NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7766 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZAïTEBDAG 17 OOSOBKR 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN B*ËR ©RDE MAANDEN» Vooff Haarlem I I 1=20 Voor de dorpen !n den omtrek waar een Agent gevestigd 5s (kom der gemeente) L3Ö Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en 11-51100 Per P°st °!45 ölfgave der Vennootscfiap Loarecs Coster. Directer J.15. PEEREBOOM. ADVERTEMTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Bullen het Arrondissemenl Haarlem van 1—5 regels i-, elke regel meer ƒ0.16 Reclames 30 Cent per regel. Bifl Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiÊn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts per plaatstegi 50 Cts. voor 3 plaatsingen li contant. Redactie ei Administratie; Groofe Hootstraaê SS. Wersommunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie ItiL Drukkerij; Zolder Bultenspaaroi 6. Telefooooumnier 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd! het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 18 OCTOBER. De Kroon: Cinematograph, Pathé Frères, 8 uur. Brongebouw: Tooneelwedstrijd, 8 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Baitenlandsdi Overzicht DE CRISIS IN DEN BALKAN. Oorlog?.... of geeai oorlog?... Deze vraag die al eenige weken d e vraag is, en 't geheele staatkun dige leven van Europa beheerseht - wacht nog altijd op beantwoording Den eencn dag dreigt 't OORLOGSGEVAAR meer dan den anderen, maar, over 't algemeen genomen, zijn de kansen nog vrijwel gelijk aan de eerste da gen der crisis. De barometer staat nog steedsop ver an d e ring.... Eenige dagen geleden was de ma aid naar mooi weer gesukkeld gedreven door de verwachtingen, wan de conferentie, en de vredelie vende uitingen in verschillende lan den maar nu... is 't weer een wij zen naar storm en onweer.... Zal 't gaan donderen en blikse men Richt men 't oog naar 't VOLKSRUMOER IN SERVIë, dan vreest men terecht met 1000 vree zen.... Van hier wordt gemeldDe crisis nadert.... De gebeurtenissen dringen snel in de richting van een beslissing. Aan de regearing, die tot nu toe dm grooten hoop in toon had weten te houden, is de macht ontglipt. De etraatbetooginigen, die zich onder iden indruk van de berichten uit Lon den en Parijs dat Servië van de Balkan-conferentie niets te verwach ten had met verdubbelde kracht herhaalden, hebben nu een bepaald, doel en een richting gekregen. Ter wijl zij de vorige dagen niet naar een bepaald plan warden gehouden, wor den zij nu stelselmatig ingericht en geleid. Daarom zijn zij gevaarlijker en indrukwekkender geworden. Het vo-lk, dat door de pers en door dweep zieke drijvers wordt opgezweept, komt gaandeweg in een stemming van woedende vertwijfeling, die elk oogenblik den vulkaan tot uitbarsting kan brengen.... Wie de menigte door de straten heeft zien tieren, moet. alle hoop ia- ten varen, dat de crisis nog tot een vreedzaam einde gebracht kan wor- xLem. De oorlogspartij, achter welke de Kroonprins en zijn aanhangers staan, heeft nu de bovenhand, en wanneer zich ook de officieren, die tegen de samenzweerders gekant wa ren, met deze laatsten verzoend zul len hebben, zal ook het legeer eenpa rig voor den oorlog zijn. Aan die be tooging van Vrijdag hebben nog meer officieren en soldaten in uniform deelgenomen dan Donderdag. Ook eenige Montenegrijnsche officieren zag men onder hen. In ons vorig nummer meldden we reeds onder de telegrammen, dat em menigte van 10.000 menschen een be tooging voor den KROONPRINS heeft gehouden, 't Ventje hield de vol. gende redevoering „Waarde broeders Ik dank u van harte voor uwe ovaties. Weest verze kerd, dat het ook mij moeilijk valt, den toestand van onze broeders in Bosnië te moeten aanzien. Ik alleen kan echter niets ondernamen, daar ik onder de hoog© overheid van ons land sta. Indien echter het hachelijk oogenblik komt, kunt gij verzekerd zijn, dat ik als uw aanvoerder be- mid zal zijn en met u samen mijn bloed voor ons vaderland vergieten zal." Op deze woorden volgden na tuurlijk I stormachtige juichkre ten op den Kroonprins en dreigemen ten tegen Oostenrijk. De aanvoerder van de menigte sprak don Kroonprins toe„Wij kun nen de®en toestand niet langer ver dragen. Maak er een einde aan, an ders zullen wij gedwongen zijn, ons uit eigen beweging op den vijand te werpen." Onder voortdurende kreten van Weg met OostenrijkOorlog tegen Oo-stenrijk trok de menigte weg. Op straat hoorde men, nog lang nadat de optocht ontbonden was, .roepen„Op, naar de Drina 1 Laten wij sterven 1" Wat zal 't einde van deze volksbe roering zijn Verontrustend is 't bericht, dat een SAMENZWERING tegen Koning Peter wordt voorbe reid. Deze moet vallen (of vluchten) om de regeering over te laten aan zijn zoon den Kroonprins. Is dit ventje op den troon.... dan oorlogvoer en 't Is alsof de volksvertegenwoordi ging ook haai* vredelievend stand punt heeft verlaten, Vóotr eenige da gen word d'en minister van Oorlog pas een crediet van 16 millioen toege staan.... en nu weer 16 millioen.... Daar wordt geen suikergoed voor ge kocht Servië's staatkundige toestand is toch al niet schitterend, maar.... nóg ernstiger, nóg droeviger dagen zijn. in aantocht.... De koningsmoord wreekt zich nog met bange naweeën I.... Waarom Servië geen genoegen neemt met de voorstellen, die .op de a, s. conferentie behandeld zullen worden Wordt door Engeland, Frankrijk en Rusland niet voorge steld aan Servië en Montenegro een gedeelte van Novibazar en Hier z ago- wina te geinen Ja, maar eerstens de vraag of dit een half, kwart, acht ste of honderdste deel zal zijn. en ten tweede of Oostenrijk-Hongarije en Turkije dit goed vinden. Het O.-H. rijk zal zeker niet willen hebben, dat men aan Herzegowina komt.... Behalve dus Servië zijn ook Mon tenegro en Oosten rijk-Hongarije on tevreden over de voorloopige resulta ten van die aangekondigde CONFERENTIE DER MOGENDHEDEN. Maar... ook Turkije is ontevreden. Het Jong-Turksche comité te Parijs dat, gelijk reeds meermalen geble ken is, voel invloed heeft op de Jong- Turken in eigen land verklaart nooit dit program der conferentie dat niet alleen een slag is in het aan gezicht der constitutioioneele partij, maar tevens de integriteit van het rijk aantast te zullen aanvaard en- Wij meenden eerst, zoo wordt in die verklaring gezegd, dat de conferentie de heide regieringen, zie zich niet hebben ontzien den vrede van Euro pa in gevaar* te brengen, zou wijzen op het volkenrecht en thans wil men ons alle kosten van die rechtsschen ding Laten betalen. De aan TURKIJE aangeboden schadeloosstellingen heb ben niets te beteekemen, want die krijgen wij mettertijd toch wel en zonder dat wij daarbij de hulp van wien dan ook zullen noodig hebben. Wij rekenen er stellig op, dat de mo gendheden met dit afgekondigde pro gram hun laatste woord nog niet zullen hebben gesproken en dat zij bij nader inzien zullen begrijpen, dat zij het slechts met geweld*aan hefc Turksche volk zullen kunnen opleg gen. Het volk zal er niet in willen be rusten, dat het anders wordt behan deld dan andere beschaafde staten van Europa. Geen onkel volk zou zich een berooving laten welge vallen, zooals die thans voorbereid wordt. Ons comité en met ons de ge- heele Jong-Turksche partij verkla ren reeds bij voorbaat, dat wij niet bij machte zullen zijn, de beweging tegen te houden, die alleen reeds de afkondiging van dit program in Tur kije teweeg zal brengen. Een ander bericht vertelt, dat de Engelscbe gezant te Const an tinopel aan den Turkschen Grootvizier mede- deeling heeft gedaan van het voorloo pige program der conferentie. De Grootvizier moet over het program zeer ontdaan zijn... Hij heeft ontslag gevraagd, maar de Sultan, weigerde dit.... Men weet uit vroegere berichten, dat ook BULGARIJE niet met he.t program is ingenomen, en beslist te kennen heeft gegeven, aan Turkije geen schadeloosstelling te willen geven. „We geven liever ons bloed dan ons geld"... zoo luidde de uitspraak. Ecu ander belanghebbende, KRETA, is evenmin verheugd. Men had ver wacht, dat de vereeniging met Grie kenland als een onomstooteJijk feit zou worden aangenomen en nu de aankondiging op het programma der conferentie nog maar twijfelachtig is, valt dit lang niet in goede aarde. Wie zijn dus allemaal ontevreden over het voorloopig resultaat der con ferentie Servië, Montenegro, Griekenland, Kreta, Oostenrijk-Hongarije^ Bulgarije, Turkija En wie is tevreden? Geen der bij de Balkan-crisis di rect betrokken staten. Dus de besprekingen van de diplo maten in Londen hebben wel een POVER RESULTAAT. Daarom is de Russische minister Is wol sky weer van Londen naar Pa rijs vertrokken, om... weer van voren af aan te beginnen?... Dan beter succes toegewenscht... Intusschen is de vraag gewettigd, of de Balkan-volken met hun VIJANDELIJKHEDEN ZULLEN WACHTEN totdat al dit geconfereer uit is. Nu zijn er al conflicten tusschen Turkije en Bulgarije. Uit Salonikj wordt gemeld, dat Bulgiaarsche grenswachters bij Kotsjana op Turk sche soldaten hebben geschoten. Het. kwam niet tot andere dadelijkheden. Te Tikoisj heeft een dweepziek Turksch soldaat een Bulgaar omge bracht. Het BuLgaarsche comité ver langt, dat die soldaat terechtgesteld zal worden. RUMOER IN 'T LAGERHUIS. In het Engelscho Lagerhuis wer den gisteren de beraadslagingen over de drankwet voortgezet. Nadat de discussies ongeveer een uur geduurd hadden, kwam de socialistische afge vaardigde Grayson weer binnen en verstoorde de beraadslaging door een protest.tegen de behandeling van de drankwet in plaats van de quaestie dea* werkloosheid. Hij weigerde dit protest te stalien en daar hij zdch bleef verzetten tegen de hevelen van den voorzitter, stolde minister As- quith voor, clat Grayson zou worden uitgesloten van het deelnemen aan de werkzaamheden van het Huis. Dit voorstel word met algemeen© stem men aangenomen. Spottend riep Grayson„Waar is nu de arbeiderspartij Na de stemming weid Grayson ge laat het Huis te vei'laten, waaraan hij voldeed onder don uitroep„lk verlaat het Huis met genoegen 1" DE BOHEEMSCHE LANDDAG is gesloten naar aanleiding vain liet gebeurde op de laatste vergadering. De zitting van Donderdag was dan ook een kabaai-zitting, zooals ze zelfs in de rumoerige Boheemsche Kamer nog niet veel zijn voorgeko men. Eerst begonnen de Tsjeehrscii© radicalen met een protest tegen de inlijving van Bosnië en Herzegowi na. De Duitsche afgevaardigde Lach- mamm hield daarop een rede en toen die spreker aan den gang was, na derden de Tsjechen de plaats van den Duitschon afgevaardigde Wolf en he» gonnem deze met klontjes te be wer pen. Die Duitschers lieten zich niet onbetuigd eu wierpen weder andere projectielen naar hun tegenstan ders. Plotseling ontstond er een woe dend gevecht, dat meer dan 20 minu- ton duurde en waarbij heel wat klappan vielen, totdat de opperland- maarschalk eindelijk de vergadering sloot. DE KONING VAN GRIEKENLAND TE BERLIJN De koning van Grieueoiand kwam Vrijdagavond te 9 uur aan om een particulier bezoek aan den Keizer te brengen. Deze ontving hein aan het station. Zal over Kreta gesproken worden? HET DEENSCHE KABINET. In het Folkething heeft de nieuwe minister-president Neer gaard eene redevoering gehouden, waarin hij heit program van het Deensohe ministe rie uiteenzette. Hij betoogde de noodzakelijkheid van hervorming der weerkracht, waarover het volk hij de nieuwe ver kiezingen voor liet Folkerthing zijn meaning zeggen kan. Sprekende over de quaestie-Albert! zeide de ministerdat de regeeóng ©en van alle persoonlijke quaesties hovrijd onderzoek wenscht, en dat zij voornemens is iedere samenkoppeling van openbare ambten met particu liere betrekkingen te vei'bied en voor de toekomst Stadsnieuws Huis van bewaring. Bij Koninklijk besluit van 15 Octo ber 1908 zijn, met ingang van 1 No vember benoemd a. tot directeur van het huis van bewaring te Arnhem, de heer J. E. Jolink, thans directeur van het huis vaa bewaring te Haarlem j b. tot directeur van het huis van bewaring te Haarlem, de heer J. E. Gieeve, thans adjunct-directeur 2de rang in de strafgevangenis alhier. Baden. In het douchebadhuis aan 't Leid- 6cheplein zijn in de afgeloopen week ©romen 1076 baden j in dat aan don budenhorn 640. MYGOLOGISCHE VEREENIGING. Hedenmiddag werd in Teylerts ge hoorzaal de oprichtingsvergadering gehouden van de Mycol. vereeniging, waarover wij onzen lezers reeds een en ander hebban meegedeeld. De ver gadering werd gepresideerd door Dr. M. Greshoff. De heer J. Ruys, die een groot lief hebber van dezen tak van natuurhis- torie is en door wien dan ook het initiatief tot oprichting dezer veree niging genomen werd, hield een korte rede óver de meest geliefde eetbare zwammen en de daarmee verwisselde vergiftige. Van de eetbare noemde spr. alleen de Psalliota of Pratella, waarvan hij de onderdeelen uitvoerig beschreef, evenals die van de vergiftige soorten, waarmee ze verwisseld worden. Behalve de Psalliotas worden hier te lande de zwammen van 't geslacht Morchella, de als lekkernij algemeen bekende voornamelijk gegeten. Het is zelfs velen onbekend, dat een zwam mend iner uit nog minstens 25 andere schotels kan bestaan. In Rusland is het gebruik van zwammen enorm, zelfs hier als ver giftig hekend staande soorten worden daar door afkoking in azijn tot voe ding geschikt gemaakt; ook in Italië komen verschillende soorten ter markt en door de ijverige bemoeiin gen der Société Mycologique de Fran ce neemt ook het gebruik aldaar toe. Ruim een vijftigtal soorten komen daar onder toezicht van keurmeesters ter markt. Behalve het wetenschappelijk on derzoek naar de in ons land en zijne koloniën voorkomende zwammen, wil ook de vereeniging trachten onder behoorlijke voorlichting van afge vaardigde*^ die men hoopt op ver schillende plaatsen te kunnen benoe men, het gebruik als voedsel te doen toenemen; het zal velen een smake lijk, kosteloos en krachtig voedsel ge ve nen door ze te zoeken aan anderen, die niet meer tot arbeiden geschikt zijn, een gemakkelijke verdienste. Door het verspreiden van juiste af beeldingen, het verschaffen van zwammen in papier* raaché aan scho len ten platten lande, waar zij veel' voorkomen, hoopt de vereeniging dat doel te bereiken. „Moge uw steun", zoo eindigde spr., „ons daartoe in staat stellen dan zal de Nederlandsche Mycologische Ver eeniging een nuttig werk doen." MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. De tentoonstelling van Oriëntaal- sche borduurwerken blijft zich voort durend in de algemeene belangstel ling verheugen. Weldra zullen deze werken, die met moeite bijeen ge bracht werden, weder naar de ver schillende bezitters terug gezonden worden. Zij, die voornemens zijn deze tentoonstelling te bezoeken, moeten zulks niet te lang uitstellen. Zondag is het Museum geopend van 104 uur. Fortuintje. Gisteren (Vrijdag) is een blijde dag geweest voor de familie Rijksma, wo nende Breestraat 11. Twee zonen, een tweeling, moesten loten em heb- ben beiden een hoog nummer getrok- ken, namelijk 586 en 624, waardoor zij finaal vrij zijn. Diefstal van gas. Dezer dagen is een tapper op hee- terdaad betrapt op diefstal van gas. Hij had den gasmeter afgekoppeld en daarvoor in de plaats een gutta percha slang met de hoofd- en bin nenleiding verbonden. Door de politie is tegen hem proces- verhaal opgemaakt. 50-j arige echtvereemlging Den lOen November 1908 zullen Jac. Kroonsberg, 77 jaar en Jansje d© Vries, 76 jaar, wonende in de Groote Houtstraat (Proveniershuis) hun 50- jairige echtvereeniging vieren. Zij genieten een goede gezondheid, de man is gepensioneerd bij de firma Joh. Enschedé Zonen. Verlof Drankwet. Door N. van Schie is aan B. en W. gevraagd om verlof (ingevolge art. 34 d:cr wel) tot het verkoopen van olco- holhoudonden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het perceel Kenne- merplein 14. Hetzelfde is door F. C. C. N. Beens gevraagd voor het perceel Jansweg 91 Vrouwenbond. Broeder Van Essen was gisteren naar Haarlem overgekomen, om voor leden en geïntroduceerden van de plaatselijke afdeeling van den Ne- derlandschen Vrouwonbond ter ver hooging van het zedelijk bewustzijn, een en ander van zijn arbeid als evangelist te Rotterdam te vertellen. Iu een onderhoudende causerie wees de spreker op de allertreurigste toe standen in donker Rotterdam. Maar de Heer heeft (bij de wonderbare vischvangst in de „Handelingen" be schreven) gezegd „Steek af in de diepte en ge zult vangen." Zoo is het ook met de evangelisatie in de ach terbuurten, waar de zedeloosheid bot viert, 't Is echter moeilijk om daar door te dringen, maar dit is ni lang zoeken naar den geschikten weg daartoe eindelijk op wonderlijke wijze gelukt. Werden de broeders vroeger gehoond, nu vinden ze over al een geopende deur en zijn de vrienden en raadslieden der diep ge vallenen. Interessant was te hooren, hoe de broeders er met een orgeltje op af gaan, om in een Hamertje in een der sloppen „samenkomst" te houden. Nacht en dag zijn de broeders in de weer, 's nachts vooral om de samen komsten met de diep gevallen vrou wen mogelijk te maken. Onder de gevallenen, de blanke slavinnen, wordt met veel zegen ge werkt. Geen wonder, want meestal zijn de arme meisjes buiten hun di recte schuld in dit zondige leven ge vallen. Spreker gaf eenige verhalen van de schandelijke trucs, die de aanwervers van blanke slavinnen toepassen, om de argelooze buiten meisjes in hun net te lokken. Daar om werd terecht tot groote voorzich tigheid aangemaand. Broeder Van Essen deed voorts eon beroep op de aanwezigen, om den arbeid te steunen, t Is de plicht van eiken belijder van Christus naam te helpen, óm de arme gevallenen de reddende hand te bieden. Treffend was 't Gezang, waarmede de rede onderbroken werd Jezus neemt de zondaars aan, Roept dit troostwoord tos aan allen, Die van 's levens rechte baan, Li de zonde zijn gevallen Uit het uitgebrachte jaarverslag der Haarlemsche afdeeling bleek, dat het aantal leden d:t jaar verminder de van 182 tot 165, en dat der dona teurs van 80 op 71. De ontvangsten bedroegen f 2456.87 1/2, de uitgaven J 2061.52, zoodat het saldo 395.34 1/2 bedraagt. Ir. hot verslag werd tot meerdere actie en steun opgewekt, om ook in Haarlem, meer dan tot nu toe, werk zaam te kunnen zijn. Pensioen. Do afdeeling Haarlem van den Ne der!andschen Bond van electrische- spoor- en trambeambten zal Vrijdag eei vergadering houden om de pen- sioneeriiug van de beambten der E. S. M. en E. N. E. T. te bespreken. Het bestuur stelt voor, aan den Mi nister van Waterstaat een adres te zenden, waarin aangedrongen wordt op een spoedige behandeling van de door de maatschappij ter goedkeu ring. ingezonden ontwerp-regeling voor pensioneer1 ing. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet, op art. 8 der Hinderwet Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 14 October j.l. aan G. Schreuders vergunning is verleend tot oprichting van eene snelpersdruk kerij, waarbij als beweegkracht een electromotor van 3 paardenkrachten zal worden gebezigd, In het perceel aar. de Gedempte Oude Gracht No. 37. Kad. Sectie C No. 908. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Landweer. Di? inspectie van de Landweer zal alhier gehouden worden in een der localen van het Raadhuis en wel op Diced ag 8 November, des voormid dags te half tien uur, de verlofgan gers der lichting 1908 en des namid- dage te half twee uur de verlofgan gers der lichting 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907. Diefstal van f 1100. Vrijdagmiddag werd ter uitbetaling vaa de arbeiders der in aanbouw zijnde gasfabriek te Heemstede, een som van f 1100 aan specie in een ijze ren kistje geborgen, in een kast van de keet. die voor dat werk op het terrein is gebouwd, en die kast afge sloten. Togen donker, te vijf uur, werd de keet verlaten en afgesloten. Toen des avonds te elf uur een van' het personeel in de keet terugkeerde orn het geld te halen en tot meerdere veiligheid dien nacht bij zich aan huls te houden, daar het Zaterdag» moest worden uitbetaald, was de ge» heele som met de ijzeren kist ver dwenen. Het spreekt van zelf, dat van het gebeurde onmiddellijk aangifte bij de politie is gedaan. Zij zal het gestolene niet gemakkelijk kunnen terug vin den, omdat het alles specie wasf inaar de kans bestaat, dat het meeste in den omtrek van de keet verborgen is. Men kan niet zoo gemakkelijk een sern van 1100 aan specie vervoeren, zender de aandacht te trekken. Zelfs voor twee personen zou de vracht wat zwaar en wat omvangrijk zijn geweest. HILLEGOM. De inspectie over* de verlofgangers der Landweer, voor zoover die daar toe gehouden zijn, zal plaats hebben op Donderdag 5 November e.k., des voormiddags ten 10 uur en des na middags ten 1| uur in het gymna stieklokaal. SCHOTEN. Men schrijft ons Nog steeds is onze straatverlich ting niet goed in orde. De hoofd straat (Generaal Cronjéstraat) is treurig verlicht, de Schoterweg niet veel beter, en in de Generaal de Wet straat, die eerst door drie lantarens van Haarlem werd verlicht, staat er één, zegge één van Schoten. Het is dan ook niet ongegrond, dat die bewoners daarover klagen, want man kan er een beetje meer dan niets zien. Wij zullen hopen, dat de directie der Schoteusche gasfabriek, die eerst trotsch op hare straatver lichting kon zijn, in deze toestanden zal voorzien als de fabriek den 18en October in haar eigen beheer over gaat Dierenvriend. Vrijdagmiddag kwam een school jongen van het dorp Schoten te laat io de O. L. school. Toen de onder wijzer hem daarover onderhield, ant woordde de jongen „Ja, meester, toen ik pas over de Schoterbrug ging, was er een man, die een jong poesje in de vaart wilde verdrinken. Ik heb toen aan dien man gevraagd, of ik dat katje mocht hebben, omdat het mij spijten zou, het beestje te zien verdrinken. En nu heb ik liet meegenomen". En waarlijk haalde de dierenlief hebber het poesje tusschen zijn blouse vandaan. De meester vond het dier tje zóó mooi, dat het in een kistje werd gelegd en van eten voorzien, en toen de school om 4 uur uitging, was er een ander, die het diertje mee naar huis nam. Was eerst onze dorpsche school jeugd wreed tegen zulke diertjes, thans legt zij het anders aan, zeker een gevolg vau het optreden der ver eeniging tegen het mishandelen van HAARLEMMERMEER. Door overlijden van den heer A.- Suidgeest, lid van deoi Raad van; Haarlemmermeer, zal de candidaafc- «tiedltag voor een nieuw lid plaat» hebben op 24 November a. s. en zoo ncnodig stemming en herstemming resp. op 3 en 15 December a. s. Vergadering van den Raad ta Haarlemmermeer op Donderdag 23 October. Punten van behandeling 1. Kennisgeving overlijden van den heer A. Suidgeest. 2. Ingekomen stukken an mededoen iingeai. 3. Bestek levering brandstoffen. 4. Adres D. Treux*, om te worden benoiemd tot makelaar in onroerou de goederen. 5. Adres van de Geheel-onthouders- vereeaiiging „Door Overtuiging Sterk", 't aanschaffen en verspreiden! van kaarten bij aangifte van geboor te, ter bestrijding vau drankgebruik.. 6. Verzoek van den Bond van Staatspeinsioneeriog, om een adres van adhaesie aan II. M. de Koningin te richten. 7. Benoeming van een onderwijzer aan school No. 10. VoordrachtK. W. Boele te St» MaartensdijkA. Smit te Eibergen L. J. Korf te Alkmaar. 8. Begrooting Burg. Armbestuur 1909. 9. Bagnooting der gemeente 1909. 10. Ligger der wegen. tl. Melkverordening. 12. Wijziging heffing opcenten per son eele belasting.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1