Weerbericht Thermometerstand Binnenland Midtlenstandskamers. Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Laatste Berichten MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 27 October 1908. Hoogste barometerstand 780.5 m.M. te Riga (Oostzeekust van Rusland) laagste 752.7 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting tot don avond van 28 October Wind Zwakke lot matigen Ooste lijken tot Zuid-Oostel. wind. Gesteldheid van do luchtgedeelte lijk bewolkt, droog weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 liur 766 m.M. Vooruitgang. j Vorige stand te 2 uur 766 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Dinsdag 27 October Hoogste gisteren 2 uur F. 48 Laagste hedennacht F. 45 Hedenmiddag te 12 uur F. hl feu watervlak breken in rhythmus-ge- deln... Wat 'n water!... We worden plots in onze filosofi sche overdenkingen gestoord do boot van den burgemeester is in 't zicht!... Nadait de leden der Commissie zijn voorgesteld, nemen de burgemeester met zijn echtgenoot© en vijfjarig zoontje plaats in den voor hen be stemden landauer en zet de stoet zich 'la beweging. Om half eon arriveert de stoot in Nieuw-Vennep. Ook hier hondeuxleij bedanigstellenden en een hartelijke ontvangst. Luide hoera's en fanfare's! Aan mevrouw Slob wordt een bloemstuk aangeboden door een dochtertje van dominé War naar. In de versierd© school werden de burgemeester öd familie door de feestcommissie ontvangen. De heer Valkenburg voert 't woord. Deze meent te mogen spreken na mens 'l overgroot© deel van de burge rij van, Haarlemmermeer. Zeker hoeft u, mijnheer de Burgemeester, eenige dagen in spanning dit oogen- blik verwacht. Immers, ge begint een geheel nieuwen levenskring, een ge heel nieuwe levensrichting vangt voor u aan. Gemengde aandoeningen ma ken ziel» ongetwijfeld van u meester. De burgemeestersloopbaan is ook al vangt ze aan mei een blijden in tocht, met eerepoorten en fanfare's is niet enkel op een bloemrijk pad. Ook zullen er voor u moeilijke dagen Komen. Daarom wenschen we u toe .wijsheid en voorzichtigheidook een gevoel voor recht. Wijsheid in hooge mate, want die zult ge veel noodig hebben, om uw taak tot ieders tevre denheid te vervullen. Wij hopen, dat deze wijsheid u door God geschon ken wordt. We hopen, dat het zal blijken, dat we aan 't hoofd onzer gemeente een man hebben, met vaste beginselen, dat u, hoewel partij kiezende als dit noodig is, ook boven de partijen zult. plaau, opdat ge voor alle burgers een burgervader zijt. Dat ge den moed moogt hebben, om waar het noodig is, met fierheid op te treden. God geve U dat voorrecht. Mevrouw, ook U een hartelijk wel kom. U zij toegewenscht, dat ge in lengte van dagen moogt staan aan de Zijde van uw echtgenoot, om te zien, hoe de blijdschap, achting en liefde der geineentenarcn voor hem steeds toenemen. Daarom, mijnheer de Burgemeester en Mevrouw, een hartelijk welkom. Dat we later kunnen» getuigen, de ja ren, dat Mr. A. Slob aan liet hoofd onzer gemeente stond, waren goede jaren. Moge God U sparen, opdat ge de taak, die H. M. onze geëerbiedigde Koningin U op de schouders gelegd heeft, met eere kunt vervullen, opdat God daarin verhoogd worde. (Luid applaus). De Burgemeester dankt hartelijk voor de blijde ontvangst. Ik kan u verzekeren, dat het voet zetten op dezen grond met vele gevoe lens gepaard is gegaan. Inzonderheid dank ik de leden der feestcommissie. Hulde voor den vorstel ij ken intocht Waar onze God gegeven heeft zulk prachtig weer en '1 zoo mogelijk is, dat uwe plannen zoo goed van stapel loopen, daar kan ik u verzekeren, dat deze intocht veel indruk op ons heeft gemaakt. Ik bid God, dat Ilij mij kracht en wijsheid moge geven, om mijn taak te vervullen, zooals gij gesproken hebt. Als wij eens hier eenlge jaren heb ben gewoond, hoop ik, dat u allen met vreugde aan dezen blijden in tocht moogt terugdonken. De heer Valkenburg stelde een „lang leve de Burgemeester 1" in, waarna do cere-wijn werd rondge diend. Daarna gaat het naar Hoofddorp. Het zal niet vroeg meer ?fjn, wan-' neer de Burgemeester in Hoofddorp binnenkomt. Daar wordt in het Raadhuis de plechtige installatie gehouden, onder voorzitterschap van den heer B. Bies heuvel, die hem toespreken en den ambtsketen, het toeken zijner waar digheid, overreiken zal. Voor lieden heeft de nieuwe Burge meester den Raad e<n de voornaamste ambtenaren tot een middagmaal ge- noodigd. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder zal lieden we der een bezoek brengen aan de Ko ningin op het Loo. EEN GOUDEN JUBILEUM. Zondag werd te Maastricht het 50- jarig bestaan der gemeentelijke gas fabriek feestelijk gevierd. Op verschil lende plaatsen hadden muziekuitvoe ringen plaats. Voor het standbeeld van Mincke- lers Maastrichtenaar van geboorte prijkte in licht: „Hulde aan Jan Pieter Minckelers, uitvinder van het steenkolengas, anno 1788." Een krans met de Maaslrichtsche kleuren werd aan zijn voetstuk neer gelegd. Op het stadhuis, waar, bene vens op vele andere plaatsen, de drie kleur wapperde, prijkte in licht het beeld van Minckelers. DE KERMIS TE TIEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag is M. v. B., naar men zegt, door A., bijgenaamd den Dog, door diepe messneden aan den hals en achter het oor, ernstig verwond. Op verschillende plaatsen in de stad la gen sporen van bloed. Half bewusteloos door bloedverlies werd hij door de politie aangetroffen en naar een geneesheer vervoerd. Naar aanleiding hiervan vreest men voor ernstige vechtpartijen op den laatsten kermisdag. (Tel.) HOTELHOUDERSBOND. Nader wordt vernomen (zie Twee de Blad) dat de oprichting van een nieuwen bond niet afgestuit ts op ge brek aan belangstelling, daar er 43 betuigingen van adhaesie waren in gekomen, maar voornamelijk afge stuit is op een rondschrijven van den heer Jos, waarin aangeraden werd geen overijlde stappen te doen. Het schijnt namelijk, dat verschillende grieven tegen den Nederlandschen Hótelhoudersbond zullen worden weggenomen. DE BOOTEN DER „ZEELAND". Het „Hbld." schrijft Nu stuurt men ons al twee visite kaartjes om „te voegen bij die van hen, die geen gebruik meer wenschen to maken van de booten van de Mij. „Zeeland", zoo deze hare schepen hier niet laat houwen". (Indien men op deze wijze wil protesteeren, dan s.v.p. direct aan de „Zeeland" en niet aan ons MOORD. Alweer een moord schrijft de L. K. en verhaalt dan: Zaterdagavond 24 dezer, omstreeks half tien, werd te Geleen zekere Qua- dekker daar, toen hij zich van den trein, station Z. O., huiswaarts wilde begeven, in een steegje, nabij het sta tion, onverhoeds aangegrepen, op den grond geworpen en zoodanig ge schopt en getrapt, dat hij Zondagmor gen omstreeks 5 uur na vreeselijke pijnen te hebben uitgestaan, aan de bekomen wonden overleden is. Het is gewoonweg beestachtig, hoe de versla gene toegetakeld is. De dader heeft zijn slachtoffer met een met zware spijkers beslagen schoen zoodanig ge- stooten en geschopt, dat zijn gelaat onherkenbaar was. De verslagene Iaat een weduwe met vier kinderen achter. Als vermoedelijke dader is gearres teerd de mijnwerker M. B., eveneens van Geleen. Een nietige woordenwis seling moet, naar men ons mededeel de, de aanleiding tot dit allertreurigst voorval zijn. MOORD EN ZELFMOORD. Zondagavond omstreeks zes uur werd ia de bosschen nabij denSchelm- schen weg het lijk gevonden van den sergeant der infanterie Limberg, welke reeds een paar dagen wordt vermist. Even later werd, men zegt in verband met het vinden van den doode, door een ongeveer 40-jarige vrouw zelfmoord gepleegd. De politie staat hier voor een nog niet verklaard drama. Aanleiding moet zijn do ontdekking van een verhouding tusschen beiden door den echtgenoot van de vrouw. BROEDERMOORD. Gistermorgen tusschen 9 en 10 uur kregen Ln de Westerachterstraat te Klundert de twee broeders V. twist. De twintigjarige P. V. sloeg daarbij zijn broeder A. met een spade den schedel in, aan de gevolgen waarvan h ij overleed. DROEVIGE THUISKOMST. Een man arriveerde ie Amster dam na eene afwezigheid van 6 jaar uit Ned.-Indië en spoedde zich naar zijne moeder, van wie hij in den laat sten tijd geen bericht ontvangen had. In de Kuiperstraat, waar haar woon plaats voorheen was, zeide men hein, dat zij al zeer lang naar de Tolstraat verhuisd was. Zondagavond daar ko mende, vernam hij, dat de vrouw se dert lang was overleden. In zijn verdriet over deze teleur stelling mishandelde hij zich zelf, en wierp zich ten slotte in een sloot, waaruit hij door burgers werd gehol pen, om ten slotte door de politie ter kalmeering meegenomen te worden naar het bureau Amsteldijk. De Staatscommissie voor den Mid denstand heeft aan II. M. de Koningin aangeboden een ontwerp-wet ter op richting van Middenstandskamers met uitvoerig gedocumenteerde toe lichting, waarvan hier ecnige van de voornaamste bepalingen volgen Artikel 1. Ter bevordering van de belangen van de klein-nijverheid en den kleinhandel worden Midden standskamers opgericht. Onder patroons verstaat dez9 wet alle meerderjarige mannelijke en vrouwelijke hoofden of bestuurders van een bedrijf van nijverheid of handel, waarin behalve het hoofd of de bestuurder, niet meer dan 20 per sonen boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaam zijn. Met bestuurders van oen bedrijf worden gelijk gesteld bestuurders van afzonderlijk beheerde onderdeelen van een bedrijf. Deze wet is niet van toepassing lo. op de hoofden en bestuurders van bedrijven, wier belastbaar inko men uit het bedrijf minder bedraagt dan 600 gulden 's jaars 2o. op de hoofden en bestuurders van bedrijven, uitgeoefend door of staande onder beheer van den Staat, van eene provincie, eene gemeente, een waterschap of een veenschap 3o. op de hoofden of bestuurders van bedrijven, welke grootendeels fa briekmatig worden gedreven. Bij Koninklijk Besluit worden de bedrijven van klein-nijverheid en kleinhandel binnen het gebied van el ke Kamer in groepen verdeeld. Op voorstel van de Kamer kunnen bij Koninklijk Besluit d9 groepen ge wijzigd of haar aantal veranderd worden. Uit elke groep wordt één patroon tot lid, cn één tot plaatsvervangend lid van de Kamer gekozen. Geen patroon kan. tegelijkertijd voor meer dan één groep zitting hebben. Leden der Kamer kunnen nlleen zijn mannelijke of vrouwelijke inge zetenen des Rijks, tevens Nederlan ders, die den leeftijd van 30 jaren hebben bereikt en als patroon stonden ingeschreven in een der registers be doeld in art. 7, gedurende de laatste drie kalenderjaren, welke aan hunne verkiezing voorafgaan. Aan de Middenst andskamers ?s meer in het. bijzonder opgedragen a het verzamelen van inlichtingen en gegevens omtrent den toestond van de klelnnijverheid en den klein handel b. het indienen van advies aan de hoofden der departementen van alge meen bestuur en de besturen van pro vinciën en gemeenten, hetzij op aan vrage van die autoriteiten, hetzij uit eigen beweging, ten nnriz'en van alle onderwerpen, welke de belangen van de klein-nijverheid en den handel raken c. het doen van mededeelingen aan hen, d'e bij de klein-nijverheid of den kleinhandel betrokken zijn, hetzij in opdracht van de hoofden der departe menten van algemeen bestuur, hetzij uit eigen beweging d. liet nader regelen van het leer lingwezen in de klein-nijverheid en den kleinhandel e. het houden van toezicht op de uitvoering der voorschriften betref fende het onder d bedoelde leerling wezen f. het uitstrekken van de haar on der d en e verleende bevoegdheden over het leerlingwezen in bedrijven, in welke meer dan 20 personen boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaam zijn of welker hoofden of bestuurders vallen onder de uitzonde ringen genoemd in art. 2, voor zoover do wet hieromtrent geen andere voorschriften geeft g. het aanstellen van inspecteurs en verdere ambtenaren ter uitoefening van het onder e en f bedoelde toe zicht h. het benoemen van commissies voor het afnemen der gezellen-exa mens i. het benoemen van commissies van beroep betreffende beslissingen der onder h genoemde commissies k. het doen van aanbevelingen voor het lidmaatschap ^van de commissies voor het afnemen der meesters-exa- mens 1. hot jaarlijks opmaken van oen verslag omtrent hetgeen door de Ka mer is verricht en van den toestand van de klein-nijverheid en d-cin klein handel binnen haar gebied, welk ver slag vanwege de Kamer wordt ge drukt en algemeen verkrijgbaar ge steld. De Kamers zijn bevoegd a. tot het regelen cn besturen van haar eigen huishouding, met inacht neming van de bepalingen dezer wet, daaronder begrepen het benoemen, schorsen en ontslaan van alle ambte naren en bedienden, voor zoover dit door haar niet aan anderen is opge dragen b. tot het aangaan van alle burger rechtelijke handelingen, binnen de perken, door deze wet gesteld c. tot het nemen van maatregelen binnen de perken door deze wet ge steld, ter bevordering van de ontwik keling van patroons en werklieden, daaronder begrepen liet oprichten en steunen van instellingen van vak-on derwijs, van vak-musea, vak-biblio- thekcij en vak-tentoonstellingen d. tot het uitnoodigen van deskun digen, om hare vergaderingen bij te wonen met raadgevende stem e. tot het instellen van commissies uit haar midden, met tijdelijke of doorloopende opdrachten, aan welke commissies eveneens de onder d om schreven bevoegdheid wordt toege kend f. tot het vragen van inlichtingen en gegevens aan de besiureu van de provinciën en gemeenten, gelegen binnen haar gebied. De minister van landbouw, nijverheid en handel be slist omtrent bezwaren tc-gen de ver strekking van het gevraagde, en be paalt, zoo noodig, welke kosten de Kamer voor de verstrekking heeft te vergoeden g. tot het onderling in overleg tre den en het gemeenschappelijk nemen van maatregelen ter bevordering van de belangen, welke aan de Kamera zijn opgedragen. Bij elke Kamer wordt een gezellen- Y!missie ingesteld. Deze heert nare medewerking te vexdeenen a. bij het vaststellen van voor schriften betreffende het leerling wezen b. het geven van adviezen en het doen van voorstellen betreffende het leerling- en gezeli&nwezen c. bij het benoemen van de commis sies, bedoeld in art. 18 li en i; d. bij het verrichten van 'andere werkzaamheden, het gezellenwezcn betreffende, indien zulks door de Ka- ,r ,de,a lL°<*u'ii)gs-commis- ScUis wenschelijk wordt geoordeeld. dij elke Kamer wordt duor de Kroon oeiJd r0geemgseonmiiss"ris uange- Deze is bevoegd *°hl *\et i,lzienJ van alle boeken o.i bescheiden van de Kamer en van hare commissies 2o. tot het deelnemen aan .de be- aadsingingen van de Kamer en van I'i Wr?les' I1,J wordt daartoe tegelijkertijd niet de betrokken leden opgeroepen tot dc vergaderingen dfn va" vo'»stellen aan Ut Kamer en hare commissies 4o. tot het samenroepen tot eene vergadering van üe leden der Itamer of harer commissies in geval geen gevolg wordt gegeven aan zijne uil- schrijvéu^- °m eC"0 ver°ad'erinë uit te 5o. tot het overnemen van de taak der gezellen-commissie, indien dez* weigerachtig of nalatig is in het ver leunen harer medewerking 6o. tot het voordragen ter vernieti ging \an besluiten van de Kamer en van hare commissies. Besluiten van de Kamer 0f van hare commissies door welke deze ha re bevoegdheden overschrijden of in strijd komen met eenig wettelijk voor schrift of niet algemeen belang, kun nen door do Kroon geheel of gedeelte lijk geschorst of vernietigd worden De Kanier kiest uit haar midden een uagelijks.h bestuur, bestaande uit een voorzitter en vier leden. De Kamer benoemt buiten de leden een secretaris. Deze heeft een© raadgevende stem. De vergaderingen van de Kamer zijn openbaar, tenzij de voorzitter eene be h an debug met gesloten deuren wenschelijk oordeelt en de regeerin^s- commissaris zich hiertegen niet ver zet De begroeiing der inkomsten en uit gaven wordt 'ngericht naar voor schriften bij algemeenen maatregel van bestuur te geven. Zij behoeft om te werken de goed keuring der Kroon. Indien de Koninklijke goedkeuring wordt onthouden op grond, dat het noodig voorkomt, dat em of meer artikelen op de begrooting van uit gaven worden vernvnderd of geheel van die begrooting worden afgevoerd en de Kamer weigert de begrooting in d'en zin te verminderen, dan ge schiedt zulks door de Kroon. Do begrooting der inkomsten wordt alsdan mede aldus gewijzigd, dat tus schen de inkomsten en uitgaven even wicht ontstaat. W anneer de Kamer weigert op de begrooting van uHgaven te brengen de uitgaven, voortvloeiende uit de haar bij art, 18 dezer wet of bij ande re wetten opgelegde verplichtingen, dan geschiedt zulks door de Kroon. De inkomsten der Kamer bestaan ui". a. eene Jaarlijkscho büdrage van den Staat b. de gelden, welke hij bet afleggen der gezellen- en m-rs-examens door de deelnemers z ji te voldoen c. opcenten op den aanslag iu ie bedrijfsbelasting van de patroons, die voorkómen in het register, bedoeld in art 7, voor zooveel deze aanslag is geschied wegens hot belastbaar inko men ui» bedrijf d. gelden, voortvloeiende u>t het verrichten van burgerrechtelijke han delingen. W anneer de Kamer een maatregel neemt, uitsluitend in het belang van een of meer bepaalde takken van be drijf, dan worden de onder c van het vorig artikel bedoelde opcenten al leen geheven van de patroons, die daarin werkzaam zijn. De Kantor kan op overtreding ha rer voorschriften, voor zoover daarin niet bij een wet of algemeenen maat regel van bestuur is voorzien, geld boete van ten hoogste 25 gulden stel len. Indien tijdens het ntegen van de overtreding nog geen j'ao.r is verloo- peu, sedert eene vroegere veroord.ee- ling van den schuldige wegens gelij ke overtreding onherroepelijk is ge worden, of daarvoor vrijwillig de geldboete is betaald, kan de rechter geldboete tot hot dubbel van het voor elk vastgesteld maximum uitspreken. Voor de eerste maal worden de le den en plaatsvervangende leden van "do Kamers, alsmede de leden der ge- zellencommissies bij Koninklijk Be sluit aangewezen. Ds. W. DOORN. In den ouderdom van 78 jaren Is te 's-Gravenhage plotseling overleden ds. W. Doorn van de Gerof. Kerk. Hij begon zijn predikantsloopbaan in 1865 te Deventer, nam in 1873 het be roep naar Heerenveen aan en kwam twee jaar later naar Den Haag. ONGELUKKEN. Het zeilschip „Lyderhoro" werd Zondagmiddag door twee sleepbooten van L. Smit on Co., uit de Eerste Ka- tendrechtsche haven, te Rotterdam, naar buiten gesleept. Door een ver keerde wending liep het schip met den boegspriet tegen een der electrische kranen op, die daardoor ernstig werd beschadigd. Door den schok viel de machinist L. K., wonende te Hoek van Holland van do 6leepboot „Rozenburg" te wa ter en verdronk. To vergeefs werd geruimen tijd naar het lijk gedregd. EEN PREMIE. Namens de spoorwegdirectie te El- berfeld is door de justitie te Keulen eene belooning uitgeloofd van 2000 Mark voor den gene, die aanwijzin gen kan doen omtrent den dader, die op 16 dezer op de rails tusschen Kup- persteg en Müllietm een dwarslegger heeft gelegd, waardoor gevaar voor den D-treiu van Holland ontstond. NEDERLAND OP DE BRUSSEL- SCHE TENTOONSTELLING. Verleden Dinsdag' is door de Twee de Kamer der Staten-Gencraal ver worpen de aanvrage der Regeering tot het beschikbaar stellen van 4 ton voor de Internationale Tentoonstelling te Brussel in 1910, waardoor onze Re geering geen gevolg zal kunnen ge- 'ven aan de tot haar- door de Belgi sche Regeering gerichte uitnoodiging om aan dien tentoonstelling officieel deel te nemen. Naar aanleiding van deze beslis sing heeft de heer rar. Joh. Enschedé, voorzitter der Maatschappij van Nij verheid een vergadering bijeengeroe-' pen. Maandagmiddag werd deze in Café Krasnapolski gehouden. Er waren ve le bekende personen op het gebied van Nijverheid en Kunstnijverheid aanwe zig. Opgemerkt werd ook de voorzit ter van do Nederl. Kamer van Koop handel te Brussel, de heer De Stop pelaar. De Voorz. hield een openingsrede, waarin hij verklaarde, niet op te tre den met een mandaat van de Maats, van Nijverheid, maar overtuigd te zijn, dat hij in haar geest handelt. Daarna ging hij na, welk stand punt men ten opzichte van dergelij ke tentoonstellingen innemen kan. Zijns inziens kan het Nederlandsche volk als zoodanig toch niet onmach tig zijn, om tegenover het buitenland zijn fatsoen op te houden. De vraag die hier beantwoord moet worden, of de vrees van de Tweede Kamer ge grond was, dat de nijverheid de re- geeriwg in den steek laten en zoo of- ficieele deelneming der regeering on mogelijk maken zou. Verschillende sprekers voerden daarna het woord, o.a. de heer Schol ten, voorzitter van de Vereen, voor teutoonstellingsbelangen en onze stadgencoten, de heeren Dufour, Kre- lage en Pool. Algemeen was men van oordeel, dat hot besluit van de Ka mer te betreuren was en besloot daar om de actie te onderhouden, door de vorming van een comité, waarin wer den uitgenoodigd zitting te nemen vertegenwoordigers van de volgende organisaties: Vereeniging van Machinefabrikan ten (Dufour); Kunstnijverheid (v. d. Bosch); Ncd. Landbouvycomité, Ned. Tuinbouwraad (Krelage); Ned. Zui- velbond (Collot d'Escury); de Textiel branche (Mouten); en de Voedings- en Genotmiddelen-industrie (Duyvis). Het comité heeft het recht Van as sumptie. Als secretaris van het comi té zal optreden de secretaris der Maat schappij van Nijverheid, de heer G. S. de Clercq, Paviljoen, Haarlem. Voorgelezen werd een ontwerp- adres aan de Kamer, waarin wordt verklaard, dat de ondergeteekenden er prijs op stellen, aan de Tweede Ka mer mede te doelen, „dat, indien de regeering in staat ware gesteld aan haar voornemen uitvoering te geven, zij, ondergeteekenden, bereid zou ge vonden hebben hunne beste krachten in te spannen, om ons land in dezen wedstrijd der volken niet achter te doen blijven, deels gedreven door hun eigenbelang, deels uit zucht om daar, waar de regeering voorgaat, mede te werken tot hetgeen ongetwijfeld een nationaal belang genoemd mag wor den. Ondergeteekenden hopen, dat bo- staande verklaring rtwe hooge verga dering een nieuw inzicht in de zaak zal geven en dat uwe hooge vergade ring alsnog een gelegenheid zal we ten te vinden, om de regcering in staat, te stellen aan haar oorspronkelijk voornomen gevolg te geven." De lieer F .M. baron Van Lynden noodigde de aanwezige kunstnijveren uit liet adres te onderteekenen, dat door de kunstnijverheid zal worden verzonden. ACIITERSTANDSWETTEN. De minister van justitie,geplaatst voor de vraag, of door hem in afwach ting van de beslissing der Eerste Ka mer de indiening moest worden be vorderd van een nieuw wetsvoorstel, houdende eene nadere regeling der pensioensbepaling, in achterstands- ontwerp No. 2 opgenomen, was aan vankelijk van oordeel, dat aan het in dienen van zoodanig zelfstandig wets voorstel geen formeele bezwaren in den weg stonden, maar is na rijpe en gezette overweging moeten bomen tot Het besluit, dat het hem om formee le redenen niet mogelijk is, de indie ning, van het door hem toegezegd wetsontwerp te bevorderen, alvorens achterstandsontwcrp No. 2, waarvan het noodzakelijk een© aanvulling is, tot wet is verheven. Mitsdien hoeft de minister de me dewerking van den voorzitter der Eerste Kamer Ingeroepen, opdat de geschorste behandeling der achter- standsontwerpen worde hervat zoo spoedig als de omstandigheden zullen toelaten. Indien de Eerste Kamer niet onge negen is, ook onder deze omstandig heden aan d© achterstandsontwerpen hare goedkeuring te schenken, dan verklaart de minister al het mogelij ke te zullen beproeven, om onverwijl de afdoening der toegezegde novelle zooveel mogelijk te bespoedigen. EEN MERKWAARDIGE REDDING. De New York Times geeft een relaas van de redding van de bemanning van het Noorweegsche schip Yumurl, dat op de kust van Castle-eiland. een der Bahama-eilanden, was gestrand. De Yumuri, een schip van 473 ton, was den lOen September 1.1. niet een lading vruchten van Port ■Antonia naar Baltimor vertrokken. Een storm wierp het schip twee dagen later op de rotsen aan de kust van Castle-ei land. Den ganschen nacht bleef d© equipage het aan boord van het schip uithouden, maar in den morgen van den 13en September bleek de toestand onhoudbaar en gaf de gezagvoerder Engebretsen zijn mannen den raad over boord te springen en te trachten het strand te hereiken. Castle-eiland is behalve door den lichtwachter en zijne familie onbe woond. De lichtwachter bracht do schipbreukelingen zoo goed mogelijk onder dak in den vuurtoren, die ech ter van boven geen bescherming te gen den regen verleende. Den 15en September kwam hc( stoomschip Prins Willem I van den West-Indischeoi mail in zicht en werd het sein gegeven: „Schip in nood, zend boot om bemanning af te halen." Het weder was toen mooi, maar er stond een zware branding op de kust. De eerste officier van de Prins Willem I, Wagemaker, bood zich aan om met een boot naar land te gaan en een uitgezochte ploeg werd te zijner beschikking gesteld. De eerst© maal trachtte hij zijn boot door de bran ding naar land te brengen. De golf slag nam het ranke vaartuig op en wierp het op het strand, waarbij het een gat in den bodem bekwam. liet gat werd met zeildoek gedicht en de boot keerdo met zes man van de Yu muri naar de Prins Willem I terug. De tweede maal liet Wagemaker op 30 voet afstands van de brekers het anker vallen en werden de schip breukelingen, door middel van een touw door de branding naar de sloep getrokken. Toen bleven nog de gezag voerder Engebretsen en een man over. Voordat de derde poging tot redding kon worden ondernomen werd de boot door een golf opgenomen en tegen de rotsen geslingerd; er kwam een nieuw gat in den bodem, zoodat het reddingswerk slechts kon worden voortgezet als een man het gat met zijn hand dicht hield terwijl zijn mak kers roeiden. Wagemaker was niet in staat dicht genoeg bij de kust te ko men, zoodat de lijn moest worden vastgemaakt aan een reddingsboei. De overgebleven man weigerde ech ter het eiland te verlaten. Kapitein Engebretsen bond een lijn om zijn middel en bevestigde de kist met scheepspapieren op zijn hoofd. Zoo kwam hij aan boord van de boot, doch onderweg verloor hij de kist met de papieren. Bus sprong over boord om de kist nog te redden, doch zon der succes. Het reddingswerk had drie uren geduurd, en Wagemaker had drie maal de reis moeten doen, om allen te redden. De bemanning van de Prins Willem I toonde buitengewonen moed. Bij aankomst van de Pr. Willem 1 te New-York werden de geredden, die op het eiland veel gebrek hadden ge leden, in het marinehospitaal op Sta ten Island opgenomen. WERKLOOSHEID TE ANTWERPEN. De gemeenteraad te Antwerpen heeft een crediet van 100 000 francs toegestaan voor de werkloozen. KARDINAAL MATHIEU. Na een operatie is te Parijs over leden kardinaal Matliieu, lid der Académie f rang ai se, een zeer begaaf de figuur in de Fransche goesteijk- heid, van fijnen geest. BEVALLEN: 26 Oct. M. J. P. IIcsselinkJacobs d. 27 II. C. Philippov. d. Haak d. 25 C. Visser—Nederpelt z. 26 H. C. WassenaarSeverijnse d. 26 J. M. Teeuwenv. Heerde d. OVERLEDEN: 25 Oct.: G. Kramer 51 jaar, Scho- terweg; 26 J. Stevenhagen, 88 j., Jans straat; L. Nieuwonhoven—Ruijgrok 65 j., Klein© Houtweg. 27 J. C. Mikkers 67 j., Zijlvest; 25. J. G. Maschhaupt— Jurling 60 j., Parklaan. Afflsterdafflsclie Beurs. Openingskoersen van 27 Oct. 1908, medegedeeld door LABOUCHKRE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was voor Ned. Cert, aangeboden, Russen vast: Nederl. Certificaten 75 7/16, 90; Russen 92, Consols 97 3/4, Hope's 79 1/4. ZUID-AMERIK. STAATSFONDSEN: Peruanen 10 3/8 en 41. De AM EB IK A A NS CI IE MARKT opende vast. Atchison 92, Erie 313/4, Kansas 28 on 61 1/4, Missouri 31, Rock Island 201/4, Southern Railway 227/16, Southern Pacific 1071/2, Union Pacific 168 1/2, Wabash 12 7/8, Steels 47 1/2, Carren 42. CULTUURWAARDEN vast. Vor stenlanden 1321/2, Res centre Ncd. ]Iandels-Mij. 1715/16. TABAKSAANDEELEN vast. Bindjey 87, Deli 437, Medan 273, Rotterdam Deli 370, Senembah 400. PETROLEUMAANDEKLEN vrij vast. Koninklijke 286 1/2, Sumatra Palembang 100. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 121, pref. 186, Great Cobar 97 1/2. PASTOOR VERBEEK. Ons wordt medegedeeld, dat de Zeer Eerw. Heer Verbeek, de pas be noemde pastoor aa.u de R. K. kerk in de Jansstraat, na een korte doch he vige ziekte heden is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2