Als gij uw kind een schot vallen en zag hij Term aten, dfe zoo druk aan het werk was dat hij niet eens op hem gelet had, op den grond storten, verschrikkelijk bloedende uit het linkeroor. De ge troffene werd in de woning van den tuinbaas gedragen en overleed den 18en October aan de gevolgen. Nadat de getuigen waren gehoord, 'eifjchto het 0. M. 5 maanden hechte- usistraf. Het achtte hier strafbare schuld aanwezig. Voor een man van dezen leeftijd is met groote onvoor zichtigheid en roekeloosheid te werk gegaan. Niet op de hoogte van vuur wapenen en zonder zich te vergewis sen of het geweer al of niet geladen .was, haalde hij den haan over. DIEFSTAL EN HELING. Het trok de aandacht van den boekhandelaar H. A. Bottenburg op de Bloemgracht te Amsterdam, dat er in de laatste 21/2 jaar zoovele school- en Studieboeken beneden den prijs werden verhandeld. Deze boe ken moesten afkomstig wezen uit de magazijnen der firma Schaleltamp, ..Van de Gra-mpel en Bakker. Hij waar- Schuwde die firma en beloofde den procuratiehouder, te zulten medewer ken, om een eind aan de zaak te ma ken. De procuratiehouder ging ver schillende boeken merken en stelde den lieer Bottenburg van die werken 'op de hoogte. Toen nu een colporteur op zekeren dag wederom boeken kwam aanbieden, vond hij in een exemplaar van prof. Treub's leerboek der gynaecologie en van prof. Oppan- heim's Gemeenterecht do bepaalde merkteekens. De politie werd ge waarschuwd en liet gevolg was, dat gearresteerd werden lo. een 28-jarig kantoorbediende van de firma Schal ie kamp ,Van de Gramped en Bakker, die 13 jaren in haar dienst wa3 en het volste vertrouwen genoot2o. een 42-jarigen boekhandelaar, die 13 jaar geleden bij de firma was werkzaam geweest, de een wegens het voortge zet misdrijf van diefstal, de andere ter zake van heling. Donderdag stonden beiden achter eenvolgens voor de Ams'teirdamsche Rechtbank berechtliet eerst de kan toorbediende. Deze bekende zich gedurende 1908, 1907 en 1908 schuldig te hebben ge maakt aan de diefstallen. Hij ver kocht de boeken aan den boekhande laar tegen 25 pCt. van den gewonen winkelprijs en had gedurende de jat ten, waarin de diefstallen gepleegd werden, op deze wijze ruim f 400 ont vangen. Als oorzaak van zijn daad gaf belli, op, dat hij f 21 A f 22 per maand moest opbrengen voor meube len. die hij op afbetaling gekocht had en voor "twee levensverzekeringen, terwijl hij slechts 85 per maand ver diende en een vrouw met drie kinde ren tot zijn last had. Volgens bekl. is hij door den boekhandelaar overge haald geworden om de diefstallente plegen. Deze ontkende zulks. Het O. M., mr. Peereboom, eischte tegen den beklaagde 11/2 jaar gevan genisstraf. Mr. Goudeket, die er o. a. op wees, dat deze bekl. zeker niet tot misdaad zou zijn vervallen als er 'beter con- tróle ware geoefend, vroeg oplegging «ener elementen© straf. Daarna stond de boekveirkooper te recht. Doze was 13 jaar gelenja ook 'pij de firma Schalekamp, Van de Grampel Bakker werkzaam ge weest, doch 13 jaar geleden ontsla gen, omdat hij zeer slecht beviel en ging trouwen. Hij richtte toen een eigen zaakje op, dat echter slecht ging. Zijn vrouw werd krankzinnig ion beid. kwam in armoedige omstan digheden te verkoelen. Na bij uc firma een jaar of zes geleden als noodhulp te zijn werkzaam geweest, had hij den vorigen bekl. leer en kén nen. Ook tegen den boeliverkooper werd 11/2 jaar gevangenisstraf geëisclit. Mr. Van der Gaay Fortman pleitte clementie. Uitspraak 20 October a. s. MELKVERVALSCHING. Door de Utrechtsche rechtbank was een veehouder, die op 14 Api'il jl. to Dordrecht aan iemand in plaats van volle melk, zooals overeengekomen, door toevoeging van ondermelk ver- valschte melk had geleverd (tot een hoeveelheid van 20 liter), een ver- valschrng die door do deskundigen prof. Betting en dr. Sjollema was ge constateerd, 7 tot 2 maanden gevan genisstraf veroordeeld. De rechtbank overwoog, dat bekl. volle melk te le veren had, zoodat de ondermelk, die daaraan was toegevoegd, door hem moest worden geacht te zijn een daar aan vreemd bestanddeel, en nam aan dat de melk dientengevolge in waarde en bruikbaarheid was ver minderd. De zaak diende in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. De advocaat-generaal jhr. mr. van den Brandeler eischte bevestiging van het vonnis. Sport en Wedstrijden WEDSTRIJDEN IN LUCHTBALLONS. De 22 ballons, die om don Gordion- Be'nnettbeker kampen,, hebben in het eerste etmaal een eigenaardigen weg genomen. Zondagavond dreef de wind hen naar 't 2uidoosten, ih de rich ting van Bohemein en Silezië. Maar 's nachts werd de wind noordelijker en dreven de ballons in zuidelijke richting. Maandagmorgen vroeg zweefden de meeste ballons boven Pruisisch Saksen. Door den zwakken wind hadden ze in 15 A 17 uur niet meer dan 75 80 kilometer afgelegd. Toeft liep de wind naar het Zuidoos ten en dreven die ballons in noord westelijke richting. Zij beschriaven 'dus nagenoeg een halven cirkel. Maandagnaniiddag dreven ze boven de provincie Saksen en Amhait in de 'richting van Hannover. Enkele ballons zijn al neergeko men. De Spaansche ballon Montanéz, waarmee luitenant Ilerrera od zijn eentje naar boven was gegaan, werd Maandagmorgen 11 uur onklaar en is te Mertzendorf geland. De bestuur der bleef ongedeerd. De Engelsche ballon Zephyr, be stuurd door prof. Huntington, is Maandagnamiddag kwart na één neergekomen te Schrick, in de buurt van Zielitz. En de Belgische ballon Ville de Bruxedliee, bestuurd door Everaris, is, wegens lichte averij, Maandagnaniid dag even na haifdrie geland te Gol- zow, in Brandenburg. Reuter seint, dat de Amerikaan- sclie baillon Saint Louis, bemand door Nathan H. Arnhold en Harry J. He- wat, in de Noordzee is gevallen. De bemanning is gered. ROEIEN. Op de Theems, van Putney naar Mortlake, hebben do bekende be- roepsroeiioxs George Towns (Austra lië) en Ernest Barry (Engeland) tegen elliaar geroeid. Towns, die viermaal het wereld-sldf kampioenschap en tweemaal het kampioenschap van En geland gewonnen heeft, is nu 39 jaar Barry is 13 jaar jonger. De Australiër, die met 35 slagen in de minuut afging, bleef tot Chiswick Steps voor. Daar kwam Barry naast hern, en ten' slotte won de Engelsch- man den wedstrijd met twee boot- lengten. Er was heel sn-el geroeidde tijd is 21 min. 12 sec. Tot dusver was de beste Lijd, die in een wedstrijd van het Theems-kampioenschap is ge maakt, 21 min. 44 sec. (George Bu- bear, op 23 April 1894). Men wil nu Barry laten roeien Le gen den wereldkampioen. Op hel oogenbLik is William Welbb (Nieuw- Zoetaiuid) houder van het wereldkam pioenschap. Kerk ea School NED. HERV. KERK. Beroepen te Noorden de heer N. G. Veldhoen, cand. te Elburg. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem 11 Oct. 1908. Mijnheer de Redacteur! In uw Z a ter da gavondp r a atj e schrijft u, in de Öuurt zijnde ben ik eens naar de B. gracht gaan kijken naar aan leiding dat er eenige leden van den Raad voor rekening van de gemeente, die gracht willen dempen. Voor rekening van, de gemeentel Heeft UEd. wel ooit gehoord, dat be woners van een gracht, die voor ei gen rekening hebben laten dempen. Ik geloof zeker te weten, dat de Oudegracht, de Kraayenhorstgracht, do Raaks en de Voldersgracht voor rekening van de gemeente en' niet voor die der bewoners gedempt zijn, en wel degelijk voor de gemeente nut en voordeel hebben afgeworpen en nog doen. UEd. hebt gehoord, dat de bewo ners dier gracht wel voldoende aan die geur gewend zijn; u heeft dan wel iets vreemds gehoord. Maar bet spreekwoord zegt, als je moet, dan wil je wel. U schrijft dan ook gehoord ie heb ben, dat DE bewoners dier gracht een adres hebben ingediend, om die gracht niet te dempen; dat zal wel moeten zijn enkele, want zeker weet ik, dat wel 90 der bewoners voor demping zijn. De enkele die er misschien schade bij zullen hebben kunnen niet opwegen tegen de velen, die er voor- deelen bij zullen hehben. Dan nog het indirect gemeentebe lang, dat de Damstraat, Klokhuis plein en gedeeltelijk Jansstraat zul len ontlast worden van de onmoge lijke toestanden met de tram (die dan bij demping zeker over de Gedempte Gracht zal komen) niet te vergeten. Dat UEd. niet begrijpt, dat er be langen van bewoners geschaad wor den, wanneer er van een smalle en- stinkende gracht een breede straat gemaakt wordt, begrijp ik ook niet. UEd, noemt de Firma Van Bree- men, is de heer Overakker op de Kraaijenhorstergracht erslechter door geworden, dat die gracht gedempt is (ook hetzelfde vak), ik geloof van niet. neen, ik weet zeker, dat die de gracht niet terug wenscht. UEd. gelooft ook, dat als die geur van genoemde gracht ongezond was, er meer doktors en apothekers zouden wonen. Nu, mijnheer de Redacteur, dan is het Koninginnepark, Wilhelmina- straat, Koninginneweg, Zijlvest en Nieuwe Gracht zeker erg ongezond, want daar wonen toch veel doctoren. Dankend voor de plaatsruimte, M. v. Z. Kort Nieuws. Te Brighton is de bekende Engel sche diplomaat Sir Henry Drummond Wolff overleden. De universiteit te Petersburg is is weer geopend, maar de duizenden aanwezige studenten maak ten zoo'n enorm kabaal, dat de col leges gestaakt moesten worden. De Russische kruiser 01 eg is op 30 mijl vaai Libau gestrand. Tot nu toe is men er niet in geslaagd het schip vlot to krijgen. Volgens erin particulier telegram vain het Berliner Tageblati zijn vier cmderzeebool/frn van de Amerikaan- sche mai"ine> ellendig terecht geko men. Zij worden na het verlaten van de haven van New-York door een storm overvallen, kregen lekkage, waardoor de motoren niet meer kon den werken en verlor en het begelei dende sohip uit het oog. Na vier da gen zijn 3 de>r scheepjes gevonden, de moeste manschappen waren deels door uitputting gestorven, deels ge stikt in de bedorven lucht. Het 4e vaartuig is gezonken. Aanvankelijk wilde men de zaak doodzwijgen, maar verbitterde officieren hebben aan dit bevél nriet gehoorzaamd. Oostenrijksche reserve-officieren, die zich op het oogenblik tn het bui tenland bevinden., hebben aanschrij ving gekregen zich gereed te houden of om zich bij hun korps te komen melden. Dit geschiedde by. te Mun- ohen. Tot nu toe heeft de ondersteu ningskas der democr. partij in Ame rika 220 duizend dollar ontvangen tot bestrijding van de kosten voort vloeiende uit het propageeren van haai' pretendent Bryan. Groote gif ten kwamen zoo goed als niet voor. Bij de groote manoeuvres in Rus land wenden een generaal en diens adjudant door scherpe patronen ge wond. Er is een onderzoek ingesteld. In de l'aatste 24 uren werden in 'Rusland 99 personen door oholera aangetast, terwijl 44 stierven. In Ierland is een vrouw, mevrouw Catherine Kierans, gestorven in den ouderdom van 113 jaar, waarvan zij 80 op een eenzaam eilandje in een der Iersche meren had gewoond. Oveir de koningin-moeder van Por tugal doen ijselijke verhalen deren de in de Poriugeesche bladen. Hel heet, dat Maria-Pia krankzinnig is geworden sedert zij op dan ge den k- waardigen len Februari jl. de bloe dige lijken van haar zoon, den ko- niiiug, en haar kleinzoon heeft ge zien. Zij moet zaer min zijn. Uit de ArbesderswereM STATISTIEK. NEDERLANDSCH ARBEIDSBLAD. Verschenen is aflevering 9 (1908) van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor do Statistiek. De publicatie vangt aan met een aan de inlichtingen der Kamers van Arbeid ontleend Qverzicht van den stand der arbeidsmarkt over de maand Augustus en zulks iu aan sluiting niet hetgeen hieromtrent me degedeeld werd over de maand Juli in do voorgaande aflevering. Uit het. overzicht blijkt, dat het eindigen van het vacantie- en reis-seizoen hier en daar in sommige vakken van het bouwbedrijf wel eenige verlevendi ging bracht, doch overigens de alge- meene toestand even ongunstig bleef als in Juli, daar de werkloosheid eer nog toenam dan verminderde. Alleen steenhouwers hadden in verscheide ne plaatsen voldoende werk. In de verschillende 'bedrijfstakken der houtbewerking duurde over het geheel de slapte voort. Vooral in het meubelmakersbedrijf was de toestand zeer ongunstig. Aan de langdurige periode van al gemeens drukte In het grootbedrijf der metaalbewerking schijnt een ein de te zijn gekomen. Hoewel onder scheidene Kamers van Arbeid nog melding kunnen maken van voldoen de bedrijvigheid, rapporteeren ande re reeds slapte, ontslag van werklie den en ongunstige vooruitzichten. In liet kleinbedrijf was de toestand, ge lijk in de vorige maand, plaatselijk verschillend. In den scheepsbouw was de drukte, behoudens enkele plaatse lijke uitzonderingen, nog voldoende. Voor de grafische vakken was Au gustus aanmerkelijk minder gunstig dan de vorige maand. Vooral in de grootere steden nam de werkloosheid toe^ In den minder gunstigen toestand der textiel-nijverheid kwam sedert de vorige .maand geen verbetering. In de kleedingindustrie en aanver wante bedrijfstakken duurde de slap te onverminderd voort, als gevolg van het seizoen en de heerschende ma laise. Voor schoenmakerijen en zadelma kerijen was de toestand in Augustus plaatselijk zeer uiteen!oopend: in sommige gemeenten bevredigende drukte, elders daarentegen slapte. In wasch- en strijkinrichtingen was de zomerdrukte over het geheel afne mende. De maand Augustus brengt in hei gebied der bloembollenteelt steeds groote bedrijvigheid mede. Er werd overal druk gewerkt. In de diamantindustrie te Amster dam heerschte nog slapte, in verband met de economische crisis in Ameri ka. Overigens was-er eenige verleven diging merkbaar en verminderde de- werkloosheid. In den toestand der bedrijven, res- sorteenande onder de Kamers van Ar beid voor de voedings- en genotmid delen, kwam sedert de vorige maand niet veel verandering. Het broodbak kersbedrijf ondervond in vele plaat sen nog aanzienlijke slapte (seizoen, algemeen malaise en werkloosheid). Ook in koek- en banketbakkerijen duurde over het algemeen de seizoen- slapte voort (aanvoer van vruchten). Voorts heerschte in de kunstboterfa- bricage eveneens overwegende slap te. Daarentegen bracl\t 't Zomersei zoen drukte mede in de fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen (meel den in Juli), azijnfabrieken, mineraal waterf abri eken, bierbrouwerijen drukte minder' groot dan gewoonlijk, als gevolg van het ongunstige, weinig warme weder) en zuivelfabrieken. Ook in de m.eelfabricage was toestand thans vrij normaal, althans beter dan in de vorige maanden. Plaatselijk zeer verschillend was de toestand in cacao- en chocoladefabrieken, bran derijen, distilleerderijen en likeursto kerijen, slagerijen (minder seizoen- slapte dan in Juli) en in de tabaks en sigarenïndustrie (meer slapte dan drukte). In de tot liet ressort der Kamers van Arbeid voor de winkelbedrijven en den handel behoorende bedrijven duurde de ongunstige toestand, in verband met de heerschende malaise, voort. Gemengd Nieuws EEN DORPSTRAGEDIE. In het plaatsje Gundera fried, eeni ge uren van Munch on gelegen, heeft een zekere Schwartz zijn van hem ge scheiden levende vrouw, de zuster van den doininé aldaar, door twee revolverschoten levensgevaarlijk ge wond, zijn schoonvader doodgescho ten, en op zijn schooumoeder ver- schillende schoten gelost, die echter niet raakten. De snoodaard, die vluchtte, weird achterhaald. TWEE VROUW ENMOORDEN TE BERLIJN. In een der jongste nachten zijn te Berlijn 2 moorden gepleegd, één door een man op zijn vrouw en één door een jongmensch op zijn gewezen mois- je. Om 1 uur 's nachts kwam de siga renmaker Olto Pfanner, 44 jaar oud, bij de politie aangifte doen dat hij zijn vrouw vermoord had in zijn wo ning. Chodowichislrasse no. 8. Men ging er heen en vond inderdaad de vrouw dood o phaar bed liggen. Twee messteken hadden haar rug door boord en de longen geraakt. Pfanner verklaarde dat hij met zijn vrouw twist gehad had, doordat zij hem ver weet dat hij geen werk had. Dit was, zeide hij, zijn schuld niet en hij had zich over haal- verwijten zoo woedend gemaakt, dat hij in den blinde met zijn mes naar haar gestoken had. De vrouw lag, toen de twist ontstond, .needs gekleed te bed, terwijl hij nog geheel gekleed in de kamer was en kijvende was zij opgestaan. Op de ta fel lag een broodmes, dat hij toen in zijn drift had opgenomen en eerst toen de vrouw ineen zeeg, kwam hij tot bezinning van hetgeen hij gedaan had. Hij nam haar op, legde haar op het bed en deed nog zijn best om haar te helpen, maar zij was reeds dood en daarop was hij naar de poli tie gesneld om zich aan te geven. In- tusschen doet de houding, waarin 't lijk op het bed gevonden werd, wel eenigszins aan de waarheid van 's mans beweringen twijfelen en eer veronderstellen, dat zij nog leefde toen hij de woning verliet, zwaar ge wond van den vloer, waar zij was neergevallen, naar tiet bed gekropen en daar gestorven was. Pfanner staat bovendien niet gunstig bekend. Dc vermoorde, die 55 jaar oud is, was zijn 3e vrouw. Zijn eerste vrouw had hij zoo zwaar mishandeld, dat hij dientengevolge tot 3 jaren gevange nisstraf veroordeeld was, die hij ook had ondergaan en zijn 2e vrouw had zich, eveneens wegens de mishande lingen die zij van hem te verduren had, van hem laten scheiden. De tweede moord werd gepleegd door den 22-jarigen boekdrukker Ot to Böhle op de 18-jarige Johanna Krui'ke. De vader van het meisje was douanen-ambtenaar geweest te Em merik en 3 jaren geleden, na gepen- sionneerd te zijn, te Berlijn komen wonen met zijn vrouw, een zoon en 3 dochters. In het huis waar zij woon den Bredowstrasse 4, woonde ook bejaarde weduwe, Böhle genaamd, die meermalen bezoek kreeg van haar kleinzoon Otto en zoo had deze de jongste dochter van den ambtenaar, Johanna, leeren kennen, met wie hij later verloofd werd. Het gedrag van het jongmensch was echter van dier aard, dat het meisje de verloving af brak, doch hij deed alle moeite om weer vrede met haar te sluiten er. wachtte haar menigmaal op als zij van het atelier kwam, waar zij als costuumnaaister werkte. Dat moet hij Zaterdagavond weer gedaan hebber en op welke wijze weet men nog niet het meisje overgehaald heb ben met hem plaats te nemen in een huur-automobiel. Zij reden daarmee door de Diergaarde, toen de chauf feur eensklaps 6 kort op elkaar vol gende scholen hoorde. Hij stopte on middellijk, keek in de automobiel, en zag daar zijn beide passagiert zwaar gewond liggen. Terstond reed hij naar het politiebureau in de Dier gaarde, waar men constateerde, dat de jongeman 3 schoten op het meis je had gelost, waarvan haar 3 in hei hoofd getroffen hadden, terwijl 2 ko gels werden gevonden in de stoffee ring der auto. Hijzelf had een schot in de borst gekregen. Een worsteling moet aan het schieten voorafgegaan zijn, want de haren van het meisje hingen los, haar hoed was afgerukt en de man had verscheidene krabber.' in liet gelaat. Beiden leefden nog er, werden, met dezelfde automobiel, naar het hospitaal Cliarité gebracht,, maar onder weg overleed het meisje. De jonge niah verkeerde in eên toe stand, welke het onmogelijk maakte hem In verhoor te nemen. Alleen door een brief, dien men in zijn zak vond, werden zijn inden titelt en die van het meisje vastgesteld. JÖE AUTO ÉN DE GEZONDHEID. We lezen ln „De Auto": De wetenschap houdt er zich tegen woordig druk mee bezie uit te maken welken invloed de automobielsport op de gezondheid heeft. Dr. Legendro publiceerde onlangs zijn waarnemingen, die hem leidden tot do uitkomst, dat autorijden, een gunstigen invloed heeft op de huid, de ademhalingsorganen, den bloeds omloop en liet zenuwstelsel. In de Pa- rijsche academie van wetenschappen heeft thans A. Mouneyrat Yerslag uit gebracht over zijne studies op dit ge bied en den gunstigen invloed uiteen gezet, dien de snelle luchtstroom op gezonden, op bloedarmen en op ze nuwlijders uitoefent en dit alles met voorbeelden bewezen. Mouneyrat heeft dikwijls gelegen heid gehad mensc'nen te onderzoe ken voor en na een achtdaagsch au- to-tochtie in lente of zomer, waarbij met een gemiddelde snelheid van 40 KM. gereden werd eo per dag van 100 tot 200 KM. werd afgelegd. Steeds heeft hij een sterke toename van roode bloedlichaampjes geconsta teerd. Bij een gezonde vond hij den dag vóór het vertrek 5,200.000 roode bloedlichaampjes op de kub. m.M.; acht dagen later Yond hij er 6.700.000. Bij een bloedarme waren er vóór het vertrek 4,530.000 en na acht dagen 5.300.000. Maar bij een ander steeg dat getal van 4.300.000 tot 5.600.000. Bij den eerste steeg liet bloedkleurstof gehalte van 96 tot 100 bij den tweede van 8? tot 96 bij den derde van 89 tot 98 Men kan hieruit besluiten, dat on der den invloed der ventilatie bij het rijden per auto, zoowel bij normalen als bij bloedarmen, het gehalte roode bloedlichaampjes stijgt. Het is interessant op te merken, dat een autotocht dezelfde uitwerking heeft als een verblijf in hooge berg lucht. Op 1200 tot 1S00 M. hoogte ver meerderen de bloedlichamen in de zelfde mate. De eetlust wordt g,rooter. De slaap wordt dieper en duurt lan ger. Zenuwlijders, die slecht of mdet slapen, worden rustiger en beginnen beter te slapen. Dit alles geldt natuurlijk vooreen gematigde, kalme manier van auto sport beoefenen. Niet voor kilometer-verslinders, niet voor coureurs, niet voor dat soort chauffeurs, diïe niet kunnen ve len, dat een ander hen voorbij rijdt of eenvoudig vóór hen rijdt, en dan dadelijk een zenuwachtigen wedstrijd beginnen op den openbaren weg. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN A 30 Cts. per regel. DE MEEST GEDULDIGE MEN- SGHEN TOONEN ZICH SOMTIJDS PRIKKELBAAR. Zij, die aan huiduitslag lijden, heb ben vreeselijke uren te doorworste len. Men staat verwonderd over de genezingen door Foster's Zalf verkre gen. Wij vestigen Uwe aandacht op hetgeen een inwoner van Velsen ons mededeelde: De Heer T. Wagenaar, wonende te Velseai (Rooswijk), meldde ons: „Ik heb sedert eenige weken zeer veel hinder gehad van een jeukende, prik kelende ontsteking der huid. De jeu king was soms zoo erg, dat ik er 's- nachts niet van kon slapen en "of schoon ik hiervoor reeds verschillen de middelen had aangewend, heb ik hierbij geen baat mogen vinden. Da delijk toen ik Foster's Zalf toepaste, bekwam ik verlichting en een week later was ik geheel en al van mijn lastige kwaal ontheven." Bijna drie jaren later berichtte de Heer Wagenaar ons nog: „Tot op he den heb ik niets meer van mijn las tige kwaal bemerkt. Foster's Zalf heeft mij totaal genezen en ik kan u niet genoeg mijn dankbaarheid betui gen voor al liet goed, dat Uw genees middel mij gedaan heeft." (w.g. T. Wagenaar. Verzekert U, dat men U de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde soort, die de Heer Wagenaar gehad heeft. Ze is U Haarlem verkrijgbaar bij de Hee- ren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één of 10.voor zes doozen. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het dan Dr. IIOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geene der vele namaaksels aanpratenl Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Ambon, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 13 Oct. Perim. Het stoomschip Grotius, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 13 Oct., vm. 11 uur, Dungeness. 1-Iet stoomschip Sumatra, van Bata via naar Amsterdam, paseerde 13 Oc tober vm. 11 uur, Ouessant. Het stoomschip Noordaip vertrok 13 Oct. van New-York naar Rotter dam. Het stoomschip 'Austraüen, met de Fjansche mails, arriveerde 13 Oct. van Japan te Marseille. Hei stoomschip Wilds, van Rotter dam naar Java, arriveerde 13 Öct. te Port Said. Het stoomschip Solo, van Rotter- da mnaar Java, arriveerde 13 Oct. te Sabang, "vte4~ Het stoomschip Menado, van Rot terdam naar Java, passeerde 13 Oct. Sagres. Het st, Tantalus, van Amsterdam naar Java, arriveerde 12 Oct. te Li verpool. Het stoomschip Banda vertrok 13 Oct. van Amsterdam naar Hamburg. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 13 Oct te Suez. Het stoomschip Bali, van Amster dam naar Batavia, vertrok 13 Oct van Suez. Het stoomschip Zaanland, van Am-, sterdam naar Brazilië en Buenos Ay-, res, vertrok 12 Oct. van Corunna. Het stoomschip Delfland vertrok 12. Oct van Buenos Ayres naar Am sterdam. Het stoomschip Korea arriveerde 13 Oct. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Prinz Ludwig, van Rotterdam naar Japan, vertrok 10 Oct. van Napels. Uitlotingen. TURKSCHE 3 LOTEN VAN 1870 GROOT 400 Fr. 232e Trekking op 1 October 1908. Betaalbaar 1 November 190S. De nommers zonder prijzen in A 400 Fr. 3446450 6346—350 946—950 21556- 560 23286—290 26961 (1000) 9G2—965' 28896—900 36726730 46306—310 436— 40 50931—933 934 (1000) 935 71411-415 73161—165 78521—525 8G581—585 87446 456 93956—960 107071—075 109201 205 946—950 112006—010 286 287 (1000) 288—290 118976—980 124421 (1250) 422 425 135976—980 140881 882 883 (2000) 884 85 159776-780 16S371—375 171221 (25.000) 222—225 181276—279 280 (1000) 183766—770 961—965 196401-405 206581 —585 221676-680 236636—640 242116— 120 243226-230 248306—310 251276— 280 258181-185-272741 (1250) 742— 745 285051-055 294466—470 297226- 230 303116—120 304586—590 336381-385 349386—390 353636-640 354836-840 362291 (1000) 292—295 401421-425 405811 —815 405001-005 410601—605 411341 (1250) 342 (100) 343 344 345 )1000) 906 907 908 (1250) 909 910 423106—110 427551 —553 554 (1000) 555 836-840 438461 402 (1250) 463—465 811 812 (1250) 813-815 445351—355 450431—435 4G8771—775 474946—950 490516-520 497216-220 507936—942 531371—375 540861-865 543101 102 103 (1000) 104 105 546236— 239 240 (1000) 555606-610 557896—900 564961—965 573001—005 580066-070 585976—980 598801-805 606351-355 607221—225 614871 (1250) 872-874 875 (1000) 624081—085 476-480 629841-845 636441—445 646701—705 648971—975 682711—714 715 (10.000) 665721-725 698791—795 700546-550 707981-9S5 700546—550 707981—985 747916-920 770736—740 774286-289 290 (2000) 77G396 (1250) 397—400 797491—495 798361— 365 806401 402 403 (1000) 404 405 819556 (1000) 557-559 560 (1250) 828741 742 743 (1000) 744 745 842G26 (1250) 627-630 845861—865 851726—730 852621-625 870281—285 883616-620 902076-080 904086—090 921771—775 930296-300 933871 (1000) 872-875 952356-360 9G9091 —095 980261-265 471- 475 983546—550 991776—780 993786-790 998061-065 1001696-700. (Wordt vervolgd). (Tel.) PALEIS VOOR VOLKSVLIJT TE AMSTERDAM. Loten van 1867, grcot 10 Fl. 84e Serïëntrekking op 1 October 1908. Premiëntrekking 2 Novbr. 1908. Serie C5 369 397 1077 1323 20O4 2123 2210 2446 2593 2627 2742 2790 3180 3501 3912. 4 THF.ISS-LOTF.N v. 1886 67e Trekking op 1 October 1908. Betaalbaar 2 Januari 1909. Seriën 62 199 262 301 319 720 770 775 783 1135 1142 1173 1231 1475 1592 1621 1742 1743 1812 2085 2163 2209 2423 2460 2852 2835 2942 2975 3122 3141 3294 332-4 3313 3459 35S0 S960 4028 4084 4121 4164 4171 4270 4321 4381. Premiën Serie 775 Nr. 87 (2000), 1142 80 (2000), 1173 62 (180,000), 2423 34 (2000), 2975 98 (2000), 4164 65 (2000). Alle overige iu bovenstaande Se riën begrepen nummers A 240 Kr. (Tel.) TURKSCHE 3 LOTEN VAN 1870, GROOT 400 FRANCS. (Vervolg). 1024716 720 1045960 970 10S8291 295 1089746 750 1095791 793 1101576 580 1109946 - 930 1156186 190 1157791 795 1102931 -- 935 1163271 (1000) 272 274 273 (1000) 1185000 010 1189131 132 (1000, 133 135 1199426 427 428 (2000) 429 430 1219771 775r 1220086 090 1230991 995 1248911 915 1251161 164 165 (2000) 1291581 582 (1000) 583 585 1297126 130 1305546 548 549 (1000) 550 1339171 175 1346421 422 (1000) 423 425 1359851 855 1351781 785 1381126 130 1390221 225 706 710 1392036 040 971 975 13933S6 390 1413806 809 810 (1250) 1433334 - 335 1436101 105 1451896 900 1452066 068 069 (1250) 070 1465301 305 1477336 340' 1489231 235 1502691 - 695 150G76G 770' 1517316 (10.000) 3^7 j.O 1523816 820 1551861 S65 156948Ó (1000) 437 —439 440 (1000) 1590646 647 (1000) 648 649 (1000) 650 1635961 965 1642046 050 1644831 835 165G451 455 1678516 520 1687336 539 ?40 (1000) 16968G1 865 1718006 100 1726276 280 1729781 785 1750396 400 1773041 045 1778656 660 1780131 135 1795751 755 1796176 177 (1000) 178 - 130 1797536 537 53S (2000) 539 (1000) 510 1803816 820 1809031 035 1844831 835 1845086 090 1888126 1300.000) 127 130 1911866 870 1012146 150 1925246 250 1935041 045 1948721 722 (2000) 723 725 1955986 990 19594G6 470. L.TeL")

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7