NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 20a Jaargang. Ho. 7768 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 20 OOTOB8R 1908 ABONNEMENTEN PBR DRIB WAANDEN» Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0,22*» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster, Directeur PSEEREBOOB* ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 tegels 1—elke regel meer ƒ0. ff Reclames 30 Cent per regel, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsingj 50 Cts, voor 3 plaatsingen contant Redactie ee Administraties Groote Hontstraa? 55. tetêrcommanaai Telefoonnummer deF Redactie 600 en der Administratis 724. Drukkerijs Zolder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buitel? het Arrondissement Haarlem )n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algejieen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Bulgarije en Oostenrijk goedkeurtjoDetten gesproken hebt, moogi gij meer daar Griekenland niet da hand in het spel had, en zich passlel hield. Breedvoerig zette de gezant uiteen, wat Kreta voor de vereemging mei Griekenland had gedaan De Kre ten sers zijn Grieken zij hebben ze ven oorlogen gevoerd voor de veree- AGENDA WOENSDAG 21 OCTOBER. Gemeenteraadsvergadering, 1^ uur. naging en hun recht daarop is groo- brief moet hij hulp vrager voor Ser- oaar het vaderland terugbeeren.' 't. Ventje zet wel een grooten mond op I Z'n papa, Koning Peter, is beza digder. Hij heeft nu zijn jongsten zoon met een brief naar den Tsaar den Russischen gezonden. In dien HOOGE RAAD. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van den koopman A. Wal lach, vroeger te Haarlem, thans te Amsterdam, door het Gerechtshof al daar veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan deü gevangenisstraf wegens heling van tin, toebehoorend aan de firma Joh. Enschedé Zonen, terwijl bekl. Schouwburg: Hagespelers: „Een ter dan dat van Oostenrijk op de ge- j vië.... Hulp voor bet optreden tegen V/ist dat dit metaal door T. H. Wiche- 1deaal echtgenoot", 8 uur. j annexeerde provincies. Want de be-Oostenrijk, of hulp voor het bedwin- Diaconessenhuis: Bazar 25 en 6 volking van de beide provincies is gen dor binnenlandsche onlusten. buitenlandsch Overzicht DE CRISIS IN DEN BALKAN. Altijd 't zelfde i voorloopig nog geen oorlog.... Moge 't minstens 100 jaar zoo blij ven 1.... Maar voor Oostenrijk een vreemd element, j 't Laatste zou nog 't beste zijn 1 en Bulgarije annexeert Oost-Roerne-1 lie, waar 150.000 Grieken en 350.000 Zondag is 't volk weer danig aan Mohammedanen wonen, terwijl Kre- den gang geweest en heeft eenige ta voornamelijk bewoond wordt door winkels van Oostenrijkers Grieken. derd. Nu wordt gemeld, dat De Bulgaarsche gezant sprak rijk van Servië een schadeloosstelling in zeer vredelievenden geest. Als eischt naar aanleiding van de troebe- Bulgarije tot de conferentie als gelijk- len van Zondag, waarbij Oostenrijk- gerechtigd met de andere mogendhe den wordt uHgenoodigd, zal bet gaar- Zaterdag heeft 't warempel al heelne daaraan deelnemen het verwacht weinig gescheeld, of er was een strijd tusschen Tl'RKIJE EN BULGARIJE losgebrand. Do Bulgaren hadden reeds lang een erg tartende houdnig aangenomen, maakten oorlogstoebe- j van de mogendheden erkenning vart j de Bulgaarsche onafhankelijkheid, i die het feitelijk reeds lang bezat. Daardoor zou tevens de zaak-Geschof l zijn opgelost, die In Bulgarije een zeer on aan gen a men indruk maakte. reidselen.... enfin, stonden klaar, om quaestie "van den Orient-spoorweg den Turk aan te vallen, loen overleg- naar de gezant verzekerde, op be den de Sultan en de minister en werd vredigende wijze worden geregeld, algemeen gezegd 't zoa ongehoord regeering te Sofia stelt zich ver zijp den Turk nu nog langer rustig antwoordelijk voor alle schade, die bij z'n kopje mokka en sigaret te la-1 spoorwegmaatschappij door de ten zitten.".!, op, te wapen, 't vader land wordt bedreigd Dus werd een bevel tot mobilisatie der Turksche troepen gegeven 50 locomotieven zouden klaar staan men kent den inhoud van het sensa- tie- telegram nog wel Hoe is 't nu gekomen, dat van deze mobilisatie niets gekomen ie Ziehier de geschiedenis.. „Tsaar" Ferdinand had eenige da gen op z'n buiten vertoefd na de stormachtige dagen mocht hij wel ee beetje rusten en kwam Zater dag in Sofia. Hij hoorde de plannen van Turkije.... hij sprak met z'n mi nistershij bepraatte de excellen ties Het resultaat was, dat hij aan den Franschen minister Pichon een tele gram zond, waarin hij kennis gaf, den vrede te willen handhaven, waar voor hij een beroep deed op de vriendschap van Frankrijk, terwijl hij aan deze mededeeling toevoegde, dat hij besloten was zlc.h met Turkije te verstaan en het beginsel der COMPENSATIE te aanvaarden. Minister Pichon begreep den stillen wenk. De Turksche ambassadeur Werd ontboden en een liulf uurtje la ter wist de Sultan, hoe vredelievend ulgarije was geworden Daarom werden de mobilisatie- pionnen afgeiast Turkije en Bulgarije hebben dus voorloopig een overeenkomst gesloten orrt voorloopig niet te gaan vechten. Hoe lang zal deze overeenkomst van kracht zijn, of is het slechts een wapenstilstand voor ettelijke da gen Een andere vraag ishoe komt „Tsaar" Ferdinand ineens zoo vrede lievend wo hadden van den kled- iion Napoleon slechter verwacht 1 Zou hij een wenk van een of meer mogendheden gekregen hebben ien wenk, die uitzicht geeft op eene officieele erkenning door Europa?.... Men weet, dat, al is Ferdinand voor de Bulgaren ook „Tsaar", voor Eu ropa is hij officieel nog „vorst" Fer dinand, de ondergeschikte van den Sultan 't Is wel moeilijk in deze crisis- dagen een duidelijk beeld van den werkelijkeu toestand te krijgen. Daarom is 't wel interessant te lezen, wat de BA LKAN-DÏPLOMATEN er over zeggen. Allereerst de Turksche gezant te Berlijn. Deze wees er op, dat Tur kije, hopend op de rechtvaardigheid 'der mogendheden, van een beroep op de wapenen heeft afgezien. De regee ring te Constantinopel heeft zich be paald tot ee.n formeel protest tegen de onafhankelijkheidsverklaring van Bulgarije en de annexatie van Bos nië zij wil- zich gaarne aan de uit spraken der conferentie onderwer pen, wanneer daarop geen quaaslies ter sprake komen, die een verklei ning der rechten van Turkije bedoe len. De regeering heeft zich er nog niet over uitgesproken, of zij de ihans voltrokken wijzigingen zal er kennen en welke compensaties zij daarvoor zal verlangen. Zij wacht de •.Voorstellen der mogendheden af. Den Griekschen gezant is ïij i meening gevraagd over de an nexatie van Kreta. Hij zeide, het tot 'stand komen deer conferentie verze kerd te achten, en geen oorlog te ver- jWachteu. Hij acht de erkenning der annexatie van Kreta bij Griekenland fe\ois verste'* 1 'fere-.iiio ri. de spoorwegmaatschappij door de in bezit neming van de lijn lijdt. Maar do annexatie was noodzakelijk; het gaat niet aan, dat op Bulgaarsch gebied een spoorweg ligt, die niet aai het toezicht der regeering onder worpen is. Door het aankoopen der lijn is voor Bulgarije de zaak opge lost. Ook deze uitlatingen geven hoop op het behoud van den vrede. Toch zijn er in de verklaringen eenige voetangels en klemmen. Ook wat 't T)A RDANELLENVERDRAG betreft. Rusland heeft met veel moei te met Engeland afgesproken, dat 't deze quaestie met Turkije persoonlijk wil regelen. Nu zegt Turkije alles is goed en wel, maai'we willen niet, dal onze rechten nog meer verkort worden. Hoe wil Rusland het Darda- nellenverdrag regelen, zonder Tur kije wat macht te ontnemen In het verleden week gepubliceerde ontwerp-program voor de conferentie werd omtrent de Dardanellen-quaes- tie voorgesteld „De oorlogsschepen van de mo gendheden aan de Zwarte Zee gele gen hebben het recht de Dar dan el len te passeeren. In geval van oorlog tusschen Rusland en een andere mo gendheid hebben ook de oorlogssche pen dier andere mogendheid 't recht, door do Dardanellen te stoomen." De Turksche regeering verklaart, dat zij thans geen andere dan de In haai ontwerp-program genoemde punten aan de orde gesteld wil zien, en voor de behandeling der Darda- nellen-quaestie geen enkele reden aanwezig acht. Deze verklaring van de Porte zal niet nalaten nieuwe ontstemming in Rusland te doen ont staan. Nieuwe moeilijkheden In 't uit- zich' 't Schijnt, cLat de mogendheden, d'e de CONFERENTIE vö'órberéddën, het voornemen nebben Turkije tevreden te stellen. Reuter Is gemachtigd tot da verklaring, dat noch de quaestie der Dardanellen, noch de vereeniging van Kreta met Griekenland door de conferentie zul len worden behandeld heide quaes- tif.-s zullen afgedaan worden volgens de wenschen der Turksche regee ring. 't Is echter de groote vraag, of de wenschen van Rusland óók de wen schen van Turkije zijn 1.... In SERVIë EN MONTENEGRO blijft het maar onrustig. Het kroonprinsje en zijn kornuiten blijven het vuurtje stoken. Nu weer een treffend staaltje. De minister Milovanowitej te naar het buitenland vertrokken, om bij de verschillende mogendheden pleidooi en te houden voor de belangen van Servië. Hij hoopt de mogendheden te" vermurwen om op 't program dèr conferentie ook de Servische zaak le zetten. Vóór zijn vertrek had Milovanowitsj een onderhoud mot kroonprins Geor ge, die hem zeide „Gij reist naar Europa met een be langrijke en delicate zending. Maar gij moogt niet vergeten, dat gij spreekt namens 250.000 bajonetten. Gij moogt niemand als smeekeling naderen want wie ais spreker na mens 250.000 bajonetten optreedt, hoeft geen reden, te vreezen of con- wanneer de can- cessies te doen. Slechts wanneer gij :;1" i-d m in naam van dit kwart mtllioen ba sclie kooplieden werden gemolesteerd, Zou Oostenrijk 't tarten der Ser viërs eindelijk moede zijn UIT DE FRANSCHF. KAMER. Hier werden interpellaties gehou den over do marine en de rampen, die haar in don loop van den jong sten tijd hebben getroffen. De lieer Delcassé, president van de commissie- van onderzoek naar de oorzaken van de ontploffing op de „Jena", verklaarde, dat het ongeluk voorkomen had kunnen worden, wanneer de minister de maat regelen had genomen, die de com mandant zelf had voorgesteld. Do rede bevatte een volslagen requisi toir over de verbazende zorgeloosheid die uit het onderzoek was gebleken. Minister Thomson wees er op, dat de schuld voor enkele feiten berustte bij zijn voorgangers en verklaarde, dat onder zijn bestuur al het mogelij ke was gedaan om verbetering in den toestand te brengen. Een voorstel om over te gaan tot de eenvoudige ordo van don dag, werd verworpen met 372 stemmen tegen 176. Het eerste gedeelte van de motie van den heer Delcassé, waarin wordit verklaard, dat de Kamer de gebleken nalatigheden betreurt, werd aangeno men met 563 stemmen tegen 1. Minister Thomson verklaarde, dat aan het hoofd der marine iemand be hoorde te staan met autoriteithij zelf bezat die niet, maar desniette genstaande aanvaardde hij de gehee ls lerantwoordelljkheid. Do toevoe ging, waarin vertrouwen in de re geering werd uitgesproken, word aangenomen met 345 stemmen tegen 112 en daarna de geheele motie door hand opsteken met bijna algemeene stemmen. De zitting werd toen opgeheven. Nu wordt gemeld, dat de minister ontslag heeft aangevraagd Na het gebeurde ook maar 't bes ta 1 Alleen is het jammer, dat nu zoo vele onschuidigen zijn gevallen bij de rampen slachtoffers van nalatig heid van MAROKKO-GESCHILLEN. Ook die bestaan nog.... Thans wordt uit Berlijn bericht, dat Duitschland nog niet het bèpaal- de voorstel heeft gedaan om het geval van Casablanca aan de beslissing van hei Hof van Arbitrage te onderwer pen. Er heeft slechts een gedachten- wisseling daarover plaats gehad. RAAT TEGEN DE DUITSCHERS. Zondag hebben den geheel en dag door de Duitschers te Praag het we der zwaar te verantwoorden gehad. Het Tsjechisch gepeupel sloeg In al lerlei Duatsche gebouwen de ruiten in., rukte de uithangborden Yoor de winkels weg en mishandelde de Duit- sche studenten. Een troep gespuis verbrijzelde de ruiten -van het paleis van minister Ach ren thai onder het geroep van Revanche voor Servië. De politie be toonde zich zeer partijdig voor de Tsjechen en eerst op telegrafisch ver zoek der Duitschers aan den minis ter-president werden soldaten op de betoogers afgezonden. In de voorste den echter konden de Tsjechen hun gang blijven gaan en daar konden ze dan hun haat tegen de Duitschers botvieren. Te Smichow werd zelfs een aanval gedaan op het Ruitsche weeshuis zoodat de weezen uitgekwar- tterd moesten worden. rink, van wien hij het kocht, door misdrijf was verkregen. Geconclu deerd was tot verwerping van het be roep, aangezien het cassatiemiddel, Volgens hetwelk de dagvaarding nie- un- tsg zou zijn omdat er niet duidelijk Oosten- uit bleek of een strafbaar, dan wel een niet strafbaar feit ten laste was gelegd, afstuitte op 's Hofs uitlegging dier dagvaarding, als zou zijn ten las te gelegd, dat de tin door den verkoo- per door misdrijf was verkregen en vóór dat misdrijf aan de firma En schedé en Zonen toebehoorde. De Hoo ge Raad vereenigde zich met 's Hofs opvatting van de dagvaarding en ver wierp mitsdien het beroep, van oor deel dat de dagvaarding geen tegen strijdigheid inhield. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Twee dé Blad Van dit num mer vinden craze lezers een artikel „Bijgeloof io Choleratijd" ln de ru briek Om Ons Heen. H e t 50-ja rig bestaan d vereeniging „Ter Verbreiding der Waarheid" te Haarlem, zal feestelijk herdacht worden in haar gebouw Ridderstraat op Maandag 9 Novem ber a.9. Voor den Hoogen Raadwerd behan deld het cassatieberoep van den offi cier van justitie bij de Rechtbank te Haarlem tegen het ontslag van rechts vervolging, door die Rechtbank met vernietiging van een vonnis van het Kantongerecht te Haarlemmer meer van twee personen te Aals meer, ter zake van het sterken drank in voorraad hebben als houders van een verlofslokaliteit (nl. in een afge timmerd hok van een wagenhuis, dat geheel afgescheiden Is van de woning waarin zich de verlofslokaliteit be vindt). De eigenaardigheid van het geval was hierin gelegen, dat het perceel van beklaagden eene woning met wa genhuis gelegen is op een erf, ge heel omsloten door slooten en van den openbaren weg slechts door een brug toegankelijk. Geconcludeerd werd tot verwer ping. PLUIMVEE TENTOONSTELLING „FAUNA". Voor deze tentoonstelling zijn, naar men ons mededeelt, de navolgende Eereprijzeu nog ingekomen: Een barometer voor het meest vol maakte konijn op de tentoonstelling, door de Gooische P lui vee- en Konij- nenvereeniging te Buss urnbronzen medailles voor de mooiste inzending „Reclame", door den heer H. van Paaeschen te Bussum voor de meest pracrtLsdhe broedmachine op de ten toonstelling, door den heer J. G. Mol, te Bussum voor het mooiste Hol- landsdhe konijn, ram of voedster, door den heer H. van Dreenen te Bus sum, en voor de mooiste goud Wyan dotte haan 19U8, door den heer H. li&uar te Bussumzilveren medailles voor de schoonste vale duif, door den hear R, Slot, te Haarlem yoor de .■schoonste foadkras doffer of duif, door den heer Joh. Jung te Haarlem; voor den mooist en blauwen doffer, door N. N. te Haarlem, en een bron zen medaille voor de fraaiste blauw krasduif, door N. N. te Haarlem, en voor de mooiste Chineesche meeuw wit doffer of duif, door den heer Joh. Jung te Haarlem. ORGELBESPELING op Donderdag 22 Oct., des nam. van 23 uur, in de Groote- of Sint Bavo- kerk alhier, door den Heer W. Ezer- man. Programma: No. 1. Ccncertfantasie, A. Hess©. No. 2. Adagio, M. Broelg. No. 3. Sonate, O. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March. 6, Allegro, No. 4. Rhapsodle No. 2, C. Saint- Saëns. No. 5. Traumarei, Schumann* Plotselinge Ommekeer. Een dag of wat geleden puften we nog van de warmte en vannacht heeft het gov roden. Nog niet zoo, dat de bloemen op de ruiten stonden, maar wel zoo dat- de bruggen wit war an en menschen hun ramen op het Noorden niet dan met moeite kon den onetnkrijgen. Zelfs te half negen, toen de zon al scheen, wees de ther- mometor nog maar éen graad boven 't vriespunt. De smeden hebben geen handen ge noog óm kachels te zetten. Zoo'n om mekeer is haast nooit Vertoond. Liberale Unie. Aan de leden der Kiesvereeniging „liberale Unie" *.e Haarlem is het volgende rondschrijven toegezonden In verhand met de ophanden zijnde verkiezing van 2 leden van den ge meenteraad, ter vervulling der open gekomen zijnde zeteis van de heeren W. Stolp (district Ij en J. J. Groot district lllj verzoekt het bestuur den leden der kiesvereen'iging met be leefden aandrang, aan het adres van den secretaris, liefst vóór 31 October a.s., schriftelijk op te geven namen van personen, die naar hun oordeel voor eene candidatuur in aanmer king zouden kunnen komen. Het bestuur veroorlooft -zich, de aandacht der leden te vestigen op het bijzonder karakter der vacature- Stolp. Immers hier dient te worden voor zien in de plaats van een man, die zeer moeilijk is te vervangen en wel op grond zijner buitengewone werk kracht en het onmiskenbare talent, waarmede hij zich met de eischen en behoeften der gemeentelijke huishou ding. in al hare geledingen, had ver trouwd gemaakt. Zijn heengaan uit den raad laat achter een leemte, die zich scherp zal doen gevoelen. Do kiesvereeniging is mitsdien aart gewezen op de keuze van een man, van wiens arbeidskracht en helder inzicht in zaken, de gemeente betreffende, mag worden verwacht, dat in die. leemte op bevredigende wijze zal worden voorzien. Het bestuur geeft dus den leden in overweging, bij het bepalen hunner keuze, met dien gewichtigen factor rekening te houden. De Kampioen. De Haarleansche Sportvereeniging „De Kampioen" heeft lieden de niio- dailies, die in haar club-kampioen schappen op 27 Sept.10 Oct. verre den en verwandekl werden, tor be zichtiging gelegd in het spiegelmaga- zija Groote Houtstraat no. 10 hij de Groote Markt. Zij zuilen op lxaar club-bijeenkomst Zaterdag 24 Oct. worden uitgereikt in liaar clublo kaal. Feestconcert. Het kinderkoor „Hosanna" en de gemengde zangvereeniging „Soli Deo Gloria" zullen Donderdag en Dinsdag a.s., ter gelegenheid van hun 20 en 10-jarig bestaan, feestconcerten ge ven. Gister avond werd in de Groote Kerk de generale repetitie gehouden, wel ke oefening we als hooge uitzonde ring, waar 't hier een zeer bijzonder concert geldt gedeeltelijk bijwoon den. Wat we hoorden geeft ons verwach ting, ja, de verzekering, dat de con certen uitstekend zullen slagen. Het kinder koor (300 zangertjes) zong er flink en opgewekt op los, even zoo het gemengde koor (125 deelnemers), wel ke beide vereenigingen in den heer A. W. Wesselius een uitnemend di recteur blijken te bezitten. Ook de soliste mevr. S. Wesselius—Van Bree- men gaf veel schoons te genieten, ter wijl T hijna overbodig is te spreken van de uitstekende begeleiding van 't Haarlemsch Muziekkorps. Zoo werd al een mooi geheel verkre gen. Inzonderheid belooft de cantate (voor soli, gemengd- en kinderkoor) „Halleluja" veel succes. Nu was 't geluid in de leege kerk wat hoL Als Donderdag de kerk met luisteraars bezet is, zal de zang on getwijfeld veel voller klinken. Als... de kerk flink bezet wordL Maar daar twijfelen we niet aan. Haarlems 'Kinderkoor. Door de heeren C. de Klerk toi A. van. Nes is de benoeming tot bestuurs lid aangenomen, zoodat het bestuur ithans bestaat uit de hoerenP. van Ooy, voorzatterJ. M. W. Sovenhuy- sen, vice-voorzitterJ. A. van Eyk, 1ste secretaris; G. Mes, 2de secreta ris Ed. A. van Bilderheek, penning meester j Q. Veldheer^ J. Baars, H. v. d, Wateirau, C. de Klerk en A. van NeS, commissarissen. LIEFDESWANHOOP. Maandagmiddag was weder een groot deel van Zaandam ln rep roer, want op den openbaren weg, aan de Stationsstraat, had iemand uit Haarlem, zekere Jacob W., ge tracht zich door het innemen van vergif van het leven te berooven, om dat een Zaandamsch meisje zijn lief de onbeantwoord Hei De patient werd naar een arts vervoerd, die de eerste hulp verleende, waarmee 1 echter een paar uren gemoeid waren. Toen werd hij per rijtuig naar het gasthuis te Amstordam gebracht. (Tel.) Gemengd koor Polyhymnia. Naar men ons mededeelt, heeft het bestuur van bovengenoemd koor be sloten een soirée te geven op Zater dag 31 Oct. in de Sociëteit Vereeni ging. Het belooft weder een gezellige avond te worden. Eerste prijs. Bij don Zondag gehouden interna tionalen voordrachtenwedstrijd te Waalwijk werd in de afcL le prijs- wininers, waaraan door 10 personen werd deelgenomen, de eerste prijs met al gemeen o stemmen toegekend aan onzen stadgenoot, den heer Georg E. Voget, en met groote meer derheid van stemmen de publieks prijs. Militaire Zaken. De sergeanten Mennes en Muller zoomede de sergeant-fourier Schouw, allen van liet '10e regiment infante rie, zijn geslaagd voor hot practisch •gedeelte van het examen, voor den! rang van sergeant-majoor instruc teur. Het theoretisch gedeelte werd! door hen ln het beigui van dit jaar roeds met goed gevolg afgelegd. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Gisterenavond tussch-on 5 en C uur is ten nadeele van den heer N. Tl,; Eldering een fiets ontvreemd, die hij; eenige oogeooiblikken onbeheerd vóór zijn woning had laten staan. BENNEBROEK. Door een defect aan zijn rijwiel kwam de heer K. Leenslag, wonende alhier, zoodanig te vallen, dat hij aan aangezicht ern handen belangrij ke kneuzingen bekwam en genood zaakt was zich bij Dr. Droog te laten verbinden, vóór hij zijn weg kon ver volgen. Het zal nog wed geruimen tijd duren eer de wonden weer gene zen zijn. SCHOTEN. Inspectie. Donderdag 12 Nov. des voorm. om half 10, zal in de hulpschool in de Ge neraal Cronjéstraat, inspectie gehou den worden over de verlofgangers, die in 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907, naar de landweer zijn overgegaan en des nam. te half 2 de verlofgangers, die in 1908 naar de landweer zijn overgegaan. Feest. Heden woei van de gebouwen der gasfabriek de vlag, ten toeken, dat deze heden door het gemeentebestuur is overgenomen. Nadat des middags in tegenwoordigheid van B. en W. en de gascommissie de akte gepas seerd was, vereenigde men 'zich dos avonds aan een diner bij Brinkmanu. HAARLEMMERMEER. Zondag j.L werd in de Ilerv. kerk ts Hoofddorp de gebruikelijke dank dag voor den oogst gehouden. Bij die gelegenheid werd aan da uitgangen gecollecteerd voor de ar men. Dit bracht de niet onaanzionlij. ke som op van 157.50. Te Hoofddorp doet zich een geval van typhus voor. Aan het hulpkantoor der posterij en te Nieuw-Vennep zijn tot postbo den benoemd M. D. Beets, D. Verhoe ven en H. Koenen, allen thans hulp- bestellers aan genoemd kantoor. De inspectie Yoor de landweer zal te Hoofddorp in een der lokalen van het Raadhuis plaats hebben op Woensdag 4 November en wel voor de verlofgangers dei- lichting 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907. VELSEN. Gemeenteraad. Hedenmorgen heeft de Raad de be handeling der gemeentebegroofcing voortgezet en beëindigd. Afwezig waren de heeren VermeU' len, Brok, Meeuwenoord en Bus. Bij den post politie klaagde de heer Netscher over het snelle en woeste rij den met automobiels. Spreker achtte 't gewenscht te overwegen of de ge meente ook van de haar toegekende bevoegdheid gebruik zal maken, om voor de kom der gemeente de 10 K.M. snelheid te bepalen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1