Weerbericht F. P. REICHEBT, Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland INliEZUNDEN Leger en Vloot Letteren en Kunst MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 5 Oct. 1908. Hoogste barometerstand. 772.2 m.M. te Aberdeen (Oostkust Schotland) laagste 742.1 m.M. te Riga (Oostzee- kust Rusland). Verwachting tot den avond van 6 October Wind iwakke tot matigen Noord- Oostel Ijken wind. Gesteldheid van de luchtgedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 771 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 769 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per rageL 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Zondag 4 October Hoogste gisteren F. 68° Laagste heden nacht F. 55r Hedenmiddag 12 uur F. 70 Maandag 5 October Hoogste gisteren .F. 70° Laagste heden nacht. F. 66 Hedenmiddag 12 uur F. 68° Séances Joh. Steenman. Men schrijft ons t>e le séance vindt a. s. Vrijdag avond plaats. De heer joh, Mes- schaert zal nagelaten werken van Grieg een Balladen van Löwe voor dragen. 12 November komen de Bohemers niet een Beethoven-avond. Evenals de heer Messchaert zal dit kwartet zich alleen op deze séances te Haar lem doen hooren. Bond van S chletver eenï- gingen. Zaterdagavond had In de boven zaal van <ie Korenbeurs de uitreiking der prijzen, behaald in den schiet wedstrijd van 27 Sept. l.L, plaats. In zijn openingswoord bracht do Voorzitter, die heer L. H. Koolhoven, dank aan mevr. Visser van Hazers- woude, geb. Van Merlen, voor het be schikbaar stellen van een gouden medaille, eveneens aan den oud-voor. Zitter, den heer J. J. Zeewoldt, voor het beschikbaar stellen van eenper- soneelen prijs. Daar ocF. de voorzitter zelf een Erijs had beschikbaar gesteld, was et aantal personeele prijzen van 22 pp 24 gestegen, zoodat ook aan de heeren Van Loenan en De Klerck als nog een prijs kon worden toegekend. Allereerst werd overgegaan tot het Uitreiken der koirpsprijzen, die na ppgewelcte toespraken en onder dank betuiging werden aanvaard. Daarop volgde de uitreiking der personeele en vrije baan prijzen. Algemeen wer den de fraaie prijzen geroemd. Na afloop deer uitreiking deelden de heeren G. W. C. -van Essen en W. G. Jtl. Lem, respect, secretaris en pen ningmeester van den Bond. den voor zitter mede, dat het in hun bedoeling lag, zich bij een volgende verkiezing aiiei meer voor de functie Yan be stuurslid beschikbaar te stellen. Weigeren van hulp en mis handeling. Op 19 Juli maakte de geheelont- houders-vereenlging van Edam met een boot uit Oostzaan een plezier reis, 'a Avonds bij onstuimig weer wilde da boot weder te Edam aanleg gen, maar kon dit niet, omdat de boot van zekeren G. van Edam aan den steiger lag. De bestuurders van de plezierboot verzochten der beman ning van de Edammer boot te hel pen en een uitgeworpen touw te grijpen. Dit werd geweigerd. De opvarenden der plezierboot, die nu niet kon aanleggen, werden zóo angstig, dat eenigen reeds 't plan had den om te water te springen. Toen de veldwachter van Edam te hulp kwam en het touw wilde grij- r, werd hij door de bemanning van boot van G. mishandeld. Toch slaagde de politiebeambte er in. hei touw in handen te krijgen en zoo te bewerken, dat de onthutste gsheel- "«pithouders aan land konden komen. Het gebeurde heeft in Edam veel opschudding verwekt. G. had sinds dien tijd zoo weinig meer te varen, dat hij zijn boot verkocht heeft en den dienst staakte. De kapitein van de plezierboot heeft zich het geval zóo aangetrokken, dat hij nu al» krank zinnige verpleegd wordt. De boothouder G. en vier van zijn bemanning worden nu veirvolgd we gens het weigeren van hulp en mis handeling. Hedenmorgen hield de rechter-commissaris in deze zaak in structie. Inbraak te Zaandam. Hedon werd in *t Palels van Justi tie door den rechter-c om mi ss or i s een instructie gehouden in de zaak van de Zoandamsche inbrekers Van R. en D. Gelijk men weet werd on>- langs in een goudsmldswinkel aldaar ingebroken, waarbij verschillende horloges buit der dieven werden. En kele horloges zijn te Amsterdam b-e- ieend, éen horloge heeft zelfs 36 gul den opgebracht. De daders ontkennen. „HET VADERLAND GETROUW". Omstreeks half twee Zondagmiddag was de tooneelzaal der „Kleine Ver- eeniging' in de Kleine Houtstraat bij na geheel gevuld door oud-gedienden met hunne dames. De onthulling van het vaandel der vereeniging „Het Va derland Getrouw" zou plaats hebben in tegenwoordigheid der Bescherm vrouwe Mevrouw Visser van Hazers- woude. Te ruim twee uur kwam de genoem de beschermvrouwe in equipage bin nengereden in de Groenendaalsteeg en werd aldaar ontvangen door den heer Van Tol en het bestuur der feest vierende vereeniging. Door een rij van belangstellenden en een haag van bloemen werd me vrouw Visser geleid naar den voet van het tooneel, alles rijkelijk ver sierd door de firma Caderius van Veen. Bij de intrede klonken de fanfares van het muziekkorps „de Harmonie". Allereerst werd de kapitein Van Wagtendonk geïnstalleerd als eere- voorzitter en nadat hem het insigne als zoodanig was omgehangen, be dankte hij in gevoelvolle woorden voor de hem bewezen eer. Daarna trad de heer Sevrijnse, voorzitter der feestvierende vereeni ging, op en schetste in goedgekozen woorden het doel der vereeniging, te vens dankzeggende aan allen, die door hunne tegenwoordigheid blijk hadden gegeven van belangstelling. Dat een en ander aller verwachting had overtroffen was een waar woord van den heer Sevrijnse. Vervolgens trad de heer Van Wag tendonk weder op om allen opmerk zaam te maken op het doel en het -symbool van het vaandel, en na een hartelijke en kameraadschappelijke toespraak onthulde deze kapitein het vaandel (eigenlijk is het een stan daard) onder fanfares, hartelijke toe juichingen en welgemeende hoera's. Dit oogenblik was werkelijk plech tig: de kapitein als militair vóór het vaandel, omgeven door de militairen met medailles en gepresenteerd ge weer. Het daarop gevolgde „Wilhelmus" werd dan ook uit volle borst mede gezongen, evenals de welgemeende „hoera's" en „leve onze Koningin". De heer Van Tol, eigenaar der KL Vereeniging, wien alle lof reeds was toegebracht voor de prachtige versie ring, nam daarna het woord en dankte allen, want al moest hij be kennen, dat het waar was dat deze vereeniging bij hem tot stand was ge komen, zelf had hij er een bescheiden deel aan gehad.. Erkentelijk, dat een dergelijke plechtigheid in zijne zalen plaats had, wilde hij zijn vriendelij- ko dankbaarheid betuigen aan allen, inzonderheid aan Mevrouw Visser v. Hazerswoude. Eindelijk nam de voorzitter, de heer Sevrijnse, nog het woord. Deze had n.l. iets vergeten en wel openlijk dank te betuigen aan den heer Caderius van Veen, die niet alleen het vaandel zóó prachtig en belangloos had afgeleverd, maar ook had zorg gedra gen voor een groot gedeelte der ver siering, ook weder belangloos. Nadat de heeren Bouman, voorz. Bond v. Oud-Onderofficieren en Tee- kens, onder-voorz. van Voor Vader land en Koning, hadden gesproken, verliet Mevr. Visser van Hazerswou de de bijeenkomst. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). OVERVEEN. Zondagmiddag omstreeks 12 uur had op de Elswoutslaan 'n auto-onge- val plaats, dat wonder best is afge- loopen. Toen de auto H 2030 van de N. V. Autorijtulg-ondernemlng te Rotter dam, een rijtuig wilde passe6ren, kwamen er juist van den tegenover- gestelden kant eenige wielrijders aan. Een van deze, die niet genoeg uit kon wijken en zijn stuur kwijt raak te, kwam te vallen en onder de auto terecht. Gelukkig wist de chauffeur spoedig te remmen, zoodat slechts een wiel over zijn been ging en hij spoedig bevrijd kon worden. De eige naar der auto die zich de zaak zeer aantrok, heeft hem dadelijk per auto naar zijn woning gebracht, waar bij onderzoek bleek, dat hij zich niet ern stig had bezeerd, het rijwiel was echter erg beschadigd. De politie was spoedig met een brancard aanwezig, maar deze be hoefde niet te worden gebruikt. De overreden©, do heer J. C. G. Hoppe- ner, wonende te Amsterdam, logeer de tijdelijk te Haarlem. HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Donderdag 8 October 1908, des avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen! 1. Praeadvies van B. en W., be treffende 't voorstel van den heer Dr. Droog In zake klasse der personeele belasting voor het Zuidelijk deel der gemeente met ontwerp-besluit. 2. Adres van den Bond voor Staats- ponsionneering om adhaesle te willen betuigen aan zijn verzoek om alge meen Staatspensioen met advies van B. en W. 8. Adres van bewoners van den Hee- renweg om rioleerlng met praeadvies en voorstel van B. en W. 4. Vaststelling eener verordening tot heffing van opcenten op de perso neele belasting. 6. Voorstel van B. en W. tot overna me van wegen, vaarten en gasbuizen van de gemeente Haarlem. 6. Adres van bewoners en eigenaars van peroeelen aan den Heerenweg, om bestrating van een gedeelte van dien weg. 7. Voorstel van B. en W. tot bet verleenen van ontslag aan den heer J C. VIntges als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. 8. Rectificatie van een straatnaam ifip Bosch en Vaart. 9. Adres van den heer W. A. Dolle man tot overdracht der rechten en voorwaarden van het bouwplan Dol leman op de Mij. tot Exploitatie van Onroerende goederen Heemstede, ge vestigd te Heemstede, met voorstel van B. en W, 10. Adres der Commissie tot viering van de Koninginnedag in de gemeen te Heemstede, om verhooging der sub sidie met voorstel van B. en W. 11. Adres van het Bestuur der Haar- lemsche Huishoud- en Industrieschool om subsidie met voorstel van B. en W. 12. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een terrein voor den reini gingsdienst. 13. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 14. Vergadering met gesloten deunen AERDENHOUT. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is door de politie te Aerdenhout aangehouden een jonge man, die ee- nigszins verdacht rondliep. Het bleek de politie dat bedoeld jongmensoh iemand was van een zeer nette familie te Haarlem, maar daar hij geen reden kon of wilde op geven waarom hij in den nacht in den Aerdenhout vertoefde en zich wat zonderling aanstelde, werd besloten hem te visiteeren, bij welke visitatie op hem werd bevonden een met scherp geladen revolver. De revolver werd in beslag genomen en het jongmensch naar de woning van zijn ouders overgebracht. (Bloemend. Wkbl.) VOGELENZANG. De Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen' hield Zaterdagavond te Woestduin haar eerste uitvoering. De zaal was stampvol, de voordrachten vielen zeer In den smaak. De avond werd met een bal gesloten. SCHOTEN. Voorde ouders. Woensdag 14 Oct. te drie uur, zal er aan het Raadhuis gelegenheid be staan voor gratis vaccinatie. Te water. Zaterdagmiddag waren eenige jon gens In de Schalkburgerkade in een schuitje aan het spelen. De kleinste van de drie jongens verloor daarbij zijn evenwicht en geraakte te water. Een gemeente-werkman, Van Eek, haalde den rakker er uit, die zijn be wustzijn al gedeeltelijk kwijt was, maar door een flinke afstraffing spoe dig weer bij kwam. In draf ging het daarop naar zijn woning In de Botha- straat. 8PAARNDAM. De caféhouder Kwantos (Bandsca fé Kanaalzichl) te Buitenhuizen is van den steiger in het Noordzeeka- noail gevallen en verdronken. HAARLEMMERLIEDE C. A. Op de voordracht voor onderwijzeres te Spaarnwoude zijn geplaatst de dames S. H. Wildervanck te Wehe, M. L. Konijn te liaarlean en A. C. Hoekstra te Oterleek. ZANDVOORT. Zondagmiddag speelde alhier Z. V. V. I een match tegen Klem Haarlem II. Met de rust was de stand 32 voor Z. V. V. Bij afloop won Z. V. V. met 72. ACCIJNSWETGEVING. Aan den Minister van Financiën Is door eein aantal branders uit Schie dam, Delft en Rotterdam een verzoek schrift toegezonden voor het werken onder de belemmeringen van de ac- cijnswetgevlng. Adressanten zeggen „dat de toestand van het branders- bedrijf langzamerhand van dien aard geworden is, dat dit bedrijf bin nenkort tot de geschiedenis zal gaan behooren, Inidion geen maatregelen worden getroffen om zulks te voor komen dat d'it het gevolg is van oorzaken., die haar ontstaan danken aan in vloeden, waartegenover de branders machteloos staan dat in hoofdzaak daarvan de oor. zaak Is de achterlijke accijnswetge- vinig hier te lande, die de ontwikke ling van ons bedrijf tegenhoudt en in het geheel niet nicer op de hoogte van onzen tijd Is, wat de kleindndus- trie, het brondersbedrljf, betreft en die geen rekening heeft gehouden met het economisch belang, dat de ge meenschap heeft bij een flink ontwik kelden middenstand. Redenen waarom zij zich tot Uwe Excellentie wenden met eerbiedig ver zoek het daarheen te willen leiden lo. dat door liet geven van een uii- voerpremie op gedistilleerd van f3 per H.L. van 50% ons gedistilleerd vrij van de extraposten ten gevolge van de verouderde wijzs waarop volgens de thans vigeer ©nas acclins- wet het Rijk meent zich van het bin nenkomen van den accijns te moeten verzekeren, op de wereldmarkt komt en door verhooging van het oude in voerrecht van f 3.50 tot 4.50 de volle vergoeding door ons bedrijf voor die extra-kosten weder wordt genoten; 2o. dat ar bij invoer van gist hier te lande een invoerrecht van f 5 peu- 100 KG. wordt gehevenomdat deze gist onder een bezwarende accijns- wetgevmg wordt vei*vaardigd, en 3o. dat de accijnswetgeving op het gedistilleerd zoo spoedig mogelijk in meer modernen geest wordt herzien." ALCMARIA VITRIX. Door de feestcommissie der Veree niging tot viering van den gedenkdag van Alkmaar's ontzet ln 1573 en ter bewaring van andore historische her inneringen der stad Alkmaar" is be sloten op 8 October a.s. een kinder- optocht te houden, voorstellende: de stad Alkmaar gehuldigd door het volk. Aan het hoofd van den optocht zal de Stedeniaagd gaan, gevolgd door de elf provinciën. HISTORISCH. Een geneesheer te Amsterdam, die tijdelijk de praktijk voor een collega waarnam, kwam voor de derde maal bij een patient, die op de tweede ver dieping woonde. Toen hij den laat- sten keet belde, hoorde hij een ven ster op de tweede verdieping open schuiven. Naar boven kijkende werd hem door den patient toegeroepen: „Dokter, ik ben weer beter, u be hoeft niet boven te komen.' (Vox Med.) EEN HOLLANDSCHE VISSCHER GEHULDIGD. De Kamer vaa Koophandel te Lon den schonk Leendert Rog, van het visschersvaartuig Cornelia, uit Sche- veningen, een zeekijker, als beloo ning voor de hulp door hem verleend aan de bemaning van den Engel- schen stoomtrawler „Evenlngstar", die op 12 Augustus l.L schipbreuk leed. HERSTELLINGSOORD VOOR SPOORWEGPERSONEEL. In de nabijheid van Nijmegen zal een herstellingaInrichting voor spoor wegbeambten der S. S., N. C. S. en N. B. D. S. opgericht worden. De commissie voor spoorwegperso neel tenminste heeft reeds onderhanr delingen aangeknoopt met den heer Blanckenhagen over den verkoop van de villa Vlandry, een fraai gelegen landgoed in den omtrek van den Groesbeekschen weg. Het buitenver blijf, dat de commissie reeds bezocht heeft, is van vrij groote uitgestrekt heid, ongeveer 20 H.A. met daartoe behooren de bouw- en weilanden en boomgaarden, dus wel geschikt in zoo'n heerlijke en gezonde omgeving om tot een herstellingsoord te wor den ingericht. Wellicht zullen de onderhandelin gen tot een gunstig resultaat leiden, daar de heer Blanckenhagen, eige naar van Vlandry, dit landgoed wel tegen een niet te hoogen prijs aan de commissie zal afstaan, ook al met T oog op het goede doed, dat de com- missLe beoogt. INBRAAK. Zaterdagnacht bemerkte een poli- tie-agent te Schiedam, dat er onraad was in het pand aan de Konijnen- buurt, waarin de heer Van Maareu een metaahvarenfabriek heeft. Hij liet daarom een hem vergezel- lenden agent 3e klasse hulp halen, waarna men door achter de fabriek te gaan toegang kon krijgen. Er bleek dan ook te zijn ingebrokenop het kantoor lag alles dooreen en had men beproefd de brandkast te ope nen. Wel had men den achterwand opengescheurd, doch de binnenbe- panitsoring had weerstand geboden. De heer Van Ma aren, die in dien tusschentijd werd geroepen, ver klaarde, voor zooveel was te zien, dat niets werd vermist. Van de daders echter geen spoor. EEN ZAAK LA DUITSCHE GREET Een opzienbarend geval, dat ln ze ker opzicht wel eenige gelijkenis ver toont met de treurige zaak, welke tn de residentie, en verre daarbuiten, zooveel opspraak verwekte, vormt te Maastricht het onderwerp van menig gesprek. Gesprekken, die in bedekte termen worden gevoerd, omdat ze een recht wansmakelijke kwestie raken. Er is hier thans namelijk eene ge rechtelijke instructie in gang tegen eene vrouw, die tot onlangs hier ter stede gevestigd was, doch na de be kende enquête van den ontslagen po- litie-inspecteur naar het buitenland is vertrokken, welke vrouw verdacht wordt van koppelarij van minderja rigen, welk feit strafbaar wordt ge steld bij art. 250, 2o. W. v. Str. Ook enkele dezer minderjarige meis jes, wier getuigenissen in deze van gewicht kunnen zijn, zijn naar het buitenland vertrokken, waarschijn lijk Ingevolge adviezen, haar daartoe van belanghebbende of belangstellen de zijde verstrekt. Tot de bezoekers moeten heeren be hoord hebben uit min of meer voor aanstaande kringen te Maastricht. In verband met dit geval zijn eer lang vermoedelijk min of meer vrij willige ontslagnemingen uit enkele ambten en betrekkingen te wachten. (L. K.) EEN MOOIE DETECTIVE. Men schrijft uit Rossum aan de Tielsche Ct.: Wie gaarne op eenvoudige, wisse manier dieven wil leeren opsporen, had Maandag op Letwalda, de aan legplaats voor stoombooten alhier, moeten zijn. Daar had hij kennis kunnen maken met zeker persoon uit een der omlig gende dorpen aan de overzijde der Maas, wlen een sommetje geld was ontvreemd en die, zonder de politie er mee ln kennis gesteld te hebben, zelf op onderzoek naar zijn vermiste schatten uitging. Zijn reisplan was met de Nijmeegsche boot naar Rot terdam. Daar kon hij klaarheid in zijn duistere zaak bekomen bij een zoogenaamden duivelbanner. Die zou hem op de hoogte brengen, ja, hem zelfs in een emmer water den persoon laten zien, die den klomp onder de bedstede had geledigd. Dam had onze reiziger daar den dader maai' met zijn uies een veeg over 't gelaat te geven om hem, thuis gekomen, gemakkelijk te kunnen herkennen. Om hem maar niet te zeer te verminken zou hij hem een snee ln 't oor geven. Bij het verlaten van den verklikker zou hij wel oppassen niet om te zien, want dan ware het plan mislukt. En met welk gevolg? Dinsdagmid dag stapte hij hier weer van de boot en wist mede te deelen, dat een vrou welijk familielid hem had beroofd. Binnen enkele dagen zou die het geld door een ander laten terugbezorgen. Uf dit heeft plaats gehad, zijn we nog niet te weten gekomen. Zoo ja, dan mag dien persoon het politiedïploma toch wel honoris causa worden uit- gereiktl EEIN ONTROUW BRIEVEN GAARDER. Bij onderzoek naai' de administra tie van den geschorsten brievengaar der te Lippenhuizen (Fr.) is een te kort van 3UÜ. De justitie is mat een en ander In kennis gestald. ONGELUKKEN. In de circustent van de heeren Blumenfeld te Assen is onder de voorstelling een ongeluk gebeurd. De 3e-rangbezoekers zakten eensklaps naar beneden an kwamen gedeelte lijk op en door elkander. Een kreeg een kneuzing aan hot been, waardoor hij per rijtuig naar de ouderlijke wo ning vervoerd moest worden. Behal ve enkele schrammen, kwamen de overigen een paar honderd er met den schrik af. Oorzaak onbekend. BESMETTING MET KOEPOKKEN. Gelijk een noodlottig geval in ons land onlangs weer heeft bewezen, kan niet genoeg worden gewaarschuwd tegen het onbeschut laten van koepok ken in gezinnen, waar ook jongere kinderen zijn, die nog niet zijn inge ënt Vooral indien deze kinderen met uitslag zijn behept. Te Elberfeld heeft een kind, dat aan uitslag leed, een bad gekregen in hetzelfde water, waarin zijn broertje was gebaad, dat eenige weken te voren was Ingeënt en nog etterige pokpuisten had. Het kind werd met pokpuisten overdekt, maar is gelukkig hersteld. Behalve voor de kinderen zijn zulke gebeurte nissen ook gevaarlijk voor de bevol king, omdat tegenstanders der koe pokinenting zich niet ontzien, ze voor te stellen als schaduwzijden der in enting, terwijl ze alleen het gevolg zijn van onvoldoende voorzorgsmaat regelen. (Moleschott.) TEGEN VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Men meldt, dat, evenals in da jaren 1902 en 1606 Is geschied, ook nu weer door de Nederl. Vereeniging tot Af schaffing van Alcoholh. Dranken een krachtige actie gevoerd zal worden tegen het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Die actie zal o.m. bevatten: een adres aan de Tweede Kamer, met verzoek om verwerping van het wetsontwerp; een uitnoodiging aan de verschillende drankbestrijdersvereenlgingen in ons land om adhaesie-betuiglng aan dat adres; de uitgave van een brochure ter voorlichting van het publiek; het houden van meetings en openbare vergaderingen in verschillende plaats sen In ons land om op verwerping van het wetsontwerp aan te dringen. KAMERVERKIEZING SNEEK. Men meldt uit Snoek aan de Rott.: Dr. A. Kuyper werd hier door de antirevolutionaire kiesvoreeniglng met algemeene stemmen tot candi- daat voor do tusschentijdsche Kamer verkiezing gekozen. Van wel inge lichte zijde vernemen we, dat, bijal dien de a.-r. Centrale ln (ten loop der volgende week dr. Kuyper candideert deze de candidatuur zonder voorbe houd aanvaardt. In dat geval lijdt het geen twijfel, of de liberalen ln het Sneeker district komen met een tegencandidaat (men noemt reeds mr. Rink), waardoor het voor die weinige maanden nog op een stemming zal moeten uitloopen. Het „Fr. Dbld.", 't welk er niet ze ker van is, dot dr. A. Kuyper in het district Ommen zal gekozen worden, omdat het nog zal moeten blijken of dit district vroeger voor een staatkun dige partij dan wel voor den heer Van Alphen koos, zegt, dat de anti revolutionairen ln het district Sneek, „het wisse" voor het onwisse nemend, met niemand anders uitkomen dan met dr. Kuyper". Dinsdagmiddag a.8. zal de Centrale Antirev. Kiesvereenlging ln het dis trict Sneek vergadeien. OMMEN EN SNEEK. „Het Centrum", ook mededeelend, dat dr. Kuyper de candidatuur voor Ommen heeft aanvaard, voegt hier, blijkbaar naar aanleiding van ge volgtrekkingen uit beschouwingen in enkele katholieke bladen, aan dit bericht toe: „Natuurlijk zullen de katholieken den anti-revolutionairen leider con amore steunen." DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Men schrijft uit S'.avoren aan d<j „Leeuw. Ct.": Stavoren zou er de primeur van heb-^j ben in onze provincie. Een kast vol q elementen en kostbare Installatiëofyne op electrisck gebied werden geplaatstlon binnen het stationsgebouw en daar-pai buiten hemelhooge palen opgericht^0 niet tal van onderlinge verbindingen.^ Ingenieurs kwamen d« een na den"; ander, gaven hun Inzicht, verander» i den dit en dat, maar wat men ook-^ probeerde, 't wilde met de Marconi- 7 telegrafie tusschen Stavoren en Enk» 1 huizen maar niet naar eisch vlotten. Sedert lang gaap de telegrammen weer ais van ouds, niet over, maar om de zee en successievelijk zijn de 8'( toestellen opgeruimd. Maar hoog re zen nog altijd de palen, tot dezer da- p» gen ook hun tijd daar was. JE h: MOEDWILLIG SCHOT. Vrijdagavond werd de anders zot rustige Smidstraat te Rijswijk in op schudding gebracht. De oorzaak hier- V van was, dat de verschrikte echtge-V noote van den heer K. Stukadoor me-p dedeelde, dat op de keuken, waar zij 't zich bevond, werd geschoten. L De politie, onmiddellijk gewaar- schuwd, stelde een onderzoek In. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den insender uiet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zioh niet aansprakelijk. Mijnheer de RedacteurI c Mag ik u verzoeken een kleine j plaatsruimte in uw blad? f Ik ben in de gelegenheid geweest de 5 prijzen te zien, die alhier bij Mej. Ja- <j cobson, Lange Heerenstraat no. 50 r. zijn ingezonden door verscheidene Haarlemsche belangstel!:ndeca, om te dienen voor de tombola van de na- tionale Blindenzorg, welke deze maand in Den Haag gehouden zal worden. Ik wil hiermede de belangstellen den uitnoodigen om bij Mej. Jacob- san een kijkje te gaan nemen; het loont de moeite wel, wijl Ken er zien kan verschillende handwerken door blinden en anderen gemaakt. Voor hen die aan dit goede werk deelnamen zal het zeker aangenaam zijn de menigte verschillende prijzen te zien. Mej. Jacobson zal naar ik van haar vernam, gaarne bij haar aan huis bezoekers(sters) gelegenheid seven de prijzen te zien en wel a.s, D^sdag en Donderdagmiddag tusschen 2—4 uur. U vriendelijk dankzeggend voor de plaatsruimte, B. B. SALARISREGEI.TNG VOOR ONDER WIJZERS. Mijnheer de RedacVorl Een paar dagen geleden stond in Uw geacht blad, dat de onderwijzers aan de öpehb. scholen in Haarlem druk aan het solliciteeren rijn. Geen wonder, want de regel'<r..g, voorge steld door B. en W., is nlei alleen ver beneden die van het na! urige Am sterdam, doch ook benecten tal van andere plaatsen. Ook meen ik te weten dat de lijst van sollicitanten voor onderwijzer al hier tegenwoordig niet raim voorzien is en dat daar verscheidenen op voor komen, die in den laatri.in tijd reeds in de een of andere pleats benoemd zijn geworden, en dus feitelijk niet meer als sollicitanten kunnen wor den aangemerkt. Toen omstreeks 1903 eenige opzich ters bij het bouw- en woningtoezicht alhier gingen solliciteeren, hebben B. enW. voorgesteld de traktementen van deze ambtenaren te herzien. De sala rissen zijn toen bepaald op 1000 tot f 1600 telkens om de 2 jaar f 100 ver hooging). Met het oog hierop meen ik te mo gen vragen: Is het nw\ in het belang van het onderwijs, niet veel beter, een afdoende regeling voor de onder wijzers voor te stellen, dan dat men over enkele maander weer met een nieuwe regeling moet aankomen? Hoogachtend, Uw dw. dr., X. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat op de katholieke feest- of heilige dagen, tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2den Pinksterdag, Sacramentsdag, Maria Hemelvaart, Allerheiligen en Kerst feest de militairen van die religie zoo veel doenlijk van alle militaire dien sten moeten worden vrijgesteld en dia dagen mitsdien twox hen moeten wor den beschouwd aio te zijn Zondagen. Den lOesa October a.a. zullen de bij het wapen der infanterie benoem de 2e luitenants, afkomstig van den hoofdcursus te Kampen, bij de korp sen waarbij zijn ingedeeld, worden beëedigd en in f'ivnctte gesteld. MULTïvJULL Voor het huls, waar Multatull te Nieder-Ingelheim woonde, heeft een Hollander zoo bericht de Frankf. een gedenksteen geschonken, die 11 Oct. a.8. zal worden onthuld. Ln het stadhuis zal vooraf een lezing over het leven en de werken van Multatull worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2