NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. Ons Zondagsblad. AGENDA Buitenlandsch Overzie»! Stadsnieuws HET TOONEEL Uit de Omstreken 28e Jaargang, Na. 7772 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZA.TEHDAG 21 OCTOBER 1908 A ABONNEMENTEN FfiSt BRBB SSAANDBN3 Vco? Haarlem I 1=29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 5,3ö Franco per post door Nederlandw L65 Afzonderlijke nummers B 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 löilgave der Vennootschap Loarens Costef. Blresiear J» (l. PEERF.BÖÖSL ADVERTENTÏÈNs Van 1—5 regels 53 Cis.; iedere regel meer 10 Cis, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels U- elke regel mee? ƒ0. fS Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie eo Administratie; Groots ïïocfctraaé 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 6ÖG eo der Administratie 724 Drukkerij; Zuider Buitenspaaras 8. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem m dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Het Geïllustreerd Zondagsblad, dat wij aan een zeer groot aantal ge- ab on neer den tegen afzonderlijke betaling leveren, heeft een belangrijke verbetering ondergaan. Te beginnen met heden verschijnt het in twaalf, in plaats van in tien bladzijden. De meerdere ruimte wordt ingenomen door zeer boeiende verhalen. In weerwil van deze uitbreiding blijft de prijs van het Zondagsblad onveranderd (men zie boven in den kop dar courant). Nergens wordt een goed geïllustreerd Zondagsblad tot zulk een lagen prijs geleverd, zoodat wij dan ook aanleiding vinden ben, die nog niet op het Zondagsblad ge abonneerd zijn, uit te noodigen, zich dat thans aan te schaffen. Wij laten daartoe een inteekenbiljet volgen. Een proefnummer is voor geabonneerden kosteloos te ver-krijgen aan bet Bureau, Groote Houtstraat 53. DE ADMINISTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 25 OCTOBER. Schouwburg: Noord-Ned. Opera „Faust". Brongebouw: Amusante Matinée Joh. Schmier, 2 uur. Brongebouvv: Concert „De Posthar- monié", 8 uur. Kleine Vereeniging: Speeialiteiten- rorsteiiing 7 1/2 uur. MAANDAG 26 OCTOBER. Schouwburg: Ncd. Tooneelvereen. „De groote vlucht", 8 uur. DE CRISIS IN DEN BALKAN. Veel nieuws is er heden niet te melden, alleen.... de cris:s is nog altijd niet opgelostWel wordt 't met den dag duidelijker, dat de heele quaestie langzamerhand van het we- reldtooneel zal verdwijnen. De zaak, aangekondigd als tot een Europee- schen oorlog leidende, bloedt dood het lied, dat als een nachtkaars uit gaat I De gespannen de oorlogszuchtige verhoudingen tusschen de be trokken landen, zijn al veel verzacht althans niet meer zóó wraak-be- geerend, dat een oorlog gewenscht woidL Gelukkig ook maar Men mag zeer verschillend over den vooruitgang der VREDES-IDEEcN denken, niemand zal toch durven ontkennen, dat wanneer we in plaats van 1908, 1878 geschreven hadden, we al lang aan het vechten waren ge weest De landsbestuurders, ook de man nen van den oorlog, worden den hemel zij dank wat verstandiger Zeker mogen we het nieuwe Turkije dankbaar zijn voor 90 danken we 't aan de vredelievendheid der Jong-Turken, dat zij niet naar het zwaard gegrepen hebben. Zij waren de benadeelden en doordat zij rust-'g bleven, waren de andere landen wel gedwongen hetzelfde te doen Nu is de eerste kwaadheid al voor bij en 't meeste gevaar geweken. Ja we schreven het gisteren al de Turken zijn heel vredelievend met de Bulgaren en Oostenrijkers aan 't ONDERHANDELEN hoe de hangende geschillen het best uit de wereld te helpen zijn. Van de samensprekingen tusschen den Bul- gaarschen gezant en den Turkschen Grootvizier worden aardige bijzon derheden gemeld. De loop der ge sprekken is als volgt samen te vat ten Bulgaar Op welke voorwaarden wil u onze zaak regelen Turk Bulgarije mag onafhankelijk worden, maar Roernelië moet aan onzen Sultan teruggegeven worden... Bulgaar Neen, dat is overvrageu, daar denken we niet aan.... Turk Ik wil barmhartig zijn. Bul garije mag Roernelië wel besturen, maar onder ons toezicht BulgaarO, neen, geen denken aan. Als je niet toegevender bent dan breek ik de onderhandelingen af, dan gaan we vechten Turk Neen, zoo is de bedoeling nietLaten we zaken doen.... Bulga rije mag onafhankelijk worden en Roernelië er hij, maarbetalen. Nu brengt Roernelië elk jaar zooveel op voor de Turksche schatkist, nu kun nen jelui alle schatplichtigheid af- koopen, door ineens zooveel te geven, dat we van dit kapitaal elk jaar even veel rente krijgen, als we nu van Roe rnelië ontvangen.... Is dat niet bil lijk Bulgaar Nog te veel 1Ik geef zooveel Turk Neen, zooveel is de naaste Prijs Zoo zijn de Turken en Bulgaren nu aan 't onderhandelen, 't Verschil van meening loopt nu alleen maar over het bedrag- der SCHADELOOSSTELLING. We gelooven wel, dat men 't daar over eens zal worden. Allebei wat la ten vallen.... zoo koopen de boeren op da markt hun paarden ook I Boven dien, eik zal bedenken, nu is 't ver schil zooveel. Komt het tot een oor log. dan kost 't me minstens 10 of 20 maal zooveel, dus.... als goed koop man wat toegeven. Ook Oostenrijk is wel genegen om „zalven te doeu" We meldden al, dat Franz Joseph heeft aangeboden in ruil voor de annexatie van Bosnië en Herzegowina Novi Bazak niet al leen te ontruimen, maar er ook voor te zorgen, dat Turkije 't alléén in handen krijgt. Nu wordt verzekerd, 5 dat Franz Joseph ook heeft aangebo den, om 't geheels Turksche grond gebied te beschermen, zoodat andere mogendheden daarvan niets mogen nemen. Dit doet al denken aan een soort verbond tusschen het O.-H. rijk on Turkije. Van vijanden, vrienden,....: Alleen mogelijk in 1908 1 Nu dreigt er eigenlijk een KINK IN DEN KABEL te komen. Engeland heeft via zijn gezant aan Turkije doen weten, dat die onderhandsche regeling der ge schillen niet goedgekeurd wordt. Tur kije moest maar wachten tot de CONFERENTIE der mogendheden daar zullen de Turksche belangen veel heter tot hun recht komen Wat moet Turkije nu doen Den .eenigen vriend" in nood" (zoo Is En geland onlangs genoemd) den rug toekeeren, gaat niet, maar.... om hem pleizier ta ónon, de rust van bet land in gevaar brengen.... gaat óók niet 1 Wat dan We wachten nog op het besluit van het Otto-maansche rijk. Wel wordt nu gemeld, dat de Turk sche regeering vol verwachting de conferentie tegemoet ziet, doch ande re berichten doen veronderstellen, dat de onderhandelingen met Bulga rije en Oostenrijk voortduren. Intusschen wachten we meer stel liger berichten af Ais de Turken anders op de confe rentie moeten wachten, kunnen ze wel eens zitten van eeuwigheid tot amen. De mogendheden schieten maar niets op, de diplomaten zeuren nog altijd over het ontwerp-program nu al weken lang. Eén huis staat in brandde brandblusschers gaan eerst overleg gen, welke en hoeveel spuiten men zal meenemen.... onderiusschen zou 't heele huis verbranden, als de be woners zelf niet aan het blusschen waren gegaan Dit beeld is van toepassing op Balkan-crisis I.... DE EISCHEN VAN SERVIë. De berichtgever van Reuter heeft een onderhoud gehad met den rond- reizenden Servischen minister van buitenlandsche zaken Milovanowitz, die te Londen zal komen, nadat hij te voren een onderhoud met minister Iswolsky zal hebben gehad. Hij ver klaarde, dat Servië eischt, dat Oosten rijk dit land schadeloos zal stellen, door het een strook van 12 mijlen breedte af te staan, aan de ééne zijde grenzende aan NovuBazar, aan de andere aan Bosnië, ten einde aan Montenegro de broederhand te kun nen reiken. ËNGELAND EN EGYPTE. Door de rumoerigheid in den Bal kan weer een netelige quaestie. De Britsche agent en consul-generaal in Egypte, sir Edon Gorst, verklaarde bij een interview, dat Engeland nooit het plan gehad heeft, om binnenkort (binnenkort, dat wil dus zeggen over eenigen tijd missch'en wel liet pro tectoraat over Egypte te proclamee- ren, en evenmin de quaestie der an nexatie overdacht heeft, zoo lang als Engeland Egypte bezet houdt. Een besluit met betrekking tot de quaes tie, welke mate van zelfbestuur zal kunnen toegestaan worden, zoodat Egypte er profijt van heeft, staat ter beoordeeling aan de Britsche regee ring. Gorst is van meening, dat de Egyptenaars langzamerhand in de richting van zelfbestuur moeten ont wikkeld worden door uitbreiding en verbetering der bestaande instellin gen. De regeering van Egypte heeft reeds een maatregel voorbereid, wel ke hun gelegenheid geeft om grooter aandeel te verkrijgen in plaatselijke bestuursaangelegenheden. Indien de ze proef slaagt, zal de quaestie van da verbetering der organisatie en de machtsvergrooting der reeds bestaan de kiesrechtelijke regeeringslichamen in gunstige overweging worden ge nomen. Meer zelfbestuur.... Verlangen naar een Grondwet.... Een Grondwet en een opperheerschappij van den Sul tan gaat nietdus.... Zie naar Oostenrijk-Hongarije, die hetzelfde spelletje met Bosnië en Her zegowina heeft gedaan. CONFéDERATION GéNéRALE DU TRAVAIL. Do Fransche Kamer heeft gisteren interpellaties gehouden over <ie hou ding oezer organisatie. De afgevaar digde Deschanel verklaarde-, dat hij «sua voorstander is van de uitbrei ding van het recht van vereeniging, maar rijksambtenaren moeten in tijd van oorlog niet het recht van staking eoi opstand kunnen laten gelden. De anti-militaristische bond is wettig, wat zijn samen stelling betreft, maar onwettig in zijn revolutAonnaine ac tie. Dechanel gaf zijn afkeuring te ken nen over het anti-militairisme en ein digde door te zeggen, dat hij rekent op het Fransohe proletariaat om de vrijlieid van het vaderland en dé re publiek te handhaven. Pugliesi vroeg, welke maatregelen' de rageering denkt te nemen tegen do anarchistische propaganda der ar,ti-milit aristen van den werklieden, bond, wanneer het evenwicht van Europa meer dan ooit onstandvas tig is. De minister van Arbeid, Viviani, keurde het anti-militarisme teca sterkste af en besloot met te zeggen wij beloven de scheiding tusschen proletariaat een democratie te zullen verhinderen in het belang van de grootheid dar republiek. De Kamer nam een motie aan mot 324 tegen 60 stemmen, waarbij de ver klaringen va/n de regeering worden goedgekeurd. ONLUSTEN IN ALBANIë. In Albanië heeft liet Jong-Turksche régime nog met eenige moeilijkheden te kampen'. Het C entraal - comité to Salon-iki had nl. maatregelen geno men tot vervolging van Jlsa Puiatin, den berucht en Albaneiezen hoofdman, dlio zijn stamgenooten heeft aange spoord zich voor hot oude régime to verklaren en de onbeperkte macht van den Sultan te eerbiedigen. Zijn landgenoot-en hebben het nu voor 'hem opgenomen, en zijn ten getale van 3000 man hij Jacova-Ip-ak en Mi- irowitza vereen ïgd, waai- zij eon dreigende houding tegen het Jong- Turksche comité aannemen. ZEPPELIN WEER AAN 'T VLIEGEN Het luchtschip van Zeppelin is gis teren om 2 uur opgestegen te Man zeil, voer tegen den wind in naar Friedrichsbafen, keerde daarna te rug, zette nogmaals koers naar Friedriohshafen, voer daarna langs den Wuxtembergschan oever, stak naar da Zwitsersche kust over en keerde daarna naar Friedrichsbafen terug, waar het meermallen over het slot heen en weer voer. Het vloog ook een -eind laindwaaits in. Het luchtschip landde zonder ongevallen om half zes te Manzell. T Ging dus prachtig 1..... RAISOELI WEER OP 'T TOONEEL De „Temps" verneemt uit Marok ko, dat de toestand in Tanger en om streken weder kritiek begint te wor den. De prinselijke roover Raisoolie die tot nu toe krachtig Moulay Hu- fid gesteund heeft, had verwacht hiervoor wel een belooning te zullen krijgen. Thans heeft hi] zich zelf ge holpen en zich op eigen gezag uitge roepen tot kaïd der omwonende stamman, waarover hij thans heerscht, alsof hun werkelijke chef, de gouverneur van Tanger, niet be stond. Dit tweevoudig gezag schept na tuurlijk een ontzaglijke verwarring en anarchie en is niet bevorderlijk voor het aanzien van de nieuwe re- geering. Man voox-ziet ernstige gebeurtenis- sen. Ook uit Tetua-u komen minder gunstige berichten. JAPANNERS IN KOREA. Wanneer men van de modedeelin- gen hoont, dlie in Chineiesche bladen zijn verschenen over het aantal slachtoffers, die de Japansche bezet ting van Korea nog steeds eischt, dan kan men niet beweren, dat die bezet ting den Korean en tot dusverre bui tengewone zegeningen heeft gebracht. Volgens die modedeelingen, komende uit officieele Japansche bron, wer den tusschen Juli 1907 en September 1908 niet minder dan 12,906 Karea- non, door de Japanners als opstan delingen beschouwd, gedood. Aan Ja pansche zijde vielen slechts 169 man Eu volgens de berichten duren do slachtingen, ofschoon niet in die erge mate, nog steeds voort. Om Ons Heen. In heit Derde Blad van dit nummer vindeui onze lezers een artikel „De afschaffing van de Kermis" in die ru briek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. De heeren G. Adrian en P. W. Pee reboom, verzoeken herbenoemd te worden tot gemeente-geneeskundige. Wegens hun toeneming van werk zaamheden aan de H. B. S. is door de heeren F. E. Vogelsang en L. v. d. Vegt verzocht hen te ontheffen van drie en twee lesuren aan de Burger avondschool. Daardoor zal de jaarwedde van den heer Vogelzang van 600 op 450 ge bracht worden en van den heer v. d. Vegt van /300 op 150. De grondslag voor eventueel pensioen blijft 750 en 900. B. en W. bieden 't le suppl. kohier der plaatsel. directe belasting aan. Het bevat 40 aanslagen, een beschre ven inkomen van f 656.900, een belast baar inkomen van f 436.000, en 't be drag van den aanslag f 13.869.41. Militaire zaken. De milicien J. G. L. van het 10e re giment infanterie, is door den krijgs raad te Haarlem veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens we- derspannigheid door zich met geweld te verzetten tegen een ambtenaar, werkzaam in de rechtmatige uitoefe ning zijner functie. „VRIEND FRITS" DOOR HET GEZELSCHAP VAN LIF.R. Heit Haarlem sch schouwburg-pu bliek wordt op het gebied van nieu we stukken niet veirwend de 'tooneel- expl'oailatmten denken zeker, dlat het nieuwe geen spekje voor zijn bekje is. Daarom krijgt 't zeker maar tel kens wat opgewarmde kost. Oudbak ken brood verteert gemakkelijker voor mensehen met eem zwakke maag, en men gaat zeker van de ver onderstelling uit, dat het Haar lem sch digestievermogen voor kunst in de wax is. En zoo is men van hot Leid scha Plein met een opgewarmde „Francil- lori' en een opgewarmde „Demi- monde" gekomen, en zoo hebben de gebroeders Van Lieu- den „Vriend Frits" nog eens op het vuur gezet: ook edu zacht kostje I Maar evenals bovengenoemde stuk ken nog eens zijn opgerakeld, oin mevr. MaunBouwmeester gelegen heid te geven weer eons in een paai* pairadetrollen te schitteren, zoo is het st.uk van Erckmann-Cliatrian weer voor den dag gehaald om haar broer, Louis Bouwmeester, een nieuwen triomf te laten vieren hij zijn weder- optredm na zijn Indische reis. De „Vriend Frits" is altijd een successtuk geweest in de groote da gen van het Rotterdamsch toon eel, toen de twee Haspelsen nog leefden, an mevr. Beermans, en Rosier Faas- sen en Willem van Zuijlen nog in hun goede dagen waren. Zoo herinne ren we ons nog altijd een bezetting met Willem van Zuijlen ais Frits Ko bus, de vriend, meit mevrouw Beer- mans ais Catherine de huishoudster, en met Rosier Faassen als de Rebbe. Nu was de bezetting van gisteren avond veel minder, maar we willen hier niet in onbillijke vergelijkingen vervallen. Laten we liever erkennen, dat het Landelijk spel van den Reb be, wiens grootste liefhebberij is hu welijken tusschen jongelui tot stand te brengen en wien 't eindelijk geluld ook vriend Frits, den rijken verstok ten bachelor, in den huwedijksstrik te lokken, nog altijd zijn bekoring blijft houden. Ja, we weten wel, dat da Rebbe een rabbi van een plaatje is, en dat Suze, de landelijke 'ngé- •nua, eien figuurtje van hot deksel van een bonbondoosje is, maar wie weten ook, dat Erckmann-ChatrJan geien realisten waren en ook nooit be proefd hebben realistische kunst te geven. Dit gemoedelijke schrijvers paar heeft alleen een frisch, onschul dig spel van het land willen leveren, en werkelijk is *t zoo frisch, dat er bijwijze van spreken de dauw nog opligt evenals op de kersen, die de verstekte bachelor Kobus van het snoepige tooneelboerinnetje Suze te eten krijgt. Dit Llzasser landspel oefende door zijn onschuldige liefheid, zijn scbalksche naïviteit, en zijn af en toe KI oris-en-Ro osje-a chti ge boer enean- voud (de boeien- en boerinnen-scène bij den aanvang van liet tweede be drijf deed daar 0. a. aan denken) dan ook gisteren woei' zijn gewone bekoring op het publiek uit. Het goede spel van Van Liar's ge zelschap droeg daar ook voor een deel toe bij. Louis Bouwmeester als de Rebbe was kostelijk om aan te zien. Dat is net een rol voor hem die schudt hij uit zijn mouw; die speelt hij sla pend, al kent hij zijn rol nieit, zooals gisteren weer, zoo zelfs dat de souf fleur met .voetbeweging tot zijn plicht moest worden gebracht. Maar hij le erde, tusschen de inblazingen van den souffleur door, zoo spelenderwijs t er uitgooiend, een gemoedelijk ty pe van een goedhartigen en glunde ren Rebbe. Och, zoo iets lukt hem altijd als hij maai- op de planken gaat staan. De heer Schwab maakte een goe den Vriend Frits, en Bouwmeester Junior had van Hannezo een ko misch type van een gulzigen, boeri- gen dikkerd gecreëerd, die alleen om Lekker eten en drinken denkt. Speciaal verdient mej. M. Braa- kensiek vermeld te worden. We had den haar in lang niet gezien on zoo veel te girooter was voor ons dus de verrassing van haar allerliefst dorp s- ingónuetje, charmant van be schroomdheid, aardig in haar schil derachtige Elzasser kleedendracht. Zij had recht op een extra pluimpje. De zaal was maar half bezet. FRANS NETSCHER. Aan de dames M. C. J. Bake, M. C. Frankamp en D. Struiksma is na gunstig afgelegd xaraen het diplo ma en insigne uitgereikt als zieken verpleegster. Allen zijn ruim 3 jaren als leerling verpleegster In het St. Elisabeths- Gasthuis werkzaam geweest. VAANDELCONCERT. „Onder Ons" Vaandelconcert is zooals trouwens te verwachten waf r— een groot en schitterend Buccès ge weest. Het eene nummer na het an dere te beginnen met de ondei Kriens' leiding vol entrain gespeeld// Prometheus-ouverture en te eindigen; met de zwierige Donau-wals slaag de op de allergelukkigste wijze. Zelfi de „Banierzang", waarvan de muziel nog maar enkele dagen in 't bezit de/ vereeniging was (voor 14 dagen moes/, de eerste noot er nog van geschreven worden) werd er uitgegooid met hef aplomb van een veel-en-graag gezou gen repertoire-stuk. C-een wonde^ ook; want de banier, die dit heel< concert in ?t leven had geroepen, dien/ de met glans en geestdrift ingewijd' Die banier, die na de Prometheus-oul verture door het dames-comité bij monde van mej. Blansert der Vereen niging werd aangeboden en door den eere-president den heer H. v. d. Berg met een sierlijke dankrede en onder huldebetuiging aan den ontwerper en de vervaardigsler mej. v. Doorn werd aanvaard, maakt door distinctie van kleur en fraaiheid van teekening een zeer aangename/» indruk. Goedq smaak en vaardigheid hebben hier een werk tot stand gebracht, dat het hooge streven van „Onder Óns" vol komen waard is. Van verdere bespreking zal ik mij onthouden, zij zou niets anders kun< nen zijn dan de vermelding van suc ces en toejuiching. Toejuiching aan de kinderen na hun heerlijk zingen der „Kroningsliederen"; toejuiching voor den heer Kriens na de schitte rende uitvoering der „Lustigen-Wei- ber"-ouverture; toejuiching vooral voor den man die alles in el kaar zette en zoo meesterlijk deed van stapel loopen, onzen wakkeren Henrl Pielage. Maar een hartelijk woord van dank voor de voortreffelijke uitvoering van mijn werk mag ik hier toch niet laten ontbreken. PHILIP LOOTS. Ernstig ongeluk. Hedenmorgen omstreks 10 uur had in de houtzagerij aan den overkant van den Spaarndammerweg een ern stig ongeluk plaats. De baas dier zagerij, de heer R. Blom, had het ongeluk bij zijn werk» zaamheden een zwaar stuk hout te gen het hoofd te krijgen, waardoor zijn kaken ernstig verwond zijn en bloed hem uit neus en ooren spoot. Meer dood dan levend werd de man naar zijn woning bij de fabriek ver voerd, waar onmiddellijk geneeskun dige hulp is ingeroepen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder d« laatste berichten). OVERVEEN. Hoewel men verleden jaar getracht heeft, om uit den vijver op Elswout dq snoek weg te vangen, blijkt dit toch niet zoo gemakkelijk te-gaan. Althan^i men heeft thans weder een 30-tal snoeken gevangen, waaronder er nog| waren van 8 pond zwaar. BLOEMENDAAL. Terwij 1de werkman P. v. d. L. vam de Telephoon-Maatschappij bezig waa om eenige takken weg te hakken, die voor de telephoon in den weg hingen, had hij het ongeluk zich een top van den vinger af te hakken, waardoor hij moest worden verbonden en zijn* werkzaamheden niet kon voortzet-' ten. SCHOTEN. Hedenmorgen werd in allen eem voud op het R. K. kerkhof St. Bavo t4 Schoten (dorp) ter aarde besteld hej lijk van mej. Heeremans, die he| slachtoffer werd van het tramongelu^ bij Santpoort. - Brand. Vrijdagavond brak een begin val brand uit in het perceel Colensostraai 61, bewoond door het gezin Gelein, dat afwezig was. De brandweer, in allerijl ge al ar. meerd, behoefde echter geen water geven, daar het vuur, dat ontstaa^ was onder een trapkast, vermoedelijk in een vuilnisbak door de buren reedi

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1