NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28a Jaargang. No. 7771 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 23 OCTOBER 1968 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRBB JHAANDBNt Voor Haarlem i Voor d@ dorpen to den om'lbrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 230 tanco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummersi Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem -h n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Venoootsebap Lonrens Coster. Directe»» J. C. PEEREB008L 0.02 H 037 H ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft-elke regel mee? /0. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing g BO Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. SstereommunaaS Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Baiienspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem to dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Huitenlandsch Overzicht DE CRISIS IN DEN BALKAN. In de dagen der benauwde span- ping toen 75 naar oorlog wees en slechts 25 een vredelievende oplos sing deed hopen vloeide ons een boutade uit de penGe herinnert u die wel De zieke man (Turkije) is nog altijd even ziek De dokter(es), Europa, staat bij de sponde en peinst, welke mid delen der wetenschap nog kunnen worden aangewend, om 't herstel te bewerken Eén been afzetteneigenlijk is twee noodzakelijk.... Eén arm moet er minstens aan gelooven.... de tweede zal ook moeilijk den dans ontspringen... Ja, aan het hoofd zijn <?ok ern stige kwetsuren, óók dat moet geamputeerd worden, maar dan... sterft de zieke man en dè.t mag niet Hij mag van alles ontroofd worden, als 't hart maar blijft kloppen Begraven is zoo lastig en geeft zooveel rompslomp Als eenig redmiddel meende de dokter (es) een belangrijke en zeer ge vaarlijke operatie te moeten toepas sen (in onze beeldspraak een confe rentie der mogendheden), maar... de rieke man zei ik moet van al die nieuwe snufjes niets hebben, ik neem de oude huismiddeltjes van mijn grootmoeder te baat, drink kamillen, en flink onder de wol.... En warempel, 't schijnt den patiënt goed te bekomen.... zoodat de dok ter (es) nu wel een beetje verbluft kijkt Een CONFERENTIE DER MOGENDHEDEN vond de Turk een beetje te gewaagd. De „bevriende" landen wilden zulke rare dingen doen, en het had er veel van of onderling afspraakjes gemaakt werden, om.... 't land van de halve maan eerlijk te verdeelen als kinde ren een spekpannekoek. Van de mo gendheden hebben we niets goeds te verwachten, daarom is het beter, als we trachten de geschillen ONDERLING TE REGELEN. Een conferentie zal Bulgarije en Roemelië toch niet de genomen onaf hankelijkheid weer ontnemen, en om Europa te laten beslissen over de vraag, hoe groot de geldelijke scha deloosstelling moet zijn, om de vazal- plichten en het recht op de Ooster spoorwegen af te koopeu, is niet noo- dig. Dit varkentje kunnen we wel sa^ men met Tsaar Ferdinand wasschen. De mogendheden zullen Oostenrijk- Hongarije toch niet verplichten ons Bosnië en Herzegowina weer terug te geven, dus Ook Bulgarije en Oostenrijk-Hon- garije toonden weinig lust om zich door de mogendheden de wet te laten voorschrijven heeft men in 't O.-H. rijk niet beweerd de conferentie mag er komen, maar.... ze moet zwijgen over de annexatie door ons gedaan heeft Bulgarije niet geweigerd ver plicht te worden tot het betalen van een schadeloosstelling? Ook bleek duidelijk, dat geen der ln deze quaes- tie betrokken landen veel liefhebberij had om OORLOG TE VOEREN met Turkije noch Oostenrijk-Hon- garije noch Bulgarije.... Men deed niet veel meer dan elkaar wat bang maken. Nu zijn de voorloopige onderhande lingen tusschen de landen reeds voor enkele dagen begonnen. Eonige Oos- tenrijksche en Bulgaarsche diploma ten zijn in Consta.ntinopel vergaderd en trachten tot een voorloopige schik king te komen. We weten niet precies, in welk stadium de ONDERHANDELINGEN gekomen zijn, wel wordt gemeld, dat de besprekingen veel hoop geven op een minnelijke schikking. Welke schadeloosstelling zal Oos tenrijk geven Een bericht meldt, dat de monarchie heeft aangeboden aan Turkije het volste bezit van het pas ontruimde Novibazar te willen waar borgen dit wil dus zeggen, niet al leen ontruimen, maar ook te zorgen, dat geen andere mogendheid zich er iets van zal toeëigenen. Dit is van belang als men bedenkt, dat Servië en Montenegro van plan zijn er een gedeelte van ln te palmen. Of Turkije dit een voldoende scha-; deloosstelling zal vinden mis schien moeten er nog een naar mil. lif ~~ules bij Tusschen Bulgarije en Turkije gaat het alleen om het bedrag der schade loosstelling. Dit geschil is dus nog gemakkelijker te regelen. Bulgarije komt zelfs aan vroegere wenschen van Turkije tegemoet en heeft zich bereid verklaard de Oosterspoorwe gen aan de maatschappij terug te ge ven, mits ze dan later tot verkoop bereid is. Alles gaat zoo prachtig Blijft het meeloopen, dan is de Balkan-crisis misschien in enkele da- ren alleen een feit voor de geschie- gen alle< denis Toch niet zoo erg haastig I We moe ten ook nog met SERVIë EN MONTENEGRO rekening honden. De Servische mi nister (MRowanowitz) bezoekt de Eu- ropeesche hoven, om de aan staande conferentie (als die komt 1) gunstig te stemmen voor de belangen der Serviërs. Hij zeinog is alle ge vaar voor een oorlog niet geweken. Servië vertrouwt op de mogendheden, dat het recht krijge. Krijgt het ddt niet, dania het oorlogsgevaar er weer, want de Serviër zal niet berus ten in dit gedwongen physiek en mo reel ten gronde gaan. Maarzal men den Serviër dwingen de kaart te zetten en va-banque te spelen Alles of niets De Minister heeft het gezegd I Of we hem daarom maar onvoorwaar delijk moeten gelooven Doen we 't, dan moeten we aannemen, dat de KROONPRINS (wiens doopceel we onlangs lichtten 't was geen vleiende getuigenis zoo'n lieve jongen is, een onschuldig lammetje zonder baatzuchtigheid, en dieo, zooveel van ,,pa" houdt.... Geloove wie 't wil I Uit alles blijkt, dat de stemming in Servië met den dag kalmer wordt. In de laatste dagen hebben er geen straatbetoogingen plaats gehad, eeni- ge oproermakers zijn door de regee ring in de gevangenis gestopt, enz. Men schijnt dus in het noodlot te berusten, watin deze omstandig heden misschien wel 't verstandig ste is. Met dit al geven cle mogendheden hun CONFERENTIE- idée nog maar niet op. In 't Lagerhuis verklaarde de Engelsche minister Grey, dat het doel der thans tusschen de mogendheden gevoerde onderhan delingen is, om zoodanige overeen stemming in het conferentie-pro gramma te verkrijgen, dat zij zonder het veld der verwarring grooter te maken, tot een oplossing van de moeilijkheden, die het gevolg der jongste gebeurtenissen waren, zal voeren. De Engelsche regeering vertrouwt, dat de eerste taak der conferentie zal wezen, om aan Turkije eene schade loosstelling te verzekeren, de belan gen der Porte te beveiligen, en de nieuwe regeering, wier initiatief zul ke weldadige gevolgen voor het tfe- stuur van het Turksche rijk heeft gehad, sterker te maken. Het voor stel tot een conferentie ging in de eerste plaats van Turkije uit; maar het denkbeeld der conferentie was ter zolfder tijd in meer dan één staat op geworpen. Misschien kan de conference la-ter nog -noodig blijken al is het alleen maar om de aangenomen verande ringen in het verdrag van 1878 te re- gistreeren I EEN VORSTELIJK HUWELIJK IN DUITSCHLAND. Donderdagmiddag werd in tegen woordigheid van de familieleden van het bruidspaar in de keurvorstelijke zaal van het koninklijk slot het huwe lijk van prins August Wilhelm met prinses Alexandra Victoria zu Ho'- stein Glücksburg door den ambte naar van den burgerlijken stand vol trokken. Hierop volgde het plechtige kerkelijke huwelijk in de slotkapel, dn tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigde gasten. Aan de felicitatie-cour na het ker kelijk huwelijk namen ook de leden van het diplomatieke korps deel. Aan het souper bracht keizer Wilhelm een toost uit op het jonge paar, hen er op wijzende, dat leven en arbeiden be- teekentiets wrochten voor vader land en volk. Het slot van de plechtigheid was volgens oud gebruik een fakkeldans. Daarna vertrok het jonge paar naar Hubertusstock. BELASTINGHERVORMING IN PRUISEN. Het in de troonrede aangekondigde nieuwe ontwerp omtrent de hervor ming van het Pruisisch financie wezen, Is ingediend. Het heeft ten doel de middelen te verschaffen, benoodigd voor een ver hooging der ambtenaars-tractemen- ten, die sinds lang in uitzicht gesteld was. Onderwijzers en godsdienst leeraren zullen ook van deze salaris- verhooging profiteeren. Deze posten alleen maken een sup plementaire begrooting van 153 miï- lioen noodzakelijk voegt men hier aan toe de onkosten der eveneens te verhoogen -pensioenen, dan zal er 200 millioen belasting meer betaald moe ten worden. Directe en indirecte belastingen zul len sterker aangeschroefd worden. De nieuwe tarieven op het inkomen zul len echter alleen kapitalen treffen, die meer dan 7000 mark aan inkom sten brengen. Een afzonderlijk tarief is voor de vennootschappen opgesteld. Belangrijke vermindering wordt aan famillën naar gelang van het aantal kinderen toegestaan. KIESRECHT-DAMES. Zestien Engelsche suffragettes had den zich voor het politiehof in Bow- street te verantwoorden, beschuldigd van zich tegen de politie op 13 Octo ber verzet te hebben. Daar zij weigerden, de verzekering van zich goed te zullen gedragen, te geven, beloopen zij een gevangenis straf van drie weken tot drie maan den. Arme martelaressen HET PARLEMENT IN TURKIJE. De verkiezingen vorderen slecht. Er zijn pas.... acht leden gekozen, zoodat het erg onwaarschijnlijk is, dat het parlement op 14 November bij elkaar kan komen. 't Heeft geen haast.... Turkije heeft het al zoo lang zonder parlement ee- daan ANARCHIE IN PERZIë. De Londensche „Times" verneemt via Petersburg uit Teheran, dat de positie van den Sjah wankel berint te worden. De Perzische kozakken onder den Russischen kolonel Liakof hebben hevel gekregen, naar Tahris te vertrekken maar zij willen uiet. De gezanten te Teheran dringen er bij den Sjah op aan, dat hij zonder uit stel het Parlement Bijeenroepe. In enkele Russische couranten is, met het oog op den verwarden en on- bevredigenden toestand te Tabri3 en elders in Azerbeldsjan, de opmerking gemaakt, dat Rusland maar een re giment troepen moest sturen, om in genoemde stad de orde te herstel len Het blad „Retsj" vindt daarin aan leiding tot de vraag, of zulks dan misschien ten doel zou hebben, in Perzië een vergoeding te halen voor inlijving van Bosnië en Herzego- wina door Oostenrijk-Hongarije. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Waarom we er zuo slecht voor staan" in de rubriek Om Ons Heen. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. De navolgende circulaire is aan de belanghebbenden rondgezonden: O n der ge tee kenden h ebben de eer u dringend te verzoeken de door den heer mr. Joh. Enschedé, voorzitter der Maatschappij van Nijverheid, op Maandag 26 October te half drie uur in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam belegde vergadering met uwe tegen woordigheid te vereeren, daar het plan bestaat naast de vermoedelijk door die vergadering te stellen mo tie, wat het kunstambacht betreft, een tweede verzoekschrift, in verband met de door de Regeering voor de in 1910 ln Brussel te houden tentoon stelling toe te kennen subsidie, ter teekening aan te bieden, dat aan de Tweede Kamer gericht, afzonderlijk zal worden verzonden." Dit rondschrijven is onderteekend door de heeren F. M. baron Van Lyn- den, voorzitter van de Commissie van Kunstnijverheid; E. A. von Saher, Secretaris van de Commissie van het Museum van Kunstnijverheid, Direc teur van het Museum en de School voor Kunstnijverheid, te Haarlem. Jac. van den Bosch, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging voor Am bachten en Nijverheidskunst, Am sterdam, en J. A. Pool, „Onder den Sint Maarten." Opgedragen. Naar wij vernemen, is aan de firma Jan A. Jonker Zoon alhier opge dragen het bouwen van drie heeren huizen naar eigen ontwerp aan de Linnaeuslaan in het Haarlemmer houtpark ie Heemstede- EERSTE SéANCE-STEENMAN. Wat zullen we nog lang nagenieten van dien heerlijken Messchaort-Rönt- gon-avond 1 Een avond mag hat eigenlijk niet eens heeten alios bij elkaar zijn Mes- schaart en Röntgen geen vol uur te zamen bezig geweest. Maar 't was dan ook een uurtje, dat meêtelt. Eerst brachten de beido kunate- i naars ten geöioore een vijftal liederen j uit de nalatenschap van Röntgen' vriend Edv. Grieg. Dat deze compo- sities van den grooten Noor alle roet groot meesterschap voorgedra gen natuurlijk, an met eerbiedige aan dacht aangehoord er bij het pu- bl'ek ,,tn" gingen, geloof ik haast niet. Ja, het laatste, da>t geestige, op gewekte „Der Jasrer" werd zeer ge noten. en ook ..Mein kleiner Vogel*" zal wel de sympathie dei- hoorders gewonnen henben. Maar „Weinaóhts- sGlmee" en „Seulzer" zijn liederen, die wellicht bij nadere kennismaking winnen., maai- bij een eerste hoore© meer bevreemden dan bevredigen. M. i. is deze gemengde indruk hier aan toe to schrijven, dat deze compo sities, die naar den vorm toch eigen lijk strophenhederen zijn, te veel trachten te détail Leer en. Mij dunkt, do muziek van een strophonlied moet zich bepalen tot het weergeven dar hoofdstemming alleen hoe meer aar dige en tref lande bijzonderheden ove rigens, hoe beter maar zij moetetn vooral niets „bedoelds" of „gewilds" hebbanveeleer het spal van een ge lukkig toeval schijnen. Dat „onge wilde" nu, dat de groot© moestere van 'het strophenliad Schubert en Rob. Frons b.v. in hun werk wisten te bewaren, ontbreekt te veel Ln deze Me. deren van Grieg an vandaar de min der klare, minder bevredigende in druk, dien zij op ons maken. Maar wat er wed „in" ging, dat wa ren de beide ballades van LÖwe „Der Nöck" en „Hochzedtslied" Hoe verscheidene malen hebben wij deze prachtwerk]es nu reeds door Mes- schoort of door anderen voortreffelijk hoonen voordregenmaar t.ocb, le ken zij niet gloednieuw, toen Mas- schaert ze ons gisterenavond op zijn heel eenige wijze en telkens naar het schijnt weer anders en meer „pakkend"' dan een vorige maal voorzong? Heeft men ooit hoor en zin gen zooals hij in „Der Nöck" deed? En kan men zich wel iets wonder baarlijkere van zangtechniek en iets geestvoller van expressie denken, dan Messchaerts voordracht van het „Hochzedtslied" Maar naast deze helfionkerende ju. weelen van vocale kunst staat ln mijn herinnering niet minder stra lend Römgen's phenomanale vertol king van de „Etudes Symphoniques", een der heerlijkste van Schumann's pianowerken. Wat een gloed en over tuiging, maar tegelijk wat naïviteit en spontaniteit spreken er uit dat spel van Röntgen, waar hij zich tot tolk maakt van een zijner groote geestverwanten. Röntgen poseert nooit als virtuoos. Hij heeft zou je zoo zeggen juist techniek genoeg om dat etxnvoudige liedje of viool stukje netjes en accuraat te accom- pagixieeren. Maar als hij straks ln een solonummer voor ontzaglijke moeilijkheden komt to staan, heeft hij altijd nog Juist techniek genoeg, om er alles mooi en duidelijk en gloed- en karaktervol uit te brengen. Een man van moeieiijk te schatten, maar zeer zeker zeldzaam groote ca paciteiten I En nu nog een woord van donk aan onzen zeer verdienstelijken stad genoot J oh an Steenman. Dank niet alleen voor het werkzaam aandeel, dat hij persoonlijk ln deze Séance nam door do voordracht van Mozart's Vioolconcert ln A-dur, No. 5 en eeni ge kleinere stukken van Nardini, Dvo rak en Goby Ebe-rhardt (welke voor drachten door de aanwezigen blijk baar zeer op pr-ijs werden gesteld), u.iaar dank ook vooral voor de ons ge schonken gelegenheid, hot kunste naarspaar Messchaeri-Rontgen nog eens in intieme© kring te genieten an te bewonderen. Moge de heer Steen- man nog lange jaren er zijn lust en glorie ln blijven vinden de getrou wen zijner Séances voor Kamermu ziek ln artistieke aanraking te bron- gen roet wat in de wereld der kunst groot en belangwekkend 1s. PHILIP LOOTS. Spoorwegen door de Haar lemmermeer. Vanwege de Hollandsche Electri- sche Spoorweg-Maatschappij is voor hare lijnen naar en door de Haarlem mermeer ln den laatsten tijd flink doorgewerktal de benoodigde gron den zijn getaxeerd en de aanbiedin gen tot overneming zijn aan de eige naars gedaan. Betrekkelijk weinigen hebben met de aangeboden som geen genoegen genomen. KINDERKOOR HOSANNA EN CIIR. ZANGVER. SOLI DEO GLORIA. Ter gelegenheid van haar respect. 20. en 10-jarig bestaan gaven deze vesreenigingen te zanten een feesicon- eert onder leiding van haar direc teur, den heer A. W. Wesaelius, inde Groote Kerk alhier. Mag het Dins dagavond bij de Wognummars vol geweest zijn, gisterenavond was het wat men pleegt te noemen eivo1. Wij moesten ons dan ook mot een staan plaats tevreden stellen, maar onder het orgeJ staande, merkten wii door de aangename afwisseling ln het pro- gramma, n.L kinder-, gemengd- au inanneinkoor en sopraansolo, en niet minder het Haariemsche strijkorkest, dir. de heer Krisns, niets van e enige vermoeienis. Integendeel, het pro gramma en niet miaöeir de uitvoerders uitvo3rsters en ritvo&rstortjes (er waren n.l. hummeltjes bij \an een jaar of 6) hebben de aandacht steeds gespannen gehouden. Om even op de ui'Lvoer&tertjes (het kindarko-or) tersg te komen, zij ge zegd, dat dit van het vocale gedeelte wel den moesten indruk op ons heeft gemaakt, vooral in de kleine Canta te van. L. v. d. W uip, waar de klein tjes aanheffen: „Jezus is een kinder vriend 1 Onzer wil Hij zich erbarmen, Hij nam kindren ln zijn arnim, Je zus is een kindervriend". Geïllustreerd door uitstekend elem- meru&e houten blaasinstrumenten, glanzend, koper en mollige© cello-Loon kwam dit werkje goed tot zijn recht. Wij mogen het sopraamtje dat zong dat wij dikwijls van U spreken, een complimentje niet onthouden. Het gemengde koor, dat vooral wat het mannenkoor betrof, belangrijk bleek versterkt te zijn, gaf ook blijken zich voor deze gelegenheid eens flink voorbereid te hebben, alhoewel de sopranen er nu en dan wied eens niet bi] konden. Het belangrijkste voor de uitvoer ders in het algemeen lag wed in het Halleluja (woorden van O. G. SLei*- kenburg), muziek van Henri J. J. Rousseau Ducroissi, voor een 3e Opus een in veie opzichten mooi ge dacht muziekstuk. De instrumentatie van „De Zee" e© „Der vogelenlied" mag zeker als bijzonder mooi ge slaagd aangemerkt worden. De uitvoering van dit werk ware, dunkt ons, beter geslaagd, indien de sopraan-soliste, mevr. I. Wesselius Van Bseemen wat sterker orgaan had gehad. Het is toch voor een hoe wel lieve doch zwakke stom niet goed, tegen een, zij het dan ook uit stekend begeleidend, volledig orkest op te zingen. Evenwel zullen zij, die het voorrecht hadden iets dichter bij haar te staan, ten zeerste vo,n haar mooien zang genoten hebben. In de concertzaal van de Sociëteit Vereeniging zal. dunkt ons, trouwens hei geheele programma beter tot zijn recht komen, want aau pantoffelpa rade mankeerde het wederom roet. Gaarne brengen wij ten slotte hul de aan hem, die dat programma in elkaar zette, voor de voorbereiding zorgde en de aansprakelijke persoon is voor het welslagen van dit con cert, n.l. aan den heer A. W. Wesse lius, dein kraniger dilettant-dirigent. Hij dwingt alle respect af. De uitvoe ringen, die wij onder zijn leiding volgden, getuigde© tot dusver* steeds van goede voorbereiding. K. De afschaffing der Ker mis. Er is weer eens een actie op touw gezet, om den Raad te verzoeken tot afschaffing der kermis over te gaan. De actie gaat uit van de Ver. ter be hartiging van de belangen van jonge meisjes, die een adres tot den Raad gericht heeft, en bovendien aan alle kerkeraden, christelijke- en geheel- onthoudersvereenigangen het verzoek heeft gedaan, om dit adres te steunen of een afzonderlijk adres op te stel len. Gelijk uit ons raadsverslag is ge bleken, zijn reeds eenige adressen bij den Raad ingekomen, behalve van genoemde vereeniging ook van den Kerkeraad der Gereformeerde Ge meente A, en van de afdeeling Haar lem van den Nat. Christen Geheel- onthouder&bond. Vermoed wordt ech ter, dat dezer dagen nog meer adres- zullen inkomen. Hinderwet, Door B. en W. wordt bekend ge maakt, dat bij hun beschikking van 20 October nieuwre voorwaarden zijn verbonden aan de beschikking van 11 Mei 1905, waarbij aan het bestuur der vereeniging „Algemeen Landbouwers- belang" vergunning is verleend tot oprichting van eene inrichtng tot zui velbereiding in de perceele© Spaarn- wouderstraat 32, 32 rood en 34. UITBETALING DER WEEKGELDEN AAN GEMEENTEWERKLIEDEN. Men schrijft ons: lederen Vrijdagmorgen tegen half twaalf vult zich het Prinsenhof met een groot aantal werklieden in dienst der openbare werken van de gemeen te om precies te half twaalf zich te verzamelen voor het genoemde bu reau bij de Hoogere Burgerschool. Het is dan namelijk uitbetalen der weekgelden. Op zich zelf niets bijzonders. Doch allereerst is het een eigenaardige tijd, want de meesten worden aldus ongeveer een uur onttrokken aan hun dienst. Ten tweede een eigenaar dige plaats. Bij mooi zomerweder mag het een genot zijn daar eenigen tijd te kunnen rusten onder het lom mer der prachtige groene linden, met regen en wind en in den winter is het zeker verre van aangenaam. En nu willen we niet eens spreken van de vele staaltjes die daar wel eens ge lukkig lang gelden vertoond zija als van schuldeischers, huisvrouwen enz. Ze mogen voor den toeschouwer wel eens stof tot lachen hebbe© gege ven, voor de betrokkenen was het niet plezierig op de openbare straat. Waarom de loonen niet uitbetaald op een afgesloten terrein, bv. op de werf aan de Raaks? De menschexi konden dan beschut staan en waar om niet na afloop van den werkdag"? Het is immers bijna overal zoo. Moet men denken, het is altijd zoo geweest, waarom zouden wij het ver anderen? Misschien kon bet nog eenvoudiger, door nl. de weekloonen uit te laten betalen door de respectievelijke bazen en opzichters. Immers de onderwijzers ontvangen hunne salarissen ook van hunne hoof den en we meene© dat de gemeente ambtenaren het ook bekomen door bemiddeling hunner chefs. Van dit laatste echter wilde men ons geen ze kerheid verschaffen. Het behoorde on der de rubriek „ambtsgeheimen." Christ. Metaalbew. Bond. De volgende conclusie is op het con gres van den Christel ij ken Metaal bewerkers Bond met aigemeene stem men aangenomen De Christelijke Metaalbewerkers- Bond, in congres te Haarlem in het gebouw „Volksbelang" bijeen „besprekende de toenemende werk loosheid in de metaalindustrie in ons land „spreekt als haren wensch uit, dat de regeering pogingen zal aanwen den om, althans die stoomvaart maatschappijen, welke van de regee ring subsidie ontvangen, in- de voor waarden dezer subsidie voor te. schrij ven, dat zij de schepen en werktui gen noodig voor hunne bedrijven, be- hooren te laten vervaardigen op werven en fabrieken hier te lande." Verder werd in zeer afkeurenden' zin gesproken over de houding vah de directie der Koninklijke Holland sche Lloyd om niet beide benoo digde schepen in ons land te doerf bouwen, evenzeer het voornemen van de directie der stoomvaart-maat schappij „Zeeland" te Vlissingen, om ds drie nachtbooten, welke gebouwd moeten worden, in het buitenland ta doen bouwen, werd sterk afgekeurd. Besloten werd zich over deze aange legenheid tot de regeering te .wen* den. ,'t Binnenhuis" te Haar-- lem. De tentoonstelling van de reeks ontwerpen voor gebruikskunst, door H. P. Berlage en Jac. Ed. Bosch, van 1900 ai tot 1908, welke tot den 27stea October in ,,'t Binnenhuis" geopend blijft, zal daarna den lsten Novem ber in het paviljoen van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem ga< opend worden. Belangrijke veiling. Dinsdag begint in het verkoopld- kaal van de firma Sarlet aan de Nas- saulaan een belangrijke veiling Yatï postzegels, poststukken, enz., nagela ten door den heer J. Berkhout Gz., die hier woonde. De catalogus beslaat niet minder dan 60 bladzijden, de veiling wordt dan ook over vier avonden verdeeld. Hooger beroep. Naar men ons mededeelt Is door G. K., A. T. K. en L. K., hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantom-echter te Haarlem, d.d. 21 October 1908, waar zij zijn schuldig verklaard aan wederrechtelijk op den openbaren weg een ander, tegen diens uitdrukkelijk verklaarden wil

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1