Uit de Omstreken Binnenland DE RAJAH WAS VERSTANDIG. Land en Tuinbouw Koloniën Letteren en Kunst Aanvaring. Woensdagavond had in de Houtr nawn te Amsterdam eene aanvaring plaats tusschen een passagiersboo der firma Bus, van Haarlem, en de sleepboot „Obi", van de firma flut ters te Amsterdam. Laatstgenoemde £oot bekwam aan stuurboord belang rijke averij. HEEMSTEDE. Giasflahrték, Die werkzaamheden aan die gasfa briek vordemen goed. Het grootste g deelte der buizenleddiing-, die een ge zamenlijke lengte lieteft van pl. min. 18 K.M., ligt reeds in de wegen. Uitslag van de loting voor de Na tionale Militie 1. H. Vester. 2 C. J. Brossois. 3. P. L. C. Schulte. 4. P. C. Visser. 5. W. Sleenhoven. 6 P. J onker. 7. J. G. Driessexu 8. XV. D. Cohen. 9 M. Rooy. 10. S. J. SteenvoordeiL 11. W. J. C. Booimaru 12. C. M. Weyers. 13. J. P. M. de Wildt, 14. W. van der Colk. 15. A. van Beusekom. 10. A. P. Daniëls. 17 P. J. J. v. d. Putten; 18. A. M. Huipen. 19. H. van Wickevoort Crommelln. 20. W. W. Roozen. 21. B. E. Gomperts. 22. J. Lammers. 23. P. B. F. Jansen Hendriks. 24 A. L. Fictoor. 25. W. A. P. F. L. v. Koningshoven. 23 J. A. J. Leuven. 27. C. Bosman. 28. W. M. v. d. Peyl. 29. G. J. Y. Zegwaard. 30 J. Esselman. 31. S. P. Uvenhoven* 32. Th. Bos. 33 P. E. Stokman. 34 J. Komen. 35 J. Milatz. 33 J. Th. Brouwer. 37. L. Stynman. 38. C. W. van BlankensteyS. 3 J. C. J. Prey de. 40. C. P. Smit. 41. A. van der Linden. 42. W. Driessen. 43. J. A. J. M. v. d. Weiden. 44. J. v. d. Bos. 45 E. J. van Lent. 40. F. W. Mohlraaun. 47. J. Smit. 48. M. Parson. 49 W. Nys. 50. J. P. van Wetering. 51 A. F. Roozen. 52. H. van der Werff. 53 M. Reedijk. 54 G. J. van Tongeren. 55. W. H. Sabelis. 56. H. van Orden. 57. O. C. Kooren. De nummers 11, 20, 25 hebben vrij stelling opgegeven wegens broeder- dienst. De nummers 4, 8, 14, 21, 27, 32, 39, ■*0, 43, 48 en 55 wegens gebreken. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Uitslag der loting voor de Nationa le Militie: J. v. d. Aar 13, J. A. van Beusichem 27, H. B. Blom 38, H. J. Buijs 5, W. Doeve 14, H. Dijkzeul 16, Th. J. Dijk- zeul 3, H. de Graaff 8, A. M. J. Gran- dia 26, II. J. Hartgerink 18, J. W. Hartgerink 12, C. van Huis 24, W. Jansen 39, J. F. van Keijmpea 29, H. Kerkhoven 4, J. van Keulen 34, M. J. Kroon 1, H. J. de Leeuw 20, G. Mole naar 17, N. Molenaar 36, D. Musterd 32, J. J. Pols 23, H. S. van der Putten 6, J. E. Pijnacker 31, D. van Reijen- dam 19, J. C. Richardson 25, C. Roo- sen 15, G. H. J. van Ruiten 9, W. Spruijt 2, A. G. Stokman 11, P. Stok man 7, M. van Strien 21, A. J. Vis ser 37, J. Vrolijk 22, C. J. Wempe 10, G. van Westenbrugge 30, L. van der Wulp 28, Th. J. Ziere 35 en C. G. L. Zoetelief 33. HALFWEG. Tor gisteren alhier gehouden na.- Jaarspfta/ndenmarkt waren 56 paar den aangeveerd. Handel traag en ge ring hoogste prijs f 220. SLOTEN. Op de eerste naj aars vee mar k t W oensdag alhier gehouden, waren aangevoerd 97 runderen.. Handel vlug, verkoop 2/3 prijzen 170 a ƒ210. DE SULTAN VAN ASSAHAN ,hoc-ft Donderdagochtend, na een ver blijf hier te lande van ruim vier maanden, de residentie verlaten, om over Genua de terugreis naar Indië te aanvaarden. DE GEMEENTE-FINANCIëN. Ir. de Tweede Kamer-zitting van Dinsdag 20 dezer deelde de Minister van Binncnlandsche Zaken mede, dat het ontwerp van wet tot verrui ming van liet belastinggebied der ge meenten thans bij den Raad van Sta te is. Er blijkt dus wel voortgang met deze in het bijzonder voor Am sterdam belangrijke aangelegenheid te worden gemaakt. Het eenige punt, waarop die Staats- comnvssie voor de Gemeente-fiman- ciën tot overeenstemming is gekomen is aldus schrijft het „Alg. Hbld." de quaestie der noodzakelijkheid van verruimmg van het belastingge bied der gemeenten. Hiervoor diende zij een ontwerp van wet in bij H. M. de Koningin, en zeker mag worden verondersteld, dat het ontwerp, het welk nu bij den Raad van State is, is geschoeid op de leest van dat der Staatscommissie, vooral waar een der gezaghebbende leden van d'e .Staatscommissie als Minister van Binneniandsche Zaken is opgetreden. Jlovendien heeft enkele maanden ge leden de minister van Binneniandsche Zaken aan Gedeputeerde Staten ge vraagd advies over het ontwerp aer Staatscommissie te willen uitbrengen en, naar verluid heeft, hebben Gede puteerde Staten aan de groote meenten om advies gevraagd. De bedoeling van do Staatscommis sie ie het belastinggebied der gemeen ten uit te breiden en daardoor aan den nood der gemeenten te gemoet te komen. Terwijl volgens de bestaande Gemeentewet op de persoonlijke be lastingen in de allereerste plaats de nadruk wordt gelegd, wil de Staats commissie in de toekomst aan de za kelijke belasting de voorkeur geven, Daartoe wordt voorgesteld de opcen ten op de grondbelasting te verhoo- gen, belastingen te heffen naar de verkoopswaarde of meer waarde van bouwterreinen, een zakelijke bedrijfs belasting, een uitgebreider straatgeld en een z.g. bettermantax. Maar ook wil het wetsontwerp de persoonlijke belastingen uitbreiden door in cLe in komstenbelasting de naamlooze ven nootschappen op te nemen, en de uit wonende eigenaren van de onroeren de goederen. Verder bedoelt het wets ontwerp der Staatscommissie aan de gemeenten het recht te geven ook an dere dan de genoemde belastingen te heffen, mits ze maar niet naar de zelfde grondslagen als die eener rijks belasting worden geheven. DE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. De redactie van de „Vlaamsclie Gazet" heeft een onderhoud gehad niet de bestuurders der tentoonstel ling. in 1910 te Brussel te houden naar aanleiding van het bericht, dat Nederlandsche regeering haar taak geëindigd beschouwde, na het verwerpen van het wetsontwerp, waarbij vier ton subsidie voor deze expositie werd gevraagd. Op de vraag van den redacteur, hoe de verwerping van de toelage door de Hollandsche Tweede Kamer moest uitgelegd worden, antwoord den beide bestuurders dat men de zaak in België verkeerd opneemt. Men gelooft er, dat Holland niet offi cieel aan de tentoonstelling zal deel nemen, zooals in 1905 te Luik, de Hollanders vrij latend ten toon te stellen op eigen risico. Daar is niets van. De Nederlandsche regeering heeft reeds geruimen tijd hare offi- cieele bijtreding toegezegd en haren algemeenen commissaris, De Marez Oyens, oud-minister, aangewezen. Dus blijft de Hollandsche regeering officieel verbonden. Het zou onzinnig wezen, te veronderstellen, dat, ten gevolge van de verwerping der ge vraagde subsidie, die regeering zich zou willen achteruit trekken. Indien echter de Hollandsche Twee de Kamer bij hare eerste stemming bleef en weigerde eene mindere toe lage te stemmen, dan zou zij in aan zien verminderen en de regeering en dus de Hollandsche natie klemeeren, niet alleen in de oogen van de Bel gen, maar van alle mogendheden, die te Brussel op de vreedzame world's fair vertegenwoordigd zullen wezen. Op het oogenblik, dat Noord- en Zuid-Nederland elkander nood'ig heb ben in den onzekeren politieken en cconomischen toestand van Europa, zoa het diep te betreuren wezen, dat eene centenkwestie die gelegenhe'd tot goede overeenkomst schadelijk zou beïnvloeden. In België wensclten wij allen eene toenadering met Holland. De open bare meening is daarom pijnlijk ge troffen geworden wegens de stem ming der Tweede Kamer, niet zoo zeer wegens bet cijfer der verworpen toelage, maar wegens de verwerping zelf, die velen in België als eene daad van wantrouwen beschouwd hebben, ten onrechte nochtans. HARDVOCHTIGE FAMILIE LEDEN. Dinsdag werd te Knijpe (Fr.) boel dag gehouden bij eene hoogbejaarde arme weduwe, van wie enkele fami lieleden uitkeering van de nalaten schap van haar overleden echtgenoot tischten. De koopers waren echter op de hand der weduwe, zoodat zij twee bedden kon inkoopen voor 10 cents, en zoo naar evenredigheid. Voor een zeer geringe som behield zij dus haar inboedel. POSTVERVOER. De raad der gemeente Texel heeft besloten, om bij de regeering pogin gen te zullen aanwenden tot verkrij ging van het postvervoer voor Texel's eigen stoombootondernemlng tus schen Texel en Helder. GEEN BLOED VERGOTEN. Men meldt uit Tiel aan de „Tel." Voor eenige Üagen berichtten wij. dat De J. te Leerdam H. M. de Ko ningin kennis gegeven had van zijn weigering om de drie maanden straf uit te zitten, waartoe het Hof te Arn hem hem had veroordeeld en die 7 October zou ingaan. Hieraan werd door De J. toegevoegd, dat, zoo hij geen zelfmoord durfde plegen, zijn moeder hem dooden zou. Gisteren is het jongmenseh alhier geboeid bin nen gebracht, zonder dat een droppel bloed heeft gevloeid. DE LAGE WATERSTAND. Men meldt uit Stavoren De aanhoudende oostenwind jaagt het water uit de Zuiderzee. De opko mende vloed vermag zelfs maar in goringe mate het afstroomende water orug te dringen. Ebbe en vloed zijn nauw merkbaar. Zoo egaal laag staat het water, dat 'de scheepvaart er door belemmerd wordt, ook en dit is teekenend aan lager wal. De stand hier aan den opperwal is pl.m. 1.50 beneden volzee. Tal van schepen en booten b'ggen in de haven, gunstiger weer af te. wachten. De veerbooten varen geregeld, maar zijn gedwongen een nieuw pad te kiezen, en einde voldoende diepte te vin den. HET DRIEVOUDIG ONTSLAG. In zake het drievoudig ontslag kan worden medegedeeld, dat in het be lang van de ontslagenen, voorloopig geen publiciteit aan eenige plannen wordt gegeven doch zeker is, dat er na korter of langer tijdsverloop weer een sterke actie zal gevoerd worden. Niet alleen zullen, naar ons blijkt, da reeds bekende plannen worden uitgevoerd, doch net gepleegd over leg met de aangesloten organisaties heeft vooruitzichten geopend op nog andere strijdmiddelen, waarvan de aard nog niet bekend kan worden ge maakt. il („Tel.") GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Door. Ged. Staten van Friteslamd is aan die Koningin ber vernietiging voorgedragen een <loor dien Gemeen teraad. van Hemelumer Oldepbaeir en NoondwoMe vastgesteld© verorde ning, waarbij is bepaald, dat ondier wij zereesem, die eeln huwelijk aan gaan, daardoor worden geacht haar ciintsLag te nemen. Volgens God. Sta ten kan. ontslag als onderwijzer (on derwijzeres) slechts worden verleend volgens de regelien van art. 30 dei- Wet op het lager onderwijs. DE NIEUWE BOOTEN VAN DE „ZEELAND" Naar vernomen wordt, bestaat bij de directie van een der betrokken scheepsbouw-maatschappijen 't voor nemen nog een conferentie te houden met de directies der beide ondiere werven, om te bespreken of er nog wat te doen valt na de ontvangst van het vermelde schrijven van de maat schappij „Zeeland". Met dein bouw dei* drie nieuwe boo ten moet een. kapitaal van ongeveer 4 millioen gemoeid zijn. INBRAKEN. In den laatsten tijd wordt to En schedé herhaaldelijk ingebroken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken in het kantoor der coöp. „Tot steun in den strijd". De brandkast werd geforceerd, doch bevatte slechts f 8. Alhoewel alle kasten en lessenaars werden opengebroken, wordt verder niets vermist. („Tel."). INBRAAK MET BRANDSTICHTING. We maakten melding vain een in braak met brandstichting, die Za terdag zou plaats gehad hebben in perceel Watei-looplein te Amsterdam De bewoner was met zijn heele gezin op bezoek bij een der buren, en werd tegen. 10 uur gewaarschuwd, dat uit zijn vertrekken brandlucht kwam. Het vuurtje was spoedig gebluscht, maar de inhoud van kasten en kisten Ij leek op den grond uitgespreid tc liggen, en met petroleum en benzine irgotem te zijn. Er werd niets ge mist, dan een bedrag van 13. Beniji spoor van inbraak werd door de po'i- tie niet gevonden, zoodat de _aik va1! ©enigszins duister karakter werd. Dinsdagavond werd door den bewo- ner aangifte gedaan, dat zijn munt gasmeter was opengebroken, en daar uit een aantal halve stuivers waien ontvreemd. Het grootste gedeelte van don inhoud was achtergelaten. Een eti ander was gebeurd, terwijl een dochter van den bewoner thuis was. en ook thans vertoonde de dein-van de kamer, waar die meter geplaatst was, geen sporen van braak. De justitie doet ijverig onderzoek - maar tot helderheid kon zij de zaak nog niet brengen. Alleen werd geconstateerd, dat de bewoner eerst sinds Augustus verzekerd was tegen brandschade. BRANDEN. Te Oude Pekela brandde totaal af de behuizing van de wed. B. van der Laan,alles was verzekerd. Bijna niets werd gered. Donderdagmorgen is te Veendam een groot deel der machinefabriek, eigenaar Tenhorn, afgebrand. Ve'e landbouwwerktuigen en vijf stoom- dorschmachines zijn vernield, zoo mede vele andere machines. De scha de bedraagt wel een ton. Een en an der is verzekerd bij een Brusselsehe maatschappij. Bij den landbouwer R. Roiling Ozh., te Gasselferinijveem brak brand uit. Aan blusscben viel niet te den ken, want toen de bewoners drn brand vernamen, brandde rteds de ge boete schuur, zoodat bijna niets k-vn worden gered. Een paard an een paar varkens kwamen media in de vlam men om, alsook een nieuwe fiets, Huis en inboedel moeten verzekerd zijn. Rechtszaken EEN WETHOUDER-PLEITER. Mr. Da Vries, wethouder vain Am sterdam, trad voor bet Haagsche Kantongerecht op als gemachtigde van Albert Hein uit Zaandam, die Le s- Gravonhage eienige groote maga zijnen van kruidenierswaren enz. ex ploiteert en die door den gemeente lijken keuringsdienst was aange klaagd van het voorhanden nebben van "beschimmelde peper. De behan deling der zaak leidde tot de voorioo- pige beslissing omtrent een nader deskundig onderzoek, dolt opgedra- woadt aa.n dr. Van Hamel Roos te Amsterdam. Inmiddels is de ver dere behandeling der zaak zes weken uitgestald. SCHULDMISDRIJF. De 4e Kamer der Amsteirdamsche Rechtbank veroordeelde dm 49-jari- gen arbeider uit 's-Graveèaind, die op 15 October 1907 op de buitenplaats „Swajnenburgh" te 's-Graveland, ten gevolge van het roekeloos omgaan met een geweer, den dood van den 22-jarigen Anton Termaim veroor zaakte, tot 2 maanden, hechtenis. Ei' waTen 5 maanden hechtenis ge- eaechsti. Sport en Wedstrijdeo VOETBAL. HET WEDSTRIJD-PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Behalve de internationale wed strijd van de nationale Hollandsche en Zweedsche elftallen, worden Zon dag vanwege den Nederlandschen Voetbal Bond o. m. de volgende com petitie-wedstrijden gespeeld Eerste klasse. '«-HertogenboschWilhelmina—'t Zesde. Scheidsrechter M. Mauritz. Enschedé P. W.—Vitesse. Scheids rechter A. M. Harterink. Reserve eerste Haarlem H. F. C. II—H. B. S. II. Scheidsrechter H. A. Meerum Ter wogt. Rotterdam V. O. C. II—H. V. V. II. Scheidsrechter H. Verbeek. Sparta II—Haarlem II. Scheids rechter C. G. Bakker. Den Haag Quick II—Ajax II. Scheidsrechter E. G. v. Bisseliek, OLYMPISCHE SPELEN. Over de gister gespeelde voetbal wedstrijden seint de speciale ver slaggever der Tel.: FRANKRIJK A—DENEMARKEN. De Denen waren verreweg in de meerderheid en scoorden binnen minuten reeds driemaal. Voortdu rend bleven zij aanvallen en combi neerden allerkeurigst; na hun vierde goal wisten de Fransclien door een vlugge uitbraak op hun beurt een doelpunt te maken. Doch met de rusi hadden de Denen reeds de leiding met 61. De tweede helft kenmerkte zich door 'n groote meerderheid der Denen waai-van de voorhoede schitterend speelde, vooral O. Nielsen. De Fransche verdediging knoeide erbar melijk, negen maal werd in 30 minu ten met slechts korte tusschenpoozen het net gevonden, en toen eindelijk het eindsignaal weerklonk, had De nemarken nog twee goals bij haai aantal gevoegd, zoodat de Denen mei 17—1 de overwinning bevochten. De nemarken zal Zaterdag in den final ongetwijfeld een zeer ernstige tegen stander zijn. Hun spel werd door de aanwezige Engelsche autoriteiten zeer jeroemd. NEDERLAND—ENGELAND. De Engelschen komen met hetzelfde elftal uit dat Dinsdag j.l. tegen Zwe den speelde. Het Neder 1. elftal, dat heden speelt is, doordat Bekker zich nog niet wel voelde, aldus gewijzigd: Beeuwkes (doel), Heyting en OUen (achter), Sol, De Korver, Mundt (mid den), Welcker, Snethlage, Reeman, Thomée en De Bruyn Kops (voor). Als beide elftallen het veld betreden stijgt luid gejuich op. De „Dutchmen' worden met sympathie ontvangen. De strijd is direct zeer spannend, na tuurlijk leidt Woodward reeds in de eerste minuut een aanval, die schitte rend door Heyting gebroken wordt. Beeuwkes krijgt heel wat ballen te verwerken, hetgeen hij schitterend doet. De Engelschen spelen over het ;eheel genomen maar iets beter dan onze landgenooten. Onze voorhoede verplaatst, goed gesteund door het midden trio, voortdurend het spel. Na 30 minuten spelen is zslfs Nederland ietwat in de meerderheid, doch dan komen de Engelschen weer los en eerst na 37 minuten spelen weet Pur- nell het eerste Engelsche doelpunt te maken. Lang niet ontmoedigd ver dedigen onze landgenooten hardnek kig en als na 45 minuten de rust wordt aangekondigd hebben de En gelschen de leiding met slechts 10. Er is zeer veel publiek aanwezig, dat vooridurend de spelers van beide landen aanmoedigt. Tijdens de rust wordt dit voor Ne derland zeer gunstig resultaat druk besproken, het Nederlandsche spel wordt zeer geroemd. Na de hervatting werd al dadelijk weer door beide partijen hard ge werkt. De eerste uitval was voor Hol land, zonder resultaat echter. De En gelsche verdediging was niet te gena ken en Bailey in het doel gewoonweg enorm. Toch deed Bieeuwkes niet voor hem onder, tientallen schoten van Woodward, Stapley, Purnell en Hardmann namen, die in de Engel sche voetbalwereld klinken als een klok werden door hem schitterend gekeerd. Na een kwartier spelens ver hoogt Stapley de score met een kei hard schot, onhoudbaar voor Beeuw kes; drie minuten later is liet weer Stapley, die het net vindt (3—0.) Een kwartier lang verdedigen de onzen als Leeuwen hun doel, Mundt is over al, zijn spel munt boven allen uit, doch ook de anderen spelen schitte rend. Als dan Hardmann een zijner bekende onhoudbare rushes langs de linkerwing onderneemt, is Stapley al weer de man, die den zuiveren voorzet in 't net trapt (4—0), door dat Beeuwkes uitgleed. Een oogen blik wordt dan gevreesd voor 'n hoo- score. Maar de onzen geven den strijd niet op, verplaatsen zelfs het spel, bombardeeren het Engelsche doel, en zoo genieten de toeschouwers van een voor onze landgenooten wel is waar zwaren, doch zeer mooien wedstrijd. Dan laat scheidsrechter Howcroft het eindsignaal hooren en heeft ENGELAND MET 4-0 gewonnen. Wij gaven reeds de samenstelling van het Nederlandsch elftal; de En gelschen brachten de volgende com binatie in het veld: Bailey (doel), Corbett en Herbert Smith (achter), HuntChapman— llawkes (midden), BerryWoodward —Stapley—Purnell en Hardmann (voor). Een door velen hier te lande niet verwacht resultaat. Na do 122-ne- derlaag, vorig jaar in Darlington, kon men dan ook niet hierop rekenen. Men vergete niet, dat de onzen thans tegenover een nog sterker elftal kwa men te staan, dan vorig jaar, in Dar lington. Alle elf amateurs, die op de Olympische spelen Engeland verte genwoordigen, zijn beslist le klasse spelers, die alleen zonder onderscheid in aanmerking komen voor een plaats in League I-club», Onze landgenoo ten kwamen dus reeds bij hun eerste verschijning te staan tegenover het puikje van het Engelsche voetbalwe zen. Voor een debuut geen geringe taak. Een 40-nederlaag tegen der gelijke krachten beteekent voor het Nederlandsche voetbal niet alleen een schitterend resultaat, maar wijst ook op de verhooging van het voetbal-peil in Nederland. Wel is waai- heeft de N. V. B. moeite noch kosten gespaard om 'n goed figuur op deze Olympische spelen te maken. De komst van een trainer, die in den persoon van Chad- wick gevonden werd, en zijn voorlich tingen hebben zeer zeker er toe bij gedragen, dat onze vertegenwoord gers gisteren 'n mooi resultaat heb ben bereikt. Typisch is wel het feit dat, toen Chadwïck eenige weken ge leden reeds door middel van „Het Sportblad" meedeelde, dat hij over tuigd was, dat dit elftal niet met zul ke groote cijfers behoefde te verliezen en zelfs te zijner tijd aanspraak op een overwinning kan maken, er eeni ge zoogenaamde autoriteiten waren, die hevig te keer gingen tegen deze uitlating. En ziet, Chadwïck heeft ge lijk gehad! Bij voorbaat kunnen wij constateeren, dat onze verdediging zich kranig gehouden heeft. Beeuw kes heeft geschitterd. Met dit al zijn wij uit de Olympi sche competitie gewipt. Met 'n beetje gelukkiger loting hadden de onzen gemakkelijk de finale kunnen berei ken. Dat de consolatie-prijs den on zen moeilijk zal kunnen ontgaan, dat elooven wij zeker. Iniusschen ver hoogt dit resultaat vanzelf de span ning voor den wedstrijd van a.s. Zondag op H. V. V.'s terrein, te 's- Gravenhage, tegen Zweden; dat kan 'n pracht-ontmoeting wordenI Voor dezen wedstrijd zijn al honderden kaarten verkocht. Gemengd Nieuws EEN WINSTGEVEND ONGELUK. Vier inwonende geneeshceron. van eon dor Brusselsehe gasthuizen de- don eem uitstapje per automobiel. In do Ardennen kwamen zij in botsing met eon varken, dat van don schok dood ging. De veeronide dokter stopte, betaal de aan don eigenaar do schade en liet slachtoffer opladend, rocd het gezel schap voort. In do volgende stad verkochten zij het do ode varken met 12 fr. winst. Zoo meldt de Patriot©. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Men vertelt van een zekeren Rajali, dat hij afgezanten zond naar War ren Hastings, te dien tijde Gouver neur van Indië, met het doel om liet bedrag van zijne jaarlijksche schat- ling te bepalen. „Past op", zeide de itajah, „dat ge den Groeten Sahib niet nadert wanneer hij een zijuer aanvallen van Slechte Spijsvertering heeft waaraan hij zoo vaak lijdt, want indien ge hem in zulk een toe stand treft kan dit voor mij be teeke nen het afstaan van eenige honderd duizenden ropïjen meer uit mijn schal kist." Slechte Spijsvertering is de meest wanhopige en listige van alle ziek ten, maar Moeder Seigel's Tabletten zijn er een onfeilbaar geneesmiddel oor. Een kleine dosis reeds van dit wereldvermaarde geneesmiddel on derdrukt onherroepelijk de hevigste verschijnselen van Slechte Spijsverte ring, terwijl door een geregeld ge bruik gedurende korten tijd, de kwaal volkomen wordt uitgeroeid. Moeder Seigel's Tabletten verbannen alle on zuiverheden uit het bloed, verzekeren eene regelmatige werking der inge wanden, voorkomen pijn na het eten. hoofdpijn, misselijkheid, enz. en her- stollen vervolgens eene krachtige ge zondheid. „Ik leed gedurende gerui men tijd aan Slechte Spijsvertering", schrijft ons in dato 4 Juni, 1908, Mej. A. Bruijn, wonende Sluisdijkstraat 129, den Helder, „gepaard met pijnen in den rug en de ledenen, verlies van eetlust, slapeloosheid, enz., maar Moeder Seigel's Tabletten hebben mij volkomen genezen". Moeder Seigel's Tabletten zijn ver krijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs 1.50 per fleschje. Te Haarlem verkrijgbaar o.a. bij de Heeren J. J. Göppinger, Gr. Hout straat 147a en K. van Eden, Spaarne 38, Drogisten. VERSLAGEN DER RIJKSLAND BOUWPROEFSTATIONS. Het is een verblijdend verschijnsel, dat steeds meer landbouwvereenigin- gen gaan aankoopen onder coaitróle der proefstations en de gekochte wa ren ook werkelijk ten onderzoek aan bieden. Vóór ons ligt no. 5 van de Verslagen en Mededeel'ingen van de Directie v. d. Landbouw over 1908, betreffende de werkzaamheden der Rijkslandbouwproefstations. Een ge stadige stijging van het aantal Inge komen monsters gedurende de laatste 5 jaren valt te constateeren: van ruim 17000 in 1903 ie het geklommen tot 22539 in 1907. De gevolgen hiervan zijn merkbaar: de waar wordt beter, er wordt door fabrikant en handelaar minder geknoeid. Wie echter mocht meenen, dat knoeierij en bedrog niet meer bestaan en men nu veilig zijn artikelen kan Inslaan buiten controle en zonder te laten onderzoeken, die vergist zich zeer. Vooral de voeder- meel-enquête, waarbij ten behoieve van kleine landbouwers en boerenar beiders monsters kosteloos worden onderzocht, bulten medewelen dus der leveranciers, deed dit duidelijk zien, maar ook bij de overigens in gezonden monsters kwam nog vele malen bedrog of knoeierij aan den dag. Te Wageningen bv. beantwoord den 81 van de 588 monsters lijnkoek, lijnmeel enz. niet aan de eischen van voldoende zuiverheid. In 69 gevallen was dit toe te schrijven aan de aan wezigheid van een te hoog gehalte aan de gewone in lijnzaad voorkomen de onzuiverheden, zoodat de procenti- sche zuiverheid onder 92 daalt. De overige 12 monsters bevatten opzet telijke toevoegingen van aan liet ar tikel geheel vreemde bestanddeélen: rijstdoppen, tarwe-afval, cacao-dop- pen en aardnoten. Van de 74 mon sters rijstvoedermeel waren er 16 van onvoldoende zuiverheid... De van ouds bekende vervalsching van voederstoffen met fijn gemalen koffie-, cacao- en rijstdoppen kwam, behalve in de reeds genoemde geval len, vooral voor in verschillende en kelvoudige en gemengde voedermeel- soorten. Rijstduppen, een afvalpro duct der rijstpellerijen, mogen als verpakkingsmateriaal eenige waarde bezitten, liun voedingswaarde is nul. Het vormt dus een geheel waardeloo- zen ballast in het darmkanaal. De voedermeel-enquête, ingesteld door het proefstation te Wageningen, toonde aan, dat 9 van de 54 monsters, dus 1/6 deel, niet voldeden aan de eischen van zuiverheid... Onder het ressort der andere proefstations was het over 't algemeen niet beter. Wij vermelden nog slechts enkele bijzon derheden. De zuivelconsulent te Utrecht liet een monster „poeder om zoet te karnen" onderzoeken. Het bestond bijna geheel uit keukenzout, was der halve een geheel waardeloos materi aal, véél te duur betaald. Onder de voederstoffen vond men verschillende rariteiten: „bovine" tot mesting voor varkens, bestaande in hoofdzaak uit een mengsel van rijstpelmeeJ, veel ge malen rijstdoppen, wat gerstemeel, lijnmeel en wilken of linzenmeel, een en ander vermengd met een aroma tisch riekend zaad; „bovine voor kip pen": rijstmeel met veel doppen, jo- hannisbrood, mais, een weinig erw- tenmeel, verder fenegriek, een zaad, dat vroeger door den veearts nog al eens werd gebruikt, en een roode kleurstof; „bovine voor paarden," als voren maar zonder kleurstof. Een an dere stof van deze soort is de „Mast- Fuüerwürze, Bauerfreude"; de naam .boerenvreugde" spreekt te duidelijk om er nog iets aan toe te voegenl Verschillende monsters kippenvoer werden te Hoorn onderzocht. Men staat verbaasd over de veelheid van stoffen, die voo rde voeding van hoen ders zoo speciale waarde hebben, dat men er handelsvoeders uit maakt, die niet zoo heel gering in prijs zijn. Het onderzoek dezer artikelen wordt voortgezet. C. B. CURAQAO KOLEN STATION. De „Cur. Cour." sclireef „Van hoe groote beteekenis het is, dat op ons eiland een kolenstation is jevestigd, om stoomschepen tegen matigen prijs van brandstof te voor zien, is dezer dagen wederom geble ken. Gelijk ons toch verzekerd is, werd in de laatste veertien dagen onder de arbeiders, die kolen aan boord der schepen dragen, eene som van vijf duizend gulden uitbetaald in den bedrukten toestand, waarin wij ver- keeren en waaraan vooral de arbei dende klassen de nadeelen ondervin den. een ware uitkomst voor dezen. Wij achten het hier de geschikte plaats op het aandeel te wijzen, dat den gewezen commandant Baron Van Asbeck van Hr. Ms. „Gelderland" in het te weeg brengen van dit resultaat toekomt. Ons is medegedeeld, dat ge noemde commandant aan den heer Wentholt, Minister van Marine, de wenschelijkheid had te kennen gege ven, dat de oorlogsschepen op hunne reis naar dit eiland te Ponta Delgada (Azoren) slechts de noodige hoeveel heid brandstof zouden inladen, om dit eiland te bereiken, waardoor een grootere hoeveelheid kolen aan Hr. Ms. stoomschepen hier zal worden ;eleverd en bijgevolg meer arbeids- konen worden uitgekeerd. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat op den 21sten dezer- in een werktijd van 6 1/2 uur aan Hr. Ms. „Friesland" door de firma S. E. L. Maduro Sons eene hoeveelheid van 780 ton is kun nen worden geleverd. De levering ge schiedde dus in nog korteren tijd dan die voor eenigen tijd aan Hr. Ms. Gelderland" gedaan." „De Auto', 5e jaargang No. 43. Inhoud: Off. med. van de N. A. C. Het Congrès de la Route. Slip pen en slingeren. De souplesse. Wanneer het publiek verstandig zal worden. Uit de practijk van den automobilist. Een Dames-auto-kap. De laatste rit. Motor wielr ij den: Off. med. van de N. M. V.; Het ge vaar van den bliksem: De Cyclonet- te; Motorkleeding; Handlebar-control; Het wereld-uurrecord voor motorrij wielen. Uit de practijk. Vragen- bus voor Motorwielrijders. Han dels- en Financieele Mededeelingen. Allerlei. Correspondentie,

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6