NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Uit de Omstreken Binnenland 20a Jaargang. No. 7770 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 22 OCTOBER 1908 ABONNEMENTEN PBR DSJEB BÏAANDBNl Voor Haarlem 1-29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) c f-30 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem -n 037 Vi g de omstreken en franco per post 0.45 gJltgave dep Vennootschap Loareos Costep: Directed? 1'. PEEREB0ÖIVL ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1-, elke regel mee?/0. #6 Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Adverteutiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cis. voo? 3 plaatsingen et contant Redactie eis Administratie? Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Bultenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 23 OCTOBER. Dg Kroon: Louis Bouwmeester: Vriend Frits, 8 uur. Soc. Vereeniging: Onder Ons: Vaan delconcert, 8 uur. Bloemendaal: Hotel Welgelegen; Ned. Bond v. Vr. kiesrecht: Openbare Vergadering. Spreker de heer G. Nij- pels, 8 uur. DE CRISIS IN DEN BALKAN. Vrede of oorlog?.... Langen tijd is de beantwoording dezer vraag erg onzeker geweest nu eens was er veel hoop, dat het zwaard in de schede zou blijven, en dan weer hoorde men van ver al het doffe kanongebulder.... Nu is er in den toestand echter EEN GUNSTIGE WENDING gekomen en is er alle reden om ta verwachten, dat de diplomatie het pleit zal winnen, zoodat èn generaals èn soldaten thuis kunnen blijven. 'n Heole geruststelling Waaraan we deze plotselinge om keering ten goede te danken heb ben Een bepaald antwoord is moeilijk te geven, maar het raden staat elk dus ook ons vrij. Alle hoop en verwachting was op de MOGENDHEDEN gevestigd, óók van de Turken. Maar de met zooveel ophef aangekondiigde conferentie is uitgeloopen op neen, heelemaal uitgeloopen is de geschie denis nog niet, maar wat we nu ge hoord hebben, wettigt 't vermoeden, dat het resultaat al heel povertjes zal zijn. Het voorloopige' program bevat te niet veel anders, dan een officieele bevestiging van de gepleegde staats grepen, en dan nog op zoo' n eigen aardige manier, dat het voor heide partijen onaannemelijk is. Turkije dat eerst zooveel van Europa verwacht had werd danig teleurgesteld. Alleen werd eenig uit zicht gegeven op een geldelijke scha deloosstelling van Bulgarije. Het had verwacht, dat de mogendheden de staatsgrepen niet hadden goedge keurd, en nuVoor zoo'n erken ning van Bulgarije's onafhankelijk heid had de Turk den Europeaan niet noodig. Bulgarije begreep, dat Europa het zou verplichten om aan i'urkije een schadeloosstelling te geven è^i voor de overname van de Oosterspoorwe- gen, èn voor de annexatie van Roe- melië. Maar.... ook voor dit betalen is Europa's tusschenkonist overbodig 1 Bovendien begrepen de Bulgaren wel, dat ze vrijwillig minder behoe ven te betalen, dan wanneer Europa hen er toe dwingt. Dus.... begrepen Turkije zoowel als Bulgarije, dat ze van de mogendhe den niets of althans heel weinig te wachten hadden. Daarom werd het denkbeeld geopperd om de zaakjes ALS VRIENDEN af te wikkelen. De onderhandelingen werden eerst aangeknoopt door het Jong-Turksche comité en het verzoa- ningscomité uit Bulgaren benoemd. De leden van het comité gaven in het onderhoud met de Turken blijk van groote vredelievendheid en van geneigdheid, om het geschil met Tur kije in der minne te schikken en de door den Bulgaarschen minister-pre sident Malinof afgelegde verzekering, dat hij niets onbeproefd zou laten om den vrede te handhaven, zette kracht bij aan die verklaring van het Bul- gaarsche comité, zoodat er gegronde hoop bestaat, dat Turkije en Bulga rije het ook zonder medewerking van een conferentie wel eens zullen worden. Toen het protocol van de onderhan delingen tusschen de Jong-Turksche gedelegeerden en de leden van het Bulgaarsche verzoeningscomité aan den minister-president werd overhan digd, zeide deze Evenals de bevolking is ook de regeering tegen een oorlog, en gaarne neemt de regeering kennis van het verzoek, om onderhandelingen te openen over de toenadering tus3chen Bulgarije en Turkije; zij zal in geen geval een nationalen wensch onver hoord laten." Het resultaat is nu, dat een Bul gaarsche minister naar Constantino- pel vertrokken is, om de directe en officieele onderhandelingen te ope nen Moge ze succès hebben Daaraan twijfelen we echter niet. Turkije wil het blijkt nu uit alles - wfi -io onafhankelijkheid van Bul-i goi ne en Roemelië erkennen als er maar een schadeloosstelling gege ven wordt eerstens voor den af koop der schatplichtigheid van Roe melië en tweedens voor de overname van de Oosterspoorwegen. 't Zal nu alleen over het bedrag der schadeloosstelling gaan. Sommigen weten nu al te voorspellen, dat Bul garije 200 millioen zal moeten beta len. Zeker een heel kapitaal, maar de nuchter denkende Bulgaar zal overleggen een oorlog kost nog veel en veel meer Het voorbeeld van Bulgarije, dat rc-chtstreeksche onderhandelingen met de Porte poogt aan te knoopen, om de erkenning zijner onafhankelijk heid te verkrijgen, schijnt op de re geering van OOSTENRIJK-HONGARIJE een goeden invloed te hebben gehad. Tenminste deze poogt nu hetzelfde te doen, en droeg haren gezant te Con- startinopel op, directe onderhande lingen aan te knoopen over de erken ning der annexatie van Bosnië en Herzegowina, en daarbij tevens aan de Porte voor te stellen, de integri teit vaa het Sandjak Novibazar tegen aanvallen van Servië en Montenegro door Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen te beschermen. Moge ook dié tot een vergelijk ko men I.... Teekenend is al, dat het boycot van Oostenrijksche waren in Turkije op geheven is. Nu blijven alleen SLRVIë EN MONTENEGRO over, die nog ontevreden zijn. Daar is 't nog een echte warboel J... j De berichten doen veronderstellen, dat de kroonprins het middelpunt van j alle betoogingen te Belgrado is. Persoonlijk ontvangt de kroonprins de leiders van de onlusten en door .zijo adjudanten laat hij de betoogin- j gen leiden. De jongste toespraak, die hij hield, las hij voor, dus had hij die van te voren opgesteld, en was de daarin te voorschijn tredende oor logszuchtige stemming niet spon taan, maar overdacht. In de jongste dagen moeten her haaldelijk heftige tooneelen zijn voor gevallen tusschen den Koning en den kroonprins. Vrijdag ontstond tus schen hen zulk een strijd, dat de Ko ning ten slotte verklaarde, dit niet langer te kunnen verdragen, en lie ver afstand te willen doen van den troon, opdat de kroonprins dan ook de verantwoording zou kunnen dra gen voor de komende gebeurtenissen. De snel ontboden hoofden der vroe gere samenzwering wisten den Ko ning te bewegen, dit besluit op te ge ven zij hebben hun geheele macht over den Koning herwonnen, terwijl de kroonprins steun zocht en vond b;,i hunne tegenstanders. In strijd met deze dramatische schildering over de verwijdering tusschen den Korring en zijn zoon wordt door andere berichten verze kerd, dat dit slechts schijn is en deel uitmaakt van een berekenend spel. De onverantwoordelijke kroonprins wordt (met. medeweten van de regeering) op den voorgrond geplaatst, om de re- eeering van de Monarchie door voort durende uitdagingen te prikkelen en tot scherpe maatregelen te verleiden. In internal on ale diplomatieke kringen wordt dit spelletje van de Serrische machthebbers zeer ongun stig beoordeeld, en de mogelijkheid van den val der Servische dynastie niet gering geacht, in ernstige krin gen noemt men zelfs den tweeden zoon vau den koning van Zweden als candidaat voor den Servischen troon; deze prins uit het huis Bernadotte is voor korten tijd gehuwd met een Rus sische grootvorstin, en zou daarom van den steun van Rusland verzekerd zijn. Er kunnen in Servië dus wel eens ernstige dingen gebeuren. Dat Ko ning Peter nog lang op deen troon zal zitten, gelooven we niet.... In Servië of Montenegro zou de oorlogsbom dus nog wel kunnen los borsten. Maar Oostenrijk-Hongarije heeft maatregelen genomen Bij de grenzen zijn zooveel troepen samen getrokken, dat de oorlogszuchtigen weerstaan kunnen worden. Boven dien, al komt er een botsing tusschen deze landen, 't gevaar voor een EUROPEESCHEN OORLOG, zooals dit eerst bestond, is vrijwel ge weken. De mogendheden hebben" in de conferentie-aangelegenheid bewe zen, dat ze..,, liever met hun handen uit het wespennest blijven 1 Oostenrijk-Hongarije zou Servië en Montenegro dus „klop" geven, als een ondeugende schooljongen afstraf fen, en.... alles is uit. Maar.... Servië zal zich wel beden ken, nu 't gezien heeft, dat het niet op de mogendheden behoeft te reke nen. Nu alles zonder oorlog schijnt af te Icopen, komt de vraag en de CONFERENTIE dan O, die komt wel, maar als eerst alle hinderpalen uit den weg ge ruimd zijn, dan komt Europa, om al leen het verdrag van 1878 in overeen stemming te brengen met den aange nomen toestand. Dit zonder meer, en dan zijn ook die moeilijkheden voorkomen 1 GRONDWET IN MECKLEN BURG. In de Dinsdag gehouden eerste al- gemeene zitting van den buitengewo nen Mecklonburgschen Landdag wer den de besluiten medegedeeld van de niet in het openbaar gehouden coiri- missarisch-deputatische besprekingen over het grondwetsontwerp. De bur. gem eest-er s hebben daar het regee- rn-ngsontwerp voor den gTondslag van alle verdere besprekingen verklaard. De gedeputeerden van de ridder schap achten het ontwerp van de re gearing onaannemelijk en hebben een nieuw voorstel aangenomen, be rustend op den grondslag van sten- denvevtegenwoordiging. Daarop vei'- klaarden de regeeringscommissaris- sen, dat de regeeringen op het stand- punt bleven staan, dat behalve de te genwoordige stenden ook andere kringen der bevolking moesten wor den toegelaten tot deelneming aan den wetgevenden arbeid, en dat de grondwets-quaestie, nadat de beide groothertogen die op het tapijt had den gebracht, noodzakelijk tot oplos sing moest worden gebracht. De re geering richtte daarom tot de ridder schap het dringende verzoek evennis de burgemeesters het principieele standpunt van het ontwerp als grond slag voor verdere besprek togen te aanvaarden, en daardoor het land te vrijwaren voor blijvende onrust. Na kort debat werd besloten de ver schillende antwoorden afzonderlijk aan de regeeringen te doen toeko men. FRANSCHE MINISTER VAN MARINE Nader blijkt, dat het bericht, dat Picard, afdeelingspnesident van den Staatsraad, door minister-president Clemenceau aangezocht zou zijn, de portefeuille van marine te aanvaar den, juist ie. De heer Picard had ech ter verschillende bedenkingen, hij wees o. m. op zijn wankelenden ge zondheidstoestand, maar beloofde toch den president heden een beslis send antwoord te geven. EEN STAATSMAN OVERLEDEN. Dr. Althoff, de vroegere directeur aan het Pruisische ministerie van onderwijs, is te Steglitz, bij Berlijn, overleden. Zijn naam is bekend geworden door den machtigen invloed, dien hij on der elkaar opvolgende ministers van onderwijs aan het departement heeft bezeten. Zijn reactionair beleid heeft hem meermalen met de faculteiten in botsing gebracht, monr men moest toch erkennen, dat hij em man van niet alledaagsch talent en groote werkkracht was. EEN MOORDPARTIJ. Turksche bladen deelen mede, dat de stad Wirausjer in het Klein-Azia- iische district Kartamunt door Turk sche troepen en Koertlon is verwoest. Volgens deze bladen zuu de geheele mannelijke bevolking dezer stad, die voor 75 proc. uit Christenen bestond, vermoord zijn, terwijl vrouwen en meisjes werden mishandeld. Ook te Diarbekr moet de toestand zeer kritiek zijn. Stadsnieuws O m O n s Heen, In liet 1 weede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van u.u Gomeein>u> raad" in de rubriek Om Ons Heen. De koude school. Een van de vadere komt ons triom fantelijk vertellen, dat er vanmorgei; allerlei autoriteiten aan de school op de Botermarkt zijn gekomen, om dei toestand te zien, en dat ten slotte de kindertjes tot Maandag naar huis zij: gestuurd. Dat is zeker wel de beste oplossiing nu de zaak er eenmaal zoo voorstaat. Maar nog beteir zal 't zijn, wanneei een volgend jaar de memschen, die ei vcor te zorgen hebben, bedenken dat zij gereed moeten zijn 1 October, in- plaats van 1 November. Leerplicht sluit ook vorwaxminge- plicht in 1 Benoemd. Tot directeur der Chr. Gem. Zacng- vaneeniging „Harpe Davids" alhier, werd benoemd de heer H. P. C. Dams te Amsterdam. Bloembollencultuur. De afdeeling Haarlem van de Alge- meene vereeniging voor bloembollen cultuur vergaderde W oensdagavond in de Kroon. Door den voorzitter werden eenige rnededeelingen gedaan, o.a. dat de Tuinbouw-wintercursus vanwege de veroeniging „Door eendracht Verbe tering' niet kan gehouden worden we gens geringe deelneming. Besloten werd een subsidie van 10 gulden te verleenen aan de R. Kath. vereeniging van Bloemistwerklieden „St. Elisabeth", als steun voor de te organiseeren tentoonstelling. Ook werd na eenige bespreking be sloten dezen winter weer lezingen te houden. liet bestuur werd een cre- diet van f 50 verleend, oon daarvoor sprekers uit te noodigen. De candidaatstelling voor leden van 't Hoofdbestuur werd om verschillen-1 de redenen aangehouden tot de vol- j gonde vergadering. Hierna werden besprekingen gehou den over eventueeio voorstellen voor de aigemeene vergadering in Decern- ber te houden. Door den heer J. H. j Kersten werd de wenschelijkheid be- sproken om de artikelen 4 en 6 van 't1 Handelsreglement te wijzigen, over welk voorstel een breedvoerige dis- cussie gevoerd werd. Nadat nog eenige ondergeschikte zaken besproken waren, werd de ver gadering gesloten. Beroep e-n b ij d eE v. L u t h. Gemeente alhier Ds. H. W Leiwle- rink, uit Kampen, die ook te Lekten b ar gig pen is. Tuberculose. Ir, de Woensdagavond gehouden buitengewone aigemeene lcdenverga^ dering kwamen de door het dage- lijksch bestuur voorgestelde wijzigin- ge in statuten en huishoudelijk reglement ter tafel. De wijzigingen in de statuten be oogen eeine verandering in het veree- nigingsjaar aan te brengen en dit voortaan té doen loopen van 1 Jan. tot en met 31 December daaraanvol gende. Behalve tengevolge hiervan zijn ook door de oprichting en explo'tatie van het lighalfonds wijzigingen in het huishoudelijk reglement noodig geworden. De vergadering was, aangezien niet 2/3 der leden aanwezig was, onbe voegd de statuten-wijzigingen goed te keuren. De veranderingen in het huishoude lijk reglement werden aangenomen. Tot lid van den raad van bestuur zijn gekozen Mr. J. D. Pasteur, Mr. S. H. Vening Meinesz, J. v. d. Ban, Joi kvr. L. J. Quarles van Ufford, Dr. A. A. G. Land. Tot lid der commissie tot nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester in 1909 is geko zen de heer J. A. Fontein. HAARLEMSCHE HANDELS- VEREENIGING. Het bezoek van de leden dezer ver eeniging aan de lichtfabrieken en aan het slacMhuis zal plaats hebben op Woensdag 28 dezer, 's Morgens 10 uur komen de deelnemers in Café Brinkmann bijeen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de 'natste berichten). HEEMSTEDE. Gisterenavond is ter hoogte van Meer en Bosch zekeren van Loon, van Lisse door de stoomtram een been afgereden. De broeders aan Meer en Bosdh verleemden hem de eeiate hulp. De diefstal van 1100. De firma Carl Francke looft, wan- Deer het ontvreemde bedrag van 11100 geheel of gedeeltelijk terecht komt, 10 pet. uit voor het terecht ge komen bedrag aan dengene, die aan de justitie de noodigo aanwijzingen geeft, zoodat veroordeeling volgt. BLOEMENDAAL. Het onderzoek der verlofgangers zal in deze gemeente worden gehou den op Vrijdag 5 November 1908, in een zaal naast het gemeentehuis te uverveen, en wel: des voormiddags 9 1/2 uur voor de verlofgangers die in i908 naar do landweer zijn overge gaan en des namiddags om 1 1/2 uur voor de verlofgangers, die in 1903, L904, 1905, 1906 en 1907 naar de land weer zijn overgegaan. De gemeente Bloemendaal is thans door aankoop ook eigenares gewor den van twee prachtige politiehonden welke voor dat doel in Duitschland zijn aangekocht en waarvan de eene reeds prachtig is afgericht. Bij het bezoek dat de Commissaris der Ko ningin Dinsdag aan deze gemeente bracht, woonde Z.E. met belangstel ling een oefening met dezen hond bij, die hoewel toen nog maar pas uit Duitschland aangekomen, reeds prachtig werkte. DE TWEEDE KAMER behandelde iLan gisteren eindelijk de militiewet-wijziginj. Over het twee- ploegensteisel, waar veel voor en te gen was, oefende de heer Thomson geen critiek. Zijn bezwaar tegen cLit wetsontwerp was voornamelijk van principieelen aard, nl. dat van den lain, geen iegerhervorming te wach ten was in de richting van een volks leger, dat veeleer maatregelen wer den getroffen om die richting tegen te werken; dat geen pogingen werden beproefd om Jiet kazerneleven te be korten, doch dat integendeel het be- roepslegerdogma werd gehuldigd, dat steeds manschappen in voldoenden getale in de kazernes moesten zijn. Door dit voorstel werd het blijvend gedeelte niet met 2 maanden verkort, de diensttijd werd met 2 maanden verlengd, in strijd met het gevoelen van dr. Kuyper en de uitla- j tingen van andere woordvoeders der rechterzijde. Men kreeg een wet- telijken dienst van 11 maanden, een echt reactionair standpunt, bij de na- jaarsploeg. En ook van vermindering van herhalingsoefeningen was geen sprake maar bezuiniging was het lokaas. Het geheele blijvend gedeelte werd door den Min. feitelijk afge schaft, althans van karakter veran derd. De verzwaring van den dienst was een bedreiging van het voortbe staan van dit instituut. De practische bezwaren van het voorstel werden gedeeld door de overgroote meerderheid der compag niescommandanten; spr. voerde er enkelen aan. De opleiding zou een warwinkel worden. De proef die de Min. wilde nemen, achtte spr. voor de practische opleiding en voor het be houd van góed kader noodlottig. Spr. bracht den Min. lof er voor, dat hij niet meer vasthield aan het idéé van groote garnizoenen met het oog op de mobilisatie; de Min, scheen in dit opzicht iets van zijn tegenstan ders te hebben geleerd, ondanks de afkeuring van den Raad van defensie. Maar de MLn. die het land redde met zijn 2200 vrijwilligers van December jl., legde aan de Eerste Kamer een staat over, waarop spr. vertrouwde, doch die thans bleek misleidend te zijn geweest. (Beweging). Naar het aanhangige ontwerp had de Min. in alle grensgamizoecen tekorten aan manschappen. Wij hebben de ruimste plaats ge geven aan den ernstigsten bestrijder, bij wien zich nog de generaal Eland voegde. Maar overigens was er bij de leden die nog het woord voerden eenige aarzeling waar te nemen. Zoo kwam het betoog van den heer Mar- chant, die met den heer Thomson de gevaren van 's Ministers stelsel op den voorgrond schoof, aarzeling om deswege af te wijzen wat er goed was in het voorstel. Sommigen beschouw den het twee ploegensielsel als een compromis. De heeren Ter Laan en Van Karnebeek étonnés de se trou- ver ensemble namen het vrijwel voor het voorstel op, behoudens eeni ge aanmerkingen waarover het debat bij artikelen en amendementen nog wel loopen zal. En evenzoo werden eenige reserves gemaakt door de hee ren Duymaer van Twist, Schokking en van Vlijmen, die tot besliste ver dedigers van het voorstel behoorden. De indruk was, dat het over het al gemeen niet zoo heel vriendelijk ont- vangen ontwerp, waarover zoo veel geschreven is, ten slotte een vrij be langrijke meerderheid vinden zal. Na de pauze werd gestemd over de werkloosheidmoties. Die van den heer Troelstra werd verworpen met 71 te gen 8 stemmen, die van den heer Treub aangenomen zonder hoofdelij ke stemming. N. Z. A. S. M.-PERSONEEL. Dezer dagen hield de afdeeling Am sterdam van den Bond van N. Z. A, S. M. personeel onder voorzitterschap van den heer J. van Beusekom een aigemeene vergadering, naai- aanlei ding van het antwoord der Engelsche Regeering en een voorstel van hei Bondsbestuur tot liquidatie van den Bond. Met aigemeene stemmen werd be sloten de actie tot schadevergoeding krachtig voort te zetten en in geen geval tot liquidatie ove rte gaan. POLITIETOEZICHT OP DE NOORD- ZEE. In de vergadering van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken te Vlaar- dingen werd voorlezing gedaan van het antwoord van den minister van marine op het schrijven der Kamer in zake het onvoldoende politietoe zicht op de Noordzee, luidende: „Als een gevolg van verschillend* omstandigheden was het gedurend* eenigen tijd niet mogelijk voor het po litietoezicht op de visscherij dat mate riaal en personen beschikbaar te stel len, hetwelk in vorige jaren daartoe was aangewezen. De aandacht bleef niettemin op ver sterking van het toezicht gevestigd en zoodra dan ook in September jl. II. M. schoener „Zeehond" weder vooi den dienst gereed was, werd de be kruising der vischterreinen weder aan 2 politiekruisers opgedragen, t* weten do „Dolfijn" en de „Zeehond" waarvan laastgenoemde voorzien if! van draadlooze telegrafie en zoels* licht. „Deze toestand zal bestendigd blij ven tot aan het einde der haringvis- scherij In December a.s. als wanneer de „Dolfijn" wordt uit dienst gesteld. „Het is mijn voornemen in 1909 van April tot December het politietoezicht te doen uitoefenen door de schoeners Zeehond en Dolfijn, terwijl tevens door een of meer torpedobooten, typ* Ophir, de vischterreinen van tijd tot tijd bezocht zullen worden. AUTO-ONGEVAL. De burgemeester van Rhenen, jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, reed Woensdagochtend, doordat het stuur van zijn automobiel onklaar werd, met zulk een vaart tegen een ijzeren hek, dat het hek uit den grond gerukt en de automobiel ten deele verbrij zeld werd. De bestuurder, zekere Es- seveld, werd uit de auto geslingerd en hevig verwond weggedragen. Zijn linkerbeen was op twee plaatsen ge broken. De burgemeester, die in d« auto bleef zitten, kwam met den schrik vrij. EEN DRAMA. Indertijd maakten wij melding vaiO een drama, dat zich in een der hotelfl hier ter stede afspeelde, nl. van een heer, die zich van het leven beroofde, na bij de Club de Bienfaissance zijn geld te hebben verspeeld. Thans lezeri wij in de „Neue freie Presse", wie ds bewuste heer was. Het was de vijftig jarige graaf Stanislaus Potulicki, af stammeling van een oud-adelijk Poolsch geslacht. In 1896 werd hij aangesteld tot of ficier van het Duitsche leger, maai moest zich uit den dienst terugtrek ken, wegens een affaire in een speel club. Hij beheerde daarna zijn faml liebezittingen in Grajewo bij Posen, die hij echter spoedig na zijn huwe lijk met een Amerïkaansche million» nairsdochter verkocht, om naar New- York over te steken. Daar maakte hi| de millioenen-bruidschat van zijn vrouw op, en ging naar Montreal ia Kanada, waar hij, onder den aange nomen naam van Stephan Werner, een Poolscho bank oprichtte. Hij ver wierf zich onder de Poolsche uitge wekenen in Kanada een talrijke clien tèle, zijn bank moest echter haar be talingen staken, omdat de stichter met de fondsen zijn schulden betaal de. De graaf Potulicki vluchtte hierop naar Amsterdam, om daar, na zija laatste geld verspeeld te hebben, eind aan zijn leven te maken. (Tel.) DIEFSTAL. Aan een kermisreiziger te Breda* P. van E. genaamd, die Dinsdag avond door zijn kornuiten dronken' thuis is gebracht, is een portefeuille met 400 ontstolen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1