Rubriek voor Vragen. Uit de Omstreken Binnenland Pers-Overzicht Kort Nieuws. Land en Tuinbouw Sport en Wedstrijden Mdnh-Bouwmeester ;rne- Vróuw Aug. Poolman, mevr. Schwab- jWfclmah, Me]. Rlka Hopper en de ifceeren Claus, Maurice Meunier, Tour- ^iaire en Jan. C. de Vos. •De hoofdbladen zijn goed over stuk bezetting v© spreken en roemen het ^pel dei •Vertolkers. Zoo schrijft o.a. de „H. R. Ct." van 23 Nov. vol- geniïej „De heer Claus heeft gisterenavond als Olivfer de Jalin, in „De Demi- Monde" van Alex. Dumas iils, goed spel te zien gegeven, vooral ln zijn schermutselingen met Mevrouw Theo Mann—Bouwmeester, Suzanne d'An- ge. In het woordduel met haar, han teerde hij den degen met éléganoe, een eerste verelschte voor den acteur, die in een werk van Dumaa iils' een rol te vertolken heeft. Mevr. Mann was bewonderenswaardig. Zij was wel echt de eerzuchtige vrouw, van lage kom-af, die met berekenend ver stand, ten koste van elk dieper ge voel, blijft streven naar het einddoel, dat haar steeds voor oogen wenkt, d. i. te komen uit die halve wereld, waarin ze wel is waar een plaats ver vult, maar die ze gaarne zal verlaten om ie worden gerespecteerd aan de zijde van een eervol man, die met zijn naam haar verleden zal doen verge ten. Als een schaakspeler van koel ver stand verschuift zij haar stukken, zich zooveel mogelijk dekkend voor overval. En als ze toch verliest, weet ze als een echt avonturierster, toch nog uit de schipbreuk te redden wat de moeite van het meenemen waard is H geld natuurlijk dat ze vooruit op een veilige plaats had neergelegd voor 't geval, dat de afloop eens onge lukkig mocht zijn.' Het Vaderland" van 25 November schrijft o.m.: Mevrouw Mann was weer uitste kend. Vooral in haar samenspel met Claus. Dumas maakt van hun rollen een behendigheidsspel, dat voortdu rend blijft boeien. Wie zal het win nen? Veel emotie behoeft ze niet te wekken, we moeten alleen maar be wonderen de slimheid, slagvaardig heid, de haar nooit begevende sluw heid in 't bedriegen van al wat man is Nu deze Suzanne kon men be wonderen I Want vooral in den toon bleef ze zich door alles zoo goed ge lijk luchtig, geestig het bedriege- lijkst in haar ernst." We herinneren even aan het fedt, dat de heer Tourniaire hersteld is, en gelijk uit het bovenstaande ook blijkt, wederopireedt. Zijn vele bewonde raars zullen dit ongetwijfeld met vreugde hebben vernomen. QeabonneercLeu hebben bet voorrecht, vragen op verschilland gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos Segeven en, voor zooveel mogelijk la, den ag na de inzending. VRAAG. Hoe moet de gescheiden vrouw handelen lodien zij geen gel delijke middelen bezit om haar gewe zen man tot uitkeering te noodzaken, waarvan hij gedurende zes jaren in gebreke is gebleven. Heeft de tegen woordige tweede vrouw dan toch recht op eventueele erfenissen, en ktijgt de gescheiden vrouw dan bij overlijden, wanneer ze op dit moment haar rechten niet doet gelden, 't eerst haar vordering betaald ANTWOORD. De gescheiden vrouw moet graiis tegen den man in rechten optreden en kan daartoe aan het bureau van consultatie kosteloo- zeii rechtsbijstand verzoeken. De tweede vrouw kan van haar man erven als er een testament te haren behoeve bestaatvan de eventueele nalatenschap gaan natuurlijk eerst de schulden en vorderingen af, welke een wettig bestaan li ebben. Beter is het evenwel, dien tijd niet af te wrehten. VRAAG. Moet er op een quitantie van precies 10 een plakzegel? ANTWOORD: Neen, dat recht Is pas verschuldigd voor bedragen boven tien gulden. VRAAG: Is een kostbaas verplicht, voor een kostganger de belasting zij ner fiets te betalen, of rust deze ver plichting op den eigenaar? ANTWOORD: De eigenaar is de be lasting verschuldigd. VRAAG: Ik heb drie zoons, van wie de oudste in dienst is geweest. Heeft de tweede recht op vrijstelling we gens broederdien si? ANTWOORD: Ja, maar de derde wordt dienstplichtig. CORRESPONDENTIE. Mej. N. te S. Uw opmerking is juist, de zaak komt spoedig in orde. REDACTIE. MYCOLOGISCHE VEREENIGING. De oprichtings-vergaderLng der Ne- verlandsche Mycologische Vereeniging zal Zaterdag 17 October a.s. gehou den worden in de Gehoorzaal van Teyler's Stichting, des namiddags te 2J uur. Aan de orde komen: 1. Verslag der handelingen van het voorloopig comité. 2. Mededeelingen betr. ingekomen toezeggingen van ev. toetreding als lid, enz. 3. Behandeling van de conoept-sta- iuten. 4. Verkiezing van een bestuur. 5. Hetgeen verder ter tafel zal wor den gebracht Verschillende mycologische bijdra gen en mededeelingen In aansluiting met deze vergade ring zal er eene tentoonstelling ge houden worden van Mycologische Plaatwerken in Teyler's bibliotheek, alsmede van paddestoelen uit de om streken van Haarlem. NEDERLANDSCHE RECLAME. Wij ontvangen een reclameboekje, waarvan de omslag aldus bedrukt is Business Systems. Our business is to systematize your business. Aha, denk je, dat is natuurlijk een Tiejclamje van een Engelsche firma. Op de eerste bladzijde begint het aldus„L. S. Science in business is advanced as never before, zei President Roosevelt in zijn laatsteboodschap aan het Congres." Dus toch een Nederiandsche f'rma Inderdaad. Maar zóo vememgelscht, dat er op elke .bladzijde een spreuk to lezeai staat, die in 't Nederlandsch even ol even weinig kernachtig is. Waarom dan niet onze eigen taal gebruikt Omdat Engelsch deftiger staat? Welnu, laat dan de Amstendamsche firma do waar ook maar aan Eragel- schen verkoopenl Geheelonthouding. De Christen-Geheelonthouders, le den van den Nederlandschen Christe- lijken Geheelonthoudersbond, hopen Woensdag 14 October, des avonds te acht uur, in de Kerk der Broederge meente, Parklaan 32. bij gelegenheid hunner 17de algemeene vergadering eero samenkomst te houden^ waarin als sprekers zullen optreden de heer R R. Posthuma, godsdienstonder wijzer te Hoorn, met het onderwerp „Twee beginselen, dio onze houding bepalen in den dramkstrijd", en de lwer P. Taekema, theol. student aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, met het onderwerp „De gebiedende noodzakelijkheid der onthouding." SCHOTEN. GEMEENTERAAD. Door zeer bijzondere omstandighe den waren we verhinderd eerder een verslag van de laatstgehouden ver gadering van den Raad te geven. Dank zij echter de welwillendheid vam een der raadsleden, kunnen we onzen lezers toch over het behandelde eeniige mededeelingen doen. Allereerst werd de gemeen tebe- grooting behandeld, die als eindcijfer 62.426 aanwijst. Na ampele bespre^ klngien werden de door B. en W. voor gestelde posten goedgekeurd. Gelijk we vroeger reeds meldden, zijn op deze begrootingen geen bijzondere piesten uitgetrokken. We herinneren er echter aan, dat onder de ontvang sten een bedrag van ƒ3500 is geboekt als opbrengst van den hoof de! ij ken 'omslag, zijnde 0.9 B. ern W. werden gemachtigd een geddleening aan te gaan van 20.000 tot dekking van het te kort van het Regeeringssuhsi die voor den houw van de nieuwe school. De heer Hooy hoopte, dat het Rijk alsnog gehoor zal geven aan het on langs gedane verzoek, om aide kos ten voor zijn rekening te nemen. Ook werden B. em W. gemachtigd een geldleening van ƒ30.000 aan te gaan, omdat het toegestane bedrag voor den bouw der gasfabriek ntet voldoende is. De overname der Haar- lemsche gasbuizen moet betaald wor den, terwijl er 500 muntgasmeters meer aangeschaft moeten worden, dan geraamd is. Bij de behandeling der begrooting vroeg de heer Hooy een post uit te trek/en voor ondersteuning van werkloozen. Hij, zoowel als de voor zitter, wisten echter niet, onder welk hoofd dit le rangschikken, omdat uit trekking op „steun aan behoeftigen" wat stootend is. De Voorzitter meende echter, dat deze uitgaven uit den post „Onvoor ziene Uitgaven" betaald kunnen wor den. Het H. A. S. had verzocht om het daarheen te Leiden, dat Schoten met Haarlem een overeenkomst sluit, om de in Haarlem tegen werkloosheid verzekerde werklieden, die in Scho ten wonen, den zelfden bijslag van gemeentewege te geven als de Haar lemmers ontvangen. De Voorzitter ontraadde de aanne ming van dit voorstel, omdat Schoten zelf een vereeniging heeft, die, naar verwacht wordt, in dm komenden winter, naar behooren zal kunnen steunen. Hoewel de lieer Hooy het adres van het H. A. S. o. m. door te beweren, dat de inwoners van Schoten evenveel recht hebben, zoodat men hen niet aan een bepaalde vereeniging mag binden steunde, werd het afwij zend advies van B. cin W. met 6 tegen 1 stem aangenomen. Op de begroeting is een post van ƒ50 uitgetrokken, voor een school arts. De kinderen zullen eens per maand geneeskundig onderzocht wor den. 't Bekende adres van den Bond voor Staatspcnsioneering werd voor ken nisgeving aangenomen, omdat, hoe wel da raadsleden vóór Staatspen sioen zijn, men zich niet kan vereeni gen, met de grondslagen van dien Bond. Aan A. Poth werd afwijking toege staan van art. 25 der bouwverorde ning voor het bouwen van twee hul zen aan de Cronjéstraat Bij de rondvraag wees do heer Hooy op den ongewmschten toe stand, dat in Schoten een gemeen te van 9000 inwoners geen gelegen heid ia oan een postzegel voor den kost enden prijs ie koopen. Om een postwissel te verzenden moet men minstens een half uur loopeu, enz. Daarom ia er groote behoefte aan een hulppostkantoor in 't Schoterkwar- tier. De Raad vond dit ook, en daarom werd besloten bij de autoriteiten met kracht op voorziening aan te dringen. De beer Hooy drong ook aan op een spoedige behandeling van do ver- offdming regeltende den werkfUd het loon van het personeel aan de gasfabriek. In afwachting daarvan vroeg hij het daarheen te leiden, dat de stoker» om de twee weiken een vrijen Zondag krijgen. De heer De Graaff interpelleerde den Voorzitter over de kermis. Z. i. is het kermis-houden af te keuren, vooral ook Ln een tijd als heden, waarin geklaagd wordt over werk loosheid, enz. Spreker achtte do door dim burgemeester gegeven toestem ming dan ook niet gemotiveerd. De Voorzitter deelde mede, dat hij gemeend hoeft, dat do Scliotonsche bewoners meer voor- dan nadeel van da kermis zouden hebben, waar de kermisviardors meest Haarlemmers zijn. Daar nu in den Raad over de>ze zaak geïnterpelleerd werd, beloofde de Vooirzitteir nooit meer een A'orgun ning als nu gedaan, te zullen geven. Hiermee naai de heer De Graaff ge noegen. IJMUIDEN. Varia. De tooneelvereeniging „Varia" al hier heeft hot winterseizoen geopend met de opvoering van het bekende blijspel „Groote Stadslucht", van Oscar Blumenthal en Gustav Kadel- berg. 't Is een stout ondernemen voor een dilettanten-gezelschap, dit veel- eischende blijspel op te voeren, maar we zijn van „Varia" eenigen moed te dien opzichte gewend. Zoo gaf ze o.a. het najaar te voren het pracht stuk „Weldoeners der Menschlieid", van Felix Philippi. „Varia" heeft haar kunstlievende leder en genoo- digden een gcnotvolle.n avond bereid. Er werd onbedaarlijk gelachen en veel geappiaudisseerd. Wei een be wijs, dat het stuk voldeed. Twee nieu we krachten traden op in de rollen van mevrouw Antonia en mevrouw Crusius. De laatste is zeker eene aanwinst voor „Varia". Mevrouw Antonia had al het onbehaaglijke van een nieuweling, was stijfjes, had somtijds verwarde zegging, sprak van avonduur in plaats van avontuur en leefde zich in haar rol niet in, evenmin als Walter Lenz, die meer had van ten drogen kan toorklerk, dan van een bon vivant. De rol van Bermhard Gempe werd te overdreven voorgesteld. Hij moge wat fatterig wat lummelachtig wezen, een idioot moet hij allerminst zijn. De kleeding was vrij goed, de kapsels waren zeer goed verzorgd. Alleen kunnen we ons niet begrijpen, dat de regie, toestond, dat Frits Flemming de ingenieur nagenoeg het geheele eerste bedrijf met zijn hoogen hoed in zijn handen zit, loopt, praat, enz., en In het laatste bedrijf een tooneel toelaat, dat een boudoir moet voor stellen met een behang, op minstens twintig plaatsen gescheurd en van een kleur, die beter past in een bóe ren-bedstede, dan in een salon. Het was eenvoudig afschuwelijk. Over het geheel was de opvatting niet luchtig genoeg, te weinig inge leefd. Toch moeten we het ernstig streven van „Varia" waardeeren, dat ons stukken van goede schrijvers wil doen genieten alleen zij over schatte haar kracht niet en geve zul ke belangrijke rollen als die van me- vrouw Antonia Lenz niet aan eerst- beginnenden. Een gezellig b'al besloot den genot- vollen avond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Huidziekte en Hoofdzeer bij Kinderen. Zam-Buk, Natuur's geneesmiddel Dauwworm, schilferige open plek ken, roos en roven zijn alle ziekten der hoofdhuid waartegen Zam-Buk de wonderbare genezende zalf ge heel afdoende is gebleken. Of de uit slag zich voordoet in den vorm van loopendo zwieren, schurft of schilfers, korsten, of kale, ontstoken plekken, in al deze gevallen is Zam-Buk ver zachtend en genezend. In gevallen van dauwworm, de las tigste en hardnekkigste van alle ziek ten der hoofdhuid, Is met Zam-Buk verbazend succes verkregen. De jeu kende, roode, kale plekken zachtjes, doch voortdurend met Zam-Buk in gewreven en het wordt recht streeks door het aangedane weefsel geabsorbeerd, waardoor de ziektekie men, die de oorzaak van het onge mak zijn, vernietigd worden, en daar na de hoofdhuid weder glad en ge zond wordt. Zam-Buk is een zeker geneesmid del tegen aambeien, sneden, kneuzin gen, brandwonden, hoofdschurft, ec zeem, loopende zweren, roven, dauw worm, zeere beenen, etterende won den, abcessen, builen, zweren, ziek ten der hoofdhuid, hoofdzeer, winter handen en -voeten, springende han den, verstuikingen en rheumatiek. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 0.90 per doos of 1.90 per groote doos, of franco per post tegen dezelfde prijzen bij de Zam-Buk Co., Rokin 8, Amsterdam. FABRIEK STOPGEZET. Da heer De V., eigenaar van de werf „de Nachtegaal", fabriek van werktuigen en ketels, gelegen aan 't einde van de Bikkerstraat te Amster dam, is sedert 3 October plotseling spoorloos verdwenen, het becLrijf on beheerd achterlatend, zoodat de far brisk stopgezet moest worden. Ten gevolge hiervan zijn 36 werklieden eeoakiaps bwdeloos geworden. (Tel.) Mr. M. TYDEMAN, Het lid der Tweede Kamer Vtfar liet district Tlel, de heer mr. M. Tydeman Jr., zal wegens ongesteldheid de ver«' gaderlngen dier Kamer voorloopig niet kunnen bijwonen. De heer Tydeman wordt verpleegd in het DIaconessenhuis te Rotterdam, waar hij een operatie heeft onder gaan. Hoewel deze operatie niet van bijzonder ernstigen aard Is, zal de heer Tydeman toch gedurende de eerstvolgende weken volstrekte rust moeten houden (Tel.) 'AANVARING. Zaterdagavond omstreeks 7 uur heeft een aanvaring plaats gehad tus- achen het Nederl. stoomschip Katen- drecht, met hout beladen, varende van IJmuiden naar Amsterdam en het in de Petroleumhaven liggende tjalk schip Hendrika Jacoba, schipper J. Fransen, van Zwartsluis. Het stoomschip Katendrecht moest uitwijken voor een tjalk, die in de richting IJmuiden voer, daardoor kwam bet ruet i.iet achterscliip tegen het tjalkschip aan, zoodat dit tegen den steiger, waaraan het suikerbie ten lag te laden, werd aangedrukt en belangrijk averij kreeg aan liet bo- venboeisel en het zwaard. De Ka ten dracht kreeg gem averij. LIEFDESDRAMA. Omtrent het liefdesdrama te Zaan dam meldt de Tel. nog, dat de gear resteerde Van Wijk geboortig was uit Vucht, terwijl zijn ouders te Amster dam wonen. Bij hetgeen tuscchen hem en de verslagens is voorgevallen, is niemand ook geen der kinderen tegenwoordig geweest. Uitsluitend jaloezie moet hem tot zijn lage blijkbaar vooraf beraamde daad hebben geleid. De kinderen zijn vcotloc.p'g de zorg der buren toevertrou» c. Het parket uit Haarlem is overge komen, om bij de sectie van het lijk tegenwoordig te zijn. Bij Van Wijk is reeds de reactie in getreden. Nu hij beseft, welke gevol gen zijn daad heeft gehad, wijkt zijn kalmte en toont hij berouw. Mogelijk heeft hij de vrouw alleen vrees willen aanjagen, want er bestaat alle grond aan te nemen, dat hij slechts in den blinde heeft geschoten. Helaas met zeer ernstige gevolgenl KIKV ORSCIIEN.i A CHT. In Friesland koopt iemand voor export naar Frankrijk kikvorschen op. De jongens gaan nu deze dieren vangen; de opkooper betaalt hun 1 ct. per stuk. BRANDEI'. Zondagmorgen werd een boeren plaats, toebehooreu.de aan wed. Lan- kamp, gelegen aan den Bornerbroek- schen weg te Ambt Almelo, door brand vernield. Huis en inboedel, die niet verzekerd waren, werden een prooi der vlammen. Te Weesp heeft eene binnenbrand gewoed ln de boek- en handelsdruk kerij van de firma Kuiper en Van Wetter. Te 11 uur Zaterdagavond wa6 de drukkerij door den heer Kuiper met eenige andera personen verla ten, zonder dat iets verdachts werd bespeurd. Te 2 uur werd de brand ontdekt, welke spoedig was ge- bluscht. De drukkerij en zetterij brandden geheel uit. Den 5en Sept. jl. brandde het andei gedeelte yan dit dubbele huis, bewoond door den heer K. van Noorl, uit De firma Kuipei en Van Wetter je tegen brandschatte verzekerd. Dx. KUYPER's DUBBELE CANDIDA- TUUR. In verband met het door ons aan de Leeuw. Ct. ontleende bericht, dat do Christel ij k-historisc he partij in bet district Sneek besloten heeft, de can- didatuur-Kuyper niet te steunen, doch de partijgenooten vrij te laten, knippen wij het onderstaande uit „De Banier", het Frlesche orgaan ter ver breiding van Christelijk-Historische beginselen: Voor een candidatuur, alleen als ovatie bedoeld, gevoelen wij met veel. Voor het stellen van een dubbele can didatuur Kuyper in twee vaste dis- tri eten hebben wij bovendien een praotlsch bezwaar. Wij blijven alzoo bij ons oorspronkelijk advies (candi- datuur-Pollema) en gelooven zeker, dat dit voor de a.-r. partij in dit dis trict de gemakkelijkste oplossing zou zijn. En verder: Wij twijfelen niet, of, bij handha ving der dubbele candidatuur, in de belde districten ton slotte dezelfde candidaat zal worden gekozen. En dan natuurlijk moet een der beide districten weer denzelfden om slag maken aan een heuse he verkie zing o.a. verbonden en dat alles voor den tijd van enkele maanden I Bovendien hoe lang veronderstel dat net uitstel van beslissing zoo lang mogelijk wordt gerekt zal bet dan wel duren voor de beide antirev. af gevaardigden De Vries en Van Al phen zullen zijn vervangen? En dit bij dan huldigen toestand der Ka mer en de volle drukte van het poli tiek debat? Naar aanleiding van bet besluit der Christel ij k-Historischen te Sneek ora do candidatuur van dr. Kuyper niet te steunen, schrijft het „Huisgezin" Wij betreuren dit besluit levend'g, omdat de Friesch Christelijk-Histori schen een mooie gelegenheid hebben verzuimd om toenadering en tege moetkoming te doen blijken. M&a? ym den anderen kant be grijpen we niet, hoe de antl-revolu- tionnairen in het district Sneek dr. Kuyper hebben candidaat gesteld zonder zich te voren te vergewissen, dat alle rechtsche groepen die candi datuur zouden steunen. Want dat de anti-revolutionnairen, wetende dat de Christelijk-Historischen haar niet zouden steunen, de candidatuur- Kuyper zouden hebben gesteld, lijkt ons onaannemelijk. En eigenlijk begrijpen we ook niet goed, waartoe het dienstig was dr. Kuyper in Sneek candidaat te stellen, nadat hij in Ommen al de candidaat was. van alle rechtsche groepen, en zijn verkiezing dus verzekerd mocht worden geacht. Nu zal het eind der historie wel zijn, dat dr. Kuyper voor een candi datuur in Sneek bedankt. Maar het is toch jammer, dat het tot dit einde moet komen, en tacti- sther hadde men gehandeld, indien men zulk een ontknooping had weten te voorkomen. Bij de thans gevolgde methode .Jol ij ft altijd zeer zitten en de ver standhouding rechts wordt er niet beter op. Armenische kranten melden, dat het Armenische comité aan de Porte, voor het geval van een oorlog, 40.000 vrijwilligers en groote sommen gelds heeft aangeboden. Zea Duitschers zijn te Martendorf, gouvernement Cherson, wegens lich ee verwonding van een politieagent... ter dood veroordeeld! Te Los Angelos, in den staat Cali- fornie, stond dezer dagen een neger terecht wegens moord. In den loop eer terechtzitting deed de menigte een poging om den man in handen te krijgen en te lynchen. Maar de aanslag mislukte en de lynchlustigen werden met geweld uit het gerechts gebouw verdreven. Nadat een sterke politiemacht voor het gebouw was geplaatst, kon de be handeling der zaak worden voortge zet De neger werd veroordeeld, tot levenslange gevangenisstraf. Gisteren kwamen te Petersburg 124 nieuwe choleragevallen en 41 sterfge vallen voor. Het getal lijders be draagt 1547. Wie niet mest, mist heit al, Wie wel mest, mist niemendal. Er was eens Zco beginnen de sprookjes, wet waar? Maar wat hier volgt, is geen sprookje. Eir was eens een tijd, dat in vele streken van ons land zeer vele akkers en graslanden tot onvruchtbaarheid gedoemd wa ren door gebrek aan mest. Zeer spaar zaam moest de boer met zijn voor raad mest omspringen, hij had dik wijls veei land end er den ploeg en wei kwam hij overal, al was het niet geregeld, maar 't was, als Uilenspie gel zed, toen hij met de kar over 't land ging,,'t Land ruikt mest". En treurig waren dan ook de oogsten, dia van den akker werden gehaald op z'n best de helft van de tegenwoor dige, vaak zelfs de moeite niet loo- nend. Die tijd is gelukkig voorbij de kunstmeststoffen zijn gekomen en stellen nu ieder in staat te mesten zooals het behoort en, waarop het aankomt, met groot voordeel. Bijna overal gebruikt men ze. Evenwel, het is er nog verre van af, dat overal een behoor lij ke bemesting wordt ge geven. Zuinigheid en onkunde zijn vaak de oorzaken, dat ook nu nog de waarheid van het opschrift zeer dui delijk aan den dag komt. Ook nu nog wordt welesems vergeten te mesten, en moet het gewas het maar stellen met „de oude kracht", ofschoon men weet, dat die niet bijster groot kan zijD. En vaker nog gebeurt het, dat men slechte een baal of 5, 6 geeft per H.A., waar men weet, dat er 7, 8 of meer noodig zijn, ja, niet zelden laat men klakkeloos een of andere mestsoort geheel weg. Zulk een onvolledige of halve bemesting *3 geen bemes ting: ae matste oaaltjes wegen dik wijls het zwaarst en men vergete dit ook nietwaar één voedingsstof weg gelaten wordt en daardoor in den bo dem min of meer gaat mankeereen, daar baat da overvloed van andere voedingsstoffen niets, deze krijgt men dan ook m den oogst niet terug. Wij mten hier eenige treffende staaltjes volgen uit onze eigen ervaring <ler laatste jaren ter ïllustreering van ons opschrift 1. Rogge volledig bemest gaf ons 2175 kg. zaad en 4750 stroo per H.A. R ogge on bemest gaf ons 747 kg. zé-ad en 1920 stroo per H.A. 2. Haver volledig bemest gaf ons 3108 kg. zaad en 5595 stroo per H.A. Haver cm bemest gaf ons 880 kg. zaad en 580 stroo per H.A. 3. Aardappelen volledig bemest gaf ons een geldswaarde van 954. Aardappelen onbemest gaf ons eem geldswaarde van 121. 4. Rogge volledig bemest gaf ons 3450 kg. aaad en 6830 stroo. Rogge zonder phosphorzuur gaf ons 2140 kg. zaad en 4030 stroo. 5. Knollen volledig bemest gaf ons 24800 kg. zaad. Knollen zonder kali gaf ons 13300 kg. zaad. 6. Hooiland bracht ons door wegla ting van Chili (73 cts.) 292 pond hooi minder op. Wij zouden nog meer voorbeelden kunnen noemen, waarvan enkele minder, maar andere nog ln meerde re mate doen uitkomen de bevesti ging van hetgeen reeds zoo vaak werd onderwonden Die niet mest, mist. IN DEN TUIN. Vergeet thans uw trambozen- en bessenstruiken niet I Velen laten ze maar aan bun lot over of snoeien er maar in 't wilde op los, zoodat er jaar op jaar weinig of niets van terecht komtdan krijgt de grond of „de soort" de schuld. Verzuim dan nu niet de oude scheuten der frambozen vlak aan den grond af te snijden, de zo hebben afgedaan. De vrucht moet ge het volgend jaar verwachten aan die nieuwe scheuten en deze moet ge dus ongemoeid laten, ook al zijn ze wat lang geworden, want aan de top pan krijgt ge juist indien ge al thans de bemesting niet vergeet de mooiste vruchten.' Kort gij ze nu in. diam gaat dus een deel van den oogst verloren, terwijl alsdan ook de vorst licht schade kan toebrengen. Bind daarom nu de lange scheuten aan en zijn in 't voorjaar de oogen aan de uiteinden verdroogd, snijd danL voor zoover noodig, de scheuten in. Geef thans ook een flinke bemesting, waarvoor de struiken zeer dankbaar zijn. Ga echter bij het omspitten voorzichtig te werk, want do fram boos heeft haar wortels de fijne worteltjes, die haar moeten voeden ondiep uitgespreidmaak daarom alleen do bovenlaag los. Behandel ook uwkruisbessen nu! Snijd van do hoofdtakken 1/3 weg en' kort de zij scheuten In tot op 5 üi 0 oogen. Verwijder het oude hout en' de zwakke takken, die over elkaar groeien. Onder „oud hout" verstaan we de scheuten, welke, in het voor jaar ontstaan, ln het jaar daarop vrucht droegen. Deze hebben hun dienst gedaan. Lucht, ruimte nn zon neschijn moet men de struiken ge ven, daarom verwijdere men de ge- steltakken, welke te dicht staan. Dit is geen gemakkelijk werkje, men kan er lieht bloedende handen bij oploo« penwie zich daarvoor wil vrijwa ren, late bij den smid een snoeimes met langen steel maken. Weojd ook hier na de snoeiïng en de zuivering, zoo noodig, van ongedier te, bemesting aan: de grond kan eerst ondiep worden omgespit en de lange stroomest daarna uitgespreid. Na den winter harkt men het overgeble ven stroo weg en spit den korten meet onder. Aalbessen worden op gelijke wijze behandeld, men doet echter good bij deze met de smoeiing te wachten tot Februari of begin Maart Wanneer straks uw vruchtboomen van huin blad zijn beroofd, dan moogi ge niet nalaten ook deze te verzorgen: de bemesting, waarover nader, is eerst aan de beurt, en daarna houdt ge de jaarlijksche schoonmaak. Wat wordt die in vele boomgaarden en oofttuinen verwaarloosd I Hoe zien, de boomen er vaak uit I De stammen en takken vol moe, zoodat de po riën geheel verstopt zijn, en tus- sohen de schorsdeelen broeinesten van allerlei ongedierte. Laat daarom straks uw boomen stam en dikke takken flink afborstelen, liefst met een staaldraadborstel, zoodat ze er glad gaan uitzien, zonder dat de bast beschadigd is. Vergaar al den afval en verbrand dden I En ga dan met de witkwast er over heen een zorgvul dige bestrijking en liefst ook bespui- t/iiig der dunnere takken met kalk melk doodt het ongedierte, beschut tegen den vorst en" vermindert uit droging bij zonnehitte. Een herha ling vam het witten is, zal het afdoen de zijn, noodzakelijkdat doe men dan in het voorjaar. C. B. VOETBAL. Stand Westelijke le Klasse 1 i -j li Yt bo bo bo 'Pi Sparta 2 2 0 0 17-0 4 Quick 2 2 0 0 9-2 4 D. F. C. 2 1 1 0 9-3 3 H V. V. 2 1 1 0 3-2 3 Velocitas 2 1 0 17—3 2 H. B S. 2 1 0 16-6 2 Haarlem 2 1 0 15-6 2 H. F. C. 2 0 0 2 4—12 0 Ajax 2 0 0 2 0—10 0 Hercules 2 0 0 2 1—17 0 Reserve le kis LSS< V 0. C. II 3 3 0 0 11-3 6 Haarlem II 3 2 0 1 3-5 4 H. V. V. II 3 2 0 1 7-7 4 H. B. S. II 3 1 1 1 15-5 3 Sparta II 3 1 1 1 7—7 3 Quick II 3 1 0 2 5-6 2 H. F. C. II 8 1 0 2 8—10 2 Hercules II 3 0 0 2 2—20 0 Ajax II 0 0 0 0 0-0 0 Westelijke 2e klasse A V O. C. 3 3 0 0 5-0 6 Ajax 3 2 0 1 11-5 4 Adelborsten 8 2 0 1 10—5 4 Voorwaarts 3 2 0 1 8-8 4 R. A. P. 2 1 0 1 4-3 2 E. D. O. 2 1 0 1 4—8 2 Alcmaria 3 0 0 3 4-12 0 U. S. C. 2 0 0 2 0-5 0 2e k asse B Concordia 2 2 'o 0 6-2 4 Achilles 2 2 0 0 6-2 4 A. F. C., 2 1 1 0 9-3 3 A. W. 8 2 0 1 9-6 4 V. V. A'. 8 1 1 1 9-9 3 D. V. S. 3 1 0 2 5-7 2 D. V V. 8 0 1 2 4-8 1 U. V. V. 8 0 1 2 5-13 1 Volharding 1 0 0 1 0-3 0 Marktnieuws Op de Maandag alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Appelen 170 HL. aangevoerd en 130 HL. verkocht, 3—10. Peren: 120 HL. aangevoerd en 100 HL. verkocht, 3—30. Bloemkool: 7000 stuks aangevoerd en 5000 stuks verkocht, 8f 8. Roode kool: 10.000 stuks aange voerd, verkocht 8000 stuks, 2—7. Witte Kool 700 stuks aangevoerd en verkocht, 2ƒ5. Savoiekool 5000 stuks aangevoerd en verkocht, 2—5. Wortelen: 400 bos aangevoerd en verkocht, 4—8. Op de Maandag alhier gehouden Botermarkt waren aangevoerd en verkocht: Boter: 52 KG., 1.50—1.60 per KG. Biezen 15 stuks. 4f 9 Der stuk.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6