•5AARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Binnerfad Onze Lachhoek 'EUSLLETON DIN8DAG 6 OCTOBER 1008 De Cholera. Lekte, die in Aaië iruhieemsch, menigmaal Europa teisterde eele landstreken ontvolkte, is «ra, die in weinige uren hare fiers ten grave sleept. Eerst ickttiende eeuw vonden we aan deze gevreesde ziekte het een ei' vermeld, dat we als waar aannemen. Het Is b.v. zeker, ja 1783 aan den bovenloop van iges heerschte en er binnen 8 20.000 slachtoffers eischte, dat :76871 te Pondichery en om- gewoed heeft en er 16000 en weggerukt heeft. Komende ör-Indië betrad ze in 1823 aan ten van de Casplsche Zee het h grondgebied en bereikte den ëptembor van dat jaar te ui den bodem van Europa, [•der ze westwaarts reisde, des aardiger werd haar karakter, bleek in 1832 toen ze op een j vaartuig in ons Vaderland jvaningen aanlandde en zich Ir in dat en in het volgend jaar I Rijnstreken uitbreidde, e vraag naar de oorzaken de- ste ontwaren we aanstonds 't jnsel, dat zij, hoewel verschil- hevigheid en In snelheid ling, zich steeds op lertoont, liefst langs waterwe- prtschrijdt en met eene eigen- i hardnekkigheid de voorkeur &n bepaalde gewesten en zelfs paalde wijken van steden en zoodat zij juist daar zich het iet hevigst en het meest alge- penbaart. :et verslag harer geschiedenis aen kunnen opmerken, dat i, legerafdeelingen en bede- mgers veelal de voertuigen •erspreiding zijn. Het valt met ennen, dat men de cholera be- ijk moet heeten, indien deze noet gegeven worden aan ziek- 3 door middel van eene smet- glke zich in den lijder ontwik- in den eenen mensch op den 1 overgaan. Intusschen is zij smettelijk zooals de pokken, a en roodvonk, waar een bloo- taking der huid de ziekte kan pten. yoorbeelden hebben bewezen, omgang met de zieken niet ge il is. Stonden voor eenige tien tan jaren de Westelijke landen is werelddeel geregeld bloot 0vallen van cholera, thans be door de voortreffelijke maat man overheidswege genomen, i-epidemiën in Europa tot de mheden. De doktoren, waaron- Koch, Bryden en Pettenko- bben, gevonden, dat de ge- I ziekte wordt veroorzaakt door in, die den vorm van korte, jvormig gekromde staafjes of 0 hebben. •oge lucht kunnen zij niet blij- ■en, maar sterven er reeds na ater, in vochtige kleeren, maar in melk gedijen ze sterk, zon- deze melk daardoor ook maar Ins van uiterlijk verandert, lofdzaak levert het water, vootr- rivieren, hot grootste gevaar esmetting op. Sedert het ge- 'an duinwater is de cholera te dam, zoo vaak zij er zich toon- il beperkter geweest in hare ling dan voorheen, en wij we it in Zeeland, waar de brakke, de ingezetenen tot het drinken genwater noodzaakt, de ziekte leg onbekend Is gebleven, bijkomende oorzalien mogen 1 worden: vochtigheid van den I en van de woningen, zoodat jekkelijk velen wordem aange- de kelders der groote steden, ilijkheid, gebrek aan voldoend en frisscho lucht, het mis- [an sterken drank, verkoeling jewanden, zorg, vrees e. m. d. igaande de ziekte, laten we nu t hoe de zieke is. lonlijk wordt de cholera voor in door griep, verkoudheden, jnpoozende koorts en vooral iarrhé. Waar zij zich vertoont, len doorgaans in het begin be trekkelijk de meeste gevallen met doodelijken afloop; hare uitbreiding neemt vervolgens gedurende eenige weken dagelijks toe, en begint daar na te verminderen, totdat zij eindelijk geheel en al verdwijnt. Een opmerkelijk verschijnsel is het, dat sommige vogels, zooals zwaluwen en mussclien, onmiddellijk vóór het uitbreken der ziekte in eene stad, de ze verlaten, om eerst na haar ophou den terug te keeren. Bij de echte cholera onderscheidt men 3 tijdperken, dat der voorloopige verschijnselen, dat van den aanval en dat van liet herstel. Het eerste duurt van 1 tot 4 dagen; verwaarloost men deze ongesteldheid, dan bevordert men de komst van de cholera, terwijl deze alsdan nog door een gepaste behandeling dikwijls kan worden afgewend. Intusschen treedt de ziekte ook wel eens onmiddellijk op in volle kracht en is dan hoogst gevaarlijk. Behalve dlarrhé belmoren matheid in de leden, kilheid van handen en voeten, duizeling, verdooving der le dematen, hartklopping, sterk zwee- ten en gerommel in den buik tot de voorloopige verschijnselen. De aan val zelf geschiedt gewoonlijk 's nachts De lijder gevoelt zich mat en duizelig en begint te braken, waarbij eerst de inhoud van de maag en vervolgens eene groenachtige, of witte vlokkige vloeistof wordt uitgeworpen. Zijn ge laat vervalt en een inwendige hitte veroorzaakt een onleschbaren dorst. Hij gevoelt krampen in de kuitspie- ren, in de dijen, armen en vingers. Zijne stem wordt heesch, zijne huid koud en de huidplooi verdwijnt zeer langzaam. Er komen kiringen om de oogen, terwijl handen en voeten, lip pen en nagels blauw worden. De tong is sterk beslagen en koud, de pols zwak en weldra niet meer merk baar. Na verloop van eenige uren op 't langst van 3/4 of 1/2 etmaal kunnen de ontlastingen verminde ren, zoodat de ziekte het 3e tijdperk bereikt, of de verschijnselen nemen toe in hevigheid en eindigen m>et den dood. In dit geval ligt de lijder door gaans bewegingloos en uitgeput op den rug en de ontlasting geschiedt onwillekeurig. Zijn gelaat is ingeval len en geweldig vermagerd. De huid is rimpelig, ijskoud en deegachtig op het gevoel, handen, voeten en ooren zijn donkerblauw of paars en de lippen bijna zwart. De krampen blijven aanhouden, de adem haling wordt moeilijk, de pols is niet meer waar te nemen en uit da ge opende ader verschijnen eenige drop pels zwart bloed, terwijl een kleverig zweet de geheele huid bedekt. De op waarts gerichte oogen blijven half open, de bewustheid verdwijnt en 't leven vliedt heen. Blijft de lijder an derhalf etmaal in leven, dan is er hoop op behoud. Nu neemt het derde tijdperk een aanvang, waarin de ver schijnselen zeer verschillend kunnen zijn. Bij een gunstig verloop volgt nu de zoogenaamde reactie.De levens verrichtingen herwinnen hare kracht, de pols wordt sterker, de blauwe kleur verdwijnt en de uitdrukking van 't gelaat wordt levendiger. Angst en beklemdheid maken plaats voor kalmte, en deze brengt een weldadl- gen slaap. Op deze wijze kan de ge nezing na verloop van weinige dagen plaats hebben. Doch niet altijd is de gang der re actie zoo gunstig. Somtijds keert de normale lichaamswarmte slechts in sommige deelen terug en mist de lij der het verkwikkend gevoel ©ener aanvankelijke herstelling. Somtijds ook is de reactie al te hevig, zoodat de lichaamswarmte, tot koortshitte klimmend, een vollen snellen pols, hoofdpijn en zelfs de ijlhoofdigheid doet ontstaan. Doch ook deze toestand eindigt bij overvloedig zweet door gaans met genezing. Erger is het, wanneer zij in eene ziekte ontaardt, welke veel overeen komst heeft met typhus, en om die reden den naam draagt van cholera- tyhpoide. Omstreeks een kwart ge deelte der choleralijders wordt er door aangetast, zij schijnt te ont staan door het achterblijven der uri- ne-bestanddeelen in het bloed en heeft ia ergen graad doorgaans een doo delijken afloop. Het spreekt dan ook van zelf, dat men bij de cholera aanstonds de grootste omzichtigheid moet in acht nemen.'Bij den aanval verwarme men in de eerste plaats de kille huid em verschaffe den lijder, maar telkens bij kleine hoeveelheden, drank, waartoe men liefst spuitwater of zuiver water met een weinig roo- den wijn kieze. Later bij toenemende koude kan men die dranken dooreen warm afkooksel van kamillen ver vangen. Bij hevige krampen moet men de pijnlijke deelen wrijven met warme wollen lappen. Het derde tijd perk vere'scht niet zoozeer genees middelen als eene nauwkeurige ver pleging en eene groote omzichtigheid in heit gebruik van spijs en drank. De lijkopening van choleralijders wijst ons hoofdzakelijk op twee ver schijnselen op eene geweldig sterke afscheiding in het darmkanaal en op eene snelle verandering van het bloed. In het darmkanaal vindt men de op rijstwater gelijkende vloeistof, die uit afgescheiden bloedwei en afge schilferde darmvlokken bestaat en het slijmvlies der darmen is hier en daar ontstoken. Het bloed is donker- blauwachtlg rood, min of meer dik, na een hevïgen aanval zelfs taai. Het is opgehoopt in het hart, maar ontbreekt in de haarvaten, al zoo in het celweefsel, de spieren en de lon gen. Bijna altijd zijn de nieren aan gedaan en men ontwaart daarin, vooral bij cholera-typhoide, eene eigenaardige vervorming, onder den naam van eiwitnieren bekend. De ziekte is dus eigenlijk gelegen in een overtollige afscheiding van vloeistof uit de bloedvaten van het slijmvlies der darmen. Door de bloedwei wordt het slijmvlies zelf aangetast, zoodal het zich in vlokken met de vloeistof vermengt. Door het weiverlies wordt het bloed dik, zoodat het niet in de haarvaten kan doordringen daarom wordt ook de ademhaling belemmerd, en wegens de vermindering van de bloedmassa verdwijnt de gevuldheid der huid. De gebrekkige voeding der hersenen doet voorts ijlhoofdigheid ontstaan. Er komt nog bij, dat het bloed al het vocht, dat in de weef sels voorhanden is, gretig opzuigt, zoodat de huid verschrompelt en ha re veerkracht verliest en de gebrek kige ademhaling haar blauw maakt. („Centrum"). Uit de Omstreken BENNEBROEK. Gisterenavond is eene uit Hillegoon komende motorfiets op den Rijks straatweg nabij de Christelijke School alhier botsing gekomen met eene uit Haarlem komende mo torfiets met volgwagentje. Beide voer tuigen werden geheel in elkaar gere den. Een der bestuurders, C. L. Berkhout, van Hillegom, die evenals de andere bestuurder, B. K. van Houwellng, van Blelswïjk, op don grond werd geslingerd, bekwam een hoofdwonde bij het linkeroog, en moest door dr. Kouwenaar worden verbonden. De heer A. Duivensteyn, uit Bleiswij k, die uit het wagentje was geslingerd, bekwam geen ver wonding. HEEMSTEDE. Onderwijs. Ouders, die hunne kinderen willen laten deelnemen aan het herhaliugs- omderwijs, kunnen zich daarvoor aanmelden bij het hoofd der O. L. school, vóór 13 Oct. a. s. Verlof. Door B. on W. is aan Jhr. R. W. P. von Miihten gemeente-ontvanger, een verlof verleend van 14 dagen, ingaan de 13 October. NEDERLAND EN VENEZUELA. Renter seint uit New-York Een telegram uit Willemstad van 4 October meldlt, dat een stoomschip uit Venezuela het bericht aanbracht, dat Castro in den Senaat mededeelde ge weigerd te hebben de tweede Neder- lamdsche nota te ontvangen. De pre sident had daarna twee aanvallen van longbloeding en werd in hulp- loozen toestand huiswaarts gebracht. De vreemde correspondenten zijn overtuigd, da t Gastro den oorlog wil. Gemeld wordt, dat de bevolking van La Gualra en Maracaibo zich voor- bsTeidt voor de Hollamdsehe blokka de, die tegen 3 November- verwacht wordt. Het Hbld. voegt hieraan toe Dit telegram brengt in de eerste plaats een bevestiging van het be richt, onlangs aa.n de „Kölnische Zai- tumg" geseind1 dat president Castro onize nota niet in ontvangst heeft wil len nemen, blijkbaar, al staat het er niet bij, omdat hij haar niet van den Duitschen gezant, die zich welwillend met de waarneming onzer belangen hoeft belast, wilde ontvangen. Zooals wij reeds bij de vermelding van het eerste bericht schreven, wordt de on derhandeling over een oplossing on zer geschillen op deze wijze bijna on mogelijk. Vreemde correspondenten telden hier uit af, dat prc-sident Castro den oorlog wil. Zeker is liet president Castro vrijwel onverschillig hoe wij over hem deniken en wat wij tegen hem zouden willen doen, en wint hij in het binnenland aan populariteit door tegen een vreemde staat „kracht" te toonen, en te pogen den trots der Venezuelan en te streelen door de deemoedige aanbieding van een Nederlandsche nota door een bui tengewonen Nederlantïschen gezant te verkrijgen. Intusschen schijnt men in Venezue la te moenen, dat wij op 3 November een blokkade van de kust zullen be ginnen. De datum zal wel zijn afge leid u it het bericht omtrent den in houd deir tweede nota, en waarin ge meld werd, dat intrekking van het decreet van 14 Mei werd gevraagd vóór 1 Nov. a. s. Er werd echter bij gevoegd, dat dit „gansch niet bii wij ze van ultimatum" gevraagd werd, een bijvoeging, die wellicht T>;ot naer Venezuela is overgebriefd. Men zal wel doen in dezen rustig of te '•-ach ten, wat onze regeering besluit te doen. Wat het bericht over ongesteldheid van president Castro aangaat, .hot is wat vroeg om ernstig te gaan over wegen wat de mogelijke gevolgen daarvan zouden kunnen zijn. President Castro is ons steeds af geschilderd als een krachtig man, die tegen een slootje kon zijn vroe gere „langdurige ernstige ziekte" bleek achteraf niet zoo heel ernstig te zijn geweest. Toch maakt het feit, dot generaal Castro de geheele regeer g r an Ve nezuela vormt, dat die rego-.?ring met generaal Castro staat of valt, den po- litioken toestand wél zeer afhankelijk van de gezondheid van don prcs.dèiit; Venezuela wordt niet constitutioneel geregeerd en ons geschil is niet mei Venezuela, doch met den Venezulaan- schen dictator Cipriano Castro. Dat maakt wel eemig verschil. EEN VERGISSING. Een Zondagmiddag in do Spaarn- dammcirsbraat te Amsterdam surveil- leerend agent ontdekte daar een aan tal jongens die aan het dobbelen wa ren. Hij trachtte ze te vatten, doelt slaagde daarin niet en werd zelfs bespot. Ten einde da jongens toch nog te kunnen grijpen, is do agent naar huis gegaan, heeft zich in politiek ge kleed en toen gewapend, met den gummistok, de jacht hervat. Inder daad wist hij nu een knaap te vatten. Met zijn stok bracht hij den jongen eeuige slagen toe, zich niet ste-rend aan diens onder luid geschrei uitge- stooten klacht, dat zijn been stuk ge slagen was. Toen de strafoefening eindelijk ge ëindigd was, bleek, dat het been van den jongen werkelijk gebroken was. Hij werd naar het Binnengasthuis overgebracht. (Tel.) HET GEBEURDE IN HET PARK N1EUWEROORD TE UTRECHT. Onder groote belangstelling deed de Utrechtsche rechtbank uitspraak in zake de w ede rsp anni gh e id in vor- eeniging, tegen den agent van poli tie A. H. Smit, op 30 Augustus j.l. in het. park Nieuweroord, to Utrecht. Vier beklaagden werden veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf en vier beklaagden tot zes maanden, allen met aftrek der voorloopige hechtenis. DE INWIJDING VAN DE NIEUWE CLUB TE LONDEN. Het nieuwe clubgebouw der „Nedor- lamdsche Vereeniging" te Londen is ingewijd met een schitterend feest maal, dat de voorzitter der vereemi- ging, de heer F. C. Stoop. leden en buitenleden aanbood in de Whitehall Rooms van het „Metropole Hotel". Over de honderd leden zaten aan en onder hen velen, die er de reis voor over de Noordzee voor over geheid hadden het feest hij te wonen. Zoo ook Harer Majesteits Gezant, baron Gericke van Herwijnen, die met ver lof te Brussel toefde, dit had onder broken om het feest te komen mede vieren en de voorzitter der Neder landsche Vereeniging te Brussel, de heer Stuyvesant Meyer, ook tegen woordig was. ONGELUKKEN. Door den sneltrein Le Utrecht, die te Zwolle 's middags om 3.01 aan komt, is tusschen Nijkerk en Putten de wegwerker B. aangereden en on middellijk gedood. De ongelukkige is oender do machine vermorsold. Een oorringetje werd met enkele vleesch- deelen to Zwolle nog aan de wielen van de locomotief gevonden. liet ongeluk had plaats bij hetpas- seeren van den trein, die om 12.36 uit Zwolle naar Utrecht vertrekt., waar voor de man was uitgeweken, toen hij, niet op den sneltrein bedacht, door dezen van achteren werd gegre pen met het noodlottige gevolg. Op de Ceintuurbaan bij do Van der Heists tra at to Amsterdam had Zon dagmiddag een ernstig ongeluk plaats. Een heer, de 37-jarige II. M. Roëll, die in het gezelschap van een dame de tramrails wilde oversteken, werd door een wagen van lijn 4 aan gereden. De ongelukkige viel vlak vóór de tram en werd een eind weegs voortgeschoven vóór liet voertuig tot stilstand gebracht kon. worden. In het nabij zijnde politieposthuis gedragen, werd hij voorloopig be handeld door een geneesheer. Deze constateerde een lichte hersenschud ding, een gebroken been en een ern stige kwetsuur aan het hoofd, voor namelijk aan neus en mond. Per brancard werd de man naar hot O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. Zaterdagavond is de vrachtrijder van Katwijk aan den Rijn naar Le ien, J. K., door de duisternis misleid in een sloot geraakt en verdronken. Zondagmorgen is te Landsmeer .N.-H.) een zesjarig zoontje van den isscher W. te water geraakt en ver dronken. De lo-jarige Van Maanen uit Hee- ronwaardetn is door een steenovens- kar overreden en doodelijk gewond. Op het statiooisterrain té 's-Herto- gonhosch ia eeai arbeider-r an goorder instellen de buffers bekneld geraakt en gedood. SPEELHOLEN. Justitie en politie te 's-Gravenhage blijven ijverig in de weer in het ach tervolgen van speelclubs. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben de recliter-commissaris jhr. mr. Van Meeuwen, de substituut-officier van justitie mr. Van Geuns, bijge staan door eenige ambtenaren der po- litie-recherche, een inval gedaan in ie Jockev-club aan de Nieuwe Mol straat. Eenige boeken en papieren werden in beslag genomen. VALSCHE MUNTER GEARRES TEERD. Op aanwijzing van een groenten- vrouw, wonende op den Schiedam- schendijk te Rotterdam, is aangehou den de modelmaker J. van Berkel, die een valsch kwartje in betaling gaf, wat hij vroeger ook al eens ge daan had. De inspecteur van politie E. Snippe, die een onderzoek instel de, bracht hem tot bekentenis, en vond bij een huiszoeking in zijn w ning aan de Rechterrotte, grondstof fen en gereedschap tot het vervaardi gen van valsch geld, benevens eenige valsche kwartjes. EEN AUTOMOBIEL TE WATER. Zondagavond is in Blauwkapel (Utrecht) tengevolge van den dikken inist, die na tienen over het land hing, een automobiel in het fortwater gereden. De inzittenden wisten er allen intijds uit te springen. De auto lag Maandagmorgen nog in de fort gracht men was bezig hem op den kant te trekken, wat een uiterst zwaar werk bleek. Terwijl men hier mee doende was, werd een lijk opge- vischt. Dit bleek evenwel niet met liet auto-ongeval in verband te staan. RUWE KERELS. Op de pont van het overzetveer van Oud-Vossemeer naar de Noord-Bra- bantsche zijde werd door een tweetal varkenshandielaars de veerknecht zeer ernstig mishandeld, door hem met een zweep te slaan en met een mes te verwonden. Naar werd ge meld, heeft de politie dadelijk er werk van gemaakt het tweetal perso nen, die zich aan de mishandeling hebben schuldig gemaakt, in Noord- Brabant op te sporen. Buurman, wil je mij even je ezei leenen Maar buurman had weinig trek om dien d>e.nst te bewijzen en zei Anders graag, maar mijn ezel Is r.iet thuis. Op hetzelfde oogenblik begon h dier te balken. Hoor dan, riep de groenboer. Nu nog mooier, hernam de buurman, zou jij een ezel meer ge» looven dan mij TOPPUNT VAN GALANTERIE AAN DE TELEFOON Waarde juffrouw, ik hoor u hoesten. Hebt u misschien last van den rook Onderwijzer. Waar behoort de kameel thuis, Kobus Jongen. De kameel heeft geen thuis, meneer die loopt altijd in de woestijn. Johan, Je hebt weer vergeten, len kalender bij te houden. Neem me niet kwalijk, mijn heer ik wou u er niet aan herinne ren, dat het vandaag de eerste is, en dat ik mijn loon nog niet heb. Zeg,vrouwtje, die visch die ik onlangs "van je kocht, was niet versch. Ja, mevrouw, dat was uw schuld. Ik had ze al dagen te voren willen verkoopen, maar toen wou u z>» niet heboen. Vader, ik heb een gat in mijn laars. Heeft u even geld, om het te laten makenHet water loopt er in als door een zeef. Mijn zoon, je moet zuinig lee ren zijn, in dit geval kan 't werkelijk weer zuiniger da.n je wilde. Maak een tweede gat in je laars, en het water loopt er weer even gauw uit als 't er in stroomde. Het loopt storm in het kermis tent je. Ruiten staat dan ook een heer, met een zeer hoogen en zeer alimmenden hoed en enormen, zwar ten snor, uit te legoen De voorstelling begint f Haast u, dames en heeren Gaat de won derbare AfrikiKuieehe hyena zien. 7e meet veertien [1et pi,„tje van 'r neus tot het cL-"vjv van haar staart en ook zoo den/,elfden afstand terug, makende samen ucifj jntwin tig voet I Meneer, meneer I word ee.;^ v ik- ..er I riep de ziekenoppasser. - W w at is er Het is tijd om uw slaapmiddel in te geven. Hoover. Je geld of je leven Slachtoffer. Hoor eens, man, je nag me doodschieten als je er lust tii hebt, want ik ben al heeiemaaJ uitgeschud. Ik heb pas mijn huishou den van een badplaats thuis ge bracht. Hoover. Het is in orde, meneer Ik begrijp hetGa maar door. HET MOOIE WEER. Men schrijft uit Biesbosdi aan de „Bossche Crt." Het moge vreemd klinken en toch :s t zoo men klaagt over le mooi we der bij het bietenrooïeu. In sommige streken is de bodem zoer droog en hard, zoodat het steken der bieten moeilijk valt. Al geeft men 5 cent stukloon per roe, dain valt er op deze manier geen groot dag- en weekloon te verdienen. Sommigen hebben dan ook gestaakt. BRANDEN. Door onbekend© oorzaak brandde Zondagavond te Ijzend ij lie (Z.) de schuur van den landbouwer A. van Iloute af. Twaalf paarden, een stier, 3 kal varen en eenige varkens on bij na de geheele oogst gingen verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te ELst (gem. Anierongen) ont stond Zondagnacht vermoedelijk door vonken van den nachttrein der Oos- ter-stoomtram Mij., een felle brand in een huis van de heeren Klinkenborg ©n bewoond door drie gezinnen. De brand nam door de droogte zóó snel m omvang toe, dat de bewoners zich slechts mot moeite konden redden AUes is verbrand, nieta ls gered. Al- los is verzekerd. Zondagmorgen weiden bij W. van Keulen m het Nijkerkerveen onder Naar het En gelach, door hur W. M a r c h m n t. Ijl zij gevangen zat, had zij Uur in bittere onrust doorga- ter wijl zij zich afvroeg, hoe tl hem ondernomen plannen zijn afgcloopcn, en een van ootste redenen tot ongerust- s, dat zij niet met hem in ver kon komen, a was er nog iets, dat dit niet Ionoverkomelijk maakte. Naar )ine was het van het grootste i dat Merridew haar dood zou i en als zij aan Jack schreef, niet zeker zijn, of haar brief [verkeerde handen zou vallen haar geheim bekend maken, t niet in hoeverre het Mem- mevrouw Taunton, of heiden, was haar verloofde onder jcht te krijgen. Zij konden zijn i wel controleeren. ut alles met hem in orde was, i hij natuurlijk zeer verlangen berichten van haar te ontvangen en ofschoon zij niet minder verlangde zijn angst op te heffen, besloot zij toch niets te doen, totdat zij zeker was, dat het niet gevaarlijk was. Haar plan was naar Frampton te gaan, naar mijnheer Casement in de eerste plaaitsen zonder voedsel of geld, om haar op reis te helpen, was dat werkelijk een gewichtig plan. Maar het resultaat van haar erva ring van dien avond rechtvaardigde haar vertrouwen in de mogelijkbeid, om die moeilijkheden te boven te komen. In clo avondschemering liep zij een groot dorp in, en besloot haar idéé, om in dJe straat te zingen, in prak tijk te brengen. In het begin kon zij er echter geen noot uitbrengen. Zij was zóó zenuw achtig, zóó verlegen en zóó verschrikt door het geluid van haar eigen stem, dat zij ternauwernood geluid kon ge ven. Zij wist een oogenblik geen raad een gloeiende blos overtoog haar ge laat en hevige snikken ontsnapten haar. Maar haar aard was niet, zich ge wonnen te geven. Voortloopeoid maak te zij zichzelf de grootste verwijten over zooveel zwakheid. Zij moest zingen. Het was een kwestie van le ven of sterven. Zij moest een middel vinden, om dien nacht onder dak te komen. Even daarna hernieuwde zij haar poging, en ditmaal vocht zij dapper tegen haar afkeer en.... overwon. Hot was toen donkerderen de duisternis was al meer een vriendin voor haar geweest. Eerst beefde haar stem nog gevaar lijk maar langzamerhand werd zij krachtiger en eindelijk klonken dè volle mezzo-sopraan-tonen mooi door de dorpstraat en dwongen velen te blijven staan om te luisteren. ÈeTst kwam er een en daarna nog een haar itoo en gaf haar ielstoen gebeurde er Iets, waardoor plotseling iedereen gunstig voor haar gestemd werd. Een van de mannen, die was blij ven staan om naar haar te luisteren, uitte een ruwe, spottende opmerking over haar, en eenige anderen voeg den hem toe, dat hij zijn mond moest houden. Daarover verbitterd, liep hij naar haar toe en tegenover de anderen staande, aapte hij haar zingen na, on trachtte eindelijk zijn arm om haar middel te slaan, als wilde hij haar kussen. Het volgend oogenblik lag hij ach terover op zijn rug ten gevolge van een slag met een gebruinde vuist, en de man, die den slag had gegeven, een reuzengestalte van veertig jaar ongeveer, $tond over. hem heen gebo gen, blijkbaar van plan hem er nog een te geven. Maak je niet ongerust, meisje, ik zal je helpen. Zij kennen mij. Ga heen, zei hij tot den kerel, of het zal je beste beurt niet wezen. Ga nog maar eens zingen, juffie, dan zal ik met den hoed rondgaan. De anderen juichten hem toe, en toen hij Olive bracht, wat hij had opgehaald, was zij vea-baasd zichzelf in, 't bezit vatn twee of drie shilling te zien. De main, was even slim als goedhar tig. Dit is nieuw voor je. dat kani ik marken, zei hij, tóen zij was opge houden en hem bedankt had. En je bont In groote verlegenheid, als dat niet waar is, is John Polforth een dwaas. Laat ik maar bij je blijven staan als je weer zingt. Ik zal jo ar wel doorheen helpen. Hij was zoo goed ais zijn woord; en fcoien Olive te vermoeid was om nog meer te zingen dien avond, had zij vijf shillings en zes stuivers verza^ meld. Dat was nog niet allee. To'en hij hoorde dat zij niet wist waar don nacht aoor te brengen, drong hij er op aan, dat zij meegaan zou naar zijn vrouw. En de vrouw was even vriendelijk ais haar reusachtige echt genoot, ik ïioop, dat Ja hean goe$ sfcja portie gegeven hebt, Jack, zei ze, toen zij hoorde van den leelijken streek van dien kerel. En zij wilde geen weigering aanne men, toen zij verklaarde, dat Olive dien nacht onder hun dak moest doorbrengen. Na het avondeten zong Olivo voor hen beiden, en terwijl de vrouw zat te luisteren, liepen de tranen langs haar gezicht, omdat zij haar pogin gen om ze ongemerkt weg te vegen, had moeten opgeven. Toen vertelde Olive haar tets over de reds, die haar te wachten stond. en do goedO ziel moederde over Mar of zij 'haar eigen dochter was, en bracht haar naar bed met een zorg of het een kledn kind goild. 's Nachts werd Olive wakker, teen zij zich over haar bed heenhoog. Maak je niet ongerust, kind. Ik ben het maar; om te zien of je niets noodig hebt. Terwijl zij het kussen en de de kens nog eens recht legde, voelde Olive een druppel op haar gelaat vallen. Slaap wed, kind; je hebt nog zoo'n groote reis voor den boeg. Vol dankbaarheid over de vriende lijkheid der vrouw, sliep Olivo spoe dig weer in, overgelukkig dat zij zoo'n vriend in dea nooa gevonden had. 'eMopgens tefde ïmer geü na. en vond tusschen de munten twoe souvereuns. Toen begreep zij de reden van dat nachtelijk bezoek m haar kamer. Nu kon zij haar tranen niet meer inhoudenen zij schreide ge- lukkig bij de gedachte aan dezo spontane weldadigheid van hen voor wie zoo'n som heel wat moest betee- keneu, toen juffrouw Polforth de ka mer binnenkwam. Mijn man zou u zoo graag nog oven goeden dag zeggen, vóór hij aan zijn werk gaat. Wil u zich wat haasten Olivia stak de souvereins in de hoogte en keek haar door haar tra inen aan. Neen, maar dat treft u, riep do vrouw uit. U kent mij niet eens en toch hebt u zooveel voor mij over, zol Olive glimlachend. Hoor haar nu eens. Alsof ik het gedaan heb I Lieve, goede vriendin, zed Olive eax kuste haai-. Maar Ik kom benoden en zal er dan met u al lob ei ovor spreken. Haastig kleedde zij zich aan en ging naar beneden. Maar de man was weg. De vrouw ontving haar mot een hatf iasch&snsten glimlach. vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5