gelaat toe. Op hrt vreeselijke gillen kwamen en kele bewoners toeschieten en ontzet ten het meisje. De gestokena bloedde hevig, en werd kermend naar huis gebracht. De jongeman deed heel kalm het knipmes toe, en zei,,Zie zoo, nu héb ik toch mijn zin I" Daarop wandelde bij heel gemoedelijk naar huis. Dadelijk werd een Jongen per fiets naar den politie-arts dokter Van klaas, gezonden, terwijl ook de poli tie gewaarschuwd wend. Aangezien het meisje echter veel bloed verloor, werd zij na in een bijzljnd koffiehuis voorloopig wat met doeken verbon den te zijn, door eenige buren naar hat St. Elizabeth's Gasthuis gebracht. Dr. Van Maas, die spoedig ter plaat ste was, kon dan ook weer onver richter zak© huiswaarts gaan. Ondertusschen was ook de politie verschenen en werd de jongeman door twe© agenten uit z'n huis ge haald en naar het bureau overge bracht. Hij gedroeg zich ook nu nog heel onverschillig, Liep met de han den in den zak. en een pijpje te roc ken. Het publiek nam een eenigszins dreigende houding tegen hem aan, an enkelen hoorde men roepen „Gooit hem dood!" Het meisje is nog al ernstig getrof fen. Bij den mond heeft ze een ga pende wonde, terwijl ook haar schou der geraakt is. Volgens de zuster moet de jongeman het plan gehad hebben het meisje „deai nek af te snijden". Hij richtte liet mee op den hals, maar doordat, het meisje z'n handen greep en ook de zustor ter hulp kwam, werden op andere plaatsen wonden toegebracht. Het gebeurde wekte in het Roaen- priëel veel opschudding en bracht veel menschen op de been. Om twaalf uur verschenen weder een inspecteur van politie met eenige agenten, om in de Tulpenstraat ©en onderzoek in te stellen, waarbij ver schillende personen gehoord zijn. Ook werden met behulp van een lantaarn de bloedsporen gevolgd. Hedenmor gen was nog overal bloed te zien, zoo dat men kan nagaan, dat de wonden ©rustig zijn aangekomen. Na verhoor is de dader de ruim 20-Jarlge C. de N. weer op vrije oeten gesteld. Hij moet ontkend heb ben 't voornemen gehad te hebben, net medsje te dooden. Dit is voor de strafzaak van veel belang, omdat t misdrijf in 't eene geval valt onder den rechtsterm „poging tot moord" of „-doodslag", en in 't andere geval „zware mishandeling". BOND VAN NED. ONDERW. In de afdeelingsvergaderlng, die Zaterdagavond gehouden werd, trad de heer A. Nagtzaam als voorzitter af, daartoe genoopt door persoonlijke re denen. Een nieuwe benoeming vond nog niet plaats, maar werd aangehouden tot in het begin van het volgend jaar, als wanneer de ealarisregeling wel achter den rug zal zijn. De Meikoningin. Naar wij vernemen zal In het a.fi. seizoen door den heer Cats worden opgevoerd „de Meikoningin', tooneel- spel met zang uit Oud-Frleslands volksleven voor soil, koor en orkest. Waarschijnlijk zal de opvoering in December plaats vindon. De repetl- ties zullen reeds de-ze week aanvan gen. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. De vereeniging „Doopsgezind Zang- kor" werd op 9 October 189-i alhier op gericht en is gewoon zooveel moge lijk op dien datum hare jaarvergade ring te houden. Zoo ook nu. A.s. Vrijdag heeft die algemeen© vergadering plaats. Aan de beurt van aftreding zijn dit jaar. de voorzitter, de heer E. Liera; do j secretaris, de heer P. Geldorp en de 3e penningmeester esse, mej. S. C. Moorhoff. In het afgeloopen vereenigingsjaar gaf Doopsgezind Zangkoor niet min der dan 5 concerten, nl. de beide ge wone voor leden en donateurs, één te Amsterdam, te zamen met Amstels Harmonie aldaar, één voor de werk- loozen alhier en het laatst ter gele genheid van de algemeene vergade ring van liet Nederl. Onderwijzers- Genootschap alhier. Rolletje. Zondagnamiddag is e'ein gezel schap uit de Gravinnes teeg, mannen en vrouwen, uit rijden geweest en te 10 uur in den avond afgestapt in. de tapperij van Visser aan het Nieuwe Kerksplein, alwaar spoedig moeite ontetond. Eenige ruiten werden ver nield. Bij do komst der politie waren zij vertrokken, maar zij zijn door de ze op straat ontmoet en gevolgd naar hunne woning. Dit volgen schijnt hun echter niet bevallen te zijn, al thans in de Gravinnesteeg begonnen zij twist te maken tegen de politie, zoodot ©r spoedig een. handgemeen ontstond, waarbij de politie, er waren toen zes agenten genood zaakt is geweest de sabel te trekken en daarmede gevoelige slagen heeft toegebracht. Een der mannen, zeke re A. heeft de politie bedreigd met een revolver, waarop de poli/tie ook een revolver heeft laten zien. De grootste belhamel, zekere Z., is gear resteerd en naar het politiebureau medegenomen. Proces-verbaal .van'it gebeurde is opgemaakt. Haarle m's Kinderkoor. In den loop der vorige week werd aan het nu een jaar bestaande kinder koor eene afdeeling toegevoegd van meisjes, die den leeftijd, om in een kinderkoor te zijn, overschreden heb ben en zich nog te jong achten oip lid van een gewone gemengde zang- vereen iging te worden. Deze afdeeling telt een vijftigtal le den, welk getal nog eenige geringe uitbreiding toelaat en staat mede on der directie van den heer J. de Nobel. Militaire zaken. De eerste luitenant N. Visser van het 10e regiment infanterie alhier, wordt van 15 October e.k. af, gedeta cheerd te 's-Gravenhage tot het vol gen van een cursus in gymnastiek en schermen. In de Zaterdagavond ge houden vergadering van de Typogra- phischo vereeniging „De Phenix" is tot voorzitter gekozen de heer P. Tuijtel, in de plaats van den heer Th. H. Broekhuyzen, die als zoodanig bedankt heeft. Op d e n 28 e n O c t o h e r ho pen de heer J. H. v. d. Stijlen en zijne echtgenoot© mej. A. C. Wiggers, wo nende Vogelkoopsteeg alhier, den dag to herdenken, waarop zij vóór 50 Jaar In den echt werden verbonden. HET VRIJE TOONEEL. Hét Vrije Tooneel heeft weer eens een bezoek aan onze stad gebracht, an Zaterdag- en Zondagavond voor buitengewoon volle zalen voorstellin gen gegeven. De klucht „Zijn Edelachtbare of Het Vrije Tooneel in 1000 vreezen" werd voor de zoovee-lste maal mót succès opgevoerd. Het meest is ech ter gelachen om de nieuwe klucht (meer is 't niet„Ha, die Nappie 1" waarin het optreden van Nap de la Mar warm werd toegejuicht. Natuurlijk gaf Speenhoff, de dich- ter-zamger, eenige liedjes ten beste, evenzoo zijn echtgenoot©, terwijl „Nappie" de aanwezigen met eenigé aardige voordrachten vermaakte'. Speenhof! oogstte vooral bijval met zijn nummertjes „de Begrafenis vatrf een Vrijgezel", „do verloren Zoon'V en „de Liefde". 6t VIncentiu s-teekenschool. Hedenavond neemt de cursus aaii de teekenschool van de St. Vlncenilua vereeniging weder een aanvang. Tot leeraar in hot bouwkundig teek«flé$ aan die school is benoemd de heer T. H. Broekhuijzen Jr.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1